iso_639-3 - en to ga translation catalogue (3841 entries)

en: A'ou
ga: Aou

en: A-Pucikwar
ga: A-Puckwar

en: Aasáx
ga: Aasax

en: Abau
ga: Abú

en: Abellen Ayta
ga: Abbels Ayta

en: Abkhazian
ga: Abcáisis

en: Abnaki, Eastern
ga: Abnaki, Oirthear

en: Abnaki, Western
ga: Abnaki, Iarthar

en: Abom
ga: Adom

en: Abon
ga: Abonn

en: Abron
ga: Abrón

en: Abu
ga: Abú

en: Abureni
ga: Aburení

en: Abé
ga: Abe

en: Achang
ga: Achan

en: Ache
ga: Ach

en: Achterhoeks
ga: Cúlchugainn

en: Acipa, Eastern
ga: Acipa, Oirthear

en: Acoli
ga: Acolí

en: Adamorobe Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Adamorobe

en: Adithinngithigh
ga: Addithinggight

en: Adiwasi Garasia
ga: Adhiwasi Garasia

en: Aekyom
ga: Aecyom

en: Afar
ga: Afárais

en: Afghan Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hAfganastáine

en: Afrihili
ga: Afracach

en: Afrikaans
ga: Afracáinis

en: Afro-Seminole Creole
ga: Afra-Seminole Creole

en: Agariya
ga: Agaria

en: Aghem
ga: Aghém

en: Agoi
ga: Ago

en: Agta, Alabat Island
ga: Agta, Oileán Alabat

en: Agta, Central Cagayan
ga: Agta, Lár Cagayan

en: Agta, Mt. Iraya
ga: Agta, Mt. An Iaráin

en: Agta, Mt. Iriga
ga: Agta, Mt. Irish

en: Aguaruna
ga: Aguarúna

en: Agwagwune
ga: Aggwagwune

en: Ahom
ga: Aom

en: Aikanã
ga: Aikana

en: Ainu (China)
ga: Ainu (An tSín)

en: Ainu (Japan)
ga: Ainu (An tSeapáin)

en: Aja (Benin)
ga: Aja (An Beinin)

en: Aja (South Sudan)
ga: Aja (An tSúdáin Theas)

en: Ajawa
ga: Ajava

en: Ajië
ga: Agie

en: Ajyíninka Apurucayali
ga: Ajyininka Apurucayali

en: Aka-Kol
ga: Aka-Col

en: Akan
ga: Acáinis

en: Akar-Bale
ga: Akar Bale

en: Akkadian
ga: Acáidis

en: Aklanon
ga: Aclanon

en: Akolet
ga: Acolet

en: Akoose
ga: Acoose

en: Akoye
ga: Acoye

en: Akrukay
ga: Acrucay

en: Akukem
ga: Aculem

en: Akum
ga: Akume

en: Akurio
ga: Acurio

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Bedouin Al-Sayyid

en: Alaba-K’abeena
ga: Alaba-K'abeena

en: Alabat Island Agta
ga: Oileán Alabat Agta

en: Alamblak
ga: Alamblac

en: Alapmunte
ga: Alphunte

en: Albanian
ga: Albáinis

en: Albanian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hAlbáine

en: Albanian, Arbëreshë
ga: Albáinis, Arbëreshë

en: Albanian, Arvanitika
ga: Albáinis, Arvanitika

en: Albanian, Gheg
ga: Albáinis, Gheg

en: Albanian, Tosk
ga: Albáinis, Tosk

en: Albarradas Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Albainis

en: Alege
ga: Alège

en: Alekano
ga: Alecano

en: Aleut
ga: Ailiúitis

en: Algerian Arabic
ga: Araibis na hAilgéire

en: Algerian Jewish Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Ghiúdach na hAilgéire

en: Algerian Saharan Arabic
ga: Araibis Sahara na hAilgéire

en: Algerian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hAilgéire

en: Aloápam Zapotec
ga: Aloapam Zapotec

en: Alta, Northern
ga: Alta, Tuaisceart

en: Alta, Southern
ga: Alta, Deiscirt

en: Altai, Northern
ga: Altai, Tuaisceart

en: Altai, Southern
ga: Altai, Deiscirt

en: Alu Kurumba
ga: Alu Curumba

en: Alumu-Tesu
ga: Aluminium-Tree

en: Alutor
ga: Alútor

en: Alyawarr
ga: Allowary

en: Ama (Papua New Guinea)
ga: Ama (Nua-Ghuine Phapua)

en: Ama (Sudan)
ga: Ama (An tSúdáin)

en: Amami Koniya Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Amami Koniya

en: Amami-Oshima, Northern
ga: Amami-Oshima, Tuaisceart

en: Amami-Oshima, Southern
ga: Amami-Oshima, Deiscirt

en: Amatlán Zapotec
ga: Amatlan Zapotec

en: Amba (Solomon Islands)
ga: Amba (Oileáin Sholamón)

en: Ambae, East
ga: Ambae, Thoir

en: Ambae, West
ga: Ambae, Thiar

en: Ambele
ga: Ambel

en: Ambonese Malay
ga: Mhalaeisis Ambónais

en: Ambrak
ga: Ambrac

en: Ambrym, North
ga: Ambrym, Thuaidh

en: Ambrym, Southeast
ga: Ambrym, Oirdheisceart

en: Ambulas
ga: Ambulance

en: Amdo Tibetan
ga: Amdo Tibéidis

en: American Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Mheiriceá

en: Amharic
ga: Amáiris

en: Ami
ga: Ama

en: Amis
ga: Cairde

en: Amo
ga: Amó

en: Amri Karbi
ga: Amri Carbi

en: Anakalangu
ga: Anacalangu

en: Ancient Greek (to 1453)
ga: Gréigis ársa (go dtí 1453)

en: Ancient Hebrew
ga: Eabhrais ársa

en: Ancient Macedonian
ga: Macadóinis ársa

en: Ancient North Arabian
ga: Ársa Araib Thuaidh

en: Ancient Zapotec
ga: Zapotec ársa

en: Andalusian Arabic
ga: Araibis Andalúsíach

en: Andaqui
ga: Andaquí

en: Andh
ga: Andhh

en: Anem
ga: Ame

en: Anfillo
ga: Anphille

en: Angaité
ga: Angaite

en: Angal Enen
ga: Angel Enen

en: Angika
ga: Angina

en: Anglo-Norman
ga: Angla-Normanach

en: Angor
ga: Anghor

en: Anii
ga: Ani

en: Animere
ga: Animation

en: Anmatyerre
ga: Anmatyers

en: Antakarinya
ga: Antakarínia

en: Antigua and Barbuda Creole English
ga: Béarla Creóil Antigua agus Barbúda

en: Anyin Morofo
ga: Anuin Morofo

en: Apache, Western
ga: Apache, Iarthar

en: Apalachee
ga: Apalache

en: Apiaká
ga: Apiaka

en: Aproumu Aizi
ga: Apromu Aizi

en: Apurinã
ga: Apurin

en: Arabic
ga: Araibis

en: Arabic, Algerian
ga: Araibis, Ailgéir

en: Arabic, Algerian Saharan
ga: Araibis, An Sahara na hAilgéire

en: Arabic, Andalusian
ga: Araibis, Andalúisis

en: Arabic, Baharna
ga: Araibis, Bahairí

en: Arabic, Chadian
ga: Araibis, Csáidis

en: Arabic, Cypriot
ga: Araibis, Cipriot

en: Arabic, Dhofari
ga: Araibis, Dhofari

en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
ga: Araibis, Bedawi Oirthear na hÉigipte

en: Arabic, Egyptian
ga: Araibis, Éigipteach

en: Arabic, Gulf
ga: Araibis, Murascaill

en: Arabic, Hadrami
ga: Araibis, Hadrami

en: Arabic, Hijazi
ga: Araibis, Hijazi

en: Arabic, Judeo-Iraqi
ga: Araibis, Iúdeo-Iaráice

en: Arabic, Judeo-Moroccan
ga: Araibis, Judeo-Mharacóicí

en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
ga: Araibis, Giúdeo-Tripolaitánach

en: Arabic, Judeo-Yemeni
ga: Araibis, Judeo-Yemeni

en: Arabic, Levantine
ga: Araibis, Leibhintíoch

en: Arabic, Libyan
ga: Araibis, Libia

en: Arabic, Mesopotamian
ga: Araibis, Mesopotamian

en: Arabic, Moroccan
ga: Araibis, Mharacó

en: Arabic, Najdi
ga: Araibis, Najdi

en: Arabic, North Mesopotamian
ga: Araibis, Mesopotamian Thuaidh

en: Arabic, Omani
ga: Araibis, Omáinis

en: Arabic, Saidi
ga: Araibis, Saidi

en: Arabic, Sanaani
ga: Araibis, Sanaani

en: Arabic, Shihhi
ga: Araibis, Shihhi

en: Arabic, Siculo
ga: Araibis, Siculais

en: Arabic, Standard
ga: Araibis, Caighdeánach

en: Arabic, Sudanese
ga: Araibis, Súdáinis

en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
ga: Araibis, Ta'izzi-adeni

en: Arabic, Tajiki
ga: Araibis, Tajicis

en: Arabic, Tunisian
ga: Araibis, An Túinéis

en: Arabic, Uzbeki
ga: Araibis, Úsbéicis

en: Aragonese
ga: Aragóinis

en: Aralle-Tabulahan
ga: Aralle-Table

en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
ga: Aramaic, Babylonian Giúdach (thart. 200-1200 CE)

en: Aramaic, Jewish Palestinian
ga: Aramaic, Palaistíneach Giúdach

en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
ga: Aramaic, Oifigiúil (700-300 BCE)

en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
ga: Aramaic, Sean (suas go dtí 700 BCE)

en: Aramaic, Samaritan
ga: Aramaic, Samáraigh

en: Arammba
ga: Aramba

en: Aranda, Lower Southern
ga: Aranda, Deiscirt Íochtarach

en: Ararandewára
ga: Ararandeware

en: Araweté
ga: Aravete

en: Arbore
ga: Arbor

en: Arbëreshë Albanian
ga: Arbëreshë Albáinis

en: Ardhamāgadhī Prākrit
ga: Ardhamāgadhī Prakrit

en: Are
ga: An bhfuil

en: Arequipa-La Unión Quechua
ga: Arequipa-La Union Quechua

en: Argentine Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hAirgintíne

en: Arhâ
ga: Arha

en: Arhö
ga: Arho

en: Arigidi
ga: Arigids

en: Arikapú
ga: Arikapu

en: Armazic
ga: Armasic

en: Armenian
ga: Airméinis

en: Armenian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hAirméine

en: Armenian, Classical
ga: Airméinis, Clasaiceach

en: Armenian, Middle
ga: Airméinis, Meánach

en: Armenian, Western
ga: Airméinis, Iarthar

en: Arrarnta, Western
ga: Arrarnta, Iarthar

en: Arrernte, Eastern
ga: Arrernte, Oirthear

en: Arritinngithigh
ga: Gníomhaíocht

en: Arutani
ga: Arutans

en: Aruá (Amazonas State)
ga: Aruá (Stát Amazonas)

en: Aruá (Rodonia State)
ga: Aruá (Stát Rodonia)

en: Arvanitika Albanian
ga: Arvanitika Albáinis

en: As
ga: Mar

en: Asaro'o
ga: Asaro

en: Asháninka
ga: Ashaninka

en: Ashéninka Pajonal
ga: Asheninka Pajonal

en: Ashéninka Perené
ga: Asheninka Perene

en: Ashéninka, South Ucayali
ga: Ashéninka, Ucayali Theas

en: Ashéninka, Ucayali-Yurúa
ga: Ashéninka, Ucaiali-Yurúa

en: Askopan
ga: Ascopan

en: Asmat, Casuarina Coast
ga: Asmat, Cósta Casuarina

en: Asmat, Central
ga: Asmat, Lárnach

en: Asmat, North
ga: Asmat, Thuaidh

en: Asmat, Yaosakor
ga: Asmat, Yaosacor

en: Assamese
ga: Asaimis

en: Assyrian Neo-Aramaic
ga: Neo-Aramaic Assyria

en: Asu (Nigeria)
ga: Asu (An Nigéir)

en: Asu (Tanzania)
ga: Asu (An Tansáin)

en: Asue Awyu
ga: Aue Awyu

en: Atatláhuca Mixtec
ga: Mixtec Container

en: Atemble
ga: Atomable

en: Athpariya
ga: Athparia

en: Atikamekw
ga: Aticamekw

en: Atohwaim
ga: Atoghwaim

en: Atong (Cameroon)
ga: Atong (Camarún)

en: Atong (India)
ga: Atong (An India)

en: Atsugewi
ga: Atsuggewi

en: Atta, Faire
ga: Atta, Déan

en: Atta, Pudtol
ga: Atta, Powder

en: Attapady Kurumba
ga: Attapady Curumba

en: Austral
ga: Australian

en: Australian Aborigines Sign Language
ga: Teanga Comharthaíochta Aborigines na hAstráile

en: Austrian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hOstaire

en: Auye
ga: Out

en: Avar, Old
ga: Avar, Sean

en: Avaric
ga: Avairis

en: Avestan
ga: Aivéistis

en: Avikam
ga: Avicam

en: Avokaya
ga: Avocado

en: Avá-Canoeiro
ga: Ava-Canoeiro

en: Awa (China)
ga: Awa (An tSín)

en: Awa (Papua New Guinea)
ga: Awa (Nua-Ghuine Phapua)

en: Awad Bing
ga: Bing Ward

en: Awadhi
ga: Awaadhi

en: Aweer
ga: Ageer

en: Awetí
ga: Aweetí

en: Awngi
ga: Award

en: Awtuw
ga: Authout

en: Awun
ga: Awn

en: Awyu, Asue
ga: Awyu, Áise

en: Awyu, Central
ga: Awyu, Lár

en: Awyu, Edera
ga: Awyu, Édera

en: Awyu, North
ga: Awyu, Thuaidh

en: Awyu, South
ga: Awyu, Theas

en: Ayabadhu
ga: Aybadhu

en: Ayerrerenge
ga: Aierrerenge

en: Ayi (Papua New Guinea)
ga: Ayi (Nua-Ghuine Phapua)

en: Ayiwo
ga: Ayube

en: Ayizi
ga: Ayizí

en: Aymara
ga: Adhmarais

en: Aymara, Central
ga: Aymara, Lár

en: Aymara, Southern
ga: Aymara, Deiscirt

en: Ayta, Abellen
ga: Ayta, Abelles

en: Ayta, Mag-Indi
ga: Ayta, Mag-India

en: Ayta, Mag-antsi
ga: Ayta, Anti

en: Ayutla Mixtec
ga: Aid Mixtec

en: Azerbaijani
ga: Asarbaiseáinis

en: Azerbaijani, North
ga: Asarbaiseáinis, Tuais

en: Azerbaijani, South
ga: Asarbaiseáinis, Theas

en: Azoyú Me'phaa
ga: Azoyu Me'phaa

en: Babar, North
ga: Babar, Thuaidh

en: Babar, Southeast
ga: Babar, Oirdheisceart

en: Bacanese Malay
ga: Malaise Bacanese

en: Bada (Indonesia)
ga: Bada (An Indinéis)

en: Bada (Nigeria)
ga: Bada (An Nigéir)

en: Baga Pokur
ga: Baga Poker

en: Baga Sitemu
ga: Baga Suíomh

en: Baga Sobané
ga: Baga Sobane

en: Bago-Kusuntu
ga: Bago-Cusuntu

en: Bagupi
ga: Bagupí

en: Bahamas Creole English
ga: Béarla Creole na Bahámaí

en: Baharna Arabic
ga: Araibis na Baháire

en: Bahinemo
ga: Bahinem

en: Bai (South Sudan)
ga: Bai (An tSúdáin Theas)

en: Bai, Central
ga: Bai, Lár

en: Bai, Southern
ga: Bai, Deiscirt

en: Baikeno
ga: Baiken

en: Bajan
ga: Bayan

en: Bajau, Indonesian
ga: Bajau, Indinéisis

en: Bajau, West Coast
ga: Bajau, Cósta Thiar

en: Bajelani
ga: Bejelani

en: Baka (Cameroon)
ga: Baka (Camarún)

en: Baka (South Sudan)
ga: Baka (An tSúdáin Theas)

en: Bakoko
ga: Bakoco

en: Balangingi
ga: Balangings

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
ga: Bali (Poblacht Dhaonlathach an Chongó)

en: Bali (Nigeria)
ga: Bali (An Nigéir)

en: Balinese
ga: Bailíneach

en: Balinese Malay
ga: Malaivéis Bailíneach

en: Balkan Gagauz Turkish
ga: Balkan Gagauz Tuircis

en: Balkan Romani
ga: Balcáin Rómáin

en: Balochi, Eastern
ga: Balochi, Oirthear

en: Balochi, Southern
ga: Balochi, Deiscirt

en: Balochi, Western
ga: Balochi, Iarthar

en: Baltic Romani
ga: Rómáin Bhailtích

en: Bamako Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Bamako

en: Bambara
ga: Bambáiris

en: Ban Khor Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Ban Khor

en: Banda (Indonesia)
ga: Banda (An Indinéis)

en: Banda, Mid-Southern
ga: Banda, Mheán-Deiscirt

en: Banda, South Central
ga: Banda, Lár Theas

en: Banda, West Central
ga: Banda, Lár Thiar

en: Banda-Banda
ga: Banna-Banna

en: Banda-Ndélé
ga: Banda-Ndelé

en: Bandjalang
ga: Bandalang

en: Banggai
ga: Bangai

en: Bangime
ga: Bengime

en: Bangolan
ga: Bangolán

en: Bankagooma
ga: Bancagóma

en: Bankal
ga: Baincéal

en: Bankan Tey Dogon
ga: Banc Tey Dogon

en: Bankon
ga: Banking

en: Baoulé
ga: Baoule

en: Bariai
ga: Baries

en: Barro Negro Tunebo
ga: Black Barro Tunebo

en: Barrow Point
ga: Pointe na Bearú

en: Barwe
ga: Barve

en: Barzani Jewish Neo-Aramaic
ga: Barzani Giúdach Neo-Aramaic

en: Basa (Cameroon)
ga: Basa (Camarún)

en: Basa (Nigeria)
ga: Basa (An Nigéir)

en: Basa-Gumna
ga: Base-Rubber

en: Bashkardi
ga: Bashcardi

en: Bashkir
ga: Baiscíris

en: Basketo
ga: Basketon

en: Basque
ga: Bascais

en: Bassa-Kontagora
ga: Bassa-Contagora

en: Batak Alas-Kluet
ga: Batak Alas-Cluet

en: Batak Angkola
ga: Batak Angcola

en: Bateri
ga: Battery

en: Bati (Cameroon)
ga: Bati (Camarún)

en: Bati (Indonesia)
ga: Bati (An Indinéis)

en: Bats
ga: Ialtóga

en: Bau Bidayuh
ga: Building Bidayuh

en: Bauni
ga: Bouni

en: Bavarian
ga: Bávarach

en: Bay Miwok
ga: Tabhair do Miwok é

en: Baybayanon
ga: Bayanon

en: Bayono
ga: Bayon

en: Bekati'
ga: Bequati'

en: Bekwel
ga: Bequel

en: Belanda Bor
ga: An Ísiltír Bor

en: Belanda Viri
ga: An Ísiltír Virus

en: Belarusian
ga: Bealarúisis

en: Belhariya
ga: An Bheilg

en: Beli (Papua New Guinea)
ga: Beli (Nua-Ghuine Phapua)

en: Beli (South Sudan)
ga: Beli (An tSúdáin Theas)

en: Belize Kriol English
ga: Béilís Kriol Béarla

en: Bellari
ga: Bellars

en: Bemba (Zambia)
ga: Bemba (An tSambia)

en: Bena (Nigeria)
ga: Bena (An Nigéir)

en: Bena (Tanzania)
ga: Bena (An Tansáin)

en: Bench
ga: Binse

en: Bendi
ga: Bender

en: Bengali
ga: Beangáilis

en: Bengkala Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Bengkala

en: Beothuk
ga: Beothuc

en: Berawan, Central
ga: Berawan, Lár

en: Berawan, East
ga: Berawan, Thoir

en: Berawan, West
ga: Berawan, Iarthar

en: Berbice Creole Dutch
ga: Berbice Creole Ollainnis

en: Besoa
ga: Bearing

en: Bete-Bendi
ga: Bete-Bend

en: Bhasa, Nepal
ga: Bhasa, Neipeal

en: Bhele
ga: Bele

en: Biage
ga: Bearing

en: Biak
ga: Biac

en: Biangai
ga: Shanghai

en: Biao Mon
ga: Biao Lon

en: Bidayuh, Tringgus-Sembaan
ga: Bidayuh, Seachtain Tringgus

en: Bidiyo
ga: Video

en: Big Nambas
ga: Nambas Mór

en: Bijim
ga: Biim

en: Bijori
ga: Jewelry

en: Bikol
ga: Bicol

en: Bikol, Buhi'non
ga: Bicol, Buhi'non

en: Bikol, Central
ga: Bicol, Lárnach

en: Bikol, Libon
ga: Bítolach, Libón

en: Bikol, Miraya
ga: Bicol, Miraya

en: Bikol, Northern Catanduanes
ga: Bikol, Tuaisceart Catanduanes

en: Bikol, Rinconada
ga: Bicol, Rinconada

en: Bikol, Southern Catanduanes
ga: Bikol, Deisceart Catanduanes

en: Bikol, West Albay
ga: Bicol, Iarthar Albain

en: Bilaspuri
ga: Bilaspúri

en: Bina (Nigeria)
ga: Bina (An Nigéir)

en: Bina (Papua New Guinea)
ga: Bina (Nua-Ghuine Phapua)

en: Binandere
ga: Binanders

en: Bine
ga: Go hiontach

en: Binongan Itneg
ga: Bainongan Itneg

en: Binukid
ga: Bainukid

en: Binukidnon, Northern
ga: Binukidnon, Tuaisceart

en: Binukidnon, Southern
ga: Binukidnon, Deiscirt

en: Binumarien
ga: Binumaries

en: Birao
ga: Biúró

en: Birifor, Southern
ga: Birifor, Deiscirt

en: Biritai
ga: Biritaí

en: Birked
ga: Beirceach

en: Birri
ga: Bearing

en: Bisaya, Brunei
ga: Bisaya, Brúinéin

en: Bisis
ga: Biss

en: Bislama
ga: Bioslamais

en: Bissa
ga: Biss

en: Bisu
ga: Biss

en: Bit
ga: Giotán

en: Blaan, Koronadal
ga: Blaan, Coronadal

en: Blafe
ga: Blade

en: Blissymbols
ga: Siombailí Bliss

en: Bo (Papua New Guinea)
ga: Bo (Nua-Ghuine Phapua)

en: Bobo Madaré, Northern
ga: Bobo Madaré, Tuaisceart

en: Bobo Madaré, Southern
ga: Bobo Madaré, Deiscirt

en: Bobot
ga: Boots

en: Bodo (Central African Republic)
ga: Bodo (Poblacht na hAfraice Láir)

en: Bodo (India)
ga: Bodo (An India)

en: Boko (Benin)
ga: Boko (An Beinin)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
ga: Boko (Poblacht Dhaonlathach an Chongó)

en: Bola
ga: Ball

en: Bolivian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Bolaive

en: Bomu
ga: Bom

en: Bonkeng
ga: Bonking

en: Bontok
ga: Bontock

en: Bontok, Central
ga: Bontok, Lárnach

en: Bontok, Eastern
ga: Bontok, Oirthear

en: Bontok, Northern
ga: Bontok, Tuaisceart

en: Bontok, Southern
ga: Bontok, Deiscirt

en: Bontok, Southwestern
ga: Bontok, Iarthar Theas

en: Bor, Belanda
ga: Bor, An Ísiltír

en: Border Kuna
ga: Teorann Kuna

en: Boro (Ethiopia)
ga: Boro (An Aetóip)

en: Boro (Ghana)
ga: Boro (An Gána)

en: Borôro
ga: Bororo

en: Boselewa
ga: Boslewa

en: Bosnian
ga: Boisnis

en: Botlikh
ga: Bootlich

en: Bozo, Jenaama
ga: Bozo, Jenama

en: Bozo, Kɛlɛngaxo
ga: Bozo, Georgia

en: Bozo, Tiemacèwè
ga: Bozo, Tiemacevè

en: Brazilian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Brasaíle

en: Breton
ga: Briotáinis

en: Breton, Middle
ga: Breton, Meán

en: Breton, Old
ga: Bretaine, Sean

en: Bribri Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Bribri

en: British Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Breataine

en: Brokkat
ga: Brockate

en: Brokpake
ga: Brocpack

en: Brokskat
ga: Broccat

en: Brooke's Point Palawano
ga: Brooke's Point Palawan

en: Bru, Eastern
ga: Bru, Oirthear

en: Bru, Western
ga: Bru, Iarthar

en: Brunca Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Brunca

en: Brunei
ga: Brúinéin

en: Brunei Bisaya
ga: Brúéin Bisaya

en: Bruny Island Tasmanian
ga: Oileán Bruny Tasmanian

en: Bu (Bauchi State)
ga: Bu (Stát Bauchi)

en: Bu (Kaduna State)
ga: Bu (Stát Kaduna)

en: Budu
ga: Budú

en: Budukh
ga: Buduch

en: Buglere
ga: Buglers

en: Buhi'non Bikol
ga: Buhi'non Bicole

en: Bukat
ga: Bracelet

en: Bukharic
ga: Bucharic

en: Bukiyip
ga: Bukiip

en: Buksa
ga: Bocks

en: Bukusu
ga: Buchus

en: Bulgarian
ga: Bulgáiris

en: Bulgarian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Bulgáire

en: Buli (Ghana)
ga: Buli (An Gána)

en: Buli (Indonesia)
ga: Buli (An Indinéis)

en: Bulu (Cameroon)
ga: Bulu (Camarún)

en: Bulu (Papua New Guinea)
ga: Bulu (Nua-Ghuine Phapua)

en: Bunganditj
ga: Bungandite

en: Bungku
ga: Package

en: Burdekin, Lower
ga: Burdekin, Íochtarach

en: Buriat
ga: Buriate

en: Buriat, China
ga: Buriat, an tSín

en: Buriat, Mongolia
ga: Buriat, An Mhongóil

en: Buriat, Russia
ga: Buriat, An Rúis

en: Burmese
ga: Burmais

en: Burmese, Old
ga: Burmese, Sean

en: Burmeso
ga: Burmese

en: Buru (Indonesia)
ga: Buru (An Indinéis)

en: Buru (Nigeria)
ga: Buru (An Nigéir)

en: Burundian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Bhurúin

en: Burusu
ga: Burus

en: Busam
ga: Busan

en: Busang Kayan
ga: Body Kayan

en: Bushoong
ga: Bushong

en: Butmas-Tur
ga: Butmas Tour

en: Buyang, E'ma
ga: Buyang, Ema

en: Bwamu, Láá Láá
ga: Bwamu, Laá

en: Bädi Kanum
ga: Bädi Canum

en: Cabécar
ga: Cabecar

en: Cajatambo North Lima Quechua
ga: Cajatambo Thuaidh Lima Quechua

en: Cajun French
ga: Cajun Fraincis

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
ga: Teanga Measctha Cakchiquel-Quiché

en: Cakfem-Mushere
ga: Cakfem-Musher

en: Cambodian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Cambóide

en: Cameroon Mambila
ga: Camarún Mambila

en: Cameroon Pidgin
ga: Camarún Pidgin

en: Campidanese Sardinian
ga: Sairdinian Champidanese

en: Camsá
ga: Camsa

en: Cappadocian Greek
ga: Ghréigis Cappadocian

en: Car Nicobarese
ga: Gluaisteán Nicobarese

en: Carib, Island
ga: Carib, Oileán

en: Caribbean Hindustani
ga: Hindustani sa Chairib

en: Caribbean Javanese
ga: Iaváis sa Chairib

en: Carijona
ga: Cairióna

en: Carpathian Romani
ga: Carpathian Romans

en: Carrier
ga: Iompróir

en: Carrier, Southern
ga: Iompróir, Deiscirt

en: Casuarina Coast Asmat
ga: Cósta Casuarina Asmat

en: Catalan
ga: Catalóinis

en: Catalan Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Catalóinise

en: Cañar Highland Quichua
ga: Quichua Highland Cañar

en: Ca̱hungwa̱rya̱
ga: Cáhungwaḥrya

en: Cemuhî
ga: Cemuhi

en: Central Asmat
ga: Lárnach Asmat

en: Central Atlas Tamazight
ga: Lárnach Atlas Tamazight

en: Central Awyu
ga: Lár Awyu

en: Central Aymara
ga: Lár Aymara

en: Central Berawan
ga: Lárnach Berawan

en: Central Bikol
ga: Central Bicol

en: Central Bontok
ga: Lárnach Bontok

en: Central Hongshuihe Zhuang
ga: Lár Hongshuihe Zhuang

en: Central Huasteca Nahuatl
ga: Lár Huasteca Nahuatl

en: Central Huishui Hmong
ga: Lár Huishui Hmong

en: Central Kanuri
ga: Central Canuri

en: Central Kurdish
ga: Lár Cúirdis

en: Central Malay
ga: Láir na Maláise

en: Central Mashan Hmong
ga: Lárnach Mashan Hmong

en: Central Mazahua
ga: Lár Mazahua

en: Central Melanau
ga: Melanau Lárnach

en: Central Mnong
ga: Mnong Lárnach

en: Central Nahuatl
ga: Lárnach Nahuatl

en: Central Ojibwa
ga: Lár Ojibwa

en: Central Okinawan
ga: Lár Okinawan

en: Central Puebla Nahuatl
ga: Lár Puebla Nahuatl

en: Central Siberian Yupik
ga: Yupik Láir na Sibéire

en: Central Sierra Miwok
ga: Lár Sierra Miwok

en: Central Subanen
ga: Subanen Lárnach

en: Central Tagbanwa
ga: Lárnach Tagbanwa

en: Central Tarahumara
ga: Tarahumara Lár

en: Central Tunebo
ga: Lár Tunebo

en: Central-Eastern Niger Fulfulde
ga: Láir-Oirthear na Níger Fulfulde

en: Centúúm
ga: Centúm

en: Chadian Arabic
ga: Araibis Csáid

en: Chadian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Chadian

en: Chaldean Neo-Aramaic
ga: Neo-Aramaic Chaldean

en: Cham, Eastern
ga: Cham, Oirthear

en: Cham, Old
ga: Cham, Sean

en: Cham, Western
ga: Cham, Iarthar

en: Chambri
ga: Chambrí

en: Chamorro
ga: Seamóróis

en: Chantyal
ga: Scantyal

en: Chara
ga: Chart

en: Chatino, Eastern Highland
ga: Chatino, Ardtír an Oirthear

en: Chatino, Western Highland
ga: Chatino, Ardtír an Iarthair

en: Chechen
ga: Seisnis

en: Chehalis, Lower
ga: Chehalis, Íochtarach

en: Chehalis, Upper
ga: Chehalis, Uachtarach

en: Chemakum
ga: Chémacum

en: Cherokee
ga: Seiricis

en: Chesu
ga: Chess

en: Chhulung
ga: Chulung

en: Chiangmai Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Chiangmai

en: Chilean Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Sile

en: Chimariko
ga: Chimarico

en: Chin, Eastern Khumi
ga: Chin, Oirthear Khumi

en: Chin, Lautu
ga: Chin, Laut

en: Chin, Matu
ga: Chin, Matthew

en: Chin, Mün
ga: Chin, Mun

en: Chin, Siyin
ga: Chin, Sijin

en: China Buriat
ga: An tSín Buriat

en: Chinantec, Ozumacín
ga: Chinantec, Ozumacin

en: Chinantec, Tlacoatzintepec
ga: Chinantec, Tlacoatintec

en: Chinantec, Usila
ga: Chinantec, Usil

en: Chinantec, Valle Nacional
ga: Chinantec, Valle Náisiúnta

en: Chinese
ga: Sínis

en: Chinese Pidgin English
ga: Sínis Pidgin Béarla

en: Chinese Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Síne

en: Chinese, Gan
ga: Sínis, Gan

en: Chinese, Hakka
ga: Sínis, Hakka

en: Chinese, Huizhou
ga: Sínis, Huizhou

en: Chinese, Jinyu
ga: Sínis, Jinyu

en: Chinese, Late Middle
ga: Sínis, Meán Déanach

en: Chinese, Leizhou
ga: Sínis, Leizhou

en: Chinese, Literary
ga: Sínis, Liteartha

en: Chinese, Mandarin
ga: Sínis, Mandairínis

en: Chinese, Min Bei
ga: Sínis, Min Bei

en: Chinese, Min Dong
ga: Sínis, Min Dong

en: Chinese, Min Nan
ga: Sínis, Min Nan

en: Chinese, Min Zhong
ga: Sínis, Min Zhong

en: Chinese, Northern Ping
ga: Sínis, Tuaisceart Ping

en: Chinese, Old
ga: Sínis, Sean

en: Chinese, Pu-Xian
ga: Sínis, Pu-Xian

en: Chinese, Shaojiang
ga: Sínis, Shaojiang

en: Chinese, Southern Ping
ga: Sínis, Ping Theas

en: Chinese, Wu
ga: Sínis, Wu

en: Chinese, Xiang
ga: Sínis, Xiang

en: Chinese, Yue
ga: Sínis, Yue

en: Chinook jargon
ga: Beargón Chinook

en: Chiquián Ancash Quechua
ga: Chiquian Ancash Quechua

en: Chiripá
ga: Chiripa

en: Chittagonian
ga: Chittagónach

en: Chitwania Tharu
ga: Chitvania Tharu

en: Chokwe
ga: Choke

en: Choni
ga: Chonie

en: Chontal, Lowland Oaxaca
ga: Chontal, Ísealland Oaxaca

en: Chonyi-Dzihana-Kauma
ga: Chony-Dzihana-Kauma

en: Chorasmian
ga: Córasmian

en: Chortí
ga: Chorty

en: Chuanqiandian Cluster Miao
ga: Braisle Chuanqiandian Miao

en: Chug
ga: Chuck

en: Chuj
ga: Cutter

en: Church Slavic
ga: Eaglais Slavach

en: Chut
ga: Cut

en: Chuvantsy
ga: Chavantsy

en: Chuvash
ga: Suvais

en: Ci Gbe
ga: CCI Gbe

en: Cinda-Regi-Tiyal
ga: Cinda-Region-Tiyal

en: Cinta Larga
ga: Ribín Fada

en: Citak
ga: Cutter

en: Classical Armenian
ga: Airméinis Clasaiceach

en: Classical Mandaic
ga: Mandaic Clasaiceach

en: Classical Mongolian
ga: Mongóilis Clasaiceach

en: Classical Nahuatl
ga: Nahuatl Clasaiceach

en: Classical Newari
ga: Newari Clasaiceach

en: Classical Quechua
ga: Quechua Clasaiceach

en: Classical Sanskrit
ga: Sanscrait Chlasaiceach

en: Classical Syriac
ga: Síris Chlasaiceach

en: Classical Tibetan
ga: Tibéidis Clasaiceach

en: Coahuilteco
ga: Coahuiltec

en: Coast Miwok
ga: Cósta Miwok

en: Coastal Konjo
ga: Cósta Konjo

en: Cocos Islands Malay
ga: Oileáin Cocos Malaeisia

en: Cofán
ga: Cofan

en: Colombian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Colóime

en: Colonia Tovar German
ga: Colonia Tovar Gearmáinis

en: Columbia-Wenatchi
ga: Colúmbí-Wenatchi

en: Como Karim
ga: Mar Karim

en: Congo Swahili
ga: Svahaílis an Chongó

en: Coptic
ga: Coptais

en: Cornish
ga: Coirnis

en: Cornish, Middle
ga: Cornish, Meán

en: Cornish, Old
ga: Cornish, Sean

en: Corsican
ga: Corsaicis

en: Costa Rican Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Chósta Ríce

en: Cree
ga: Craíais

en: Cree, Northern East
ga: Cree, Thoir Thuaisceart

en: Cree, Southern East
ga: Cree, Oirthear Theas

en: Cree, Woods
ga: Cree, Coill

en: Creek
ga: Sraith

en: Creole Arabic, Sudanese
ga: Araibis Creole, Súdáinis

en: Creole Dutch, Berbice
ga: Creole Ollainnis, Berbice

en: Creole Dutch, Skepi
ga: Creole Ollainnis, Skepi

en: Creole English, Antigua and Barbuda
ga: Béarla Creóil, Antigua agus Barbúda

en: Creole English, Bahamas
ga: Béarla Creole, Bahámaí

en: Creole English, Fernando Po
ga: Béarla Creóil, Fernando Po

en: Creole English, Grenadian
ga: Béarla Creóil, Greanáidis

en: Creole English, Guyanese
ga: Béarla Creóil, Guyanais

en: Creole English, Hawai'i
ga: Béarla Creole, Haváí

en: Creole English, Islander
ga: Béarla Creóil, Oileánach

en: Creole English, Jamaican
ga: Béarla Creole, Iamáice

en: Creole English, Nicaragua
ga: Béarla Creole, Nicaragua

en: Creole English, Sea Island
ga: Béarla Creóil, Sea Island

en: Creole English, Tobagonian
ga: Béarla Creóil, Tobagóinis

en: Creole English, Trinidadian
ga: Béarla Creóil, Trinidadian

en: Creole English, Turks And Caicos
ga: Béarla Creóil, Tuircis agus Caicos

en: Creole English, Vincentian
ga: Béarla Creóil, Vincentian

en: Creole English, Virgin Islands
ga: Béarla Creole, Oileáin Mhaighdean

en: Creole French, Guadeloupean
ga: Fraincis Creole, Guadeloupean

en: Creole French, Guianese
ga: Fraincis Creole, Guianese

en: Creole French, Karipúna
ga: Creole French, Caribbean

en: Creole French, Saint Lucian
ga: Fraincis Creole, Saint Lucian

en: Creole French, San Miguel
ga: Fraincis Creole, San Miguel

en: Creole French, Seselwa
ga: Fraincis Creole, Seselwa

en: Creole Malay, Sri Lankan
ga: Creole Malay, Srí Lanca

en: Creole Portuguese, Korlai
ga: Creole Portaingéilis, Korlai

en: Creole Portuguese, Malaccan
ga: Creole Portaingéilis, Malaccan

en: Creole, Afro-Seminole
ga: Creole, Afrac-Seminole

en: Creole, Louisiana
ga: Creóil, Louisiana

en: Creole, Torres Strait
ga: Creole, Strait Torres

en: Crimean Tatar
ga: Tatár na Crimea

en: Crioulo, Upper Guinea
ga: Crioulo, An Ghuine Uachtarach

en: Croatia Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Cróite

en: Croatian
ga: Cróitis

en: Cross River Mbembe
ga: Tras Abhainn Mbembe

en: Cuba Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Cúba

en: Culina
ga: Cistine

en: Cumanagoto
ga: Cúmanagoto

en: Curonian
ga: Cúiróinis

en: Cutchi-Swahili
ga: Cutchi-Svahaílis

en: Cwi Bwamu
ga: Cwi Boom

en: Cypriot Arabic
ga: Araibis na Cipire

en: Czech
ga: Seicis

en: Czech Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Seice

en: Côông
ga: Công

en: Da'a Kaili
ga: Da'A Kaili

en: Daakaka
ga: Dacaka

en: Daasanach
ga: Deasanach

en: Dabarre
ga: Dearing

en: Dabe
ga: Dab

en: Daga
ga: Dag

en: Dagaare, Southern
ga: Dagaare, Deiscirt

en: Dagara, Northern
ga: Dagara, Tuaisceart

en: Dagbani
ga: Dagbaní

en: Damar, East
ga: Damar, Thoir

en: Damar, West
ga: Damar, Thiar

en: Dambi
ga: Dambí

en: Dameli
ga: Damele

en: Dangaléat
ga: Dangaleat

en: Dani, Lower Grand Valley
ga: Dani, Ghleann Mór Íochtarach

en: Dani, Mid Grand Valley
ga: Dani, Lár nGleann Mhór

en: Dani, Upper Grand Valley
ga: Dani, Ghleann Mór Uachtarach

en: Dani, Western
ga: Dani, Iarthar

en: Danish
ga: Danmhairgis

en: Danish Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Danmhairge

en: Danish, Traveller
ga: Danmhairgis, Taistealaí

en: Daonda
ga: Daunda

en: Dar Daju Daju
ga: Ach Daw Daw

en: Dari
ga: From

en: Darmiya
ga: Darmia

en: Datooga
ga: Dateoga

en: Dawik Kui
ga: David Kui

en: Dawro
ga: Down

en: Day
ga: Lá

en: Dayi
ga: Days

en: Daza
ga: Dása

en: Delo
ga: Work

en: Dema
ga: Time

en: Dendi (Benin)
ga: Dendi (An Beinin)

en: Dendi (Central African Republic)
ga: Dendi (Poblacht na hAfraice Láir)

en: Dera (Indonesia)
ga: Dera (An Indinéis)

en: Dera (Nigeria)
ga: Dera (An Nigéir)

en: Dhanwar (Nepal)
ga: Dhanwar (Neipeal)

en: Dhofari Arabic
ga: Araibis Dhofari

en: Dida, Yocoboué
ga: Dida, Yocoboue

en: Didinga
ga: Dedinga

en: Dimli (individual language)
ga: Dimli (teanga aonair)

en: Dinka, Northeastern
ga: Dinka, Oirthuaisceart

en: Dinka, Northwestern
ga: Dinka, Iarthuaisceart

en: Dinka, South Central
ga: Dinka, Lár Theas

en: Dinka, Southeastern
ga: Dinka, Thoirdheisceart

en: Dinka, Southwestern
ga: Dinka, Iarthar Theas

en: Ditidaht
ga: Ditage

en: Dizin
ga: Deisine

en: Djabwurrung
ga: Dearing

en: Dobel
ga: Dóbel

en: Dogon, Bankan Tey
ga: Dogon, Banc Tey

en: Dogon, Tebul Ure
ga: Dogon, Tebul Uair

en: Dogon, Tene Kan
ga: Dogon, Tene Can

en: Dogosé
ga: Dogose

en: Dogri (individual language)
ga: Dogri (teanga aonair)

en: Dogri (macrolanguage)
ga: Dogri (macraiteanga)

en: Dominican Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Dhoiminiceach

en: Dong, Northern
ga: Dong, Tuaisceart

en: Dong, Southern
ga: Dong, Deiscirt

en: Dongotono
ga: Dongoton

en: Dotyali
ga: Dotyals

en: Dubli
ga: Dúbailte

en: Duke
ga: Diúc

en: Dumpas
ga: Dumpás

en: Dungu
ga: Dungú

en: Dutch
ga: Ollainnis

en: Dutch Sign Language
ga: Teanga chomharthaíochta na hÍsiltíre

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
ga: Ollainnis, Meánach (thart. 1050-1350)

en: Dutch, Old
ga: Ollainnis, Sean

en: Dutton World Speedwords
ga: Luasfhocail Dutton an Domhain

en: Duwet
ga: Duet

en: Dũya
ga: Duo

en: Dyaberdyaber
ga: Diaberdiabers

en: Dyangadi
ga: Diangadi

en: Dyirbal
ga: Diirbal

en: Dzando
ga: Dyzando

en: Dzongkha
ga: Seoinicis

en: Dzùùngoo
ga: Dzuungoo

en: E'ma Buyang
ga: Ema Buyang

en: E'ñapa Woromaipu
ga: Eñapa Woromaipu

en: Early Tripuri
ga: Luath Tripuri

en: East Ambae
ga: Ambae Thoir

en: East Berawan
ga: Oirthear Berawan

en: East Damar
ga: Damar Thoir

en: East Futuna
ga: Futuna Thoir

en: East Kewa
ga: Kewa Thoir

en: East Limba
ga: Teanga an Oirthir

en: East Makian
ga: Makian Thoir

en: East Masela
ga: Masela Thoir

en: East Nyala
ga: Thoir Nyala

en: East Tarangan
ga: Thoir Tarangan

en: East Yugur
ga: Yugur Thoir

en: Eastern Abnaki
ga: Abnaki Thoir

en: Eastern Acipa
ga: Oirthear Acipe

en: Eastern Apurímac Quechua
ga: Oirthear Apurimac Quechua

en: Eastern Arrernte
ga: Arrernte Oirthear

en: Eastern Balochi
ga: Balochi Thoir

en: Eastern Bolivian Guaraní
ga: Guaraní Oirthear na Bolaive

en: Eastern Bontok
ga: Oirthear Bontok

en: Eastern Bru
ga: Oirthear Bru

en: Eastern Canadian Inuktitut
ga: Inuktitut Oirthear Cheanada

en: Eastern Cham
ga: Oirthear Cham

en: Eastern Durango Nahuatl
ga: Oirthear Durango Nahuatl

en: Eastern Egyptian Bedawi Arabic
ga: Araibis Bedawi Oirthear na hÉigipt

en: Eastern Frisian
ga: Oirthear na Fríse

en: Eastern Gorkha Tamang
ga: Oirthear Gorkha Tamang

en: Eastern Highland Chatino
ga: Chatino na Gàidhealtachd Thoir

en: Eastern Highland Otomi
ga: Thoir Highland Otomi

en: Eastern Hongshuihe Zhuang
ga: Thoir Hongshuihe Zhuang

en: Eastern Huasteca Nahuatl
ga: Oirthear Huasteca Nahuatl

en: Eastern Huishui Hmong
ga: Oirthear Huishui Hmong

en: Eastern Karaboro
ga: Oirthear Karaboro

en: Eastern Katu
ga: Katu Thoir

en: Eastern Kayah
ga: Kayah Thoir

en: Eastern Keres
ga: Oirthear Keres

en: Eastern Khumi Chin
ga: Oirthear Khumi Chin

en: Eastern Krahn
ga: Oirthear Krahn

en: Eastern Lalu
ga: Lalu Oirthear

en: Eastern Lawa
ga: Lawa Oirthear

en: Eastern Magar
ga: Oirthear Magar

en: Eastern Maninkakan
ga: Oirthear Maninkakan

en: Eastern Mari
ga: Oirthear Mari

en: Eastern Maroon Creole
ga: Creóil Maróin Oirthear

en: Eastern Meohang
ga: Meohang Thoir

en: Eastern Minyag
ga: Minyag Oirthear

en: Eastern Mnong
ga: Mnong Oirthear

en: Eastern Muria
ga: Muria Oirthear

en: Eastern Ngad'a
ga: Oirthear Ngad'a

en: Eastern Nisu
ga: Oirthear Nisu

en: Eastern Ojibwa
ga: Oirithear Ojibwa

en: Eastern Oromo
ga: Oirthear Oromo

en: Eastern Parbate Kham
ga: Parbate Kham an Oirthir

en: Eastern Penan
ga: Oirthear Penan

en: Eastern Pomo
ga: Pomo Oirthear

en: Eastern Qiandong Miao
ga: Qiandong Miao Thoir

en: Eastern Subanen
ga: Subanen Oirthear

en: Eastern Tamang
ga: Thoirthear Tamang

en: Eastern Tawbuid
ga: Tawbuid Thoir

en: Eastern Xiangxi Miao
ga: Xiangxi Miao Thoir

en: Eastern Xwla Gbe
ga: Oirthear Xwla Gbe

en: Eastern Yiddish
ga: Yiddish Oirthear

en: Ebrié
ga: Ebrie

en: Ecuadorian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Eacuadór

en: Ede Nago, Kura
ga: Ede Nago, Cura

en: Efai
ga: Ephai

en: Efate, North
ga: Efate, Thuaidh

en: Efate, South
ga: Efate, Theas

en: Efik
ga: Epic

en: Egypt Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hÉigipte

en: Egyptian (Ancient)
ga: Éigiptis (Cianaosta)

en: Egyptian Arabic
ga: Araibis Éigipteach

en: Ejamat
ga: Emamat

en: Ekajuk
ga: Ecajuk

en: Ekpeye
ga: Expeye

en: Elamite
ga: Éaláimis

en: Elseng
ga: Elsing

en: Elu
ga: High

en: Emae
ga: Emaé

en: Emberá, Northern
ga: Emberá, Tuaisceart

en: Emberá-Catío
ga: Embera-Catío

en: Emberá-Tadó
ga: Emberá-Tado

en: Embu
ga: Embú

en: Ende
ga: End

en: Enets, Forest
ga: Enets, Foraoise

en: Engdewu
ga: Enghdewu

en: Engenni
ga: Ingénise

en: English
ga: Béarla

en: English, Liberian
ga: Béarla, Libéiris

en: English, Middle (1100-1500)
ga: Meán-Bhéarla (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
ga: Béarla, Sean (thart. 450-1100)

en: Enrekang
ga: Enrecang

en: Enwan (Akwa Ibom State)
ga: Enwan (Stát Akwa Ibom)

en: Enwan (Edo State)
ga: Enwan (Stát Edo)

en: Epigraphic Mayan
ga: Mayan Epigrafach

en: Erokwanas
ga: Erókwanas

en: Erzya
ga: Cheap

en: Esselen
ga: Essels

en: Estado de México Otomi
ga: Stáit Mheicsiceo Otomi

en: Estonian
ga: Eastóinis

en: Estonian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hEastóine

en: Estonian, Standard
ga: Eastóinis, Caighdeán

en: Esuma
ga: Esum

en: Etchemin
ga: Eitchemin

en: Eten
ga: Eats

en: Ethiopian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hAetóipe

en: Eton (Cameroon)
ga: Eton (Camarún)

en: Eton (Vanuatu)
ga: Eton (Vanuatú)

en: Even
ga: Fiú amháin

en: Ewage-Notu
ga: Ewage-Notes

en: Ewe
ga: Éivéis

en: Eyak
ga: Eyeach

en: Faire Atta
ga: Faigh Atta

en: Fali, North
ga: Fali, Thuaidh

en: Fali, South
ga: Fali, Theas

en: Fanamaket
ga: Fanamacet

en: Fanbak
ga: Fanbag

en: Fang (Cameroon)
ga: Fang (Camarún)

en: Fang (Equatorial Guinea)
ga: Fang (An Ghuine Meánchathaoireach)

en: Fanti
ga: Fants

en: Far Western Muria
ga: Faria Thiar

en: Faroese
ga: Faróis

en: Fars, Northwestern
ga: Fars, Iarthuaisceart

en: Fars, Southwestern
ga: Fars, Iarthar Theas

en: Fasu
ga: Fase

en: Fayu
ga: Fayou

en: Fernando Po Creole English
ga: Fernando Po Béarla Creole

en: Fiji Hindi
ga: Fidsí Hindi

en: Fijian
ga: Fidsis

en: Fijian, Western
ga: Fidsí, Iarthar

en: Filipino
ga: Fhilipíneach

en: Finland-Swedish Sign Language
ga: An Fhionlainn-Teanga Chomharthaíochta na Sualainne

en: Finnish
ga: Fionlainnis

en: Finnish Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Fionlainne

en: Finnish, Kven
ga: Fionlainnis, Kven

en: Finnish, Tornedalen
ga: Fionlainnis, Tornedalen

en: Fipa
ga: Fipe

en: Firan
ga: Firon

en: Flaaitaal
ga: Flaitale

en: Flinders Island
ga: Oileán Flinders

en: Fore
ga: Ar aghaidh

en: Forest Enets
ga: Enets Foraoise

en: Frankish
ga: Francaigh

en: French
ga: Fraincis

en: French Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Fraince

en: French, Cajun
ga: Fraincis, Cajun

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
ga: Fraincis, Meánach (thart. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
ga: Fraincis, Sean (842-ca. 1400)

en: Frisian, Eastern
ga: Friisiach, Oirthear

en: Frisian, Northern
ga: Frisian, Tuaisceart

en: Frisian, Old
ga: Fríosach, Sean

en: Frisian, Western
ga: Friisis, Iarthair

en: Friulian
ga: Friúilis

en: Fulah
ga: Fulfuildis

en: Fulfulde, Central-Eastern Niger
ga: Fulfulde, Lár-Oirthear na Níger

en: Fulfulde, Maasina
ga: Fulfulde, An tSín

en: Fulfulde, Nigerian
ga: Fulfulde, Nigéir

en: Fulfulde, Western Niger
ga: Fulfulde, Iarthar an Nigéir

en: Fulniô
ga: Fulnio

en: Fur
ga: Fionnaidh

en: Futuna, East
ga: Futuna, Thoir

en: Gaam
ga: Gam

en: Gadaba, Bodo
ga: Gadaba, Bodó

en: Gaddi
ga: Gaddí

en: Gade Lohar
ga: Gate Lohar

en: Gaelic, Hiberno-Scottish
ga: Gaeilge, Hiberno-Albanach

en: Gaelic, Scottish
ga: Gaeilge, na hAlban

en: Galician
ga: Gailísigh

en: Galolen
ga: Galolin

en: Gan Chinese
ga: Gan Sínis

en: Gana
ga: Ghana

en: Ganda
ga: Gandais

en: Garasia, Adiwasi
ga: Garáis, Adiwasi

en: Garasia, Rajput
ga: Garáis, Rajput

en: Garingbal
ga: Garingball

en: Gavak
ga: Gåvak

en: Gavião Do Jiparaná
ga: Gavião Do Jiparana

en: Gayil
ga: Gaille

en: Gbaya (Central African Republic)
ga: Gbaya (Poblacht na hAfraice Láir)

en: Gbaya (Sudan)
ga: Gbaya (An tSúdáin)

en: Gbaya, Northwest
ga: Gbaya, Iarthuaisceart

en: Gbaya, Southwest
ga: Gbaya, Iardheisceart

en: Gbayi
ga: Gbaby

en: Gbe, Ci
ga: Gbe, Cí

en: Gbe, Eastern Xwla
ga: Gbe, Oirthear Xwla

en: Gbe, Kotafon
ga: Gbe, Cotafon

en: Gbe, Maxi
ga: GBE, Maxi

en: Gbe, Saxwe
ga: Gbe, Saw

en: Gbe, Western Xwla
ga: Gbe, Thiar Xwla

en: Gbii
ga: GBII

en: Gela
ga: Gola

en: Gelao, Green
ga: Gelao, Glas

en: Gelao, Red
ga: Gelao, Dearg

en: Gelao, White
ga: Gelao, Bán

en: Georgian
ga: Seoirsis

en: Georgian, Old
ga: Seoirsiach, Sean

en: German
ga: Gearmáinis

en: German Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Gearmáine

en: German, Colonia Tovar
ga: Gearmáinis, Colóin Tovar

en: German, Hutterite
ga: Gearmáinis, Hutterite

en: German, Low
ga: Gearmáinis, Íseal

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
ga: Gearmáinis, Meán-Ard (thart. 1050-1500)

en: German, Middle Low
ga: Gearmáinis, Meán-Íseal

en: German, Old High (ca. 750-1050)
ga: Gearmáinis, Sean-Ard (thart. 750-1050)

en: German, Pennsylvania
ga: Gearmáinis, Pennsylvania

en: German, Swiss
ga: Gearmáinis, Eilvéis

en: Geruma
ga: Gérum

en: Ghadamès
ga: Ghadames

en: Ghale, Northern
ga: Ghalé, Tuaisceart

en: Ghale, Southern
ga: Ghalé, Deiscirt

en: Ghanaian Pidgin English
ga: Ghanaian Pidgin Béarla

en: Ghanaian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Gána

en: Ghandruk Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Ghandruk

en: Ghari
ga: Gharí

en: Ghayavi
ga: Ghaíavi

en: Gheg Albanian
ga: Gheg Albáinis

en: Gikyode
ga: Gicyode

en: Gilbertese
ga: Cireabaitis

en: Gilima
ga: Gilim

en: Gilyak
ga: Giliak

en: Gimi (Eastern Highlands)
ga: Gimi (Ardlínte an Oirthear)

en: Gimi (West New Britain)
ga: Gimi (Thiar an Nua-Bhreatain)

en: Gimme
ga: Give

en: Ginuman
ga: Gineum

en: Githabul
ga: Gitabul

en: Gitonga
ga: Gitong

en: Giziga, North
ga: Giziga, Thuaidh

en: Giziga, South
ga: Giziga, Theas

en: Goan Konkani
ga: Goan Conkani

en: Gobu
ga: Gobú

en: Gofa
ga: Goffa

en: Gondi, Northern
ga: Gondi, Tuaisceart

en: Goodenough, West
ga: Goodenough, Iarthar

en: Gorovu
ga: Gorov

en: Gothic
ga: Gotais

en: Great Andamanese, Mixed
ga: Andamánach Mór, Measctha

en: Grebo, Central
ga: Grebo, Lár

en: Grebo, Northern
ga: Grebo, Tuaisceart

en: Grebo, Southern
ga: Grebo, Deiscirt

en: Greek Sign Language
ga: Teanga Comharthaíochta Gréigis

en: Greek, Ancient (to 1453)
ga: Gréigis Chianaosta (go dtí 1453)

en: Greek, Cappadocian
ga: Gréigis, Cappadocian

en: Greek, Modern (1453-)
ga: Gréigis Nua-Aimseartha (1453-)

en: Greek, Mycenaean
ga: Gréigis, Mycenaean

en: Grenadian Creole English
ga: Béarla Creóil Grenadach

en: Gros Ventre
ga: Gros Venter

en: Guadeloupean Creole French
ga: Fraincis Creole Guadeloupean

en: Guajajára
ga: Guajajara

en: Guana (Brazil)
ga: Guana (An Bhrasaíl)

en: Guana (Paraguay)
ga: Guana (Paragua)

en: Guarani
ga: Guaráinis

en: Guaraní, Eastern Bolivian
ga: Guaraní, Oirthear na Bolaive

en: Guaraní, Mbyá
ga: Guaraní, Mbia

en: Guaraní, Western Bolivian
ga: Guaraní, Iarthar na Bolaive

en: Guatemalan Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Guatamala

en: Guató
ga: Guatón

en: Gudang
ga: Guidang

en: Gudanji
ga: Guidance

en: Guianese Creole French
ga: Fraincis Creole Guainéise

en: Guinea Kpelle
ga: Ghuine Kpelle

en: Guinea-Bissau Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Ghuine Bhissau

en: Guinean Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Ghuine

en: Gujarati
ga: Gúisearáitis

en: Gula (Central African Republic)
ga: Gula (Poblacht na hAfraice Láir)

en: Gulf Arabic
ga: Araibis na Murascaille

en: Gumalu
ga: Gumalú

en: Gumatj
ga: Gumiatj

en: Gumawana
ga: Gearing

en: Gun
ga: Gunna

en: Gungu
ga: Gungus

en: Gunwinggu
ga: Günwinggu

en: Gunya
ga: Günya

en: Gurani
ga: Gourani

en: Gurgula
ga: Gurguola

en: Gurindji
ga: Gourindji

en: Gurindji Kriol
ga: Gourindji Criol

en: Gurmana
ga: Gourmana

en: Gurr-goni
ga: Gurr-Gone

en: Gurung
ga: Gourung

en: Guwamu
ga: Guamú

en: Guyanese Creole English
ga: Béarla Creóil Guyanese

en: Gwahatike
ga: Differences

en: Gwak
ga: Gwac

en: Gwandara
ga: Guandara

en: Gyele
ga: Géle

en: Gyem
ga: Gym

en: Güilá Zapotec
ga: Güila Zapotec

en: Gāndhārī
ga: Gandhari

en: Hadiyya
ga: Hadiya

en: Hadrami Arabic
ga: Hadrami Araibis

en: Haida, Northern
ga: Haida, Tuaisceart

en: Haida, Southern
ga: Haida, Deiscirt

en: Hainanese
ga: Hainéiseach

en: Haiphong Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Haiphong

en: Haitian Vodoun Culture Language
ga: Teanga Cultúir Vodoun Haitian

en: Haiǁom
ga: Haïum

en: Hakka Chinese
ga: Hakka Sínis

en: Halh Mongolian
ga: Halh Mongóilis

en: Halkomelem
ga: Halcomelem

en: Hanga Hundi
ga: Hanga Hund

en: Hanoi Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Hanoi

en: Hatam
ga: Hat

en: Hausa
ga: Hásais

en: Hausa Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Hausa

en: Havu
ga: Have

en: Hawai'i Creole English
ga: Béarla Creole Haváí

en: Hawai'i Sign Language (HSL)
ga: Teanga Chomharthaíochta Haváí (HSL)

en: Hawaiian
ga: Haváis

en: Hdi
ga: HDI

en: Hebrew
ga: Eabhrais

en: Hebrew, Ancient
ga: Eabhrais, Ársa

en: Hemba
ga: Hamba

en: Herdé
ga: Herde

en: Herero
ga: Heiréiróis

en: Hermit
ga: Dearmit

en: Hiberno-Scottish Gaelic
ga: Gaeilge Hiberno-na hAlban

en: Hieroglyphic Luwian
ga: Hiaroglyphic Luwian

en: Highland Konjo
ga: Highland Conjo

en: Hijazi Arabic
ga: Hijazi Araibis

en: Hiligaynon
ga: Hiligionóinis

en: Himarimã
ga: Himarima

en: Hindi
ga: Hiondúis

en: Hindi, Fiji
ga: Hiondúis, Fidsí

en: Hindko, Northern
ga: Hindko, Tuaisceart

en: Hindko, Southern
ga: Hindko, Deiscirt

en: Hindustani, Caribbean
ga: Hindústani, Mhuir Chairib

en: Hiri Motu
ga: Hírí-Mótúis

en: Hittite
ga: Hiteais

en: Hittite, Middle
ga: Hittite, Meánach

en: Hittite, Old
ga: Hittite, Sean

en: Hitu
ga: Hit

en: Hixkaryána
ga: Hixkariána

en: Hmong Dô
ga: Hmong Doo

en: Hmong, Central Huishui
ga: Hmong, Lár Huishui

en: Hmong, Central Mashan
ga: Hmong, Lár Mashan

en: Hmong, Eastern Huishui
ga: Hmong, Oirthear Huishui

en: Hmong, Northern Guiyang
ga: Hmong, Tuaisceart Guiyang

en: Hmong, Northern Huishui
ga: Hmong, Tuaisceart Huishui

en: Hmong, Northern Mashan
ga: Hmong, Tuaisceart Mashan

en: Hmong, Southern Guiyang
ga: Hmong, Deisceart Guiyang

en: Hmong, Southern Mashan
ga: Hmong, Deisceart Mashan

en: Hmong, Southwestern Guiyang
ga: Hmong, Iarthar Guiyang

en: Hmong, Southwestern Huishui
ga: Hmong, Thiar Theas Huishui

en: Hmong, Western Mashan
ga: Hmong, Iarthar Mashan

en: Ho Chi Minh City Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Chathair Ho Chi Minh

en: Hobyót
ga: Hobby

en: Holiya
ga: Heliya

en: Holoholo
ga: Holohole

en: Honduras Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Hondúras

en: Hong Kong Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Hong Cong

en: Horned Miao
ga: Miao cornach

en: Hovongan
ga: Hovongán

en: Hpon
ga: HPon

en: Huachipaeri
ga: Huachipaers

en: Huave, San Dionisio Del Mar
ga: Huave, San Dionísio Del Mar

en: Huave, Santa María Del Mar
ga: Huave, Santa María del Mar

en: Huizhou Chinese
ga: Huizhou Sínis

en: Hukumina
ga: Government

en: Hulung
ga: Hung

en: Hungana
ga: Hungaria

en: Hungarian
ga: Ungáiris

en: Hungarian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hUngáire

en: Hungarian, Old
ga: Ungáiris, Sean

en: Hungu
ga: Hungus

en: Hunjara-Kaina Ke
ga: Hungara-Kaina Ke

en: Hunsrik
ga: Hunsric

en: Hupdë
ga: Hupden

en: Hutterite German
ga: Gearmáinis Hutterite

en: Hértevin
ga: Hertevin

en: Hõne
ga: Silver

en: Ibani
ga: Ibán

en: Ibatan
ga: Ibatán

en: Iberian
ga: Ibéire

en: Ibu
ga: Mother

en: Ibuoro
ga: Ibuore

en: Icelandic
ga: Íoslainnis

en: Icelandic Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hÍoslainne

en: Ifè
ga: Ife

en: Igbo
ga: Íogbóis

en: Iguta
ga: Joint

en: Igwe
ga: Impact

en: Iha
ga: Ice

en: Iha Based Pidgin
ga: Pidgin Bunaithe ar Iha

en: Ijo, Southeast
ga: Ijo, Oirdheisceart

en: Iko
ga: Ico

en: Ikobi
ga: Icobi

en: Ikoma-Nata-Isenye
ga: Ikoma-Nata Isene

en: Ikpeng
ga: Ippeng

en: Ikpeshi
ga: Icpesi

en: Ikulu
ga: Icule

en: Ikwere
ga: Iquare

en: Ile Ape
ga: Island Ape

en: Ili Turki
ga: Ili Tuircis

en: Iloko
ga: Ilocko

en: Ilue
ga: Illue

en: Inabaknon
ga: Inabacnon

en: Indian Sign Language
ga: Teanga Comharthaíochta Indiach

en: Indo-Portuguese
ga: Indo-Portaingéilis

en: Indonesian
ga: Indinéisis

en: Indonesian Bajau
ga: Bajau na hIndinéise

en: Indonesian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hIndinéise

en: Indonesian, Peranakan
ga: Indinéisis, Peranakan

en: Indus Kohistani
ga: Indus Cohistani

en: Indus Valley Language
ga: Teanga Gleann Indus

en: Inebu One
ga: Inebu Ceann

en: Ineseño
ga: Ineseno

en: Interglossa
ga: Interglass

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ga: Idirtheanga (International Auxiliary Language Association)

en: Interlingue
ga: Idirtheanga iartharach

en: International Sign
ga: Comhartha Idirnáisi

en: Interslavic
ga: Idir-Slavach

en: Inuit Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Inuit

en: Inuktitut
ga: Ionúitis

en: Inuktitut, Eastern Canadian
ga: Inuktitut, Oirthear Cheanada

en: Inupiaq
ga: Iniúipiaicis

en: Inupiatun, North Alaskan
ga: Inupiatun, Alaskan Thuaidh

en: Inupiatun, Northwest Alaska
ga: Inupiatun, Iarthuaisceart Alasca

en: Iowa-Oto
ga: Iowa-Otto

en: Ipiko
ga: Ipico

en: Ir
ga: IR

en: Iranian Persian
ga: Peirsis Iaráinis

en: Iranian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hIaráine

en: Iranun (Malaysia)
ga: Iranun (An Mhalaeisia)

en: Iranun (Philippines)
ga: Iranun (Fhilipíneacha)

en: Iraqw
ga: Iaráic

en: Iraya
ga: An Iaráin

en: Irish
ga: Gaeilge

en: Irish Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hÉireann

en: Irish, Middle (900-1200)
ga: Meán-Ghaeilge (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
ga: Sean-Ghaeilge (go dtí 900)

en: Irish, Primitive
ga: Gaeilge, Primitheach

en: Irántxe
ga: Irantxe

en: Isabi
ga: Izabi

en: Isirawa
ga: Screenship

en: Island Carib
ga: Oileán Carib

en: Islander Creole English
ga: Béarla Creóil Islander

en: Isoko
ga: Isoco

en: Israeli Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Iosrael

en: Istro Romanian
ga: Istro Rómáinis

en: Isu (Fako Division)
ga: Isu (Rannóg Fako)

en: Isu (Menchum Division)
ga: Isu (Rannóg Menchum)

en: Italian
ga: Iodáilis

en: Italian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hIodáile

en: Itelmen
ga: Oitheoirí

en: Itene
ga: Itenes

en: Itik
ga: Itic

en: Itneg, Moyadan
ga: Itneg, Moyadán

en: Itundujia Mixtec
ga: Mixtec Input

en: Itzá
ga: Itza

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
ga: Ivbie Thuaid-Okpela-Arhe

en: Iwal
ga: Ival

en: Iwam, Sepik
ga: Iwam, Sepic

en: Ixcatlán Mazatec
ga: Ixcatlan Mazatec

en: Iyive
ga: Yive

en: Iyo
ga: Agus

en: Izere
ga: Ice

en: Jabutí
ga: Jabuti

en: Jaitmatang
ga: Jaittype

en: Jakattoe
ga: Jacattoe

en: Jakun
ga: Jacun

en: Jamaican Country Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hIamáice

en: Jamaican Creole English
ga: Béarla Creóil Iamáice

en: Jamaican Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hIamáice

en: Jamamadí
ga: Jamamadi

en: Japanese
ga: Seapáinis

en: Japanese Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Seapáine

en: Japanese, Old
ga: Seapáinis, Sean

en: Japrería
ga: Japanía

en: Jaqaru
ga: Jakaru

en: Jarawa (India)
ga: Jarawa (An India)

en: Javanese
ga: Iávais

en: Javanese, Caribbean
ga: Iávaí, Mhuir Chairib

en: Javanese, New Caledonian
ga: Iávaí, Nua Caledóinis

en: Javindo
ga: Jawindo

en: Jawoyn
ga: Jawoin

en: Jenaama Bozo
ga: Jenama Bozo

en: Jerung
ga: Iron

en: Jewish Babylonian Aramaic (ca. 200-1200 CE)
ga: Aramaic Babylonian Giúdach (thart. 200-1200 CE)

en: Jewish Palestinian Aramaic
ga: Aramaic Palaistíneach Giúdach

en: Jhankot Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Jhankot

en: Jimi (Cameroon)
ga: Jimi (Camarún)

en: Jimi (Nigeria)
ga: Jimi (An Nigéir)

en: Jina
ga: Woman

en: Jinuo, Youle
ga: Jinuo, Yule

en: Jinyu Chinese
ga: Jinyu Sínis

en: Jirel
ga: Jeril

en: Joba
ga: Jab

en: Jordanian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hIordáine

en: Judeo-Arabic
ga: Iúdeo-Araibis

en: Judeo-Georgian
ga: Judeo-Seoirsiach

en: Judeo-Iraqi Arabic
ga: Araibis Judeo-Iaráice

en: Judeo-Italian
ga: Judeo-Iodáilis

en: Judeo-Moroccan Arabic
ga: Araibis Judeo-Mharacó

en: Judeo-Persian
ga: Judeo-Peirsis

en: Judeo-Tat
ga: Judeo-State

en: Judeo-Tripolitanian Arabic
ga: Araibis Judeo-Tripolaitánach

en: Judeo-Yemeni Arabic
ga: Araibis Judeo-Yemeni

en: Jumjum
ga: Jumam

en: Jumla Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Jumla

en: Jurchen
ga: Júnna

en: Juǀʼhoan
ga: Ju'hoan

en: Jèrriais
ga: Jeriais

en: Júma
ga: Juma

en: K'iche'
ga: C'iche'

en: Kaansa
ga: Cainsa

en: Kaba
ga: Caba

en: Kabardian
ga: Cabardian

en: Kabiyè
ga: Kabiye

en: Kabola
ga: Cable

en: Kabore One
ga: Cabore One

en: Kabras
ga: Cabras

en: Kabuverdianu
ga: Chabuverdian

en: Kabyle
ga: Cable

en: Kachin
ga: Cachín

en: Kadaru
ga: Kadar

en: Kadazan, Klias River
ga: Kadazan, Abhainn Klias

en: Kaera
ga: Cairo

en: Kafoa
ga: Coffee

en: Kagan Kalagan
ga: Kagan Calagán

en: Kagayanen
ga: Kagayan

en: Kaian
ga: Kayan

en: Kaidipang
ga: Kairdang

en: Kaikadi
ga: All

en: Kaikavian Literary Language
ga: Teanga Liteartha Kaikavian

en: Kaike
ga: Kike

en: Kaili, Ledo
ga: Kaili, Lead

en: Kaili, Unde
ga: Kaili, Unda

en: Kaimbé
ga: Kaimbe

en: Kairak
ga: Cairack

en: Kairiru
ga: Kairyru

en: Kaitag
ga: Caitag

en: Kaiwá
ga: Kaiwa

en: Kaiy
ga: Key

en: Kajakse
ga: Kajakes

en: Kajali
ga: Kaili

en: Kalaallisut
ga: Callallicute

en: Kalagan
ga: Calagán

en: Kalaktang Monpa
ga: Monpa Bearing

en: Kalamsé
ga: Calamse

en: Kalapuya, Northern
ga: Kalapuya, Tuaisceart

en: Kalapuya, Southern
ga: Kalapuya, Deiscirt

en: Kalinga, Mabaka Valley
ga: Kalinga, Gleann Mabaka

en: Kalinga, Southern
ga: Kalinga, Deiscirt

en: Kalkoti
ga: Calcoti

en: Kallahan, Keley-I
ga: Kallahan, Céiley-I

en: Kalmyk
ga: Cailmic

en: Kalo Finnish Romani
ga: Kalo Romani na Fionlainne

en: Kaluli
ga: Kalulí

en: Kalumpang
ga: Callumpang

en: Kamang
ga: Camang

en: Kamano
ga: Camano

en: Kamar
ga: Cosúil

en: Kamara
ga: Camara

en: Kamarian
ga: Camarian

en: Kamasa
ga: Camasa

en: Kamayo
ga: Camayo

en: Kamayurá
ga: Kamayura

en: Kamba (Kenya)
ga: Kamba (An Chéinia)

en: Kambaata
ga: Cambaata

en: Kambaira
ga: Cambaira

en: Kambera
ga: Cambera

en: Kamberau
ga: Camberau

en: Kambiwá
ga: Cambiwa

en: Kami (Nigeria)
ga: Kami (An Nigéir)

en: Kami (Tanzania)
ga: Kami (An Tansáin)

en: Kamoro
ga: Camoro

en: Kamu
ga: Camu

en: Kamula
ga: Camula

en: Kamviri
ga: Camviri

en: Kanakanabu
ga: Canakanabu

en: Kanamarí
ga: Canamarí

en: Kanasi
ga: Canasí

en: Kanauji
ga: Canauji

en: Kandas
ga: Candas

en: Kandawo
ga: Candawo

en: Kande
ga: Cande

en: Kanembu
ga: Canembu

en: Kango (Bas-Uélé District)
ga: Kango (Dúiche Bas-Uélé)

en: Kango (Tshopo District)
ga: Kango (Dúiche Tshopo)

en: Kangri
ga: Cangri

en: Kaniet
ga: Canyet

en: Kaningi
ga: Caningi

en: Kaningra
ga: Caningra

en: Kaninuwa
ga: Caninuwa

en: Kanite
ga: Canite

en: Kanjobal, Western
ga: Kanjobal, Iarthar

en: Kankanaey
ga: Cancanaey

en: Kankanay, Northern
ga: Kankanay, Tuaisceart

en: Kannada
ga: Cannadais

en: Kanowit-Tanjong Melanau
ga: Canowit-Tanjong Melanau

en: Kanoé
ga: Cána

en: Kansa
ga: Cansa

en: Kantosi
ga: Oifig

en: Kanufi
ga: Canufi

en: Kanum, Bädi
ga: Canum, Bädi

en: Kanum, Smärky
ga: Canum, Smarky

en: Kanuri
ga: Canúiris

en: Kanuri, Central
ga: Kanuri, Lár

en: Kanyok
ga: Canyok

en: Kap
ga: Cap

en: Kapin
ga: Capin

en: Kapinawá
ga: Capinawa

en: Kapriman
ga: Capriman

en: Kapya
ga: Capya

en: Kaqchikel
ga: Kachikel

en: Kara (Central African Republic)
ga: Kara (Poblacht na hAfraice Láir)

en: Kara (Korea)
ga: Kara (An Chóiré)

en: Kara (Papua New Guinea)
ga: Kara (Nua-Ghuine Phapua)

en: Kara (Tanzania)
ga: Kara (An Tansáin)

en: Kara-Kalpak
ga: Cara-Chalpáicis

en: Karaboro, Eastern
ga: Karaboro, Oirthear

en: Karaboro, Western
ga: Karaboro, Iarthar

en: Karajarri
ga: Carajarri

en: Karajá
ga: Carajá

en: Karamojong
ga: Caramojong

en: Karao
ga: Carao

en: Karbi
ga: Carbi

en: Karbi, Amri
ga: Carbi, Amri

en: Kare (Central African Republic)
ga: Kare (Poblacht na hAfraice Láir)

en: Kare (Papua New Guinea)
ga: Kare (Nua-Ghuine Phapua)

en: Karelian
ga: Cairéailis

en: Karen, Geko
ga: Karen, An Ghearmáin

en: Karen, Pa'o
ga: Karen, Pa

en: Karen, Pwo Eastern
ga: Karen, Pwo Oirthear

en: Karen, Pwo Northern
ga: Karen, Pwo Tuaisceart

en: Karen, Pwo Western
ga: Karen, Pwo Iarthar

en: Karen, S'gaw
ga: Karen, S'Gaw

en: Karian
ga: Cairian

en: Karipuna
ga: Karipúna

en: Karipúna Creole French
ga: Fraincis Creole Caribbean

en: Karirí-Xocó
ga: Cariri-Xoco

en: Karitiâna
ga: Cairitian

en: Kariyarra
ga: Cairbheatha

en: Karkin
ga: Carkin

en: Karko
ga: Carko

en: Karo (Brazil)
ga: Karo (An Bhrasaíl)

en: Karo (Ethiopia)
ga: Karo (An Aetóip)

en: Karon
ga: Caron

en: Karon Dori
ga: Caron Dori

en: Karore
ga: Carore

en: Kasanga
ga: Casanga

en: Kasem
ga: Casem

en: Kashmiri
ga: Caismíris

en: Kashubian
ga: Caisiúibis

en: Kasiguranin
ga: Ceasuranin

en: Kaska
ga: Casca

en: Kasua
ga: Casua

en: Katabaga
ga: Catabaga

en: Katang, Northern
ga: Katang, Tuaisceart

en: Katang, Southern
ga: Katang, Deiscirt

en: Katbol
ga: Cathbol

en: Kathoriya Tharu
ga: Cathoriya Tharu

en: Katu, Eastern
ga: Katu, Oirthear

en: Katu, Western
ga: Katu, Iarthar

en: Katukína
ga: Katukina

en: Katukína, Panoan
ga: Catukína, Panoan

en: Kaulong
ga: Cluiche

en: Kaur
ga: Caur

en: Kauwera
ga: Cauwera

en: Kavalan
ga: Cavalan

en: Kavet
ga: An uaimh

en: Kaxararí
ga: Cassary

en: Kayabí
ga: Cayabí

en: Kayah, Eastern
ga: Kayah, an tOirthear

en: Kayah, Western
ga: Kayah, Iarthar

en: Kayan River Kayan
ga: Abhainn Kayan, Kayan

en: Kayan, Kayan River
ga: Kayan, Abhainn Kayan

en: Kayardild
ga: Kairdild

en: Kayaw
ga: Crazy

en: Kaytetye
ga: Kaitetye

en: Kazakh
ga: Casaicis

en: Ke'o
ga: Keo

en: Kedang
ga: Cedang

en: Keder
ga: Chair

en: Keerray-Woorroong
ga: Keyray-Focail

en: Keiyo
ga: Cairo

en: Kekchí
ga: Kecchi

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
ga: Kela (Poblacht Dhaonlathach an Chongó)

en: Kela (Papua New Guinea)
ga: Castle (Nua-Ghuine Phapua)

en: Kelabit
ga: Célabit

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
ga: Kele (Poblacht Dhaonlathach an Chongó)

en: Kele (Papua New Guinea)
ga: Kele (Nua-Ghuine Phapua)

en: Keley-I Kallahan
ga: Céiley-I Kallahan

en: Keliko
ga: Celique

en: Kembayan
ga: Cambayan

en: Kembra
ga: Kembro

en: Kemedzung
ga: Bearing

en: Kemiehua
ga: Chemiehua

en: Kemtuik
ga: Céimic

en: Kendeje
ga: Contact

en: Kentish Sign Language, Old
ga: Teanga Chomharthaíochta Kentish, Sean

en: Kenyan Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Céinia

en: Keoru-Ahia
ga: Keoru-Ahija

en: Kepkiriwát
ga: Kepkiriwate

en: Kereho
ga: Careho

en: Keres, Eastern
ga: Keres, Oirthear

en: Keres, Western
ga: Keres, Iarthar

en: Kerewe
ga: Cereve

en: Kerewo
ga: Cerewo

en: Kerinci
ga: Cerinci

en: Kesawai
ga: Keisawai

en: Ketengban
ga: Cutter

en: Ketum
ga: Cetum

en: Kewa, East
ga: Kewa, Thoir

en: Kewa, West
ga: Kewa, Iarthar

en: Kham, Eastern Parbate
ga: Kham, Parbate Oirthear

en: Kham, Western Parbate
ga: Kham, Iarthar Parbate

en: Khamnigan Mongol
ga: Khamnigan Mongólach

en: Khams Tibetan
ga: Khams Tibéidis

en: Khmer, Middle (1400 to 1850 CE)
ga: Khmer, Meán (1400 go 1850 CE)

en: Khmer, Northern
ga: Khmer, Tuaisceart

en: Khmer, Old
ga: Khmer, Sean

en: Khorasani Turkish
ga: Khorasani Tuircis

en: Khün
ga: Khun

en: Kija
ga: Kia

en: Kikuyu
ga: Ciocúis

en: Kilmeri
ga: Cillméri

en: Kimaama
ga: Chimaama

en: Kimaragang
ga: Commeragang

en: Kimré
ga: Kimre

en: Kinabatangan, Upper
ga: Kinabatangan, Uachtarach

en: Kinyarwanda
ga: Cinearuáindis

en: Kiput
ga: Kipute

en: Kire
ga: Cire

en: Kirghiz
ga: Cirgeastáinis

en: Kirmanjki (individual language)
ga: Kirmanjki (teanga aonair)

en: Kirya-Konzəl
ga: Kirya Console

en: Kisi, Southern
ga: Kisi, Deiscirt

en: Kissi, Northern
ga: Kissi, Tuaisceart

en: Kistane
ga: Cistane

en: Kita Maninkakan
ga: Táimid ag déanamh

en: Kituba (Congo)
ga: Kituba (An Chongó)

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
ga: Kituba (Poblacht Dhaonlathach an Chongó)

en: Kiwai, Northeast
ga: Kiwai, Oirthuaisceart

en: Kiwai, Southern
ga: Kiwai, Deiscirt

en: Kizamani
ga: Cizamani

en: Klallam
ga: Clallam

en: Klao
ga: Clao

en: Klias River Kadazan
ga: Abhainn Klias Kadazan

en: Klingon
ga: Clingon

en: Koalib
ga: Coalib

en: Kobol
ga: Cobol

en: Kobon
ga: Cobon

en: Kodeoha
ga: Codeoha

en: Kodia
ga: Códia

en: Koenoem
ga: Coenoem

en: Kofa
ga: Cófa

en: Kofei
ga: Caife

en: Kofyar
ga: Cofyar

en: Kohistani Shina
ga: An tSín Cohistan

en: Kohumono
ga: Cohumone

en: Koiali, Mountain
ga: Koiali, Sléibhte

en: Koiari, Grass
ga: Koiari, Féar

en: Koireng
ga: Coireng

en: Koitabu
ga: Coitabu

en: Kokata
ga: Cocata

en: Koke
ga: Coke

en: Kokoda
ga: Cocoda

en: Kokola
ga: Cocola

en: Kokota
ga: Cocota

en: Kol (Bangladesh)
ga: Kol (An Bhanglaidéis)

en: Kol (Cameroon)
ga: Kol (Camarún)

en: Kol (Papua New Guinea)
ga: Kol (Nua-Ghuine Phapua)

en: Kola
ga: Cola

en: Kolami, Northwestern
ga: Kolami, Thiarthuaisceart

en: Kolami, Southeastern
ga: Kolami, Oirdheisceart

en: Kolbila
ga: Colbille

en: Koli, Kachi
ga: Koli, Cachi

en: Koli, Parkari
ga: Koli, Páirc

en: Koli, Wadiyara
ga: Koli, Wadiara

en: Kolibugan Subanon
ga: Collibugan Subanon

en: Kom (Cameroon)
ga: Kom (Camarún)

en: Koma
ga: Grúpa

en: Komba
ga: Comba

en: Kombai
ga: Combai

en: Kombio
ga: Combo

en: Komering
ga: Comering

en: Komi
ga: Coimí

en: Komi-Permyak
ga: Comi-Permyak

en: Komi-Zyrian
ga: Comi-Zyrian

en: Kominimung
ga: Comment

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
ga: Komo (Poblacht Dhaonlathach an Chongó)

en: Komo (Sudan)
ga: Komo (An tSúdáin)

en: Komodo
ga: Comodo

en: Kompane
ga: Compane

en: Komyandaret
ga: Comyandaret

en: Konai
ga: Conai

en: Konda
ga: Conda

en: Konda-Dora
ga: Conda-Dora

en: Koneraw
ga: Coneraw

en: Kongo
ga: Congóis

en: Kongo, San Salvador
ga: Congo, San Salvador

en: Konjo, Coastal
ga: Konjo, Cósta

en: Konjo, Highland
ga: Konjo, Gaidhealtachd

en: Konkani (individual language)
ga: Konkani (teanga aonair)

en: Konkani (macrolanguage)
ga: Konkani (macraiteanga)

en: Konkomba
ga: Concomba

en: Konni
ga: Conni

en: Kono (Guinea)
ga: Kono (An Ghuine)

en: Kono (Nigeria)
ga: Kono (An Nigéir)

en: Kono (Sierra Leone)
ga: Kono (Siarra Leone)

en: Konomala
ga: Conomala

en: Konongo
ga: Conongo

en: Konso
ga: Contact

en: Konyak Naga
ga: Conyak Naga

en: Konyanka Maninka
ga: Conyanka Maninka

en: Konzo
ga: Conzo

en: Koongo
ga: Coongo

en: Koonzime
ga: Coonzime

en: Koorete
ga: Coorete

en: Kopar
ga: Copar

en: Kopkaka
ga: Copkaka

en: Koraga, Korra
ga: Koraga, Corra

en: Koraga, Mudu
ga: Coraga, Mudu

en: Korak
ga: Step

en: Korana
ga: Corana

en: Korandje
ga: Corandje

en: Korean
ga: Cóiréis

en: Korean Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Cóiré

en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
ga: Cóiréis, Meán (10ú agus 16ú céad.)

en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
ga: Cóiréis, Sean (3ar-9ú céad.)

en: Korku
ga: Corku

en: Korlai Creole Portuguese
ga: Korlai Creole Portaingéilis

en: Koro (Côte d'Ivoire)
ga: Koro (Cósta Eabhair)

en: Koro (India)
ga: Koro (An India)

en: Koro (Papua New Guinea)
ga: Koro (Nua-Ghuine Phapua)

en: Koro (Vanuatu)
ga: Koro (Vanuatú)

en: Koromfé
ga: Coromfe

en: Koromira
ga: Coromira

en: Koronadal Blaan
ga: Coronadal Blaan

en: Koroni
ga: Corones

en: Koropó
ga: Coropo

en: Koroshi
ga: Coroshi

en: Korowai
ga: Corowai

en: Korra Koraga
ga: Corra Coraga

en: Korubo
ga: Corubo

en: Korupun-Sela
ga: Corupun-Sela

en: Korwa
ga: Corwa

en: Koryak
ga: Coryak

en: Kosadle
ga: Cosadle

en: Kosarek Yale
ga: Yale Coaster

en: Kosena
ga: Košena

en: Kota (Gabon)
ga: Cathair (Gabon)

en: Kota Marudu Talantang
ga: Cathair Marudu Talantang

en: Kotafon Gbe
ga: Cotafon Gbe

en: Kotava
ga: Cotavia

en: Kott
ga: Cott

en: Kovai
ga: Kowai

en: Kove
ga: Cobh

en: Kowiai
ga: Cowiai

en: Kpati
ga: Kappi

en: Kpelle, Guinea
ga: Kpelle, An Ghuine

en: Kpelle, Liberia
ga: Kpelle, An Libéir

en: Krache
ga: Crache

en: Krahn, Eastern
ga: Krahn, Oirthear

en: Krahn, Western
ga: Krahn, Iarthar

en: Krahô
ga: Krahó

en: Krevinian
ga: Crevinian

en: Kreye
ga: Crée

en: Krikati-Timbira
ga: Crikati-Timbira

en: Kriol English, Belize
ga: Kriol English, An Bheilís

en: Krisa
ga: Géarchéim

en: Krobu
ga: Crop

en: Krongo
ga: Chrongo

en: Krumen, Plapo
ga: Crumen, Plap

en: Krumen, Pye
ga: Crumen, Pye

en: Krung
ga: Crung

en: Kryts
ga: Criters

en: Kua-nsi
ga: Co-NSI

en: Kuamasi
ga: Coating

en: Kuanua
ga: Quanua

en: Kuanyama
ga: Cuainiáimis

en: Kube
ga: Cube

en: Kubi
ga: Cubi

en: Kudiya
ga: Kudya

en: Kudu-Camo
ga: Cudu-Camo

en: Kufr Qassem Sign Language (KQSL)
ga: Teanga Chomharthaíochta Kufr Qassem (KQSL)

en: Kui (India)
ga: Kui (An India)

en: Kui (Indonesia)
ga: Kui (An Indinéis)

en: Kui, Dawik
ga: Kui, David

en: Kuk
ga: Cock

en: Kuke
ga: Cuke

en: Kukele
ga: Cuckel

en: Kulere
ga: Níos fuaire

en: Kulina Pano
ga: Cutter Pano

en: Kullu Pahari
ga: Kullu Phari

en: Kulon
ga: Cutter

en: Kulung (Nepal)
ga: Kulung (Neipeal)

en: Kulung (Nigeria)
ga: Kulung (An Nigéir)

en: Kuman (Papua New Guinea)
ga: Kuman (Nua-Ghuine Phapua)

en: Kuman (Russia)
ga: Kuman (An Rúis)

en: Kumbaran
ga: Comparation

en: Kumbewaha
ga: Computing

en: Kumhali
ga: Kumhalí

en: Kuna, Border
ga: Kuna, Teorainn

en: Kung
ga: Cong

en: Kungarakany
ga: Ungarakany

en: Kungardutyi
ga: An Ungardutyi

en: Kuot
ga: Cutter

en: Kupa
ga: Cuppy

en: Kupia
ga: Cupia

en: Kur
ga: When

en: Kura Ede Nago
ga: Cure Ede Nago

en: Kurdish
ga: Coirdis

en: Kurdish, Central
ga: Cúirdis, Lárnach

en: Kurdish, Northern
ga: Cúirdis, Tuaisceart

en: Kurdish, Southern
ga: Cúirdis, Theas

en: Kuria
ga: Cúria

en: Kurrama
ga: Currama

en: Kuskokwim, Upper
ga: Kuskokwim, Uachtarach

en: Kutenai
ga: Cutenai

en: Kutong
ga: Cutong

en: Kutto
ga: Cutto

en: Kuturmi
ga: Cuturmi

en: Kuuk Thaayorre
ga: Thaayorre Castle

en: Kuvale
ga: Cuvale

en: Kuvi
ga: Cuvi

en: Kuwaa
ga: Kuwait

en: Kuwaataay
ga: Kuwait

en: Kven Finnish
ga: Kven Fionlainnis

en: Kw'adza
ga: Quadza

en: Kwa
ga: For

en: Kwadi
ga: Quadí

en: Kwaio
ga: Quaio

en: Kwalhioqua-Tlatskanai
ga: Qualhioqua-Tlatskanai

en: Kwambi
ga: Quambi

en: Kwamera
ga: Camera

en: Kwamtim One
ga: Quamtim One

en: Kwandu
ga: Quandu

en: Kwangali
ga: Quangali

en: Kwer
ga: Quer

en: Kwerba Mamberamo
ga: Cowerba Mamberamo

en: Kwese
ga: Quest

en: Kwesten
ga: Kwest

en: Kwoma
ga: Kwoim

en: Kâte
ga: Cate

en: Kɛlɛngaxo Bozo
ga: Bozo ag caoineadh

en: Label
ga: Lipéad

en: Lachi, White
ga: Lachi, Bán

en: Lachixío Zapotec
ga: Lachixio Zapotec

en: Ladino
ga: Laideanóis

en: Laghu
ga: Lagu

en: Laha (Indonesia)
ga: Laha (An Indinéis)

en: Laha (Viet Nam)
ga: Laha (Vítneam)

en: Lahanan
ga: Lachanan

en: Lahnda
ga: Lánda

en: Lahul Lohar
ga: Lahaul Lohar

en: Laiyolo
ga: Laiolo

en: Lak
ga: Lock

en: Laka (Chad)
ga: Laka (An tSáid)

en: Lake Miwok
ga: Loch Miwok

en: Lakkia
ga: Lakia

en: Lakondê
ga: Laconde

en: Lala-Roba
ga: Lala-Rubber

en: Lalana Chinantec
ga: Lana Chinantec

en: Lalu, Eastern
ga: Lalu, an tOirthear

en: Lalu, Western
ga: Lalu, Iarthar

en: Lama (Togo)
ga: Lama (Tógó)

en: Lame
ga: Clamh

en: Lampung Api
ga: Lamp Api

en: Lango (South Sudan)
ga: Lango (An tSúdáin Theas)

en: Langobardic
ga: Langobardach

en: Langue des signes de Belgique Francophone
ga: Teanga Comharthaí na Bheilge Francophónach

en: Lao
ga: Láóis

en: Laos Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Laos

en: Lardil
ga: Lardile

en: Large Flowery Miao
ga: Miao Bláthanna Mór

en: Laro
ga: Laró

en: Larteh
ga: Lartech

en: Laru
ga: Lara

en: Lasalimu
ga: Leasalimu

en: Lashi
ga: Lash

en: Late Middle Chinese
ga: Meán-Sínis Déanach

en: Latgalian
ga: Latgalánach

en: Latin
ga: Laidin

en: Latu
ga: Late

en: Latundê
ga: Latund

en: Latvian
ga: Laitvis

en: Latvian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Laitvia

en: Latvian, Standard
ga: Laitvis, Caighdeánach

en: Laua
ga: Lower

en: Lauje
ga: Lower

en: Lautu Chin
ga: Clean Chin

en: Lavi
ga: Life

en: Lawa, Eastern
ga: Lawa, Oirthear

en: Lawa, Western
ga: Lawa, Iarthar

en: Lawu
ga: Law

en: Lawunuia
ga: Launuia

en: Leipon
ga: Leipón

en: Leizhou Chinese
ga: Sínis Leizhou

en: Lelak
ga: Lower

en: Lele (Chad)
ga: Lele (An tSáid)

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
ga: Lele (Poblacht Dhaonlathach an Chongó)

en: Lele (Guinea)
ga: Lele (An Ghuine)

en: Lele (Papua New Guinea)
ga: Lele (Nua-Ghuine Phapua)

en: Lembata, South
ga: Lembata, Theas

en: Lembata, West
ga: Lembata, Iarthar

en: Lengilu
ga: Language

en: Lengo
ga: Language

en: Leningitij
ga: Leningity

en: Lenje
ga: Lens

en: Lenkau
ga: Links

en: Lepki
ga: Greamaitheach

en: Lese
ga: Léigh

en: Lesing-Gelimi
ga: Léitheoireacht

en: Leti (Cameroon)
ga: Leti (Camarún)

en: Leti (Indonesia)
ga: Leti (An Indinéis)

en: Levantine Arabic
ga: Araibis Levantach

en: Lewo
ga: Lew

en: Li'o
ga: Li'O

en: Liana-Seti
ga: Liana-Set

en: Liberia Kpelle
ga: Libéir Kpelle

en: Liberian English
ga: Béarla na Libéire

en: Libon Bikol
ga: Libon Bicol

en: Libyan Arabic
ga: Araibis na Libia

en: Libyan Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Libia

en: Ligbi
ga: Lighbi's

en: Ligurian (Ancient)
ga: Ligurian (Ársa)

en: Lihir
ga: Lighir

en: Likila
ga: Liquilla

en: Likuba
ga: Liquba

en: Likum
ga: Liqum

en: Likwala
ga: Liquale

en: Limba, East
ga: Teanga, Thoir

en: Limba, West-Central
ga: Teanga, Thiar-Lár

en: Limbu
ga: Limbú

en: Limi
ga: Lime

en: Linear A
ga: Líneach A

en: Lingala
ga: Liongáilis

en: Lingua Franca
ga: Teanga Fraincis

en: Lingua Franca Nova
ga: Teanga Franca Nova

en: Literary Chinese
ga: Sínis Liteartha

en: Lithuanian
ga: Liotuáinis

en: Lithuanian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Liotuáine

en: Lithuanian, Old
ga: Liotuáinis, Sean

en: Livvi
ga: Living

en: Loarki
ga: Loards

en: Lobi
ga: Lobí

en: Logir
ga: Logáil

en: Logo
ga: Lógó

en: Logooli
ga: Logools

en: Logorik
ga: Logoric

en: Lohar, Gade
ga: Lohar, Gate

en: Lohorung
ga: Loghoring

en: Lokaa
ga: Location

en: Loke
ga: Lock

en: Lolopo, Southern
ga: Lolopo, Deiscirt

en: Loma (Liberia)
ga: Loma (An Libéir)

en: Lomaiviti
ga: Lomaivití

en: Lomwe, Malawi
ga: Lomwe, An Mhaláiv

en: Long Phuri Naga
ga: Ó Phuri Naga

en: Long Wat
ga: Wat Fada

en: Lopi
ga: Lopy

en: Loreto-Ucayali Spanish
ga: Loreto-Ucayali Spáinnis

en: Louisiana Creole
ga: Creóil Louisiana

en: Low German
ga: Gearmáinis Íseal

en: Lower Burdekin
ga: Burdekin Íochtarach

en: Lower Chehalis
ga: Chehalis Íochtarach

en: Lower Grand Valley Dani
ga: Iochtarach Grand Valley Dani

en: Lower Nossob
ga: Nossob Íochtarach

en: Lower Silesian
ga: Siléise Íochtarach

en: Lower Sorbian
ga: Sorbian Íochtarach

en: Lower Southern Aranda
ga: Aranda Deiscirt Íochtarach

en: Lower Ta'oih
ga: Lower Taoih

en: Lower Tanana
ga: Tanana Íochtarach

en: Lowland Oaxaca Chontal
ga: Ísealland Oaxaca Chontal

en: Lozi
ga: Lozí

en: Luba-Katanga
ga: Lúba-Cataingis

en: Lubu
ga: Lubú

en: Ludian
ga: Lúdian

en: Lufu
ga: Lufú

en: Luiseno
ga: Luisene

en: Lumbu
ga: Lamp

en: Lungalunga
ga: Lungalung

en: Lungga
ga: Lung

en: Luo (Cameroon)
ga: Luo (Camarún)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ga: Luo (An Chéinia agus an Tansáin)

en: Luri, Northern
ga: Luri, Tuaisceart

en: Luri, Southern
ga: Luri, Deiscirt

en: Luxembourgish
ga: Lucsamburgach

en: Luyana
ga: Luiana

en: Lyngngam
ga: Lignam

en: Lyélé
ga: Lyelle

en: Láadan
ga: Leasons

en: Láá Láá Bwamu
ga: Lá Lá Bwamu

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
ga: Ma (Poblacht Dhaonlathach an Chongó)

en: Ma (Papua New Guinea)
ga: Ma (Nua-Ghuine Phapua)

en: Ma'anyan
ga: Maanyan

en: Ma'di, Southern
ga: Ma'di, Deiscirt

en: Ma'ya
ga: Maya

en: Maay
ga: Moon

en: Maba (Chad)
ga: Maba (An tSáid)

en: Maba (Indonesia)
ga: Maba (An Indinéis)

en: Mabaan
ga: Lower

en: Macaguán
ga: Macaguan

en: Macedo-Romanian
ga: Macedo-Rómáinis

en: Macedonian
ga: Macadóinis

en: Macedonian, Ancient
ga: Macadóinis, Ársa

en: Machinere
ga: Machines

en: Mada (Cameroon)
ga: Mada (Camarún)

en: Mada (Nigeria)
ga: Mada (An Nigéir)

en: Madagascar Sign Language
ga: Teanga Comharthaíochta Madagascar

en: Maewo, Central
ga: Maewo, Lár

en: Mag-antsi Ayta
ga: Maighnéid Aita

en: Magar, Eastern
ga: Magar, Oirthear

en: Magar, Western
ga: Magar, Iarthar

en: Magɨ (Madang Province)
ga: Mag( Cúige Madang)

en: Magɨyi
ga: Mag

en: Mahasu Pahari
ga: Mahasu Phari

en: Mai Brat
ga: May Bread

en: Maidu, Northeast
ga: Maidu, Oirthuaisceart

en: Maidu, Northwest
ga: Maidu, Iarthuaisceart

en: Maidu, Valley
ga: Maidu, Gleann

en: Maii
ga: May

en: Mainfränkisch
ga: Mainfrangisch

en: Mainstream Kenyah
ga: Príomhshrutha Kenyah

en: Maisin
ga: Measin

en: Maithili
ga: Maitilis

en: Maiwa (Indonesia)
ga: Maiwa (An Indinéis)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
ga: Maiwa (Nua-Ghuine Phapua)

en: Majhwar
ga: Small

en: Majukayang Kalinga
ga: Mujukayang Kalinga

en: Mak (China)
ga: Mak (An tSín)

en: Mak (Nigeria)
ga: Mak (An Nigéir)

en: Makhuwa
ga: Makhuba

en: Makian, East
ga: Makian, Thoir

en: Makian, West
ga: Makian, Iarthar

en: Makuráp
ga: Makurap

en: Mal
ga: Mall

en: Mala (Nigeria)
ga: Mala (An Nigéir)

en: Mala (Papua New Guinea)
ga: Mala (Nua-Ghuine Phapua)

en: Malaccan Creole Malay
ga: Malaccan Creole Malaise

en: Malaccan Creole Portuguese
ga: Portaingéilis Creole Malaccan

en: Malagasy
ga: Malagásais

en: Malagasy, Antankarana
ga: Malagasy, Antarctica

en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
ga: Malagasy, Tuaisceart Betsimisaraka

en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
ga: Malagasy, Deiscirt Betsimisaraka

en: Malaryan
ga: Malarian

en: Malawian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Malawian

en: Malay (individual language)
ga: Maláis (teanga aonair)

en: Malay (macrolanguage)
ga: Maláis (macratheanga)

en: Malay, Ambonese
ga: Malaise, Ambónais

en: Malay, Baba
ga: Maláis, Baba

en: Malay, Bacanese
ga: Maláis, Bacanese

en: Malay, Balinese
ga: Maláis, Bailíneis

en: Malay, Banda
ga: Maláis, Banda

en: Malay, Berau
ga: Maláis, Berau

en: Malay, Bukit
ga: Maláis, Bukit

en: Malay, Central
ga: Maláis, Lárnach

en: Malay, Cocos Islands
ga: Malay, Oileáin Cocos

en: Malay, Jambi
ga: Maláis, Jambi

en: Malay, Kedah
ga: Maláis, Kedah

en: Malay, Kupang
ga: Malais, Kupang

en: Malay, Larantuka
ga: Maláis, Larantuka

en: Malay, Makassar
ga: Maláis, Makassar

en: Malay, Manado
ga: Maláis, Manado

en: Malay, North Moluccan
ga: Maláis, Molúcán Thuaidh

en: Malay, Old
ga: Malaise, Sean

en: Malay, Papuan
ga: Maláis, Papuan

en: Malay, Pattani
ga: Malaois, Pattani

en: Malay, Sabah
ga: Maláis, Sabah

en: Malay, Standard
ga: Maláis, Caighdeánach

en: Malay, Tenggarong Kutai
ga: Maláis, Tenggarong Kutai

en: Malayalam
ga: Mailéalaimis

en: Malaynon
ga: Malaiéin

en: Malayo
ga: Malaio

en: Malaysian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Malaeisia

en: Male (Ethiopia)
ga: Fireann (An Aetóip)

en: Male (Papua New Guinea)
ga: Fireann (Nua-Ghuine Phapua)

en: Mali
ga: Malí

en: Malo
ga: Male

en: Maltese
ga: Máltais

en: Maltese Sign Language
ga: Teanga Comharthaíochta Máltais

en: Malua Bay
ga: Bá Malua

en: Maléku Jaíka
ga: Maléku Jaica

en: Mam
ga: Mamaí

en: Mama
ga: Mamaí

en: Mamaindé
ga: Mamainde

en: Mambila, Cameroon
ga: Mambila, Camarún

en: Mambila, Nigeria
ga: Mambila, An Nigéir

en: Mamboru
ga: Mamború

en: Manchu
ga: Manchúiris

en: Manda (Australia)
ga: Manda (An Astráil)

en: Manda (Tanzania)
ga: Manda (An Tansáin)

en: Mandaic, Classical
ga: Mandaic, Clasaiceach

en: Mandarin Chinese
ga: Sínis Mandairínis

en: Mandobo Atas
ga: Mandobo Top

en: Mandobo Bawah
ga: Mandobo Under

en: Manem
ga: Manema

en: Mangerr
ga: Manger

en: Manichaean Middle Persian
ga: Meán-Peirsis Manichaean

en: Maninkakan, Eastern
ga: Maninkakan, Oirthear

en: Maninkakan, Western
ga: Maninkakan, Iarthar

en: Manipuri
ga: Manapúiris

en: Manipuri, Old
ga: Manipuri, Sean

en: Mankanya
ga: Mancanya

en: Mankiyali
ga: Mankiali

en: Mannan
ga: Mannán

en: Mano
ga: Manual

en: Manobo, Ata
ga: Manobo, Atha

en: Manobo, Ilianen
ga: Manobo, Ilians

en: Manobo, Western Bukidnon
ga: Manobo, Iarthar Bukidnon

en: Manx
ga: Manainnis

en: Maori
ga: Maorais

en: Mape
ga: Mapes

en: Mapos Buang
ga: Buang Bag

en: Maquiritari
ga: Maquiritaire

en: Marathi
ga: Maraitis

en: Marathi, Old
ga: Marathi, Sean

en: Mardin Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Mardin

en: Marghi Central
ga: Lárnach Marghi

en: Marghi South
ga: Marghi Theas

en: Margu
ga: Margú

en: Mari (East Sepik Province)
ga: Mari (Cúige Sepik Thoir)

en: Mari (Madang Province)
ga: Mari (Cúige Madang)

en: Mari (Russia)
ga: Mari (An Rúis)

en: Mari, Eastern
ga: Mari, Oirthear

en: Mari, Western
ga: Mari, Iarthar

en: Maria (Papua New Guinea)
ga: Maria (Nua-Ghuine Phapua)

en: Marik
ga: Marique

en: Marino
ga: Mairíne

en: Maritime Sign Language
ga: Teanga Comharthaíochta Muirí

en: Marka
ga: Brand

en: Markweeta
ga: Marchweeta

en: Marma
ga: Marble

en: Marquesan, North
ga: Marquesan, Thuaidh

en: Marquesan, South
ga: Marquesan, Theas

en: Marriammu
ga: Marriam

en: Marrithiyel
ga: Marrithiel

en: Martha's Vineyard Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Fíonghlainne Martha

en: Marwari (India)
ga: Marwari (An India)

en: Marwari (Pakistan)
ga: Marwari (An Phacastáin)

en: Marúbo
ga: Marubo

en: Masela, Central
ga: Masela, Lár

en: Masela, East
ga: Masela, Thoir

en: Masela, West
ga: Masela, Iarthar

en: Mashi (Nigeria)
ga: Mashi (An Nigéir)

en: Mashi (Zambia)
ga: Mashi (An tSambia)

en: Maskelynes
ga: Measc Lines

en: Masmaje
ga: Massage

en: Matepi
ga: Matthépi

en: Matigsalug Manobo
ga: Measureable Manobo

en: Mato Grosso Arára
ga: Mato Grosso Arra

en: Matsés
ga: Mats

en: Matu Chin
ga: Match Chin

en: Mauritian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Oileáin

en: Mawa (Chad)
ga: Mawa (An tSáid)

en: Mawa (Nigeria)
ga: Mawa (An Nigéir)

en: Mawak
ga: Mowak

en: Mawayana
ga: Mowayana

en: Mawes
ga: Mowes

en: Mayan, Epigraphic
ga: Mayan, Epigrafach

en: Mayi-Kulan
ga: May-Kulan

en: Mayi-Yapi
ga: May-Yapi

en: Mayo
ga: Maigh Eo

en: Mazahua, Central
ga: Mazahua, Lár

en: Mazanderani
ga: Macedonian

en: Mbalanhu
ga: Balanhu

en: Mbandja
ga: Commander

en: Mbangwe
ga: Mangwe

en: Mbara (Australia)
ga: Mbara (An Astráil)

en: Mbato
ga: Bato

en: Mbe
ga: MBE

en: Mbe'
ga: MBE'

en: Mbembe, Cross River
ga: Mbembe, Tras-Abhainn

en: Mbo (Cameroon)
ga: Mbo (Camarún)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
ga: Mbo (Poblacht Dhaonlathach an Chongó)

en: Mbowe
ga: Muisiriún

en: Mbugwe
ga: Mbughwe

en: Mbuk
ga: Muck

en: Mbula
ga: Mbulas

en: Mbunda
ga: Bundle

en: Me'phaa, Azoyú
ga: Me'phaa, Azoyu

en: Media Lengua
ga: Meáin Teanga

en: Median
ga: Meánmhéid

en: Megleno Romanian
ga: Megleno Rómáinis

en: Mehek
ga: Mí

en: Mehináku
ga: Mehinaku

en: Mehri
ga: Mehr

en: Mekmek
ga: Mecca

en: Melanau, Central
ga: Melanau, Lár

en: Melanau, Daro-Matu
ga: Melanau, Daro-Matthew

en: Melanau, Kanowit-Tanjong
ga: Melanau, Canowit-Tanjong

en: Melanau, Sibu
ga: Melanau, Sibú

en: Memoni
ga: Cuimhneacháin

en: Mendalam Kayan
ga: Mendal Kayan

en: Mende (Papua New Guinea)
ga: Mende (Nua-Ghuine Phapua)

en: Mende (Sierra Leone)
ga: Mende (Siarra Leone)

en: Mengaka
ga: Menghaka

en: Mengen
ga: Menghen

en: Mengisa
ga: Manguage

en: Menya
ga: Menu

en: Meohang, Eastern
ga: Meohang, Oirthear

en: Meohang, Western
ga: Meohang, Iarthar

en: Mer
ga: Tuilleadh

en: Meroitic
ga: Meroiteach

en: Mese
ga: Mise

en: Mesopotamian Arabic
ga: Araibis Mesopotamian

en: Mesqan
ga: Meascan

en: Metlatónoc Mixtec
ga: Metlatón Mixtec

en: Mexican Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Mheicsiceo

en: Meyah
ga: Meiah

en: Mfinu
ga: Mphine

en: Mfumte
ga: Module

en: Mgbolizhia
ga: Mbbolizhia

en: Miao, Chuanqiandian Cluster
ga: Miao, Chuanqiandian Braisle

en: Miao, Eastern Qiandong
ga: Miao, Qiandong Thoir

en: Miao, Eastern Xiangxi
ga: Miao, Xiangxi Oirthear

en: Miao, Horned
ga: Miao, Cornach

en: Miao, Large Flowery
ga: Miao, Bláthanna Móra

en: Miao, Northern Qiandong
ga: Miao, Thuaisceart Qiandong

en: Miao, Small Flowery
ga: Miao, Bláthanna Beaga

en: Miao, Southern Qiandong
ga: Miao, Qiandong Theas

en: Miao, Western Xiangxi
ga: Miao, Iarthar Xiangxi

en: Mid-Southern Banda
ga: Banda Mheán-Theas

en: Middle Armenian
ga: Meán-Airméinis

en: Middle Breton
ga: Meán-Breataine

en: Middle Cornish
ga: Meán-Cornish

en: Middle Dutch (ca. 1050-1350)
ga: Meán-Ollainnis (thart. 1050-1350)

en: Middle English (1100-1500)
ga: Meán-Bhéarla (1100-1500)

en: Middle French (ca. 1400-1600)
ga: Meán-Fraincis (thart. 1400-1600)

en: Middle High German (ca. 1050-1500)
ga: Meán-Gearmáinis Ard (thart. 1050-1500)

en: Middle Hittite
ga: Meán-Hittite

en: Middle Irish (900-1200)
ga: Meán-Ghaeilge (900-1200)

en: Middle Khmer (1400 to 1850 CE)
ga: Meán-Khmer (1400 go 1850 CE)

en: Middle Korean (10th-16th cent.)
ga: Meán-Chóiré (10ú go 16ú céad.)

en: Middle Low German
ga: Meán-Gearmáinis Íseal

en: Middle Mongolian
ga: Meán-Mongóilis

en: Middle Newar
ga: Meán-Newar

en: Middle Watut
ga: Middle Water

en: Middle Welsh
ga: Meán-Bhéarlais

en: Migum
ga: Mígum

en: Mili
ga: Mile

en: Miluk
ga: Milk

en: Min Bei Chinese
ga: Min Bei Sínis

en: Min Dong Chinese
ga: Min Dong Sínis

en: Min Nan Chinese
ga: Min Nan Sínis

en: Min Zhong Chinese
ga: Min Zhong Sínis

en: Mina (Cameroon)
ga: Mina (Camarún)

en: Minaean
ga: Minean

en: Minaveha
ga: Minavea

en: Mindiri
ga: Mindirí

en: Minokok
ga: Minocco

en: Minriq
ga: Minric

en: Mintil
ga: Míntil

en: Minyag, Eastern
ga: Minyag, Oirthear

en: Minyag, Western
ga: Minyag, Iarthar

en: Miqie
ga: Miquie

en: Miraya Bikol
ga: Miraya Bicol

en: Miriti
ga: Mirits

en: Miriwoong Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Miriwoong

en: Mising
ga: Measing

en: Mittu
ga: Mitte

en: Miwok, Bay
ga: Miwok, An Bá

en: Miwok, Central Sierra
ga: Miwok, Lár Siarra

en: Miwok, Coast
ga: Miwok, Cósta

en: Miwok, Lake
ga: Miwok, Loch

en: Miwok, Northern Sierra
ga: Miwok, Siarra Tuaisceart

en: Miwok, Southern Sierra
ga: Miwok, An Siarra Theas

en: Mixe, North Central
ga: Mixe, Lár Thuaidh

en: Mixed Great Andamanese
ga: Measctha Mór Andamanese

en: Mixtec, Atatláhuca
ga: Mixtec, Atlatláhuca

en: Mixtec, Metlatónoc
ga: Mixtec, Metlatonoc

en: Mixtec, Northern Tlaxiaco
ga: Mixtec, Tlaxiaco Thuaisceart

en: Mixtec, Northwest Oaxaca
ga: Mixtec, Iarthuaisceart Oaxaca

en: Mixtec, Pinotepa Nacional
ga: Mixtec, Pinotepa Náisiúnta

en: Mixtec, Santa Lucía Monteverde
ga: Mixtec, Santa Lucia Monteverde

en: Mixtec, Silacayoapan
ga: Mixtec, Silacayoapán

en: Mixtec, Sinicahua
ga: Mixtec, An tSín

en: Mixtec, Southeastern Nochixtlán
ga: Mixtec, Nochixtlán Oirdheisceart

en: Mixtec, Southern Puebla
ga: Mixtec, Deisceart Puebla

en: Mixtec, Southwestern Tlaxiaco
ga: Mixtec, Tlaxiaco Thiardheisceart

en: Mixtec, Tidaá
ga: Mixtec, Tidá

en: Mixtec, Tijaltepec
ga: Mixtec, Tialtepec

en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
ga: Mixtec, Iarthar Juxtlahuaca

en: Mixtec, Yucuañe
ga: Mixtec, Yucuan

en: Miyakubo Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Miyakubo

en: Mnong, Central
ga: Mnong, Lár

en: Mnong, Eastern
ga: Mnong, Oirthear

en: Mnong, Southern
ga: Mnong, Deiscirt

en: Mobilian
ga: Furniture

en: Mocoví
ga: Mocovi

en: Modern Greek (1453-)
ga: Gréigis nua-aimseartha (1453-)

en: Mofu, North
ga: Mofu, Thuaidh

en: Mohawk
ga: Móháicis

en: Moi (Congo)
ga: Moi (An Chongó)

en: Moi (Indonesia)
ga: Moi (An Indinéis)

en: Moikodi
ga: Moicodi

en: Moingi
ga: Moingia

en: Mok
ga: Mock

en: Moken
ga: Mocen

en: Mokerang
ga: Mocerang

en: Mokilese
ga: Mocilese

en: Moklen
ga: Moclen

en: Mokole
ga: Mocole

en: Mokpwe
ga: Mocpwe

en: Moksela
ga: Mocsela

en: Moldova Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Moldóive

en: Mom Jango
ga: Mama Jango

en: Mon
ga: Dé Luain

en: Mon, Old
ga: Luain, Sean

en: Monastic Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Mainistreach

en: Mondropolon
ga: Mondropolone

en: Mondé
ga: Monde

en: Mongo
ga: Mhongó

en: Mongol
ga: Mongóil

en: Mongolia Buriat
ga: Mhongóil Buriat

en: Mongolian
ga: Mongóilis

en: Mongolian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Mongóilis

en: Mongolian, Classical
ga: Mongóilis, Clasaiceach

en: Mongolian, Halh
ga: Mongóilis, Halh

en: Mongolian, Middle
ga: Mongóilis, Meánach

en: Mongolian, Peripheral
ga: Mongóilis, Forimeallach

en: Mono (Cameroon)
ga: Mono (Camarún)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
ga: Mono (Poblacht Dhaonlathach an Chongó)

en: Mono (Solomon Islands)
ga: Mono (Oileáin Sholamón)

en: Mono (USA)
ga: Mono (SAM)

en: Montenegrin
ga: Montainéagrach

en: Monumbo
ga: Séadchomhartha

en: Mopán Maya
ga: Mopan Maya

en: Mor (Bomberai Peninsula)
ga: Mor (Leithinis Bomberai)

en: Mor (Mor Islands)
ga: Mor (Oileáin Mor)

en: Morerebi
ga: Morérebi

en: Mori Bawah
ga: Mori Bow

en: Moroccan Arabic
ga: Araibis Mharacó

en: Moroccan Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Mharacó

en: Morokodo
ga: Morocco

en: Moskona
ga: Moscó

en: Mountain Koiali
ga: Sléibhe Koiali

en: Movima
ga: Movie

en: Moyadan Itneg
ga: Moyadán Itneg

en: Mozambican Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Mósambíc

en: Mozarabic
ga: Mosarabic

en: Mpotovoro
ga: Computing

en: Mpumpong
ga: Pumpong

en: Mser
ga: Mer

en: Mt. Iraya Agta
ga: Mt. Agta na hIaráine

en: Muak Sa-aak
ga: Muak Sa-Aak

en: Muda
ga: Muide

en: Mudburra
ga: Muedburra

en: Mudu Koraga
ga: Mudu Coraga

en: Muduga
ga: Bearing

en: Mufian
ga: Muffian

en: Mugom
ga: Mugóm

en: Muji, Northern
ga: Muji, Tuaisceart

en: Muji, Southern
ga: Muji, Deiscirt

en: Mukha-Dora
ga: Face Dora

en: Mukulu
ga: Muculu

en: Multiple languages
ga: Teangacha iomadúla

en: Mum
ga: Mháthair

en: Muniche
ga: Munich

en: Munit
ga: Monit

en: Muria, Eastern
ga: Muria, Oirthear

en: Muria, Far Western
ga: Muria, an Far iarthar

en: Muria, Western
ga: Muria, Iarthar

en: Murik (Malaysia)
ga: Murik (An Mhalaeisia)

en: Murik (Papua New Guinea)
ga: Murik (Nua-Ghuine Phapua)

en: Murrinh-Patha
ga: Murrinh-Path

en: Murut, Timugon
ga: Murut, Timugón

en: Musi
ga: Mus

en: Muskum
ga: Muscle

en: Muslim Tat
ga: Moslamach Tat

en: Muyu, North
ga: Muyu, Thuaidh

en: Muyu, South
ga: Muyu, Theas

en: Muzi
ga: Muzzi

en: Mwali Comorian
ga: Comorian Mouse

en: Mwera (Nyasa)
ga: Flower (Nyasa)

en: Myanmar Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Maenmar

en: Mycenaean Greek
ga: Gréigis Mycenaean

en: Mághdì
ga: Maghdi

en: Máku
ga: Maca

en: Ménik
ga: Meánach

en: Mün Chin
ga: Mun Chin

en: Mündü
ga: Mundu

en: Māhārāṣṭri Prākrit
ga: Maharāṣṭri Prakrit

en: Na-kara
ga: Na-Kara

en: Naami
ga: Naam

en: Nabak
ga: Nabad

en: Nadëb
ga: Nadeb

en: Nafaanra
ga: Nafanra

en: Naga, Konyak
ga: Naga, Conyak

en: Naga, Lao
ga: Naga, Laos

en: Naga, Long Phuri
ga: Dragon, Phuri Fada

en: Naga, Nocte
ga: Naga, Oíche

en: Naga, Northern Rengma
ga: Naga, Thuaisceart Rengma

en: Naga, Southern Rengma
ga: Naga, Rengma Theas

en: Naga, Tangkhul (India)
ga: Naga, Tangkhul (An India)

en: Naga, Tangkhul (Myanmar)
ga: Naga, Tangkhul (Maenmar)

en: Nago, Northern
ga: Nago, Tuaisceart

en: Nago, Southern
ga: Nago, Deiscirt

en: Nahuatl, Central
ga: Nahuatl, Lárnach

en: Nahuatl, Central Huasteca
ga: Nahuatl, Lár Huasteca

en: Nahuatl, Central Puebla
ga: Nahuatl, Lár Puebla

en: Nahuatl, Classical
ga: Nahuatl, Clasaiceach

en: Nahuatl, Eastern Durango
ga: Nahuatl, Oirthear Durango

en: Nahuatl, Eastern Huasteca
ga: Nahuatl, Oirthear Huasteca

en: Nahuatl, Northern Oaxaca
ga: Nahuatl, Tuaisceart Oaxaca

en: Nahuatl, Northern Puebla
ga: Nahuatl, Tuaisceart Puebla

en: Nahuatl, Southeastern Puebla
ga: Nahuatl, Oirdheisceart Puebla

en: Nahuatl, Western Durango
ga: Nahuatl, Iarthar Durango

en: Nahuatl, Western Huasteca
ga: Nahuatl, Iarthar Huasteca

en: Najdi Arabic
ga: Najdi Araibis

en: Nake
ga: Nag

en: Nalögo
ga: Nalogo

en: Nama (Papua New Guinea)
ga: Ainm (Nua-Ghuine Phapua)

en: Nambas, Big
ga: Nambas, Mór

en: Nambikuára, Southern
ga: Nambikuára, Deiscirt

en: Namibian Sign Language
ga: Teanga Comharthaíochta na Namaibí

en: Nanerigé Sénoufo
ga: Nanerigé Senoufo

en: Nanticoke
ga: Nanticóc

en: Narragansett
ga: Narraganset

en: Natügu
ga: Nature

en: Naukan Yupik
ga: Naukán Yupik

en: Nauru
ga: Nárúis

en: Nawaru
ga: Navarú

en: Nawuri
ga: Navuri

en: Nayi
ga: Nay

en: Ncane
ga: Ncan

en: Nchumbulu
ga: Nhumbul

en: Ndam
ga: Nam

en: Ndambomo
ga: Ndamboimid

en: Nde-Gbite
ga: NDE-Gbite

en: Nde-Nsele-Nta
ga: Nde-Nsele-NTA

en: Ndebele, North
ga: Ndebele Thuaidh

en: Ndebele, South
ga: Ndebele Theas

en: Ndobo
ga: Nodobo

en: Ndonga
ga: Ndongais

en: Ndoola
ga: Rod

en: Ndrulo
ga: Drum

en: Ndut
ga: Nut

en: Neapolitan
ga: Naiplis

en: Negeri Sembilan Malay
ga: State Sembilan Malay

en: Nek
ga: Neck

en: Nekgini
ga: Nickins

en: Nemi
ga: Nightmare

en: Nenets
ga: Neenets

en: Neo-Aramaic, Assyrian
ga: Neo-Aramaic, Assyria

en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
ga: Neo-Aramaic, Giúdach Barzani

en: Neo-Aramaic, Western
ga: Neo-Aramaic, Iarthar

en: Nepal Bhasa
ga: Bhasa Neipeal

en: Nepalese Sign Language
ga: Teanga Comharthaíochta Nepal

en: Nepali (individual language)
ga: Neipealis (teanga aonair)

en: Nepali (macrolanguage)
ga: Neipealis (macratheanga)

en: New Caledonian Javanese
ga: Iaváis Nua Caledónaigh

en: New Zealand Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Nua-Shéalainne

en: Newar, Middle
ga: Newar, Meán

en: Newari, Classical
ga: Newari, Clasaiceach

en: Ngad'a
ga: Ngade

en: Ngad'a, Eastern
ga: Ngad'a, Oirthear

en: Ngalakgan
ga: Ngalaxan

en: Ngalum
ga: Nail

en: Ngam
ga: Nam

en: Ngan'gityemerri
ga: Ngan'gityEmerri

en: Nganasan
ga: Noganasan

en: Ngando (Central African Republic)
ga: Ngando (Poblacht na hAfraice Láir)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
ga: Ngando (Poblacht Dhaonlathach an Chongó)

en: Ngangam
ga: Nangam

en: Nganyaywana
ga: Gangyaywana

en: Ngarinyman
ga: Gearinyman

en: Ngatik Men's Creole
ga: Creóil na bhFear Ngatik

en: Ngayawung
ga: Nogayawung

en: Ngbaka
ga: Bearing

en: Ngbaka Manza
ga: Bake Manza

en: Ngbandi, Northern
ga: Ngbandi, Tuaiscirt

en: Ngbandi, Southern
ga: Ngbandi, An Deiscirt

en: Ngelima
ga: Ngélima

en: Ngendelengo
ga: Lange Length

en: Ngete
ga: Night

en: Nggwahyi
ga: Delivery

en: Ngkâlmpw Kanum
ga: Ngkâlmpw Canum

en: Ngom
ga: Nom

en: Ngombale
ga: Nogombale

en: Ngombe (Central African Republic)
ga: Ngombe (Poblacht na hAfraice Láir)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
ga: Ngombe (Poblacht Dhaonlathach an Chongó)

en: Ngongo
ga: Ngongó

en: Ngoni (Mozambique)
ga: Ngoni (Mósambíc)

en: Ngoni (Tanzania)
ga: Ngoni (An Tansáin)

en: Ngunawal
ga: Screenship

en: Ngungwel
ga: Nungwel

en: Nguôn
ga: Nguon

en: Ngwo
ga: Gwo

en: Nhengatu
ga: Nhengate

en: Nicaragua Creole English
ga: Béarla Creole Nicaragua

en: Nicaraguan Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Nicaraguan

en: Nicobarese, Car
ga: Nicobarese, Carr

en: Nicobarese, Southern
ga: Nicobarese, Deiscirt

en: Nigeria Mambila
ga: An Nigéir Mambila

en: Nigerian Pidgin
ga: Pidgin Nigéir

en: Nigerian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Nigéire

en: Nihali
ga: Nihalí

en: Nii
ga: Now

en: Nimadi
ga: Nimari

en: Nimi
ga: Ainm

en: Nindi
ga: Nindí

en: Nisga'a
ga: Nisga

en: Nisi (China)
ga: Nisi (An tSín)

en: Nisu, Eastern
ga: Nisu, Oirthear

en: Nisu, Northern
ga: Nisu, Tuaiscirt

en: Nisu, Northwestern
ga: Nisu, Iarthuaisceart

en: Nisu, Southern
ga: Nisu, Deiscirt

en: Nisu, Southwestern
ga: Nisu, Iardheisceart

en: Njalgulgule
ga: Alcogule

en: Njebi
ga: Nebí

en: Njen
ga: Nen

en: Njerep
ga: Nirep

en: Njyem
ga: Nyjem

en: Nkangala
ga: Nangala

en: Nkukoli
ga: Nuclear

en: Nnam
ga: Nam

en: No linguistic content
ga: Gan aon ábhar teanga

en: Nocte Naga
ga: Naga Oíche

en: Noiri
ga: Noire

en: Nomaande
ga: Nómande

en: Nomu
ga: Nom

en: Noon
ga: Meán lae

en: Noone
ga: Níl aon duine

en: Norra
ga: Northern

en: Norse, Old
ga: Lochlainnis

en: North Alaskan Inupiatun
ga: Inupiatun Alaskan Thuaidh

en: North Ambrym
ga: Ambrym Thuaidh

en: North Arabian, Ancient
ga: An Araib Thuaidh, Ársa

en: North Asmat
ga: Asmat Thuaidh

en: North Awyu
ga: Awyu Thuaidh

en: North Azerbaijani
ga: An tAsarbaiseáin

en: North Babar
ga: Babar Thuaidh

en: North Bolivian Quechua
ga: Quechua Thuaidh na Bolaive

en: North Central Mixe
ga: Meascán Lár Thuaidh

en: North Efate
ga: Éfate Thuaidh

en: North Fali
ga: Fali Thuaidh

en: North Giziga
ga: Giziga Thuaidh

en: North Junín Quechua
ga: Thuaidh Junín Quechua

en: North Marquesan
ga: Marquesan Thuaidh

en: North Mesopotamian Arabic
ga: Araibis Mesopotamian Thuaidh

en: North Midlands Tasmanian
ga: Thuaidh Lár na Tíre na Tasmáine

en: North Mofu
ga: Mofu Thuaidh

en: North Moluccan Malay
ga: Mhalaeisia Thuaidh Moluccan

en: North Muyu
ga: Muyu Thuaidh

en: North Ndebele
ga: Ndebele Thuaidh

en: North Nuaulu
ga: Nuaulu Thuaidh

en: North Picene
ga: Picene Thuaidh

en: North Slavey
ga: Slavey Thuaidh

en: North Tairora
ga: Tairora Thuaidh

en: North Tanna
ga: Tanna Thuaidh

en: North Wahgi
ga: Wahgi Thuaidh

en: North Watut
ga: Watut Thuaidh

en: Northeast Kiwai
ga: Tuaisceart Kiwai

en: Northeast Maidu
ga: Maidu Oirthuaisceart

en: Northeast Pashai
ga: Pashai Oirthuaisceart

en: Northeastern Dinka
ga: Dinka Thuaidh

en: Northeastern Pomo
ga: Oirthuaisceart Pomo

en: Northeastern Tasmanian
ga: Oirthuaisceart na Tasmanian

en: Northeastern Thai
ga: Tuaisceart Téalainnis

en: Northern Alta
ga: Tuaisceart Alta

en: Northern Altai
ga: Tuaisceart Altai

en: Northern Amami-Oshima
ga: Tuaisceart Amami-Oshima

en: Northern Betsimisaraka Malagasy
ga: Tuaisceart Betsimisaraka Malagasy

en: Northern Binukidnon
ga: Tuaisceart Binukidnon

en: Northern Bobo Madaré
ga: Tuaisceart Bobo Madaré

en: Northern Bontok
ga: Tuaisceart Bontok

en: Northern Catanduanes Bikol
ga: Tuaisceart Catanduanes Bikol

en: Northern Conchucos Ancash Quechua
ga: Tuaisceart Conchucos Ancash Quechua

en: Northern Dagara
ga: Dagara Tuaisceart

en: Northern Dong
ga: Dong Tuaisceart

en: Northern East Cree
ga: Tuaisceart Thoir Cree

en: Northern Emberá
ga: Tuaisceart Emberá

en: Northern Frisian
ga: Tuaisceart Frisian

en: Northern Ghale
ga: Tuaisceart Ghalé

en: Northern Gondi
ga: Tuaisceart Gondi

en: Northern Grebo
ga: Tuaisceart Grebo

en: Northern Guiyang Hmong
ga: Tuaisceart Guiyang Hmong

en: Northern Haida
ga: Tuaisceart Haida

en: Northern Hindko
ga: Tuaisceart Hindko

en: Northern Huishui Hmong
ga: Tuaisceart Huishui Hmong

en: Northern Kalapuya
ga: Tuaisceart Kalapuya

en: Northern Kankanay
ga: Tuaisceart Kankanay

en: Northern Katang
ga: Tuaisceart Katang

en: Northern Khmer
ga: Tuaisceart Khmer

en: Northern Kissi
ga: Tuaisceart Kissi

en: Northern Kurdish
ga: Cuirdis Tuaisceart

en: Northern Luri
ga: Tuaisceart Luri

en: Northern Mashan Hmong
ga: Tuaisceart Mashan Hmong

en: Northern Muji
ga: Muji Thuaidh

en: Northern Nago
ga: Tuaisceart Nago

en: Northern Ngbandi
ga: Tuaisceart Ngbandi

en: Northern Nisu
ga: Tuaisceart Nisu

en: Northern Nuni
ga: Tuaisceart Nuni

en: Northern Oaxaca Nahuatl
ga: Tuaisceart Oaxaca Nahuatl

en: Northern Ohlone
ga: Tuaisceart Ohlone

en: Northern One
ga: An Tuaisceart

en: Northern Paiute
ga: Tuaisceart Paiute

en: Northern Pame
ga: Tuaisceart Pame

en: Northern Pashto
ga: Tuaisceart Pashto

en: Northern Pastaza Quichua
ga: Pastaza Quichua Thuaidh

en: Northern Ping Chinese
ga: Tuaisceart Ping Sínis

en: Northern Pomo
ga: Thuaisceart Pomo

en: Northern Puebla Nahuatl
ga: Tuaisceart Puebla Nahuatl

en: Northern Pumi
ga: Tuaisceart Pumi

en: Northern Qiandong Miao
ga: Tuaisceart Qiandong Miao

en: Northern Qiang
ga: Thuaisceart Qiang

en: Northern Rengma Naga
ga: Thuaisceart Rengma Naga

en: Northern Roglai
ga: Roglai Tuaisceart

en: Northern Sami
ga: Tuaisceart Sami

en: Northern Sierra Miwok
ga: Tuaisceart Sierra Miwok

en: Northern Sorsoganon
ga: Tuaisceart Sorsoganon

en: Northern Subanen
ga: Subanen Tuaisceart

en: Northern Tarahumara
ga: Tuaisceart Tarahumara

en: Northern Tasmanian
ga: Tuaisceart Tasmanian

en: Northern Tepehuan
ga: Tuaisceart Tepehuan

en: Northern Thai
ga: Téalainnis Tuaisce

en: Northern Tidung
ga: Tuaisceart Timung

en: Northern Tiwa
ga: Tuaisceart Tiwa

en: Northern Tlaxiaco Mixtec
ga: Tuaisceart Tlaxiaco Mixtec

en: Northern Toussian
ga: Tuaisceart Toussian

en: Northern Tujia
ga: Tuaisceart Tujia

en: Northern Tutchone
ga: Tuaisceart Tutchone

en: Northern Uzbek
ga: Tuaisceart Uisbé

en: Northern Yukaghir
ga: Tuaisceart Yukaghir

en: Northwest Alaska Inupiatun
ga: Iarthuaisceart Alasca Inupiatun

en: Northwest Gbaya
ga: Iarthuaisceart Gbaya

en: Northwest Maidu
ga: Maidu Iarthuaisceart

en: Northwest Oaxaca Mixtec
ga: Iarthuaisceart Oaxaca Mixtec

en: Northwest Pashai
ga: Iarthuaisceart Pashai

en: Northwestern Dinka
ga: Iarthuaisceart Dinka

en: Northwestern Fars
ga: Tuaisceart Fars

en: Northwestern Kolami
ga: Iarthuaisceart Kolami

en: Northwestern Nisu
ga: Iarthuaisceart Ní dhearna siad

en: Northwestern Ojibwa
ga: Ojibwa Iarthuaisceart

en: Northwestern Tasmanian
ga: Iarthar na Tasmanian

en: Norwegian
ga: Ioruais

en: Norwegian Bokmål
ga: Bokmål na hIorua

en: Norwegian Nynorsk
ga: Ioruais Nynorsk

en: Norwegian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hIorua

en: Norwegian, Traveller
ga: Ioruais, Taistealaí

en: Notre
ga: Our

en: Nuaulu, North
ga: Nuaulu, Thuaidh

en: Nuaulu, South
ga: Nuaulu, Theas

en: Nubian, Old
ga: Nubian, Sean

en: Nubri
ga: Nubrí

en: Nugunu (Australia)
ga: Nugunu (An Astráil)

en: Nugunu (Cameroon)
ga: Nugunu (Camarún)

en: Nuk
ga: Nach

en: Nukak Makú
ga: Nukak Maku

en: Nukuria
ga: Nucúria

en: Nume
ga: Ainm

en: Numèè
ga: Uimhir

en: Nung (Viet Nam)
ga: Nung (Vítneam)

en: Nuni, Northern
ga: Nuni, Tuaisceart

en: Nuni, Southern
ga: Nuni, Deiscirt

en: Nusa Laut
ga: Nusa Sea

en: Nuu-chah-nulth
ga: Nuu-chah-Nulth

en: Nyabwa
ga: Nyubwa

en: Nyala, East
ga: Nyala, Thoir

en: Nyali
ga: Newsletter

en: Nyam
ga: Nam

en: Nyanga
ga: Yanga

en: Nyankole
ga: Scoil Nyan

en: Nyaw
ga: Tinn

en: Nyawaygi
ga: Nowayway

en: Nyemba
ga: Cleaner

en: Nyeu
ga: Seo

en: Nyiha (Malawi)
ga: Nyiha (An Mhaláiv)

en: Nyiha (Tanzania)
ga: Nyiha (An Tansáin)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
ga: Nyika (An Mhaláiv agus an tSambia)

en: Nyika (Tanzania)
ga: Nyika (An Tansáin)

en: Nyindrou
ga: Nyndrou

en: Nyindu
ga: Nyndu

en: Nyong
ga: Nong

en: Nyoro
ga: Nyaro

en: Nyulnyul
ga: Nuallach

en: Nyungwe
ga: Nyuungwe

en: Nyâlayu
ga: Nyalayu

en: Ná-Meo
ga: Na-Meo

en: Nêlêmwa-Nixumwak
ga: Nyelemwa-Nixumwak

en: Nǁng
ga: Non-ng

en: O'chi'chi'
ga: Chí

en: Obanliku
ga: Obanlic

en: Oblo
ga: Ombrella

en: Occitan (post 1500)
ga: Occitáinis (post 1500)

en: Od
ga: Or

en: Odut
ga: Dlúth

en: Ofayé
ga: Ophayé

en: Official Aramaic (700-300 BCE)
ga: Aramaic Oifigiúil (700-300 BCE)

en: Ofo
ga: Opho

en: Ohlone, Northern
ga: Ohlone, Tuaisceart

en: Ohlone, Southern
ga: Ohlone, Deiscirt

en: Oirat, Written
ga: Oirat, Scríofa

en: Ojibwa
ga: Óisibvis

en: Ojibwa, Central
ga: Ojibwa, Lár

en: Ojibwa, Eastern
ga: Ojibwa, Oirthear

en: Ojibwa, Northwestern
ga: Ojibwa, Iarthuaisceart

en: Ojibwa, Severn
ga: Ojibwa, North

en: Ojibwa, Western
ga: Ojibwa, Iarthar

en: Okiek
ga: Okeek

en: Okinawan, Central
ga: Okinawan, Lár

en: Okolie
ga: Environment

en: Okolod
ga: Timpeallacht

en: Okpamheri
ga: Ocpamheri

en: Okpe (Northwestern Edo)
ga: Okpe (Iarthar Edo)

en: Okpe (Southwestern Edo)
ga: Okpe (Iarthar Edo)

en: Old Aramaic (up to 700 BCE)
ga: Sean-Aramaic (suas go dtí 700 BCE)

en: Old Avar
ga: Sean-Avar

en: Old Breton
ga: Sean-Breataine

en: Old Burmese
ga: Sean-mhúirme

en: Old Chinese
ga: Sean-Sínis

en: Old Cornish
ga: Sean Cornish

en: Old Dutch
ga: Sean-Ollainnis

en: Old English (ca. 450-1100)
ga: Sean-Béarla (thart. 450-1100)

en: Old French (842-ca. 1400)
ga: Sean-Fraincis (842-ca 1400)

en: Old Frisian
ga: Sean-Fríosach

en: Old Georgian
ga: Sean-Seoirsiach

en: Old High German (ca. 750-1050)
ga: Sean-Ard-Gearmáinis (thart. 750-1050)

en: Old Hittite
ga: Sean-Hittite

en: Old Hungarian
ga: Sean-Ungáiris

en: Old Irish (to 900)
ga: Sean-Ghaeilge (go 900)

en: Old Japanese
ga: Sean-Seapáinis

en: Old Kentish Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Sean-Kentish

en: Old Khmer
ga: Sean-Khmer

en: Old Korean (3rd-9th cent.)
ga: Sean-Chóiré (3ar-9ú céad.)

en: Old Lithuanian
ga: Sean-Liotuáinis

en: Old Malay
ga: Sean-Mhalais

en: Old Manipuri
ga: Sean-Manipuri

en: Old Marathi
ga: Sean-Marathi

en: Old Mon
ga: Sean Luain

en: Old Norse
ga: Sean-Iorais

en: Old Nubian
ga: Sean-Nubian

en: Old Ossetic
ga: Sean-Ossetic

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
ga: Sean-Peirsis (thart. 600-400 B.C.)

en: Old Provençal (to 1500)
ga: Old Provençal (go 1500)

en: Old Russian
ga: Sean-Rúisis

en: Old Saxon
ga: Sean-Saxóin

en: Old Spanish
ga: Sean-Spáinnis

en: Old Sundanese
ga: Sean-Sundanese

en: Old Tamil
ga: Sean-Tamil

en: Old Tibetan
ga: Sean-Tibéidis

en: Old Turkish
ga: Sean-Tuircis

en: Old Uighur
ga: Sean-Uighur

en: Old Welsh
ga: Sean-Bhéarlais

en: Olrat
ga: Ollate

en: Oluta Popoluca
ga: Olluta Popoluca

en: Omani Arabic
ga: Araibis Omáin

en: Omok
ga: Omo

en: Omotik
ga: Omotics

en: One, Inebu
ga: Ceann amháin, Inebu

en: One, Kabore
ga: Ceann amháin, Kabore

en: One, Kwamtim
ga: Ceann amháin, Kwamtim

en: One, Molmo
ga: Ceann amháin, Molmo

en: One, Northern
ga: Ceann amháin, Tuaisceart

en: One, Southern
ga: Ceann, Theas

en: Onin Based Pidgin
ga: Pidgin Bunaithe ar Onin

en: Ontong Java
ga: Contact Java

en: Orang Kanaq
ga: Canac People

en: Orang Seletar
ga: People Selector

en: Oriya (macrolanguage)
ga: Oriya (macraiteanga)

en: Oro
ga: Or

en: Oro Win
ga: Gold Win

en: Orok
ga: Oroc

en: Orokaiva
ga: Orocaiva

en: Oroko
ga: Oraco

en: Oromo
ga: Oraimis

en: Oromo, Eastern
ga: Oromo, Oirthear

en: Oromo, West Central
ga: Oromo, Lár Thiar

en: Oroqen
ga: Oracen

en: Oruma
ga: Orum

en: Orya
ga: Oria

en: Osatu
ga: Ossat

en: Oscan
ga: Oscán

en: Ososo
ga: Oso

en: Ossetian
ga: Osséiteach

en: Ossetic, Old
ga: Ossetic, Sean

en: Otank
ga: Otanc

en: Otomi, Eastern Highland
ga: Otomi, Ardtír an Oirthear

en: Otomi, Estado de México
ga: Otomi, Stáit Meicsiceo

en: Otomi, Mezquital
ga: Otomi, Ospidéal

en: Ottoman Turkish (1500-1928)
ga: Tuircis Ottoman (1500-1928)

en: Owiniga
ga: Owinyga

en: Oyster Bay Tasmanian
ga: Bá Oisrí Tasmanian

en: Ozumacín Chinantec
ga: Ozumacin Chinantec

en: Paasaal
ga: Peasal

en: Pacific Gulf Yupik
ga: Murascaill an Chiúin Yupik

en: Pagi
ga: Pages

en: Pagibete
ga: Pagebet

en: Pagu
ga: Pag

en: Pahi
ga: Peach

en: Paicî
ga: Paici

en: Paiute, Northern
ga: Paiute, Tuaisceart

en: Pak-Tong
ga: Pak Tong

en: Pakanha
ga: Package

en: Pakaásnovos
ga: Pakaessnovos

en: Pakistan Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Pacastáine

en: Paku Karen
ga: Pak Karen

en: Pal
ga: Pale

en: Palaka Senoufo
ga: Senoufo Palace

en: Palantla Chinantec
ga: Chinantec Parts

en: Palaung, Rumai
ga: Palaung, An Rómáin

en: Palawano, Brooke's Point
ga: Palawano, Pointe Brooke

en: Palawano, Central
ga: Palawano, Lárnach

en: Palawano, Southwest
ga: Palawano, Iardheisceart

en: Pali
ga: Páilis

en: Palikúr
ga: Palicure

en: Pame, Central
ga: Pame, Lárnach

en: Pame, Northern
ga: Pame, Tuaisceart

en: Pame, Southern
ga: Pame, Deiscirt

en: Pana (Burkina Faso)
ga: Pana (Búrcína Faso)

en: Pana (Central African Republic)
ga: Pana (Poblacht na hAfraice Láir)

en: Panamanian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Panamanian

en: Pangseng
ga: Páng

en: Pangutaran Sama
ga: Comment of the Sea

en: Pangwa
ga: Panga

en: Paniya
ga: Pania

en: Panjabi
ga: Panjabí

en: Panjabi, Western
ga: Panjabi, Iarthar

en: Pankararé
ga: Pancarare

en: Pannei
ga: Pannes

en: Papapana
ga: Papana

en: Papel
ga: Páipéar

en: Papiamento
ga: Paipeamaintis

en: Papua New Guinean Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Nua-Ghuine Phapua

en: Paraguayan Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Paraguayan

en: Parakanã
ga: Parakana

en: Paranan
ga: Paranána

en: Paraujano
ga: Paraging

en: Parauk
ga: Parauc

en: Parecís
ga: Parécis

en: Parkari Koli
ga: Coli parker

en: Parkwa
ga: Parking

en: Parya
ga: Párí

en: Pará Arára
ga: Pará Arra

en: Pashai, Northeast
ga: Pashai, Oirthuaisceart

en: Pashai, Northwest
ga: Pashai, Iarthuaisceart

en: Pashai, Southeast
ga: Pashai, Oirdheisceart

en: Pashai, Southwest
ga: Pashai, Iardheisceart

en: Pashto, Central
ga: Pashto, Lárnach

en: Pashto, Northern
ga: Pashto, Tuaisceart

en: Pashto, Southern
ga: Pashto, Deiscirt

en: Pasi
ga: Pase

en: Pass Valley Yali
ga: Pas Gleann Yali

en: Patpatar
ga: Patteras

en: Pauserna
ga: Pausers

en: Pazeh
ga: Puzah

en: Pe
ga: PE

en: Pear
ga: Piorra

en: Pedi
ga: Forest

en: Pekal
ga: Pequel

en: Pela
ga: Pele

en: Pelende
ga: Plende

en: Penan, Eastern
ga: Penan, Oirthear

en: Penan, Western
ga: Penan, Iarthar

en: Penang Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Penang

en: Pengo
ga: Pingo

en: Pennsylvania German
ga: Pennsylvania Gearmáinis

en: Peranakan Indonesian
ga: Peranakan Indinéisis

en: Pere
ga: Peter

en: Peripheral Mongolian
ga: Mongóilis imeallach

en: Persian
ga: Peirsis

en: Persian, Iranian
ga: Peirsis, Iaráinis

en: Persian, Manichaean Middle
ga: Peirsis, Meán-Manichaean

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
ga: Peirsis, Sean (thart. 600-400 B.C.)

en: Peruvian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Peiriú

en: Pfaelzisch
ga: Pfaelsian

en: Phende
ga: Feinde

en: Philippine Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hOileáin Fhilipíneacha

en: Phoenician
ga: Féinícis

en: Phrygian
ga: Frígean

en: Phu Thai
ga: Phu Téalainnis

en: Piamatsina
ga: Piamatsin

en: Picene, North
ga: Picene, Thuaidh

en: Picene, South
ga: Picene, Theas

en: Pictish
ga: Pictic

en: Pidgin English, Chinese
ga: Pidgin Béarla, Sínis

en: Pidgin English, Ghanaian
ga: Pidgin Béarla, Ghánáis

en: Pidgin, Cameroon
ga: Pidgin, Camarún

en: Pidgin, Nigerian
ga: Pidgin, Nigéir

en: Pijao
ga: Piao

en: Pije
ga: Pipe

en: Pindiini
ga: Pindins

en: Pinotepa Nacional Mixtec
ga: Pinotepa Náisiúnta Mixtec

en: Pintupi-Luritja
ga: Pintupi-Luritya

en: Pipil
ga: Pipe

en: Pirahã
ga: Pirahan

en: Pirriya
ga: Pirria

en: Pisaflores Tepehua
ga: Tepehua Pisaflores

en: Plains Indian Sign Language
ga: Teanga Comharthaíochta Indiach Plains

en: Plapo Krumen
ga: Plat Crumen

en: Plautdietsch
ga: Plautdietch

en: Pogolo
ga: Puzzle

en: Pokangá
ga: Pokanga

en: Poke
ga: Poc

en: Polari
ga: Polary

en: Polish
ga: Polainnis

en: Polish Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Polainne

en: Pomo, Central
ga: Pomo, Lárnach

en: Pomo, Eastern
ga: Pomo, Oirthear

en: Pomo, Northeastern
ga: Pomo, Oirthuaisceart

en: Pomo, Northern
ga: Pomo, Tuaisceart

en: Pomo, Southeastern
ga: Pomo, Thoirdheisceart

en: Pomo, Southern
ga: Pomo, Deiscirt

en: Popoloca, San Luís Temalacayuca
ga: Popoloca, San Luis Temalacayuca

en: Popoloca, Santa Inés Ahuatempan
ga: Popoloca, Santa Ines Ahuatempan

en: Port Sandwich
ga: Ceapaire Port

en: Portuguese
ga: Portaingéilis

en: Portuguese Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Portaingéile

en: Potawatomi
ga: Potatomi

en: Potiguára
ga: Potiguara

en: Primitive Irish
ga: Gaeilge Príomha

en: Principense
ga: Principles

en: Provençal, Old (to 1500)
ga: Provençal, Sean (go 1500)

en: Providencia Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Providencia

en: Prussian
ga: Pruisiach

en: Prākrit, Ardhamāgadhī
ga: Prakrit, Ardhamāgadhi

en: Prākrit, Māhārāṣṭri
ga: Prachrit, Maharāṣṭri

en: Prākrit, Sauraseni
ga: Prakrit, Sauraseni

en: Psikye
ga: Psychique

en: Pu-Xian Chinese
ga: Sínis Pu-Xian

en: Puare
ga: Pure

en: Pudtol Atta
ga: Powder Atta

en: Puerto Rican Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Pórtó Ríce

en: Pulaar
ga: Pular

en: Pulabu
ga: Pulabú

en: Pumi, Northern
ga: Pumi, Tuaisceart

en: Pumi, Southern
ga: Pumi, Deiscirt

en: Pumpokol
ga: Pumpocol

en: Punan Batu 1
ga: Pound Stone 1

en: Punan Merah
ga: Red Paint

en: Punan Tubu
ga: Punan Pipe

en: Punu
ga: Pune

en: Puoc
ga: Puzzle

en: Puquina
ga: Pucina

en: Purepecha, Western Highland
ga: Purepecha, Ardtír an Iarthair

en: Purik
ga: Puric

en: Puroik
ga: Puroic

en: Pushto
ga: Paistis

en: Pwapwâ
ga: Pupwâ

en: Pwo Eastern Karen
ga: Pwo Oirthear Karen

en: Pwo Northern Karen
ga: Pwo Tuaisceart Karen

en: Pwo Western Karen
ga: Pwo Iarthar Karen

en: Pye Krumen
ga: Pye Crumen

en: Pyu (Myanmar)
ga: Pyu (Maenmar)

en: Pyu (Papua New Guinea)
ga: Pyu (Nua-Ghuine Phapua)

en: Pááfang
ga: Páfang

en: Päri
ga: Pair

en: Pémono
ga: Pemon

en: Pévé
ga: Pevé

en: Pökoot
ga: Packout

en: Qabiao
ga: Cabiao

en: Qatabanian
ga: Qatabánach

en: Qiang, Northern
ga: Qiang, Tuaisceart

en: Qiang, Southern
ga: Qiang, Deiscirt

en: Qimant
ga: Quimant

en: Quebec Sign Language
ga: Teanga Comharthaíochta Quebec

en: Quechua
ga: Ceatsuais

en: Quechua, Arequipa-La Unión
ga: Quechua, Arequipa-La Aontas

en: Quechua, Cajatambo North Lima
ga: Quechua, Cajatambo Lima Thuaidh

en: Quechua, Chiquián Ancash
ga: Quechua, Chiquian Ancash

en: Quechua, Classical
ga: Quechua, Clasaiceach

en: Quechua, Eastern Apurímac
ga: Quechua, Oirthear Apurimac

en: Quechua, Huallaga Huánuco
ga: Quechua, Huallaga Huanuco

en: Quechua, Napo Lowland
ga: Quechua, Ísealland Napo

en: Quechua, North Bolivian
ga: Quechua, An Bholaiv Thuaidh

en: Quechua, North Junín
ga: Quechua, Junín Thuaidh

en: Quechua, Northern Conchucos Ancash
ga: Quechua, Tuaisceart Conchucos Ancash

en: Quechua, Panao Huánuco
ga: Quechua, Panao Huanuco

en: Quechua, South Bolivian
ga: Quechua, An Bholaiv Theas

en: Quechua, Southern Conchucos Ancash
ga: Quechua, Deisceart Conchucos Ancash

en: Quechua, Southern Pastaza
ga: Quechua, Pastaza Theas

en: Quichua, Calderón Highland
ga: Quichua, Ardtalamh Calderón

en: Quichua, Cañar Highland
ga: Quichua, Ardtalamh Cañar

en: Quichua, Chimborazo Highland
ga: Quichua, Ardtalamh Chimborazo

en: Quichua, Imbabura Highland
ga: Quichua, Ardtalamh Imbabura

en: Quichua, Loja Highland
ga: Quichua, Ardtalamh Loja

en: Quichua, Northern Pastaza
ga: Quichua, Pastaza Thuaidh

en: Quichua, Salasaca Highland
ga: Quichua, Ardtalamh Salasaca

en: Quichua, Santiago del Estero
ga: Quichua, Santiago de Estero

en: Quichua, Tena Lowland
ga: Quichua, Ísealland Tena

en: Quileute
ga: Quiléute

en: Ramoaaina
ga: Ramoaina

en: Rangkas
ga: Range

en: Rapoisi
ga: Raporty

en: Raute
ga: Round

en: Rawngtu Chin
ga: Lawngtu Chin

en: Rawo
ga: Raw

en: Rayón Zoque
ga: Rayon Zoque

en: Reel
ga: Ríl

en: Rejang
ga: Range

en: Rejang Kayan
ga: Range Kayan

en: Rembarrnga
ga: Remote

en: Rempi
ga: Rump

en: Rerau
ga: Rear

en: Rerep
ga: Ag déanamh

en: Retta
ga: Rétta

en: Reyesano
ga: Reisano

en: Riang (India)
ga: Riang (An India)

en: Rikbaktsa
ga: Rikbakts

en: Rinconada Bikol
ga: Rinconada Bicole

en: Ringgou
ga: Ring

en: Riverain Sango
ga: Riverain Sang

en: Roglai, Northern
ga: Roglai, Tuaisceart

en: Roglai, Southern
ga: Roglai, Deiscirt

en: Roma
ga: An Róimh

en: Romam
ga: Roman

en: Romani, Balkan
ga: Rómáin, Balcáin

en: Romani, Baltic
ga: Rómáin, Baltic

en: Romani, Carpathian
ga: Romanian, Carpathian

en: Romani, Kalo Finnish
ga: Romani, Kalo Fionlainnis

en: Romani, Sinte
ga: Romanian, Sinte

en: Romani, Tavringer
ga: Romanian, Tavringer

en: Romani, Vlax
ga: Romanian, Vlax

en: Romani, Welsh
ga: Rómáinis, Breataine

en: Romanian
ga: Rómáinis

en: Romanian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Rómáine

en: Romanian, Istro
ga: Rómáinis, Istro

en: Romanian, Macedo-
ga: Rómáinis, Macedóinis-

en: Romanian, Megleno
ga: Rómáinis, Megleno

en: Romano-Greek
ga: Rómáinis-Gréigis

en: Romano-Serbian
ga: Rómáinis-Seirbis

en: Romany
ga: Romainis

en: Romkun
ga: Roomkun

en: Rotokas
ga: Rotoka

en: Ruching Palaung
ga: Ruching Palace

en: Rukai
ga: Rucai

en: Rundi
ga: Round

en: Runga
ga: Rúnga

en: Russia Buriat
ga: An Rúis Buriat

en: Russian
ga: Rúisis

en: Russian Sign Language
ga: Teanga Comharthaíochta Rúisis

en: Russian, Old
ga: Rúisis, Sean

en: Rusyn
ga: Rusin

en: Ruthenian
ga: Ruthéineach

en: Ruuli
ga: Rules

en: Ruund
ga: Round

en: Rwandan Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Rúanda

en: Réunion Creole French
ga: Réunion Creole Fraincis

en: Rāziḥī
ga: Razihi

en: S'gaw Karen
ga: S'Gaw Karen

en: Saamia
ga: Shamia

en: Sabanê
ga: Sabán

en: Sabüm
ga: Sabum

en: Sadri
ga: Saddry

en: Saidi Arabic
ga: Saidi Araibis

en: Saint Lucian Creole French
ga: Fraincis Creole Saint Lucian

en: Saisiyat
ga: Saisyate

en: Sajalong
ga: Sailong

en: Sajau Basap
ga: Sage Basap

en: Sake
ga: Sé

en: Sakirabiá
ga: Sakirabia

en: Salasaca Highland Quichua
ga: Quichua Highland Salasaca

en: Salish, Southern Puget Sound
ga: Salish, Fuaim Puget Deiscirt

en: Salt-Yui
ga: Salan-Yui

en: Salumá
ga: Saluma

en: Salvadoran Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Salvadoran

en: Sama, Central
ga: Sama, Lárnach

en: Sama, Pangutaran
ga: Samá, An Phanutaran

en: Sama, Southern
ga: Sama, Deiscirt

en: Samaritan
ga: Samaritánach

en: Samaritan Aramaic
ga: Samaritánach Aramaic

en: Samberigi
ga: Comparation

en: Sami, Kemi
ga: Sami, Ceimia

en: Sami, Kildin
ga: Sami, Cildin

en: Sami, Northern
ga: Sami, Tuaisceart

en: Sami, Skolt
ga: Sami, Scoil

en: Sami, Southern
ga: Sami, Deiscirt

en: Samo
ga: Solo

en: Samo, Southern
ga: Samo, Deiscirt

en: Samoan
ga: Samóis

en: Samogitian
ga: Samaitian

en: Samvedi
ga: Command

en: San Luís Temalacayuca Popoloca
ga: San Luis Temalacayuca Popoloca

en: San Miguel Creole French
ga: San Miguel Creole Fraincis

en: San Salvador Kongo
ga: San Salvador Congo

en: Sanaani Arabic
ga: Araibis Sanaani

en: Sanapaná
ga: Sanapana

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
ga: Sanga (Poblacht Dhaonlathach an Chongó)

en: Sanga (Nigeria)
ga: Sanga (An Nigéir)

en: Sanggau
ga: Songau

en: Sangil
ga: Sanghil

en: Sangir
ga: Songir

en: Sangisari
ga: Songisari

en: Sangkong
ga: Songkong

en: Sanglechi
ga: Songlechi

en: Sango
ga: Sangóis

en: Sangu (Gabon)
ga: Sangu (An Ghabún)

en: Sangu (Tanzania)
ga: Sangu (An Tansáin)

en: Sanskrit
ga: Sanscrait

en: Santa Inés Yatzechi Zapotec
ga: Santa Ines Yatzechi Zapotec

en: Santa Lucía Monteverde Mixtec
ga: Santa Lucia Monteverde Mixtec

en: Santali
ga: Santáilis

en: Sanumá
ga: Sanuma

en: Saponi
ga: Sapones

en: Sara Kaba Náà
ga: Sara Kaba Ná

en: Sarangani Blaan
ga: Sarangani Blean

en: Sardinian
ga: Sairdínis

en: Sardinian, Campidanese
ga: Sairdinéis, Campidanese

en: Sardinian, Gallurese
ga: Sairdinéis, Gallurese

en: Sardinian, Logudorese
ga: Sairdinéis, Logudorese

en: Sasak
ga: Season

en: Saterfriesisch
ga: Saterfrisian

en: Saudi Arabian Sign Language
ga: Teanga Comharthaíochta na hAraib

en: Sauraseni Prākrit
ga: Sauraseni Prakrit

en: Sauri
ga: Souri

en: Savosavo
ga: Savosava

en: Sawi
ga: Saw

en: Saxon, Old
ga: Sacsáin, Sean

en: Saxon, Upper
ga: An Sacsáin, Uachtarach

en: Saxwe Gbe
ga: Saw Gbe

en: Saya
ga: My

en: Scots
ga: Béarla na hAlban

en: Scottish Gaelic
ga: Gaeilge na hAlban

en: Scottish, Traveller
ga: Albanach, Taistealaí

en: Sea Island Creole English
ga: Sea Island Creole Béarla

en: Sebat Bet Gurage
ga: Seat Bet Gourage

en: Sedang
ga: Middle

en: Sediq
ga: Sideq

en: Segai
ga: Seagai

en: Seit-Kaitetu
ga: Seit-Caitet

en: Sekani
ga: Secani

en: Sekapan
ga: Screenship

en: Sekar
ga: Sears

en: Seke (Nepal)
ga: Seke (Neipeal)

en: Seke (Vanuatu)
ga: Seke (Vanuatú)

en: Sekele
ga: Sequel

en: Seko Padang
ga: Sec Padang

en: Seko Tengah
ga: Seco Middle

en: Sekpele
ga: Seekpele

en: Selangor Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Selangor

en: Seluwasan
ga: Sábháilteacht

en: Semandang
ga: Weekend

en: Sembakung Murut
ga: Seambing Murut

en: Sena, Malawi
ga: Sena, An Mhaláiv

en: Senara Sénoufo
ga: Senara Senoufo

en: Senoufo, Djimini
ga: Senoufo, Djimín

en: Senoufo, Palaka
ga: Senoufo, Palace

en: Senoufo, Syenara
ga: Senoufo, Sienara

en: Sensi
ga: Sensity

en: Sepa (Indonesia)
ga: Sepa (An Indinéis)

en: Sepa (Papua New Guinea)
ga: Sepa (Nua-Ghuine Phapua)

en: Sepik Iwam
ga: Sepic Iwam

en: Serbian
ga: Seirbis

en: Serbo-Croatian
ga: Seirbis-Cróitis

en: Seri
ga: Sraith

en: Serili
ga: Serial

en: Serudung Murut
ga: Seirbhís Murut

en: Serui-Laut
ga: Serui-Sea

en: Seselwa Creole French
ga: Seselwa Creole Fraincis

en: Seta
ga: Set

en: Seti
ga: Settings

en: Settla
ga: Settle

en: Severn Ojibwa
ga: North Ojibwa

en: Sewa Bay
ga: Bá Sewa

en: Seychelles Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Séiséil

en: Seze
ga: Seasons

en: Shaojiang Chinese
ga: Sínis Shaojiang

en: Shark Bay
ga: Bá Siorc

en: She
ga: Sí

en: Shekhawati
ga: Sheekhawati

en: Shempire Senoufo
ga: Shampire Senoufo

en: Sherdukpen
ga: Sherducpen

en: Shihhi Arabic
ga: Shihhi Araibis

en: Shina
ga: An tSín

en: Shina, Kohistani
ga: An tSín, An Chóistáin

en: Shona
ga: Seoinis

en: Shoo-Minda-Nye
ga: Shoo-Minda-New

en: Shubi
ga: Shubí

en: Shwe Palaung
ga: Shwe Palace

en: Siberian Tatar
ga: Tatar Sibéir

en: Sicanian
ga: Sicánach

en: Sicel
ga: Sickel

en: Sicilian
ga: Sicilis

en: Siculo Arabic
ga: Siculo Araibis

en: Sierra Leone Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Sierra Leone

en: Sierra de Juárez Zapotec
ga: Sierra de Juarez Zapotec

en: Sikaritai
ga: Scarites

en: Silesian
ga: Siléiseach

en: Silesian, Lower
ga: Silesian, Íochtarach

en: Silimo
ga: Silicum

en: Simbali
ga: Simbols

en: Simeulue
ga: Simeul

en: Sinagen
ga: Sinagén

en: Sindhi
ga: Sindis

en: Singapore Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Shingeapór

en: Sininkere
ga: Sininkers

en: Sinte Romani
ga: Sinte Roman

en: Sinyar
ga: Signals

en: Siraya
ga: Siray

en: Sirionó
ga: Sirion

en: Siroi
ga: Siroí

en: Sisaala, Western
ga: Sisaala, Iarthar

en: Sissala
ga: Sisala

en: Sivia Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Sivia

en: Siyin Chin
ga: Syin Chin

en: Skepi Creole Dutch
ga: Skepi Creole Ollainnis

en: Skolt Sami
ga: Scoil Sami

en: Skou
ga: Scout

en: Slave (Athapascan)
ga: Slábhaí (Athapascan)

en: Slavey, North
ga: Slavey, Thuaidh

en: Slavey, South
ga: Slavey, Theas

en: Slavic, Church
ga: Slavach, Eaglais

en: Slavomolisano
ga: Slavomolisan

en: Slovak
ga: Slóvaicis

en: Slovakian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Slóvaice

en: Slovenian
ga: Slóivéinis

en: Small Flowery Miao
ga: Miao Bláthanna Beag

en: Smärky Kanum
ga: Smarky Canum

en: So (Democratic Republic of Congo)
ga: Mar sin (Poblacht Dhaonlathach an Chongó)

en: So'a
ga: Song

en: Sogdian
ga: Sogdánais

en: Solomon Islands Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Oileáin Sholamón

en: Som
ga: Some

en: Somali
ga: Somáilis

en: Somyev
ga: Somiev

en: Sonde
ga: Sonda

en: Sop
ga: Sup

en: Soqotri
ga: Sokotri

en: Sorbian, Lower
ga: Sorbian, Íochtarach

en: Sorbian, Upper
ga: Sorbian, Uachtarach

en: Sorsoganon, Northern
ga: Sorsoganon, Tuaisceart

en: Sorsoganon, Southern
ga: Sorsoganon, Deiscirt

en: Sotho, Southern
ga: Sótó Theas

en: South African Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hAfraice Theas

en: South Awyu
ga: Awyu Theas

en: South Azerbaijani
ga: Asarbaiseáin Theas

en: South Bolivian Quechua
ga: Quechua na Bolaive Theas

en: South Central Banda
ga: Banda Lár Theas

en: South Central Dinka
ga: Dinka Lárnach Theas

en: South Efate
ga: Efate Theas

en: South Fali
ga: Fali Theas

en: South Giziga
ga: Giziga Theas

en: South Lembata
ga: Lembata Theas

en: South Marquesan
ga: Marquesan Theas

en: South Muyu
ga: Muyu Theas

en: South Ndebele
ga: Ndebele Theas

en: South Nuaulu
ga: Nuaulu Theas

en: South Picene
ga: Picene Theas

en: South Slavey
ga: Slavey Theas

en: South Tairora
ga: Tairora Theas

en: South Ucayali Ashéninka
ga: Theas Ucayali Ashéninka

en: South Watut
ga: Watut Theas

en: South West Bay
ga: Bá Thiar Theas

en: Southeast Ambrym
ga: Oirdheisceart Ambrym

en: Southeast Babar
ga: Oirdheisceart Babar

en: Southeast Ijo
ga: Ijo Thoiscirt

en: Southeast Pashai
ga: Oirdheisceart Pashai

en: Southeast Tasmanian
ga: Oirdheisceart na Tasmanian

en: Southeastern Dinka
ga: Dinka Thoirdheisceart

en: Southeastern Ixtlán Zapotec
ga: Thoirdheisceart Ixtlán Zapotec

en: Southeastern Kolami
ga: Oirdheisceart Kolami

en: Southeastern Nochixtlán Mixtec
ga: Thoirdheisceart Nochixtlán Mixtec

en: Southeastern Pomo
ga: Thoirdheisceart Pomo

en: Southeastern Puebla Nahuatl
ga: Thoirdheisceart Puebla Nahuatl

en: Southeastern Tarahumara
ga: Thoirdheisceart Tarahumara

en: Southeastern Tepehuan
ga: Oirdheisceart Tepehuan

en: Southern Alta
ga: Deiscirt Alta

en: Southern Altai
ga: Deiscirt Altai

en: Southern Amami-Oshima
ga: Deisceart Amami-Oshima

en: Southern Aymara
ga: Deisceart Aymara

en: Southern Bai
ga: Deiscirt Bai

en: Southern Balochi
ga: Balochi Theas

en: Southern Betsimisaraka Malagasy
ga: Deiscirt Betsimisaraka Malagasy

en: Southern Binukidnon
ga: Deiscirt Binukidnon

en: Southern Birifor
ga: Deiscirt Birifor

en: Southern Bobo Madaré
ga: Deiscirt Bobo Madaré

en: Southern Bontok
ga: Deisceart Bontok

en: Southern Carrier
ga: Iompróir Theas

en: Southern Catanduanes Bikol
ga: Bikol Catanduanes Theas

en: Southern Conchucos Ancash Quechua
ga: Deiscirt Conchucos Ancash Quechua

en: Southern Dagaare
ga: Deiscirt Dagaare

en: Southern Dong
ga: Dong Theas

en: Southern East Cree
ga: An Cree Thoir Theas

en: Southern Ghale
ga: Ghalé Theas

en: Southern Grebo
ga: Deiscirt Grebo

en: Southern Guiyang Hmong
ga: Deisceart Guiyang Hmong

en: Southern Haida
ga: Deiscirt Haida

en: Southern Hindko
ga: Deiscirt Hindko

en: Southern Kalapuya
ga: Deiscirt Kalapuya

en: Southern Kalinga
ga: Deisceart Kalinga

en: Southern Katang
ga: Deiscirt Katang

en: Southern Kisi
ga: Deiscirt Kisi

en: Southern Kiwai
ga: Deiscirt Kiwai

en: Southern Kurdish
ga: Cúirdis Theas

en: Southern Lolopo
ga: Deiscirt Lolopo

en: Southern Luri
ga: Deiscirt Luri

en: Southern Ma'di
ga: Deiscirt Ma'di

en: Southern Mashan Hmong
ga: Deiscirt Mashan Hmong

en: Southern Mnong
ga: Deiscirt Mnong

en: Southern Muji
ga: Muji Theas

en: Southern Nago
ga: Deisceart Nago

en: Southern Nambikuára
ga: Deiscirt Nambikuára

en: Southern Ngbandi
ga: Deiscirt Ngbandi

en: Southern Nicobarese
ga: Deisceart Nicobarese

en: Southern Nisu
ga: Deiscirt Nisu

en: Southern Nuni
ga: Deiscirt Nuni

en: Southern Ohlone
ga: Deisceart Ohlone

en: Southern One
ga: Ceann an Deiscirt

en: Southern Pame
ga: Pame Theas

en: Southern Pashto
ga: An Pashto Theas

en: Southern Pastaza Quechua
ga: Deiscirt Pastaza Quechua

en: Southern Ping Chinese
ga: An tSín Ping Theas

en: Southern Pomo
ga: Deiscirt Pomo

en: Southern Puebla Mixtec
ga: Deiscirt Puebla Mixtec

en: Southern Puget Sound Salish
ga: Salish Fuaim Puget Theas

en: Southern Pumi
ga: Pumi Theas

en: Southern Qiandong Miao
ga: Deisceart Qiandong Miao

en: Southern Qiang
ga: Qiang Theas

en: Southern Rengma Naga
ga: Deiscirt Rengma Naga

en: Southern Rincon Zapotec
ga: Deiscirt Rincon Zapotec

en: Southern Roglai
ga: Roglai Theas

en: Southern Sama
ga: Sama Deiscirt

en: Southern Sami
ga: Sami Theas

en: Southern Samo
ga: Deiscirt Samo

en: Southern Sierra Miwok
ga: Theas Sierra Miwok

en: Southern Sorsoganon
ga: Deisceart Sorsoganon

en: Southern Sotho
ga: Sotho Theas

en: Southern Subanen
ga: Subanen Theas

en: Southern Thai
ga: Téalainnis Theas

en: Southern Tidung
ga: Timung Theas

en: Southern Tiwa
ga: Tiwa Theas

en: Southern Toussian
ga: An Toussian Theas

en: Southern Tujia
ga: Tujia Theas

en: Southern Tutchone
ga: Deisceart Tutchone

en: Southern Uzbek
ga: Uisbéiceach Theas

en: Southern Yamphu
ga: Theas Yamphu

en: Southern Yukaghir
ga: Yukaghir Theas

en: Southwest Gbaya
ga: Iardheisceart Gbaya

en: Southwest Palawano
ga: Iardheisceart Palawano

en: Southwest Pashai
ga: Pashai Iardheisceart

en: Southwest Tanna
ga: Tanna Iardheisceart

en: Southwestern Bontok
ga: Deisceart Bontok

en: Southwestern Dinka
ga: Dinka Thiar Theas

en: Southwestern Fars
ga: Theas Fars

en: Southwestern Guiyang Hmong
ga: Thiardheisceart Guiyang Hmong

en: Southwestern Huishui Hmong
ga: Huishui Hmong Theas

en: Southwestern Nisu
ga: Iardheisceart Nisu

en: Southwestern Tarahumara
ga: Iarthar Tarahumara

en: Southwestern Tasmanian
ga: Iardheisceart na Tasmanian

en: Southwestern Tepehuan
ga: Tepehuan Thiar Theas

en: Southwestern Tlaxiaco Mixtec
ga: Tlaxiaco Mixtec Tlaxiaco Theas

en: Spanish
ga: Spáinnis

en: Spanish Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Spáinne

en: Spanish, Loreto-Ucayali
ga: Spáinnis, Loreto-Ucayali

en: Spanish, Old
ga: Spáinnis, Sean

en: Squamish
ga: Scamish

en: Sri Lankan Creole Malay
ga: Srí Lanca Creole Malay

en: Sri Lankan Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Srí Lancach

en: Standard Arabic
ga: Araibis Caighdeánach

en: Standard Estonian
ga: Caighdeánach na h

en: Standard Latvian
ga: Caighdeán Laitvia

en: Standard Malay
ga: Caighdeánach Malaise

en: Standard Moroccan Tamazight
ga: Caighdeánach Mharacó Tamazight

en: Stellingwerfs
ga: Stilling Works

en: Suba-Simbiti
ga: Sub-Simbiti

en: Subanen, Central
ga: Subanen, Lár

en: Subanen, Eastern
ga: Subanen, Oirthear

en: Subanen, Northern
ga: Subanen, Tuaisceart

en: Subanen, Southern
ga: Subanen, Deiscirt

en: Subanon, Kolibugan
ga: Subanon, Cóilbúgáin

en: Subanon, Western
ga: Subanon, Iarthar

en: Sudanese Arabic
ga: Araibis Súdáinis

en: Sudanese Creole Arabic
ga: Araibis Creóil na Súdáine

en: Sudest
ga: Is déanaí

en: Sukuma
ga: Sucuma

en: Sukurum
ga: Cream

en: Sulka
ga: Sulca

en: Sulod
ga: Inside

en: Sumerian
ga: Suiméarais

en: Sundanese
ga: Sundais

en: Sundanese, Old
ga: Sundanese, Sean

en: Sursurunga
ga: Sursunga

en: Suruahá
ga: Suruaha

en: Susu
ga: Milk

en: Suyá
ga: Suya

en: Svan
ga: Swan

en: Swabian
ga: Shabian

en: Swahili (individual language)
ga: Svahaílis (teanga aonair)

en: Swahili (macrolanguage)
ga: Svahaílis (macratheanga)

en: Swahili, Congo
ga: Svahaílis, An Chongó

en: Swati
ga: Sasuatais

en: Swedish
ga: Sualainnis

en: Swedish Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Sualainne

en: Swiss German
ga: Gearmáinis na hEilvéise

en: Swiss-French Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Eilvéis-Fraincis

en: Swiss-German Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hEilvéise-Gearmáinis

en: Swiss-Italian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hEilvéise-Iodáile

en: Swo
ga: Swan

en: Syriac
ga: Síris

en: Syriac, Classical
ga: Síriach, Clasaiceach

en: Sáliba
ga: Saliba

en: Sãotomense
ga: Sanotomense

en: Sénoufo, Nanerigé
ga: Senoufo, Nanerige

en: Sénoufo, Senara
ga: Senoufo, Senara

en: Sénoufo, Sìcìté
ga: Senoufo, An tSín

en: Sìcìté Sénoufo
ga: Shinoufo Scientific

en: T'apo
ga: Tap

en: Ta'izzi-Adeni Arabic
ga: Araibis Ta'izzi-Adeni

en: Ta'oih, Lower
ga: Ta'oih, Íochtarach

en: Ta'oih, Upper
ga: Ta'oih, Uachtarach

en: Tabla
ga: Tábla

en: Tadaksahak
ga: Thadaksahak

en: Tadyawan
ga: Tadiawan

en: Tae'
ga: Tae '

en: Tagalog
ga: Tagálaigis

en: Tagargrent
ga: Tagarrent

en: Tagbanwa, Central
ga: Tagbanwa, Lárnach

en: Tagwana Senoufo
ga: Senoufo Tagwana

en: Tahitian
ga: Taihítis

en: Tai
ga: Thai

en: Tai Daeng
ga: Thai Daeng

en: Tai Dam
ga: Damba Tai

en: Tai Do
ga: Thai Do

en: Tai Hongjin
ga: Thai Hongjin

en: Tai Laing
ga: Thai Laing

en: Tai Loi
ga: Thai Loi

en: Tai Long
ga: Thai Long

en: Tai Nüa
ga: Thai Nua

en: Tai Thanh
ga: Thai Thanh

en: Tai Ya
ga: Thai Ya

en: Taiap
ga: Taip

en: Tairaha
ga: Treasure

en: Tairora, North
ga: Tairora, Thuaidh

en: Tairora, South
ga: Tairora, Theas

en: Taiwan Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Téaváin

en: Taje
ga: Tage

en: Tajik
ga: Táidsícis

en: Tajiki Arabic
ga: Araibis Tajiki

en: Tal
ga: Tall

en: Talise
ga: Talisis

en: Talodi
ga: Talodí

en: Tama (Chad)
ga: Tama (An tSáid)

en: Tama (Colombia)
ga: Tama (An Cholóim)

en: Tamajeq, Tayart
ga: Tamajeq, Taiart

en: Taman (Indonesia)
ga: Taman (An Indinéis)

en: Taman (Myanmar)
ga: Parks (Maenmar)

en: Tamang, Eastern
ga: Tamang, Oirthear

en: Tamang, Eastern Gorkha
ga: Tamang, Oirthear Gorkha

en: Tamang, Western
ga: Tamang, Iarthar

en: Tamazight, Central Atlas
ga: Tamazight, Atlas Lárnach

en: Tamazight, Standard Moroccan
ga: Tamazight, Caighdeán Mharacó

en: Tamazight, Tidikelt
ga: Tamazight, Timeline

en: Tamil
ga: Tamailis

en: Tamil, Old
ga: Tamilis, Sean

en: Tamnim Citak
ga: Tamnim Cites

en: Tampias Lobu
ga: Lobú Tampias

en: Tampuan
ga: Tampán

en: Tanahmerah
ga: Tanah Merah

en: Tanana, Lower
ga: Tanana, Íochtarach

en: Tanana, Upper
ga: Tanana, Uachtarach

en: Tangkhul Naga (India)
ga: Tangkhul Naga (An India)

en: Tangkhul Naga (Myanmar)
ga: Tangkhul Naga (Maenmar)

en: Tanimbili
ga: Tannimbili

en: Tanimuca-Retuarã
ga: Tanimuca-Returã

en: Tanna, North
ga: Tanna, Thuaidh

en: Tanna, Southwest
ga: Tanna, Iardheisceart

en: Tanzanian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Tansáine

en: Tapei
ga: Tape

en: Tapirapé
ga: Tapirape

en: Tarahumara, Central
ga: Tarahumara, Lár

en: Tarahumara, Lowland
ga: Tarahumara, Ísealland

en: Tarahumara, Northern
ga: Tarahumara, Tuaisceart

en: Tarahumara, Southeastern
ga: Tarahumara, Oirdheisceart

en: Tarahumara, Southwestern
ga: Tarahumara, Iarthar Theas

en: Tarangan, East
ga: Tarangan, Thoir

en: Tarangan, West
ga: Tarangan, Iarthar

en: Tariana
ga: Tarian

en: Tarifit
ga: Tarifí

en: Taromi, Upper
ga: Taromi, Uachtarach

en: Tasmanian, Bruny Island
ga: Tasmanian, Oileán Bruny

en: Tasmanian, North Midlands
ga: Tasmanian, Lár na Tíre Thuaidh

en: Tasmanian, Northeastern
ga: Tasmanian, Oirthuaisceart

en: Tasmanian, Northern
ga: Tasmanian, Tuaisceart

en: Tasmanian, Northwestern
ga: Tasmanian, Iarthuaisceart

en: Tasmanian, Oyster Bay
ga: Tasmanian, Bá Oisrí

en: Tasmanian, Southeast
ga: Tasmanian, Oirdheisceart

en: Tasmanian, Southwestern
ga: Tasmanian, Iarthar Theas

en: Tat, Muslim
ga: Tat, Moslamach

en: Tatar
ga: Tatairis

en: Tatar, Crimean
ga: Tatar, Crimea

en: Tatar, Siberian
ga: Tatar, Sibéir

en: Tatuyo
ga: Tattoo

en: Taulil
ga: Taull

en: Tause
ga: Tauss

en: Tausug
ga: Tausup

en: Taveta
ga: Tablette

en: Tavringer Romani
ga: Tavringer Rómhánach

en: Tawandê
ga: Tawand

en: Tawbuid, Eastern
ga: Tawbuid, Oirthear

en: Tawbuid, Western
ga: Tawbuid, Iarthar

en: Taworta
ga: Keyboard

en: Tawr Chin
ga: Tawer Chin

en: Tchumbuli
ga: Thumbuli

en: Tebul Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Tebul

en: Tebul Ure Dogon
ga: Tebul Uaire Dogon

en: Tejalapan Zapotec
ga: Zapotec Exhibition

en: Tektiteko
ga: Textile

en: Telugu
ga: Teileagúis

en: Tembé
ga: Tembe

en: Teme
ga: Téamaí

en: Temein
ga: Temin

en: Temi
ga: Téamaí

en: Temoq
ga: Temoc

en: Tene Kan Dogon
ga: Tene Can Dogon

en: Tengger
ga: Tenger

en: Tenis
ga: Tennis

en: Tepehuan, Northern
ga: Tepehuan, Tuaisceart

en: Tepehuan, Southeastern
ga: Tepehuan, Oirdheisceart

en: Tepehuan, Southwestern
ga: Tepehuan, Iarthar Theas

en: Tepinapa Chinantec
ga: Topinapa Chinantec

en: Terik
ga: Treasure

en: Termanu
ga: Terman

en: Tetete
ga: Tetet

en: Tetum
ga: Teitinis

en: Tewa (Indonesia)
ga: Tewa (An Indinéis)

en: Tewa (USA)
ga: Tewa (SAM)

en: Texcatepec Otomi
ga: Texcatepec Otomies

en: Thai
ga: Téalainnis

en: Thai Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Téalainnis

en: Thai Song
ga: Amhrán Téalainnis

en: Thai, Northeastern
ga: Téalainnis, Oirthuaisceart

en: Thai, Northern
ga: Téalainnis, Tuaiscirt

en: Thai, Southern
ga: Téalainnis, Deiscirt

en: Tharu, Chitwania
ga: Tharu, Chitvania

en: Thawa
ga: Thaw

en: Thaypan
ga: Thaipan

en: Thur
ga: Déar

en: Tibetan
ga: Tibéidis

en: Tibetan Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Tibéidis

en: Tibetan, Amdo
ga: Tibéidis, Amdo

en: Tibetan, Classical
ga: Tibéidis, Clasaiceach

en: Tibetan, Khams
ga: Tibéidis, Khams

en: Tibetan, Old
ga: Tibéidis, Sean

en: Tidaá Mixtec
ga: Mixtec Time

en: Tidore
ga: Timor

en: Tidung, Northern
ga: Tidung, Tuaiscirt

en: Tidung, Southern
ga: Tidung, Deiscirt

en: Tigre
ga: Tígréis

en: Tigrinya
ga: Tigrinis

en: Tijaltepec Mixtec
ga: Tialtepec Mixtec

en: Tikar
ga: Ticar

en: Tikopia
ga: Ticopia

en: Tilapa Otomi
ga: Title Otomi

en: Tilquiapan Zapotec
ga: Tréimhse Zapotec

en: Tima
ga: Time's

en: Tinani
ga: Thinking

en: Tindi
ga: Tindí

en: Tinputz
ga: Thinputz

en: Tira
ga: Tire

en: Tirahi
ga: Lighting

en: Tiri
ga: Tire

en: Titan
ga: Tíotán

en: Tiwa, Northern
ga: Tiwa, Tuaisceart

en: Tiwa, Southern
ga: Tiwa, Deiscirt

en: Tiéfo
ga: Tiefo

en: Tlacoatzintepec Chinantec
ga: Chinantec Inclusion

en: Tlacolulita Zapotec
ga: Zapotec Thriller

en: To
ga: Chun

en: Toaripi
ga: Toarípi

en: Tobagonian Creole English
ga: Béarla Creóil Tobagónaigh

en: Togbo-Vara Banda
ga: Togbo-Vara Band

en: Tokano
ga: Tocano

en: Tokharian A
ga: Toxarian A

en: Tokharian B
ga: Toxarian B

en: Tombonuo
ga: Tombónuo

en: Tombulu
ga: Tombols

en: Tondi Songway Kiini
ga: Tondi Songway China

en: Tonga (Nyasa)
ga: Tongais (Maláiv)

en: Tonga (Tonga Islands)
ga: Tongais (Oileáin Thonga)

en: Tonga (Zambia)
ga: Tonga (An tSambia)

en: Tooro
ga: Touro

en: Topoiyo
ga: Topoio

en: Tornedalen Finnish
ga: Tornedalen Fionlainnis

en: Torres Strait Creole
ga: Creole Strait Torres

en: Torricelli
ga: Torricelles

en: Tosk Albanian
ga: Tosk Albáinis

en: Totela
ga: Totel

en: Totoli
ga: Tootholi

en: Totonac, Highland
ga: Totonac, Ardtír

en: Totonac, Upper Necaxa
ga: Totonac, Necaxa Uachtarach

en: Totonac, Western
ga: Totonac, Iarthar

en: Totonac, Xicotepec De Juárez
ga: Totonac, Xicotepec De Juarez

en: Toura (Papua New Guinea)
ga: Toura (Nua-Ghuine Phapua)

en: Toussian, Northern
ga: Toussian, Tuaisceart

en: Toussian, Southern
ga: Toussian, Deiscirt

en: Traveller Danish
ga: Taistealaí Danmhairgis

en: Traveller Norwegian
ga: Taistealaí na hIorua

en: Traveller Scottish
ga: Taistealaí na hAlban

en: Tremembé
ga: Tremembe

en: Tringgus-Sembaan Bidayuh
ga: Tringgus-Seasamh Bidayuh

en: Trinidad and Tobago Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Tríonóide agus Tobága

en: Trinidadian Creole English
ga: Béarla Creóil Trinidadian

en: Tripuri, Early
ga: Tripuri, Luath

en: Truká
ga: Truka

en: Ts'ün-Lao
ga: Ts'un-Lao

en: Tsat
ga: That

en: Tsimané
ga: Tsimane

en: Tsonga
ga: Songais

en: Tsuvadi
ga: Tsuvadí

en: Tswana
ga: Suáinis

en: Tu
ga: Tú

en: Tujia, Northern
ga: Tujia, Tuaisceart

en: Tujia, Southern
ga: Tujia, Deiscirt

en: Tukang Besi North
ga: Tukang Besi Thuaidh

en: Tukang Besi South
ga: Tukang Besi Theas

en: Tukumanféd
ga: Tukuman Fed

en: Tumak
ga: Thumak

en: Tunebo, Barro Negro
ga: Tunebo, Black Bar

en: Tunebo, Central
ga: Tunebo, Lár

en: Tunebo, Western
ga: Tunebo, Iarthar

en: Tunggare
ga: Tungary

en: Tunia
ga: Túinia

en: Tunisian Arabic
ga: Araibis na Túinise

en: Tunisian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Túinéise

en: Tupinambá
ga: Tupinamba

en: Tupinikin
ga: Tupinicin

en: Turaka
ga: Turkey

en: Turiwára
ga: Tourism

en: Turka
ga: Tuirc

en: Turkish
ga: Tuircis

en: Turkish Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Tuircis

en: Turkish, Balkan Gagauz
ga: Tuircis, Balcán Gagauz

en: Turkish, Old
ga: Tuircis, Sean

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ga: Tuircis Otamánach (1500-1928)

en: Turkmen
ga: Turcamáinis

en: Turks And Caicos Creole English
ga: Béarla Creóil na Turcaí Agus Caicos

en: Tutchone, Northern
ga: Tutchone, Tuaisceart

en: Tutchone, Southern
ga: Tutchone, Deiscirt

en: Tutuba
ga: Tatuba

en: Tuxináwa
ga: Tuxinava

en: Tuxá
ga: Tuxa

en: Twents
ga: Twints

en: Twi
ga: Tiuíais

en: Tày
ga: Tray

en: Tày Sa Pa
ga: Tray Sa Pa

en: Tày Tac
ga: Tay Tac

en: Téén
ga: Teen

en: Tübatulabal
ga: Tubatulabal

en: Ubir
ga: Uber

en: Udihe
ga: Uyhe

en: Udmurt
ga: Udmairtis

en: Ugandan Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Uganda

en: Ugaritic
ga: Úgairitis

en: Uighur
ga: Úígiúiris

en: Uighur, Old
ga: Uighur, Sean

en: Ukaan
ga: Ucan

en: Ukrainian
ga: Úcráinis

en: Ukrainian Sign Language
ga: Teanga chomharthaíochta na hÚcráine

en: Ukue
ga: Oak

en: Ukuriguma
ga: Ukuríuma

en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
ga: Ukwani-Aboh-Ndoni

en: Ulumanda'
ga: Ulamanda'

en: Uma' Lasan
ga: Uma's Laser

en: Uma' Lung
ga: Uma Lung

en: Umbindhamu
ga: Combindhamu

en: Umbugarla
ga: Umbúgarla

en: Umiida
ga: Umiide

en: Umotína
ga: Umotín

en: Umpqua, Upper
ga: Umpqua, Uachtarach

en: Una
ga: Aon

en: Uncoded languages
ga: Teangacha neamhchódaithe

en: Unde Kaili
ga: Cén áit Kaili

en: Undetermined
ga: Éiginnte

en: Unserdeutsch
ga: UnderDeutsch

en: Upper Chehalis
ga: Chehalis Uachtarach

en: Upper Grand Valley Dani
ga: Uachtarach Grand Valley Dani

en: Upper Guinea Crioulo
ga: Crioulo Ghuine Uachtarach

en: Upper Kinabatangan
ga: Uachtarach Kinabatangan

en: Upper Kuskokwim
ga: Uachtarach Kuskokwim

en: Upper Necaxa Totonac
ga: Necaxa Uachtarach Totonac

en: Upper Saxon
ga: An Sacsáin Uachtarach

en: Upper Sorbian
ga: Uachtarach Sorbian

en: Upper Ta'oih
ga: Uachtarach Ta'oih

en: Upper Tanana
ga: Uachtarach Tanana

en: Upper Taromi
ga: Taromi Uachtarach

en: Upper Umpqua
ga: Uachtarach Upper

en: Ura (Papua New Guinea)
ga: Ura (Nua-Ghuine Phapua)

en: Ura (Vanuatu)
ga: Ura (Vanuatú)

en: Uradhi
ga: Officials

en: Urak Lawoi'
ga: Urak Lawoi

en: Urdu
ga: Urdais

en: Uri
ga: Type

en: Uruava
ga: Uruguay

en: Urubú-Kaapor
ga: Urubu-Kaapor

en: Urubú-Kaapor Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Urubú-Kaapor

en: Uruguayan Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Uragua

en: Usaghade
ga: Úsáid

en: Uspanteco
ga: Uspantec

en: Usui
ga: Usus

en: Utarmbung
ga: Output

en: Ute-Southern Paiute
ga: Ute-Deisceart Paiute

en: Uvean, West
ga: Uvean, Thiar

en: Uzbek
ga: Úisbéicis

en: Uzbek, Northern
ga: Úsbéiceach, Tuaiscir

en: Uzbek, Southern
ga: Úsbéiceach, Theas

en: Uzbeki Arabic
ga: Araibis Uzbeki

en: Vaghua
ga: Waghua

en: Vagla
ga: Wagla

en: Vai
ga: Go

en: Valencian Sign Language
ga: Teanga Comharthaíochta Valencian

en: Valle Nacional Chinantec
ga: Valle Náisiúnta Chinantec

en: Valley Maidu
ga: Gleann Maidu

en: Vasavi
ga: Vasaví

en: Vedic Sanskrit
ga: Sanscrait Véideach

en: Venda
ga: Veindis

en: Venetian
ga: Veinéiseach

en: Venezuelan Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Veiniséala

en: Vietnamese
ga: Vítneamais

en: Vilela
ga: Ville

en: Vincentian Creole English
ga: Béarla Creóil Vincentian

en: Virgin Islands Creole English
ga: Béarla Creole Oileáin Mhaighdean

en: Vlaamse Gebarentaal
ga: Teanga Oibriúcháin Vlaamse

en: Vlax Romani
ga: Vlax Roman

en: Vono
ga: Vone

en: Votic
ga: Vótic

en: Vunapu
ga: Vunapú

en: Vurës
ga: Vúir

en: Võro
ga: Warrior

en: Wadaginam
ga: Wagainam

en: Wadikali
ga: Wadicali

en: Wahau Kayan
ga: Wahau Tools

en: Wahgi, North
ga: Wahgi, Thuaidh

en: Waima'a
ga: Waimaa

en: Wakde
ga: Wake

en: Wakoná
ga: Wakona

en: Wala
ga: Níl

en: Walak
ga: Walk

en: Wali (Ghana)
ga: Wali (An Gána)

en: Wali (Sudan)
ga: Wali (An tSúdáin)

en: Walloon
ga: Vallúnais

en: Wanap
ga: Wonap

en: Wannu
ga: Wanna

en: Wanyi
ga: Wanyí

en: Wané
ga: Wane

en: War-Jaintia
ga: Cog-Jaintia

en: Waray (Australia)
ga: Waray (An Astráil)

en: Waray (Philippines)
ga: Waray (Oileáin Fhilipíneacha)

en: Wares
ga: Earraí

en: Waritai
ga: Waites

en: Warlpiri
ga: Warlpire

en: Warnang
ga: Warnung

en: Waru
ga: Wars

en: Warwar Feni
ga: Warwar Fence

en: Wasco-Wishram
ga: Wishram Wasco-Wishram

en: Washo
ga: Wash

en: Wasu
ga: Other

en: Watam
ga: Wattam

en: Watut, Middle
ga: Watut, Meán

en: Watut, North
ga: Watut, Thuaidh

en: Watut, South
ga: Watut, Theas

en: Wawa
ga: Wave

en: Wayampi
ga: Waiampi

en: Wayana
ga: Waiana

en: Wayoró
ga: Waioró

en: Wayu
ga: Way

en: Wedau
ga: Wedding

en: Weh
ga: Wear

en: Welaun
ga: Welcome

en: Welsh
ga: Breatnais

en: Welsh Romani
ga: Rómhánach na Breataine

en: Welsh, Middle
ga: Breataine, Meánach

en: Welsh, Old
ga: Breataine, Sean

en: Weri
ga: Wery

en: West Albay Bikol
ga: Iarthar Albain Bicol

en: West Ambae
ga: Ambae Thiar

en: West Bengal Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Iarthar Bengal

en: West Berawan
ga: Thiar Berawan

en: West Central Banda
ga: Banda Thiar Láir

en: West Central Oromo
ga: Iarthar Central Oromo

en: West Coast Bajau
ga: Cósta Thiar Bajau

en: West Damar
ga: Iarthar Damar

en: West Goodenough
ga: Thiar Goodenough

en: West Kewa
ga: Iarthar Kewa

en: West Lembata
ga: Iarthar Lembata

en: West Makian
ga: Iarthar Makian

en: West Masela
ga: Teicstílí Thiar

en: West Tarangan
ga: Thiar Tarangan

en: West Uvean
ga: Uibheann Thiar

en: West Yugur
ga: Iarthar Yugur

en: West-Central Limba
ga: Teanga Thiar-Lár

en: Western Abnaki
ga: Iarthar Abnaki

en: Western Apache
ga: Apache Iarthar

en: Western Armenian
ga: Iarthar Airméinis

en: Western Arrarnta
ga: Iarthar Arrarnta

en: Western Balochi
ga: Iarthar Balochi

en: Western Bolivian Guaraní
ga: Guaraní Iarthar na Bolaive

en: Western Bru
ga: Iarthar Bru

en: Western Bukidnon Manobo
ga: Iarthar Bukidnon Manobo

en: Western Cham
ga: Iarthar Cham

en: Western Dani
ga: Iarthar Dani

en: Western Durango Nahuatl
ga: Iarthar Durango Nahuatl

en: Western Fijian
ga: Fidsí Iarthar

en: Western Frisian
ga: Frisian Iarthar

en: Western Highland Chatino
ga: Chatino Iarthar na Gàidhealtachd

en: Western Highland Purepecha
ga: Iarthar Highland Purepecha

en: Western Huasteca Nahuatl
ga: Iarthar Huasteca Nahuatl

en: Western Juxtlahuaca Mixtec
ga: Iarthar Juxtlahuaca Mixtec

en: Western Kanjobal
ga: Iarthar Kanjobal

en: Western Karaboro
ga: Iarthar Karaboro

en: Western Katu
ga: Katu Iarthar

en: Western Kayah
ga: Iarthar Kayah

en: Western Keres
ga: Iarthar Keres

en: Western Krahn
ga: Iarthar Krahn

en: Western Lalu
ga: Iarthar Lalu

en: Western Lawa
ga: Iarthar Lawa

en: Western Magar
ga: Iarthar Magar

en: Western Maninkakan
ga: Iarthar Maninkakan

en: Western Mari
ga: Iarthar Mari

en: Western Mashan Hmong
ga: Iarthar Mashan Hmong

en: Western Meohang
ga: Iarthar Meohang

en: Western Minyag
ga: Iarthar Minyag

en: Western Muria
ga: Iarthar Muria

en: Western Neo-Aramaic
ga: Neo-Aramaic an Iarthair

en: Western Niger Fulfulde
ga: West Niger Fulfulde

en: Western Ojibwa
ga: Iarthar Ojibwa

en: Western Panjabi
ga: Iarthar Panjabí

en: Western Parbate Kham
ga: Parbate Kham an Iarthair

en: Western Penan
ga: Iarthar Penan

en: Western Sisaala
ga: Sisaala Iarthar

en: Western Subanon
ga: Subanon Iarthar

en: Western Tamang
ga: Iarthar Tamang

en: Western Tawbuid
ga: Iarthar Tawbuid

en: Western Tlacolula Valley Zapotec
ga: Ghleann Tlacolula Iarthar Zapotec

en: Western Totonac
ga: Totonac Iarthar

en: Western Tunebo
ga: Iarthar Tunebo

en: Western Xiangxi Miao
ga: Iarthar Xiangxi Miao

en: Western Xwla Gbe
ga: Thiar Xwla Gbe

en: Western Yiddish
ga: Yiddish Iarthar

en: White Gelao
ga: Geala Bán

en: White Lachi
ga: Bán Lachi

en: Whitesands
ga: Tionaid Bánna

en: Wichí Lhamtés Güisnay
ga: Wichi Lhamtes Güisnay

en: Wichí Lhamtés Nocten
ga: Wichí Lhamtés Oíche

en: Wik-Epa
ga: Wike-Epa

en: Wik-Iiyanh
ga: Wik-Iyanh

en: Wik-Keyangan
ga: Wik-Keywords

en: Wikalkan
ga: Wicalcan

en: Wikngenchera
ga: Wickenchera

en: Wiraféd
ga: Wirafead

en: Wiru
ga: Wire

en: Wiyot
ga: Wiot

en: Woi
ga: Wow

en: Woiwurrung
ga: Woiworrung

en: Woleaian
ga: Woleian

en: Wolof
ga: Volaifis

en: Wom (Nigeria)
ga: Wom (An Nigéir)

en: Wom (Papua New Guinea)
ga: Wom (Nua-Ghuine Phapua)

en: Worimi
ga: Worms

en: Worrorra
ga: Worrore

en: Wotu
ga: Wote

en: Woun Meu
ga: My Woun

en: Written Oirat
ga: Scríofa Oirat

en: Wu Chinese
ga: Wu Sínis

en: Wumboko
ga: Wumbok

en: Wusa Nasu
ga: Wow Nasu

en: Wára
ga: Wara

en: Wãpha
ga: Wapha

en: Wè Northern
ga: Wè Tuaiscirt

en: Wè Southern
ga: Féach an Deiscirt

en: Wè Western
ga: Wear Western

en: Xakriabá
ga: Xakriaba

en: Xanaguía Zapotec
ga: Xanaguia Zapotec

en: Xavánte
ga: Xavant

en: Xerénte
ga: Xerente

en: Xetá
ga: Xeta

en: Xhosa
ga: Cóisis

en: Xiang Chinese
ga: Xiang Sínis

en: Xicotepec De Juárez Totonac
ga: Xicotepec De Juarez Totonac

en: Xiriâna
ga: Xiriana

en: Xokleng
ga: Excellent

en: Xukurú
ga: Xukuru

en: Xârâcùù
ga: Xârâcù

en: Yabaâna
ga: Yabaana

en: Yaka (Central African Republic)
ga: Yaka (Poblacht na hAfraice Láir)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
ga: Yaka (Poblacht Dhaonlathach an Chongó)

en: Yakut
ga: Iacúitis

en: Yalarnnga
ga: Yalarnng

en: Yale, Kosarek
ga: Yale, Cosarek

en: Yali, Angguruk
ga: Yali, Anghuruk

en: Yalálag Zapotec
ga: Yallag Zapotec

en: Yamongeri
ga: Yamongers

en: Yamphu, Southern
ga: Yamphu, Deiscirt

en: Yan-nhaŋu Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Yan-nhaŋu

en: Yanesha'
ga: Yanesha '

en: Yangum Gel
ga: Glóthach Yangum

en: Yanomamö
ga: Yanomame

en: Yapese
ga: Japanese

en: Yarluyandi
ga: Yearluyandi

en: Yaroamë
ga: Yaroama

en: Yau (Morobe Province)
ga: Yau (Cúige Morobe)

en: Yau (Sandaun Province)
ga: Yau (Cúige Sandaun)

en: Yawa
ga: Youth

en: Yawalapití
ga: Yawalapiti

en: Yelogu
ga: Yellow

en: Yeni
ga: Nua

en: Yiddish
ga: Giúdais

en: Yiddish, Eastern
ga: Iiddish, Oirthear

en: Yiddish, Western
ga: Iiddish, Iarthar

en: Yil
ga: Year

en: Yilan Creole
ga: Creole Yilan

en: Yinhawangka
ga: Yinhawangacha

en: Yoke
ga: Uach

en: Yolŋu Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Yolŋu

en: Yoron
ga: Ioron

en: Yoruba
ga: Iarúibis

en: Yuanga
ga: Yanga

en: Yucatec Maya Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta Yucatec Maya

en: Yucuañe Mixtec
ga: Yucuane Mixtec

en: Yue Chinese
ga: Yue Sínis

en: Yugoslavian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na hIúgslaive

en: Yugur, East
ga: Yugur, Thoir

en: Yugur, West
ga: Yugur, Iarthar

en: Yukaghir, Northern
ga: Yukaghir, Tuaisceart

en: Yukaghir, Southern
ga: Yukaghir, Deiscirt

en: Yupik, Central
ga: Yupik, Lárnach

en: Yupik, Central Siberian
ga: Yupik, Lár na Sibéire

en: Yupik, Naukan
ga: Yupik, Naukán

en: Yupik, Pacific Gulf
ga: Yupik, Murascaill an Chiúin

en: Yámana
ga: Yaman

en: Zambian Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Sambia

en: Zande (individual language)
ga: Zande (teanga aonair)

en: Zangskari
ga: Songskari

en: Zapotec, Aloápam
ga: Zapotec, Aloapam

en: Zapotec, Amatlán
ga: Zapotec, Amatlan

en: Zapotec, Ancient
ga: Zapotec, Ársa

en: Zapotec, Chichicapan
ga: Zapotec, Chichicapán

en: Zapotec, Elotepec
ga: Zapotec, Elotépec

en: Zapotec, Güilá
ga: Zapotec, Guila

en: Zapotec, Lachixío
ga: Zapotec, Lachix

en: Zapotec, Santa Inés Yatzechi
ga: Zapotec, Santa Ines Yatzechi

en: Zapotec, Sierra de Juárez
ga: Zapotec, Sierra de Juarez

en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
ga: Zapotec, Thoirdheisceart Ixtlán

en: Zapotec, Southern Rincon
ga: Zapotec, Deisceart Rincón

en: Zapotec, Tejalapan
ga: Zapotec, Tiomáint

en: Zapotec, Tilquiapan
ga: Zapotec, Tiquiapán

en: Zapotec, Totomachapan
ga: Zapotec, Tómachapán

en: Zapotec, Western Tlacolula Valley
ga: Zapotec, Gleann Tlacolula Iarthar

en: Zapotec, Xadani
ga: Zapotec, An Chadani

en: Zapotec, Yalálag
ga: Zapotec, Yallag

en: Zapotec, Yatzachi
ga: Zapotec, Yatzací

en: Zeem
ga: Seem

en: Zerenkel
ga: Zérenkel

en: Zhuang, Central Hongshuihe
ga: Zhuang, Lár Hongshuihe

en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
ga: Zhuang, Oirthear Hongshuihe

en: Zimbabwe Sign Language
ga: Teanga Chomharthaíochta na Siombáibe

en: Zinza
ga: Zinc

en: Zizilivakan
ga: Screenship

en: Zoque, Copainalá
ga: Zoque, Copainala

en: Zulu
ga: Súlúis

en: Záparo
ga: Paro

en: us-Saare
ga: saare na Stát Aontaithe

en: Àhàn
ga: Ahàn

en: Áncá
ga: Anca

en: Ömie
ga: Omie

en: Önge
ga: Age

en: ǀGwi
ga: Compliance

en: ǀXam
ga: Excellence

en: ǁGana
ga: Ghana

en: ǁXegwi
ga: Xegwi

en: ǂHua
ga: Hua

en: ǂUngkue
ga: Ungkue

en: ǃXóõ
ga: Exhibition
