iso_3166-2 - en to lo translation catalogue (4891 entries)

en: 'Asīr
lo: ອາເຊຍ

en: 'Eua
lo: ເອວາ

en: //Karas
lo: ຄາຣາສ

en: A Coruña [La Coruña]
lo: ອາ ໂກຣູນຍາ [ລາ ໂກຣູນຍາ]

en: A'ana
lo: ອານາ

en: Aargau
lo: ອາກາວ

en: Abay oblysy
lo: ອາບາຍ

en: Aberdeen City
lo: ເມືອງ ອາເບີດີນ

en: Aberdeenshire
lo: ອາເບີດີນເຊຍ

en: Abia
lo: ອາເບຍ

en: Abidjan
lo: ອາບິດຈັນ

en: Abim
lo: ອາບິມ

en: Abkhazia
lo: ອັບກາເຊຍ

en: Abra
lo: ອາບຣາ

en: Abruzzo
lo: ອາບຣຸດໂຊ

en: Abuja Federal Capital Territory
lo: ອານາເຂດນະຄອນຫລວງ ອາບູຈາ

en: Abyan
lo: ອັບຢານ

en: Abşeron
lo: ແອບເຊຣອນ

en: Abū Z̧aby
lo: ອາບູດາບີ

en: Aceh
lo: ອາເຈ້

en: Acklins
lo: ແອັກລິນສ໌

en: Acquaviva
lo: ອາກວາວິວາ

en: Acre
lo: ອາເຄຣ

en: Ad Daqahlīyah
lo: ອັດ ດາກາລິຍາ

en: Ad Dawḩah
lo: ອັດ ດໍຮາ

en: Ad Dākhilīyah
lo: ອັດ ດາກິລິຍາ

en: Adamaoua
lo: ອາດາມາວາ

en: Adamawa
lo: ອາດາມາວາ

en: Adana
lo: ອາດານາ

en: Addis Ababa
lo: ອາດິສ ອາບາບາ

en: Addu City
lo: ນະຄອນ ອັດດູ

en: Adjumani
lo: ອັດຈູມານິ

en: Adrar
lo: ອາດຣາ

en: Adygeya, Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ອາດີເກຍ

en: Adıyaman
lo: ອາດິຢາມານ

en: Aerodrom †
lo: ເອໂຣດຣອມ †

en: Afar
lo: ອາຟາ

en: Afyonkarahisar
lo: ອັບຟິຢອນຄາຣາຮິຊາ

en: Agadez
lo: ອາກາເດຊ

en: Agadir-Ida-Ou-Tanane
lo: ອາກາດີ-ອີດາ-ອູ-ທານານ

en: Agago
lo: ອາກາໂກ

en: Agalega Islands
lo: ໝູ່ເກາະ ອາກາເລກາ

en: Agder
lo: ອັກເດີ

en: Agrigento
lo: ອາກຣິເຈນໂຕ

en: Aguascalientes
lo: ອາກວາສກາລຽນເຕສ

en: Agusan del Norte
lo: ອາກູຊັນ ເດລ ນອດ

en: Agusan del Sur
lo: ອາກູຊັນ ເດລ ຊູ

en: Ahafo
lo: ອາຮາໂຟ

en: Ahal
lo: ອາຮາລ

en: Ahuachapán
lo: ອາຮົວຊາປານ

en: Aichi
lo: ໄອຈິ

en: Aiga-i-le-Tai
lo: ໄອກາ-ອີ-ເລ-ໄທ

en: Aileu
lo: ໄອລູ

en: Ailinglaplap
lo: ໄອລິງລັບລັບ

en: Ailuk
lo: ໄອລຸກ

en: Aimeliik
lo: ໄອເມລິກ

en: Ain
lo: ແອງ

en: Ainaro
lo: ໄອນາໂຣ

en: Airai
lo: ໄອໄຣ

en: Aisne
lo: ແອນ

en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
lo: ໄອເຊນ ເດລ ເນຣັລ ຄາລອສ ອິບາເຍສ ເດລ ແຄມໂປ

en: Aiwo
lo: ໄອໂວ

en: Aizkraukles novads
lo: ໄອຊກຣໍເກລສ

en: Ajaria
lo: ອາດຈາເຣຍ

en: Ajdovščina
lo: ໄອໂດຊິນາ

en: Akita
lo: ອາກິຕາ

en: Aklan
lo: ອາກລານ

en: Akmenė
lo: ອັກເມເນ

en: Akraneskaupstaður
lo: ອາກຣາເນດ

en: Aksaray
lo: ອັກຊາເຣ

en: Akureyrarbær
lo: ອາກູເຣຣີ

en: Akwa Ibom
lo: ອາກວາ ອິບອມ

en: Al Anbār
lo: ອັນ ອັນບາ

en: Al Awsaţ
lo: ອັນ ອາວຊັດ

en: Al Aḩmadī
lo: ອັນ ອາມາຫ໌ດີ

en: Al Balqā’
lo: ອັນ ບານກາ

en: Al Bayḑā’
lo: ອັລ ໄບດາ

en: Al Başrah
lo: ອັນ ບັສຣະ

en: Al Baḩr al Aḩmar
lo: ອັນ ບາ ອັນ ອາມາ

en: Al Biqā‘
lo: ອັນ ບິກາ

en: Al Buraymī
lo: ອາລ ບູເຣມີ

en: Al Buţnān
lo: ອັນ ບັດນານ

en: Al Buḩayrah
lo: ອັນ ບູຮາຍຣະ

en: Al Bāḩah
lo: ອັລ ບາຮາ

en: Al Farwānīyah
lo: ອັນ ຟາຣວານີຢາ

en: Al Fayyūm
lo: ອັນ ຟາຍຢູມ

en: Al Fujayrah
lo: ອັນ ຟູໄຈຣາ

en: Al Gharbīyah
lo: ອັນ ກາບິຍາ

en: Al Haouz
lo: ອັນ ຮາວ

en: Al Hoceïma
lo: ອັນ ໂຮເຊມາ

en: Al Iskandarīyah
lo: ອັນ ອິດສະກັນດາລິຍາ

en: Al Ismā'īlīyah
lo: ອັນ ອິສມາອິລິຍາ

en: Al Jabal al Akhḑar
lo: ອັນ ຈາບາລ ອັນ ອັກດາ

en: Al Jabal al Gharbī
lo: ອັນ ຈາບາລ ອັນ ກາບີ

en: Al Jafārah
lo: ອັນ ຈາຟາຣາ

en: Al Jahrā’
lo: ອັນ ຈາຣາ

en: Al Janūb
lo: ອັນ ຈານູບ

en: Al Janūbī
lo: ອັນ ຈານູບີ

en: Al Janūbīyah
lo: ອັນ ຈານູບິຢາ

en: Al Jawf
lo: ອັລ ຈອຟ

en: Al Jufrah
lo: ອັນ ຈູຟຣາ

en: Al Jīzah
lo: ອັນ ຈີຊະ

en: Al Karak
lo: ອັນ ກາຣັກ

en: Al Khawr wa adh Dhakhīrah
lo: ອັລ ກໍ ວາ ອັດ ດາກິຣາ

en: Al Kufrah
lo: ອັນ ຄູຟຣາ

en: Al Lādhiqīyah
lo: ລາຕາເກຍ

en: Al Madīnah al Munawwarah
lo: ເມດີນາ

en: Al Mafraq
lo: ອັນ ມາຟຣັກ

en: Al Mahrah
lo: ອັລ ມາຣາ

en: Al Marj
lo: ອັນ ມາຣຈ

en: Al Marqab
lo: ອັນ ມາຄາບ

en: Al Maḩwīt
lo: ອັລ ມາວິດ

en: Al Minyā
lo: ອັນ ມິນຍາ

en: Al Minūfīyah
lo: ອັນ ມິນູຟິຍາ

en: Al Muthanná
lo: ອັນ ມູທັນນາ

en: Al Muḩarraq
lo: ອັນ ມູຮາຣັກ

en: Al Qalyūbīyah
lo: ອັນ ກາລຢູລິຍາ

en: Al Qaşīm
lo: ອັລ ກາຊິມ

en: Al Quds
lo: ອັນ ກຸດ

en: Al Qunayţirah
lo: ອັລ ຄູເນຕິຣາ

en: Al Qādisīyah
lo: ອັນ ກາດິສິຍາ

en: Al Qāhirah
lo: ອັນ ກາຮິຣະ

en: Al Uqşur
lo: ອັນ ອຸກຊໍ

en: Al Wakrah
lo: ອັລ ວາກຣາ

en: Al Wusţá
lo: ອາລ ວຸສຕາ

en: Al Wādī al Jadīd
lo: ອັນ ວາດີ ອັນ ຈາດິດ

en: Al Wāḩāt
lo: ອັນ ວາຮັດ

en: Al Ḩasakah
lo: ອັລ ຮາຊາກາ

en: Al Ḩudaydah
lo: ອັລ ຮູໄດດາ

en: Al Ḩudūd ash Shamālīyah
lo: ຊາຍແດນທາງເໜືອ

en: Al ‘Aqabah
lo: ອັນ ອາກາບາ

en: Al ‘A̅şimah
lo: ອັນ ອາຊີມາ

en: Al ‘Āşimah
lo: ອັນ ອາຊິມາ

en: Alabama
lo: ອາລາບາມາ

en: Alagoas
lo: ອາລາໂກອາສ

en: Alajuela
lo: ອາລາຮູເອລາ

en: Alaska
lo: ອາລາສກາ

en: Alba
lo: ອັລບາ

en: Albacete
lo: ອັນບາເຊເຕ

en: Albay
lo: ອັລເບ

en: Alberta
lo: ອັລເບີຕາ

en: Alborz
lo: ອັນບອດ

en: Alebtong
lo: ອາເລັບຕອງ

en: Alessandria
lo: ອາເລດຊານເດຣຍ

en: Alger
lo: ອັນເຈຍ

en: Ali Sabieh
lo: ອາລີ ຊາບີ

en: Alibori
lo: ອະລິໂບຣີ

en: Alicante
lo: ອາລີການເຕ

en: Allier
lo: ອັລລິເຢ

en: Almaty
lo: ອັນມາຕີ

en: Almaty oblysy
lo: ອັນມາຕີ

en: Almería
lo: ອັນເມເຣຍ

en: Alo
lo: ອາໂລ

en: Alpes-Maritimes
lo: ອັລເປ-ມາຣິຕິມ

en: Alpes-de-Haute-Provence
lo: ອັລເປ-ເດີ-ໂອດ-ໂປຣວັອງສ

en: Alsace
lo: ອັລຊັສ

en: Alta Verapaz
lo: ອັລຕາ ເວຣາປັສ

en: Altay, Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ອັນໄຕ

en: Altayskiy kray
lo: ເຂດ ອັນໄຕ

en: Alto Paraguay
lo: ອັລໂຕ ປາຣາກວາຍ

en: Alto Paraná
lo: ອັລໂຕ ປາຣານາ

en: Alutaguse
lo: ອາລູຕາກູເຊ

en: Alytaus apskritis
lo: ອາລີຕຸສ ອັບສະກຣິຕິສ

en: Alytaus miestas
lo: ອາລີຕຸສ ມິສຕັດ

en: Alytus
lo: ອາລີຕຸສ

en: Alūksnes novads
lo: ອາລູກຊເນສ

en: Amambay
lo: ອາມຳເບ

en: Amapá
lo: ອາມາປາ

en: Amara
lo: ອາມາຣາ

en: Amasya
lo: ອາມາເຊຍ

en: Amazonas
lo: ອາເມຊອນ

en: American Samoa
lo: ອາເມຣິກັນຊາມົວ

en: Ammochostos
lo: ອຳໂມໂຄສທອສ

en: Amnat Charoen
lo: ອຳນາດຈະເລີນ

en: Amolatar
lo: ອາມໍລາຕາ

en: Ampara
lo: ອຳປາຣາ

en: Amudat
lo: ອາມູດັດ

en: Amuria
lo: ອາມູເຣຍ

en: Amurskaya oblast'
lo: ແຂວງ ອາມູ

en: Amuru
lo: ອາມູຣູ

en: Amānat al ‘Āşimah [city]
lo: ອາມານັດ ອັລ ອາຊິມາ

en: An Giang
lo: ອານຢາງ

en: An Nabaţīyah
lo: ອັນ ນາບາຕິຢາ

en: An Najaf
lo: ອັນ ນາຈັຟ

en: An Nuqāţ al Khams
lo: ອັນ ນູກາດ ອັນ ຄາມສ

en: Anabar
lo: ອານາບາ

en: Anambra
lo: ອານຳບຣາ

en: Anatolikí Makedonía kai Thráki
lo: ອານາໂຕລິກີ ມາເກໂດເນຍ ໄຄ ທຣາກີ

en: Ancash
lo: ອັນແຄຊ

en: Ancona
lo: ອັນໂຄນາ

en: Andalucía
lo: ອັນດາລູເຊຍ

en: Andaman and Nicobar Islands
lo: ຫມູ່ເກາະ ອັນດາມັນ ແລະ ນິໂກບາ

en: Andhra Pradesh
lo: ອານດຣາ ປະເທດ

en: Andijon
lo: ອັນດິຈອນ

en: Andorra la Vella
lo: ອັນດໍລາ ລາ ເວຢາ

en: Andrijevica
lo: ອັນດຣິເຢວິກາ

en: Anenii Noi
lo: ອານີນີ ນອຍ

en: Anetan
lo: ອານີຕັນ

en: Ang Thong
lo: ອ່າງທອງ

en: Angaur
lo: ອັງກົວ

en: Angus
lo: ແອງກັສ

en: Anhui Sheng
lo: ມົນທົນ ອານຮຸຍ

en: Anibare
lo: ອານິບາເຣ

en: Anija
lo: ອານິຢາ

en: Anjouan
lo: ອັນຈູອັນ

en: Ankara
lo: ອັງກາຣາ

en: Ankaran
lo: ອັນຄາຣານ

en: Annaba
lo: ອັນນາບາ

en: Annobon
lo: ອັນໂນບອນ

en: Ansabā
lo: ອັນຊາບາ

en: Anse Boileau
lo: ອານສ໌ ບົວໂລ

en: Anse Etoile
lo: ອານສ໌ ເອຕອລ

en: Anse Royale
lo: ອານສ໌ ຣໍຢັລ

en: Anse aux Pins
lo: ອານສ໌ ໂອ ແປງ

en: Anse la Raye
lo: ອັນສ ລາ ເຣ

en: Antalya
lo: ອັນຕາເລຍ

en: Antananarivo
lo: ອັນຕານານາຣິໂວ

en: Antioquia
lo: ອັນຕິໂອເກຍ

en: Antique
lo: ອັນຕິເກ

en: Antofagasta
lo: ອັນໂຕຟາກັສຕາ

en: Antrim and Newtownabbey
lo: ແອນທຣິມ ແລະ ນິວທາວແອບບີ

en: Antsiranana
lo: ອັນຊິຣານານາ

en: Antsla
lo: ອານສລາ

en: Antwerpen
lo: ແອນເວີດ

en: Anuradhapura
lo: ອະນຸຣາດາປູຣາ

en: Anykščiai
lo: ອານີກໄຊ

en: Anzoátegui
lo: ອັນໂຊອາເຕກີ

en: Aomori
lo: ອາໂອໂມຣິ

en: Aousserd (EH)
lo: ອໍເຊີດ (EH)

en: Apac
lo: ອາແປັກ

en: Apayao
lo: ອາປາເຢົາ

en: Apače
lo: ອາປາເຊ

en: Appenzell Ausserrhoden
lo: ອັບເພັນເຊລ ອອດເຊີໂຣເດັນ

en: Appenzell Innerrhoden
lo: ອັບເພັນເຊລ ອິນເນີໂຣເດັນ

en: Apure
lo: ອາປູເຣ

en: Apurímac
lo: ອາປູຣິມັກ

en: Aqmola oblysy
lo: ອັກໂມລາ

en: Aqtöbe oblysy
lo: ອັກໂຕເບ

en: Ar Raqqah
lo: ອັລ ຣັກກາ

en: Ar Rayyān
lo: ອາ ຣາຍານ

en: Ar Riyāḑ
lo: ຣິຍາດ

en: Arad
lo: ອາຣັດ

en: Aragac̣otn
lo: ອາຣາກາຄອທ

en: Aragua
lo: ອາຣາກວາ

en: Aragón
lo: ອາຣາກອນ

en: Ararat
lo: ອາຣາຣັດ

en: Arauca
lo: ອາເຣົາຄາ

en: Aračinovo
lo: ອາຣາຊິໂນໂວ

en: Arbīl
lo: ອາບິນ

en: Ardabīl
lo: ອາດາບິວ

en: Ardahan
lo: ອາດາຮານ

en: Ardennes
lo: ອາເດນ

en: Ards and North Down
lo: ອາດສ ແລະ ນອດ ດາວ

en: Ardèche
lo: ອາເດຊ

en: Arequipa
lo: ອາເຣຄິປາ

en: Arezzo
lo: ອາເຣັດໂຊ

en: Argeș
lo: ອາເຈດ

en: Argyll and Bute
lo: ອາກາຍ ແລະ ບູດ

en: Arhangay
lo: ອາຮັນກາຍ

en: Arica y Parinacota
lo: ອາຣິກາ ອີ ປາຣິນາໂຄຕາ

en: Arima
lo: ອາຣິມາ

en: Arizona
lo: ອາຣິໂຊນາ

en: Ariège
lo: ອາຣິເອຈ

en: Arkansas
lo: ອາຄັນຊໍ

en: Arkhabīl Suquţrá
lo: ໂຊໂຄຕຣາ

en: Arkhangel'skaya oblast'
lo: ແຂວງ ອາຄັນເກລ

en: Armagh City, Banbridge and Craigavon
lo: ເມືອງ ອາມາ, ແບນບຣິດ ແລະ ເຄຣກວອນ

en: Armavir
lo: ອາຣມາເວຍ

en: Arno
lo: ອາໂນ

en: Arta
lo: ອາຕາ

en: Artemisa
lo: ອາເຕມິຊາ

en: Artibonite
lo: ອາຕິໂບນິດ

en: Artigas
lo: ອາຕິກັສ

en: Artvin
lo: ອາດວິນ

en: Arua
lo: ອາຣົວ

en: Aruba
lo: ອາຣູບາ

en: Arunāchal Pradesh
lo: ອະລຸນາຈັນ ປະເທດ

en: Arusha
lo: ອາຣູຊາ

en: As Sulaymānīyah
lo: ອັດ ຊູໄລມານິຍາ

en: As Suwaydā'
lo: ອັສ ສຸເວດາ

en: As Suways
lo: ອັດ ຊູເວສ

en: Ascension
lo: ແອດເຊນຊັນ

en: Ascoli Piceno
lo: ອັດສະໂກລີ ປີເຊໂນ

en: Ash Shamāl
lo: ອັຊ ຊາມາລ

en: Ash Shamālī
lo: ອັດ ຊາມາລີ

en: Ash Shamālīyah
lo: ອັສ ຊາມາລິຢາ

en: Ash Sharqīyah
lo: ອັດ ຊາກີຢາ

en: Ash Shimāl
lo: ອັດ ຊິມານ

en: Ash Shāriqah
lo: ຊາຈາ

en: Ash Shīḩānīyah
lo: ອັຊ ຊິຮານິຍາ

en: Ashanti
lo: ອາຊານຕິ

en: Assa-Zag (EH-partial)
lo: ອັດຊາ-ແຊັກ (EH-ບາງສ່ວນ)

en: Assaba
lo: ອັດຊາບາ

en: Assam
lo: ອັດສຳ

en: Astana
lo: ອັດສະຕານາ

en: Astara
lo: ອັສທາຣາ

en: Asti
lo: ອັດສະຕີ

en: Astrakhanskaya oblast'
lo: ແຂວງ ອັສຕຣາຄານ

en: Asturias
lo: ອັສຕູເຣຍ

en: Asturias, Principado de
lo: ອັສຕູເຣຍ, ປຣິນຊິປາໂດ ເດ

en: Asunción
lo: ອາຊຸນຊຽນ

en: Aswān
lo: ອັສວານ

en: Asyūţ
lo: ອັສຢຸດ

en: Atacama
lo: ອາຕາຄາມາ

en: Atacora
lo: ອັດທາໂຄຣາ

en: Atlantique
lo: ອັດລັງຕິກ

en: Atlántico
lo: ອັດລັງຕິໂກ

en: Atlántida
lo: ອັດລັນຕິດາ

en: Attapu
lo: ອັດຕະປື

en: Attard
lo: ອັດຕາດ

en: Attikí
lo: ອັດຕິກີ

en: Atua
lo: ອາຕົວ

en: Atyraū oblysy
lo: ອາຕີຣາວ

en: Au Cap
lo: ໂອ ແຄັບ

en: Aube
lo: ໂອບ

en: Auckland
lo: ອກແລນ

en: Aude
lo: ໂອດ

en: Augšdaugavas novads
lo: ອັກສດໍກາວາສ

en: Aur
lo: ອໍ

en: Aurora
lo: ອໍໂຣຣາ

en: Australian Capital Territory
lo: ເຂດນະຄອນຫຼວງອົດສະຕາລີ

en: Austurland
lo: ອອດສະເຕີແລນ

en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
lo: ເຂດປົກຄອງຕົນເອງໃນມຸດສະລິມມິນດາເນົາ (ARMM)

en: Auvergne-Rhône-Alpes
lo: ໂອແວຣຍ-ໂຣນ-ອັລເປ

en: Avannaata Kommunia
lo: ອາວັນນາຕາ ກອມມູນີ

en: Aveiro
lo: ອາເວໂຣ

en: Avellino
lo: ອາເວລີໂນ

en: Aveyron
lo: ອາເວຣົງ

en: Avtonomna Respublika Krym
lo: ສາທາລະນະລັດປົກຄອງຕົນເອງ ໄຄຣເມຍ

en: Awdal
lo: ອາວດາລ

en: Ayacucho
lo: ອາຍາກູໂຊ

en: Aydın
lo: ໄອດິນ

en: Ayeyarwady
lo: ເຢຢາວະດີ

en: Az Zarqā’
lo: ອັດ ຊາກາ

en: Az Zāwiyah
lo: ອັດ ຊາວິຢາ

en: Azad Jammu and Kashmir
lo: ອາຊາດ ຈຳມູ ແລະ ແຄຊເມຍ

en: Azilal
lo: ອາຊີລານ

en: Azua
lo: ອາຊົວ

en: Azuay
lo: ອາຊວຍ

en: Az̧ Z̧a‘āyin
lo: ອັຊ ຊາອາຍິນ

en: Az̧ Z̧āhirah
lo: ອັຊ ຊາຮິຣາ

en: Aïn Defla
lo: ໄອນ໌ ເດຟລາ

en: Aïn Témouchent
lo: ໄອນ໌ ເທມູເຊັນ

en: Ağcabədi
lo: ອັກຄາເບດີ

en: Ağdam
lo: ອັກດຳ

en: Ağdaş
lo: ອັກດາສ

en: Ağrı
lo: ອາກຣິ

en: Ağstafa
lo: ອັກສທາຟາ

en: Ağsu
lo: ອັກຊູ

en: Aşgabat
lo: ອັສກາບັດ

en: Aţ Ţafīlah
lo: ອັດ ຕາຟີລາ

en: Aḑ Ḑāli‘
lo: ອັດ ດາລິ

en: Ba
lo: ບາ

en: Baat Dambang
lo: ບັດຕຳບອງ

en: Babək
lo: ບາເບັກ

en: Bacău
lo: ບາກາວ

en: Badajoz
lo: ບາດາໂຮສ

en: Badakhshān
lo: ບາດັກຊານ

en: Baden-Württemberg
lo: ບາເດັນ-ວູເທມແບກ

en: Badulla
lo: ບາດູນລາ

en: Bafatá
lo: ບາຟາຕາ

en: Bagerhat
lo: ບາເກີຮັດ

en: Baghdād
lo: ແບກແດດ

en: Baghlān
lo: ບັກລານ

en: Bagmati
lo: ບັກມາຕິ

en: Bago
lo: ພະໂຄ

en: Bahia
lo: ບາເຍຍ

en: Bahr el Ghazal
lo: ບາ ເອລ ກາຊາລ

en: Baie Lazare
lo: ເບ ລາຊາ

en: Baie Sainte Anne
lo: ເບ ເຊນ ແອນ

en: Baitsi
lo: ໄບຊີ

en: Baja California
lo: ບາຮາ ຄາລິຟໍເນຍ

en: Baja California Sur
lo: ບາຮາ ຄາລິຟໍເນຍ ຊູ

en: Baja Verapaz
lo: ບາຮາ ເວຣາປັສ

en: Baker Island
lo: ເກາະ ເບເກີ

en: Bakool
lo: ບາກູລ

en: Bakı
lo: ບາກູ

en: Balaka
lo: ບາລາກາ

en: Balakən
lo: ບາລາເຄນ

en: Bali
lo: ບາຫຼີ

en: Balkan
lo: ບາລຄານ

en: Balkh
lo: ບັກຄ໌

en: Balochistan
lo: ບາລູຈິສະຖານ

en: Balvu novads
lo: ບາລວູ

en: Balzan
lo: ບານຊານ

en: Balzers
lo: ບານເຊີ

en: Balé
lo: ບາເລ

en: Balıkesir
lo: ບາລິເຄເຊຍ

en: Bam
lo: ບຳ

en: Bamako
lo: ບາມາໂກ

en: Bamingui-Bangoran
lo: ບາມິນກີ-ບັນໂກຣັນ

en: Banaadir
lo: ບານາດີ

en: Bandarban
lo: ບັນດາບັນ

en: Banghāzī
lo: ເບັງກາຊີ

en: Bangui
lo: ບັງກີ

en: Banjul
lo: ບານຈູນ

en: Banskobystrický kraj
lo: ບານສະໂກບິສຕຣິກກີ (Banskobystrický)

en: Banteay Mean Choăy
lo: ບັນເຕຍມຽນເຈີຍ

en: Banten
lo: ບັນເຕັນ

en: Banwa
lo: ບັນວາ

en: Banī Suwayf
lo: ບານີ ຊູເວຟ

en: Baoruco
lo: ບາໂອຣູໂກ

en: Bar
lo: ບາ

en: Barahona
lo: ບາຣາໂຮນາ

en: Baranya
lo: ບາຣັນຢາ

en: Barbuda
lo: ບາບູດາ

en: Barcelona [Barcelona]
lo: ບາເຊໂລນາ [ບາເຊໂລນາ]

en: Barguna
lo: ບາກູນາ

en: Bari
lo: ບາຣີ

en: Barima-Waini
lo: ບາຣິມາ-ໄວນິ

en: Barinas
lo: ບາຣິນາສ

en: Baringo
lo: ບາຣິງໂກ

en: Barishal
lo: ບາຣິຊາລ

en: Barking and Dagenham
lo: ບາກກິງ ແລະ ດາເກັນແຮມ

en: Barletta-Andria-Trani
lo: ບາເລັດຕາ-ອັນເດຣຍ-ທຣານີ

en: Barnet
lo: ບາເນັດ

en: Barnsley
lo: ບານສລີ

en: Bartın
lo: ບາຕິນ

en: Bas-Rhin
lo: ບາ-ແຣັງ

en: Bas-Sassandra
lo: ບາສ-ຊາຊັນດຣາ

en: Bas-Uélé
lo: ບາສ-ອູເອເລ

en: Basarabeasca
lo: ບາຊາຣາເບຍສະກາ

en: Basel-Landschaft
lo: ບາເຊລ-ລັນຊາຟ

en: Basel-Stadt
lo: ບາເຊລ-ສະຕາດ

en: Bashkortostan, Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ບັຊກໍໂຕສະຖານ

en: Basilan
lo: ບາຊິລັນ

en: Basilicata
lo: ບາຊີລີກາຕາ

en: Basse-Kotto
lo: ບາສ-ໂກໂຕ

en: Bataan
lo: ບາຕານ

en: Batanes
lo: ບາຕາເນສ

en: Batangas
lo: ບາຕັງກັສ

en: Bath and North East Somerset
lo: ບາດ ແລະ ນອດ ອີສ ຊໍເມີເຊັດ

en: Batha
lo: ບາທາ

en: Batken
lo: ບັດເກນ

en: Batman
lo: ແບັດແມນ

en: Batna
lo: ບັດນາ

en: Batticaloa
lo: ບັດຕິຄາໂລອາ

en: Batys Qazaqstan oblysy
lo: ບາຕິສ ຄາຊັກສະຖານ

en: Baucau
lo: ບາຄາວ

en: Bauchi
lo: ບາວຊິ

en: Bauskas novads
lo: ບາວສະກາສ

en: Bay
lo: ເບ

en: Bay of Plenty
lo: ເບ ອອບ ເພລນຕີ

en: Bayan-Ölgiy
lo: ບາຍັນ-ອໍກີ

en: Bayanhongor
lo: ບາຍັນຮົງກໍ

en: Bayburt
lo: ເບບູດ

en: Bayelsa
lo: ບາເຢລຊາ

en: Bayern
lo: ບາເຢິນ

en: Bayrūt
lo: ເບຣຸດ

en: Bazèga
lo: ບາເຊກາ

en: Beau Vallon
lo: ໂບ ວາລອນ

en: Bedford
lo: ເບັດຟອດ

en: Beijing Shi
lo: ປັກກິ່ງ

en: Beja
lo: ເບຈາ

en: Bel Air
lo: ເບລ ແອ

en: Bel Ombre
lo: ເບລ ອອມ

en: Belait
lo: ເບເລດ

en: Belfast City
lo: ເມືອງ ເບລຟັສ

en: Belgorodskaya oblast'
lo: ແຂວງ ເບລໂກຣອດ

en: Belize
lo: ເບລິສ

en: Belluno
lo: ເບລລູໂນ

en: Beltinci
lo: ເບລຕິນຊີ

en: Ben Arous
lo: ເບັນ ອາຣຸສ

en: Bender [Tighina]
lo: ເບນເດີ

en: Benedikt
lo: ເບເນດິກ

en: Benevento
lo: ເບເນເວນໂຕ

en: Benešov
lo: ເບເນໂຊຟ

en: Bengkulu
lo: ເບັງກູລູ

en: Bengo
lo: ເບນໂກ

en: Benguela
lo: ເບນກູເອລາ

en: Benguet
lo: ເບັງເກັດ

en: Benshangul-Gumaz
lo: ເບນຊານກຸນ-ກູມັສ

en: Benslimane
lo: ເບນສະລິມານ

en: Benue
lo: ເບນູ

en: Beograd
lo: ເບລເກຣດ

en: Berane
lo: ເບຣາເນ

en: Berat
lo: ເບຣັດ

en: Berea
lo: ເບເຣຍ

en: Bergamo
lo: ເບີກາໂມ

en: Berkane
lo: ເບີຄານ

en: Berlin
lo: ເບີລິນ

en: Berne
lo: ເບີນ

en: Beroun
lo: ເບຣູນ

en: Berovo
lo: ເບໂຣໂວ

en: Berrechid
lo: ເບີເຣຊິດ

en: Berry Islands
lo: ໝູ່ເກາະ ເບີຣີ

en: Bethlehem
lo: ເບັດເລເຮັມ

en: Bexley
lo: ເບັກສລີ

en: Beyla
lo: ເບລາ

en: Beyləqan
lo: ເບລາການ

en: Bhola
lo: ໂບລາ

en: Bicol (Region V)
lo: ບິໂຄລ (ເຂດ 5)

en: Biella
lo: ບຽລລາ

en: Bihor
lo: ບິຮໍ

en: Bihār
lo: ບິຮາ

en: Bijelo Polje
lo: ບິເຢໂລ ໂປລເຢ

en: Bikini & Kili
lo: ບິກີນີ ແລະ ຄິລິ

en: Bilecik
lo: ບິເລຈິກ

en: Biliran
lo: ບິລິຣັນ

en: Biləsuvar
lo: ບິລາຊູວາ

en: Bimini
lo: ບິມິນິ

en: Bingöl
lo: ບິງໂກລ

en: Biobío
lo: ບິໂອບິໂອ

en: Bioko Nord
lo: ບິໂອໂກ ເໜືອ

en: Bioko Sud
lo: ບິໂອໂກ ໃຕ້

en: Biombo
lo: ບິອອມໂບ

en: Birgu
lo: ບີກູ

en: Birkirkara
lo: ບີກີກາຣາ

en: Birmingham
lo: ເບີມິງແຮມ

en: Birštonas
lo: ບີສະໂຕນັດ

en: Birżebbuġa
lo: ບີເຊບບູກາ

en: Biržai
lo: ບີໄຈ

en: Bishkek Shaary
lo: ບິຊເຄັກ

en: Biskra
lo: ບິສຄຣາ

en: Bissau
lo: ບິສເຊົາ

en: Bistrica ob Sotli
lo: ບິສຕຣິຊາ ອອບ ໂຊຕລິ

en: Bistrița-Năsăud
lo: ບິສຕຣິຕາ-ນາຊາວ

en: Bitlis
lo: ບິດລິສ

en: Bitola
lo: ບິໂຕລາ

en: Bizerte
lo: ບິເຊີດ

en: Bizkaia
lo: ບິສກາຍາ

en: Bié
lo: ບິເອ

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
lo: ເບໂລວາສະໂກ-ບິໂລໂກສະກາ ຊູປານິຢາ

en: Black Point
lo: ແບລັກ ພອຍທ໌

en: Black River
lo: ແບຼັກ ຣິເວີ

en: Blackburn with Darwen
lo: ແບລັກເບີນ ກັບ ດາເວັນ

en: Blackpool
lo: ແບລັກພູນ

en: Blaenau Gwent
lo: ເບລນົວ ເກວນ

en: Blagoevgrad
lo: ບລາໂກເອຟກຣາດ

en: Blansko
lo: ບລານສະໂກ

en: Blantyre
lo: ບລານໄທ

en: Bled
lo: ເບລດ

en: Blekinge län [SE-10]
lo: ແຂວງ ເບລກິງເກ [SE-10]

en: Blida
lo: ບລິດາ

en: Bloke
lo: ບຼໍເກ

en: Blue Nile
lo: ບລູໄນລ

en: Bláskógabyggð
lo: ບລາສໂກກາບິກ

en: Boa Vista
lo: ບົວ ວິສຕາ

en: Boaco
lo: ໂບອາໂກ

en: Bobonaro
lo: ໂບໂບນາໂຣ

en: Bocas del Toro
lo: ໂບກາສ ເດລ ໂຕໂຣ

en: Boe
lo: ໂບ

en: Boffa
lo: ບັອຟຟາ

en: Bogdanci
lo: ບອກດານຊີ

en: Bogovinje
lo: ໂບໂກວິນເຢ

en: Bogura
lo: ໂບກູຣາ

en: Bohinj
lo: ໂບຮິນ

en: Bohol
lo: ໂບຮອລ

en: Bokèo
lo: ບໍ່ແກ້ວ

en: Boké
lo: ໂບເກ

en: Bolama / Bijagós
lo: ໂບລາມາ / ບິຈາໂກສ

en: Bolikhamxai
lo: ບໍລິຄຳໄຊ

en: Bologna
lo: ໂບໂລນຍາ

en: Bolton
lo: ໂບຕັນ

en: Bolu
lo: ໂບລູ

en: Bolungarvíkurkaupstaður
lo: ໂບລຸງກາວິກ

en: Bolzano
lo: ໂບຊາໂນ

en: Bolívar
lo: ໂບລິວາ

en: Bomet
lo: ໂບເມັດ

en: Bomi
lo: ໂບມີ

en: Bonaire
lo: ໂບແນຣ

en: Bong
lo: ບົງ

en: Bono
lo: ໂບໂນ

en: Bono East
lo: ໂບໂນ ຕາເວັນອອກ

en: Boquerón
lo: ໂບເກຣອນ

en: Bordj Badji Mokhtar
lo: ບອດ ບາດຈີ ມົກຕາ

en: Bordj Bou Arréridj
lo: ບອດຈ໌ ບູ ອາເຣຣິດຈ໌

en: Borgarbyggð
lo: ບໍກາບິກ

en: Borgo Maggiore
lo: ບໍໂກ ແມັກຈໍເຣ

en: Borgou
lo: ບໍກູ

en: Borkou
lo: ບໍຄູ

en: Bormla
lo: ບໍມລາ

en: Borno
lo: ບໍໂນ

en: Borovnica
lo: ໂບໂຣນິກາ

en: Borski okrug
lo: ເຂດ ບໍສະກີ

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
lo: ບໍຊອດ-ອາບາອູ-ເຊມເພລນ

en: Bosilovo
lo: ໂບຊິໂລໂວ

en: Botha-Bothe
lo: ໂບທາ-ໂບເຕ

en: Botoșani
lo: ໂບໂຕຊານິ

en: Bouches-du-Rhône
lo: ບຸສ-ດູ-ໂຣນ

en: Boucle du Mouhoun
lo: ບູເຄີ ດູ ມູຮຸນ

en: Bouenza
lo: ບູເອັນຊາ

en: Bougainville
lo: ບູເກນວິລ

en: Bougouriba
lo: ບູກູຣິບາ

en: Bouira
lo: ບູຣາ

en: Boujdour (EH)
lo: ບູດູ (EH)

en: Boulemane
lo: ບູລມານ

en: Boulgou
lo: ບູນກູ

en: Boulkiemdé
lo: ບູລເຄມເດ

en: Boumerdès
lo: ບູເມີເດສ

en: Bourgogne-Franche-Comté
lo: ບູກອນ-ຟຣອງ-ກົງເຕ

en: Bournemouth, Christchurch and Poole
lo: ບອນມັດ, ຄຣິສເຊີດ ແລະ ພູນ

en: Bovec
lo: ໂບເວກ

en: Boyacá
lo: ໂບຢາຄາ

en: Brabant wallon
lo: ບຣາບັນ ວາລອນ

en: Bracknell Forest
lo: ແບຣັກແນລ ຟໍເຣສ

en: Bradford
lo: ແບຣດຟອດ

en: Braga
lo: ບຣາກາ

en: Bragança
lo: ບຣາກັນຊາ

en: Brahmanbaria
lo: ບຣາມັນບາເຣຍ

en: Brakna
lo: ບຣາກນາ

en: Brandenburg
lo: ບຣັນເດັນບວກ

en: Braničevski okrug
lo: ເຂດ ບຣານິເຊັບສະກີ

en: Braslovče
lo: ບຣາສລອຟເຊ

en: Bratislavský kraj
lo: ບຣາຕິສລາວາ (Bratislavský)

en: Brava
lo: ບຣາວາ

en: Brazzaville
lo: ບຣາຊາວິລ

en: Brașov
lo: ບຣາຊອຟ

en: Brda
lo: ເບີດາ

en: Bremen
lo: ເບຣເມນ

en: Brent
lo: ເບຣນ

en: Brescia
lo: ເບຣດເຊຍ

en: Bresckaja voblasć
lo: ແຂວງ ເບຣສ

en: Bretagne
lo: ເບຣີຕາຍ

en: Brezovica
lo: ເບຣໂຊວິກາ

en: Brežice
lo: ເບຣຊິເຊ

en: Briceni
lo: ບຣິເຊນີ

en: Bridgend [Pen-y-bont ar Ogwr GB-POG]
lo: ບຣິດເຈນ [Pen-y-bont ar Ogwr GB-POG]

en: Brighton and Hove
lo: ໄບຣຕັນ ແລະ ໂຮຟ

en: Brindisi
lo: ບຣິນດີຊີ

en: Bristol, City of
lo: ເມືອງ ບຣິສໂຕ

en: British Columbia
lo: ບຣິທິດ ໂຄລຳເບຍ

en: Brno-město
lo: ເມືອງ ບຣໂນ

en: Brno-venkov
lo: ບຣໂນ ຊົນນະບົດ

en: Brodsko-posavska županija
lo: ບຣອດສະໂກ-ໂປຊາວສະກາ ຊູປານິຢາ

en: Brokopondo
lo: ໂບຣໂຄປອນໂດ

en: Bromley
lo: ບຣອມລີ

en: Brunei-Muara
lo: ບຣູໄນ-ມົວຣາ

en: Bruntál
lo: ບຣຸນທາລ

en: Bruxelles-Capitale, Région de
lo: ເຂດນະຄອນຫຼວງບຣຸກແຊນ

en: Brvenica
lo: ເບເວນິກາ

en: Bryanskaya oblast'
lo: ແຂວງ ບຣາຍັນ

en: Brăila
lo: ບຣາອິລາ

en: Brčko distrikt
lo: ເມືອງ ບຣັກໂກ

en: Bua
lo: ບົວ

en: Buada
lo: ບູອາດາ

en: Bubanza
lo: ບູບັນຊາ

en: Buckinghamshire
lo: ບັກກິງແຮມເຊຍ

en: București
lo: ບູກາເຣສ

en: Budaka
lo: ບູດາກາ

en: Budapest
lo: ບູດາເປສ

en: Bududa
lo: ບູດູດາ

en: Budva
lo: ບຸດວາ

en: Bueng Kan
lo: ບຶງການ

en: Buenos Aires
lo: ບົວໂນສ ໄອເຣສ

en: Bugiri
lo: ບູກິຣິ

en: Bugweri
lo: ບູກເວຣິ

en: Buhweju
lo: ບູເວຈູ

en: Buikwe
lo: ບຸຍເວ

en: Bujumbura Mairie
lo: ບູຈຸມບູຣາ ຕົວເມືອງ

en: Bujumbura Rural
lo: ບູຈຸມບູຣາ ຊົນນະບົດ

en: Bukedea
lo: ບູເກເດຍ

en: Bukidnon
lo: ບູກິດນອນ

en: Bukomansibi
lo: ບຸໂຄມັນຊິບິ

en: Bukwo
lo: ບຸກໂວ

en: Bulacan
lo: ບູລາກັນ

en: Bulambuli
lo: ບູລຳບູລິ

en: Bulawayo
lo: ບູລາວາໂຢ

en: Bulgan
lo: ບູລການ

en: Buliisa
lo: ບູລີຊາ

en: Bumthang
lo: ບຸມທັງ

en: Bundibugyo
lo: ບຸນດິບຸກໂຢ

en: Bungoma
lo: ບຸງໂກມາ

en: Bunyangabu
lo: ບຸນຢານກາບູ

en: Burdur
lo: ເບີດູ

en: Burgas
lo: ບູຣກັສ

en: Burgenland
lo: ເບີເກັນແລນ

en: Burgos
lo: ບູຣໂກສ

en: Buri Ram
lo: ບູຣີຣຳ

en: Bursa
lo: ເບີຊາ

en: Bururi
lo: ບູຣູຣິ

en: Bury
lo: ບູຣີ

en: Buryatiya, Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ບູເຣຍເຕຍ

en: Busan-gwangyeoksi
lo: ບູຊານ

en: Bushenyi
lo: ບູເຊັນຍິ

en: Busia
lo: ບູເຊຍ

en: Butaleja
lo: ບູຕາເລຈາ

en: Butambala
lo: ບູຕຳບາລາ

en: Butebo
lo: ບູເຕໂບ

en: Butel †
lo: ບູເຕວ †

en: Buvuma
lo: ບູວູມາ

en: Buxoro
lo: ບູໂຄໂຣ

en: Buyende
lo: ບູເຢັນເດ

en: Buzău
lo: ບູຊາວ

en: Bà Rịa - Vũng Tàu
lo: ບາເຣຍ - ວຸງເຕົ່າ

en: Bács-Kiskun
lo: ບັສ-ຄິສຄຸນ

en: Béchar
lo: ເບຊາ

en: Béja
lo: ເບຈາ

en: Béjaïa
lo: ເບຈາຢາ

en: Békés
lo: ເບເກສ

en: Békéscsaba
lo: ເບເກສຊາບາ

en: Béni Abbès
lo: ເບນີ ອັບເບສ

en: Béni Mellal
lo: ເບນີ ເມລລານ

en: Béni Mellal-Khénifra
lo: ເບນີ ເມລລານ-ເຄນິຟຣາ

en: Bình Dương
lo: ບິງເຢືອງ

en: Bình Phước
lo: ບິງເຟືອກ

en: Bình Thuận
lo: ບິງທວນ

en: Bình Định
lo: ບິງດິງ

en: Bābil
lo: ບາບິນ

en: Bādghīs
lo: ບາດກຣີສ

en: Bāmyān
lo: ບາມຍານ

en: Bălți
lo: ບານຕີ

en: Břeclav
lo: ບຣີຄລາຟ

en: Būr Sa‘īd
lo: ບູ ຊາອິດ

en: Būshehr
lo: ບູເຊ

en: Bərdə
lo: ເບີດາ

en: Bạc Liêu
lo: ບາກລຽວ

en: Bắc Giang
lo: ບັກຢາງ

en: Bắc Kạn
lo: ບັກການ

en: Bắc Ninh
lo: ບັກນິງ

en: Bến Tre
lo: ເບັນແຈ

en: B‘alabak-Al Hirmil
lo: ບາລະບັກ-ອັນ ເຮີມິລ

en: Caaguazú
lo: ຄາກົວຊູ

en: Caazapá
lo: ຄາຊາປາ

en: Cabañas
lo: ຄາບານາສ

en: Cabinda
lo: ຄາບິນດາ

en: Cabo Delgado
lo: ກາໂບ ເດລກາໂດ

en: Cacheu
lo: ຄາເຊວ

en: Caerphilly [Caerffili GB-CAF]
lo: ແຄຟິລີ [Caerffili GB-CAF]

en: Cagayan
lo: ຄາກາຍັນ

en: Cagayan Valley (Region II)
lo: ຄາກາຍັນ ວາເລ (ເຂດ 2)

en: Cagliari
lo: ກາຍາຣີ

en: Cahul
lo: ຄາຮູລ

en: Cajamarca
lo: ຄາຮາມາກາ

en: Cakaudrove
lo: ກາກອດໂຣຟ

en: Calabarzon (Region IV-A)
lo: ຄາລາບາຊອນ (ເຂດ 4-A)

en: Calabria
lo: ກາລາເບຣຍ

en: Caldas
lo: ຄາລດັສ

en: Calderdale
lo: ຄອລເດີເດລ

en: California
lo: ຄາລິຟໍເນຍ

en: Caltanissetta
lo: ການຕານິດເຊັດຕາ

en: Calvados
lo: ກັລວາໂດສ

en: Camagüey
lo: ຄາມາກເວ

en: Camarines Norte
lo: ຄາມາຣິເນສ ນອດ

en: Camarines Sur
lo: ຄາມາຣິເນສ ຊູ

en: Cambridgeshire
lo: ແຄມບຣິດເຊຍ

en: Camden
lo: ແຄມເດັນ

en: Camiguin
lo: ຄາມິກິນ

en: Campania
lo: ກຳປາເນຍ

en: Campeche
lo: ກຳເປເຊ

en: Campobasso
lo: ກຳໂປບັດໂຊ

en: Canarias
lo: ການາເຣຍ

en: Canaries
lo: ຄານາຣີ

en: Canelones
lo: ຄາເນໂລເນສ

en: Canillo
lo: ຄານິໂລ

en: Canindeyú
lo: ຄານິນເດຢູ

en: Cankova
lo: ຊານໂຄວາ

en: Cankuzo
lo: ຄັນຄູໂຊ

en: Cantabria
lo: ກັນຕາເບຣຍ

en: Cantagalo
lo: ຄານຕາກາໂລ

en: Cantal
lo: ກັງຕັລ

en: Cantemir
lo: ຄານເຕເມຍ

en: Canterbury
lo: ແຄນເທີເບີຣີ

en: Cao Bằng
lo: ກາວບັງ

en: Capellen
lo: ຄາເປລເລນ

en: Capital Territory (Honiara)
lo: ນະຄອນຫລວງ (ໂຮນິອາຣາ)

en: Capiz
lo: ຄາປິສ

en: Caquetá
lo: ຄາເກຕາ

en: Carabobo
lo: ຄາຣາໂບໂບ

en: Caraga (Region XIII)
lo: ຄາຣາກາ (ເຂດ 13)

en: Carazo
lo: ຄາຣາໂຊ

en: Caraș-Severin
lo: ຄາຣັສ-ເຊເວຣິນ

en: Carchi
lo: ກາກຊີ

en: Cardiff [Caerdydd GB-CRD]
lo: ຄາດິຟ [Caerdydd GB-CRD]

en: Cargados Carajos Shoals
lo: ຄາກາດອສ ຄາຣາໂຈສ ໂຊລສ໌

en: Carlow
lo: ຄາໂລ

en: Carmarthenshire [Sir Gaerfyrddin GB-GFY]
lo: ຄາມາເທັນເຊຍ [Sir Gaerfyrddin GB-GFY]

en: Cartago
lo: ຄາຕາໂກ

en: Casablanca
lo: ຄາຊາບລັງກາ

en: Casablanca-Settat
lo: ຄາຊາບລັງກາ-ເຊັດຕັດ

en: Casanare
lo: ຄາຊານາເຣ

en: Cascade
lo: ຄາສເຄດ

en: Cascades
lo: ຄາສເຄດ

en: Caserta
lo: ກາເຊີຕາ

en: Castellón
lo: ກັສເຕຢອນ

en: Castelo Branco
lo: ຄາສເຕໂລ ບຣັງໂກ

en: Castilla y León
lo: ກັສຕີຢາ ອີ ເລອອນ

en: Castilla-La Mancha
lo: ກັສຕີຢາ-ລາ ມັນຊາ

en: Castries
lo: ຄາສຕຣີ

en: Cat Island
lo: ເກາະແຄທ

en: Catalunya [Cataluña]
lo: ກາຕາລູນຍາ [ກາຕາລູນຍາ]

en: Catamarca
lo: ຄາຕາມາກາ

en: Catanduanes
lo: ຄາຕັນດວນເນສ

en: Catania
lo: ກາຕາເນຍ

en: Catanzaro
lo: ກາຕັນຊາໂຣ

en: Cauca
lo: ເຄົາຄາ

en: Causeway Coast and Glens
lo: ຄອສເວ ໂກສ ແລະ ເກລນ

en: Caué
lo: ຄາເວ

en: Cavan
lo: ຄາວານ

en: Cavite
lo: ຄາວິເຕ

en: Cayo
lo: ຄາໂຢ

en: Cañar
lo: ກັນຍາ

en: Ceará
lo: ເຊອາຣາ

en: Cebu
lo: ເຊບູ

en: Celje
lo: ເຊລເຈ

en: Centar Župa
lo: ເຊັນຕາ ຈູປາ

en: Centar †
lo: ເຊັນຕາ †

en: Central
lo: ພາກກາງ

en: Central Abaco
lo: ອາບາໂກ ກາງ

en: Central Andros
lo: ແອນດຣອສ ກາງ

en: Central Bedfordshire
lo: ເບັດຟອດເຊຍ ກາງ

en: Central Darfur
lo: ດາຟູ ກາງ

en: Central Eleuthera
lo: ເອລູເທຣາ ກາງ

en: Central Equatoria
lo: ເອຄວາໂຕເຣຍ ກາງ

en: Central Luzon (Region III)
lo: ລູຊອນ ກາງ (ເຂດ 3)

en: Central Province
lo: ແຂວງກາງ

en: Central Region
lo: ພາກກາງ

en: Central River
lo: ເຊັນທຣອນ ຣິເວີ

en: Central Singapore
lo: ສິງກະໂປ ກາງ

en: Central Visayas (Region VII)
lo: ວິຊາຍາສ ກາງ (ເຂດ 7)

en: Centrale
lo: ພາກກາງ

en: Centre
lo: ພາກກາງ

en: Centre-Est
lo: ກາງ-ຕາເວັນອອກ

en: Centre-Nord
lo: ກາງ-ເໜືອ

en: Centre-Ouest
lo: ກາງ-ຕາເວັນຕົກ

en: Centre-Sud
lo: ກາງ-ໃຕ້

en: Centre-Val de Loire
lo: ຊອງທຣ-ວັລ ເດີ ລົວ

en: Centro Sud
lo: ເຊັນໂຕຣ ໃຕ້

en: Ceredigion [Sir Ceredigion]
lo: ເຊເຣດິກຽນ [Sir Ceredigion]

en: Cerklje na Gorenjskem
lo: ເຊີຄເຈ ນາ ໂກເຣນສະເກມ

en: Cerknica
lo: ເຊີກນິກາ

en: Cerkno
lo: ເຊີກໂນ

en: Cerkvenjak
lo: ເຊີກເວນຍັກ

en: Cerro Largo
lo: ເຊໂຣ ລາໂກ

en: Cesar
lo: ເຊຊາ

en: Cetinje
lo: ເຊຕິນເຢ

en: Ceuta
lo: ເຊວຕາ

en: Chachoengsao
lo: ສະເຊີງເຊົາ

en: Chaco
lo: ຊາໂກ

en: Chaguanas
lo: ຊາກົວນາສ

en: Chahār Maḩāl va Bakhtīārī
lo: ຊາຮາ ມາຮານ ວາ ບັກຕິອາກີ

en: Chai Nat
lo: ໄຊນາດ

en: Chaiyaphum
lo: ໄຊຍະພູມ

en: Chalatenango
lo: ຊາລາເຕນານໂກ

en: Champasak
lo: ຈຳປາສັກ

en: Chandpur
lo: ຈັນປູຣ

en: Chandīgarh
lo: ຈັນດິກາ

en: Changhua
lo: ຈາງຮົວ

en: Chanthaburi
lo: ຈັນທະບູຣີ

en: Chapai Nawabganj
lo: ຈາໄພ ນາວັບກັນຈ໌

en: Charente
lo: ຊາຣັງຕ

en: Charente-Maritime
lo: ຊາຣັງຕ-ມາຣິຕິມ

en: Chari-Baguirmi
lo: ຊາຣິ-ບາກີຣມິ

en: Charlotte
lo: ຊາລັອດ

en: Chatham Islands Territory
lo: ເຂດໝູ່ເກາະແຊແທມ

en: Chattogram
lo: ຈິດຕະກອງ

en: Cheb
lo: ເຄັບ

en: Chechenskaya Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ເຊເຊນ

en: Chefchaouen
lo: ເຊຟຊາເວິນ

en: Chelyabinskaya oblast'
lo: ແຂວງ ເຊລຍາບິນ

en: Cher
lo: ແຊ

en: Cherkaska oblast
lo: ແຂວງ ເຊີຄາສະກາ

en: Chernihivska oblast
lo: ແຂວງ ເຊີິນິຮິບສະກາ

en: Chernivetska oblast
lo: ແຂວງ ເຊີິນິເວັດສະກາ

en: Cheshire East
lo: ເຊເຊຍ ຕາເວັນອອກ

en: Cheshire West and Chester
lo: ເຊເຊຍ ຕາເວັນຕົກ ແລະ ເຊສເຕີ

en: Chhattīsgarh
lo: ຊັດຕິສກາ

en: Chhukha
lo: ຊູຄາ

en: Chiang Mai
lo: ຊຽງໃໝ່

en: Chiang Rai
lo: ຊຽງຣາຍ

en: Chiapas
lo: ເຊຍປາສ

en: Chiayi
lo: ເຈຍອີ້

en: Chiba
lo: ຊິບະ

en: Chichaoua
lo: ຊິຊາວາ

en: Chiesanuova
lo: ຄຽຊານູໂອວາ

en: Chieti
lo: ຄຽຕີ

en: Chihuahua
lo: ຊີວາວາ

en: Chikwawa
lo: ຊິກວາວາ

en: Chimaltenango
lo: ຊິມັລເຕນັງໂກ

en: Chimborazo
lo: ຊິມໂບຣາໂຊ

en: Chimbu
lo: ຊິມບູ

en: Chin
lo: ຊິນ

en: Chinandega
lo: ຊິນານເດກາ

en: Chiquimula
lo: ຊິກິມູລາ

en: Chiradzulu
lo: ຊິຣາດຊູລູ

en: Chiriquí
lo: ຊິຣິກີ

en: Chitipa
lo: ຊິຕິປາ

en: Chișinău
lo: ຄີຊີເນົາ

en: Chlef
lo: ຊະເລຟ

en: Chobe
lo: ໂຊເບ

en: Chocó
lo: ໂຊໂກ

en: Choiseul
lo: ຊົວເຊີລ

en: Choluteca
lo: ໂຊລູເຕກາ

en: Chomutov
lo: ໂຄມູຕອຟ

en: Chon Buri
lo: ຊົນບູຣີ

en: Chongqing Shi
lo: ນະຄອນ ຊົງຊິງ

en: Chontales
lo: ຊອນຕາເລສ

en: Christ Church
lo: ຄຣິສ ເຊີດ

en: Christ Church Nichola Town
lo: ໄຄຣສ ເຊີດ ນິໂຄລາ ທາວ

en: Chrudim
lo: ຄຣູດິມ

en: Chtouka-Ait Baha
lo: ຕູກາ-ໄອ ບາຮາ

en: Chuadanga
lo: ຈົວດ້ານກາ

en: Chubut
lo: ຊູບຸດ

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
lo: ເຂດປົກຄອງຕົນເອງ ຊູກົດ

en: Chumphon
lo: ຊຸມພອນ

en: Chungcheongbuk-do
lo: ຊຸງຊອງບຸກໂດ

en: Chungcheongnam-do
lo: ຊຸງຊອງນຳໂດ

en: Chuquisaca
lo: ຊູກິຊາກາ

en: Chuuk
lo: ຊຸກ

en: Chuvashskaya Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ຊູວາຊ

en: Chüy
lo: ຈຸຍ

en: Cibao Nordeste
lo: ຊິບາວ ຕາເວັນອອກສຽງເໜືອ

en: Cibao Noroeste
lo: ຊິບາວ ຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ

en: Cibao Norte
lo: ຊິບາວ ເໜືອ

en: Cibao Sur
lo: ຊິບາວ ໃຕ້

en: Cibitoke
lo: ຊິບິໂຕເກ

en: Ciego de Ávila
lo: ຊິເອໂກ ເດ ອາວິລາ

en: Cienfuegos
lo: ຊຽນຟູເອໂກສ

en: Cimișlia
lo: ຊິມິສເລຍ

en: Cirkulane
lo: ເຊີກູລາເນ

en: Città di San Marino
lo: ຊິດຕາ ດິ ຊານ ມາຣິໂນ

en: City of Freeport
lo: ເມືອງ ຟຣີພອຕ

en: City of Kigali
lo: ນະຄອນ ຄິກາລີ

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
lo: ນະຄອນປົກຄອງຕົນເອງບົວໂນສ ໄອເຣສ

en: Ciudad Real
lo: ຊີວິດັດ ເຣອັນ

en: Ciudad de México
lo: ຊິວດັດ ເດ ເມັກຊິໂກ

en: Clackmannanshire
lo: ແຄລັກແມນແນນເຊຍ

en: Clare
lo: ແຄລ

en: Clarendon
lo: ຄລາເຣນດອນ

en: Clervaux
lo: ເຄລີໂວ

en: Clipperton
lo: ຄລິບເປີຕັນ

en: Cluj
lo: ຄລູຈ

en: Coahuila de Zaragoza
lo: ໂກວີລາ ເດ ຊາຣາໂກຊາ

en: Coast
lo: ໂຄສຕ໌

en: Cochabamba
lo: ໂຄຊາບຳບາ

en: Coclé
lo: ໂຄເຄລ

en: Coimbra
lo: ໂຄອິມບຣາ

en: Cojedes
lo: ໂຄເຮເດສ

en: Colima
lo: ໂຄລິມາ

en: Collines
lo: ໂຄລິນ

en: Colombo
lo: ໂຄລົມໂບ

en: Colonia
lo: ໂຄໂລເນຍ

en: Colorado
lo: ໂຄໂລຣາໂດ

en: Colón
lo: ໂກລອນ

en: Comayagua
lo: ໂກມາຢາກົວ

en: Commewijne
lo: ຄອມເມວິນ

en: Como
lo: ໂຄໂມ

en: Comoé
lo: ໂຄໂມເອ

en: Conakry
lo: ໂກນາກຣີ

en: Concepción
lo: ຄອນເຊັບຊຽນ

en: Connaught
lo: ຄອນນອດ

en: Connecticut
lo: ຄອນເນັກຕິຄັດ

en: Constantine
lo: ຄອນສະແຕນຕິນ

en: Constanța
lo: ຄອນສະແຕນຕາ

en: Conwy
lo: ຄອນວີ

en: Copperbelt
lo: ຄັອບເປິເບລ

en: Copán
lo: ໂກປານ

en: Coquimbo
lo: ໂຄຄິມໂບ

en: Cordillera
lo: ຄໍດິເລຣາ

en: Cordillera Administrative Region (CAR)
lo: ເຂດບໍລິຫານພິເສດຄໍດິລຽຣາ (CAR)

en: Cork
lo: ຄອກ

en: Cornwall
lo: ຄອນວໍ

en: Coronie
lo: ໂຄໂຣນີ

en: Corozal
lo: ໂຄໂຣຊາລ

en: Corrientes
lo: ຄໍຣຽນເຕສ

en: Corrèze
lo: ໂກເຣສ

en: Corse
lo: ກໍສ

en: Corse-du-Sud
lo: ກໍສ-ດູ-ຊຸດ

en: Cortés
lo: ກໍເຕັສ

en: Cosenza
lo: ໂຄເຊນຊາ

en: Costa Caribe Norte
lo: ໂກສຕາ ຄາຣິເບ ເໜືອ

en: Costa Caribe Sur
lo: ໂກສຕາ ຄາຣິເບ ໃຕ້

en: Cotabato
lo: ໂກຕາບາໂຕ

en: Cotopaxi
lo: ໂກໂຕປັກຊີ

en: Couffo
lo: ຄູຟໂຟ

en: Couva-Tabaquite-Talparo
lo: ຄູວາ-ທາບາຄິດ-ທາລປາໂຣ

en: Cova Lima
lo: ໂຄວາ ລິມາ

en: Covasna
lo: ໂຄວາສນາ

en: Coventry
lo: ໂຄເວນທຣີ

en: Cox's Bazar
lo: ຄອກສ໌ ບາຊາ

en: Coyah
lo: ໂຄຢາ

en: Cremona
lo: ເຄຣໂມນາ

en: Creuse
lo: ເກຣີສ

en: Criuleni
lo: ຄຣິວເລນີ

en: Crooked Island and Long Cay
lo: ເກາະ ຄຣຸກເກັດ ແລະ ລອງເຄ

en: Cross River
lo: ຄຣອສ ຣິເວີ

en: Crotone
lo: ໂຄຣໂຕເນ

en: Croydon
lo: ຄຣອຍດອນ

en: Csongrád-Csanád
lo: ຊົງກຣາດ-ຊານາດ

en: Cuando Cubango
lo: ຄູອັນໂດ ຄູບັງໂກ

en: Cuanza-Norte
lo: ຄວນຊາ-ນໍເຕ

en: Cuanza-Sul
lo: ຄວນຊາ-ຊູລ

en: Cuenca
lo: ເກວນກາ

en: Culfa
lo: ຈູລຟາ

en: Cumbria
lo: ຄຳເບຣຍ

en: Cumilla
lo: ຄູມິນລາ

en: Cundinamarca
lo: ຄຸນດິນາມາກາ

en: Cunene
lo: ຄູເນເນ

en: Cuneo
lo: ຄູນີໂອ

en: Curaçao
lo: ຄູຣາເຊົາ

en: Cuscatlán
lo: ຄຸສຄາຕລານ

en: Cusco
lo: ກຸສໂກ

en: Cuvette
lo: ຄູເວັດ

en: Cuvette-Ouest
lo: ຄູເວັດ-ຕາເວັນຕົກ

en: Cuyuni-Mazaruni
lo: ຄູຢູນິ-ມາຊາຣູນິ

en: Cà Mau
lo: ກາມາວ

en: Cáceres
lo: ກາເຊເຣສ

en: Cádiz
lo: ກາດິສ

en: Córdoba
lo: ກໍໂດບາ

en: Côte-d'Or
lo: ໂກຕ-ດໍ

en: Côtes-d'Armor
lo: ໂກຕ-ດາຣມໍ

en: Călărași
lo: ຄາລາຣາຊີ

en: Căușeni
lo: ເຄົາເຊນີ

en: Cēsu novads
lo: ເຊຊູ

en: Cəbrayıl
lo: ຈາບຣາຢິລ

en: Cəlilabad
lo: ຈາລິລາບັດ

en: Cần Thơ
lo: ເກິນເທີ

en: Dabola
lo: ດາໂບລາ

en: Daegu-gwangyeoksi
lo: ແດກູ

en: Daejeon-gwangyeoksi
lo: ແດຈອນ

en: Dagana
lo: ດາກຣານາ

en: Dagestan, Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ດາເກສະຖານ

en: Dahūk
lo: ດາຮູກ

en: Dajabón
lo: ດາຮາບອນ

en: Dakar
lo: ດາກາ

en: Dakhla-Oued Ed-Dahab (EH)
lo: ດັກລາ-ອູເອດ ເອັດ-ດາຮັບ (EH)

en: Dakhlet Nouâdhibou
lo: ດັກເລັດ ນົວດີບູ

en: Dalaba
lo: ດາລາບາ

en: Dalabyggð
lo: ດາລາບິກ

en: Dalarnas län [SE-20]
lo: ແຂວງ ດາລາຣນາ [SE-20]

en: Dalvíkurbyggð
lo: ດາວິກ

en: Danilovgrad
lo: ດານິລອຟກຣາດ

en: Dar es Salaam
lo: ດາຣ ເອສ ຊາລາມ

en: Dar'ā
lo: ດາຣາ

en: Darhan uul
lo: ດາຄານ-ອູນ

en: Darién
lo: ດາຣຽນ

en: Darlington
lo: ດາລິງຕັນ

en: Darnah
lo: ດາຣນາ

en: Daugavpils
lo: ດໍກັຟປິລສ

en: Davao (Region XI)
lo: ດາວາວ (ເຂດ 11)

en: Davao Occidental
lo: ດາວາວ ອອກຊີເດນຕັລ

en: Davao Oriental
lo: ດາວາວ ໂອຣຽນຕັລ

en: Davao de Oro
lo: ດາວາວ ເດ ໂອໂຣ

en: Davao del Norte
lo: ດາວາວ ເດລ ນອດ

en: Davao del Sur
lo: ດາວາວ ເດລ ຊູ

en: Dayr az Zawr
lo: ເດຍ ອັຊ ຊໍ

en: Daşkəsən
lo: ດັສເຄຊານ

en: Daşoguz
lo: ດາໂຊກຸສ

en: Debar
lo: ເດບາ

en: Debrca
lo: ເດບຣິກາ

en: Debrecen
lo: ເດເບຣເຊນ

en: Dedza
lo: ເດດຊາ

en: Deir El Balah
lo: ເດ ເອລ ບາລາ

en: Delaware
lo: ເດລາແວ

en: Delhi
lo: ເດລີ

en: Delta
lo: ເດລຕາ

en: Delta Amacuro
lo: ເດລຕາ ອາມາຄູໂຣ

en: Delčevo
lo: ເດລເຊໂວ

en: Demerara-Mahaica
lo: ເດເມຣາຣາ-ມາໄຮກາ

en: Demir Hisar
lo: ເດເມຍ ຮິຊາ

en: Demir Kapija
lo: ເດເມຍ ຄາປິຢາ

en: Denbighshire [Sir Ddinbych GB-DDB]
lo: ເດນບີເຊຍ [Sir Ddinbych GB-DDB]

en: Denguélé
lo: ເດັນກູເອເລ

en: Denigomodu
lo: ເດນິໂກໂມດູ

en: Denizli
lo: ເດນິສລີ

en: Dennery
lo: ເດນເນີຣີ

en: Dependencias Federales
lo: ເຂດເພິ່ງພາຂອງລັດຖະບານກາງ

en: Derby
lo: ດາບີ

en: Derbyshire
lo: ດາບີເຊຍ

en: Derry and Strabane
lo: ເດຣີ ແລະ ສຕຣາເບນ

en: Destrnik
lo: ເດສເຕີນິກ

en: Deux-Sèvres
lo: ເດີ-ແຊຟ

en: Devon
lo: ເດວອນ

en: Dhaka
lo: ດາກາ

en: Dhamār
lo: ດາມາ

en: Dhī Qār
lo: ດິ ກາ

en: Dibër
lo: ດິເບີ

en: Diego Martin
lo: ດິເອໂກ ມາຕິນ

en: Diekirch
lo: ດີເຄີສ

en: Dienvidkurzemes Novads
lo: ດຽນວິດເກີເຊເມສ

en: Diffa
lo: ດິຟຟາ

en: Dikhil
lo: ດິຄິລ

en: Dimashq
lo: ດາມັສກັສ

en: Dinagat Islands
lo: ໝູ່ເກາະ ດິນາກັດ

en: Dinajpur
lo: ດິນັຈປູຣ

en: Dingli
lo: ດິງລີ

en: Dinguiraye
lo: ດິນກິເຣ

en: Diourbel
lo: ດິອໍເບລ

en: Dire Dawa
lo: ດິເຣ ດາວາ

en: District of Columbia
lo: ເຂດປົກຄອງ ໂຄລຳເບຍ (DC)

en: Distrito Capital
lo: ດິສຕຣິໂຕ ຄາປິຕາລ

en: Distrito Capital de Bogotá
lo: ເຂດນະຄອນຫຼວງໂບໂກຕາ

en: Distrito Federal
lo: ເຂດນະຄອນຫຼວງ

en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
lo: ເຂດນະຄອນຫຼວງ (ຊານໂຕ ໂດມິງໂກ)

en: Divača
lo: ດິວາຊາ

en: Diyarbakır
lo: ດິຢາບາກີ

en: Diyālá
lo: ດິຢາລາ

en: Djanet
lo: ຈາເນັດ

en: Djelfa
lo: ເຈລຟາ

en: Djibloho
lo: ຈິບໂລໂຮ

en: Djibouti
lo: ຈິບູຕີ

en: Dnipropetrovska oblast
lo: ແຂວງ ດນິໂປຣເປໂຕຣສະກາ

en: Dobeles novads
lo: ໂດເບເລສ

en: Dobje
lo: ດອບເຈ

en: Dobrepolje
lo: ໂດເບຣໂປລເຈ

en: Dobrich
lo: ໂດບຣິຊ

en: Dobrna
lo: ດອບຣນາ

en: Dobrova-Polhov Gradec
lo: ໂດໂບຣວາ-ໂປລໂຮຟ ກຣາເດກ

en: Dobrovnik
lo: ໂດບຣອຟນິກ

en: Dodoma
lo: ໂດໂດມາ

en: Dojran
lo: ດອຍຣັນ

en: Dokolo
lo: ໂດໂຄໂລ

en: Dol pri Ljubljani
lo: ໂດລ ປຣີ ລູບລີອານາ

en: Dolenjske Toplice
lo: ໂດເລນເກ ໂຕປຼິເຊ

en: Dolj
lo: ໂດລຈ໌

en: Dolneni
lo: ໂດລເນນີ

en: Dolnośląskie
lo: ໂດລໂນສລາສກີ

en: Domagnano
lo: ໂດມາກນາໂນ

en: Domažlice
lo: ໂດມັສລິເຊ

en: Domžale
lo: ດອມຊາເລ

en: Doncaster
lo: ດອນຄັສເຕີ

en: Dondușeni
lo: ດອນດູເຊນີ

en: Donegal
lo: ດໍນີກອລ

en: Donetska oblast
lo: ແຂວງ ໂດເນັດສະກາ

en: Donga
lo: ດົງກາ

en: Dordogne
lo: ດໍດອນ

en: Dornava
lo: ດໍນາວາ

en: Dornod
lo: ດໍນອດ

en: Dornogovĭ
lo: ດໍໂນໂກວິ

en: Dorset
lo: ດໍເຊັດ

en: Dosso
lo: ດອດໂຊ

en: Doubs
lo: ດຸບສ

en: Dowa
lo: ໂດວາ

en: Dravograd
lo: ດຣາໂວກຣາດ

en: Drenthe
lo: ເດຣນເທ

en: Driouch
lo: ດຣິອຸດຊ໌

en: Drochia
lo: ດຣໍເກຍ

en: Druskininkai
lo: ດຣຸສກິນິນໄກ

en: Drâa-Tafilalet
lo: ດຣາ-ທາຟິລາເລັດ

en: Drôme
lo: ໂດຣມ

en: Duarte
lo: ດົວເຕ

en: Dubayy
lo: ດູໄບ

en: Dublin
lo: ດັບລິນ

en: Dubrovačko-neretvanska županija
lo: ດູໂບຣວາຊໂກ-ເນເຣດວານສະກາ ຊູປານິຢາ

en: Dubréka
lo: ດູເບຣກາ

en: Dubăsari
lo: ດູບາຊາຣີ

en: Dudley
lo: ດັດລີ

en: Dumfries and Galloway
lo: ດຳຟຣີ ແລະ ແກລໂລເວ

en: Dumyāţ
lo: ດຸມຢັດ

en: Dunaújváros
lo: ດູນາອູວາຣອສ

en: Dundee City
lo: ເມືອງ ດັນດີ

en: Dundgovĭ
lo: ດຸນໂກວິ

en: Duplek
lo: ດູເປລກ

en: Durango
lo: ດູຣັງໂກ

en: Durazno
lo: ດູຣັສໂນ

en: Durham, County
lo: ເມືອງ ເດີແຮມ

en: Durrës
lo: ດູເຣສ

en: Dushanbe
lo: ດູຊານເບ

en: Dytikí Elláda
lo: ດີຕິກີ ເອລລາດາ

en: Dytikí Makedonía
lo: ດີຕິກີ ມາເກໂດເນຍ

en: Dzavhan
lo: ຊັບຄານ

en: Dâmbovița
lo: ດຳໂບວິຕາ

en: Díli
lo: ດິລີ

en: Düzce
lo: ດູຊເຊ

en: Dādra and Nagar Haveli and Damān and Diu
lo: ດາດຣາ ແລະ ນາກາ ຮາເວລີ ແລະ ດາມັນ ແລະ ດິວ

en: Dāykundī
lo: ໄດຄຸນດີ

en: Děčín
lo: ເດຊິນ

en: Ealing
lo: ອີລິງ

en: East
lo: ຕາເວັນອອກ

en: East Ayrshire
lo: ແອເຊຍ ຕາເວັນອອກ

en: East Berbice-Corentyne
lo: ເບີບິສ ຕາເວັນອອກ-ໂຄເຣນໄທນ໌

en: East Darfur
lo: ດາຟູ ຕາເວັນອອກ

en: East Dunbartonshire
lo: ດັນບາຕັນເຊຍ ຕາເວັນອອກ

en: East Grand Bahama
lo: ແກຣນ ບາຮາມາ ຕາເວັນອອກ

en: East Lothian
lo: ໂລທຽນ ຕາເວັນອອກ

en: East New Britain
lo: ນິວບຣິເທນ ຕາເວັນອອກ

en: East Renfrewshire
lo: ເຣນຟຣິວເຊຍ ຕາເວັນອອກ

en: East Riding of Yorkshire
lo: ຢອກເຊຍ ອີສ ໄຣດິງ

en: East Sepik
lo: ເຊປິກ ຕາເວັນອອກ

en: East Sussex
lo: ຊັສເຊັກ ຕາເວັນອອກ

en: Eastern
lo: ພາກຕາເວັນອອກ

en: Eastern Cape
lo: ອີສເທີນ ເຄບ

en: Eastern Equatoria
lo: ເອຄວາໂຕເຣຍ ຕາເວັນອອກ

en: Eastern Highlands
lo: ໄຮແລນ ຕາເວັນອອກ

en: Eastern Province
lo: ແຂວງຕາເວັນອອກ

en: Eastern Samar
lo: ຊາມາ ຕາເວັນອອກ

en: Eastern Visayas (Region VIII)
lo: ວິຊາຍາສ ຕາເວັນອອກ (ເຂດ 8)

en: Ebon
lo: ອີບອນ

en: Ebonyi
lo: ເອໂບນີ

en: Echternach
lo: ເອັກເຕີເນັກ

en: Edinburgh, City of
lo: ເມືອງ ເອດິນເບີຣະ

en: Edineț
lo: ເອດິເນັດ

en: Edirne
lo: ເອດີເນ

en: Edo
lo: ເອໂດ

en: Eger
lo: ເອເກີ

en: Ehime
lo: ເອຮິເມະ

en: Eilean Siar
lo: ເອລຽນ ເຊຍ

en: Ekiti
lo: ເອຄິຕິ

en: El Bayadh
lo: ເອລ ບາຍັດ

en: El Beni
lo: ເອລ ເບນີ

en: El Callao
lo: ເອລ ຄາເຢົາ

en: El Hajeb
lo: ເອລ ຮາເຈັບ

en: El Jadida
lo: ເອລ ຈາດິດາ

en: El Kelâa des Sraghna
lo: ເອລ ເຄລາ ເດ ສຣັກນາ

en: El Meghaier
lo: ເອລ ເມກາຍເອີ

en: El Meniaa
lo: ເອລ ເມເນຍ

en: El Oro
lo: ເອລ ໂອໂຣ

en: El Oued
lo: ເອລ ອູເອດ

en: El Paraíso
lo: ເອລ ປາຣາອິໂຊ

en: El Progreso
lo: ເອລ ໂປຣເກຣໂຊ

en: El Seibo
lo: ເອລ ເຊໂບ

en: El Tarf
lo: ເອລ ທາຟ

en: El Valle
lo: ເອລ ວາເລ

en: Elazığ
lo: ເອລາຊິກ

en: Elbasan
lo: ເອລບາຊານ

en: Elektrėnai
lo: ເອເລັກເທຣໄນ

en: Elgeyo/Marakwet
lo: ເອລເກໂຢ/ມາຣາເກວັດ

en: Elva
lo: ເອລວາ

en: Elías Piña
lo: ເອລຽສ ປິນຍາ

en: Emberá
lo: ເອັມເບຣາ

en: Embu
lo: ເອັມບູ

en: Emilia-Romagna
lo: ເອມີເລຍ-ໂຣມັນຍາ

en: Encamp
lo: ເອັນແຄມ

en: Enewetak & Ujelang
lo: ເອເນເວຕັກ ແລະ ອູເຈລັງ

en: Enfield
lo: ເອັນຟິວ

en: Enga
lo: ເອັງກາ

en: England
lo: ອັງກິດ

en: English River
lo: ອິງລິຊ ຣິເວີ

en: Enna
lo: ເອັນນາ

en: Ennedi-Est
lo: ເອັນເນດິ-ຕາເວັນອອກ

en: Ennedi-Ouest
lo: ເອັນເນດິ-ຕາເວັນຕົກ

en: Enriquillo
lo: ເອັນຣິກິໂຢ

en: Entre Ríos
lo: ເອນເຕຣ ຣີອອສ

en: Enugu
lo: ອີນູກູ

en: Erevan
lo: ເຢເລວານ

en: Ermera
lo: ເອີເມຣາ

en: Erongo
lo: ອີຣອງໂກ

en: Errachidia
lo: ເອຣາຊິເດຍ

en: Erzincan
lo: ເອີຊິນຈານ

en: Erzurum
lo: ເອີຊູຣຸມ

en: Es-Semara (EH-partial)
lo: ເອສ-ເຊມາຣາ (EH-ບາງສ່ວນ)

en: Escaldes-Engordany
lo: ເອສຄາລເດສ-ເອັນກໍດານີ

en: Esch-sur-Alzette
lo: ເອຊ-ຊູ-ອັນເຊດ

en: Eschen
lo: ເອດເຊນ

en: Escuintla
lo: ເອສກິນລາ

en: Eskişehir
lo: ເອສກິເຊຮີ

en: Esmeraldas
lo: ເອສເມຣັລດັສ

en: Espaillat
lo: ເອສປາຍັດ

en: Espírito Santo
lo: ເອສປິຣິໂຕ ຊານໂຕ

en: Essaouira
lo: ເອດຊາອຸຍຣາ

en: Essequibo Islands-West Demerara
lo: ຫມູ່ເກາະ ເອສເຊກິໂບ-ເດເມຣາຣາ ຕາເວັນຕົກ

en: Essex
lo: ເອສເຊັກ

en: Essonne
lo: ເອສຊອນ

en: Est
lo: ຕາເວັນອອກ

en: Estelí
lo: ເອສເຕລີ

en: Estuaire
lo: ເອສຕູແອ

en: Etelä-Karjala
lo: ກາຣຽນລາ ໃຕ້

en: Etelä-Pohjanmaa
lo: ໂປຢານມາ ໃຕ້

en: Etelä-Savo
lo: ຊາໂວ ໃຕ້

en: Eure
lo: ເອີ

en: Eure-et-Loir
lo: ເອີ-ເອ-ລົວ

en: Ewa
lo: ເອວາ

en: Extremadura
lo: ເອັກສເຕຣມາດູຣາ

en: Exuma
lo: ເອັກຊູມາ

en: Eyja- og Miklaholtshreppur
lo: ເອຢາ ແລະ ມິກລາໂຮລ

en: Eyjafjarðarsveit
lo: ເອຢາຟຢາດາສະເວດ

en: Eşfahān
lo: ອິສຟາຮານ

en: Fa'asaleleaga
lo: ຟາຊາເລເລອາກາ

en: Faadhippolhu
lo: ຟາດິບໂປລູ

en: Faetano
lo: ຟາເອຕາໂນ

en: Fahs-Anjra
lo: ຟາສ-ອັນຈຣາ

en: Falcón
lo: ຟັລຄອນ

en: Falkirk
lo: ຟໍເກິກ

en: Far North
lo: ເໜືອສຸດ

en: Faranah
lo: ຟາຣານາ

en: Farg‘ona
lo: ຟາໂກນາ

en: Faridpur
lo: ຟາຣິດປູຣ

en: Faro
lo: ຟາໂຣ

en: Farāh
lo: ຟາຣາ

en: Fatick
lo: ຟາຕິກ

en: Federacija Bosne i Hercegovine
lo: ສະຫະພັນ ບົດສະເນຍ ແລະ ເຮີເຊໂກວີນາ

en: Fejér
lo: ເຟເຢ

en: Felidhu Atoll
lo: ເຟລິດູ ອາໂຕລ

en: Feni
lo: ເຟນີ

en: Fermanagh and Omagh
lo: ເຟີມາໜາ ແລະ ໂອມາ

en: Fermo
lo: ເຟີໂມ

en: Ferrara
lo: ເຟຣາຣາ

en: Fgura
lo: ຟກູຣາ

en: Fianarantsoa
lo: ເຟຍນາຣັນໂຊ

en: Fier
lo: ຟຽຣ

en: Fife
lo: ໄຟຟ໌

en: Figuig
lo: ຟິກິກ

en: Finistère
lo: ຟິນິສແຕ

en: Fiorentino
lo: ຟີໂອເຣນຕິໂນ

en: Firenze
lo: ຟີເຣນເຊ

en: Fjallabyggð
lo: ຟຢາລາບິກ

en: Fjarðabyggð
lo: ຟຢາດາບິກ

en: Flacq
lo: ຟລັກ

en: Flevoland
lo: ເຟຣໂວແລນ

en: Flintshire [Sir y Fflint GB-FFL]
lo: ຟິນເຊຍ [Sir y Fflint GB-FFL]

en: Fljótsdalshreppur
lo: ຟລີຢົດສດາລ

en: Flores
lo: ຟຼໍເຣສ

en: Florești
lo: ຟໍເຣດຕີ

en: Floriana
lo: ຟລໍຣິອານາ

en: Florida
lo: ຟຼໍຣິດາ

en: Flóahreppur
lo: ໂຟລອາເຣັບປູ

en: Foggia
lo: ຟອດຈາ

en: Fontana
lo: ຟອນຕານາ

en: Fontvieille
lo: ຟົງວີເອິຍ

en: Forlì-Cesena
lo: ຟໍລີ-ເຊເຊນາ

en: Formosa
lo: ຟໍໂມຊາ

en: Forécariah
lo: ໂຟເຣຄາເຣຍ

en: Fquih Ben Salah
lo: ຟກີ ເບນ ຊາລາ

en: Francisco Morazán
lo: ຟຣານຊິສໂກ ໂມຣາຊານ

en: Francistown
lo: ຟຣານຊິສທາວ

en: Free State
lo: ຟຣີ ສະເຕດ

en: Fria
lo: ຟຣິອາ

en: Fribourg
lo: ຟຣິບວກ

en: Friuli Venezia Giulia
lo: ຟຣິອູລີ ເວເນເຊຍ ຈູເລຍ

en: Frosinone
lo: ໂຟຣຊີໂນເນ

en: Fryslân
lo: ຟຣິສລັນ

en: Frýdek-Místek
lo: ຟຣີເດັກ-ມິສເຕັກ

en: Fujian Sheng
lo: ມົນທົນ ຟູຈຽນ

en: Fukui
lo: ຟູກຸຍ

en: Fukuoka
lo: ຟູກູໂອກະ

en: Fukushima
lo: ຟູກູຊິມາ

en: Funafuti
lo: ຟູນາຟູຕິ

en: Fuvammulah
lo: ຟູວຳມູລາ

en: Fès
lo: ເຟສ

en: Fès-Meknès
lo: ເຟສ-ເມັກເນສ

en: Füzuli
lo: ຟູຊູລິ

en: Fārs
lo: ຟາຣ໌ສ

en: Fāryāb
lo: ຟາຣຽບ

en: Fălești
lo: ຟາເລດຕີ

en: Gaborone
lo: ກາໂບໂຣນ

en: Gabrovo
lo: ກາໂບຣໂວ

en: Gabès
lo: ກາເບສ

en: Gabú
lo: ກາບູ

en: Gafsa
lo: ກັຟຊາ

en: Gaga'emauga
lo: ກາກາເຫມົາກາ

en: Gagaifomauga
lo: ກາກາຟິໂຟເມົາກາ

en: Gaibandha
lo: ໄກບັນດາ

en: Galați
lo: ກາລາຕິ

en: Galguduud
lo: ກາລກູດູດ

en: Galicia [Galicia]
lo: ກາລິເຊຍ [ກາລິເຊຍ]

en: Galle
lo: ກອນ

en: Galway
lo: ການເວ

en: Galápagos
lo: ກາລາປາໂກສ

en: Gambela Peoples
lo: ກຳເບລາ

en: Gampaha
lo: ກຳປາຮາ

en: Gamprin
lo: ກຳປຣິນ

en: Gandaki
lo: ການດາກິ

en: Gangwon-teukbyeoljachido
lo: ກັງວອນ

en: Gansu Sheng
lo: ມົນທົນ ການຊູ

en: Ganzourgou
lo: ການຊູກູ

en: Gao
lo: ກາວ

en: Gaoual
lo: ກາອວນ

en: Gard
lo: ກາ

en: Garissa
lo: ກາຣິດຊາ

en: Garðabær
lo: ກາດາແບ

en: Gasa
lo: ກາຊາ

en: Gateshead
lo: ເກດສເຮດ

en: Gauteng
lo: ກໍເຕັງ

en: Gaza
lo: ກາຊາ

en: Gazi Baba †
lo: ກາຊີ ບາບາ †

en: Gaziantep
lo: ກາຊີອັນເຕັບ

en: Gazipur
lo: ກາຊິປູຣ

en: Gbarpolu
lo: ບາໂປລູ

en: Gedaref
lo: ເກດາເຣຟ

en: Gedo
lo: ເກໂດ

en: Geita
lo: ເກຕາ

en: Gelderland
lo: ເກລເດີແລນ

en: Genova
lo: ເຈໂນວາ

en: Genève
lo: ເຈນີວາ

en: Georgia
lo: ຈໍເຈຍ

en: Gers
lo: ແຈ

en: Gevgelija
lo: ເກວເກລິຢາ

en: Gezira
lo: ເກຊິຣາ

en: Geġark'unik'
lo: ເກກາຄູນິກ

en: Ghanzi
lo: ການຊິ

en: Ghardaïa
lo: ກາດາຢາ

en: Ghaznī
lo: ກັສນີ

en: Ghāt
lo: ກາດ

en: Ghōr
lo: ກໍ

en: Gia Lai
lo: ຢາລາຍ

en: Gifu
lo: ກິຟຸ

en: Gilbert Islands
lo: ໝູ່ເກາະ ກິລເບີດ

en: Gilgit-Baltistan
lo: ກິລກິດ-ບັລຕິສະຖານ

en: Gipuzkoa
lo: ກີປຸສກົວ

en: Giresun
lo: ກິເຣຊຸນ

en: Girona [Gerona]
lo: ຈີໂຣນາ [ເຣໂຣນາ]

en: Gironde
lo: ຈິຣອນ

en: Gisborne
lo: ກິສບອນ

en: Gitega
lo: ກິເຕກາ

en: Giurgiu
lo: ຈິວກິວ

en: Gjirokastër
lo: ຈິໂຣຄາສເຕີ

en: Gjorče Petrov †
lo: ກໍເຊ ເປຕຣອຟ †

en: Glacis
lo: ກລາຊິສ

en: Glarus
lo: ກລາຣຸສ

en: Glasgow City
lo: ເມືອງ ກລາສໂກ

en: Glodeni
lo: ໂກລເດນີ

en: Gloucestershire
lo: ກລອສເຕີເຊຍ

en: Gnagna
lo: ຍາຍາ

en: Goa
lo: ໂກອາ

en: Goiás
lo: ໂກຢາສ

en: Golestān
lo: ໂກເລດສະຖານ

en: Gomba
lo: ກອມບາ

en: Gombe
lo: ກອມເບ

en: Gopalganj
lo: ໂກປາລກັນຈ໌

en: Goranboy
lo: ໂກຣັນບອຍ

en: Gorenja vas-Poljane
lo: ໂກເຣນຈາ ວາສ-ໂປລຢາເນ

en: Gorgol
lo: ກໍກໍ

en: Gorizia
lo: ໂກຣິເຊຍ

en: Gorišnica
lo: ໂກຣິສນິກາ

en: Gorj
lo: ກໍຈ໌

en: Gorje
lo: ກໍເຈ

en: Gornja Radgona
lo: ກອນຈາ ຣັດໂກນາ

en: Gornji Grad
lo: ກອນຈີ ກຣາດ

en: Gornji Petrovci
lo: ກອນຈີ ເປໂຕຣຊີ

en: Gorontalo
lo: ໂກຣອນຕາໂລ

en: Gostivar
lo: ກອດສະຕິວາ

en: Gotlands län [SE-09]
lo: ແຂວງ ກອດແລນ [SE-09]

en: Gourma
lo: ກູຣມາ

en: Govĭ-Altay
lo: ໂກວິ-ອັນໄຕ

en: Govĭ-Sümber
lo: ໂກວິ-ຊຸມເບີ

en: Gracias a Dios
lo: ກຣາເຊຍ ອາ ດິອົສ

en: Grad
lo: ກຣາດ

en: Grad Zagreb
lo: ເມືອງ ຊາເກຣັບ

en: Gradsko
lo: ກຣາດສະໂກ

en: Granada
lo: ກຣານາດາ

en: Grand Anse Mahe
lo: ແກຣນ ອານສ໌ ມາເຮ

en: Grand Anse Praslin
lo: ແກຣນ ອານສ໌ ປຣາສລິນ

en: Grand Bassa
lo: ແກຣນ ບັດຊາ

en: Grand Cape Mount
lo: ແກຣນ ເຄບ ເມົາ

en: Grand Cay
lo: ແກຣນ ເຄ

en: Grand Gedeh
lo: ແກຣນ ເກເດ

en: Grand Kru
lo: ແກຣນ ຄຣູ

en: Grand Port
lo: ແກຣນ ພອດ

en: Grand-Est
lo: ກຣອງ-ເອສ

en: Grande Comore
lo: ແກຣນ ໂຄໂມ

en: Grande’Anse
lo: ກຣານດອງ

en: Granma
lo: ແກຣນມາ

en: Graubünden
lo: ກຣາວບຸນເດັນ

en: Greater Accra
lo: ເກຣດເຕີ ອັກຄຣາ

en: Greater Wellington
lo: ເກຣດເຕີ ເວລິງຕັນ

en: Greenwich
lo: ກຣີນິຊ

en: Grenadines
lo: ເກຣນາດີນສ

en: Grevenmacher
lo: ເກຣເວນມາເຄີ

en: Gribingui
lo: ກຣິບິນກີ

en: Grindavíkurbær
lo: ກຣິນດາວິກ

en: Groningen
lo: ໂກຣນິງເກນ

en: Gros Islet
lo: ໂກຣສ ອິສເລັດ

en: Grosseto
lo: ໂກຣດເຊໂຕ

en: Grosuplje
lo: ໂກຣຊູເປລເຈ

en: Grundarfjarðarbær
lo: ກຣຸນດາຟຢາດາແບ

en: Grímsnes- og Grafningshreppur
lo: ກຣິມສະເນດ ແລະ ກຣາຟນິງ

en: Grýtubakkahreppur
lo: ກຣີຕູບາກກາເຣັບປູ

en: Guadalajara
lo: ກົວດາລາຮາຣາ

en: Guadalcanal
lo: ກົວໂດຄາແນລ

en: Guadeloupe
lo: ກົວເດລູບ

en: Guainía
lo: ກົວເນຍ

en: Guairá
lo: ກົວຣາ

en: Guam
lo: ກວມ

en: Guanacaste
lo: ກົວນາຄັສເຕ

en: Guanajuato
lo: ກວານາຮົວໂຕ

en: Guangdong Sheng
lo: ມົນທົນ ກວາງຕຸ້ງ

en: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu
lo: ເຂດປົກຄອງຕົນເອງກວາງຊີຈ້ວງ

en: Guantánamo
lo: ກວນຕານາໂມ

en: Guarda
lo: ກວາດາ

en: Guatemala
lo: ກົວເຕມາລາ

en: Guaviare
lo: ກົວວຽຣ

en: Guayas
lo: ກົວຢັສ

en: Gudja
lo: ກຸດຈາ

en: Guelma
lo: ເກລມາ

en: Guelmim
lo: ກູເອວມິມ

en: Guelmim-Oued Noun (EH-partial)
lo: ກູເອວມິມ-ອູເອດ ນູນ (EH-ບາງສ່ວນ)

en: Guercif
lo: ເກີຊິຟ

en: Guerrero
lo: ເກີເຣໂຣ

en: Guidimaka
lo: ກິດິມາກາ

en: Guimaras
lo: ກິມາຣັສ

en: Guizhou Sheng
lo: ມົນທົນ ກຸ້ຍໂຈວ

en: Gujarāt
lo: ກູຈາຣາດ

en: Gulbenes novads
lo: ກຸລເບເນສ

en: Gulf
lo: ກັລຟ໌

en: Gulu
lo: ກູລູ

en: Guna Yala
lo: ກູນາ ຍາລາ

en: Gunma
lo: ກຸນມະ

en: Guria
lo: ກູເຣຍ

en: Gusinje
lo: ກູຊິນເຢ

en: Guyane (française)
lo: ກຸຍຢານ (ຝຣັ່ງ)

en: Guárico
lo: ກົວຣິໂກ

en: Guékédou
lo: ເກເກດູ

en: Guéra
lo: ເກຣາ

en: Gwangju-gwangyeoksi
lo: ກວາງຈູ

en: Gwynedd
lo: ກີເນັດ

en: Gyeonggi-do
lo: ກຽງກີໂດ

en: Gyeongsangbuk-do
lo: ກຽງຊັງບຸກໂດ

en: Gyeongsangnam-do
lo: ກຽງຊັງນຳໂດ

en: Győr
lo: ເກີ

en: Győr-Moson-Sopron
lo: ເກີ-ໂມຊອນ-ໂຊພຣອນ

en: Gävleborgs län [SE-21]
lo: ແຂວງ ເກຟເລບອກ [SE-21]

en: Gôh-Djiboua
lo: ໂກ-ຈິບົວ

en: Göygöl
lo: ກອຍໂກລ

en: Göyçay
lo: ກອຍເຊ

en: Gümüşhane
lo: ກູມູຊາເນ

en: Găgăuzia, Unitatea teritorială autonomă (UTAG)
lo: ກາກົວເຊຍ

en: Għajnsielem
lo: ກາຍຊີເລມ

en: Għarb
lo: ກາບ

en: Għargħur
lo: ກາກົວ

en: Għasri
lo: ກາສຣີ

en: Għaxaq
lo: ກາຊັກ

en: Gīlān
lo: ກີລານ

en: Gżira
lo: ກຊີຣາ

en: Gədəbəy
lo: ເກດາເບ

en: Gəncə
lo: ການຈາ

en: Ha'apai
lo: ຮາໄພ

en: Haa
lo: ຮາ

en: Haapsalu
lo: ຮາບຊາລູ

en: Habiganj
lo: ຮາບິກັນຈ໌

en: Hackney
lo: ແຮັກນີ

en: Hacıqabul
lo: ຮາຈິກາບູລ

en: Hadjer Lamis
lo: ຮັດເຈີ ລາມິສ

en: Hafnarfjarðarkaupstaður
lo: ຮາຟນາຟຢາດາ

en: Hahdhunmathi
lo: ຮາດດຸນມາທິ

en: Hainan Sheng
lo: ມົນທົນ ໄຫຫຼຳ

en: Hainaut
lo: ເຮໂນ

en: Hajdina
lo: ຮາຍດິນາ

en: Hajdú-Bihar
lo: ໄຮດູ-ບິຮາ

en: Hakkâri
lo: ຮັກຄາຣິ

en: Haljala
lo: ຮາລຢາລາ

en: Hallands län [SE-13]
lo: ແຂວງ ຮັລແລນ [SE-13]

en: Halton
lo: ຮໍຕັນ

en: Hamadān
lo: ຮາມາດານ

en: Hambantota
lo: ຮຳບັນໂຕຕາ

en: Hamburg
lo: ຮຳບວກ

en: Hamkyeongnamto
lo: ຮຳກຽງນຳໂດ

en: Hamkyeongpukto
lo: ຮຳກຽງບຸກໂດ

en: Hammersmith and Fulham
lo: ແຮມເມີສະມິດ ແລະ ຟູແຮມ

en: Hampshire
lo: ແຮມເຊຍ

en: Hanover
lo: ຮາໂນເວີ

en: Harare
lo: ຮາຣາເຣ

en: Harari People
lo: ຮາຣາຣີ

en: Harbour Island
lo: ເກາະ ຮາເບີ

en: Hardap
lo: ຮາດາບ

en: Harghita
lo: ຮາກິຕາ

en: Haringey
lo: ຮາຣິງເກ

en: Harjumaa
lo: ຮາຢູມາ

en: Harku
lo: ຮາກູ

en: Harrow
lo: ຮາໂຣ

en: Hartlepool
lo: ຮາເຕີພູນ

en: Haryāna
lo: ຮາຣິຢານາ

en: Haskovo
lo: ຮັສໂຄໂວ

en: Hatay
lo: ຮາໄທ

en: Hato Mayor
lo: ຮາໂຕ ມາຢໍ

en: Hatohobei
lo: ຮາໂຕໂຮເບ

en: Haut-Katanga
lo: ໂອ-ຄາຕັນກາ

en: Haut-Lomami
lo: ໂອ-ໂລມາຢິ

en: Haut-Mbomou
lo: ໂອ-ມໂບມູ

en: Haut-Ogooué
lo: ໂອດ-ໂອໂກເວ

en: Haut-Rhin
lo: ໂອດ-ແຣັງ

en: Haut-Uélé
lo: ໂອ-ອູເອເລ

en: Haute-Corse
lo: ໂອດ-ກໍສ

en: Haute-Garonne
lo: ໂອດ-ກາຣອນ

en: Haute-Kotto
lo: ໂອ-ໂກໂຕ

en: Haute-Loire
lo: ໂອດ-ລົວ

en: Haute-Marne
lo: ໂອດ-ມານ

en: Haute-Sangha / Mambéré-Kadéï
lo: ໂອ-ຊັງກາ / ມຳເບເຣ-ຄາເດ

en: Haute-Savoie
lo: ໂອດ-ຊາວົວ

en: Haute-Saône
lo: ໂອດ-ໂຊນ

en: Haute-Vienne
lo: ໂອດ-ວຽນ

en: Hautes-Alpes
lo: ໂອດ-ຊັລເປ

en: Hautes-Pyrénées
lo: ໂອດ-ປິເຣເນ

en: Hauts-Bassins
lo: ໂອ-ບາຊິນ

en: Hauts-de-France
lo: ໂອດ-ເດີ-ຟຣອງ

en: Hauts-de-Seine
lo: ໂອດ-ເດີ-ແຊນ

en: Havering
lo: ຮາເວີຣິງ

en: Havlíčkův Brod
lo: ຮັຟລິກຄຸບ ບຣອດ

en: Hawaii
lo: ຮາວາຍ

en: Hawke's Bay
lo: ຮອກສ໌ ເບ

en: Hebei Sheng
lo: ມົນທົນ ເຫີເປີຍ

en: Hebron
lo: ເຮບຣອນ

en: Heilongjiang Sheng
lo: ມົນທົນ ເຮີຍລົງຈຽງ

en: Hela
lo: ເຮລາ

en: Helmand
lo: ເຮລມັນ

en: Henan Sheng
lo: ມົນທົນ ເຫີໜານ

en: Hentiy
lo: ເຄນຕີ

en: Herceg-Novi
lo: ເຮີເຊັກ-ໂນວີ

en: Heredia
lo: ເຮເຣເດຍ

en: Herefordshire
lo: ເຮຣິຟອດເຊຍ

en: Hermanas Mirabal
lo: ເຮີມານັສ ມິຣາບາລ

en: Herrera
lo: ເຮເຣຣາ

en: Hertfordshire
lo: ຮາດຟອດເຊຍ

en: Herāt
lo: ເຮຣັດ

en: Hessen
lo: ເຮສເຊິນ

en: Heves
lo: ເຮເວສ

en: Hhohho
lo: ໂຮໂຮ

en: Hidalgo
lo: ອິດານໂກ

en: Highland
lo: ໄຮແລນ

en: Higuamo
lo: ຮິກົວໂມ

en: Hiiraan
lo: ຮີຣານ

en: Hiiumaa
lo: ຮີຢູມາ

en: Hillingdon
lo: ຮິລລິງດອນ

en: Himāchal Pradesh
lo: ຫິມາຈັນ ປະເທດ

en: Hiroshima
lo: ຮິໂຣຊິມ່າ

en: Hodh ech Chargui
lo: ຮອດ ເອັກ ຊາກີ

en: Hodh el Gharbi
lo: ຮອດ ເອລ ກາບີ

en: Hodonín
lo: ໂຮໂດນິນ

en: Hodoš
lo: ໂຮໂດສ

en: Hoima
lo: ຮອຍມາ

en: Hokkaido
lo: ຮອກໄກໂດ

en: Holguín
lo: ໂຮລກິນ

en: Homa Bay
lo: ໂຮມາ ເບ

en: Homieĺskaja voblasć
lo: ແຂວງ ໂຮເມລ

en: Hong Kong SAR
lo: ເຂດບໍລິຫານພິເສດຮົງກົງ

en: Hope Town
lo: ໂຮບ ທາວ

en: Horad Minsk
lo: ເມືອງ ມິນສ໌

en: Horjul
lo: ຮໍຈູລ

en: Hormozgān
lo: ຮໍມົດສະການ

en: Houaphan
lo: ຫົວພັນ

en: Houet
lo: ຮູເອດ

en: Hounslow
lo: ຮູນສະໂລ

en: Hovd
lo: ຄອຟດ

en: Hovedstaden
lo: ໂຮເວດສະຕາເດັນ

en: Howland Island
lo: ເກາະ ຮາວແລນ

en: Hoče-Slivnica
lo: ໂຮເຊ-ສຼິວນິຊາ

en: Hradec Králové
lo: ຮຣາເດັກ ຄຣາໂລເວ

en: Hrastnik
lo: ຮຣາສນິກ

en: Hrodzienskaja voblasć
lo: ແຂວງ ໂຣດໂນ

en: Hrpelje-Kozina
lo: ເຮີເປລເຈ-ໂຄຊິນາ

en: Hrunamannahreppur
lo: ຮຣູນາມັນນາເຣັບປູ

en: Hsinchu
lo: ຊິນຈູ

en: Hualien
lo: ຮົວຫຼຽນ

en: Huambo
lo: ຮວມໂບ

en: Huancavelica
lo: ຮວນກາເວລິກາ

en: Hubei Sheng
lo: ມົນທົນ ຫູເປີຍ

en: Huehuetenango
lo: ເວເວເຕນັງໂກ

en: Huelva
lo: ອູເອວວາ

en: Huesca
lo: ອູເອສກາ

en: Huila
lo: ຮຸຍລາ

en: Hunan Sheng
lo: ມົນທົນ ຫູໜານ

en: Hunedoara
lo: ຮູເນດົວຣາ

en: Huánuco
lo: ຮວນູໂກ

en: Huíla
lo: ຮູຍລາ

en: Hvalfjarðarsveit
lo: ຮວາລຟຢາດາສະເວດ

en: Hveragerðisbær
lo: ຮເວຣາເກີດິສແບ

en: Hwanghainamto
lo: ຮວາງແຮນຳໂດ

en: Hwanghaipukto
lo: ຮວາງແຮບຸກໂດ

en: Hyogo
lo: ເຮວໂກະ

en: Hà Giang
lo: ຮ່າຢາງ

en: Hà Nam
lo: ຮ່ານາມ

en: Hà Nội
lo: ຮ່າໂນ້ຍ

en: Hà Tĩnh
lo: ຮ່າຕິ້ງ

en: Häädemeeste
lo: ຮາເດເມສເຕ

en: Hérault
lo: ເອໂຣ

en: Hîncești
lo: ຮິນເຊດຕີ

en: Hòa Bình
lo: ຮົວບິງ

en: Hódmezővásárhely
lo: ຮອດເມໂຊວາຊາເຮ

en: Höfuðborgarsvæði
lo: ໂຮຟຸດບໍກາສະເວດີ

en: Hörgársveit
lo: ຮໍກາສະເວດ

en: Hövsgöl
lo: ຄອຟສະໂກລ

en: Húnabyggð
lo: ຮູນາບິກ

en: Húnaþing vestra
lo: ຮູນາທິງ ເວດສະຕຣາ

en: Hưng Yên
lo: ຮຶງອຽນ

en: Hải Dương
lo: ຫາຍເຢືອງ

en: Hải Phòng
lo: ຫາຍຟອງ

en: Hậu Giang
lo: ເຮົາຢາງ

en: Hồ Chí Minh
lo: ໂຮ່ຈິມິນ

en: Ialomița
lo: ຍາໂລມິຕາ

en: Ialoveni
lo: ເອຍໂລເວນີ

en: Iași
lo: ຢາຊິ

en: Ibanda
lo: ອິບັນດາ

en: Ibaraki
lo: ອິບາຣາກິ

en: Ibb
lo: ອິບບ໌

en: Ica
lo: ອິກາ

en: Ida-Virumaa
lo: ອິດາ-ວິຣູມາ

en: Idaho
lo: ໄອດາໂຮ

en: Idlib
lo: ອິດລິບ

en: Idrija
lo: ອິດຣິຈາ

en: Ifrane
lo: ອິຟຣານ

en: Ifugao
lo: ອິຟູເກົາ

en: Ig
lo: ອິກ

en: Iganga
lo: ອິກັນກາ

en: Ignalina
lo: ອິກນາລິນາ

en: Ijuw
lo: ອິຈູ

en: Iklin
lo: ອິກລິນ

en: Ile Perseverance I
lo: ອີລ ເພີເຊເວຍຣານ 1

en: Ile Perseverance II
lo: ອີລ ເພີເຊເວຍຣານ 2

en: Ilfov
lo: ອິລຟອຟ

en: Ilhas de Barlavento
lo: ໝູ່ເກາະ ບາລາເວັນໂຕ

en: Ilhas de Sotavento
lo: ໝູ່ເກາະ ໂຊຕາເວັນໂຕ

en: Ilinden
lo: ອິລິນເດນ

en: Ilirska Bistrica
lo: ອິລິສະກາ ບິສຕຣິກາ

en: Ille-et-Vilaine
lo: ອິນ-ເອ-ວິແລນ

en: Illes Balears [Islas Baleares]
lo: ອິລເລສ ບາເລອາສ [ອິສລາສ ບາເລອາເຣສ]

en: Illinois
lo: ອິລິນອຍ

en: Illizi
lo: ອິລິຊິ

en: Ilocos (Region I)
lo: ອີໂລກອສ (ເຂດ 1)

en: Ilocos Norte
lo: ອີໂລກອສ ນອດ

en: Ilocos Sur
lo: ອີໂລກອສ ຊູ

en: Iloilo
lo: ອິໂລອິໂລ

en: Imbabura
lo: ອິມບາບູຣາ

en: Imereti
lo: ອີເມເຣຕິ

en: Imo
lo: ອິໂມ

en: Imperia
lo: ອິມເປເຣຍ

en: In Guezzam
lo: ອິນ ເກຊຳ

en: In Salah
lo: ອິນ ຊາລາ

en: Inagua
lo: ອິນາຄວາ

en: Incheon-gwangyeoksi
lo: ອິນຊອນ

en: Inchiri
lo: ອິນຊິຣິ

en: Independencia
lo: ອິນດີເພັນເດນເຊຍ

en: Indiana
lo: ອິນດິອານາ

en: Indre
lo: ແອງດຣ

en: Indre-et-Loire
lo: ແອງດຣ-ເອ-ລົວ

en: Inezgane-Ait Melloul
lo: ອິນເນສການ-ໄອ ເມລລູນ

en: Ingushetiya, Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ອິນກູເຊເຕຍ

en: Inhambane
lo: ອິນຮຳບານ

en: Innlandet
lo: ອິນແລນເດດ

en: Intibucá
lo: ອິນຕິບູກາ

en: Inverclyde
lo: ອິນເວີໄຄລ

en: Ioba
lo: ໂອຍບາ

en: Ionía Nísia
lo: ອີໂອເນຍ ນິເຊຍ

en: Iowa
lo: ໄອໂອວາ

en: Iqlīm Kūrdistān
lo: ອິກລິມ ກູດິສຖານ

en: Irbid
lo: ເອີບິດ

en: Iringa
lo: ອິຣິນກາ

en: Irkutskaya oblast'
lo: ແຂວງ ເອກຸບ

en: Isabel
lo: ອິຊາເບລ

en: Isabela
lo: ອິຊາເບລາ

en: Isernia
lo: ອິເຊີເນຍ

en: Ishikawa
lo: ອິຊິກາວະ

en: Isingiro
lo: ອິຊິນກິໂຣ

en: Isiolo
lo: ອິຊິໂອໂລ

en: Isla
lo: ອິສລາ

en: Isla de la Juventud
lo: ອິສລາ ເດ ລາ ຮູເວນຕຸດ

en: Islamabad
lo: ອິສລາມາບັດ

en: Islas de la Bahía
lo: ອິສລາສ ເດ ລາ ບາເອຍ

en: Isle of Anglesey [Sir Ynys Môn GB-YNM]
lo: ເກາະ ແອງເກິນຊີ [Sir Ynys Môn GB-YNM]

en: Isle of Wight
lo: ເກາະ ໄວທ໌

en: Isles of Scilly
lo: ເກາະ ຊິລລີ

en: Islington
lo: ອິສລິງຕັນ

en: Isparta
lo: ອິສປາຕາ

en: Istarska županija
lo: ອິສຕາສະກາ ຊູປານິຢາ

en: Isère
lo: ອິແຊ

en: Itapúa
lo: ອິຕາປົວ

en: Ituri
lo: ອິຕູຣີ

en: Ivano-Frankivska oblast
lo: ແຂວງ ອິວາໂນ-ຟຣານຄິບສະກາ

en: Ivanovskaya oblast'
lo: ແຂວງ ອິວາໂນໂວ

en: Ivančna Gorica
lo: ອິວັນຄະນາ ໂກຣິກາ

en: Iwate
lo: ອິວາເຕະ

en: Izabal
lo: ອິຊາບັລ

en: Izola
lo: ອິໂຊລາ

en: Iğdır
lo: ອິກດີ

en: Jabal Lubnān
lo: ຈາບານ ລູບນານ

en: Jabat
lo: ຈາບັດ

en: Jablanički okrug
lo: ເຂດ ຢາບລານິກກີ

en: Jablonec nad Nisou
lo: ຢາໂບລເນັກ ນາດ ນິຊູ

en: Jaffna
lo: ຈາຟນາ

en: Jakangto
lo: ຈາກັງໂດ

en: Jakarta Raya
lo: ຈາກາຕາ ຣາຍາ

en: Jalal-Abad
lo: ຈາລາລ-ອາບັດ

en: Jalapa
lo: ຮາລາປາ

en: Jalisco
lo: ຮາລິສໂກ

en: Jaluit
lo: ຈາລູອິດ

en: Jamalpur
lo: ຈາມາລປູຣ

en: Jambi
lo: ຈຳບີ

en: Jammu and Kashmīr
lo: ຈຳມູ ແລະ ກັສມີ

en: Jan Mayen (Arctic Region)
lo: ຢານ ມາເຢນ (ເຂດອາກຕິກ)

en: Janūb Sīnā'
lo: ຈານຸບ ຊິນາ

en: Janūb al Bāţinah
lo: ຈານຸບ ອາລ ບາຕິນາ

en: Janūb ash Sharqīyah
lo: ຈານຸບ ອັຊ ຊາກີຢາ

en: Janūbī al Baḩrī al Aḩmar
lo: ຈານູບີ ອັນ ບາຣີ ອັນ ອາມາ

en: Jarash
lo: ຈາຣັດ

en: Jardin Exotique
lo: ຈາດິນ ເອັກໂຊຕິກ

en: Jarvis Island
lo: ເກາະ ຈາຣວິສ

en: Jashore
lo: ຈາຊໍ

en: Jawa
lo: ຊາວາ

en: Jawa Barat
lo: ຊາວາ ບາຣັດ

en: Jawa Tengah
lo: ຊາວາ ເຕັນກາ

en: Jawa Timur
lo: ຊາວາ ຕິມູ

en: Jaén
lo: ຮາເອນ

en: Jegunovce
lo: ເຢກູນອຟເຊ

en: Jeju-teukbyeoljachido
lo: ເຈຈູ

en: Jelgava
lo: ເຢລກາວາ

en: Jelgavas novads
lo: ເຢລກາວາສ

en: Jendouba
lo: ເຈັນດູບາ

en: Jenin
lo: ເຈນິນ

en: Jeollabuk-do
lo: ຈໍລາບຸກໂດ

en: Jeollanam-do
lo: ຈໍລານຳໂດ

en: Jerada
lo: ເຈຣາດາ

en: Jericho and Al Aghwar
lo: ເຈຣິໂຄ ແລະ ອັລ ອັກວາ

en: Jerusalem
lo: ເຢຣູຊາເລັມ

en: Jesenice
lo: ເຈເຊນິກ

en: Jeseník
lo: ເຢເຊນິກ

en: Jezersko
lo: ເຈເຊີສໂກ

en: Jhalakathi
lo: ຈາລາຄາທີ

en: Jhenaidah
lo: ເຈນາຍດາ

en: Jhārkhand
lo: ຈາຄັນ

en: Jiangsu Sheng
lo: ມົນທົນ ຈຽງຊູ

en: Jiangxi Sheng
lo: ມົນທົນ ຈຽງຊີ

en: Jigawa
lo: ຈິກາວາ

en: Jihlava
lo: ຢິລາວາ

en: Jihomoravský kraj
lo: ພາກໃຕ້ໂມຣາເວຍ

en: Jihočeský kraj
lo: ພາກໃຕ້ໂບຮີເມຍ

en: Jijel
lo: ຈິເຈລ

en: Jilin Sheng
lo: ມົນທົນ ຈິລິນ

en: Jindřichův Hradec
lo: ຍິນດຣິຊຸບ ຮຣາເດັກ

en: Jinja
lo: ຈິນຈາ

en: Jinotega
lo: ຈິໂນເຕກາ

en: Jiwaka
lo: ຈິວາກາ

en: Jizzax
lo: ຈິຊັກ

en: Jičín
lo: ຢິຊິນ

en: Johnston Atoll
lo: ຈອນສຕັນ ອະທໍລ

en: Johor
lo: ໂຈຮໍ

en: Jonava
lo: ໂຢນາວາ

en: Jonglei
lo: ຈອງເລ

en: Joniškis
lo: ໂຢນິດກິດ

en: Jowzjān
lo: ໂຈວຈານ

en: Joypurhat
lo: ຈອຍປູຣຫັດ

en: Jubbada Dhexe
lo: ຈູບາດາ ເດເຊ

en: Jubbada Hoose
lo: ຈູບາດາ ຮູສ

en: Jujuy
lo: ຮູຮຸຍ

en: Junín
lo: ຮູນິນ

en: Jura
lo: ຈູຣາ

en: Jurbarkas
lo: ຢູຣບາກັດ

en: Juršinci
lo: ເຈີຊິນຊີ

en: Jutiapa
lo: ຮູຕິອາປາ

en: Južnobanatski okrug
lo: ເຂດ ຢູສໂນບານັດສະກີ

en: Južnobački okrug
lo: ເຂດ ຢູສໂນບັກກີ

en: Jwaneng
lo: ວາເນງ

en: Jász-Nagykun-Szolnok
lo: ຢັສ-ນາກີກຸນ-ໂຊນອກ

en: Jämtlands län [SE-23]
lo: ແຂວງ ເຢັມແລນ [SE-23]

en: Järva
lo: ຢາວາ

en: Järvamaa
lo: ຢາວາມາ

en: Jõelähtme
lo: ໂຢເອລາຕເມ

en: Jõgeva
lo: ໂຢເກວາ

en: Jõgevamaa
lo: ໂຢເກວາມາ

en: Jõhvi
lo: ໂຢວີ

en: Jönköpings län [SE-06]
lo: ແຂວງ ຢອນໂຄປິງ [SE-06]

en: Jāzān
lo: ຈາຊານ

en: Jēkabpils novads
lo: ເຢກັບປິລສ

en: Jūrmala
lo: ຢູຣມາລາ

en: K'akheti
lo: ຄາເຄຕິ

en: Kaabong
lo: ຄາບອງ

en: Kabale
lo: ຄາບາເລ

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ກາບາດິໂນ-ບັລກາ

en: Kabarole
lo: ຄາບາໂຣເລ

en: Kaberamaido
lo: ຄາເບຣາໄມໂດ

en: Kachin
lo: ກະຈິນ

en: Kadavu
lo: ກາດາວູ

en: Kadiogo
lo: ຄາດິໂອໂກ

en: Kadrina
lo: ກາດຣິນາ

en: Kaduna
lo: ກາດູນາ

en: Kaeb
lo: ແກບ

en: Kaeseong
lo: ແກຊອງ

en: Kaffrine
lo: ຄາຟຣິນ

en: Kafr ash Shaykh
lo: ກາຟ ອາສ ຊາຍ

en: Kagadi
lo: ຄາກາດິ

en: Kagawa
lo: ຄາກາວະ

en: Kagera
lo: ຄາເກຣາ

en: Kagoshima
lo: ຄາໂກຊິມະ

en: Kahramanmaraş
lo: ຄາຣາມານມາຣາສ

en: Kainuu
lo: ໄກນູ

en: Kairouan
lo: ໄຄຣູອານ

en: Kaišiadorys
lo: ໄກເຊຍໂດຣີສ

en: Kajiado
lo: ກາຈີອາໂດ

en: Kakamega
lo: ກາກາເມກາ

en: Kakumiro
lo: ຄາກູມິໂຣ

en: Kalaki
lo: ຄາລາກິ

en: Kalangala
lo: ຄາລານກາລາ

en: Kalasin
lo: ກາລະສິນ

en: Kaldrananeshreppur
lo: ຄາວດຣານາເນດ

en: Kalimantan
lo: ກາລິມັນຕັນ

en: Kalimantan Barat
lo: ກາລິມັນຕັນ ບາຣັດ

en: Kalimantan Selatan
lo: ກາລິມັນຕັນ ເຊລາຕັນ

en: Kalimantan Tengah
lo: ກາລິມັນຕັນ ເຕັນກາ

en: Kalimantan Timur
lo: ກາລິມັນຕັນ ຕິມູ

en: Kalimantan Utara
lo: ກາລິມັນຕັນ ອູຕາຣາ

en: Kalinga
lo: ກາລິງກາ

en: Kaliningradskaya oblast'
lo: ແຂວງ ຄາລິນິນກຣາດ

en: Kaliro
lo: ຄາລິໂຣ

en: Kalkara
lo: ຄານຄາຣາ

en: Kalmar län [SE-08]
lo: ແຂວງ ຄັລມາ [SE-08]

en: Kalmykiya, Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ຄາລມິກເກຍ

en: Kalungu
lo: ຄາລຸນກູ

en: Kalutara
lo: ກາລູຕາຣາ

en: Kaluzhskaya oblast'
lo: ແຂວງ ກາລູກາ

en: Kalvarija
lo: ຄານວາຣິຢາ

en: Kambja
lo: ກຳຢາ

en: Kamchatskiy kray
lo: ເຂດ ຄຳຊັດກາ

en: Kamnik
lo: ຄຳນິກ

en: Kampala
lo: ຄຳປາລາ

en: Kamphaeng Phet
lo: ກຳແພງເພັດ

en: Kampong Chaam
lo: ກຳປົງຈາມ

en: Kampong Chhnang
lo: ກຳປົງຊະນັງ

en: Kampong Spueu
lo: ກຳປົງສະປື

en: Kampong Thum
lo: ກຳປົງທົມ

en: Kampot
lo: ກຳປອດ

en: Kamuli
lo: ຄາມູລິ

en: Kamwenge
lo: ຄຳເວັນເກ

en: Kanagawa
lo: ຄານາກາວະ

en: Kanal ob Soči
lo: ຄານາລ ອອບ ໂຊຊິ

en: Kanchanaburi
lo: ການຈະນະບູຣີ

en: Kandaal
lo: ກັນດານ

en: Kandahār
lo: ກັນດາຮາ

en: Kandy
lo: ແຄນດີ

en: Kanem
lo: ຄາເນັມ

en: Kanepi
lo: ກາເນປີ

en: Kangweonto
lo: ກັງວອນໂດ

en: Kankan
lo: ກັງກັງ

en: Kano
lo: ກາໂນ

en: Kansas
lo: ແຄນຊັສ

en: Kanta-Häme
lo: ກັນຕາ-ຮາເມ

en: Kanungu
lo: ຄານຸນກູ

en: Kaoh Kong
lo: ເກາະກົງ

en: Kaohsiung
lo: ເກົາສົງ

en: Kaolack
lo: ຄາວລັກ

en: Kapchorwa
lo: ຄັບຊໍວາ

en: Kapelebyong
lo: ຄາເປເລບຢອງ

en: Kaposvár
lo: ກາໂປສວາ

en: Kara
lo: ຄາຣາ

en: Karabük
lo: ຄາຣາບູກ

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ກາຣາເຊ-ເຊີເກສ

en: Karaman
lo: ຄາຣາມານ

en: Karbalā’
lo: ກາບາລາ

en: Karbinci
lo: ຄາບິນຊີ

en: Kardzhali
lo: ຄາດຊາລີ

en: Kareliya, Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ຄາຣີເລຍ

en: Karenga
lo: ຄາເຣັນກາ

en: Karlovarský kraj
lo: ພາກຄາໂລວີ ວາຣີ

en: Karlovačka županija
lo: ຄາໂລວາຊກາ ຊູປານິຢາ

en: Karlovy Vary
lo: ຄາໂລວີ ວາຣີ

en: Karnali
lo: ກັນນາລີ

en: Karnātaka
lo: ກອນນາຕາກາ

en: Karonga
lo: ກາຣອງກາ

en: Karpoš †
lo: ຄາປອດ †

en: Kars
lo: ຄາສ໌

en: Karuzi
lo: ຄາຣູຊິ

en: Karviná
lo: ຄາວິນາ

en: Kasanda
lo: ຄາຊານດາ

en: Kasaï
lo: ຄາຊາຍ

en: Kasaï Central
lo: ຄາຊາຍ ກາງ

en: Kasaï Oriental
lo: ຄາຊາຍ ຕາເວັນອອກ

en: Kasese
lo: ຄາເຊເຊ

en: Kassala
lo: ຄັສຊາລາ

en: Kasserine
lo: ຄັສເຊຣິນ

en: Kastamonu
lo: ຄັສຕາໂມນູ

en: Kastre
lo: ກາສເຕຣ

en: Kasungu
lo: ກາຊູງູ

en: Katakwi
lo: ຄາຕາກວີ

en: Katavi
lo: ຄາທາວິ

en: Katsina
lo: ກັດຊິນາ

en: Kaunas
lo: ເຄົານັດ

en: Kauno apskritis
lo: ເຄົາໂນ ອັບສະກຣິຕິສ

en: Kauno miestas
lo: ເຄົາໂນ ມິສຕັດ

en: Kavadarci
lo: ຄາວາດາຊີ

en: Kavango East
lo: ຄາວັງໂກ ຕາເວັນອອກ

en: Kavango West
lo: ຄາວັງໂກ ຕາເວັນຕົກ

en: Kayah
lo: ກາຍາ

en: Kayangel
lo: ຄາຍັງເກລ

en: Kayanza
lo: ຄາຍັນຊາ

en: Kayes
lo: ກາເຍສ

en: Kayin
lo: ກາຍິນ

en: Kayseri
lo: ໄຄເຊຣີ

en: Kayunga
lo: ຄາຢູນກາ

en: Kazlų Rūdos
lo: ຄາລູ ຣູໂດສ

en: Kazo
lo: ຄາໂຊ

en: Kebbi
lo: ເຄບບິ

en: Kecskemét
lo: ເກສເກເມດ

en: Kedah
lo: ເຄດາ

en: Keelung
lo: ຈີຫຼົງ

en: Kegalla
lo: ເກກາລລາ

en: Kehtna
lo: ເກຕນາ

en: Keila
lo: ເກລາ

en: Kelantan
lo: ກະລັນຕັນ

en: Kelmė
lo: ເຄລເມ

en: Kemerovskaya oblast'
lo: ແຂວງ ເຄເມໂຣໂວ

en: Kensington and Chelsea
lo: ເຄນຊິງຕັນ ແລະ ເຊລຊີ

en: Kent
lo: ເຄັນທ໌

en: Kentrikí Makedonía
lo: ເຄນທຣິກີ ມາເກໂດເນຍ

en: Kentucky
lo: ເຄັນທັກກີ

en: Kepulauan Bangka Belitung
lo: ຫມູ່ເກາະ ບັງກາ ເບລີຕຸງ

en: Kepulauan Riau
lo: ຫມູ່ເກາະ ຣຽວ

en: Kerala
lo: ເກຣາລາ

en: Kericho
lo: ເກຣິໂຈ

en: Kermān
lo: ເກີມານ

en: Kermānshāh
lo: ເກີມານຊາ

en: Kerry
lo: ເຄີຣີ

en: Keryneia
lo: ເຄີຣິເນຍ

en: Kerċem
lo: ເຄີເຊັມ

en: Keski-Pohjanmaa
lo: ໂປຢານມາ ກາງ

en: Keski-Suomi
lo: ຟິນແລນ ກາງ

en: Kgalagadi
lo: ຄຣາລາຄາດີ

en: Kgatleng
lo: ຄຣັດແລງ

en: Khabarovskiy kray
lo: ເຂດ ຄາບາຣອຟ

en: Khagrachhari
lo: ຄາກຣາຊາຣີ

en: Khakasiya, Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ຄາກາເຊຍ

en: Khammouan
lo: ຄຳມ່ວນ

en: Khan Yunis
lo: ຄານ ຢູນິສ

en: Khanty-Mansiyskiy avtonomnyy okrug
lo: ເຂດປົກຄອງຕົນເອງ ຄັນຕີ-ມັນຊີ

en: Kharkivska oblast
lo: ແຂວງ ຄາຄິບສະກາ

en: Khartoum
lo: ຄາທູມ

en: Khatlon
lo: ຄັດລອນ

en: Khenchela
lo: ເຄນເຊລາ

en: Khersonska oblast
lo: ແຂວງ ເຄີຊອນສະກາ

en: Khmelnytska oblast
lo: ແຂວງ ເຄມລ໌ນິດສະກາ

en: Khomas
lo: ໂຄມາສ

en: Khon Kaen
lo: ຂອນແກ່ນ

en: Khorāsān-e Jonūbī
lo: ໂຄຣາຊານ ໃຕ້

en: Khorāsān-e Raẕavī
lo: ໂຄຣາຊານ-ເຍ ຣາຊາວີ

en: Khorāsān-e Shomālī
lo: ໂຄຣາຊານ ເໜືອ

en: Khouribga
lo: ຄູຣິບກາ

en: Khulna
lo: ຄູລນາ

en: Khyber Pakhtunkhwa
lo: ໄຄເບີ ປັກຕູນຄວາ

en: Khánh Hòa
lo: ຄາຍຮົວ

en: Khémisset
lo: ເຄມິສເຊັດ

en: Khénifra
lo: ເຄນິຟຣາ

en: Khōst
lo: ໂຄສຕ໌

en: Khūzestān
lo: ຄູເຊສຖານ

en: Kiambu
lo: ກຽມບູ

en: Kibaale
lo: ຄິບາເລ

en: Kiboga
lo: ຄິໂບກາ

en: Kibuku
lo: ຄິບູກູ

en: Kidal
lo: ຄິດານ

en: Kidričevo
lo: ຄິດຣິເຊໂວ

en: Kigoma
lo: ຄິໂກມາ

en: Kihnu
lo: ກິນູ

en: Kiili
lo: ກີລີ

en: Kikuube
lo: ຄິກູເບ

en: Kildare
lo: ຄິລແດ

en: Kilifi
lo: ກິລິຟິ

en: Kilimanjaro
lo: ຄິລິມັນຈາໂຣ

en: Kilinochchi
lo: ກິລິໂນຈີ

en: Kilis
lo: ຄິລິສ

en: Kilkenny
lo: ຄິລເຄນນີ

en: Kindia
lo: ກິນເດຍ

en: Kingman Reef
lo: ແນວປະກາລັງ ຄິງແມນ

en: Kingston
lo: ຄິງສະຕັນ

en: Kingston upon Hull
lo: ຄິງສະຕັນ ອັບພອນ ຮັນ

en: Kingston upon Thames
lo: ຄິງສະຕັນ ອັບພອນ ເທມສ໌

en: Kinmen
lo: ກິນເໝິນ

en: Kinshasa
lo: ກິນຊາຊາ

en: Kirinyaga
lo: ກິຣິນຍາກາ

en: Kirklees
lo: ເຄິກລີສ

en: Kirkop
lo: ເຄີຄອບ

en: Kirkūk
lo: ກີກູກ

en: Kirovohradska oblast
lo: ແຂວງ ຄິໂຣໂວຮຣາດສະກາ

en: Kirovskaya oblast'
lo: ແຂວງ ຄິຣອຟ

en: Kiruhura
lo: ຄິຣູຮູຣາ

en: Kirundo
lo: ຄິຣຸນໂດ

en: Kiryandongo
lo: ຄິຣຢານດອງໂກ

en: Kisela Voda †
lo: ຄິເຊລາ ໂວດາ †

en: Kishoreganj
lo: ກິຊໍກັນຈ໌

en: Kisii
lo: ກີຊີ

en: Kisoro
lo: ຄິໂຊໂຣ

en: Kissidougou
lo: ກິສຊີດູກູ

en: Kisumu
lo: ກີຊູມູ

en: Kitagwenda
lo: ຄິຕາກເວັນດາ

en: Kitgum
lo: ຄິດກຸມ

en: Kitui
lo: ກີຕຸຍ

en: Kié-Ntem
lo: ກິເອ-ເຕມ

en: Kičevo
lo: ຄິເຊໂວ

en: Kiến Giang
lo: ກຽນຢາງ

en: Kjósarhreppur
lo: ໂກຈຊາເຣັບປູ

en: Kladno
lo: ຄລັດໂນ

en: Klaipėda
lo: ໄຄລເປດາ

en: Klaipėdos apskritis
lo: ໄຄລເປໂດສ ອັບສະກຣິຕິສ

en: Klaipėdos miestas
lo: ໄຄລເປໂດສ ມິສຕັດ

en: Klatovy
lo: ຄລາໂຕວີ

en: Knowsley
lo: ໂນສລີ

en: Kobarid
lo: ໂຄບາຣິດ

en: Kobilje
lo: ໂຄບິລເຈ

en: Koboko
lo: ໂຄໂບໂຄ

en: Kocaeli
lo: ໂຄຄາເອລີ

en: Kochi
lo: ໂຄຈິ

en: Kogi
lo: ໂຄກິ

en: Kohgīlūyeh va Bowyer Aḩmad
lo: ໂກກິລູເຢ ວາ ໂບເຢ ອາມາດ

en: Kohila
lo: ໂກຮິລາ

en: Kohtla-Järve
lo: ໂກຕລາ-ຢາວາ

en: Kolašin
lo: ໂກລາຊິນ

en: Kolda
lo: ໂຄລດາ

en: Kole
lo: ໂຄເລ

en: Kolhumadulu
lo: ໂກລຮູມາດູລູ

en: Kolubarski okrug
lo: ເຂດ ໂຄລູບາສະກີ

en: Kolín
lo: ໂຄລິນ

en: Komen
lo: ໂຄເມນ

en: Komenda
lo: ໂຄເມນດາ

en: Komi, Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ໂຄມິ

en: Kommune Kujalleq
lo: ກອມມູນ ກູຢາເລັກ

en: Kommune Qeqertalik
lo: ກອມມູນ ເກເກຕາລິກ

en: Kommuneqarfik Sermersooq
lo: ກອມມູນາກາຟິກ ເຊີເມີຊູກ

en: Komondjari
lo: ໂຄມອນຈາຣິ

en: Kompienga
lo: ຄອມປຽນກາ

en: Komárom-Esztergom
lo: ໂຄມາຣອມ-ເອສເຕີກອມ

en: Kon Tum
lo: ຄອນຕູມ

en: Kongo Central
lo: ຄອງໂກ ກາງ

en: Konya
lo: ຄອນຢາ

en: Konče
lo: ຄອນເຊ

en: Koper
lo: ໂຄເປິ

en: Koprivničko-križevačka županija
lo: ໂກປຣິວນິຊໂກ-ຄຣິເຊວາຊກາ ຊູປານິຢາ

en: Kordestān
lo: ກໍດິສຖານ

en: Koror
lo: ໂຄຣໍ

en: Korçë
lo: ຄໍເຊ

en: Kose
lo: ໂກເຊ

en: Koshi
lo: ໂກຊິ

en: Kosovo-Metohija
lo: ໂຄໂຊໂວ-ເມໂຕຮິຢາ

en: Kosovski okrug
lo: ເຂດ ໂຄໂຊໂວ

en: Kosovsko-Mitrovački okrug
lo: ເຂດ ໂຄໂຊໂວ-ມິໂຕຣວັກກີ

en: Kosovsko-Pomoravski okrug
lo: ເຂດ ໂຄໂຊໂວ-ໂປໂມຣາສະກີ

en: Kosrae
lo: ໂກສເຣ

en: Kossi
lo: ຄອສຊີ

en: Kostanjevica na Krki
lo: ຄອສຕານເຄວິຊາ ນາ ເຄີກິ

en: Kostel
lo: ຄອສເຕລ

en: Kostromskaya oblast'
lo: ແຂວງ ຄອສໂຕຣມາ

en: Kotayk'
lo: ໂຄທາຍ

en: Kotido
lo: ໂຄຕິໂດ

en: Kotor
lo: ໂກເຕີ

en: Koubia
lo: ກູບຽ

en: Kouilou
lo: ຄຸຍລູ

en: Koulikoro
lo: ຄູລິໂກໂຣ

en: Koulpélogo
lo: ຄູລເປໂລໂກ

en: Koundara
lo: ກູນດາຣາ

en: Kouritenga
lo: ຄູຣິເທນກາ

en: Kouroussa
lo: ກູຣູຊາ

en: Kourwéogo
lo: ຄູເວໂອໂກ

en: Kozje
lo: ຄອສເຈ

en: Kočani
lo: ໂຄຈານີ

en: Kočevje
lo: ໂຄເຊັບເຈ

en: Košický kraj
lo: ໂຄຊິກກີ (Košický)

en: Krabi
lo: ກະບີ່

en: Kracheh
lo: ກະແຈະ

en: Kraj Vysočina
lo: ພາກວິໂຊຊິນາ

en: Kranj
lo: ຄຣານ

en: Kranjska Gora
lo: ຄຣານສະກາ ໂກຣາ

en: Krapinsko-zagorska županija
lo: ຄຣາປິນສະໂກ-ຊາກໍສະກາ ຊູປານິຢາ

en: Krasnodarskiy kray
lo: ເຂດ ຄຣັສໂນດາ

en: Krasnoyarskiy kray
lo: ເຂດ ຄຣັສໂນຢາ

en: Kratovo
lo: ຄຣາໂຕໂວ

en: Kretinga
lo: ເຄຣຕິງກາ

en: Kriva Palanka
lo: ຄຣິວາ ປາລັງກາ

en: Krivogaštani
lo: ຄຣິໂວກັສຕານີ

en: Križevci
lo: ຄຣິເຊຟຊິ

en: Kroměříž
lo: ໂຄຣເມຣິສ

en: Kronobergs län [SE-07]
lo: ແຂວງ ໂຄຣໂນເບີກ [SE-07]

en: Krung Thep Maha Nakhon
lo: ກຣຸງເທບມະຫານະຄອນ

en: Kruševo
lo: ຄຣູເຊໂວ

en: Královéhradecký kraj
lo: ພາກຮຣາເດັກ ຄຣາໂລເວ

en: Kríti
lo: ຄຣິຕິ

en: Krāslavas novads
lo: ຄຣາສລາວາສ

en: Krško
lo: ຄຣຶສໂກ

en: Kujawsko-Pomorskie
lo: ຄູຢາວສະໂກ-ໂປມໍສະກີ

en: Kukës
lo: ຄູເຄສ

en: Kuldīgas novads
lo: ກຸລດີກາສ

en: Kumamoto
lo: ຄູມາໂມໂຕ້

en: Kumanovo
lo: ຄູມາໂນໂວ

en: Kumi
lo: ຄູມິ

en: Kunaṟ
lo: ຄູນາ

en: Kunduz
lo: ຄຸນດູສ

en: Kunene
lo: ຄູນີນ

en: Kungota
lo: ຄຸນໂກຕາ

en: Kupiškis
lo: ຄູປິດກິດ

en: Kurganskaya oblast'
lo: ແຂວງ ຄູກັນ

en: Kurigram
lo: ຄູຣິກຣາມ

en: Kurskaya oblast'
lo: ແຂວງ ຄູສ

en: Kurunegala
lo: ກູຣູເນກາລາ

en: Kushtia
lo: ຄຸສເທຍ

en: Kutná Hora
lo: ຄຸດນາ ໂຮຣາ

en: Kuusalu
lo: ກູຊາລູ

en: Kuzma
lo: ກຸສມາ

en: Kvemo Kartli
lo: ເຄເວໂມ ຄາດລີ

en: Kwajalein
lo: ຄວາຈາເລນ

en: Kwale
lo: ກວາເລ

en: Kwango
lo: ຄວານໂກ

en: Kwania
lo: ຄວາເນຍ

en: Kwara
lo: ກວາຣາ

en: Kwazulu-Natal
lo: ຄວາຊູລູ-ນາຕາລ

en: Kween
lo: ຄວິນ

en: Kweneng
lo: ຄວິເນງ

en: Kwilu
lo: ຄວິລູ

en: Kyankwanzi
lo: ຄຽນຄວານຊິ

en: Kyegegwa
lo: ຄິເກກວາ

en: Kyenjojo
lo: ຄຽນໂຈໂຈ

en: Kyiv
lo: ກຽບ (Kyiv)

en: Kyivska oblast
lo: ແຂວງ ກຽບສະກາ

en: Kymenlaakso
lo: ກີເມນລັກໂຊ

en: Kyotera
lo: ຄຽວເຕຣາ

en: Kyoto
lo: ກຽວໂຕ

en: Kyustendil
lo: ຄຸສເທນດິລ

en: Kärnten
lo: ຄານເທິນ

en: Kébili
lo: ເຄບິລິ

en: Kédougou
lo: ເຄດູກູ

en: Kémo-Gribingui
lo: ເຄໂມ-ກຣິບິນກີ

en: Kénitra
lo: ເຄນິຕຣາ

en: Kénédougou
lo: ເຄເນດູກູ

en: Kérouané
lo: ເກຣົວເນ

en: Kópavogsbær
lo: ໂຄປາໂວກ

en: Kürdəmir
lo: ຄູເດເມຍ

en: Kütahya
lo: ຄູທາຢາ

en: Kābul
lo: ກາບູລ

en: Kāpīsā
lo: ກາປິຊາ

en: Kėdainiai
lo: ເກໄດໄນ

en: Kırklareli
lo: ເຄີຄຼາເຣລີ

en: Kırıkkale
lo: ຄິຣິກຄາເລ

en: Kırşehir
lo: ເຄີເຊຮີ

en: Kŭhistoni Badakhshon
lo: ຄູຮິສໂຕນິ ບາດັກຊອນ

en: Kǝngǝrli
lo: ຄານກາລິ

en: Kəlbəcər
lo: ຄາລບາຈາ

en: L'Aquila
lo: ລາຄຸຍລາ

en: L'Ariana
lo: ອາຣິອານາ

en: L'Oriental
lo: ໂອຣຽນທອນ

en: La Altagracia
lo: ລາ ອັລຕາກຣາເຊຍ

en: La Araucanía
lo: ລາ ອາຣົວຄາເນຍ

en: La Colle
lo: ລາ ໂຄລ

en: La Condamine
lo: ລາ ຄອນດາມິນ

en: La Digue
lo: ລາ ດິກ

en: La Gare
lo: ລາ ການ

en: La Guaira
lo: ລາ ກົວຣາ

en: La Guajira
lo: ລາ ກົວຮິຣາ

en: La Habana
lo: ລາ ຮາບານາ

en: La Libertad
lo: ລາ ລິເບີຕັດ

en: La Manouba
lo: ລາ ມານູບາ

en: La Massana
lo: ລາ ມາຊານາ

en: La Pampa
lo: ລາ ປາມປາ

en: La Paz
lo: ລາ ປາສ

en: La Rioja
lo: ລາ ຣິໂອຮາ

en: La Romana
lo: ລາ ໂຣມານາ

en: La Réunion
lo: ລາ ເຣອູນິຍົງ

en: La Source
lo: ລາ ຊອດ

en: La Spezia
lo: ລາ ສະເປເຊຍ

en: La Union
lo: ລາ ຢູນຽນ

en: La Unión
lo: ລາ ຢູນຽນ

en: La Vega
lo: ລາ ເວກາ

en: Laborie
lo: ລາບໍຣີ

en: Labé
lo: ລາເບ

en: Lac
lo: ແລັກ

en: Lacs
lo: ລາກສ໌

en: Ladākh
lo: ລາດັກ

en: Lae
lo: ເລ

en: Laghmān
lo: ລັກມັນ

en: Laghouat
lo: ລາກູອັດ

en: Lagos
lo: ເລກອສ

en: Laguna
lo: ລາກູນາ

en: Lagunes
lo: ລາກູນສ໌

en: Lai Châu
lo: ໄລເຈົາ

en: Laikipia
lo: ໄລກີເປຍ

en: Lakes
lo: ເລັກສ (Lakes)

en: Lakshadweep
lo: ລັກຊາດວີບ

en: Lakshmipur
lo: ລັກຊະມີປູຣ

en: Lalmonirhat
lo: ລານໂມເນຍຮັດ

en: Lambayeque
lo: ລຳບາເຢເກ

en: Lambeth
lo: ແລມເບັດ

en: Lampang
lo: ລຳປາງ

en: Lamphun
lo: ລຳພູນ

en: Lampung
lo: ລຳປຸງ

en: Lamu
lo: ລາມູ

en: Lamwo
lo: ລຳໂວ

en: Lanao del Norte
lo: ລານາວ ເດລ ນອດ

en: Lanao del Sur
lo: ລານາວ ເດລ ຊູ

en: Lancashire
lo: ແລນຄາເຊຍ

en: Landes
lo: ລັງເດສ

en: Landskapet Åland
lo: ຫມູ່ເກາະໂອລັນ

en: Langanesbyggð
lo: ລັງກາເນດບິກ

en: Laois
lo: ເລອິສ

en: Lappi
lo: ແລບແລນ

en: Lara
lo: ລາຣາ

en: Larache
lo: ລາຣາຊ

en: Larnaka
lo: ລານາຄາ

en: Larvotto
lo: ລາໂວໂຕ

en: Las Palmas
lo: ລາສ ປັລມັສ

en: Las Tunas
lo: ລາສ ຕູນັສ

en: Latina
lo: ລາຕິນາ

en: Lau
lo: ເລົາ

en: Lautém
lo: ລາວເຕັມ

en: Lavalleja
lo: ລາວາເຍຮາ

en: Lazdijai
lo: ລາສດີໄຈ

en: Lazio
lo: ລາຊີໂອ

en: Laâyoune (EH)
lo: ລາຢູນ (EH)

en: Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-partial)
lo: ລາຢູນ-ຊາກຽວ ເອລ ຮາມຣາ (EH-ບາງສ່ວນ)

en: Laçın
lo: ລາຊິນ

en: Laško
lo: ລາສໂກ

en: Laḩij
lo: ລາຮິຈ

en: Le Kef
lo: ເລິ ເຄຟ

en: Lebap
lo: ເລບັບ

en: Lecce
lo: ເລັກເຊ

en: Lecco
lo: ເລັກໂກ

en: Leeds
lo: ລີດສ໌

en: Lefkosia
lo: ເລັບໂກເຊຍ

en: Leicester
lo: ເລສເຕີ

en: Leicestershire
lo: ເລສເຕີເຊຍ

en: Leinster
lo: ເລນສເຕີ

en: Leiria
lo: ເລເຣຍ

en: Leitrim
lo: ເລທຣິມ

en: Lembá
lo: ເລັມບາ

en: Lemesos
lo: ເລເມໂຊສ

en: Lempira
lo: ເລມປິຣາ

en: Lenart
lo: ເລນາດ

en: Lendava
lo: ເລນດາວາ

en: Leningradskaya oblast'
lo: ແຂວງ ເລນິນກຣາດ

en: Leova
lo: ເລໂອວາ

en: Leribe
lo: ເລຣິເບ

en: Lerik
lo: ເລຣິກ

en: Les Mamelles
lo: ເລ ມາເມລ

en: Leste
lo: ເລສເຕ

en: Lewisham
lo: ລູຍຊຳ

en: Leyte
lo: ເລເຕ

en: Lezhë
lo: ເລເຊ

en: León
lo: ເລອອນ

en: Lhuentse
lo: ລຸນເຊ

en: Liaoning Sheng
lo: ມົນທົນ ລຽວນິງ

en: Lib
lo: ລິບ

en: Liberec
lo: ລິເບເຣັກ

en: Liberecký kraj
lo: ພາກລິເບເຣັກ

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
lo: ລິເບີຕາດໍ ເນຣັລ ເບີນາໂດ ໂອ ຮິກກິນສ໌

en: Lienchiang
lo: ຫຼຽນຈຽງ

en: Liepāja
lo: ລີປາຢາ

en: Liguria
lo: ລິກູເຣຍ

en: Lija
lo: ລິຈາ

en: Likiep
lo: ລິຄິບ

en: Likoma
lo: ລິໂຄມາ

en: Likouala
lo: ລິຄົວລາ

en: Lilongwe
lo: ລິລອງເວ

en: Lima
lo: ລິມາ

en: Limbažu novads
lo: ລິມບາຈູ

en: Limburg
lo: ລິມເບີກ

en: Limerick
lo: ລິມເຣິກ

en: Limpopo
lo: ລິມໂປໂປ

en: Limón
lo: ລິມອນ

en: Lincolnshire
lo: ລິນຄອນເຊຍ

en: Lindi
lo: ລິນດີ

en: Line Islands
lo: ໝູ່ເກາະ ໄລນ໌

en: Lipetskaya oblast'
lo: ແຂວງ ລິເປດ

en: Lipkovo
lo: ລິບໂກໂວ

en: Liquiça
lo: ລິຄິຊາ

en: Lira
lo: ລິຣາ

en: Lisboa
lo: ລິສບອນ

en: Lisburn and Castlereagh
lo: ລິສເບີນ ແລະ ຄັສເຊິນເຣ

en: Litija
lo: ລີຕິຈາ

en: Litoměřice
lo: ລິໂຕເມຣິເຊ

en: Littoral
lo: ລິຕໍຣາລ

en: Liverpool
lo: ລິເວີພູນ

en: Livorno
lo: ລິວໍໂນ

en: Liège
lo: ລີເອຈ

en: Ličko-senjska županija
lo: ລິຊໂກ-ເຊນສະກາ ຊູປານິຢາ

en: Ljubljana
lo: ລູບລີອານາ

en: Ljubno
lo: ລຸບໂນ

en: Ljutomer
lo: ລູໂຕເມີ

en: Lleida [Lérida]
lo: ເຢດາ [ເລຣິດາ]

en: Lobata
lo: ໂລບາຕາ

en: Lobatse
lo: ໂລບັດເຊ

en: Lobaye
lo: ໂລບາຍ

en: Lodi
lo: ໂລດີ

en: Loei
lo: ເລີຍ

en: Lofa
lo: ໂລຟາ

en: Log-Dragomer
lo: ລັອກ-ດຣາໂກເມ

en: Logatec
lo: ໂລກາເຕັກ

en: Logone-Occidental
lo: ໂລໂກນ-ຕາເວັນຕົກ

en: Logone-Oriental
lo: ໂລໂກນ-ຕາເວັນອອກ

en: Loir-et-Cher
lo: ລົວ-ເອ-ແຊ

en: Loire
lo: ລົວ

en: Loire-Atlantique
lo: ລົວ-ອັດລັງຕິກ

en: Loiret
lo: ລົວເຣ

en: Loja
lo: ໂລຮາ

en: Loksa
lo: ລົກຊາ

en: Lola
lo: ໂລລາ

en: Lomaiviti
lo: ໂລໄມວິຕິ

en: Lomami
lo: ໂລມາຢິ

en: Lombardia
lo: ລອມບາເດຍ

en: London, City of
lo: ເມືອງ ລອນດອນ

en: Long An
lo: ລອງອານ

en: Long Island
lo: ລອງ ໄອແລນ

en: Longford
lo: ລອງຟອດ

en: Lop Buri
lo: ລົບບູຣີ

en: Lorestān
lo: ໂລເຣສຖານ

en: Loreto
lo: ໂລເຣໂຕ

en: Loroum
lo: ໂລຣຸມ

en: Los Lagos
lo: ລອສ ລາໂກສ

en: Los Ríos
lo: ລອສ ຣິອອສ

en: Los Santos
lo: ລອສ ຊານໂຕສ

en: Lot
lo: ລັອດ

en: Lot-et-Garonne
lo: ລັອດ-ເອ-ກາຣອນ

en: Louang Namtha
lo: ຫຼວງນ້ຳທາ

en: Louangphabang
lo: ຫຼວງພະບາງ

en: Louga
lo: ລູກາ

en: Louisiana
lo: ລຸຍເຊຍນາ

en: Louny
lo: ລູນີ

en: Louth
lo: ເລົາທ໌

en: Lovech
lo: ໂລເວຊ

en: Lovrenc na Pohorju
lo: ໂລວເຣນ ນາ ໂປຮໍຈູ

en: Lower River
lo: ໂລເວີ ຣິເວີ

en: Lozovo
lo: ໂລໂຊໂວ

en: Lozère
lo: ໂລແຊ

en: Loška dolina
lo: ໂລສະກາ ໂດລິນາ

en: Loški Potok
lo: ໂລສະກິ ໂປຕົກ

en: Loṙi
lo: ໂລຣີ

en: Lualaba
lo: ລົວລາບາ

en: Luanda
lo: ລູອັນດາ

en: Luapula
lo: ລົວປູລາ

en: Lubelskie
lo: ລູເບລສະກີ

en: Lubombo
lo: ລູບອມໂບ

en: Lubuskie
lo: ລູບູສະກີ

en: Lucca
lo: ລຸກກາ

en: Ludzas novads
lo: ລຸດຊາສ

en: Lugo [Lugo]
lo: ລູໂກ [ລູໂກ]

en: Luhanska oblast
lo: ແຂວງ ລູຮານສະກາ

en: Lukovica
lo: ລູໂຄວິກາ

en: Lumbini
lo: ລຸມບິນີ

en: Lunda-Norte
lo: ລຸນດາ-ນໍເຕ

en: Lunda-Sul
lo: ລຸນດາ-ຊູລ

en: Luqa
lo: ລູກາ

en: Lusaka
lo: ລູຊາກາ

en: Luton
lo: ລູຕັນ

en: Luuka
lo: ລູກາ

en: Luunja
lo: ລູນຢາ

en: Luwero
lo: ລູເວໂຣ

en: Luxembourg
lo: ລຸກຊຳບວກ

en: Luzern
lo: ລູເຊີນ

en: Luče
lo: ລູເຊ

en: Lvivska oblast
lo: ແຂວງ ລວີບສະກາ

en: Lwengo
lo: ລເວນໂກ

en: Lyantonde
lo: ລີຢານຕອນເດ

en: Lào Cai
lo: ລາວກາຍ

en: Lâm Đồng
lo: ລຳດອງ

en: Lääne-Harju
lo: ລາເນ-ຮາຢູ

en: Lääne-Nigula
lo: ລາເນ-ນິກູລາ

en: Lääne-Virumaa
lo: ລາເນ-ວິຣູມາ

en: Läänemaa
lo: ລາເນມາ

en: Lääneranna
lo: ລາເນຣັນນາ

en: Lékoumou
lo: ເລຄູມູ

en: Lélouma
lo: ເລລູມາ

en: Léraba
lo: ເລຣາບາ

en: Lüganuse
lo: ລູກນູເຊ

en: Līvānu novads
lo: ລີວານູ

en: Lōgar
lo: ໂລກາ

en: Lənkəran
lo: ລານຄາລັນ

en: Lạng Sơn
lo: ລາງເຊີນ

en: M'sila
lo: ເອັມ ຊິລາ

en: Maardu
lo: ມາດູ

en: Macao SAR
lo: ເຂດບໍລິຫານພິເສດມາເກົາ

en: Macenta
lo: ມາເຊນຕາ

en: Macerata
lo: ມາເຊຣາຕາ

en: Machakos
lo: ມາຈາກອດ

en: Machinga
lo: ມາຊິງກາ

en: Macuata
lo: ມາກົວຕາ

en: Madang
lo: ມາດັງ

en: Madaripur
lo: ມາດາຣິປູຣ

en: Madhesh
lo: ມາເດດ

en: Madhya Pradesh
lo: ມັດຢາ ປະເທດ

en: Madi-Okollo
lo: ມາດິ-ໂອໂຄໂລ

en: Madonas novads
lo: ມາໂດນາສ

en: Madre de Dios
lo: ມາດເຣ ເດ ດິອອສ

en: Madrid
lo: ມາດຣິດ

en: Madrid, Comunidad de
lo: ຊຸມຊົນມາດຣິດ

en: Madriz
lo: ມາດຣິດ

en: Mae Hong Son
lo: ແມ່ຮ່ອງສອນ

en: Mafeteng
lo: ມາເຟເຕັງ

en: Magadanskaya oblast'
lo: ແຂວງ ມາກາດານ

en: Magallanes
lo: ມາກັນຢາເນສ

en: Magdalena
lo: ມັກດາເລນາ

en: Maguindanao del Norte
lo: ມາກິນດານາວ ເດລ ນອດ

en: Maguindanao del Sur
lo: ມາກິນດານາວ ເດລ ຊູ

en: Magura
lo: ມາກູຣາ

en: Magway
lo: ມາເກວ

en: Maha Sarakham
lo: ມະຫາສາລະຄາມ

en: Mahaica-Berbice
lo: ມາໄຮກາ-ເບີບິສ

en: Mahajanga
lo: ມະຫາຈັງກາ

en: Mahdia
lo: ມາເດຍ

en: Mahilioŭskaja voblasć
lo: ແຂວງ ໂມກິເລຟ

en: Mahārāshtra
lo: ມະຫາຣາຊຕະຣາ

en: Mai-Ndombe
lo: ໄມ-ນດອມເບ

en: Maine
lo: ເມນ

en: Maine-et-Loire
lo: ແມນ-ເອ-ລົວ

en: Maio
lo: ໄມໂອ

en: Majuro
lo: ມາຈູໂຣ

en: Majšperk
lo: ມາຍສເປີກ

en: Makamba
lo: ມາຄຳບາ

en: Makedonska Kamenica
lo: ມາເກໂດນສະກາ ຄາເມນິກາ

en: Makedonski Brod
lo: ມາເກໂດນສະກີ ບຣອດ

en: Makira-Ulawa
lo: ມາກິຣາ-ອູລາວາ

en: Makkah al Mukarramah
lo: ມັກກະ

en: Makole
lo: ມາໂຄເລ

en: Makueni
lo: ມາກູເອັນນີ

en: Malaita
lo: ມາເລຕາ

en: Malampa
lo: ມາລຳປາ

en: Malange
lo: ມາລັນເຈ

en: Malatya
lo: ມາລາເຕຍ

en: Malbousquet
lo: ມານບູສເກັດ

en: Maldonado
lo: ມັລໂດນາໂດ

en: Male
lo: ມາເລ

en: Male Atoll
lo: ມາເລ ອາໂຕລ

en: Mali
lo: ມາລີ

en: Maloelap
lo: ມາໂລເອລັບ

en: Maluku
lo: ມາລູກູ

en: Maluku Utara
lo: ມາລູກູ ອູຕາຣາ

en: Mamou
lo: ມາມູ

en: Manabí
lo: ມານາບີ

en: Manafwa
lo: ມານາຟວາ

en: Managua
lo: ມານາກົວ

en: Manatuto
lo: ມານາຕູໂຕ

en: Manawatū-Whanganui
lo: ມານາວາຕູ-ວັນການຸຍ

en: Manche
lo: ມັງຊ

en: Manchester
lo: ແມນເຊສເຕີ

en: Mandalay
lo: ມန္ດາເລ

en: Mandera
lo: ມັນເດຣາ

en: Mandiana
lo: ມານດຽນນາ

en: Mandoul
lo: ມານດູລ

en: Mangghystaū oblysy
lo: ມັງກີສະຕາວ

en: Mangochi
lo: ມັງໂກຊິ

en: Mangrove Cay
lo: ແມນໂກຣຟ ເຄ

en: Manica
lo: ມານິກາ

en: Manicaland
lo: ມານິຄາແລນ

en: Maniema
lo: ມາເນຍມາ

en: Manikganj
lo: ມານິກກັນຈ໌

en: Manipur
lo: ມະນີປຸຣະ

en: Manisa
lo: ມານິຊາ

en: Manitoba
lo: ມານິໂຕບາ

en: Mannar
lo: ມັນນາ

en: Mantova
lo: ມັນໂຕວາ

en: Manufahi
lo: ມານູຟາຮິ

en: Manus
lo: ມານຸສ

en: Manyara
lo: ມັນຢາຣາ

en: Manzini
lo: ມັນຊິນີ

en: Maputo
lo: ມາປູໂຕ

en: Mara
lo: ມາຣາ

en: Maracha
lo: ມາຣາຊາ

en: Maradi
lo: ມາຣາດິ

en: Maramureș
lo: ມາຣາມູເຣສ

en: Maranhão
lo: ມາຣັນເຍົາ

en: Marche
lo: ມາເກ

en: Mardin
lo: ມາຣດິນ

en: Margibi
lo: ມາຣກິບີ

en: Maribor
lo: ມາຣິບໍ

en: Marijampolė
lo: ມາຣີຢຳໂປເລ

en: Marijampolės apskritis
lo: ມາຣີຢຳໂປເລສ ອັບສະກຣິຕິສ

en: Marinduque
lo: ມາຣິນດູເກ

en: Maritime (Région)
lo: ມາຣິທິມ

en: Mariy El, Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ມາຣີ ເອລ

en: Markazī
lo: ມາຄາຊີ

en: Markovci
lo: ມາຣຄອຟຊິ

en: Marlborough
lo: ມາລໂບໂຣ

en: Marne
lo: ມານ

en: Marowijne
lo: ມາໂຣວິນ

en: Marrakech
lo: ມາຣາເກຊ

en: Marrakech-Safi
lo: ມາຣາເກຊ-ຊາຟີ

en: Marsa
lo: ມາຊາ

en: Marsabit
lo: ມາຣຊາບິດ

en: Marsaskala
lo: ມາຊາສກາລາ

en: Marsaxlokk
lo: ມາຊາລັອກ

en: Martinique
lo: ມາຕິນິກ

en: Mary
lo: ແມຣີ

en: Maryland
lo: ແມຣີແລນ

en: María Trinidad Sánchez
lo: ມາເຣຍ ທຣິນິດັດ ຊານເຊສ

en: Masaka
lo: ມາຊາກາ

en: Masallı
lo: ມາຊານລິ

en: Masaya
lo: ມາຊາຍາ

en: Masbate
lo: ມັສບາເຕ

en: Mascara
lo: ມັສຄາຣາ

en: Maseru
lo: ມາເຊຣູ

en: Mashonaland Central
lo: ມາໂຊນາແລນ ກາງ

en: Mashonaland East
lo: ມາໂຊນາແລນ ຕາເວັນອອກ

en: Mashonaland West
lo: ມາໂຊນາແລນ ຕາເວັນຕົກ

en: Masindi
lo: ມາຊິນດິ

en: Masqaţ
lo: ມັສກັດ

en: Massa-Carrara
lo: ມັດຊາ-ຄາຣາຣາ

en: Massachusetts
lo: ແມສຊາຊູເຊັດ

en: Masvingo
lo: ມັສວິນໂກ

en: Matabeleland North
lo: ມາຕາເບເລແລນ ເໜືອ

en: Matabeleland South
lo: ມາຕາເບເລແລນ ໃຕ້

en: Matagalpa
lo: ມາຕາກັລປາ

en: Matale
lo: ມາຕາເລ

en: Matam
lo: ມາຕຳ

en: Matanzas
lo: ມາຕັນຊັສ

en: Matara
lo: ມາຕາຣາ

en: Matera
lo: ມາເຕຣາ

en: Mato Grosso
lo: ມາໂຕ ກຣອສໂຊ

en: Mato Grosso do Sul
lo: ມາໂຕ ກຣອສໂຊ ໂດ ຊູລ

en: Maule
lo: ເມົາເລ

en: Mauren
lo: ເມົາເຣນ

en: Mavrovo i Rostuše
lo: ມັຟໂຣໂວ ແລະ ໂຣສຕູເຊ

en: Mayabeque
lo: ມາຢາເບເກ

en: Mayaguana
lo: ມາຢາກົວນາ

en: Mayaro-Rio Claro
lo: ມາຢາໂຣ-ຣິໂອ ຄຼາໂຣ

en: Mayenne
lo: ມາເຢນ

en: Mayo
lo: ເມໂຢ

en: Mayo-Kebbi-Est
lo: ມາໂຢ-ເຄັບບິ-ຕາເວັນອອກ

en: Mayo-Kebbi-Ouest
lo: ມາໂຢ-ເຄັບບິ-ຕາເວັນຕົກ

en: Mayotte
lo: ມາຢັອດ

en: Maysān
lo: ເມຊານ

en: Mayuge
lo: ມາຢູເກ

en: Mazowieckie
lo: ມາໂຊວຽກກີ

en: Mačvanski okrug
lo: ເຂດ ມັກວັນສະກີ

en: Małopolskie
lo: ມາໂລໂປລສະກີ

en: Maţrūḩ
lo: ມັດຣູ

en: Mažeikiai
lo: ມາເຈໄກ

en: Ma‘ān
lo: ມາອານ

en: Ma’rib
lo: ມາຣິບ

en: Mbale
lo: ມະບາເລ

en: Mbarara
lo: ມະບາຣາຣາ

en: Mbeya
lo: ມະເບຢາ

en: Mbomou
lo: ມໂບມູ

en: Mchinji
lo: ມຊິນຈິ

en: Mdina
lo: ມດິນາ

en: Meath
lo: ມີທ

en: Mecklenburg-Vorpommern
lo: ເມກເລັນບວກ-ຟໍພອມເມີນ

en: Medvode
lo: ເມດໂວເດ

en: Medway
lo: ເມດເວ

en: Meghālaya
lo: ເມຄາລາຢາ

en: Mehedinți
lo: ເມເຮດິນຕິ

en: Meherpur
lo: ເມເຮປູຣ

en: Mejit
lo: ເມຈິດ

en: Meknès
lo: ເມັກເນສ

en: Melaka
lo: ມະລະກາ

en: Melekeok
lo: ເມເລກັອກ

en: Melilla
lo: ເມລິຢາ

en: Mellieħa
lo: ເມລີຮາ

en: Mendoza
lo: ເມນໂດຊາ

en: Meneng
lo: ເມເນັງ

en: Mengeš
lo: ເມນເກດ

en: Mersch
lo: ເມິສຊ໌

en: Mersin
lo: ເມສິນ

en: Merthyr Tydfil [Merthyr Tudful GB-MTU]
lo: ເມິເທິ ທິດຟິນ [Merthyr Tudful GB-MTU]

en: Merton
lo: ເມີຕັນ

en: Meru
lo: ເມຣູ

en: Messina
lo: ເມດຊີນາ

en: Meta
lo: ເມຕາ

en: Metlika
lo: ເມຕລິກາ

en: Meurthe-et-Moselle
lo: ເມີຣທ-ເອ-ໂມແຊລ

en: Meuse
lo: ເມີສ

en: Međimurska županija
lo: ເມຈິມູສະກາ ຊູປານິຢາ

en: Mežica
lo: ເມຊິກາ

en: Miaoli
lo: ມຽວລີ່

en: Michigan
lo: ມິຊິແກນ

en: Michoacán de Ocampo
lo: ມິໂຊກັນ ເດ ໂອກຳໂປ

en: Micoud
lo: ມິກູດ

en: Mid and East Antrim
lo: ແອນທຣິມ ຕາເວັນອອກ ແລະ ກາງ

en: Mid-Ulster
lo: ອັນສເຕີ ກາງ

en: Middlesbrough
lo: ມິດເດິນສະໂບຣ

en: Midelt
lo: ມິເດວ

en: Midlands
lo: ມິດແລນ

en: Midlothian
lo: ມິດໂລທຽນ

en: Midtjylland
lo: ມິດຈີລັນ

en: Midway Islands
lo: ໝູ່ເກາະ ມິດເວ

en: Mie
lo: ມິເອະ

en: Migori
lo: ມິໂກຣິ

en: Miklavž na Dravskem polju
lo: ມິກຼາຟ ນາ ດຣາຟເກັມ ໂປລຈູ

en: Mila
lo: ມິລາ

en: Milano
lo: ມິລາໂນ

en: Mili
lo: ມິລິ

en: Milne Bay
lo: ມິລນ໌ ເບ

en: Milton Keynes
lo: ມິນຕັນ ຄີນສ໌

en: Mimaropa (Region IV-B)
lo: ມິມາໂຣປາ (ເຂດ 4-B)

en: Minas Gerais
lo: ມິນັສ ເຈຣາສ

en: Mindoro Occidental
lo: ມິນໂດໂຣ ອອກຊີເດນຕັລ

en: Mindoro Oriental
lo: ມິນໂດໂຣ ໂອຣຽນຕັລ

en: Mingəçevir
lo: ມິນກາເຊເວຍ

en: Minnesota
lo: ມິນເນໂຊຕາ

en: Minskaja voblasć
lo: ແຂວງ ມິນສ໌

en: Miranda
lo: ມິຣັນດາ

en: Miren-Kostanjevica
lo: ມິເຣນ-ຄອສຕັນເຄວິກາ

en: Mirna
lo: ມີຣນາ

en: Mirna Peč
lo: ມີຣນາ ເປັດ

en: Misamis Occidental
lo: ມິຊາມິສ ອອກຊີເດນຕັລ

en: Misamis Oriental
lo: ມິຊາມິສ ໂອຣຽນຕັລ

en: Misiones
lo: ມິຊິໂອເນສ

en: Miskolc
lo: ມິສໂຄ

en: Mislinja
lo: ມິສລິນຈາ

en: Mississippi
lo: ມິສຊິສຊິບປີ

en: Missouri
lo: ມິສຊູຣີ

en: Mitooma
lo: ມິໂຕມາ

en: Mityana
lo: ມິດຢານາ

en: Miyagi
lo: ມິຍາກິ

en: Miyazaki
lo: ມິຢາຊາກິ

en: Mizoram
lo: ມິໂຊຣຳ

en: Mişrātah
lo: ມິສຣາຕາ

en: Mladá Boleslav
lo: ມລາດາ ໂບເລສລາຟ

en: Modena
lo: ໂມເດນາ

en: Mogila
lo: ໂມກິລາ

en: Mohale's Hoek
lo: ໂມຮາເລ ຮູກ

en: Mohammadia
lo: ໂມຮັມມາເດຍ

en: Mohéli
lo: ໂມເຮລີ

en: Mojkovac
lo: ມອຍໂກວັກ

en: Moka
lo: ໂມກາ

en: Mokhotlong
lo: ໂມຄອດລອງ

en: Mokronog-Trebelno
lo: ໂມໂຄຣນັອກ-ເຕຣເບລໂນ

en: Molise
lo: ໂມລີເຊ

en: Molėtai
lo: ໂມເລໄຕ

en: Mombasa
lo: ມອມບາຊາ

en: Mon
lo: ມອນ

en: Monaco-Ville
lo: ໂມນາໂກ-ວິລ

en: Monagas
lo: ໂມນາກັສ

en: Monaghan
lo: ໂມນາກັນ

en: Monaragala
lo: ໂມນາຣາກາລາ

en: Monastir
lo: ໂມນາສເຕຍ

en: Mondol Kiri
lo: ມົນດົນຄີຣີ

en: Moneghetti
lo: ໂມເນເກັດຕິ

en: Mongala
lo: ມອງກາລາ

en: Monggar
lo: ມົງກາ

en: Monmouthshire [Sir Fynwy GB-FYN]
lo: ມອນມັດເຊຍ [Sir Fynwy GB-FYN]

en: Mono
lo: ໂມໂນ

en: Monseñor Nouel
lo: ມອນເຊຍໍ ນູເອລ

en: Mont Buxton
lo: ມອນ ບັກສະຕັນ

en: Mont Fleuri
lo: ມອນ ເຟລີຣີ

en: Montagnes
lo: ມອນຕາຢິ

en: Montana
lo: ມອນທານາ

en: Monte Cristi
lo: ມອນເຕ ຄຣິສຕີ

en: Monte Plata
lo: ມອນເຕ ປລາຕາ

en: Monte-Carlo
lo: ມອນຕິ-ຄາໂລ

en: Montegiardino
lo: ມອນເຕຈາດິໂນ

en: Montevideo
lo: ມອນເຕວິເດໂອ

en: Montserrado
lo: ມອນເຊີຣາໂດ

en: Monza e Brianza
lo: ມອນຊາ ແລະ ບຣິອັນຊາ

en: Moore's Island
lo: ເກາະ ມົວ

en: Mopti
lo: ມອບຕິ

en: Moquegua
lo: ໂມເກກວາ

en: Moravički okrug
lo: ເຂດ ໂມຣາວິກກີ

en: Moravske Toplice
lo: ໂມຣາສະເກ ໂຕປລິເຊ

en: Moravskoslezský kraj
lo: ພາກໂມຣາເວຍ-ຊີເລເຊຍ

en: Moravče
lo: ໂມຣາເຊ

en: Moray
lo: ໂມເຣ

en: Morazán
lo: ໂມຣາຊານ

en: Morbihan
lo: ມໍບິຮານ

en: Mordoviya, Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ມໍໂດເວຍ

en: Morelos
lo: ໂມເຣໂລສ

en: Morobe
lo: ໂມໂຣເບ

en: Morogoro
lo: ໂມໂຣໂກໂຣ

en: Morona Santiago
lo: ໂມໂຣນາ ຊານຕິອາໂກ

en: Moroto
lo: ໂມໂຣໂຕ

en: Moselle
lo: ໂມແຊລ

en: Mosfellsbær
lo: ມອດເຟວແບ

en: Moskovskaya oblast'
lo: ແຂວງ ມົສກູ

en: Moskva
lo: ມົສກູ

en: Most
lo: ມອສທ໌

en: Mosta
lo: ມອສຕາ

en: Mostaganem
lo: ມອສຕາກາເນມ

en: Mosteiros
lo: ມອສເຕຣອສ

en: Mouhoun
lo: ມູຮຸນ

en: Moulay Yacoub
lo: ມູເລ ຢາຄູບ

en: Moulins
lo: ມູແລງ

en: Moulvibazar
lo: ມົວວິບາຊາ

en: Mountain Province
lo: ເມົາເທນ ໂປຣວິນ

en: Moxico
lo: ໂມຊີໂກ

en: Moyen-Chari
lo: ມໍເຢັນ-ຊາຣິ

en: Moyen-Ogooué
lo: ໂມເຢນ-ໂອໂກເວ

en: Moyo
lo: ໂມໂຢ

en: Mozirje
lo: ໂມຊິເຈ

en: Mpigi
lo: ມະປິກິ

en: Mpumalanga
lo: ພູມາລານກາ

en: Mqabba
lo: ມກັບບາ

en: Msida
lo: ມສິດາ

en: Mtarfa
lo: ມຕາຟາ

en: Mtskheta-Mtianeti
lo: ມິດເຄຕາ-ມະຕິອາເນຕິ

en: Mtwara
lo: ມະທວາຣາ

en: Mubende
lo: ມູເບັນເດ

en: Mubārak al Kabīr
lo: ມູບາຣັກ ອັນ ຄາບີຣ

en: Muchinga
lo: ມູຊິນກາ

en: Mudug
lo: ມູດັກ

en: Muhu
lo: ມູຮູ

en: Mukdahan
lo: ມຸກດາຫານ

en: Mukono
lo: ມູໂຄໂນ

en: Mulaku Atoll
lo: ມູລາກູ ອາໂຕລ

en: Mulanje
lo: ມູລານເຈ

en: Mulgi
lo: ມູນກິ

en: Mullaittivu
lo: ມູໄລຕິວູ

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
lo: ເຂດເທສະບານນະຄອນລິມາ

en: Munshiganj
lo: ມຸນຊິກັນຈ໌

en: Munster
lo: ມັນສເຕີ

en: Munxar
lo: ມຸນຊາ

en: Muramvya
lo: ມູຣຳວຢາ

en: Murang'a
lo: ມູຣັງອາ

en: Murcia
lo: ມູເຊຍ

en: Murcia, Región de
lo: ແຄວ້ນ ມູເຊຍ

en: Mureș
lo: ມູເຣສ

en: Murmanskaya oblast'
lo: ແຂວງ ມູມັນ

en: Murska Sobota
lo: ມູສະກາ ໂຊໂບຕາ

en: Murzuq
lo: ມູຣຊຸກ

en: Musandam
lo: ມູຊັນດຳ

en: Mustvee
lo: ມຸສເວ

en: Muta
lo: ມູຕາ

en: Muyinga
lo: ມູຢິນກາ

en: Muğla
lo: ມູກຼາ

en: Muş
lo: ມຸສ

en: Mwanza
lo: ມວານຊາ

en: Mwaro
lo: ມວາໂຣ

en: Mykolaivska oblast
lo: ແຂວງ ມິໂຄລາອີບສະກາ

en: Mymensingh
lo: ມາຍເມນຊິງ

en: Mzimba
lo: ມຊິມບາ

en: Málaga
lo: ມາລາກາ

en: Märjamaa
lo: ມາຢາມາ

en: Mé-Zóchi
lo: ເມ-ໂຊຊິ

en: Médenine
lo: ເມເດນິນ

en: Médiouna
lo: ເມດິອູນາ

en: Médéa
lo: ເມເດຍ

en: Ménaka
lo: ເມນາກາ

en: Mérida
lo: ເມຣິດາ

en: Métropole de Lyon
lo: ເມໂທຣໂປນ ເດີ ລີຢົງ

en: México
lo: ເມັກຊິໂກ

en: Møre og Romsdal
lo: ມໍເຣ ອອກ ຣອມສດາລ

en: Múlaþing
lo: ມູລາທິງ

en: Mýrdalshreppur
lo: ມີຣດາລເຣັບປູ

en: Mādabā
lo: ມາດາບາ

en: Mārupes novads
lo: ມາຣູເປສ

en: Māzandarān
lo: ມາຊານດາຣານ

en: Mělník
lo: ເມລນິກ

en: Mġarr
lo: ມກາ

en: M’diq-Fnideq
lo: ເອັມດິກ-ຟະນິເດັກ

en: Naama
lo: ນາມາ

en: Nabeul
lo: ນາບິວລ

en: Nabilatuk
lo: ນາບິລາຕຸກ

en: Nablus
lo: ນາບລຸສ

en: Nador
lo: ນາດໍ

en: Nadroga and Navosa
lo: ນາໂດຣກາ ແລະ ນາໂວຊາ

en: Nadur
lo: ນາດູ

en: Naftalan
lo: ນັຟຕາລັນ

en: Nagano
lo: ນາກາໂນ

en: Nagasaki
lo: ນາກາຊາກິ

en: Nagykanizsa
lo: ນາກີການິຊາ

en: Nahouri
lo: ນາຮູຣິ

en: Nairobi City
lo: ນະຄອນໄນໂຣບີ

en: Naitasiri
lo: ໄນຕາຊິຣິ

en: Najrān
lo: ນັຈຣານ

en: Nakapiripirit
lo: ນາກາປິຣິປິຣິດ

en: Nakaseke
lo: ນາກາເຊເກ

en: Nakasongola
lo: ນາກາຊອງໂກລາ

en: Nakhon Nayok
lo: ນະຄອນນາຍົກ

en: Nakhon Pathom
lo: ນະຄອນປະຖົມ

en: Nakhon Phanom
lo: ນະຄອນພະນົມ

en: Nakhon Ratchasima
lo: ນະຄອນຣາຊະສີມາ

en: Nakhon Sawan
lo: ນະຄອນສະຫວັນ

en: Nakhon Si Thammarat
lo: ນະຄອນສີທຳມະຣາດ

en: Naklo
lo: ນາກໂລ

en: Nakuru
lo: ນາກູຣູ

en: Nam Định
lo: ນາມດິງ

en: Namangan
lo: ນາມານການ

en: Namayingo
lo: ນາມາຢິນໂກ

en: Namdrik
lo: ນຳດຣິກ

en: Namentenga
lo: ນາເມນເທນກາ

en: Namibe
lo: ນາມິເບ

en: Namisindwa
lo: ນາມິຊິນວາ

en: Namosi
lo: ນາໂມຊິ

en: Nampho
lo: ນຳໂພ

en: Nampula
lo: ນຳປູລາ

en: Namu
lo: ນາມູ

en: Namur
lo: ນາມູຣ

en: Namutumba
lo: ນາມູຕຸມບາ

en: Nan
lo: ນ່ານ

en: Nana-Mambéré
lo: ນານາ-ມຳເບເຣ

en: Nandi
lo: ນັນດີ

en: Nangarhār
lo: ນັນກາຮາ

en: Nantou
lo: ນານໂຖ

en: Nanumaga
lo: ນານູມາກາ

en: Nanumea
lo: ນານູເມຍ

en: Naogaon
lo: ເນົາກອນ

en: Napak
lo: ນາແປັກ

en: Napo
lo: ນາໂປ

en: Napoli
lo: ນາໂປລີ

en: Nara
lo: ນາຣາ

en: Narail
lo: ນາຣາຍ

en: Narathiwat
lo: ນະລາທິວາດ

en: Narayanganj
lo: ນາຣາຢັນກັນຈ໌

en: Nariño
lo: ນາຣິໂຍ

en: Narok
lo: ນາຣອກ

en: Narsingdi
lo: ນາຊິງດີ

en: Narva
lo: ນາວາ

en: Narva-Jõesuu
lo: ນາວາ-ໂຢຊູ

en: Naryn
lo: ນາຣິນ

en: Nasarawa
lo: ນາຊາຣາວາ

en: Naso Tjër Di
lo: ນາໂຊ ເຈີ ດິ

en: National Capital District (Port Moresby)
lo: ເຂດນະຄອນຫຼວງແຫ່ງຊາດ (ພອດ ມອດສບີ)

en: National Capital Region
lo: ເຂດນະຄອນຫຼວງແຫ່ງຊາດ

en: Natore
lo: ນາຕໍ

en: Navarra
lo: ນາວາຣາ

en: Navarra, Comunidad Foral de
lo: ນາວາຣາ, ຊຸມຊົນໂຟຣັນ ເດ

en: Navassa Island
lo: ເກາະ ນາວາຊາ

en: Navoiy
lo: ນາວອຍ

en: Naxxar
lo: ນັກຊາ

en: Naxçıvan
lo: ນັກຊິວານ

en: Nay Pyi Taw
lo: ເນປິດໍ

en: Nayala
lo: ນາຍາລາ

en: Nayarit
lo: ນາຍາຣິດ

en: Nazarje
lo: ນາຊາເຈ

en: Neamț
lo: ນຽມ

en: Neath Port Talbot [Castell-nedd Port Talbot GB-CTL]
lo: ນີດ ພອດ ທໍບົດ [Castell-nedd Port Talbot GB-CTL]

en: Nebbi
lo: ເນັບບິ

en: Nebraska
lo: ເນບຣາສກາ

en: Neftçala
lo: ເນຟຊາລາ

en: Negeri Sembilan
lo: ເນກຣີ ເຊັມບິລັນ

en: Negotino
lo: ເນໂກຕິໂນ

en: Negros Occidental
lo: ເນກຣອສ ອອກຊີເດນຕັລ

en: Negros Oriental
lo: ເນກຣອສ ໂອຣຽນຕັລ

en: Nei Mongol Zizhiqu
lo: ເຂດປົກຄອງຕົນເອງມອງໂກເລຍໃນ

en: Nelson
lo: ເນລສັນ

en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
lo: ເຂດປົກຄອງຕົນເອງ ເນເນັດ

en: Neno
lo: ເນໂນ

en: Neringa
lo: ເນຣິງກາ

en: Netrakona
lo: ເນຕຣາໂຄນາ

en: Neuchâtel
lo: ເນີຊາເທລ

en: Neuquén
lo: ເນວເກນ

en: Nevada
lo: ເນວາດາ

en: Nevis
lo: ເນວິສ

en: Nevşehir
lo: ເນຟເຊຮີ

en: New Brunswick
lo: ນິວ ບຣັນວິກ

en: New Hampshire
lo: ນິວ ແຮມເຊຍ

en: New Ireland
lo: ນິວ ໄອແລນ

en: New Jersey
lo: ນິວ ເຈີຊີ

en: New Mexico
lo: ນິວ ເມັກຊິໂກ

en: New Providence
lo: ນິວ ໂປຣວິເດນສ໌

en: New South Wales
lo: ນິວ ເຊົາທ໌ ເວລສ໌

en: New Taipei
lo: ນິວ ໄທເປ

en: New York
lo: ນິວຢອກ

en: Newcastle upon Tyne
lo: ນິວຄາສເຊິນ ອັບພອນ ໄທນ໌

en: Newfoundland and Labrador
lo: ນິວຟັນແລນ ແລະ ແລບຣາດໍ

en: Newham
lo: ນິວແຮມ

en: Newport [Casnewydd GB-CNW]
lo: ນິວພອດ [Casnewydd GB-CNW]

en: Newry, Mourne and Down
lo: ນູຣີ, ມອນ ແລະ ດາວ

en: Ngaraard
lo: ງາຣາດ

en: Ngarchelong
lo: ງາເຊລອງ

en: Ngardmau
lo: ງາດມາວ

en: Ngatpang
lo: ງັດປັງ

en: Ngchesar
lo: ເຊຊາ

en: Ngeremlengui
lo: ເງເຣັມເລັງກຸຍ

en: Nghệ An
lo: ເງະອານ

en: Ngiwal
lo: ງິວອລ

en: Ngora
lo: ງໍຣາ

en: Ngounié
lo: ກູນິເຢ

en: Ngozi
lo: ໂງຊິ

en: Ngäbe-Buglé
lo: ງາເບ-ບູເກລ

en: Niamey
lo: ນິອາເມ

en: Niari
lo: ນິອາຣີ

en: Niassa
lo: ນີອັດຊາ

en: Nibok
lo: ນິບອກ

en: Nickerie
lo: ນິກເກີຣີ

en: Nidwalden
lo: ນິດວາລເດັນ

en: Niedersachsen
lo: ນີເດີຊັກເຊິນ

en: Niederösterreich
lo: ນີເດີອອສເຕຣຍ

en: Niger
lo: ໄນເຈີ

en: Niigata
lo: ນີງາຕະ

en: Nikšić
lo: ນິກຊິດ

en: Nilphamari
lo: ນິນຟາມາຣີ

en: Nimba
lo: ນິມບາ

en: Ningxia Huizu Zizhiqu
lo: ເຂດປົກຄອງຕົນເອງໜິງເຊຍຫຸຍ

en: Ninh Bình
lo: ນິງບິງ

en: Ninh Thuận
lo: ນິງທວນ

en: Nippes
lo: ນິບ

en: Nisporeni
lo: ນິສໂປເຣນີ

en: Nitriansky kraj
lo: ນິທຣຽນສະກີ (Nitriansky)

en: Niuas
lo: ນິວອັສ

en: Niutao
lo: ນິວຕາວ

en: Nizhegorodskaya oblast'
lo: ແຂວງ ນິຊນີນອບໂກຣອດ

en: Nièvre
lo: ນິແອຟ

en: Niğde
lo: ນິກເດ

en: Nišavski okrug
lo: ເຂດ ນິຊາສະກີ

en: Njombe
lo: ນຈອມເບ

en: Nkhata Bay
lo: ຄາຕາ ເບ

en: Nkhotakota
lo: ໂຄຕາໂຄຕາ

en: Noakhali
lo: ໂນອາຄາລີ

en: Nong Bua Lam Phu
lo: ໜອງບົວລຳພູ

en: Nong Khai
lo: ໜອງຄາຍ

en: Nonthaburi
lo: ນົນທະບູຣີ

en: Noord-Brabant
lo: ນອດ-ບຣາບັນ

en: Noord-Holland
lo: ນອດ-ຮໍແລນ

en: Nord
lo: ເໜືອ

en: Nord-Est
lo: ນອດ-ເອສ

en: Nord-Kivu
lo: ກິວູ ເໜືອ

en: Nord-Ouest
lo: ນອດ-ເວສ

en: Nord-Ubangi
lo: ອູບັງກີ ເໜືອ

en: Nordjylland
lo: ນອດຈີລັນ

en: Nordland
lo: ນອດແລນ

en: Nordrhein-Westfalen
lo: ນອດໄຣ-ເວສຟາເລັນ

en: Norfolk
lo: ນໍໂຟກ

en: Normandie
lo: ນໍມັງດີ

en: Norrbottens län [SE-25]
lo: ແຂວງ ນໍບອດເທນ [SE-25]

en: Norte
lo: ນອດ

en: Norte de Santander
lo: ນໍເຕ ເດ ຊານຕັນເດີ

en: North
lo: ເໜືອ

en: North Abaco
lo: ອາບາໂກ ເໜືອ

en: North Andros
lo: ແອນດຣອສ ເໜືອ

en: North Ari Atoll
lo: ອາຣິ ອາໂຕລ ເໜືອ

en: North Ayrshire
lo: ແອເຊຍ ເໜືອ

en: North Bank
lo: ນອດ ແບງ

en: North Carolina
lo: ນອດ ຄາໂຣໄລນາ

en: North Central Province
lo: ແຂວງກາງຕອນເໜືອ

en: North Dakota
lo: ນອດ ດາໂກຕາ

en: North Darfur
lo: ດາຟູ ເໜືອ

en: North East
lo: ຕາເວັນອອກສຽງເໜືອ

en: North East Lincolnshire
lo: ລິນຄອນເຊຍ ຕາເວັນອອກສຽງເໜືອ

en: North Eleuthera
lo: ເອລູເທຣາ ເໜືອ

en: North Gaza
lo: ກາຊາ ເໜືອ

en: North Huvadhu Atoll
lo: ຮູວາດູ ອາໂຕລ ເໜືອ

en: North Kordofan
lo: ກໍໂດຟານ ເໜືອ

en: North Lanarkshire
lo: ລານາກເຊຍ ເໜືອ

en: North Lincolnshire
lo: ລິນຄອນເຊຍ ເໜືອ

en: North Maalhosmadulu
lo: ມາລຮອສມາດູລູ ເໜືອ

en: North Miladhunmadulu
lo: ມິລາດຸນມາດູລູ ເໜືອ

en: North Nilandhe Atoll
lo: ນິລານດິ ອາໂຕລ ເໜືອ

en: North Northamptonshire
lo: ນອດແຮມຕັນເຊຍ ເໜືອ

en: North Somerset
lo: ຊໍເມີເຊັດ ເໜືອ

en: North Thiladhunmathi
lo: ທິລາດຸນມາທິ ເໜືອ

en: North Tyneside
lo: ໄທນ໌ໄຊດ໌ ເໜືອ

en: North West
lo: ຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ

en: North Western
lo: ຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ

en: North Western Province
lo: ແຂວງຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ

en: North Yorkshire
lo: ຢອກເຊຍ ເໜືອ

en: North-West
lo: ຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ

en: North-Western
lo: ຕາເວັນຕົກສຽງເໜືອ

en: Northern
lo: ພາກເໜືອ

en: Northern Bahr el Ghazal
lo: ບາ ເອລ ກາຊາລ ເໜືອ

en: Northern Cape
lo: ນອດເທີນ ເຄບ

en: Northern Ireland
lo: ໄອແລນເໜືອ

en: Northern Mariana Islands
lo: ໝູ່ເກາະມາເຣຍນາເໜືອ

en: Northern Mindanao (Region X)
lo: ມິນດາເນົາ ເໜືອ (ເຂດ 10)

en: Northern Province
lo: ແຂວງເໜືອ

en: Northern Region
lo: ພາກເໜືອ

en: Northern Samar
lo: ຊາມາ ເໜືອ

en: Northern Territory
lo: ເທີຣິທໍຣີ ທາງເໜືອ

en: Northland
lo: ນອດແລນ

en: Northumberland
lo: ນໍທຳເບີແລນ

en: Northwest Territories
lo: ເຂດນໍເວດ ເທຣິທໍຣີ

en: Norðurland eystra
lo: ນໍດູແລນ ເອັດສະຕຣາ

en: Norðurland vestra
lo: ນໍດູແລນ ເວດສະຕຣາ

en: Norðurþing
lo: ນໍດູທິງ

en: Nottingham
lo: ນັອດຕິງແຮມ

en: Nottinghamshire
lo: ນັອດຕິງແຮມເຊຍ

en: Nouaceur
lo: ນູອາເຊີ

en: Nouakchott Nord
lo: ນວັກຊອດ ເໜືອ

en: Nouakchott Ouest
lo: ນວັກຊອດ ຕາເວັນຕົກ

en: Nouakchott Sud
lo: ນວັກຊອດ ໃຕ້

en: Noumbiel
lo: ນຸມບຽລ

en: Nouvelle-Aquitaine
lo: ນູແວນ-ອາຄິແຕນ

en: Nouvelle-Calédonie
lo: ນິວຄາລິໂດເນຍ

en: Nova Gorica
lo: ໂນວາ ໂກຣິກາ

en: Nova Scotia
lo: ໂນວາ ສະໂກເຊຍ

en: Novaci
lo: ໂນວາຊີ

en: Novara
lo: ໂນວາຣາ

en: Novgorodskaya oblast'
lo: ແຂວງ ນອບໂກຣອດ

en: Novo Mesto
lo: ໂນໂວ ເມສໂຕ

en: Novo Selo
lo: ໂນໂວ ເຊໂລ

en: Novosibirskaya oblast'
lo: ແຂວງ ໂນໂວຊີບີສ

en: Nový Jičín
lo: ໂນວີ ຢິຊິນ

en: Nsanje
lo: ນຊານເຈ

en: Ntcheu
lo: ນເຊວ

en: Ntchisi
lo: ນຊິຊິ

en: Ntoroko
lo: ນໂຕໂຣໂກ

en: Ntungamo
lo: ນຕູນກາໂມ

en: Nueva Ecija
lo: ນູເອວາ ເອຊິຮາ

en: Nueva Esparta
lo: ນູເອວາ ເອສປາຕາ

en: Nueva Segovia
lo: ນູເອວາ ເຊໂກເວຍ

en: Nueva Vizcaya
lo: ນູເອວາ ວິສກາຍາ

en: Nuevo León
lo: ນູໂວ ເລອອນ

en: Nugaal
lo: ນູກາລ

en: Nui
lo: ນຸຍ

en: Nukufetau
lo: ນູກູເຟຕາວ

en: Nukulaelae
lo: ນູກູເລເລ

en: Nunavut
lo: ນູນາວຸດ

en: Nuoro
lo: ນູໂອໂຣ

en: Nusa Tenggara
lo: ນູຊາ ເຕັງກາຣາ

en: Nusa Tenggara Barat
lo: ນູຊາ ເຕັງກາຣາ ບາຣັດ

en: Nusa Tenggara Timur
lo: ນູຊາ ເຕັງກາຣາ ຕິມູ

en: Nuwara Eliya
lo: ນູວາຣາ ເອລິຢາ

en: Nwoya
lo: ນົວຢາ

en: Nyamira
lo: ຍາມິຣາ

en: Nyandarua
lo: ຍັນດາຣົວ

en: Nyanga
lo: ນີຢັງກາ

en: Nyeri
lo: ເຍຣິ

en: Nymburk
lo: ນິມບວກ

en: Nyíregyháza
lo: ນີເຣກີຮາຊາ

en: Nzérékoré
lo: ເຊເຣໂກເຣ

en: Náchod
lo: ນາຄອດ

en: Nógrád
lo: ໂນກຣາດ

en: Nótio Aigaío
lo: ໂນຕິໂອ ໄອກາໂອ

en: Nõo
lo: ໂນໂອ

en: Nāgāland
lo: ນາກາແລນ

en: Nālūt
lo: ນາລຸດ

en: Nīmrōz
lo: ນິມຣົສ

en: Nīnawá
lo: ນິນາວາ

en: Nūristān
lo: ນູຣິສຖານ

en: Oaxaca
lo: ວາຮາກາ

en: Oberösterreich
lo: ໂອເບີອອສເຕຣຍ

en: Obock
lo: ໂອບັອກ

en: Obongi
lo: ໂອບອງກິ

en: Obwalden
lo: ອອບວາລເດັນ

en: Occitanie
lo: ອົກຊິຕານີ

en: Ocnița
lo: ອກນີຕາ

en: Ocotepeque
lo: ໂອໂກເຕເປເກ

en: Odeska oblast
lo: ແຂວງ ໂອເດດສະກາ

en: Odisha
lo: ໂອດິຊາ

en: Odranci
lo: ໂອດຣານຊີ

en: Offaly
lo: ອັອຟຟາລີ

en: Ogooué-Ivindo
lo: ໂອໂກເວ-ອິວິນໂດ

en: Ogooué-Lolo
lo: ໂອໂກເວ-ໂລໂລ

en: Ogooué-Maritime
lo: ໂອໂກເວ-ມາຣິຕິມ

en: Ogres novads
lo: ໂອກຣີສ

en: Ogun
lo: ໂອກູນ

en: Ohangwena
lo: ໂອຮັງເວນາ

en: Ohio
lo: ໂອໄຮໂອ

en: Ohrid
lo: ໂອຣິດ

en: Oio
lo: ໂອໂຢ

en: Oise
lo: ອົວສ

en: Oita
lo: ໂອອິຕາ

en: Okayama
lo: ໂອກາຍາມະ

en: Okinawa
lo: ໂອກິນາວາ

en: Oklahoma
lo: ໂອຄລາໂຮມາ

en: Olaines novads
lo: ໂອໄລເນສ

en: Olancho
lo: ໂອລານໂຊ

en: Oldham
lo: ໂອລແຮມ

en: Olomouc
lo: ໂອໂລມຸສ

en: Olomoucký kraj
lo: ພາກໂອໂລມຸສ

en: Olt
lo: ໂອລຕ໌

en: Omaheke
lo: ໂອມາເຮເກ

en: Ombella-Mpoko
lo: ອອມເບລາ-ມໂປໂກ

en: Omoro
lo: ໂອໂມໂຣ

en: Omskaya oblast'
lo: ແຂວງ ອອມ

en: Omusati
lo: ໂອມູຊາຕິ

en: Ondo
lo: ອອນໂດ

en: Ontario
lo: ອອນທາຣິໂອ

en: Oost-Vlaanderen
lo: ຟລານເດີ ຕາເວັນອອກ

en: Opava
lo: ໂອປາວາ

en: Oplotnica
lo: ໂອປຼັອດນິຊາ

en: Opolskie
lo: ໂອໂປລສະກີ

en: Oran
lo: ໂອຣານ

en: Orange Walk
lo: ອໍເຣນຈ໌ ວອກ

en: Ordino
lo: ອໍດິໂນ

en: Ordu
lo: ອໍດູ

en: Ordubad
lo: ອໍດູບັດ

en: Oregon
lo: ອໍຣິກອນ

en: Orellana
lo: ໂອເຣຢານາ

en: Orenburgskaya oblast'
lo: ແຂວງ ໂອເຣນເບີກ

en: Orhei
lo: ໂອເຮ

en: Orhon
lo: ອໍຄອນ

en: Oristano
lo: ໂອຣິສຕາໂນ

en: Orkney Islands
lo: ຫມູ່ເກາະ ອອກນີ

en: Orlovskaya oblast'
lo: ແຂວງ ອໍລອຟ

en: Ormož
lo: ອໍມອສ

en: Orne
lo: ອອນ

en: Oromia
lo: ໂອໂຣເມຍ

en: Oruro
lo: ໂອຣູໂຣ

en: Osaka
lo: ໂອຊາກ້າ

en: Osh
lo: ອອດຊ

en: Osh Shaary
lo: ອອດຊ

en: Oshana
lo: ໂອຊານາ

en: Oshikoto
lo: ໂອຊິໂຄໂຕ

en: Osilnica
lo: ໂອຊິລນິກາ

en: Osječko-baranjska županija
lo: ອອສເຊັກໂກ-ບາຣານສະກາ ຊູປານິຢາ

en: Oslo
lo: ອອສໂລ

en: Osmaniye
lo: ອອສມານິເຍ

en: Ostrava-město
lo: ເມືອງ ອອສຕຣາວາ

en: Osun
lo: ໂອຊູນ

en: Otago
lo: ໂອທາໂກ

en: Otdar Mean Chey
lo: ອຸດອນມີໄຊ

en: Otepää
lo: ໂອເຕປາ

en: Oti
lo: ໂອຕິ

en: Otjozondjupa
lo: ອອດໂຈຊອນຈູປາ

en: Otuke
lo: ໂອຕູເກ

en: Ouaddaï
lo: ວາດໄດ

en: Ouaka
lo: ອົວຄາ

en: Ouargla
lo: ວາກລາ

en: Ouarzazate
lo: ວາຊາຊາດ

en: Oubritenga
lo: ອູຣິເທນກາ

en: Oudalan
lo: ອູດາລັນ

en: Oudômxai
lo: ອຸດົມໄຊ

en: Oued Ed-Dahab (EH)
lo: ອູເອດ ເອັດ-ດາຮັບ (EH)

en: Ouest
lo: ເວສ

en: Ouezzane
lo: ເວຊານ

en: Ouham
lo: ອູຮຳ

en: Ouham-Pendé
lo: ອູຮຳ-ເພນເດ

en: Oujda-Angad
lo: ອູດາ-ອັນກັດ

en: Ouled Djellal
lo: ອູເລັດ ເຈລລານ

en: Oum el Bouaghi
lo: ອຸມ ເອລ ບູອາກີ

en: Ourense [Orense]
lo: ໂອເຣນເຊ [ໂອເຣນເຊ]

en: Ouémé
lo: ອູເອເມ

en: Overijssel
lo: ໂອເວີຣິດເຊລ

en: Oxfordshire
lo: ອອກຟອດເຊຍ

en: Oyam
lo: ໂອຢາມ

en: Oyo
lo: ໂອໂຍ

en: Ozama
lo: ໂອຊາມາ

en: Oé-Cusse Ambeno
lo: ໂອ-ຄູສຊີ ອຳເບໂນ

en: Oğuz
lo: ໂອກຸສ

en: Pabna
lo: ປັບນາ

en: Pader
lo: ປາເດີ

en: Padova
lo: ປາໂດວາ

en: Pafos
lo: ປາຟອສ

en: Pagėgiai
lo: ປາເກໄຈ

en: Pahang
lo: ປາຮັງ

en: Paide
lo: ໄປເດ

en: Pailin
lo: ໄພລິນ

en: Pakruojis
lo: ປັກຣົວຈິດ

en: Paktiyā
lo: ປັກທິຍາ

en: Paktīkā
lo: ປັກທິກາ

en: Pakwach
lo: ປາກວັດ

en: Palangos miestas
lo: ປາລັງກອດ ມິສຕັດ

en: Palauli
lo: ປາລາອຸລິ

en: Palawan
lo: ປາລາວັນ

en: Palencia
lo: ປາເລນເຊຍ

en: Palermo
lo: ປາເລີໂມ

en: Pallisa
lo: ປາລິຊາ

en: Palmyra Atoll
lo: ປາລໄມຣາ ອະທໍລ

en: Pampanga
lo: ປັມປັງກາ

en: Pamplemousses
lo: ແພມເປີມູສ

en: Panamá
lo: ປານາມາ

en: Panamá Oeste
lo: ປານາມາ ຕາເວັນຕົກ

en: Panchagarh
lo: ປັນຈາການ

en: Pando
lo: ປັນໂດ

en: Panevėžio apskritis
lo: ປາເນເວຈີໂອ ອັບສະກຣິຕິສ

en: Panevėžio miestas
lo: ປາເນເວຈີໂອ ມິສຕັດ

en: Panevėžys
lo: ປາເນເວຈີສ

en: Pangasinan
lo: ປັງກາຊິນັນ

en: Panjshayr
lo: ປັນຈ໌ເຊ

en: Paola
lo: ປາວລາ

en: Papua
lo: ປາປົວ

en: Papua Barat
lo: ປາປົວ ບາຣັດ

en: Papua Barat Daya
lo: ປາປົວ ບາຣັດ ດາຍາ

en: Papua Pengunungan
lo: ປາປົວ ເປນກູນູນກັນ

en: Papua Selatan
lo: ປາປົວ ເຊລາຕັນ

en: Papua Tengah
lo: ປາປົວ ເຕັນກາ

en: Para
lo: ປາຣາ

en: Paraguarí
lo: ປາຣາກົວຣີ

en: Paramaribo
lo: ປາຣາມາຣິໂບ

en: Paraná
lo: ປາຣານາ

en: Paraíba
lo: ປາຣາອີບາ

en: Pardubice
lo: ປາຣດູບິເຊ

en: Pardubický kraj
lo: ພາກປາຣດູບິເຊ

en: Paris
lo: ປາຣີ

en: Parma
lo: ປາມາ

en: Paro
lo: ພາໂຣ

en: Parwān
lo: ປາຣວັນ

en: Pará
lo: ປາຣາ

en: Pas-de-Calais
lo: ປາສ-ເດີ-ກາເລສ

en: Pasco
lo: ປາສໂກ

en: Passoré
lo: ປາສໂຊເຣ

en: Pastaza
lo: ປັສຕາຊາ

en: Pasvalys
lo: ປາສວາລີສ

en: Pathum Thani
lo: ປະທຸມທານີ

en: Pattani
lo: ປັດຕານີ

en: Patuakhali
lo: ປາຕົວຄາລີ

en: Paul
lo: ພອລ

en: Pavia
lo: ປາເວຍ

en: Pavlodar oblysy
lo: ປາຟໂລດາ

en: Pays-de-la-Loire
lo: ເປຢິ-ເດີ-ລາ-ລົວ

en: Paysandú
lo: ໄພຊານດູ

en: Pazardzhik
lo: ປາຊາດຊິກ

en: País Vasco
lo: ປາອິສ ວັສໂກ

en: Pedernales
lo: ເປເດີນາເລສ

en: Pehčevo
lo: ເປເຊໂວ

en: Peipsiääre
lo: ເປບຊີອາເຣ

en: Peleliu
lo: ເປເລລູ

en: Pelhřimov
lo: ເພລຮຣິມອຟ

en: Pelopónnisos
lo: ເປໂລປອນນິຊົສ

en: Pema Gatshel
lo: ເພມາ ກັດເຊລ

en: Pemba North
lo: ເພັມບາ ເໜືອ

en: Pemba South
lo: ເພັມບາ ໃຕ້

en: Pembroke
lo: ເພັມໂບຣກ

en: Pembrokeshire [Sir Benfro GB-BNF]
lo: ເພມໂບຣກເຊຍ [Sir Benfro GB-BNF]

en: Penal-Debe
lo: ເພນາລ-ເດເບ

en: Penghu
lo: ເຜິງຫູ

en: Pennsylvania
lo: ເພັນຊິວເວເນຍ

en: Penzenskaya oblast'
lo: ແຂວງ ເປນຊາ

en: Perak
lo: ເປຣັກ

en: Peravia
lo: ເປຣາເວຍ

en: Perlis
lo: ເປີລິສ

en: Permskiy kray
lo: ເຂດ ເປີມ

en: Pernambuco
lo: ເປີຣນຳບູໂກ

en: Pernik
lo: ເປີນິກ

en: Perth and Kinross
lo: ເພິດ ແລະ ຄິນຣອສ

en: Perugia
lo: ເປຣູຈາ

en: Pesaro e Urbino
lo: ເປຊາໂຣ ແລະ ອູຣບິໂນ

en: Pescara
lo: ເປດສະກາຣາ

en: Pesnica
lo: ເພສນິກາ

en: Pest
lo: ເປສ

en: Peterborough
lo: ປີເຕີໂບຣ

en: Petnjica
lo: ເປັດນິກາ

en: Petrovec
lo: ເປໂຕຣເວັກ

en: Petén
lo: ເປເຕນ

en: Pećki okrug
lo: ເຂດ ເປັກກີ

en: Phalombe
lo: ຟາລອມເບ

en: Phangnga
lo: ພັງງາ

en: Phatthalung
lo: ພັດທະລຸງ

en: Phatthaya
lo: ພັດທະຍາ

en: Phayao
lo: ພະເຍົາ

en: Phetchabun
lo: ເພັດຊະບູນ

en: Phetchaburi
lo: ເພັດຊະບູຣີ

en: Phichit
lo: ພິຈິດ

en: Phitsanulok
lo: ພິສະນຸໂລກ

en: Phnom Penh
lo: ພະນົມເປັນ

en: Phoenix Islands
lo: ໝູ່ເກາະ ຟີນິກ

en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
lo: ພຣະນະຄອນສີອະຍຸທະຍາ

en: Phrae
lo: ແພຣ່

en: Phuket
lo: ພູເກັດ

en: Phyeongannamto
lo: ພຽງອັນນຳໂດ

en: Phyeonganpukto
lo: ພຽງອັນບຸກໂດ

en: Phyeongyang
lo: ພຽງຢາງ

en: Phôngsali
lo: ຜົ້ງສາລີ

en: Phú Thọ
lo: ຟູທໍ

en: Phú Yên
lo: ຟູອຽນ

en: Piacenza
lo: ປິອາເຊນຊາ

en: Piauí
lo: ປຽວອິ

en: Pichincha
lo: ປີຊິນຊາ

en: Piemonte
lo: ປຽມົນເຕ

en: Pietà
lo: ປີເອຕາ

en: Pinar del Río
lo: ປິນາ ເດລ ຣິໂອ

en: Pingtung
lo: ຜິງຕົງ

en: Piran
lo: ປິຣານ

en: Pirkanmaa
lo: ປີກັນມາ

en: Pirojpur
lo: ປິໂຣຈປູຣ

en: Pirotski okrug
lo: ເຂດ ປິຣອດສະກີ

en: Pisa
lo: ປີຊາ

en: Pistoia
lo: ປິສໂຕຢາ

en: Pita
lo: ປີຕາ

en: Piura
lo: ປິວຣາ

en: Pivka
lo: ປິວກາ

en: Plaines Wilhems
lo: ເພລນ ວິລເຮັມ

en: Plaisance
lo: ເພລຊານ

en: Planken
lo: ແພລງເກນ

en: Plasnica
lo: ປລັສນິກາ

en: Plateau
lo: ພລາໂຕ

en: Plateau-Central
lo: ພລາໂຕ-ຊອງທຣາລ

en: Plateaux
lo: ພລາໂຕ

en: Plav
lo: ປລາວ

en: Pleven
lo: ເພລເວນ

en: Pljevlja
lo: ປລຽວລຽວ

en: Plovdiv
lo: ພລອຟດິຟ

en: Plungė
lo: ປລຸງເກ

en: Plužine
lo: ປລູຈິເນ

en: Plymouth
lo: ພລີມັດ

en: Plzeň-jih
lo: ພລັສເຊັນ-ໃຕ້

en: Plzeň-město
lo: ເມືອງ ພລັສເຊັນ

en: Plzeň-sever
lo: ພລັສເຊັນ-ເໜືອ

en: Plzeňský kraj
lo: ພາກພລັສເຊັນ

en: Podgorica
lo: ພອດໂກຣິກາ

en: Podkarpackie
lo: ພອດຄາປັກກີ

en: Podlaskie
lo: ພອດລາສະກີ

en: Podlehnik
lo: ປອດເລນິກ

en: Podunavski okrug
lo: ເຂດ ໂປດູນັຟສະກີ

en: Podvelka
lo: ພອດເວລກາ

en: Podčetrtek
lo: ພອດເຊເຕີເຕັກ

en: Pohjanmaa
lo: ໂປຢານມາ

en: Pohjois-Karjala
lo: ກາຣຽນລາ ເໜືອ

en: Pohjois-Pohjanmaa
lo: ໂປຢານມາ ເໜືອ

en: Pohjois-Savo
lo: ຊາໂວ ເໜືອ

en: Pohnpei
lo: ໂປນເປ

en: Point Fortin
lo: ພອຍນ໌ ຟໍຕິນ

en: Pointe Larue
lo: ປອຍ ລາຣູ

en: Pointe-Noire
lo: ພອຍ-ນົວ

en: Poljčane
lo: ໂປລຈາເນ

en: Polonnaruwa
lo: ໂປໂລນາຣູວາ

en: Poltavska oblast
lo: ແຂວງ ໂປລທາວສະກາ

en: Polynésie française
lo: ເຟຣນຊ ໂປລິນີເຊຍ

en: Polzela
lo: ໂປລເຊລາ

en: Pomeroon-Supenaam
lo: ໂປເມຣູນ-ຊູເປນາມ

en: Pomoravski okrug
lo: ເຂດ ໂປໂມຣາສະກີ

en: Pomorskie
lo: ໂປມໍສະກີ

en: Poni
lo: ໂປນີ

en: Pontevedra [Pontevedra]
lo: ປອນເຕເວດຣາ [ປອນເຕເວດຣາ]

en: Pool
lo: ພູລ

en: Pordenone
lo: ປໍເດໂນເນ

en: Port Glaud
lo: ພອດ ກລໍດ

en: Port Louis
lo: ພອດ ຫລຸຍ

en: Port of Spain
lo: ພອດ ອອຟ ສະເປນ

en: Port-Hercule
lo: ພອດ-ເຮີຄູນ

en: Portalegre
lo: ພໍຕາເລເກຣ

en: Portland
lo: ພອດແລນ

en: Porto
lo: ປໍໂຕ

en: Porto Novo
lo: ປໍໂຕ ໂນໂວ

en: Portsmouth
lo: ພອດສະມັດ

en: Portuguesa
lo: ປໍຕູເກຊາ

en: Postojna
lo: ພອສຕອຍນາ

en: Potaro-Siparuni
lo: ໂປຕາໂຣ-ຊິປາຣູນິ

en: Potenza
lo: ໂປເຕນຊາ

en: Potosí
lo: ໂປໂຕຊີ

en: Pousaat
lo: ໂພທິສັດ

en: Powys
lo: ພາວິສ

en: Požeško-slavonska županija
lo: ໂປເຊສະໂກ-ສະລາວອນສະກາ ຊູປານິຢາ

en: Prachatice
lo: ປຣາຊາຕິເຊ

en: Prachin Buri
lo: ປຣາຈີນບູຣີ

en: Prachuap Khiri Khan
lo: ປະຈວບຄີຣີຂັນ

en: Praha, Hlavní město
lo: ນະຄອນຫຼວງປຣາກ

en: Praha-východ
lo: ປຣາກ-ຕາເວັນອອກ

en: Praha-západ
lo: ປຣາກ-ຕາເວັນຕົກ

en: Prahova
lo: ປຣາໂຮວາ

en: Praia
lo: ປຣາຢາ

en: Prato
lo: ປຣາໂຕ

en: Preah Sihanouk
lo: ພຣະສີຫານຸ

en: Preah Vihear
lo: ພຣະວິຫານ

en: Prebold
lo: ປຣີໂບລ

en: Preddvor
lo: ເປຣດວໍ

en: Preiļu novads
lo: ເປຣລູ

en: Presidente Hayes
lo: ເປຣຊິເດນເຕ ຮາເຢສ

en: Prevalje
lo: ປຣີວາລເຈ

en: Prey Veaeng
lo: ໄພຣແວງ

en: Prešovský kraj
lo: ເພຣຊອຟສະກີ (Prešovský)

en: Prienai
lo: ປຣີໄນ

en: Prilep
lo: ປຣິເລບ

en: Primorskiy kray
lo: ເຂດ ປຣິມໍສະກີ

en: Primorsko-goranska županija
lo: ພຣິມໍສະໂກ-ໂກຣານສະກາ ຊູປານິຢາ

en: Prince Edward Island
lo: ເກາະ ພຣິນ ເອັດເວີດ

en: Princes Town
lo: ພຣິນເຊສ ທາວນ໌

en: Prizrenski okrug
lo: ເຂດ ປຣິດເຊຣນສະກີ

en: Probištip
lo: ໂປຣບິສະຕິບ

en: Prostějov
lo: ໂປຣສເທໂຢຟ

en: Provence-Alpes-Côte-d’Azur
lo: ໂປຣວັອງສ-ອັລເປ-ໂກຕ-ດາຊູ

en: Príncipe
lo: ພຣິນຊິເປ

en: Pskovskaya oblast'
lo: ແຂວງ ປາສະຄອຟ

en: Ptuj
lo: ທຸຍ

en: Puconci
lo: ປູຄອນຊີ

en: Puducherry
lo: ປູດູເຊຣີ

en: Puebla
lo: ປູເອຣບຣາ

en: Puerto Plata
lo: ເປີໂຕ ປລາຕາ

en: Puerto Rico
lo: ເປີໂຕຣິໂກ

en: Puglia
lo: ປູເລຍ

en: Pulau Pinang
lo: ປີທັງ

en: Punakha
lo: ພູນາຄາ

en: Punjab
lo: ປັນຈາບ

en: Puno
lo: ປູໂນ

en: Puntarenas
lo: ປຸນຕາເຣນັສ

en: Puttalam
lo: ປຸດຕາລຳ

en: Putumayo
lo: ປູຕູມາໂຢ

en: Puy-de-Dôme
lo: ປຸຍ-ເດີ-ໂດມ

en: Pyrénées-Atlantiques
lo: ປິເຣເນ-ອັດລັງຕິກ

en: Pyrénées-Orientales
lo: ປິເຣເນ-ໂອຣຽນຕັລ

en: Päijät-Häme
lo: ໄປຢັດ-ຮາເມ

en: Pärnu
lo: ປານູ

en: Pärnumaa
lo: ປານູມາ

en: Pécs
lo: ເປສ

en: Pénama
lo: ເປນາໝາ

en: Písek
lo: ປິເຊັກ

en: Põhja-Pärnumaa
lo: ໂປຢາ-ປານູມາ

en: Põhja-Sakala
lo: ໂປຢາ-ຊາກາລາ

en: Põltsamaa
lo: ໂປລຊາມາ

en: Põlva
lo: ໂປລວາ

en: Põlvamaa
lo: ໂປລວາມາ

en: Pčinjski okrug
lo: ເຂດ ປຊິນສະກີ

en: Přerov
lo: ເພຣຣອຟ

en: Příbram
lo: ພຣິບຣາມ

en: Qacha's Nek
lo: ຄາຈາ ເນກ

en: Qala
lo: ຄາລາ

en: Qalqilya
lo: ຄາລຄິລຍາ

en: Qaraghandy oblysy
lo: ຄາຣາກັນດີ

en: Qashqadaryo
lo: ຄັສຄາດາໂຢ

en: Qax
lo: ແຄກ

en: Qazax
lo: ຄາຊັກ

en: Qazvīn
lo: ກັດວິນ

en: Qeqqata Kommunia
lo: ເກກກາຕາ ກອມມູນີ

en: Qinghai Sheng
lo: ມົນທົນ ຊິງໄຫ

en: Qinā
lo: ກິນາ

en: Qobustan
lo: ໂຄບຸສຖານ

en: Qom
lo: ກອມ

en: Qoraqalpog‘iston Respublikasi
lo: ສາທາລະນະລັດ ຄາຣາຄາລປັກສະຖານ

en: Qormi
lo: ຄໍມິ

en: Qostanay oblysy
lo: ຄອສຕາໄນ

en: Qrendi
lo: ເຄຣນດິ

en: Quba
lo: ຄູບາ

en: Qubadlı
lo: ຄູບາດລິ

en: Quebec
lo: ຄິວເບັກ

en: Queensland
lo: ຄວີນແລນ

en: Querétaro
lo: ເກເຣຕາໂຣ

en: Quetzaltenango
lo: ເກດຊັລເຕນັງໂກ

en: Quezon
lo: ເກຊອນ

en: Quiché
lo: ຄິເຊ

en: Quinara
lo: ຄິນາຣາ

en: Quindío
lo: ຄວິນດິໂອ

en: Quintana Roo
lo: ກິນຕານາ ໂຣ

en: Quirino
lo: ຄິຣິໂນ

en: Qusar
lo: ຄູຊາ

en: Quthing
lo: ຄູທິງ

en: Quảng Bình
lo: ກວາງບິງ

en: Quảng Nam
lo: ກວາງນາມ

en: Quảng Ngãi
lo: ກວາງງາຍ

en: Quảng Ninh
lo: ກວາງນິງ

en: Quảng Trị
lo: ກວາງຕຣີ

en: Qyzylorda oblysy
lo: ຄີຊີລໍດາ

en: Qāsh-Barkah
lo: ກາສ-ບາກະ

en: Qəbələ
lo: ຄາບາລາ

en: Ra
lo: ຣາ

en: Raasiku
lo: ຣາຊິກູ

en: Rabat
lo: ຣາບັດ

en: Rabat Gozo
lo: ຣາບັດ ໂກໂຊ

en: Rabat Malta
lo: ຣາບັດ ມໍຕາ

en: Rabat-Salé-Kénitra
lo: ຣາບັດ-ຊາເລ-ເຄນິຕຣາ

en: Rach'a-Lechkhumi-Kvemo Svaneti
lo: ຣາຊາ-ເລຊກູມິ-ເຄເວໂມ ສະວາເນຕິ

en: Radenci
lo: ຣາເດນຊີ

en: Radeče
lo: ຣາເດເຊ

en: Radlje ob Dravi
lo: ຣັດລເຈ ອອບ ດຣາວິ

en: Radoviš
lo: ຣາໂດວິສ

en: Radovljica
lo: ຣາດອບລິກາ

en: Radviliškis
lo: ຣັດວິລິດກິດ

en: Rae
lo: ຣາເອ

en: Rafah
lo: ຣາຟາ

en: Ragged Island
lo: ເກາະ ແຣັກເກັດ

en: Ragusa
lo: ຣາກູຊາ

en: Rajbari
lo: ຣາຊບາຣີ

en: Rajshahi
lo: ຣາຊຊາຮີ

en: Rakai
lo: ຣາໄຄ

en: Rakhine
lo: ຣະໄຂ່

en: Rakovník
lo: ຣາໂກນິກ

en: Rakvere
lo: ຣັກເວເຣ

en: Ralik chain
lo: ໝູ່ເກາະ ຣາລິກ

en: Ramallah
lo: ຣາມັລລາ

en: Rangamati
lo: ຣັງກາມາຕິ

en: Rangpur
lo: ຣັງປູຣ

en: Rangárþing eystra
lo: ຣັງກາທິງ ເອັດສະຕຣາ

en: Rangárþing ytra
lo: ຣັງກາທິງ ອິຕຣາ

en: Rankovce
lo: ຣັງໂຄຟເຊ

en: Ranong
lo: ຣະນອງ

en: Rapla
lo: ຣາປລາ

en: Raplamaa
lo: ຣາປລາມາ

en: Raseiniai
lo: ຣາເຊໄນ

en: Raseon
lo: ຣາຊອນ

en: Rasinski okrug
lo: ເຂດ ຣາຊິນສະກີ

en: Ratak chain
lo: ໝູ່ເກາະ ຣາຕັກ

en: Ratchaburi
lo: ຣາຊະບູຣີ

en: Ratnapura
lo: ຣັດນະປູຣາ

en: Ravenna
lo: ຣາເວນນາ

en: Ravne na Koroškem
lo: ຣາວເນ ນາ ໂຄໂຣສະເກັມ

en: Raymah
lo: ເຣມາ

en: Rayong
lo: ຣະຢອງ

en: Razgrad
lo: ຣັສກຣາດ

en: Razkrižje
lo: ຣາຊຄຣິສເຈ

en: Rače-Fram
lo: ຣາເຊ-ຟຣາມ

en: Raški okrug
lo: ເຂດ ຣາສກີ

en: Ra’s al Khaymah
lo: ຣາສ ອັນ ໄຄມາ

en: Reading
lo: ເຣດດິງ

en: Red Sea
lo: ທະເລແດງ

en: Redange
lo: ເຣດັງ

en: Redbridge
lo: ເຣດບຣິດ

en: Redcar and Cleveland
lo: ເຣດຄາ ແລະ ຄລີຟແລນ

en: Redonda
lo: ເຣດອນດາ

en: Reggio Calabria
lo: ເຣຈໂຈ ກາລາເບຣຍ

en: Reggio Emilia
lo: ເຣຈໂຈ ເອມີເລຍ

en: Região Autónoma da Madeira
lo: ເຂດປົກຄອງຕົນເອງ ມາເດຣາ

en: Região Autónoma dos Açores
lo: ເຂດປົກຄອງຕົນເອງ ອາໂຊເຣສ

en: Región Metropolitana de Santiago
lo: ເຂດນະຄອນຫຼວງຊານຕິອາໂກ

en: Rehamna
lo: ເຣຮຳນາ

en: Relizane
lo: ເຣລິຊານ

en: Remich
lo: ເຣມິສ

en: Renfrewshire
lo: ເຣນຟຣິວເຊຍ

en: Rennell and Bellona
lo: ເຣນເນລ ແລະ ເບລໂລນາ

en: Renče-Vogrsko
lo: ເຣນເຊ-ໂວກຣສະໂກ

en: Republika Srpska
lo: ສາທາລະນະລັດ ເຊີບສະກາ

en: Resen
lo: ເຣເຊນ

en: Retalhuleu
lo: ເຣຕາລູເລວ

en: Rewa
lo: ເຣວາ

en: Reykhólahreppur
lo: ເຣໂຄລາເຣັບປູ

en: Reykjanesbær
lo: ເຣກຢາເນດແບ

en: Reykjavíkurborg
lo: ເຣກຢາວິກ

en: Rezina
lo: ເຣຊິນາ

en: Rečica ob Savinji
lo: ເຣຊິຊາ ອອບ ຊາວິນຈິ

en: Rheinland-Pfalz
lo: ໄຣລັນ-ຟັລສ໌

en: Rhode Island
lo: ໂຣດ ໄອແລນ

en: Rhondda Cynon Taff [Rhondda CynonTaf]
lo: ຣອນດາ ຄິນອນ ທາຟ [Rhondda CynonTaf]

en: Rhône
lo: ໂຣນ

en: Riau
lo: ຣຽວ

en: Ribeira Brava
lo: ຣິເບຣາ ບຣາວາ

en: Ribeira Grande
lo: ຣິເບຣາ ແກຣນ

en: Ribeira Grande de Santiago
lo: ຣິເບຣາ ແກຣນ ເດ ຊານຕິອາໂກ

en: Ribnica
lo: ຣິບນິກາ

en: Ribnica na Pohorju
lo: ຣິບນິຊາ ນາ ໂປຮໍຈູ

en: Richmond upon Thames
lo: ຣິຊມອນ ອັບພອນ ເທມສ໌

en: Rietavas
lo: ຣີຕາວັດ

en: Rieti
lo: ຣິເອຕີ

en: Rimini
lo: ຣິມິນີ

en: Rio Grande do Norte
lo: ຣິໂອ ກຣັນເດ ໂດ ນໍເຕ

en: Rio Grande do Sul
lo: ຣິໂອ ກຣັນເດ ໂດ ຊູລ

en: Rio de Janeiro
lo: ຣິໂອ ເດ ຈາເນໂຣ

en: Risaralda
lo: ຣິຊາຣັລດາ

en: Rivas
lo: ຣິວາສ

en: River Cess
lo: ຣິເວີ ເຊສ

en: River Gee
lo: ຣິເວີ ຈີ

en: River Nile
lo: ແມ່ນ້ຳໄນລ

en: Rivera
lo: ຣິເວຣາ

en: Rivers
lo: ຣິເວີສ

en: Rivière du Rempart
lo: ຣິວີແອ ດູ ເຣມພາດ

en: Rivnenska oblast
lo: ແຂວງ ຣິບເນນສະກາ

en: Rizal
lo: ຣິຊັລ

en: Rize
lo: ຣິເຊ

en: Rocha
lo: ໂຣຊາ

en: Rochdale
lo: ຣັອດຊເດລ

en: Roche Caiman
lo: ໂຣຊ ເຄແມນ

en: Rodrigues Island
lo: ເກາະ ຣອດຣິເກສ

en: Rogaland
lo: ໂຣກາແລນ

en: Rogatec
lo: ໂຣກາເຕັກ

en: Rogaška Slatina
lo: ໂຣກາສະກາ ສະລາຕິນາ

en: Rogašovci
lo: ໂຣກາໂຊຊີ

en: Roi Et
lo: ຣ້ອຍເອັດ

en: Rokiškis
lo: ໂຣກິດກິດ

en: Rokycany
lo: ໂຣຄິຊານີ

en: Roma
lo: ໂຣມາ

en: Romblon
lo: ຣົມບລອນ

en: Rondônia
lo: ຣອນໂດເນຍ

en: Rongelap
lo: ຣອງເກລັບ

en: Ropažu novads
lo: ໂຣປາຈູ

en: Roraima
lo: ໂຣໄຣມາ

en: Roscommon
lo: ຣອສຄອມມອນ

en: Rosoman
lo: ໂຣໂຊມັນ

en: Rostovskaya oblast'
lo: ແຂວງ ຣອສຕອຟ

en: Rotanak Kiri
lo: ລັດຕະນະຄີຣີ

en: Rotherham
lo: ຣໍເຕີແຮມ

en: Rotuma
lo: ໂຣຕູມາ

en: Rovigo
lo: ໂຣວິໂກ

en: Rožaje
lo: ໂຣຊາເຢ

en: Rubanda
lo: ຣູບັນດາ

en: Rubirizi
lo: ຣູບິຣິຊິ

en: Ruggell
lo: ຣັກເກວ

en: Ruhnu
lo: ຣູນູ

en: Rukiga
lo: ຣູກິກາ

en: Rukungiri
lo: ຣູກຸນກິຣິ

en: Rukwa
lo: ຣຸກວາ

en: Rum Cay
lo: ຣັມ ເຄ

en: Rumonge
lo: ຣູມອນເກ

en: Rumphi
lo: ຣຸມຟິ

en: Ruse
lo: ຣູເຊ

en: Rutana
lo: ຣູທານາ

en: Rutland
lo: ຣັດແລນ

en: Ruvuma
lo: ຣູວູມາ

en: Ruyigi
lo: ຣູຢິກິ

en: Ruše
lo: ຣູເຊ

en: Rwampara
lo: ຣວຳປາຣາ

en: Ryangkangto
lo: ຣຽງກັງໂດ

en: Ryazanskaya oblast'
lo: ແຂວງ ຣີອາຊານ

en: Rychnov nad Kněžnou
lo: ຣິຊນອຟ ນາດ ເນຊນູ

en: Räpina
lo: ຣາປິນາ

en: Région Continentale
lo: ພາກພື້ນທະວີບ

en: Région Insulaire
lo: ພາກພື້ນເກາະ

en: Río Negro
lo: ຣິໂອ ເນໂກຣ

en: Río San Juan
lo: ຣິໂອ ຊານ ຮວນ

en: Rîșcani
lo: ຣິດການີ

en: Rõuge
lo: ໂຣເກ

en: Rājasthān
lo: ຣາຊສະຖານ

en: Rēzekne
lo: ເຣເຊກເນ

en: Rēzeknes novads
lo: ເຣເຊກເນສ

en: Rīf Dimashq
lo: ຣິຟ ດາມັສກັສ

en: Rīga
lo: ຣິກາ

en: Sa Kaeo
lo: ສະແກ້ວ

en: Saarde
lo: ຊາເດ

en: Saaremaa
lo: ຊາເຣມາ

en: Saarland
lo: ຊາລັນ

en: Saatlı
lo: ຊາດລິ

en: Saba
lo: ຊາບາ

en: Sabah
lo: ຊາບາ

en: Sabaragamuwa Province
lo: ແຂວງຊາບາຣາກາມູວາ

en: Sabhā
lo: ຊັບຮາ

en: Sabirabad
lo: ຊາບິຣາບັດ

en: Sacatepéquez
lo: ຊາກາເຕເປເກສ

en: Sachsen
lo: ແຊັກໂຊນີ

en: Sachsen-Anhalt
lo: ແຊັກໂຊນີ-ອັນຮັລ

en: Safi
lo: ຊາຟີ

en: Saga
lo: ຊາກະ

en: Sagaing
lo: ສະກາຍ

en: Saha, Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ຊາກາ (ຢາກູເຕຍ)

en: Sahel
lo: ຊາເຮລ

en: Saint Andrew
lo: ເຊນ ແອນດຣິວ

en: Saint Ann
lo: ເຊນ ແອນ

en: Saint Anne Sandy Point
lo: ເຊນ ແອນ ແຊນດີ ພອຍ

en: Saint Catherine
lo: ເຊນ ແຄັດເທີຣິນ

en: Saint David
lo: ເຊນ ເດວິດ

en: Saint Elizabeth
lo: ເຊນ ເອລິຊາເບັດ

en: Saint George
lo: ເຊນ ຈອດ

en: Saint George Basseterre
lo: ເຊນ ຈອດ ບາສແຕ

en: Saint George Gingerland
lo: ເຊນ ຈອດ ຈິນເຈີແລນ

en: Saint Helena
lo: ເຊນ ເຮເລນາ

en: Saint James
lo: ເຊນ ເຈມສ໌

en: Saint James Windward
lo: ເຊນ ເຈມ ວິນວາດ

en: Saint John
lo: ເຊນ ຈອນ

en: Saint John Capisterre
lo: ເຊນ ຈອນ ຄາປິສແຕ

en: Saint John Figtree
lo: ເຊນ ຈອນ ຟິກທຣີ

en: Saint Joseph
lo: ເຊນ ໂຈເຊຟ

en: Saint Julian's
lo: ເຊນ ຈູລຽນ

en: Saint Kitts
lo: ເຊນ ຄິດ

en: Saint Lawrence
lo: ເຊນ ລໍເຣນ

en: Saint Louis
lo: ເຊນ ລູຍ

en: Saint Lucia's
lo: ເຊນ ລູເຊຍ

en: Saint Lucy
lo: ເຊນ ລູຊີ

en: Saint Luke
lo: ເຊນ ລຸກ

en: Saint Mark
lo: ເຊນ ມາກ

en: Saint Mary
lo: ເຊນ ແມຣີ

en: Saint Mary Cayon
lo: ເຊນ ແມຣີ ຄາຢອນ

en: Saint Michael
lo: ເຊນ ໄມເຄິລ

en: Saint Patrick
lo: ເຊນ ແພທຣິກ

en: Saint Paul
lo: ເຊນ ພອລ

en: Saint Paul Capisterre
lo: ເຊນ ພອນ ຄາປິສແຕ

en: Saint Paul Charlestown
lo: ເຊນ ພອນ ຊາລທາວ

en: Saint Paul's Bay
lo: ເຊນ ພໍ ເບ

en: Saint Peter
lo: ເຊນ ປີເຕີ

en: Saint Peter Basseterre
lo: ເຊນ ປີເຕີ ບາສແຕ

en: Saint Philip
lo: ເຊນ ຟິລິບ

en: Saint Thomas
lo: ເຊນ ໂທມັສ

en: Saint Thomas Lowland
lo: ເຊນ ໂທມັດ ໂລແລນ

en: Saint Thomas Middle Island
lo: ເຊນ ໂທມັດ ມິດເດີລ ໄອແລນ

en: Saint-Barthélemy
lo: ເຊນ-ບາເທເລມີ

en: Saint-Louis
lo: ເຊນ-ລຸຍ

en: Saint-Martin
lo: ເຊນ-ມາຕິນ

en: Saint-Pierre-et-Miquelon
lo: ແຊັງ-ປີແອ-ເອ-ມີເກີລົງ

en: Saint-Roman
lo: ເຊນ-ໂຣມັນ

en: Sainte-Dévote
lo: ເຊນ-ເດໂວຕ

en: Saitama
lo: ໄຊຕາມະ

en: Sakarya
lo: ຊາຄາເຣຍ

en: Sakhalinskaya oblast'
lo: ແຂວງ ຊາຄາລິນ

en: Sakon Nakhon
lo: ສະກົນນະຄອນ

en: Saku
lo: ຊາກູ

en: Sal
lo: ຊາລ

en: Salamanca
lo: ຊາລາມັງກາ

en: Salamat
lo: ຊາລາມັດ

en: Salaspils novads
lo: ຊາລັສປິລສ

en: Salavan
lo: ສາລະວັນ

en: Saldus novads
lo: ຊາລດຸສ

en: Salerno
lo: ຊາເລີໂນ

en: Salfit
lo: ຊາລຟິດ

en: Salford
lo: ແຊລຟອດ

en: Salgótarján
lo: ຊານໂກຕາຢານ

en: Salima
lo: ຊາລິມາ

en: Salta
lo: ຊານຕາ

en: Salto
lo: ຊັລໂຕ

en: Salyan
lo: ຊາລຢານ

en: Salzburg
lo: ຊາລສ໌ບວກ

en: Salé
lo: ຊາເລ

en: Samangān
lo: ຊາມັນກັນ

en: Samaná
lo: ຊາມານາ

en: Samar
lo: ຊາມາ

en: Samarqand
lo: ຊາມາຄານ

en: Samarskaya oblast'
lo: ແຂວງ ຊາມາຣາ

en: Samburu
lo: ຊຳບູຣູ

en: Samdrup Jongkhar
lo: ຊຳດຣຸບ ຈອງຄາ

en: Samegrelo-Zemo Svaneti
lo: ຊາເມເກຣໂລ-ເຊໂມ ສະວາເນຕິ

en: Samsun
lo: ຊຳຊຸນ

en: Samtse
lo: ຊຳເຊ

en: Samtskhe-Javakheti
lo: ຊາມສເຄ-ຈາວາເຄຕິ

en: Samut Prakan
lo: ສະໝຸດປຣາການ

en: Samut Sakhon
lo: ສະໝຸດສາຄອນ

en: Samut Songkhram
lo: ສະໝຸດສົງຄາມ

en: Samux
lo: ຊາມຸກ

en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
lo: ຊານ ແອນເດຣສ, ໂປຣວິເດນເຊຍ ແລະ ຊານຕາ ຄາຕາຣິນາ

en: San Cristóbal
lo: ຊານ ຄຣິສໂຕບາລ

en: San Fernando
lo: ຊານ ເຟີນານໂດ

en: San José
lo: ຊານ ໂຮເຊ

en: San José de Ocoa
lo: ຊານ ໂຮເຊ ເດ ໂອໂຄ

en: San Juan
lo: ຊານ ຮວນ

en: San Juan-Laventille
lo: ຊານ ຮວນ-ລາເວນຕິລ

en: San Luis
lo: ຊານ ລຸຍ

en: San Luis Potosí
lo: ຊານ ຫລຸຍ ໂປໂຕຊິ

en: San Marcos
lo: ຊານ ມາກົສ

en: San Martín
lo: ຊານ ມາຕິນ

en: San Miguel
lo: ຊານ ມິເກລ

en: San Pedro
lo: ຊານ ເປໂດຣ

en: San Pedro de Macorís
lo: ຊານ ເປໂດຣ ເດ ມາໂຄຣິສ

en: San Salvador
lo: ຊານ ຊາລວາດໍ

en: San Vicente
lo: ຊານ ວິເຊນເຕ

en: Sanaag
lo: ຊານາກ

en: Sancti Spíritus
lo: ແຊງຕີ ສະປິຣິຕຸສ

en: Sandwell
lo: ແຊນເວວ

en: Sangha
lo: ຊັງກາ

en: Sangre Grande
lo: ຊານເກຣ ກຣານເດ

en: Sanguié
lo: ຊານກີ

en: Sankt Gallen
lo: ຊັງ ການເລັນ

en: Sankt-Peterburg
lo: ເຊນ ປີເຕີສະເບີກ

en: Sankuru
lo: ຊັງຄູຣູ

en: Sanma
lo: ຊານມາ

en: Sanmatenga
lo: ຊານມາເທນກາ

en: Sannat
lo: ຊານນັດ

en: Sant Julià de Lòria
lo: ຊານ ຈູເລຍ ເດ ລໍເຣຍ

en: Santa Ana
lo: ຊານຕາ ອານາ

en: Santa Bárbara
lo: ຊານຕາ ບາບາຣາ

en: Santa Catarina
lo: ຊານຕາ ຄາຕາຣິນາ

en: Santa Catarina do Fogo
lo: ຊານຕາ ຄາຕາຣິນາ ໂດ ໂຟໂກ

en: Santa Cruz
lo: ຊານຕາ ຄຣູສ

en: Santa Cruz de Tenerife
lo: ຊານຕາ ກຣຸສ ເດ ເຕເນຣິເຟ

en: Santa Elena
lo: ຊານຕາ ເອເລນາ

en: Santa Fe
lo: ຊານຕາ ເຟ

en: Santa Rosa
lo: ຊານຕາ ໂຣຊາ

en: Santa Venera
lo: ຊານຕາ ເວເນຣາ

en: Santander
lo: ຊານຕັນເດີ

en: Santarém
lo: ຊັນຕາເຣັມ

en: Santiago
lo: ຊານຕິອາໂກ

en: Santiago Rodríguez
lo: ຊານຕິອາໂກ ຣອດຣິເກສ

en: Santiago de Cuba
lo: ຊານຕິອາໂກ ເດ ຄູບາ

en: Santiago del Estero
lo: ຊານຕິອາໂກ ເດລ ເອສເຕໂຣ

en: Santo Domingo
lo: ຊານໂຕ ໂດມິງໂກ

en: Santo Domingo de los Tsáchilas
lo: ຊານໂຕ ໂດມິງໂກ ເດ ໂລສ ຊາຊິລັສ

en: Sar-e Pul
lo: ຊາຣີ ພູລ

en: Saraburi
lo: ສະຣະບູຣີ

en: Saraj †
lo: ຊາຣາຍ †

en: Saramacca
lo: ຊາຣາມັກກາ

en: Sarangani
lo: ຊາຣັງການິ

en: Saratovskaya oblast'
lo: ແຂວງ ຊາຣາຕອຟ

en: Sarawak
lo: ຊາຣາວັກ

en: Sardegna
lo: ຊາເດນຍາ

en: Sarpang
lo: ຊາປັງ

en: Sarthe
lo: ຊາດທ໌

en: Saskatchewan
lo: ຊັສກາເຊວັນ

en: Sassandra-Marahoué
lo: ຊາຊັນດຣາ-ມາຣາອູເອ

en: Sassari
lo: ຊັດຊາຣີ

en: Satakunta
lo: ຊາຕາກຸນຕາ

en: Satkhira
lo: ຊັດຄິຣາ

en: Satu Mare
lo: ຊາຕູ ມາເຣ

en: Satun
lo: ສະຕູນ

en: Satupa'itea
lo: ຊາຕູປາອິເຕຍ

en: Saue
lo: ຊາເວ

en: Saulkrastu novads
lo: ຊາລກຣັສຕູ

en: Savanes
lo: ຊາວານ

en: Savannah
lo: ຊາວັນນາ

en: Savannakhét
lo: ສະຫວັນນະເຂດ

en: Savanne
lo: ຊາວານ

en: Savoie
lo: ຊາວົວ

en: Savona
lo: ຊາໂວນາ

en: Saïda
lo: ໄຊດາ

en: Saône-et-Loire
lo: ໂຊນ-ເອ-ລົວ

en: Schaan
lo: ຊານ

en: Schaffhausen
lo: ຊັຟເຮົາເຊັນ

en: Schellenberg
lo: ເຊເລນເບີກ

en: Schleswig-Holstein
lo: ຊະເລສວິກ-ໂຮລສະຕາຍ

en: Schwyz
lo: ຊະວີສ

en: Scotland
lo: ສະກັອດແລນ

en: Scottish Borders
lo: ສະກັອດຕິຊ ບໍເດີ

en: Sefrou
lo: ເຊຟຣູ

en: Sefton
lo: ເຊຟຕັນ

en: Segovia
lo: ເຊໂກເບຍ

en: Seine-Maritime
lo: ແຊນ-ມາຣິຕິມ

en: Seine-Saint-Denis
lo: ແຊນ-ແຊັງ-ເດີນີ

en: Seine-et-Marne
lo: ແຊນ-ເອ-ມານ

en: Sejong
lo: ເຊຈົງ

en: Selangor
lo: ເຊລັງກໍ

en: Selenge
lo: ເຊເລັງເກ

en: Selibe Phikwe
lo: ເຊລິເບ ພິກເວ

en: Selnica ob Dravi
lo: ເຊລນິຊາ ອອບ ດຣາວິ

en: Seltjarnarnesbær
lo: ເຊລທຢານາເນດ

en: Sembabule
lo: ເຊັມບາບູເລ

en: Semily
lo: ເຊມິລີ

en: Semič
lo: ເຊມິກ

en: Semnān
lo: ເຊມນານ

en: Sennar
lo: ເຊນນາ

en: Seoul-teukbyeolsi
lo: ໂຊລ

en: Serere
lo: ເຊເຣເຣ

en: Sergipe
lo: ເຊີຈິເປ

en: Serravalle
lo: ເຊຣາວາເລ

en: Serua
lo: ເຊຣົວ

en: Setomaa
lo: ເຊໂຕມາ

en: Settat
lo: ເຊັດຕັດ

en: Setúbal
lo: ເຊຕູບັລ

en: Sevastopol
lo: ເຊວາສໂຕໂປລ

en: Severnaya Osetiya, Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ອອດເຊເຕຍເໜືອ

en: Severnobanatski okrug
lo: ເຂດ ເຊເວໂນບານັດສະກີ

en: Severnobački okrug
lo: ເຂດ ເຊເວໂນບັກກີ

en: Sevilla
lo: ເຊບີຢາ

en: Sevnica
lo: ເຊັບນິກາ

en: Sežana
lo: ເຊຊານາ

en: Sfax
lo: ສແຟັກສ

en: Shaanxi Sheng
lo: ມົນທົນ ຊານຊີ

en: Shabeellaha Dhexe
lo: ຊາເບລາຮາ ເດເຊ

en: Shabeellaha Hoose
lo: ຊາເບລາຮາ ຮູສ

en: Shabwah
lo: ຊັບວາ

en: Shamāl Sīnā'
lo: ຊາມານ ຊິນາ

en: Shamāl al Bāţinah
lo: ຊາມາລ ອາລ ບາຕິນາ

en: Shamāl ash Sharqīyah
lo: ຊາມາລ ອັຊ ຊາກີຢາ

en: Shan
lo: ລັດສານ

en: Shandong Sheng
lo: ມົນທົນ ຊານຕົງ

en: Shanghai Shi
lo: ຊຽງໄຮ້

en: Shanxi Sheng
lo: ມົນທົນ ຊານຊີ

en: Shariatpur
lo: ຊາຣຽດປູຣ

en: Sheema
lo: ຊີມາ

en: Sheffield
lo: ເຊຟຟິວ

en: Sherpur
lo: ເຊີປູຣ

en: Shetland Islands
lo: ຫມູ່ເກາະ ເຊັດແລນ

en: Shida Kartli
lo: ຊິດາ ຄາດລີ

en: Shiga
lo: ຊິກະ

en: Shimane
lo: ຊິມາເນ

en: Shimālī al Baḩrī al Aḩmar
lo: ຊິມາລີ ອັນ ບາຣີ ອັນ ອາມາ

en: Shinyanga
lo: ຊິນຢານກາ

en: Shiselweni
lo: ຊິເຊລເວນີ

en: Shizuoka
lo: ຊິຊຸໂອກະ

en: Shkodër
lo: ຊະຄໍເດີ

en: Shropshire
lo: ຊຣອບເຊຍ

en: Shumen
lo: ຊູເມນ

en: Shyghys Qazaqstan oblysy
lo: ຊີກິສ ຄາຊັກສະຖານ

en: Shymkent
lo: ຊິມເກນ

en: Shéfa
lo: ເຊຟາ

en: Si Sa Ket
lo: ສີສະເກດ

en: Siaya
lo: ເຊຍຢາ

en: Sibiu
lo: ຊິບິວ

en: Sichuan Sheng
lo: ມົນທົນ ເສສວນ

en: Sicilia
lo: ຊີຊີເລຍ

en: Sidama
lo: ຊິດາມາ

en: Sidi Bel Abbès
lo: ຊິດິ ເບລ ແອບເບສ

en: Sidi Bennour
lo: ຊິດີ ເບນນູ

en: Sidi Bouzid
lo: ຊິດິ ບູຊິດ

en: Sidi Ifni
lo: ຊິດີ ອິຟນີ

en: Sidi Kacem
lo: ຊິດີ ຄາເຊັມ

en: Sidi Slimane
lo: ຊິດີ ສະລິມານ

en: Siem Reab
lo: ສຽມຣຽບ

en: Siena
lo: ເຊຍນາ

en: Sigave
lo: ຊິກາເວ

en: Siguiri
lo: ຊິກິຣີ

en: Siguldas novads
lo: ຊິກຸລດາສ

en: Siirt
lo: ຊິອີດ

en: Sikasso
lo: ຊິກັດໂຊ

en: Sikkim
lo: ຊິກຄິມ

en: Sila
lo: ຊິລາ

en: Siliana
lo: ຊິລຽນນາ

en: Silistra
lo: ຊິລິສຕຣາ

en: Sillamäe
lo: ຊິນລາເມ

en: Simiyu
lo: ຊິມິຢູ

en: Sinaloa
lo: ຊິນາໂລວາ

en: Sindh
lo: ຊິນ

en: Sing Buri
lo: ສິງບູຣີ

en: Singida
lo: ຊິນກິດາ

en: Sinoe
lo: ຊີໂນ

en: Sinop
lo: ຊິນັອບ

en: Sint Eustatius
lo: ຊິນທ໌ ຢູສະເຕເຊຍສ໌

en: Sint Maarten
lo: ຊິນ ມາເຕັນ

en: Sipaliwini
lo: ຊິປາລິວິນີ

en: Siparia
lo: ຊິປາເຣຍ

en: Siquijor
lo: ຊິກິຮໍ

en: Siracusa
lo: ຊີຣາກູຊາ

en: Sirajganj
lo: ສິຣັຈກັນຈ໌

en: Sirdaryo
lo: ເຊຍດາໂຢ

en: Sironko
lo: ຊິຣອນໂກ

en: Sisačko-moslavačka županija
lo: ຊິຊາຊໂກ-ມອສລາວາຊກາ ຊູປານິຢາ

en: Sissili
lo: ຊິສຊິລິ

en: Sivas
lo: ຊິວາສ

en: Siyəzən
lo: ຊິຢາຊານ

en: Siġġiewi
lo: ຊິກກີວີ

en: Sjælland
lo: ຊີແລນ

en: Skaftárhreppur
lo: ສະກາຟຕາເຣັບປູ

en: Skagabyggð
lo: ສະກາກາບິກ

en: Skagafjörður
lo: ສະກາກາຟຢໍດູ

en: Skeiða- og Gnúpverjahreppur
lo: ສະເກດາ ແລະ ກນູບເວີຢາ

en: Skhirate-Témara
lo: ສະຄິຣັດ-ເທມາຣາ

en: Skikda
lo: ສະກິກດາ

en: Skorradalshreppur
lo: ສະກໍຣາດາລ

en: Skuodas
lo: ສະກົວຄັດ

en: Skåne län [SE-12]
lo: ແຂວງ ສະກາເນ [SE-12]

en: Sliema
lo: ສະລີມາ

en: Sligo
lo: ສະໄລໂກ

en: Sliven
lo: ສະລິເວນ

en: Slough
lo: ສະລາວ

en: Slovenj Gradec
lo: ສະໂລເວນ ກຣາເດກ

en: Slovenska Bistrica
lo: ສະໂລເວນສະກາ ບິສຕຣິກາ

en: Slovenske Konjice
lo: ສະໂລເວນສະເກ ຄອນຈິເຊ

en: Smiltenes novads
lo: ສະມິລເຕເນສ

en: Smolenskaya oblast'
lo: ແຂວງ ສະໂມເລນ

en: Smolyan
lo: ສະໂມລຢານ

en: Snæfellsbær
lo: ສະແນເຟວແບ

en: Soccsksargen (Region XII)
lo: ຊອກຊາເຈນ (ເຂດ 12)

en: Sodražica
lo: ໂຊດຣາຊິຊາ

en: Sofala
lo: ໂຊຟາລາ

en: Sofia
lo: ໂຊເຟຍ

en: Sofia (stolitsa)
lo: ໂຊເຟຍ (ນະຄອນຫຼວງ)

en: Sokolov
lo: ໂຊໂຄລອຟ

en: Sokoto
lo: ໂຊໂກໂຕ

en: Solihull
lo: ໂຊລິຮັນ

en: Sololá
lo: ໂຊໂລລາ

en: Solothurn
lo: ໂຊໂລທູນ

en: Soltüstik Qazaqstan oblysy
lo: ໂຊຕຸສຕິກ ຄາຊັກສະຖານ

en: Solčava
lo: ໂຊລຊາວາ

en: Somali
lo: ໂຊມາລີ

en: Somerset
lo: ຊໍເມີເຊັດ

en: Somme
lo: ຊອມ

en: Somogy
lo: ໂຊມອກ

en: Sondrio
lo: ຊອນດຣິໂອ

en: Songkhla
lo: ສົງຂາ

en: Songwe
lo: ຊອງເວ

en: Sonora
lo: ໂຊໂນຣາ

en: Sonsonate
lo: ຊອນໂຊນາເຕ

en: Sonsorol
lo: ຊອນໂຊຣອລ

en: Sool
lo: ຊູລ

en: Sopište
lo: ໂຊປິສເຕ

en: Sopron
lo: ໂຊພຣອນ

en: Soria
lo: ໂຊເຣຍ

en: Soriano
lo: ໂຊຣິອາໂນ

en: Soroca
lo: ໂຊໂຣກາ

en: Soroti
lo: ໂຊໂຣຕິ

en: Sorsogon
lo: ຊໍໂຊກອນ

en: Soufrière
lo: ຊູຟຣິເຍ

en: Souk Ahras
lo: ຊຸກ ອາຣັສ

en: Soum
lo: ຊູມ

en: Sourou
lo: ຊູຣູ

en: Souss-Massa
lo: ຊູສ-ມັດຊາ

en: Sousse
lo: ຊູສ

en: South
lo: ໃຕ້

en: South Abaco
lo: ອາບາໂກ ໃຕ້

en: South Andros
lo: ແອນດຣອສ ໃຕ້

en: South Ari Atoll
lo: ອາຣິ ອາໂຕລ ໃຕ້

en: South Australia
lo: ອົດສະຕາລີໃຕ້

en: South Ayrshire
lo: ແອເຊຍ ໃຕ້

en: South Carolina
lo: ເຊົາ ຄາໂຣໄລນາ

en: South Cotabato
lo: ໂກຕາບາໂຕ ໃຕ້

en: South Dakota
lo: ເຊົາ ດາໂກຕາ

en: South Darfur
lo: ດາຟູ ໃຕ້

en: South East
lo: ຕາເວັນອອກສຽງໃຕ້

en: South Eleuthera
lo: ເອລູເທຣາ ໃຕ້

en: South Gloucestershire
lo: ກລອສເຕີເຊຍ ໃຕ້

en: South Huvadhu Atoll
lo: ຮູວາດູ ອາໂຕລ ໃຕ້

en: South Kordofan
lo: ກໍໂດຟານ ໃຕ້

en: South Lanarkshire
lo: ລານາກເຊຍ ໃຕ້

en: South Maalhosmadulu
lo: ມາລຮອສມາດູລູ ໃຕ້

en: South Miladhunmadulu
lo: ມິລາດຸນມາດູລູ ໃຕ້

en: South Nilandhe Atoll
lo: ນິລານດິ ອາໂຕລ ໃຕ້

en: South Thiladhunmathi
lo: ທິລາດຸນມາທິ ໃຕ້

en: South Tyneside
lo: ໄທນ໌ໄຊດ໌ ໃຕ້

en: South West
lo: ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

en: South-West
lo: ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

en: Southampton
lo: ເຊົາແຮມຕັນ

en: Southend-on-Sea
lo: ເຊົາເອັນ-ອອນ-ຊີ

en: Southern
lo: ພາກໃຕ້

en: Southern Grenadine Islands
lo: ຫມູ່ເກາະເກຣນາດິນ ໃຕ້

en: Southern Highlands
lo: ໄຮແລນ ຕາເວັນອອກໃຕ້

en: Southern Leyte
lo: ເລເຕ ໃຕ້

en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
lo: ຊົນເຜົ່າພາກໃຕ້

en: Southern Province
lo: ແຂວງໃຕ້

en: Southern Region
lo: ພາກໃຕ້

en: Southland
lo: ເຊົາແລນ

en: Southwark
lo: ເຊົາວາກ

en: Southwest Ethiopia Peoples
lo: ຊົນເຜົ່າເອທິໂອເປຍຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

en: Sowa Town
lo: ໂຊວາ ທາວ

en: Spanish Wells
lo: ສະແປນິຊ ເວລສ໌

en: Splitsko-dalmatinska županija
lo: ສະປລິດສະໂກ-ດານມາຕິນສະກາ ຊູປານິຢາ

en: Spélugues
lo: ສະເປລູກ

en: Središče ob Dravi
lo: ສະເຣດິເຊ ອອບ ດຣາວິ

en: Srednjebanatski okrug
lo: ເຂດ ສເຣດເຍບານັດສະກີ

en: Sremski okrug
lo: ເຂດ ສເຣັມສະກີ

en: St. Helens
lo: ເຊນ ເຮເລນສ໌

en: Staffordshire
lo: ສແຕຟຟອດເຊຍ

en: Stann Creek
lo: ສະແຕນ ຄຣີກ

en: Stara Zagora
lo: ສະຕາຣາ ຊາໂກຣາ

en: Staro Nagoričane
lo: ສະຕາໂຣ ນາໂກຣິຈາເນ

en: Starše
lo: ສະຕາເຊ

en: Stavropol'skiy kray
lo: ເຂດ ສະຕາໂຣໂປລ

en: Steiermark
lo: ສະຕາຍມາກ

en: Stereá Elláda
lo: ສເຕເຣອາ ເອລລາດາ

en: Stirling
lo: ສເຕີລິງ

en: Stockholms län [SE-01]
lo: ແຂວງ ສະຕອກໂຮມ [SE-01]

en: Stockport
lo: ສຕັອກພອດ

en: Stockton-on-Tees
lo: ສຕັອກຕັນ-ອອນ-ທີສ

en: Stoke-on-Trent
lo: ສໂຕກ-ອອນ-ເທຣນ

en: Strakonice
lo: ສຕຣາໂກນິເຊ

en: Strandabyggð
lo: ສະຕຣັນດາບິກ

en: Straža
lo: ສະຕຣາຊາ

en: Struga
lo: ສະຕຣູກາ

en: Strumica
lo: ສະຕຣູມິກາ

en: Strășeni
lo: ສະຕຣາເຊນີ

en: Studeničani
lo: ສະຕູເດນິຈານີ

en: Stueng Traeng
lo: ຊຽງແຕງ

en: Stykkishólmsbær
lo: ສະຕິກກິດໂຮມ

en: Stînga Nistrului, unitatea teritorială din
lo: ທຣານນິສເຕຣຍ

en: Středočeský kraj
lo: ພາກກາງໂບຮີເມຍ

en: Suceava
lo: ຊູເຊວາ

en: Suchitepéquez
lo: ຊູຊິເຕເປເກສ

en: Sucre
lo: ຊູເຄຣ

en: Sucumbíos
lo: ຊູກຸມບິອົສ

en: Sud
lo: ຊຸດ

en: Sud Sardegna
lo: ຊູດ ຊາເດນຍາ

en: Sud-Est
lo: ຊຸດ-ເອສ

en: Sud-Kivu
lo: ກິວູ ໃຕ້

en: Sud-Ouest
lo: ຕາເວັນຕົກສຽງໃຕ້

en: Sud-Ubangi
lo: ອູບັງກີ ໃຕ້

en: Sudurpashchim
lo: ຊູດູປາຊິມ

en: Suffolk
lo: ຊັຟໂຟກ

en: Sughd
lo: ຊັກດ໌

en: Sukhothai
lo: ສຸໂຂໄທ

en: Sul
lo: ຊູນ

en: Sulawesi
lo: ຊູລາເວຊີ

en: Sulawesi Barat
lo: ຊູລາເວຊີ ບາຣັດ

en: Sulawesi Selatan
lo: ຊູລາເວຊີ ເຊລາຕັນ

en: Sulawesi Tengah
lo: ຊູລາເວຊີ ເຕັນກາ

en: Sulawesi Tenggara
lo: ຊູລາເວຊີ ເຕັງກາຣາ

en: Sulawesi Utara
lo: ຊູລາເວຊີ ອູຕາຣາ

en: Sultan Kudarat
lo: ຊຸລຕ່ານ ກູດາຣັດ

en: Sulu
lo: ຊູລູ

en: Sumatera
lo: ຊູມາຕຣາ

en: Sumatera Barat
lo: ຊູມາຕຣາ ບາຣັດ

en: Sumatera Selatan
lo: ຊູມາຕຣາ ເຊລາຕັນ

en: Sumatera Utara
lo: ຊູມາຕຣາ ອູຕາຣາ

en: Sumqayıt
lo: ຊຸມຄາຢິດ

en: Sumska oblast
lo: ແຂວງ ຊູມສະກາ

en: Sunamganj
lo: ຊູນາມກັນຈ໌

en: Sunderland
lo: ຊັນເດີແລນ

en: Suphan Buri
lo: ສຸພັນບູຣີ

en: Surat Thani
lo: ສຸຣາດທານີ

en: Surigao del Norte
lo: ຊູຣິກາວ ເດລ ນອດ

en: Surigao del Sur
lo: ຊູຣິກາວ ເດລ ຊູ

en: Surin
lo: ສຸຣິນ

en: Surrey
lo: ເຊີເຣ

en: Surt
lo: ເຊີດ

en: Surxondaryo
lo: ເຊີຄອນດາໂຢ

en: Sutton
lo: ຊັດຕັນ

en: Suðurland
lo: ຊູດູແລນ

en: Suðurnes
lo: ຊູດູເນດ

en: Suðurnesjabær
lo: ຊູດູເນດຈາແບ

en: Svaay Rieng
lo: ສວາຍຣຽງ

en: Svalbard (Arctic Region)
lo: ສະວາລບາດ (ເຂດອາກຕິກ)

en: Svalbarðsstrandarhreppur
lo: ສະວາລບາດສະຕຣັນດາ

en: Sveitarfélagið Hornafjörður
lo: ຮໍນາຟຢໍດູ

en: Sveitarfélagið Skagaströnd
lo: ສະກາກາສຕຣອນ

en: Sveitarfélagið Vogar
lo: ໂວກາ

en: Sveitarfélagið Árborg
lo: ອາບໍກ

en: Sveitarfélagið Ölfus
lo: ໂອລຟຸດ

en: Sverdlovskaya oblast'
lo: ແຂວງ ສະເວີດລອຟ

en: Sveta Ana
lo: ສເວຕາ ອານາ

en: Sveta Trojica v Slovenskih goricah
lo: ສເວຕາ ໂທຣຈິຊາ ວ ສະໂລເວນສະກິ ໂກຣິຊາ

en: Sveti Andraž v Slovenskih goricah
lo: ສເວຕິ ອັນດຣາ ວ ສະໂລເວນສະກິ ໂກຣິຊາ

en: Sveti Jurij ob Ščavnici
lo: ສະເວຕິ ຢູຣິ ອອບ ສະຊາວນິກາ

en: Sveti Jurij v Slovenskih goricah
lo: ສເວຕິ ຈູຣິ ວ ສະໂລເວນສະກິ ໂກຣິຊາ

en: Sveti Nikole
lo: ສະເວຕິ ນິໂກເລ

en: Sveti Tomaž
lo: ສເວຕິ ໂທມາສ

en: Svitavy
lo: ສະວິຕາວີ

en: Swansea [Abertawe GB-ATA]
lo: ສວອນຊີ [Abertawe GB-ATA]

en: Swieqi
lo: ສະວີຄີ

en: Swindon
lo: ສວິນດອນ

en: Syddanmark
lo: ຊິດດັນມາກ

en: Sylhet
lo: ຊີລເຮດ

en: Syunik'
lo: ຊຸນິກ

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
lo: ຊາໂບ-ຊາດມາ-ເບເຣກ

en: Szeged
lo: ເຊເກັດ

en: Szekszárd
lo: ເຊັກຊາດ

en: Szolnok
lo: ໂຊນອກ

en: Szombathely
lo: ຊອມບາເທ

en: Székesfehérvár
lo: ເຊເກສເຟເຮວາ

en: Sánchez Ramírez
lo: ຊານເຊສ ຣາມິເຣສ

en: São Domingos
lo: ເຊົາ ໂດມິງໂກສ

en: São Filipe
lo: ເຊົາ ຟິລິເປ

en: São Lourenço dos Órgãos
lo: ເຊົາ ໂລເຣນໂຊ ດອສ ອໍກາວສ໌

en: São Miguel
lo: ເຊົາ ມິເກລ

en: São Paulo
lo: ເຊົາ ເປົາໂລ

en: São Salvador do Mundo
lo: ເຊົາ ຊາລວາດໍ ໂດ ມຸນໂດ

en: São Vicente
lo: ເຊົາ ວິເຊັນເຕ

en: Sédhiou
lo: ເຊດິອູ

en: Ségou
lo: ເຊກູ

en: Séno
lo: ເຊໂນ

en: Sétif
lo: ເຊຕິຟ

en: Sîngerei
lo: ຊິງເກເຣ

en: Sóc Trăng
lo: ຊອກຈັງ

en: Södermanlands län [SE-04]
lo: ແຂວງ ເຊີເດີມັນແລນ [SE-04]

en: Súðavíkurhreppur
lo: ຊູດາວິກູເຣັບປູ

en: Sühbaatar
lo: ຊຸກບາຕາ

en: Sălaj
lo: ຊາລັຈ

en: Sīstān va Balūchestān
lo: ຊິສຖານ ວາ ບາລູເຊສຖານ

en: Sūhāj
lo: ຊູຮັດ

en: Sơn La
lo: ເຊີນລາ

en: Sədərək
lo: ຊາດາຣັກ

en: Ta' Xbiex
lo: ທາ ຊະບີກ

en: Taakaev
lo: ຕາແກ້ວ

en: Tabasco
lo: ຕາບາສໂກ

en: Tabor
lo: ທາບໍ

en: Tabora
lo: ທາໂບຣາ

en: Tabūk
lo: ທາບູກ

en: Tachov
lo: ທາຄອຟ

en: Tacna
lo: ຕັກນາ

en: Tacuarembó
lo: ທາຄວາເຣັມໂບ

en: Tadjourah
lo: ທັດຈູຣາ

en: Taféa
lo: ທາເຟຍ

en: Tagant
lo: ຕາກັນ

en: Tahoua
lo: ທາຮົວ

en: Taichung
lo: ໄທຈົງ

en: Tailevu
lo: ໄຕເລວູ

en: Tainan
lo: ໄທໜານ

en: Taipei
lo: ໄທເປ

en: Taita/Taveta
lo: ໄຕຕາ/ຕາເວຕາ

en: Taitung
lo: ໄທຕົງ

en: Taiwan Sheng
lo: ມົນທົນ ໄຕ້ຫວັນ

en: Tak
lo: ຕາກ

en: Takamaka
lo: ທາກາມາກາ

en: Takhār
lo: ທັກຄາ

en: Talas
lo: ຕາລັດ

en: Tall Abīb
lo: ເທລ ອາວີບ

en: Tallinn
lo: ທາລິນ

en: Talsu novads
lo: ຕາລຊູ

en: Tamanrasset
lo: ທາມັນຣັສເຊັດ

en: Tamaulipas
lo: ຕາມາອູລິປາສ

en: Tambacounda
lo: ທຳບາຄູນດາ

en: Tambovskaya oblast'
lo: ແຂວງ ທຳບອຟ

en: Tameside
lo: ເທມໄຊດ໌

en: Tamil Nādu
lo: ທະມິນ ນາດູ

en: Tan-Tan (EH-partial)
lo: ທານ-ທານ (EH-ບາງສ່ວນ)

en: Tana River
lo: ຕານາ ຣິເວີ

en: Tandjilé
lo: ທານຈິເລ

en: Tanga
lo: ທານກາ

en: Tangail
lo: ທັງກາຍ

en: Tanganyika
lo: ທັງກັນຍິກາ

en: Tanger-Assilah
lo: ແທນເຈີ-ອັດຊິລາ

en: Tanger-Tétouan-Al Hoceïma
lo: ແທນເຈີ-ເຕຕວນ-ອັນ ໂຮເຊມາ

en: Tanintharyi
lo: ຕະນິນທາຍີ

en: Taoudénit
lo: ຕາວເດນິດ

en: Taounate
lo: ທາອູເນດ

en: Taourirt
lo: ທາອູຣິດ

en: Taoyuan
lo: ເຖົາຢວນ

en: Tapa
lo: ຕາປາ

en: Tapoa
lo: ທາໂປອາ

en: Taraba
lo: ທາຣາບາ

en: Taraclia
lo: ທາຣັກເຄຍ

en: Taranaki
lo: ທາຣານາກິ

en: Taranto
lo: ຕາຣັນໂຕ

en: Tarapacá
lo: ທາຣາປາຄາ

en: Tarfaya (EH-partial)
lo: ທາຟາຢາ (EH-ບາງສ່ວນ)

en: Targovishte
lo: ທາໂກວິສເຕ

en: Tarija
lo: ທາຣິຮາ

en: Tarlac
lo: ຕາລັກ

en: Tarn
lo: ຕານ

en: Tarn-et-Garonne
lo: ຕານ-ເອ-ກາຣອນ

en: Taroudannt
lo: ທາຣູດານ

en: Tarrafal
lo: ທາຣາຟາລ

en: Tarrafal de São Nicolau
lo: ທາຣາຟາລ ເດ ເຊົາ ນິໂຄເລົາ

en: Tarragona [Tarragona]
lo: ຕາຣາໂກນາ [ຕາຣາໂກນາ]

en: Tartu
lo: ຕາຕູ

en: Tartumaa
lo: ຕາຕູມາ

en: Tarxien
lo: ທາຊຽນ

en: Tasman
lo: ທາສມັນ

en: Tasmania
lo: ແທສມາເນຍ

en: Tata
lo: ທາທາ

en: Tatabánya
lo: ຕາຕາບານຢາ

en: Tataouine
lo: ທາທາວິນ

en: Tatarstan, Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ຕາຕາສະຖານ

en: Tauragė
lo: ຕໍຣາເກ

en: Tauragės apskritis
lo: ຕໍຣາເກສ ອັບສະກຣິຕິສ

en: Tavuš
lo: ທາວຸຊ

en: Tawi-Tawi
lo: ຕາວິ-ຕາວິ

en: Taza
lo: ທາຊາ

en: Tbilisi
lo: ບິລິຊີ

en: Tbong Khmum
lo: ຕະບອງឃ្មຸມ

en: Tearce
lo: ເຕອາເຊ

en: Tehrān
lo: ເຕຮານ

en: Tekirdağ
lo: ເຕເຄຍດັກ

en: Telangāna
lo: ເຕລັງການາ

en: Telenești
lo: ເຕເລເນດຕີ

en: Teleorman
lo: ເຕເລໂອມັນ

en: Telford and Wrekin
lo: ເທລຟອດ ແລະ ເຣກິນ

en: Telšiai
lo: ເຕລໄຊ

en: Telšių apskritis
lo: ເຕລຊູ ອັບສະກຣິຕິສ

en: Temburong
lo: ເຕມບູຣອງ

en: Temotu
lo: ເຕໂມຕູ

en: Tennessee
lo: ເທນເນສຊີ

en: Teplice
lo: ເທພລິເຊ

en: Teramo
lo: ເຕຣາໂມ

en: Terengganu
lo: ຕຣັງການູ

en: Terni
lo: ເຕີຣນີ

en: Ternopilska oblast
lo: ແຂວງ ເທີໂນປິລສະກາ

en: Terres australes françaises
lo: ເຂດແດນທາງໃຕ້ຂອງຝຣັ່ງ

en: Territoire de Belfort
lo: ແດນ ເບລຟໍ

en: Teruel
lo: ເຕຣູເອລ

en: Tete
lo: ເຕເຕ

en: Tetovo
lo: ເຕໂຕໂວ

en: Texas
lo: ເທັກຊັດ

en: Thaba-Tseka
lo: ທາບາ-ເຊກາ

en: Thakurgaon
lo: ທາກູຣກອນ

en: Thanh Hóa
lo: ແທງຮົວ

en: Tharaka-Nithi
lo: ທາຣາກາ-ນິທິ

en: Thessalía
lo: ເທດຊາເລຍ

en: Thimphu
lo: ທິມພູ

en: Thiès
lo: ທຽສ

en: Thurgau
lo: ທູກາວ

en: Thurrock
lo: ທຸຣອກ

en: Thyolo
lo: ໂທໂລ

en: Thái Bình
lo: ໄທບິງ

en: Thái Nguyên
lo: ໄທງວຽນ

en: Thüringen
lo: ທູຣິນເຈຍ

en: Thừa Thiên-Huế
lo: ເທື່ອທຽນ-ເຫ້ວ

en: Tianjin Shi
lo: ນະຄອນ ທຽນຈິນ

en: Tiaret
lo: ທິອາເຣັດ

en: Tibesti
lo: ທິເບສຕິ

en: Ticino
lo: ທິຊິໂນ

en: Tierra del Fuego
lo: ຕິເອຣາ ເດລ ຟູເອໂກ

en: Tigrai
lo: ຕິກຣາຍ

en: Tillabéri
lo: ທິລລາເບຣີ

en: Timimoun
lo: ຕິມິມູນ

en: Timiș
lo: ທິມິສ

en: Tindouf
lo: ທິນດູຟ

en: Tinghir
lo: ທິງເກີ

en: Tipaza
lo: ທິປາຊາ

en: Tipperary
lo: ທິບເປຣາຣີ

en: Tiranë
lo: ຕິຣານາ

en: Tiris Zemmour
lo: ຕິຣິສ ເຊມົວ

en: Tirol
lo: ທີໂຣລ

en: Tissemsilt
lo: ທິສເຊມຊິລທ໌

en: Tivat
lo: ຕິວັດ

en: Tizi Ouzou
lo: ທິຊິ ອູຊູ

en: Tiznit
lo: ທິຊນິດ

en: Tišina
lo: ທິຊິນາ

en: Tiền Giang
lo: ຕຽນຢາງ

en: Tjörneshreppur
lo: ທຢໍເນດເຣັບປູ

en: Tlaxcala
lo: ຕຣາສກາລາ

en: Tlemcen
lo: ເທລມເຊນ

en: Toamasina
lo: ໂຕອາມາຊິນາ

en: Tobago
lo: ໂທບາໂກ

en: Tocantins
lo: ໂຕຄັນຕິນສ໌

en: Tochigi
lo: ໂທຊິກິ

en: Togdheer
lo: ທັອກເດຍ

en: Toila
lo: ໂຕລາ

en: Tokat
lo: ໂຕກັດ

en: Tokushima
lo: ໂທກຸຊິມະ

en: Tokyo
lo: ໂຕກຽວ

en: Toledo
lo: ໂຕເລໂດ

en: Toliara
lo: ໂຕລິອາຣາ

en: Tolima
lo: ໂຕລິມາ

en: Tolmin
lo: ໂຕລມິນ

en: Tolna
lo: ໂທນນາ

en: Tombali
lo: ທອມບາລີ

en: Tombouctou
lo: ທົມບຸກຕູ

en: Tomskaya oblast'
lo: ແຂວງ ທອມ

en: Tongatapu
lo: ຕອງກາຕາປູ

en: Toplički okrug
lo: ເຂດ ໂຕປລິກກີ

en: Torba
lo: ຕໍບາ

en: Torbay
lo: ທໍເບ

en: Torfaen [Tor-faen]
lo: ທໍເຟນ [Tor-faen]

en: Tori
lo: ໂຕຣິ

en: Torino
lo: ໂຕຣິໂນ

en: Tororo
lo: ໂຕໂຣໂຣ

en: Toscana
lo: ທອດສະການາ

en: Toshkent
lo: ທັສເຄັນ

en: Totonicapán
lo: ໂຕໂຕນິກາປານ

en: Tottori
lo: ທົດໂທຣິ

en: Touggourt
lo: ຕູກູດ

en: Tougué
lo: ຕູເກ

en: Tovuz
lo: ໂທວຸສ

en: Tower Hamlets
lo: ທາວເວີ ແຮມເລັດ

en: Toyama
lo: ໂທຢາມະ

en: Tozeur
lo: ໂຕເຊີ

en: Trabzon
lo: ທຣັບຊອນ

en: Trafford
lo: ທຣັຟຟອດ

en: Trakai
lo: ທຣາໄກ

en: Trang
lo: ຕຣັງ

en: Trans Nzoia
lo: ທຣານ ນະຊອຍຢາ

en: Trapani
lo: ທຣາປານີ

en: Trarza
lo: ຕຣາຊາ

en: Trashi Yangtse
lo: ທຣາຊິ ຢັງເຊ

en: Trashigang
lo: ທຣາຊິກັງ

en: Trat
lo: ຕຣາດ

en: Trbovlje
lo: ເຕີໂບລເຈ

en: Trebnje
lo: ເຕຣບເຍ

en: Treinta y Tres
lo: ເທຣນຕາ ອິ ເທຣສ

en: Trelawny
lo: ທຣີລໍນີ

en: Trentino-Alto Adige
lo: ເທຣນຕິໂນ-ອັນໂຕ ອາດີເຈ

en: Trento
lo: ເທຣນໂຕ

en: Trenčiansky kraj
lo: ເທຣນຊຽນສະກີ (Trenčiansky)

en: Treviso
lo: ເຕຣວິໂຊ

en: Triesen
lo: ທຣີເຊນ

en: Triesenberg
lo: ທຣີເຊນເບີກ

en: Trieste
lo: ທຣິເອດສະເຕ

en: Trincomalee
lo: ທຣິນໂຄມາລີ

en: Trinity Palmetto Point
lo: ທຣິນິຕີ ປາລເມັດໂຕ ພອຍ

en: Tripura
lo: ຕຣິປູຣາ

en: Tristan da Cunha
lo: ທຣິສຕັນ ດາ ຄູນາ

en: Trnavský kraj
lo: ທຣນາວສະກີ (Trnavský)

en: Trnovska Vas
lo: ທຣນອຟສະກາ ວາສ

en: Troms og Finnmark
lo: ທຣອມສ ອອກ ຟິນມາກ

en: Trongsa
lo: ຕຣອງຊາ

en: Trujillo
lo: ທຣູຮິໂຍ

en: Trutnov
lo: ທຣຸດນອຟ

en: Trzin
lo: ທຣຊິນ

en: Trà Vinh
lo: ຈາວິງ

en: Trøndelag
lo: ທຣອນເດລາກ

en: Tržič
lo: ເຕີຊິກ

en: Tshopo
lo: ໂຊໂປ

en: Tshuapa
lo: ຊົວປາ

en: Tsirang
lo: ຊິຣັງ

en: Tuamasaga
lo: ທົວມາຊາກາ

en: Tubas
lo: ທູບາສ

en: Tucumán
lo: ຕູຄູມານ

en: Tukuma novads
lo: ຕູກູມາ

en: Tul'skaya oblast'
lo: ແຂວງ ຕູລາ

en: Tulcea
lo: ຕູລເຊຍ

en: Tulkarm
lo: ຕຸລຄາມ

en: Tumbes
lo: ຕຸມເບສ

en: Tunapuna-Piarco
lo: ທູນາປູນາ-ປຽຣໂກ

en: Tunceli
lo: ຕຸນເຊລີ

en: Tungurahua
lo: ຕຸງກູຣາວາ

en: Tunis
lo: ຕູນິສ

en: Turkana
lo: ຕູຣການາ

en: Turnišče
lo: ເຕີນິສເຊ

en: Tutong
lo: ຕູຕອງ

en: Tuy
lo: ທຸຍ

en: Tuyên Quang
lo: ຕວຽນກວາງ

en: Tuzi
lo: ທູຊີ

en: Tverskaya oblast'
lo: ແຂວງ ເວ

en: Tyumenskaya oblast'
lo: ແຂວງ ຕູເມນ

en: Tyva, Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ຕູວາ

en: Tábor
lo: ທາບໍ

en: Táchira
lo: ທາຊິຣາ

en: Tálknafjarðarhreppur
lo: ທາວຄະນາຟຢາດາ

en: Tây Ninh
lo: ເຕນິງ

en: Tébessa
lo: ເຕເບສຊາ

en: Télimélé
lo: ເຕລິເມເລ

en: Tétouan
lo: ເຕຕວນ

en: Tõrva
lo: ໂຕວາ

en: Töv
lo: ຕູຟ

en: Türi
lo: ຕູຣີ

en: Türkistan oblysy
lo: ເຕີກິສຖານ

en: Tāʻizz
lo: ທາອິຊ

en: Třebíč
lo: ທຣີບິສ

en: Tərtər
lo: ທາທາ

en: Uaboe
lo: ອົວໂບ

en: Uasin Gishu
lo: ອົວຊິນ ກີຊູ

en: Ubon Ratchathani
lo: ອຸບົນຣາຊະທານີ

en: Ucar
lo: ອູຈາ

en: Ucayali
lo: ອູກາຍາລິ

en: Udine
lo: ອູດິເນ

en: Udmurtskaya Respublika
lo: ສາທາລະນະລັດ ອຸດມູດ

en: Udon Thani
lo: ອຸດອນທານີ

en: Uherské Hradiště
lo: ອູເຮຣສເກ ຮຣາດິສເຕ

en: Ujae
lo: ອູແຈ

en: Ukmergė
lo: ອຸກເມີເກ

en: Ul'yanovskaya oblast'
lo: ແຂວງ ອູລຍານອຟ

en: Ulaanbaatar
lo: ອູລານບາຕາ

en: Ulcinj
lo: ອຸລຊິນ

en: Ulsan-gwangyeoksi
lo: ອຸລຊານ

en: Ulster
lo: ອັນສເຕີ

en: Ulytaū oblysy
lo: ອູລີທາວ

en: Umbria
lo: ອຸມເບຣຍ

en: Umm al Qaywayn
lo: ອຸມ ອັນ ໄຄວານ

en: Umm Şalāl
lo: ອຸມ ຊາລາລ

en: Ungheni
lo: ອຸງເກນີ

en: United States Minor Outlying Islands
lo: ເກາະນ້ອຍຮອບນອກຂອງສະຫະລັດ

en: Unity
lo: ຢູນິຕີ

en: Upper Demerara-Berbice
lo: ອັບເປີ ເດເມຣາຣາ-ເບີບິສ

en: Upper East
lo: ອັບເປີ ອີສ

en: Upper Nile
lo: ໄນລ ຕອນເໜືອ

en: Upper River
lo: ອັບເປີ ຣິເວີ

en: Upper Takutu-Upper Essequibo
lo: ອັບເປີ ຕາກູຕູ-ອັບເປີ ເອສເຊກິໂບ

en: Upper West
lo: ອັບເປີ ເວສ

en: Uppsala län [SE-03]
lo: ແຂວງ ອຸບຊາລາ [SE-03]

en: Uri
lo: ອູຣິ

en: Uruzgān
lo: ອູຣຸສກັນ

en: Usulután
lo: ອູຊູລູຕານ

en: Utah
lo: ຢູທາ

en: Utena
lo: ອູເຕນາ

en: Utenos apskritis
lo: ອູເຕໂນສ ອັບສະກຣິຕິສ

en: Uthai Thani
lo: ອຸໄທທານີ

en: Utrecht
lo: ອູເທຣັກ

en: Utrik
lo: ອູຕຣິກ

en: Uttar Pradesh
lo: ອຸດຕຣະ ປະເທດ

en: Uttaradit
lo: ອຸຕະຣະດິດ

en: Uttarākhand
lo: ອຸດຕາຣາຂັນ

en: Uusimaa
lo: ອູຊິມາ

en: Uva Province
lo: ແຂວງອູວາ

en: Uvea
lo: ອູເວຍ

en: Uvs
lo: ອູຟສ໌

en: Uíge
lo: ອູຍເຈ

en: Uşak
lo: ອູຊັກ

en: Va'a-o-Fonoti
lo: ວາ-ໂອ-ໂຟໂນຕິ

en: Vaduz
lo: ວາດູດ

en: Vaisigano
lo: ໄວຊິກາໂນ

en: Vaitupu
lo: ໄວຕູປູ

en: Vakaga
lo: ວາຄາກາ

en: Val-d'Oise
lo: ວັລ-ດົວສ

en: Val-de-Marne
lo: ວັລ-ເດີ-ມານ

en: Valais
lo: ວາເລ

en: Valandovo
lo: ວາລານໂດໂວ

en: Valdesia
lo: ວາລເດເຊຍ

en: Vale of Glamorgan, The [Bro Morgannwg GB-BMG]
lo: ເວລ ອັອຟ ກລາມໍແກນ [Bro Morgannwg GB-BMG]

en: Valencia
lo: ບາເລນເຊຍ

en: Valenciana, Comunidad
lo: ຊຸມຊົນ ບາເລນເຊຍ

en: Valga
lo: ວັນກາ

en: Valgamaa
lo: ວັນກາມາ

en: Valkas novads
lo: ວາລກາສ

en: Valladolid
lo: ບາຢາໂດລິດ

en: Valle
lo: ວາເລ

en: Valle d'Aosta
lo: ວັນເລ ດາອົດສະຕາ

en: Valle del Cauca
lo: ວາເລ ເດລ ເຄົາຄາ

en: Valletta
lo: ວັນເລດຕາ

en: Vallon de la Rousse
lo: ວາລອນ ເດ ລາ ຣຸສ

en: Vallée du Bandama
lo: ວາເລ ດູ ບັນດາມາ

en: Valmieras Novads
lo: ວາລເມຍຣາສ

en: Valparaíso
lo: ວາລປາໄຣໂຊ

en: Valverde
lo: ວາລເວີເດ

en: Van
lo: ວານ

en: Var
lo: ວາ

en: Varakļānu novads
lo: ວາຣາກລານູ

en: Varaždinska županija
lo: ວາຣາສດິນສະກາ ຊູປານິຢາ

en: Varese
lo: ວາເຣເຊ

en: Varna
lo: ວານາ

en: Varsinais-Suomi
lo: ວາຊິໄນ-ຊູໂອມິ

en: Varėna
lo: ວາເຣນາ

en: Vas
lo: ວັສ

en: Vasilevo
lo: ວາຊິເລໂວ

en: Vaslui
lo: ວາສລຸຍ

en: Vaucluse
lo: ໂວຄລູສ

en: Vaud
lo: ໂວ

en: Vaupés
lo: ວາອູເພສ

en: Vava'u
lo: ວາວາອູ

en: Vavuniya
lo: ວາວູນິຢາ

en: Vayoć Jor
lo: ວາຢອສ ຈໍ

en: Velenje
lo: ເວເລນເຈ

en: Veles
lo: ເວເລສ

en: Velika Polana
lo: ເວລິກາ ໂປລານາ

en: Velike Lašče
lo: ເວລິເກ ລາສເຊ

en: Veliko Tarnovo
lo: ເວລິໂກ ທາໂນໂວ

en: Vendée
lo: ວອງເດ

en: Veneto
lo: ເວເນໂຕ

en: Venezia
lo: ເວເນເຊຍ

en: Ventspils
lo: ເວນສປິລສ

en: Ventspils novads
lo: ເວນສປິລສ

en: Veracruz de Ignacio de la Llave
lo: ເວຣາກຣູສ

en: Veraguas
lo: ເວຣາກວາສ

en: Verbano-Cusio-Ossola
lo: ເວີບາໂນ-ຄູຊີໂອ-ອອດໂຊລາ

en: Vercelli
lo: ເວີເຊລລີ

en: Vermont
lo: ເວີມອນ

en: Verona
lo: ເວໂຣນາ

en: Veržej
lo: ເວີເຊ

en: Vestfirðir
lo: ເວດຟີດີ

en: Vestfold og Telemark
lo: ເວສໂຟລ ອອກ ເທເລມາກ

en: Vestland
lo: ເວສແລນ

en: Vestmannaeyjabær
lo: ເວດສະມັນນາເອຢາ

en: Vesturbyggð
lo: ເວດສະເຕີບິກ

en: Vesturland
lo: ເວດສະເຕີແລນ

en: Veszprém
lo: ເວສພຣິມ

en: Vevčani
lo: ເວວຈານີ

en: Viana do Castelo
lo: ວຽນນາ ດູ ກາສເຕໂລ

en: Vianden
lo: ວຽນເດນ

en: Viangchan
lo: ວຽງຈັນ

en: Vibo Valentia
lo: ວິໂບ ວາເລນເຊຍ

en: Vicenza
lo: ວິເຊນຊາ

en: Vichada
lo: ວິຊາດາ

en: Viciebskaja voblasć
lo: ແຂວງ ວິເຕບສ໌

en: Victoria
lo: ວິກຕໍເຣຍ

en: Videm
lo: ວິເດັມ

en: Vidin
lo: ວິດິນ

en: Vienne
lo: ວຽນ

en: Vieux Fort
lo: ວິວ ຟອດ

en: Vihiga
lo: ວິຮິກາ

en: Viimsi
lo: ວີມຊີ

en: Viken
lo: ວິເກນ

en: Vila Real
lo: ວິລາ ເຣອັລ

en: Viljandi
lo: ວິລຢັນດິ

en: Viljandimaa
lo: ວິລຢັນດິມາ

en: Vilkaviškis
lo: ວິລກາວິດກິດ

en: Villa Clara
lo: ວິລາ ຄລາຣາ

en: Ville de Ndjamena
lo: ເມືອງ ອິນຈາເມນາ

en: Vilniaus apskritis
lo: ວິລນຽສ ອັບສະກຣິຕິສ

en: Vilniaus miestas
lo: ວິລນຽສ ມິສຕັດ

en: Vilnius
lo: ວິລນຽສ

en: Vinica
lo: ວິນິກາ

en: Vinni
lo: ວິນນີ

en: Vinnytska oblast
lo: ແຂວງ ວິນນິດສະກາ

en: Vipava
lo: ວິປາວາ

en: Viqueque
lo: ວິເຄເຄ

en: Virgin Islands, U.S.
lo: ໝູ່ເກາະເວີຈິນ (ສະຫະລັດ).

en: Virginia
lo: ເວີຈິເນຍ

en: Virovitičko-podravska županija
lo: ວິໂຣວິຕິຊໂກ-ໂປດຣາວສະກາ ຊູປານິຢາ

en: Viru-Nigula
lo: ວິຣູ-ນິກູລາ

en: Visaginas
lo: ວິຊາກິນັດ

en: Viseu
lo: ວິເຊວ

en: Vitanje
lo: ວິຕານເຈ

en: Viterbo
lo: ວິເຕີໂບ

en: Vlaams Gewest
lo: ແຄ້ວນຟລາມ

en: Vlaams-Brabant
lo: ຟລາມ-ບຣາບັນ

en: Vladimirskaya oblast'
lo: ແຂວງ ວລາດິເມຍ

en: Vlorë
lo: ວະໂລຣາ

en: Vodice
lo: ໂວດິເຊ

en: Vojnik
lo: ວອຍນິກ

en: Vojvodina
lo: ວອຍໂວດີນາ

en: Volgogradskaya oblast'
lo: ແຂວງ ໂວລໂກກຣາດ

en: Vologodskaya oblast'
lo: ແຂວງ ໂວລອກດາ

en: Volta
lo: ໂວນຕາ

en: Volynska oblast
lo: ແຂວງ ໂວລິນສະກາ

en: Vopnafjarðarhreppur
lo: ວົບນາຟຢາດາ

en: Vorarlberg
lo: ໂວຣາລເບີກ

en: Vormsi
lo: ວອມຊີ

en: Voronezhskaya oblast'
lo: ແຂວງ ໂວໂຣເນສ

en: Vosges
lo: ໂວສ

en: Vrancea
lo: ວຣານເຊຍ

en: Vransko
lo: ວຣານສະໂກ

en: Vrapčište
lo: ວຣັບຊິສເຕ

en: Vratsa
lo: ວຣັດຊາ

en: Vrhnika
lo: ເວີນິກາ

en: Vsetín
lo: ເວເຊຕິນ

en: Vukovarsko-srijemska županija
lo: ວູໂກວາສະໂກ-ສຣິເຢມສະກາ ຊູປານິຢາ

en: Vuzenica
lo: ວູເຊນິຊາ

en: Vyškov
lo: ວິສຄອຟ

en: Vâlcea
lo: ວາລເຊຍ

en: Väike-Maarja
lo: ໄວເກ-ມາຢາ

en: Värmlands län [SE-17]
lo: ແຂວງ ແວມແລນ [SE-17]

en: Västerbottens län [SE-24]
lo: ແຂວງ ແວສເຕີບອດເທນ [SE-24]

en: Västernorrlands län [SE-22]
lo: ແຂວງ ແວສເຕີນໍແລນ [SE-22]

en: Västmanlands län [SE-19]
lo: ແຂວງ ແວສມັນແລນ [SE-19]

en: Västra Götalands län [SE-14]
lo: ແຂວງ ແວສຕຣາ ເກີດແລນ [SE-14]

en: Vóreio Aigaío
lo: ໂວເຣໂອ ໄອກາໂອ

en: Võru
lo: ໂວຣູ

en: Võrumaa
lo: ໂວຣູມາ

en: Vĩnh Long
lo: ວິງລອງ

en: Vĩnh Phúc
lo: ວິງຟຸກ

en: Wadi Fira
lo: ວາດິ ຟິຣາ

en: Waikato
lo: ວາຍກາໂຕ

en: Wajir
lo: ວາຈິຣ

en: Wakayama
lo: ວາກາຍາມະ

en: Wake Island
lo: ເກາະ ເວັກ

en: Wakefield
lo: ເວຄຟິວ

en: Wakiso
lo: ວາກິໂຊ

en: Wales [Cymru GB-CYM]
lo: ເວວສ໌ [Cymru GB-CYM]

en: Wallis-et-Futuna
lo: ວໍລິສ ແລະ ຟູຕູນາ

en: Walsall
lo: ວໍຊໍ

en: Waltham Forest
lo: ວໍທຳ ຟໍເຣສ

en: Wandsworth
lo: ວອນສະເວີດ

en: Wangdue Phodrang
lo: ວັງດີ ໂພດຣັງ

en: Wanica
lo: ວານິກາ

en: Wardak
lo: ວາດັກ

en: Warmińsko-Mazurskie
lo: ວາມິນສະໂກ-ມາຊູສະກີ

en: Warrap
lo: ວາຣັບ

en: Warrington
lo: ວໍຣິງຕັນ

en: Warwickshire
lo: ວໍຣິກເຊຍ

en: Washington
lo: ວໍຊິງຕັນ

en: Waterford
lo: ວໍເຕີຟອດ

en: Wele-Nzas
lo: ເວເລ-ຊັສ

en: West
lo: ຕາເວັນຕົກ

en: West Bengal
lo: ເວສ ເບງກອລ

en: West Berkshire
lo: ເບີກເຊຍ ຕາເວັນຕົກ

en: West Coast
lo: ເວສ ໂຄສ

en: West Darfur
lo: ດາຟູ ຕາເວັນຕົກ

en: West Dunbartonshire
lo: ດັນບາຕັນເຊຍ ຕາເວັນຕົກ

en: West Grand Bahama
lo: ແກຣນ ບາຮາມາ ຕາເວັນຕົກ

en: West Kordofan
lo: ກໍໂດຟານ ຕາເວັນຕົກ

en: West Lothian
lo: ໂລທຽນ ຕາເວັນຕົກ

en: West New Britain
lo: ນິວບຣິເທນ ຕາເວັນຕົກ

en: West Northamptonshire
lo: ນອດແຮມຕັນເຊຍ ຕາເວັນຕົກ

en: West Pokot
lo: ເວດ ໂປກອດ

en: West Sepik
lo: ເຊປິກ ຕາເວັນຕົກ

en: West Sussex
lo: ຊັສເຊັກ ຕາເວັນຕົກ

en: West Virginia
lo: ເວສ ເວີຈິເນຍ

en: West-Vlaanderen
lo: ຟລານເດີ ຕາເວັນຕົກ

en: Western
lo: ພາກຕາເວັນຕົກ

en: Western Area (Freetown)
lo: ເຂດຕາເວັນຕົກ (Freetown)

en: Western Australia
lo: ອົດສະຕາລີຕາເວັນຕົກ

en: Western Bahr el Ghazal
lo: ບາ ເອລ ກາຊາລ ຕາເວັນຕົກ

en: Western Cape
lo: ເວສເທີນ ເຄບ

en: Western Equatoria
lo: ເອຄວາໂຕເຣຍ ຕາເວັນຕົກ

en: Western Highlands
lo: ໄຮແລນ ຕາເວັນຕົກ

en: Western North
lo: ເວສເຕີນ ນອດ

en: Western Province
lo: ແຂວງຕາເວັນຕົກ

en: Western Visayas (Region VI)
lo: ວິຊາຍາສ ຕາເວັນຕົກ (ເຂດ 6)

en: Westmeath
lo: ເວສມີທ

en: Westminster
lo: ເວສມິນເຕີ

en: Westmoreland
lo: ເວດສະມໍແລນ

en: Wexford
lo: ເວັກຟອດ

en: White Nile
lo: ໄວທ໌ໄນລ

en: Wicklow
lo: ວິກໂລ

en: Wielkopolskie
lo: ວຽນໂກໂປລສະກີ

en: Wien
lo: ວຽນນາ

en: Wigan
lo: ວີແກນ

en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
lo: ກົວລາລຳເປີ

en: Wilayah Persekutuan Labuan
lo: ລາບວນ

en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
lo: ປຸດຕຣາຈາຍາ

en: Wiltshire
lo: ວິວເຊຍ

en: Wiltz
lo: ວິລຊ໌

en: Windsor and Maidenhead
lo: ວິນເຊີ ແລະ ເມເດັນເຮດ

en: Wirral
lo: ວິຣອນ

en: Wisconsin
lo: ວິສຄອນຊິນ

en: Wokingham
lo: ໂວຄິງແຮມ

en: Woleu-Ntem
lo: ໂວເລິ-ເຕມ

en: Wolverhampton
lo: ວູຟເວີແຮມຕັນ

en: Woqooyi Galbeed
lo: ໂວໂກຍີ ກາລບີດ

en: Worcestershire
lo: ວູສເຕີເຊຍ

en: Woroba
lo: ໂວໂຣບາ

en: Wotho
lo: ໂວໂທ

en: Wotje
lo: ໂວເຈ

en: Wrexham [Wrecsam GB-WRC]
lo: ເຣກແຊມ [Wrecsam GB-WRC]

en: Wyoming
lo: ໄວໂອມິງ

en: Wādī al Ḩayāt
lo: ວາດີ ອັນ ຮາຍັດ

en: Wādī ash Shāţi’
lo: ວາດີ ອັດ ຊາຕິ

en: Wāsiţ
lo: ວາຊິດ

en: Xagħra
lo: ຊາກຣາ

en: Xaignabouli
lo: ໄຊຍະບູລີ

en: Xaisômboun
lo: ໄຊສົມບູນ

en: Xankəndi
lo: ຄານເຄນດີ

en: Xaçmaz
lo: ແຄກມາສ

en: Xewkija
lo: ຊີວຄິຈາ

en: Xgħajra
lo: ຊກາຍຣາ

en: Xiangkhouang
lo: ຊຽງຂວາງ

en: Xinjiang Uygur Zizhiqu
lo: ເຂດປົກຄອງຕົນເອງຊິນຈຽງອຸຍກູ

en: Xizang Zizhiqu
lo: ເຂດປົກຄອງຕົນເອງທິເບດ

en: Xocalı
lo: ໂຄຈາລິ

en: Xocavənd
lo: ໂຄຈາວານ

en: Xorazm
lo: ໂຄຣາສມ໌

en: Xékong
lo: ເຊກອງ

en: Xızı
lo: ຄິຊິ

en: Yagha
lo: ຢາກາ

en: Yala
lo: ຍະລາ

en: Yalova
lo: ຢາໂລວາ

en: Yamagata
lo: ຢາມາກາຕາ

en: Yamaguchi
lo: ຢາມາກຸຈິ

en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
lo: ເຂດປົກຄອງຕົນເອງ ຢາມາໂລ-ເນເນັດ

en: Yamanashi
lo: ຢາມານາຊິ

en: Yambol
lo: ຢຳໂບລ

en: Yamoussoukro
lo: ຢາມູຊູໂກຣ

en: Yangon
lo: ຢ່າງກຸ້ງ

en: Yap
lo: ຢັບ

en: Yaracuy
lo: ຢາຣາຄຸຍ

en: Yardımlı
lo: ຢາດິມລິ

en: Yaren
lo: ຢາເຣນ

en: Yaroslavskaya oblast'
lo: ແຂວງ ຢາໂຣສະລາຟ

en: Yasothon
lo: ຍະໂສທອນ

en: Yatenga
lo: ຢາເທນກາ

en: Yazd
lo: ຢາສ

en: Yevlax
lo: ເຢຟລັກ

en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
lo: ແຂວງປົກຄອງຕົນເອງຢິວ

en: Yilan
lo: ອີຫຼານ

en: Yobe
lo: ໂຍເບ

en: Yogyakarta
lo: ຢອກຢາກາຕາ

en: Yomou
lo: ໂຢມູ

en: Yonne
lo: ຢອນ

en: York
lo: ຢອກ

en: Yoro
lo: ໂຢໂຣ

en: Youssoufia
lo: ຍູສຊູເຟຍ

en: Yozgat
lo: ຢອສກັດ

en: Ysyk-Köl
lo: ອິສຊິກ-ໂຄລ

en: Yucatán
lo: ຍູຄາຕັນ

en: Yukon
lo: ຢູຄອນ

en: Yuma
lo: ຢູມາ

en: Yumbe
lo: ຢຸມເບ

en: Yunlin
lo: ຢຸນຫຼິນ

en: Yunnan Sheng
lo: ມົນທົນ ຢຸນນານ

en: Yvelines
lo: ອີເວລິນ

en: Yên Bái
lo: ອຽນບາຍ

en: Zabaykal'skiy kray
lo: ເຂດ ຊາໄບຄາລ

en: Zacapa
lo: ຊາກາປາ

en: Zacatecas
lo: ຊາກາເຕກາສ

en: Zachodniopomorskie
lo: ຊາຄອດນິໂປມໍສະກີ

en: Zadarska županija
lo: ຊາດາສະກາ ຊູປານິຢາ

en: Zaghouan
lo: ຊາກວານ

en: Zagora
lo: ຊາໂກຣາ

en: Zagorje ob Savi
lo: ຊາໂກເຈ ອອບ ຊາວິ

en: Zagrebačka županija
lo: ຊາເກຣບາຊກາ ຊູປານິຢາ

en: Zaire
lo: ຊາອີ

en: Zaječarski okrug
lo: ເຂດ ຊາເຈຊາສະກີ

en: Zakarpatska oblast
lo: ແຂວງ ຊາຄາປັດສະກາ

en: Zala
lo: ຊາລາ

en: Zalaegerszeg
lo: ຊາລາເອເກີເຊກ

en: Zambales
lo: ຊຳບາເລສ

en: Zambezi
lo: ຊຳເບຊີ

en: Zamboanga Peninsula (Region IX)
lo: ແຫຼມຊຳບວງກາ (ເຂດ 9)

en: Zamboanga Sibugay
lo: ຊຳບວງກາ ຊິບູເກ

en: Zamboanga del Norte
lo: ຊຳບວງກາ ເດລ ນອດ

en: Zamboanga del Sur
lo: ຊຳບວງກາ ເດລ ຊູ

en: Zambézia
lo: ຊຳເບເຊຍ

en: Zamfara
lo: ຊຳຟາຣາ

en: Zamora
lo: ຊາໂມຣາ

en: Zamora Chinchipe
lo: ຊາໂມຣາ ຊິນຊິເປ

en: Zanjān
lo: ຊານຈານ

en: Zanzan
lo: ຊານຊານ

en: Zanzibar North
lo: ແຊນຊິບາ ເໜືອ

en: Zanzibar South
lo: ແຊນຊິບາ ໃຕ້

en: Zanzibar West
lo: ແຊນຊິບາ ຕາເວັນຕົກ

en: Zapadnobački okrug
lo: ເຂດ ຊາປັດໂນບັກກີ

en: Zaporizka oblast
lo: ແຂວງ ຊາໂປຣິຊກາ

en: Zaqatala
lo: ຊາກາທາລາ

en: Zaragoza
lo: ຊາຣາໂກຊາ

en: Zarasai
lo: ຊາຣາໄຊ

en: Zavrč
lo: ຊາເວີດ

en: Zeeland
lo: ຊີແລນ

en: Zelenikovo
lo: ເຊເລນິໂກໂວ

en: Zeta
lo: ເຊຕາ

en: Zhambyl oblysy
lo: ຈຳບິລ

en: Zhejiang Sheng
lo: ມົນທົນ ເຈີຈຽງ

en: Zhemgang
lo: ເຊມກັງ

en: Zhetisū oblysy
lo: ເຈຕິຊູ

en: Zhytomyrska oblast
lo: ແຂວງ ຊິໂຕເມຍສະກາ

en: Ziguinchor
lo: ຊິກິນຊໍ

en: Zinder
lo: ຊິນເດີ

en: Ziro
lo: ຊິໂຣ

en: Zlatiborski okrug
lo: ເຂດ ຊລາຕິບໍສະກີ

en: Zlín
lo: ສະລິນ

en: Zlínský kraj
lo: ພາກສະລິນ

en: Znojmo
lo: ຊະນອຍໂມ

en: Zomba
lo: ຊອມບາ

en: Zombo
lo: ຊອມໂບ

en: Zondoma
lo: ຊອນໂດມາ

en: Zonguldak
lo: ຊອງກູລດັກ

en: Zou
lo: ຊູ

en: Zoundwéogo
lo: ຊູນເວໂອໂກ

en: Zreče
lo: ຊະເຣເຊ

en: Zrnovci
lo: ເຊີໂນຊີ

en: Zug
lo: ຊູກ

en: Zuid-Holland
lo: ຊຸິດ-ຮໍແລນ

en: Zulia
lo: ຊູເລຍ

en: Zürich
lo: ຊູຣິກ

en: Zābul
lo: ຊາບູລ

en: Zəngilan
lo: ຊານກິລານ

en: Zərdab
lo: ຊາດັບ

en: Z̧ufār
lo: ຊູຟາ

en: nohiyahoi tobei jumhurí
lo: ໂນຮິຢາຮອຍ ໂຕເບ ຈູມຮູຣິ

en: wallonne, Région
lo: ແຄ້ວນວາລອນ

en: Ágion Óros
lo: ອາກິອອນ ໂອຣົສ

en: Água Grande
lo: ອາກວາ ກຣານເດ

en: Álava
lo: ອາລາວາ

en: Árneshreppur
lo: ອານີສເຣັບປູ

en: Ásahreppur
lo: ອາຊາເຣັບປູ

en: Ávila
lo: ອາວິລາ

en: Çanakkale
lo: ຊານັກຄາເລ

en: Çankırı
lo: ຊານຄິຣິ

en: Çorum
lo: ໂຄຣຸມ

en: Équateur
lo: ເອກວາເຕີ

en: Érd
lo: ເອດ

en: Évora
lo: ເອໂວຣາ

en: Ípeiros
lo: ອີເປຣົສ

en: Ísafjarðarbær
lo: ອິສາຟຢາດາແບ

en: Île-de-France
lo: ອິນ-ເດີ-ຟຣອງ

en: Ñeembucú
lo: ຍິມບູກູ

en: Ñuble
lo: ນູບເລ

en: Ömnögovĭ
lo: ອອມໂນໂກວິ

en: Örebro län [SE-18]
lo: ແຂວງ ໂອເຣໂບຣ [SE-18]

en: Östergötlands län [SE-05]
lo: ແຂວງ ອອສເຕີເກີດແລນ [SE-05]

en: Övörhangay
lo: ໂອໂວຄັງໄກ

en: Ústecký kraj
lo: ພາກອຸສຕີ

en: Ústí nad Labem
lo: ອຸສຕີ ນາດ ລາເບັມ

en: Ústí nad Orlicí
lo: ອຸສຕີ ນາດ ອໍລິຊີ

en: Þingeyjarsveit
lo: ທິງເອຢາສະເວດ

en: Ādažu novads
lo: ອາດາຈູ

en: Āz̄ārbāyjān-e Ghārbī
lo: ອາເຊີໄບຈານ-ເຍ ກາບີ

en: Āz̄ārbāyjān-e Shārqī
lo: ອາເຊີໄບຈານ-ເຍ ຊາກີ

en: Čair †
lo: ແຊ †

en: Čaška
lo: ຈັສກາ

en: Česká Lípa
lo: ເຊສກາ ລິປາ

en: České Budějovice
lo: ເຊສເກ ບູເດໂຢວິເຊ

en: Český Krumlov
lo: ເຊສກີ ຄຣຸມລອຟ

en: Češinovo-Obleševo
lo: ເຊຊິໂນໂວ-ໂອເບລເຊໂວ

en: Črenšovci
lo: ເຊຣນໂຊຊີ

en: Črna na Koroškem
lo: ເຊີນາ ນາ ໂຄໂຣສະເກັມ

en: Črnomelj
lo: ເຊີໂນເມລ

en: Čučer-Sandevo
lo: ຊູເຊີ-ຊານເດໂວ

en: Điện Biên
lo: ດຽນບຽນ

en: Đà Nẵng
lo: ດານັງ

en: Đắk Lắk
lo: ດັກລັກ

en: Đắk Nông
lo: ດັກນອງ

en: Đồng Nai
lo: ດອງນາຍ

en: Đồng Tháp
lo: ດອງທັບ

en: Ħamrun
lo: ຮຳຣູນ

en: Īlām
lo: ອິລາມ

en: İmişli
lo: ອິມິສລິ

en: İsmayıllı
lo: ອິສມາຢິລລິ

en: İstanbul
lo: ອິສຕັນບູລ

en: İzmir
lo: ອິດສເມຍ

en: Ķekavas novads
lo: ເກກາວາສ

en: Łódzkie
lo: ວູດສະກີ

en: Śląskie
lo: ສະລາສະກີ

en: Świętokrzyskie
lo: ສະວຽນໂຕຄຣີສະກີ

en: Şabran
lo: ຊາບຣານ

en: Şahbuz
lo: ຊາບຸສ

en: Şalāḩ ad Dīn
lo: ຊາລາ ອັດ ດິນ

en: Şamaxı
lo: ຊາມາຄິ

en: Şanlıurfa
lo: ຊານລິອູຟາ

en: Şanʻā’
lo: ຊານາ

en: Şirvan
lo: ຊິວານ

en: Şuşa
lo: ຊູຊາ

en: Şāʻdah
lo: ຊາດາ

en: Şırnak
lo: ເຊີຣນັກ

en: Şəki
lo: ຊາກິ

en: Şəmkir
lo: ຊຳເຄຍ

en: Şərur
lo: ຊາຣູ

en: Šakiai
lo: ຊາໄກ

en: Šalovci
lo: ຊາໂລຊີ

en: Šalčininkai
lo: ຊານຊິນິນໄກ

en: Šavnik
lo: ຊາວນິກ

en: Šempeter-Vrtojba
lo: ເຊັມປີເຕີ-ເວີຕອຍບາ

en: Šentilj
lo: ເຊັນທິລ

en: Šentjernej
lo: ເຊັນເຈີເນ

en: Šentjur
lo: ເຊັນຈູ

en: Šentrupert
lo: ເຊັນຣູເປິດ

en: Šenčur
lo: ເຊນເຊີ

en: Šiauliai
lo: ເຊົາໄລ

en: Šiaulių apskritis
lo: ເຊົາລູ ອັບສະກຣິຕິສ

en: Šiaulių miestas
lo: ເຊົາລູ ມິສຕັດ

en: Šibensko-kninska županija
lo: ຊິເບນສະໂກ-ຄະນິນສະກາ ຊູປານິຢາ

en: Šilalė
lo: ຊິລາເລ

en: Šilutė
lo: ຊິລູເຕ

en: Širak
lo: ຊິຣັກ

en: Širvintos
lo: ເຊີວິນໂຕສ

en: Škocjan
lo: ສະກອກຈັນ

en: Škofja Loka
lo: ສະກອຟຈາ ໂລກາ

en: Škofljica
lo: ສະກອຟລິກາ

en: Šmarje pri Jelšah
lo: ສະມາເຈ ປຣິ ເຢລຊາ

en: Šmarješke Toplice
lo: ສະມາເຈສເກ ໂຕປຼິເຊ

en: Šmartno ob Paki
lo: ສະມາດໂນ ອອບ ປາກິ

en: Šmartno pri Litiji
lo: ສະມາດໂນ ປຣິ ລິຕິຈິ

en: Šoštanj
lo: ໂຊດສະຕານ

en: Štip
lo: ສະຕິບ

en: Štore
lo: ສະໂຕເຣ

en: Šumadijski okrug
lo: ເຂດ ຊູມາິດສະກີ

en: Šumperk
lo: ຊຸມເປີກ

en: Šuto Orizari †
lo: ຊູໂຕ ໂອຣິຊາຣີ †

en: Švenčionys
lo: ສະເວນໂຊນີສ

en: Ţarābulus
lo: ຕຣິໂປລີ

en: Ţarţūs
lo: ທາທຸສ

en: Żabbar
lo: ຊັບບາ

en: Żebbuġ Gozo
lo: ເຊບບຸກ ໂກໂຊ

en: Żebbuġ Malta
lo: ເຊບບຸກ ມໍຕາ

en: Żejtun
lo: ເຊຕູນ

en: Żurrieq
lo: ຊູຣຽກ

en: Žabljak
lo: ຊາບລຽກ

en: Žalec
lo: ຊາເລັດ

en: Železniki
lo: ເຊເລຊນິກິ

en: Želino
lo: ເຊລິໂນ

en: Žetale
lo: ເຊຕາເລ

en: Žilinský kraj
lo: ຊິລິນສະກີ (Žilinský)

en: Žiri
lo: ຊິຣິ

en: Žirovnica
lo: ຊິຣອຟນິຊາ

en: Žužemberk
lo: ຊູເຊັມເບີກ

en: Žďár nad Sázavou
lo: ດາ ນາດ ຊາຊາວູ

en: Șoldănești
lo: ໂຊລດາເນດຕີ

en: Ștefan Vodă
lo: ສະເຕຟານ ໂວດາ

en: Ḩajjah
lo: ຮັດຈາ

en: Ḩalab
lo: ຮາລັບ

en: Ḩamāh
lo: ຮາມາ

en: Ḩawallī
lo: ຮາວາລີ

en: Ḩayfā
lo: ໄຮຟາ

en: Ḩaḑramawt
lo: ຮາດຣາມາວ

en: Ḩimş
lo: ຮິມສ

en: Ḩā'il
lo: ຮາອິລ

en: ‘Adan
lo: ເອເດນ (Adan)

en: ‘Ajlūn
lo: ອັດຈລູນ

en: ‘Ajmān
lo: ອັດຈ໌ມານ

en: ‘Akkār
lo: ອັກກາ

en: ‘Amrān
lo: ອຳຣານ
