iso_639-3 - en to ca translation catalogue (971 entries)

en: 'Are'are
ca: 'are'are

en: A'ou
ca: a'ou

en: A-Pucikwar
ca: a-pucikwar

en: Aari
ca: aari

en: Aasáx
ca: aasáx

en: Abaga
ca: abaga

en: Abai Sungai
ca: abai sungai

en: Abanyom
ca: abanyom

en: Abau
ca: abau

en: Abaza
ca: abazí

en: Abellen Ayta
ca: abellen ayta

en: Abidji
ca: abidji

en: Abishira
ca: abishira

en: Abkhazian
ca: abkhaz

en: Abnaki, Eastern
ca: abnaki, oriental

en: Abnaki, Western
ca: abnaki, occidental

en: Abom
ca: abom

en: Abon
ca: abon

en: Abron
ca: abron

en: Abu
ca: abu

en: Abu' Arapesh
ca: abu' arapesh

en: Abua
ca: abua

en: Abui
ca: abui

en: Abure
ca: abure

en: Abé
ca: abé

en: Achagua
ca: achawa

en: Achang
ca: achang

en: Acheron
ca: acheron

en: Achi
ca: achí

en: Achinese
ca: atjeh

en: Achterhoeks
ca: achterhoeks

en: Achuar-Shiwiar
ca: achuar-shiwiar

en: Achumawi
ca: achumawi

en: Acipa, Eastern
ca: acipa, oriental

en: Acoli
ca: acoli

en: Acroá
ca: acroá

en: Adamorobe Sign Language
ca: llengua de signes d'Adamorobe

en: Adang
ca: adang

en: Adangbe
ca: adangbe

en: Adangme
ca: adangme

en: Adele
ca: adele

en: Adhola
ca: adhola

en: Adi
ca: adi

en: Adioukrou
ca: adioukrou

en: Adnyamathanha
ca: adnyamathanha

en: Adonara
ca: adonara

en: Aduge
ca: aduge

en: Adyghe
ca: adigué

en: Adzera
ca: adzera

en: Aeka
ca: aeka

en: Aer
ca: eer

en: Afade
ca: afade

en: Afar
ca: àfar

en: Afghan Sign Language
ca: llengua de signes afganesa

en: Afitti
ca: afitti

en: Afrihili
ca: afrihili

en: Afrikaans
ca: afrikaans

en: Afro-Seminole Creole
ca: crioll afroseminola

en: Agarabi
ca: agarabi

en: Agariya
ca: agariya

en: Agatu
ca: agatu

en: Aghem
ca: aghem

en: Aghu
ca: aghu

en: Aghul
ca: agul

en: Agi
ca: agi

en: Agta, Central Cagayan
ca: agta, cagayan central

en: Agta, Isarog
ca: agta, isarog

en: Agta, Mt. Iraya
ca: agta, Mt. Iraya

en: Agta, Mt. Iriga
ca: agta, Mt. Iriga

en: Agta, Pahanan
ca: agta, pahanan

en: Aguacateco
ca: awakatek

en: Aguano
ca: aguano

en: Aguaruna
ca: aguaruna

en: Agutaynen
ca: agutaynen

en: Ahanta
ca: ahanta

en: Ahirani
ca: ahirani

en: Ahom
ca: ahom

en: Ahtena
ca: ahtena

en: Ai-Cham
ca: ai-cham

en: Aighon
ca: aighon

en: Aimaq
ca: aimaq

en: Aimele
ca: aimele

en: Aimol
ca: aimol

en: Ainbai
ca: ainbai

en: Ainu (China)
ca: ainu (Xina)

en: Ainu (Japan)
ca: ainu (Japó)

en: Aiome
ca: aiome

en: Airoran
ca: airoran

en: Aiton
ca: aiton

en: Aizi, Aproumu
ca: aizi, aproumu

en: Aizi, Mobumrin
ca: aizi, mobumrin

en: Aizi, Tiagbamrin
ca: aizi, tiagbamrin

en: Aja (Benin)
ca: aja (Benín)

en: Aja (South Sudan)
ca: aja (Sudan del Sud)

en: Ajawa
ca: ajawa

en: Ajië
ca: ajië

en: Ak
ca: ak

en: Aka-Bea
ca: aka-bea

en: Aka-Bo
ca: aka-bo

en: Aka-Cari
ca: aka-cari

en: Aka-Jeru
ca: aka-jeru

en: Aka-Kede
ca: aka-kede

en: Aka-Kol
ca: aka-kol

en: Aka-Kora
ca: aka-kora

en: Akan
ca: àkan

en: Akar-Bale
ca: akar-bale

en: Akaselem
ca: akaselem

en: Akawaio
ca: akawaio

en: Ake
ca: ake

en: Akeu
ca: akeu

en: Akha
ca: akha

en: Akhvakh
ca: akhvakh

en: Akkadian
ca: accadi

en: Aklanon
ca: aklanon

en: Akolet
ca: akolet

en: Akpa
ca: akpa

en: Akrukay
ca: akrukay

en: Akum
ca: akum

en: Akuntsu
ca: akuntsu

en: Akurio
ca: akurio

en: Akwa
ca: akwa

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
ca: llengua de signes beduïna d'Al-Sayyid

en: Alaba-K’abeena
ca: alaba-k'abeena

en: Alabama
ca: alabama

en: Alago
ca: alago

en: Alak
ca: alak

en: Alamblak
ca: alamblak

en: Alangan
ca: alangan

en: Alapmunte
ca: alapmunte

en: Alawa
ca: alawa

en: Albanian
ca: albanès

en: Albanian Sign Language
ca: llengua de signes albanesa

en: Albanian, Arbëreshë
ca: albanès, arbëreshë

en: Albanian, Arvanitika
ca: albanès, arvanitika

en: Albanian, Gheg
ca: albanès, gheg

en: Albanian, Tosk
ca: albanès, tosc

en: Albarradas Sign Language
ca: llengua de signes d'Albarradas

en: Alege
ca: alege

en: Aleut
ca: aleuta

en: Algerian Arabic
ca: àrab algerià

en: Algerian Jewish Sign Language
ca: llengua de signes judeoalgeriana

en: Algerian Saharan Arabic
ca: àrab del Sàhara algerià

en: Algerian Sign Language
ca: llengua de signes algeriana

en: Algonquin
ca: algonquí

en: Ali
ca: ali

en: Alladian
ca: alladian

en: Allar
ca: allar

en: Alngith
ca: alngith

en: Alor
ca: alor

en: Alsea
ca: alsea

en: Alta, Northern
ca: alta, nord

en: Alta, Southern
ca: alta, meridional

en: Altai, Northern
ca: altai, nord

en: Altai, Southern
ca: altai, sud

en: Alumu-Tesu
ca: alumu-tesu

en: Alune
ca: alune

en: Alur
ca: alur

en: Alutor
ca: alyutor

en: Alyawarr
ca: alyawarr

en: Ama (Papua New Guinea)
ca: ama (Papua Nova Guinea)

en: Amahai
ca: amahai

en: Amahuaca
ca: amahuaca

en: Amaimon
ca: amaimon

en: Amal
ca: amal

en: Amami Koniya Sign Language
ca: llengua de signes amami koniya

en: Amami-Oshima, Southern
ca: amami oshima, meridional

en: Amanab
ca: amanab

en: Amanayé
ca: amanayé

en: Amara
ca: amara

en: Amarakaeri
ca: amarakaeri

en: Amarasi
ca: amarasi

en: Ambai
ca: ambai

en: Ambakich
ca: ambakich

en: Ambala Ayta
ca: ambala ayta

en: Ambelau
ca: ambelau

en: Ambele
ca: ambele

en: Amblong
ca: amblong

en: Ambo
ca: ambo

en: Ambonese Malay
ca: ambonese malai

en: Ambrak
ca: ambrak

en: Ambul
ca: ambul

en: Ambulas
ca: ambulas

en: Amdang
ca: amdang

en: Amdo Tibetan
ca: tibetà d'Amdo

en: Amele
ca: amele

en: American Sign Language
ca: llengua de signes americana

en: Amharic
ca: amhàric

en: Ami
ca: ami

en: Amis
ca: amis

en: Amo
ca: amo

en: Amol
ca: amol

en: Ampanang
ca: ampanang

en: Ampari Dogon
ca: ampari dogon

en: Amri Karbi
ca: amri karbi

en: Amto
ca: amto

en: Amundava
ca: amundava

en: Amuzgo, Guerrero
ca: amuzgo, Guerrero

en: Anaang
ca: anaang

en: Anakalangu
ca: anakalangu

en: Anal
ca: anal

en: Anambé
ca: anambé

en: Andai
ca: andai

en: Andajin
ca: andajin

en: Andaqui
ca: andaquí

en: Andarum
ca: andarum

en: Andegerebinha
ca: andegerebinha

en: Andh
ca: andh

en: Andi
ca: andi

en: Andoa
ca: andoa

en: Andoque
ca: andoque

en: Andra-Hus
ca: andra-hus

en: Aneityum
ca: aneityum

en: Anem
ca: anêm

en: Aneme Wake
ca: aneme wake

en: Angaataha
ca: angaataha

en: Angaité
ca: angaité

en: Angal
ca: angal

en: Angal Enen
ca: angal enen

en: Angal Heneng
ca: angal heneng

en: Angika
ca: angika

en: Angolar
ca: angolar

en: Angor
ca: angor

en: Angoram
ca: angoram

en: Animere
ca: animere

en: Anindilyakwa
ca: anindilyakwa

en: Aninka
ca: aninka

en: Ankave
ca: ankave

en: Anmatyerre
ca: anmatjirra

en: Anor
ca: anor

en: Anserma
ca: anserma

en: Ansus
ca: ansus

en: Antakarinya
ca: antakarinya

en: Antigua and Barbuda Creole English
ca: anglès crioll d'Antigua i Barbuda

en: Anu-Hkongso Chin
ca: anu-hkongso de Chin

en: Anuak
ca: anuak

en: Anyin
ca: anyin

en: Aore
ca: aore

en: Apache, Jicarilla
ca: jicarilla, apatxe

en: Apache, Kiowa
ca: kiowa, apatxe

en: Apache, Lipan
ca: lipan, apatxe

en: Apache, Mescalero-Chiricahua
ca: mescalero-chiricahua, apatxe

en: Apache, Western
ca: apatxe, occidental

en: Apalaí
ca: apalaí

en: Apatani
ca: apatani

en: Apiaká
ca: apiaká

en: Apinayé
ca: apinayé

en: Apma
ca: apma

en: Aproumu Aizi
ca: aproumu aizi

en: Apurinã
ca: apurinã

en: Aputai
ca: aputai

en: Arabana
ca: arabana

en: Arabela
ca: arabela

en: Arabic
ca: àrab

en: Arabic, Algerian
ca: àrab, algerià

en: Arabic, Algerian Saharan
ca: àrab, Sàhara algerià

en: Arabic, Baharna
ca: àrab, bahrainià

en: Arabic, Chadian
ca: àrab, txadià

en: Arabic, Cypriot
ca: àrab, xipriota

en: Arabic, Dhofari
ca: àrab, dhofarí

en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
ca: àrab, bedawi egipci oriental

en: Arabic, Egyptian
ca: àrab, egipci

en: Arabic, Gulf
ca: àrab, Golf

en: Arabic, Hijazi
ca: àrab, hijazi

en: Arabic, Judeo-Iraqi
ca: àrab, judeoiraquí

en: Arabic, Judeo-Moroccan
ca: àrab, judeomarroquí

en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
ca: àrab, judeotripolità

en: Arabic, Judeo-Yemeni
ca: àrab, judeoiemení

en: Arabic, Levantine
ca: àrab, llevantí

en: Arabic, Libyan
ca: àrab, libi

en: Arabic, Mesopotamian
ca: àrab, mesopotàmic

en: Arabic, Moroccan
ca: àrab, marroquí

en: Arabic, Najdi
ca: àrab, Najd

en: Arabic, Omani
ca: àrab, omanita

en: Arabic, Saidi
ca: àrab, saidí

en: Arabic, Sanaani
ca: àrab, de Sanà

en: Arabic, Shihhi
ca: àrab, shihhi

en: Arabic, Siculo
ca: àrab, sicilià

en: Arabic, Standard
ca: àrab, estàndard

en: Arabic, Sudanese
ca: àrab, sudanès

en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
ca: àrab, ta'izzi-adeni

en: Arabic, Tajiki
ca: àrab, tadjik

en: Arabic, Tunisian
ca: àrab, tunisià

en: Arabic, Uzbeki
ca: àrab, uzbek

en: Aragonese
ca: aragonès

en: Araki
ca: araki

en: Aralle-Tabulahan
ca: aralle-tabulahan

en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
ca: arameu, babiloni jueu (ca. 200-1200 dC)

en: Aramaic, Jewish Palestinian
ca: arameu, palestí jueu

en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
ca: arameu, oficial (700-300 aC)

en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
ca: arameu, antic (fins al 700 aC)

en: Aramaic, Samaritan
ca: samarità, arameu

en: Aranadan
ca: aranadan

en: Araona
ca: araona

en: Arapaho
ca: arapaho

en: Arapaso
ca: arapaso

en: Arapesh, Abu'
ca: arapesh, abu'

en: Arapesh, Bumbita
ca: arapesh, bumbita

en: Arawak
ca: arawak

en: Arbore
ca: arbore

en: Arbëreshë Albanian
ca: arbëreshë albanès

en: Archi
ca: artxi

en: Areba
ca: areba

en: Arem
ca: arem

en: Argentine Sign Language
ca: llengua de signes argentina

en: Argobba
ca: argobba

en: Arguni
ca: arguni

en: Arhuaco
ca: arhuac

en: Arhâ
ca: arhâ

en: Arhö
ca: arhö

en: Ari
ca: ari

en: Arifama-Miniafia
ca: arifama-miniafia

en: Arigidi
ca: arigidi

en: Arikapú
ca: arikapú

en: Arikara
ca: arikara

en: Arikem
ca: arikem

en: Armenian
ca: armeni

en: Armenian Sign Language
ca: llengua de signes armènia

en: Armenian, Western
ca: Armeni oriental

en: Arop-Lokep
ca: arop-lokep

en: Arop-Sissano
ca: arop-sissano

en: Arosi
ca: arosi

en: Arrarnta, Western
ca: arrernte, occidental

en: Arrernte, Eastern
ca: arrernte, oriental

en: Arta
ca: arta

en: Arutani
ca: arutani

en: Aruá (Amazonas State)
ca: aruá (estat d'Amazonas)

en: Aruá (Rodonia State)
ca: aruá (estat de Rodonia)

en: Arvanitika Albanian
ca: arvanitika albanès

en: Arára, Pará
ca: arára, Pará

en: As
ca: as

en: Ashe
ca: ashe

en: Ashkun
ca: ashkun

en: Ashtiani
ca: ashtiani

en: Asilulu
ca: asilulu

en: Asmat, Casuarina Coast
ca: asmat, Costa Casuarina

en: Asmat, Yaosakor
ca: asmat, yaosakor

en: Asoa
ca: asoa

en: Assamese
ca: assamès

en: Assiniboine
ca: assiniboine

en: Assyrian Neo-Aramaic
ca: neoarameu assiri

en: Asturian
ca: asturià

en: Asu (Nigeria)
ca: Asu (Nigèria)

en: Asu (Tanzania)
ca: asu (Tanzània)

en: Asuri
ca: asuri

en: Asurini, Tocantins
ca: asurini, Tocantins

en: Asuriní, Xingú
ca: asuriní, Xingú

en: Ata
ca: ata

en: Ata Manobo
ca: ata manobo

en: Atakapa
ca: atakapa

en: Atampaya
ca: atampaya

en: Atauran
ca: atauran

en: Atemble
ca: atemble

en: Athpariya
ca: athpariya

en: Ati
ca: ati

en: Atikamekw
ca: atikamekw

en: Atohwaim
ca: atohwaim

en: Atong (Cameroon)
ca: atong (Camerun)

en: Atong (India)
ca: atong (Índia)

en: Atorada
ca: atorada

en: Atsahuaca
ca: atsawaca

en: Atsugewi
ca: atsugewi

en: Atta, Pamplona
ca: atta, Pamplona

en: Atta, Pudtol
ca: atta, Pudtol

en: Attié
ca: attié

en: Auslan
ca: auslan

en: Australian Aborigines Sign Language
ca: llengua de signes d'aborígens australians

en: Austrian Sign Language
ca: llengua de signes austríaca

en: Avestan
ca: avèstic

en: Awa (Papua New Guinea)
ca: Awa (Papua Nova Guinea)

en: Awadhi
ca: awadhi

en: Awutu
ca: awutu

en: Awyu, South
ca: Awyu, Sud

en: Axamb
ca: axamb

en: Aymara
ca: aimara

en: Ayta, Abellen
ca: ayta, abellen

en: Ayta, Ambala
ca: ayta, ambala

en: Azerbaijani
ca: Serbi

en: Baharna Arabic
ca: àrab bahrainià

en: Bai (South Sudan)
ca: Bai (Sudan del Sud)

en: Baka (South Sudan)
ca: Baka (Sudan del Sud)

en: Baluchi
ca: balutxi

en: Bamako Sign Language
ca: llengua de signes de Bamako

en: Bambara
ca: bambara

en: Ban Khor Sign Language
ca: llengua de signes de Ban Khor

en: Bankon
ca: bankon

en: Barzani Jewish Neo-Aramaic
ca: neoarameu jueu de Barzanai

en: Bashkir
ca: baixkir

en: Basque
ca: Basc

en: Batak Angkola
ca: batak angkola

en: Belarusian
ca: Bielorús

en: Bengkala Sign Language
ca: llengua de signes de Bengkala

en: Bhojpuri
ca: bhojpuri

en: Bikol
ca: bikol

en: Bislama
ca: bislama

en: Bohtan Neo-Aramaic
ca: neoarameu de Bohtan

en: Bolivian Sign Language
ca: llengua de signes boliviana

en: Bragat
ca: bragat

en: Braj
ca: braj

en: Brazilian Sign Language
ca: llengua de signes brasilenya

en: Breton
ca: Francès

en: Bribri Sign Language
ca: llengua de signes bribri

en: British Sign Language
ca: llengua de signes britànica

en: Brunca Sign Language
ca: llengua de signes boruca

en: Bruny Island Tasmanian
ca: Tasmanià de Bruny Island

en: Bu (Kaduna State)
ca: Bu (Estat de Kaduna)

en: Bukiyip
ca: bukiyip

en: Bulgarian
ca: búlgar

en: Bulgarian Sign Language
ca: llengua de signes búlgara

en: Bumbita Arapesh
ca: bumbita arapesh

en: Burmese
ca: birmà

en: Burumakok
ca: burumakok

en: Burundian Sign Language
ca: llengua de signes de Burundi

en: Buruwai
ca: buruwai

en: Caddo
ca: caddo

en: Cambodian Sign Language
ca: llengua de signes cambodjana

en: Casuarina Coast Asmat
ca: asmat de la Costa Casuarina

en: Catalan
ca: Català

en: Catalan Sign Language
ca: llengua de signes catalana

en: Cebuano
ca: cebuano

en: Central Cagayan Agta
ca: cagayan agta central

en: Chadian Arabic
ca: àrab txadià

en: Chadian Sign Language
ca: llengua de signes txadiana

en: Chagatai
ca: txagatai

en: Chakavian
ca: Txakavià

en: Chaldean Neo-Aramaic
ca: neoarameu caldeu

en: Cham, Old
ca: Txam, antic

en: Chamorro
ca: chamorro; chamoru

en: Cherokee
ca: cherokee

en: Cheyenne
ca: xeiene; cheyenne

en: Chiangmai Sign Language
ca: llengua de signes de Chiang Mai

en: Chibcha
ca: chibcha; muisca

en: Chilean Sign Language
ca: llengua de signes xilena

en: Chin, Anu-Hkongso
ca: anu-hkongso, Chin

en: Chinese
ca: Xinès

en: Chinese Sign Language
ca: llengua de signes xinesa

en: Chinese, Northern Ping
ca: Xinès, ping del Nord

en: Chinese, Southern Ping
ca: Xinés, ping del Sud

en: Chinook jargon
ca: pidgin chinook

en: Choctaw
ca: choctaw

en: Chuvash
ca: txuvaix

en: Cishingini
ca: cishingini

en: Classical Syriac
ca: siríac clàssic

en: Colombian Sign Language
ca: llengua de signes colombiana

en: Coptic
ca: copte

en: Corsican
ca: cors

en: Costa Rican Sign Language
ca: llengua de signes costa-riquenya

en: Creole English, Antigua and Barbuda
ca: anglès crioll, Antigua i Barbuda

en: Creole French, Saint Lucian
ca: francès crioll, Saint Lucia

en: Creole, Afro-Seminole
ca: crioll, afroseminola

en: Croatia Sign Language
ca: llengua de signes croata

en: Croatian
ca: Croat

en: Cuba Sign Language
ca: llengua de signes cubana

en: Cypriot Arabic
ca: àrab xipriota

en: Czech
ca: Txec

en: Czech Sign Language
ca: llengua de signes txeca

en: Dakota
ca: dakota

en: Danish
ca: Danès

en: Danish Sign Language
ca: llengua de signes danesa

en: Dano
ca: dano

en: Defaka
ca: defaka

en: Delaware
ca: delaware

en: Denya
ca: denya

en: Dhofari Arabic
ca: àrab dhofarí

en: Dinka
ca: dinka

en: Dogon, Ampari
ca: dogon, ampari

en: Dominican Sign Language
ca: llengua de signes dominicana

en: Dumagat, Remontado
ca: dumagat, remontado

en: Dutch
ca: neerlandès

en: Dutch Sign Language
ca: llengua de signes neerlandesa

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
ca: holandès, mitjà (ca. 1050-1350)

en: Dutch, Old
ca: holandès antic

en: Dyula
ca: dyula

en: Dzongkha
ca: bhutanès

en: Eastern Abnaki
ca: abnaki oriental

en: Eastern Acipa
ca: acipa oriental

en: Eastern Arrernte
ca: arrernte oriental

en: Eastern Egyptian Bedawi Arabic
ca: àrab bedawi egipci oriental

en: Eastern Minyag
ca: Minyag de l'Est

en: Ecuadorian Sign Language
ca: llengua de signes equatoriana

en: Efik
ca: efik

en: Egypt Sign Language
ca: llengua de signes egípcia

en: Egyptian (Ancient)
ca: egipci antic

en: Egyptian Arabic
ca: àrab egipci

en: Ekajuk
ca: ekajuk

en: Elamite
ca: elamita

en: Elfdalian
ca: Elfdalià

en: Eloyi
ca: eloyi

en: English
ca: Anglès

en: English, Middle (1100-1500)
ca: anglès mitjà (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
ca: anglès, antic (ca. 450-1100)

en: Erzya
ca: erzya

en: Esimbi
ca: esimbi

en: Esperanto
ca: Alemany

en: Estonian
ca: Estonià

en: Estonian Sign Language
ca: llengua de signes estoniana

en: Ethiopian Sign Language
ca: llengua de signes etiòpica

en: Ewe
ca: ewe

en: Ewondo
ca: ewondo

en: Faroese
ca: Feroès

en: Fembe
ca: fembe

en: Fijian
ca: fijià

en: Finland-Swedish Sign Language
ca: llengua de signes finosueca

en: Finnish
ca: Finès

en: Finnish Sign Language
ca: llengua de signes finlandesa

en: Fon
ca: fon

en: French
ca: Francès

en: French Sign Language
ca: llengua de signes francesa

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
ca: francès mitjà (ca. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
ca: francès antic (842 - ca 1400)

en: Fulah
ca: ful

en: Ga
ca: ga

en: Galo
ca: galo

en: Ganda
ca: ganda

en: Gayo
ca: gayo

en: Georgian
ca: georgià

en: German
ca: alemany

en: German Sign Language
ca: llengua de signes alemanya

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
ca: alt alemany mitjà (ca. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
ca: alt alemany antic (ca. 750-1050)

en: Ghanaian Sign Language
ca: llengua de signes ghanesa

en: Ghandruk Sign Language
ca: llengua de signes de Ghandruk

en: Gheg Albanian
ca: albanès gheg

en: Ghotuo
ca: ghotuo

en: Gikyode
ca: gikyode

en: Goemai
ca: goemai

en: Gorontalo
ca: gorontalo

en: Gothic
ca: gòtic

en: Greek Sign Language
ca: llengua de signes grega

en: Greek, Ancient (to 1453)
ca: grec antic (fins al 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
ca: grec modern (des del 1453)

en: Guarani
ca: guaraní

en: Guatemalan Sign Language
ca: llengua de signes guatemalenca

en: Guerrero Amuzgo
ca: amuzgo de Guerrero

en: Guinea-Bissau Sign Language
ca: llengua de signes de Guinea-Bissau

en: Guinean Sign Language
ca: llengua de signes guineana

en: Gujarati
ca: gujarati

en: Gulf Arabic
ca: àrab del Golf

en: Haeke
ca: haeke

en: Haiphong Sign Language
ca: llengua de signes de Hải Phòng

en: Hanoi Sign Language
ca: llengua de signes de Hanoi

en: Hausa Sign Language
ca: llengua de signes haussa

en: Hawai'i Sign Language (HSL)
ca: llengua de signes de Hawai'i (HSL)

en: Hawaiian
ca: hawaià

en: Hebrew
ca: Hebreu

en: Hijazi Arabic
ca: àrab hijazi

en: Hiligaynon
ca: hiligaynon

en: Hittite
ca: hitita

en: Ho Chi Minh City Sign Language
ca: llengua de signes de Hồ Chí Minh

en: Honduras Sign Language
ca: llengua de signes hondurenya

en: Hong Kong Sign Language
ca: llengua de signes de Hong Kong

en: Hungarian
ca: hongarès

en: Hungarian Sign Language
ca: llengua de signes hongaresa

en: Iban
ca: iban

en: Icelandic
ca: Islandès

en: Icelandic Sign Language
ca: llengua de signes islandesa

en: Ido
ca: ido

en: Igbo
ca: igbo

en: Igo
ca: igo

en: Iloko
ca: ilocà

en: Inabaknon
ca: inabaknon

en: Indian Sign Language
ca: llengua de signes índia

en: Indonesian
ca: Indonesi

en: Indonesian Sign Language
ca: llengua de signes indonesa

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ca: interlingua (International Auxiliary Language Association)

en: Inuit Sign Language
ca: llengua de signes inuit

en: Inuktitut
ca: inuktitut

en: Inupiaq
ca: inupiak

en: Ipulo
ca: ipulo

en: Iranian Sign Language
ca: llengua de signes iraniana

en: Irish
ca: Irlandès

en: Irish Sign Language
ca: llengua de signes irlandesa

en: Irish, Middle (900-1200)
ca: irlandès mitjà (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
ca: irlandès antic (fins al 900)

en: Isarog Agta
ca: isarog agta

en: Israeli Sign Language
ca: llengua de signes israeliana

en: Italian Sign Language
ca: llengua de signes italiana

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
ca: ivbie nord-okpela-arhe

en: Jamaican Country Sign Language
ca: llengua de signes del poble jamaicà

en: Jamaican Sign Language
ca: llengua de signes jamaicana

en: Japanese
ca: Japonès

en: Japanese Sign Language
ca: llengua de signes japonesa

en: Jarawa (India)
ca: jarawa (Índia)

en: Jewish Babylonian Aramaic (ca. 200-1200 CE)
ca: arameu babiloni jueu (ca. 200-1200 dC)

en: Jewish Palestinian Aramaic
ca: arameu palestí jueu

en: Jhankot Sign Language
ca: llengua de signes de Jhankot

en: Jicarilla Apache
ca: apatxe jicarilla

en: Jordanian Sign Language
ca: llengua de signes jordana

en: Judeo-Iraqi Arabic
ca: àrab judeoiraquí

en: Judeo-Moroccan Arabic
ca: àrab judeomarroquí

en: Judeo-Tripolitanian Arabic
ca: àrab judeotripolità

en: Judeo-Yemeni Arabic
ca: àrab judeoiemení

en: Jumla Sign Language
ca: llengua de signes de Jumla

en: Kabardian
ca: kabardí

en: Kabyle
ca: cabilenc

en: Kahua
ca: kahua

en: Kannada
ca: kannada

en: Kara-Kalpak
ca: karakalpak

en: Karachay-Balkar
ca: karatxai-balkar

en: Karbi, Amri
ca: karbi, amri

en: Karo (Brazil)
ca: karo (Brasil)

en: Kashmiri
ca: caixmiri

en: Kashubian
ca: caixubi

en: Katang, Northern
ca: Katang, del Nord

en: Katang, Southern
ca: Katang, meridional

en: Kawi
ca: kawi

en: Kazakh
ca: kazakh

en: Kentish Sign Language, Old
ca: llengua de signes de Kent, antiga

en: Kenyan Sign Language
ca: llengua de signes kenyana

en: Khmer, Middle (1400 to 1850 CE)
ca: Khmer, mitjà (1400 a 1850 dC)

en: Khmer, Old
ca: Khmer, antic

en: Kimbundu
ca: kimbundu; mbundu

en: Kinyarwanda
ca: kinyarwanda

en: Kiowa Apache
ca: apatxe kiowa

en: Kirghiz
ca: kirguís

en: Komi
ca: komi

en: Korean
ca: Coreà

en: Korean Sign Language
ca: llengua de signes coreana

en: Kpelle
ca: kpelle

en: Kubachi
ca: Kubatxi

en: Kufr Qassem Sign Language (KQSL)
ca: llengua de signes de Kufr Qassem (KQSL)

en: Kumyk
ca: kúmik

en: Kutenai
ca: kutenai

en: Kutep
ca: kutep

en: Lahnda
ca: lahnda

en: Lamba
ca: lamba

en: Lampung Nyo
ca: lampung nyo

en: Lango (South Sudan)
ca: Lango (Sudan del Sud)

en: Laos Sign Language
ca: llengua de signes laosiana

en: Larike-Wakasihu
ca: larike-wakasihu

en: Latvian Sign Language
ca: llengua de signes letona

en: Legbo
ca: legbo

en: Levantine Arabic
ca: àrab llevantí

en: Lezghian
ca: lesguià; lèsguic

en: Libyan Arabic
ca: àrab libi

en: Libyan Sign Language
ca: llengua de signes líbia

en: Lidzonka
ca: lidzonka

en: Lipan Apache
ca: apatxe lipan

en: Lishanid Noshan
ca: lixanid noixan

en: Lithuanian Sign Language
ca: llengua de signes lituana

en: Lojban
ca: lojban

en: Lower Nossob
ca: Baix Nossob

en: Lozi
ca: lozi

en: Luba-Katanga
ca: luba-katanga

en: Luba-Lulua
ca: luba-lulua

en: Luiseno
ca: luisenyo

en: Lule Sami
ca: sami de Lule

en: Lunda
ca: lunda

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ca: luo (Kenya i Tanzània)

en: Macedonian
ca: Macedoni

en: Madagascar Sign Language
ca: llengua de signes malgaixa

en: Magahi
ca: magahi

en: Maithili
ca: maithili

en: Makasar
ca: makasar

en: Malawian Sign Language
ca: llengua de signes de Malawi

en: Malay, Ambonese
ca: malai, ambonese

en: Malay, Old
ca: Malai, antic

en: Malayalam
ca: malaialam

en: Malaysian Sign Language
ca: llengua de signes malaia

en: Maltese Sign Language
ca: llengua de signes maltesa

en: Mandingo
ca: manding

en: Mandobo Atas
ca: mandobo atas

en: Mandobo Bawah
ca: mandobo bawah

en: Manide
ca: manide

en: Manobo, Ata
ca: manobo, ata

en: Mapudungun
ca: mapudungun

en: Marathi
ca: marathi

en: Mardin Sign Language
ca: llengua de signes de Mardin

en: Maritime Sign Language
ca: llengua de signes marítima

en: Martha's Vineyard Sign Language
ca: llengua de signes de Martha's Vineyard

en: Mauritian Sign Language
ca: llengua de signes mauritana

en: Mescalero-Chiricahua Apache
ca: apatxe mescalero-chiricahua

en: Mesopotamian Arabic
ca: àrab mesopotàmic

en: Mexican Sign Language
ca: llengua de signes mexicana

en: Middle Dutch (ca. 1050-1350)
ca: holandès mitjà (ca. 1050-1350)

en: Minangkabau
ca: minangkabau

en: Minyag, Eastern
ca: Minyag oriental

en: Minyag, Western
ca: Minyag, occidental

en: Miriwoong Sign Language
ca: llengua de signes Miriwoong

en: Miyakubo Sign Language
ca: llengua de signes de Miyakubo

en: Mobumrin Aizi
ca: mobumrin aizi

en: Mohawk
ca: mohawk

en: Moksha
ca: moksha

en: Moldova Sign Language
ca: llengua de signes moldava

en: Molmo One
ca: Molmo Un

en: Monastic Sign Language
ca: llengua de signes monàstica

en: Mongo
ca: mongo

en: Mongol
ca: mwakai

en: Mongolian
ca: mongol

en: Mongolian Sign Language
ca: llengua de signes mongola

en: Moroccan Arabic
ca: àrab marroquí

en: Moroccan Sign Language
ca: llengua de signes marroquina

en: Mozambican Sign Language
ca: llengua de signes de moçambiquesa

en: Mpur
ca: mpur

en: Mt. Iraya Agta
ca: agta de Mt. Iraya

en: Mt. Iriga Agta
ca: agta de Mt. Iriga

en: Mufian
ca: mufian

en: Multiple languages
ca: diferents llengües

en: Muratayak
ca: muratayak

en: Myanmar Sign Language
ca: llengua de signes de Myanmar

en: N'Ko
ca: nko

en: Najdi Arabic
ca: àrab de Najd

en: Namibian Sign Language
ca: llengua de signes namíbia

en: Nanubae
ca: nanubae

en: Nauru
ca: nauruà

en: Ndonga
ca: ndonga

en: Nend
ca: nend

en: Neo-Aramaic, Assyrian
ca: assiri, neoarameu

en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
ca: neoarameu, jueu de Barzani

en: Neo-Aramaic, Bohtan
ca: neoarameu, Bothan

en: Neo-Aramaic, Chaldean
ca: caldeu, neoarameu

en: Neo-Aramaic, Western
ca: neoarameu, occidental

en: Nepalese Sign Language
ca: llengua de signes nepalesa

en: New Zealand Sign Language
ca: llengua de signes neozelandesa

en: Ngas
ca: angas

en: Ngelima
ca: ngelima

en: Ngoni (Tanzania)
ca: Ngoni (Tanzània)

en: Nias
ca: nias

en: Nicaraguan Sign Language
ca: llengua de signes nicaragüenca

en: Nigerian Sign Language
ca: llengua de signes nigeriana

en: Niuean
ca: niueà

en: Norse, Old
ca: nòrdic antic

en: North Midlands Tasmanian
ca: Tasmanià de les Midlands del Nord

en: Northeast Pashai
ca: pashai del nord-est

en: Northeastern Tasmanian
ca: Tasmanià del Nord-est

en: Northern Alta
ca: alta del nord

en: Northern Altai
ca: altai del nord

en: Northern Katang
ca: Katang del Nord

en: Northern Ping Chinese
ca: Xinès ping del Nord

en: Northern Tasmanian
ca: Tasmanià del Nord

en: Northwestern Tasmanian
ca: Tasmanià del Nord-oest

en: Norwegian
ca: Noruec

en: Norwegian Sign Language
ca: llengua de signes noruega

en: Nyamwezi
ca: nyamwezi

en: Nyankole
ca: nyankole

en: Nyoro
ca: nyoro

en: Nyungar
ca: Noongar

en: Nzima
ca: nzema; nzima; appolo

en: Obokuitai
ca: obokuitai

en: Obolo
ca: obolo

en: Occitan (post 1500)
ca: Occità

en: Official Aramaic (700-300 BCE)
ca: arameu oficial (700-300 aC)

en: Ojibwa
ca: ojibwa

en: Old Aramaic (up to 700 BCE)
ca: arameu antic (fins al 700 aC)

en: Old Cham
ca: Txam antic

en: Old Dutch
ca: holandès antic

en: Old English (ca. 450-1100)
ca: anglès antic (ca. 450-1100)

en: Old Hungarian
ca: hongarès antic

en: Old Kentish Sign Language
ca: llengua de signes antiga de Kent

en: Old Khmer
ca: Khmer antic

en: Old Malay
ca: Malai antic

en: Old Sundanese
ca: Sundanès antic

en: Omani Arabic
ca: àrab omanita

en: One, Molmo
ca: Un, Molmo

en: Osage
ca: osage

en: Oyster Bay Tasmanian
ca: Tasmanià d'Oyster Bay

en: Pahanan Agta
ca: pahanan agta

en: Pahlavi
ca: pahlavi

en: Pakistan Sign Language
ca: llengua de signes pakistanesa

en: Pal
ca: pal

en: Palauan
ca: palauà; palauès

en: Pamplona Atta
ca: atta de Pamplona

en: Panamanian Sign Language
ca: llengua de signes panamenya

en: Papiamento
ca: papiamentu; papiamento; papiament

en: Papua New Guinean Sign Language
ca: llengua de signes de Papua Nova Guinea

en: Paraguayan Sign Language
ca: llengua de signes paraguaiana

en: Pará Arára
ca: arára de Pará

en: Pashai, Northeast
ca: pashai, nord-est

en: Patamona
ca: patamona

en: Pele-Ata
ca: pele-ata

en: Pemon
ca: pemon

en: Penang Sign Language
ca: llengua de signes de Penang

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
ca: persa antic (ca. 600-400 AC)

en: Peruvian Sign Language
ca: llengua de signes peruana

en: Philippine Sign Language
ca: llengua de signes filipina

en: Plains Indian Sign Language
ca: llengua de signes dels indis de les planures

en: Polish
ca: Polonès

en: Polish Sign Language
ca: llengua de signes polonesa

en: Port Sorell Tasmanian
ca: Tasmanià de Port Sorell

en: Portuguese
ca: Portuguès

en: Portuguese Sign Language
ca: llengua de signes portuguesa

en: Provençal, Old (to 1500)
ca: provençal antic (fins al 1500)

en: Providencia Sign Language
ca: llengua de signes de Providencia

en: Pudtol Atta
ca: atta de Pudtol

en: Puebla Mazatec
ca: Mazateca de Puebla

en: Puerto Rican Sign Language
ca: llengua de signes porto-riquenya

en: Putukwam
ca: putukwam

en: Qawasqar
ca: kawésqar

en: Qimant
ca: qimant

en: Quebec Sign Language
ca: llengua de signes quebequesa

en: Quechua
ca: quètxua

en: Rajasthani
ca: rajasthani

en: Rapanui
ca: rapanui

en: Reel
ca: reel

en: Remontado Dumagat
ca: remontado dumagat

en: Riang Lang
ca: Llengua riang

en: Romanian
ca: Romanès

en: Romanian Sign Language
ca: llengua de signes romanesa

en: Rundi
ca: kirundi

en: Russian
ca: Rus

en: Russian Sign Language
ca: llengua de signes russa

en: Ruthenian
ca: Rutè

en: Rwandan Sign Language
ca: llengua de signes ruandesa

en: Sa'a
ca: sa'a

en: Safeyoka
ca: safeyoka

en: Saidi Arabic
ca: àrab saidí

en: Saint Lucian Creole French
ca: francès crioll de Saint Lucia

en: Salvadoran Sign Language
ca: llengua de signes salvadorenca

en: Samaritan Aramaic
ca: arameu samarità

en: Samoan
ca: samoà

en: Sanaani Arabic
ca: àrab de Sanà

en: Sandawe
ca: sandawe

en: Sango
ca: sango

en: Santali
ca: santali

en: Sari
ca: sari

en: Saudi Arabian Sign Language
ca: llengua de signes d'Aràbia Saudí

en: Selangor Sign Language
ca: llengua de signes de Selangor

en: Selkup
ca: selkup

en: Serbian
ca: Serbi

en: Serer
ca: serer

en: Seychelles Sign Language
ca: llengua de signes de les Seychelles

en: Shan
ca: shan

en: Shihhi Arabic
ca: àrab shihhi

en: Shona
ca: shona

en: Siculo Arabic
ca: àrab sicilià

en: Sidamo
ca: sidamo

en: Sierra Leone Sign Language
ca: llengua de signes de Sierra Leone

en: Siksika
ca: siksika; peus negres

en: Sindhi
ca: sindhi

en: Singapore Sign Language
ca: llengua de signes de Singapur

en: Sivia Sign Language
ca: llengua de signes de Sivia

en: Siwu
ca: siwu

en: Skolt Sami
ca: sami skolt

en: Slave (Athapascan)
ca: slave (atapascà)

en: Slovak
ca: eslovac

en: Slovakian Sign Language
ca: llengua de signes eslovaca

en: Slovenian
ca: Eslovè

en: Solomon Islands Sign Language
ca: llengua de signes de les illes Salomó

en: Solong
ca: solong

en: Somali
ca: somali

en: Sotho, Southern
ca: sotho

en: South African Sign Language
ca: llengua de signes sud-africana

en: South Awyu
ca: Awyu del Sud

en: Southeast Tasmanian
ca: Tasmanià del Sud-est

en: Southern Alta
ca: alta meridional

en: Southern Altai
ca: altai del sud

en: Southern Amami-Oshima
ca: amami oshima meridional

en: Southern Katang
ca: Katang meridional

en: Southern Ping Chinese
ca: Xinés ping del Sud

en: Southwestern Tasmanian
ca: Tasmanià del Sud-oest

en: Spanish
ca: Espanyol

en: Spanish Sign Language
ca: llengua de signes espanyola

en: Sri Lankan Sign Language
ca: llengua de signes de Sri Lanka

en: Standard Arabic
ca: àrab estàndard

en: Standard Moroccan Tamazight
ca: amazic estàndard marroquí

en: Sudanese Arabic
ca: àrab sudanès

en: Sukuma
ca: sukuma

en: Sundanese
ca: sundanès

en: Sundanese, Old
ca: Sundanès, antic

en: Susu
ca: susu

en: Swati
ca: siswati

en: Swedish
ca: Suec

en: Swedish Sign Language
ca: llengua de signes sueca

en: Swiss-French Sign Language
ca: llengua de signes suïssa-francesa

en: Swiss-German Sign Language
ca: llengua de signes suïssa-alemanya

en: Swiss-Italian Sign Language
ca: llengua de signes suïssa-italiana

en: Ta'izzi-Adeni Arabic
ca: àrab ta'izzi-adeni

en: Tagalog
ca: tagàlog

en: Taikat
ca: taikat

en: Tainae
ca: tainae

en: Taiwan Sign Language
ca: llengua de signes taiwanesa

en: Tajiki Arabic
ca: àrab tadjik

en: Tamashek
ca: tamahaq

en: Tanzanian Sign Language
ca: llengua de signes tanzana

en: Tapei
ca: tapei

en: Tasmanian, North Midlands
ca: Tasmanià, Midlands del Nord

en: Tasmanian, Northeastern
ca: Tasmanià, Nord-est

en: Tasmanian, Northern
ca: Tasmanià, Nord

en: Tasmanian, Northwestern
ca: Tasmanià, Nord-oest

en: Tasmanian, Oyster Bay
ca: Tasmanià, Oyster Bay

en: Tasmanian, Port Sorell
ca: Tasmanià, Port Sorell

en: Tasmanian, Southeast
ca: Tasmanià, Sud-est

en: Tasmanian, Southwestern
ca: Tasmanià, Sud-oest

en: Tatar
ca: tàtar

en: Tebul Sign Language
ca: llengua de signes de Tebul

en: Telugu
ca: telugu

en: Tereno
ca: tereno; terêna

en: Tetum
ca: tetum; tetun

en: Thai
ca: Tai

en: Thai Sign Language
ca: llengua de signes tailandesa

en: Tiagbamrin Aizi
ca: tiagbamrin aizi

en: Tibetan
ca: tibetà

en: Tibetan Sign Language
ca: llengua de signes tibetana

en: Tibetan, Amdo
ca: tibetà, Amdo

en: Timne
ca: timne; themne

en: Tiv
ca: tiv

en: Tlingit
ca: tlingit

en: Tocantins Asurini
ca: asurini de Tocantins

en: Tok Pisin
ca: tok pisin

en: Tokelau
ca: tokelauès

en: Tonga (Nyasa)
ca: tonga (Nyasa)

en: Tonga (Tonga Islands)
ca: tonga

en: Tosk Albanian
ca: albanès tosc

en: Trinidad and Tobago Sign Language
ca: llengua de signes de Trinidad i Tobago

en: Tsonga
ca: tsonga

en: Tswana
ca: tswana

en: Tumbuka
ca: tumbuka

en: Tunisian Arabic
ca: àrab tunisià

en: Tunisian Sign Language
ca: llengua de signes tunisiana

en: Turkish
ca: Turc

en: Turkish Sign Language
ca: llengua de signes turca

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ca: turc; otomà (1500-1928)

en: Turkmen
ca: turcman

en: Tuvalu
ca: tuvalu

en: Tuvinian
ca: tuvinià

en: Twi
ca: twi

en: Uab Meto
ca: uab meto

en: Udmurt
ca: udmurt

en: Ugandan Sign Language
ca: llengua de signes ugandesa

en: Ugaritic
ca: ugarític

en: Uighur
ca: uigur

en: Ukpet-Ehom
ca: ukpet-ehom

en: Ukrainian
ca: ucraïnès

en: Ukrainian Sign Language
ca: llengua de signes ucraïnesa

en: Umbundu
ca: umbundu

en: Uncoded languages
ca: llengües sense codificació

en: Urdu
ca: urdú

en: Urubú-Kaapor Sign Language
ca: llengua de signes d'Urubú-Kaapor

en: Uruguayan Sign Language
ca: llengua de signes uruguaiana

en: Uzbek
ca: uzbek

en: Uzbeki Arabic
ca: àrab uzbek

en: Vai
ca: vai

en: Valencian Sign Language
ca: llengua de signes valenciana

en: Venda
ca: venda

en: Venezuelan Sign Language
ca: llengua de signes veneçolana

en: Vietnamese
ca: Vietnamita

en: Volapük
ca: volapük

en: Votic
ca: votic; vod

en: Waimiri-Atroari
ca: waimiri-atroari

en: Walloon
ca: való

en: War-Jaintia
ca: war-jaintia

en: Washo
ca: washo

en: Welsh
ca: gal·lès

en: West Bengal Sign Language
ca: llengua de signes de Bengala Occidental

en: Western Abnaki
ca: abnaki occidental

en: Western Apache
ca: apatxe occidental

en: Western Armenian
ca: Armeni occidental

en: Western Arrarnta
ca: arrernte occidental

en: Western Minyag
ca: Minyag occidental

en: Western Neo-Aramaic
ca: neoarameu occidental

en: Wolof
ca: wòlof

en: Xhosa
ca: xosa

en: Xingú Asuriní
ca: asuriní de Xingú

en: Xârâcùù
ca: xârâcùù

en: Yakut
ca: iacut

en: Yan-nhaŋu Sign Language
ca: llengua de signes Yan-nhaŋu

en: Yanesha'
ca: yanesha'

en: Yaosakor Asmat
ca: yaosakor asmat

en: Yiddish
ca: jiddish

en: Yolŋu Sign Language
ca: llengua de signes Yolŋu

en: Yoruba
ca: ioruba

en: Yucatec Maya Sign Language
ca: llengua de signes del maia yukatek

en: Yugoslavian Sign Language
ca: llengua de signes iugoslava

en: Zaiwa
ca: zaiwa

en: Zambian Sign Language
ca: llengua de signes de Zàmbia

en: Zapotec
ca: zapoteca

en: Zimbabwe Sign Language
ca: llengua de signes de Zimbàbue

en: Zulu
ca: zulu

en: Zuni
ca: zuni

en: Àhàn
ca: àhàn

en: Áncá
ca: áncá

en: Ömie
ca: ömie
