iso_3166-2 - en to ca translation catalogue (95 entries)

en: Abū Z̧aby
ca: Abu Dhabi

en: Almería
ca: Almeria

en: Amazonas
ca: Amazones

en: American Samoa
ca: Samoa Americana

en: Ammochostos
ca: Famagusta

en: Andalucía
ca: Andalusia

en: Aragón
ca: Aragó

en: Asturias, Principado de
ca: Astúries

en: Ağdam
ca: Agdam

en: Badakhshān
ca: Badakhxan

en: Baghlān
ca: Baghlan

en: Bakı
ca: Bakú

en: Bayern
ca: Baviera

en: Berlin
ca: Berlín

en: Berne
ca: Berna

en: Bizkaia
ca: Biscaia

en: Bordj Bou Arréridj
ca: Bordj Bou Arreridj

en: British Columbia
ca: Colúmbia Britànica

en: Brčko distrikt
ca: Districte de Brčko

en: Béchar
ca: Bechar

en: Béjaïa
ca: Bejaia

en: Canarias
ca: Canàries

en: Cantabria
ca: Cantàbria

en: Castilla y León
ca: Castella i Lleó

en: Castilla-La Mancha
ca: Castella - la Manxa

en: Constantine
ca: Constantina

en: Cox's Bazar
ca: Coxsbazar

en: Cuenca
ca: Conca

en: Cáceres
ca: Càceres

en: Cádiz
ca: Cadis

en: District of Columbia
ca: Disricte de Columbia

en: Dubayy
ca: Dubai

en: England
ca: Anglaterra

en: Erevan
ca: Yerevan

en: Farāh
ca: Farah

en: Federacija Bosne i Hercegovine
ca: Federació Bòsnia i Hercegovina

en: Fribourg
ca: Friburg

en: Genève
ca: Ginebra

en: Georgia
ca: Geòrgia

en: Ghardaïa
ca: Ghardaia

en: Ghaznī
ca: Ghazni

en: Grande Comore
ca: Gran Comore

en: Graubünden
ca: Grisons

en: Guadeloupe
ca: Guadalupe

en: Herāt
ca: Herat

en: In Salah
ca: Ain Salah

en: Kandahār
ca: Kandahar

en: Karlovarský kraj
ca: Regió de Karlovy Vary

en: La Massana
ca: la Massana

en: Lemesos
ca: Limassol

en: Liège
ca: Lieja

en: Luxembourg
ca: Luxemburg

en: Luzern
ca: Lucerna

en: Malange
ca: Malanje

en: Mecklenburg-Vorpommern
ca: Mecklenburg-Pomerània Occidental

en: Mostaganem
ca: Mostagànem

en: Médéa
ca: Medea

en: Naxçıvan
ca: Naxçivan

en: New Brunswick
ca: Nova Brunswick

en: Newfoundland and Labrador
ca: Terranova i Labrador

en: Niger
ca: Níger

en: Nordrhein-Westfalen
ca: Rin del Nord-Westfàlia

en: Northern Ireland
ca: Irlanda del Nord

en: Northern Mariana Islands
ca: Illes Marianes del Nord

en: Northern Territory
ca: Territori del Nord

en: Northwest Territories
ca: Territoris del Nord-oest

en: Nouvelle-Aquitaine
ca: Aquitània nova

en: Nova Scotia
ca: Nova Escòcia

en: Nūristān
ca: Nuristan

en: Occitanie
ca: Occitània

en: Oran
ca: Orà

en: Praha-východ
ca: Praga-východ

en: Praha-západ
ca: Praga-západ

en: Prince Edward Island
ca: Illa Príncep Eduard

en: Provence-Alpes-Côte-d’Azur
ca: Provença-Alpes-Côtes-d’Azur

en: Republika Srpska
ca: República Srpska

en: Rheinland-Pfalz
ca: Renània-Palatinat

en: Sachsen
ca: Saxònia

en: Sachsen-Anhalt
ca: Saxònia-Anhalt

en: Scotland
ca: Escòcia

en: South Australia
ca: Austràlia Meridional

en: Sétif
ca: Setif

en: Tamanrasset
ca: Tamanràsset

en: Thüringen
ca: Turíngia

en: Tierra del Fuego
ca: Terra del Foc

en: Tiranë
ca: Tirana

en: Tlemcen
ca: Tlemcèn

en: Tébessa
ca: Tebessa

en: United States Minor Outlying Islands
ca: Illes Perifèriques Menors dels EUA

en: Victoria
ca: Victòria

en: Virgin Islands, U.S.
ca: Illes Verges dels EUA

en: Western Australia
ca: Austràlia Occidental

en: Zürich
ca: Zúric

en: Ávila
ca: Àvila

en: ‘Ajmān
ca: Ajman
