iso_3166-1 - en to br translation catalogue (328 entries)

en: Algeria
br: Aljeria

en: American Samoa
br: Samoa Amerikan

en: Antarctica
br: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
br: Antigua ha Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
br: Republik arab Egipt

en: Argentina
br: Arc'hantina

en: Argentine Republic
br: Republik Arc'hantina

en: Australia
br: Aostralia

en: Austria
br: Aostria

en: Azerbaijan
br: Azerbaidjan

en: Bahrain
br: Bahrein

en: Belgium
br: Belgia

en: Bhutan
br: Bhoutan

en: Bolivarian Republic of Venezuela
br: Republik Volivarian Venezuela

en: Bolivia, Plurinational State of
br: Bolivia, Stad Liesvroadel

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
br: Bonaire, Sint Eustatius ha Saba

en: Bosnia and Herzegovina
br: Bosnia-ha-Herzegovina

en: Bouvet Island
br: Enez Bouvet

en: British Indian Ocean Territory
br: Tiriad Meurvor Indez Breizh-Veur

en: British Virgin Islands
br: Inizi Gwerc'h Breizhveurat

en: Cabo Verde
br: Kab Glas

en: Cambodia
br: Kambodja

en: Cameroon
br: Kameroun

en: Canada
br: Kanada

en: Cayman Islands
br: Inizi Cayman

en: Central African Republic
br: Republik Kreizafrikan

en: Chad
br: Tchad

en: China
br: Sina

en: Christmas Island
br: Tiriad Enez Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
br: Inizi Cocos

en: Colombia
br: Kolombia

en: Commonwealth of Dominica
br: Kenglad Dominika

en: Commonwealth of the Bahamas
br: Kenglad ar Bahamas

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
br: Kenglad Inizi Mariana an Norzh

en: Comoros
br: Komorez

en: Congo
br: Republik Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
br: Republik Demokratel Kongo

en: Cook Islands
br: Inizi Cook

en: Croatia
br: Kroatia

en: Cuba
br: Kuba

en: Curaçao
br: Kòrsou

en: Cyprus
br: Enez Chipr

en: Czech Republic
br: Republik tchek

en: Czechia
br: Tchekia

en: Côte d'Ivoire
br: Aod an Olifant

en: Democratic People's Republic of Korea
br: Republik Poblel ha Demokratel Korea

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
br: Republik Demokratel São Tomé ha Príncipe

en: Democratic Republic of Timor-Leste
br: Republik demokratel Timor ar Reter

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
br: Republik Demokratel ha Sokialour Sri Lanka

en: Denmark
br: Danmark

en: Dominica
br: Dominika

en: Dominican Republic
br: Republik Dominikan

en: Eastern Republic of Uruguay
br: Republik Reter Uruguay

en: Ecuador
br: Ekuador

en: Egypt
br: Egipt

en: El Salvador
br: Salvador

en: Equatorial Guinea
br: Ginea ar C'heheder

en: Ethiopia
br: Etiopia

en: Falkland Islands (Malvinas)
br: Maloù, Inizi (Falkland)

en: Faroe Islands
br: Faero

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
br: Republik Demokratel Kevredadel Etiopia

en: Federal Democratic Republic of Nepal
br: Republik kevreadel demokratel Nepal

en: Federal Republic of Germany
br: Republik Kevreadel Alamagn

en: Federal Republic of Nigeria
br: Republik Kevreadel Nigeria

en: Federal Republic of Somalia
br: Republik Kevreadel Somalia

en: Federated States of Micronesia
br: Mikronezia

en: Federative Republic of Brazil
br: Republik Kevreel Brazil

en: Fiji
br: Fidji

en: France
br: Frañs

en: French Guiana
br: Gwiana c'hall

en: French Polynesia
br: Polinezia Frañs

en: French Republic
br: Republik Frañs

en: French Southern Territories
br: Douaroù Aostral Frañs

en: Gabonese Republic
br: Republik Gabonat

en: Georgia
br: Jorjia

en: Germany
br: Alamagn

en: Gibraltar
br: Jibraltar

en: Grand Duchy of Luxembourg
br: Dugelezh Veur Luksembourg

en: Greece
br: Gres

en: Greenland
br: Greunland

en: Guadeloupe
br: Gwadaloup

en: Guernsey
br: Gwernenez

en: Guinea
br: Ginea

en: Guinea-Bissau
br: Ginea-Bissau

en: Haiti
br: Republik Haiti

en: Hashemite Kingdom of Jordan
br: Rouantelezh hachemit Jordania

en: Heard Island and McDonald Islands
br: Enez Heard hag Inizi McDonald

en: Hellenic Republic
br: Republik Hellenek

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
br: Rannvro velestradurel arbennik Hong Kong eus Republik pobl Sina

en: Hungary
br: Hungaria

en: Iceland
br: Island

en: Independent State of Papua New Guinea
br: Stad dizalc'h Papoua Ginea-Nevez

en: Independent State of Samoa
br: Stad Dizalc'h Samoa

en: Indonesia
br: Indonezia

en: Iran, Islamic Republic of
br: Iran, Republik Islamek

en: Iraq
br: Irak

en: Ireland
br: Iwerzhon

en: Islamic Republic of Afghanistan
br: Republik Islamek Afghanistan

en: Islamic Republic of Iran
br: Republik Islamek Iran

en: Islamic Republic of Mauritania
br: Republik islamek Maouritania

en: Islamic Republic of Pakistan
br: Republik islamek Pakistan

en: Isle of Man
br: Manav

en: Italian Republic
br: Republik Italia

en: Italy
br: Italia

en: Jamaica
br: Jamaika

en: Jersey
br: Jerzenez

en: Jordan
br: Jordania

en: Kazakhstan
br: Kazakstan

en: Kingdom of Bahrain
br: Rouantelezh Bahrein

en: Kingdom of Belgium
br: Rouantelezh Belgia

en: Kingdom of Bhutan
br: Rouantelezh Bhoutan

en: Kingdom of Cambodia
br: Rouantelezh Kambodja

en: Kingdom of Denmark
br: Rouantelezh Danmark

en: Kingdom of Eswatini
br: Rouantelezh Eswatini

en: Kingdom of Lesotho
br: Rouantelezh Lesotho

en: Kingdom of Morocco
br: Rouantelezh Maroko

en: Kingdom of Norway
br: Rouantelezh Norvegia

en: Kingdom of Saudi Arabia
br: Rouantelezh Arabia Saoudat

en: Kingdom of Spain
br: Rouantelezh Spagn

en: Kingdom of Sweden
br: Rouantelezh Sveden

en: Kingdom of Thailand
br: Rouantelezh Thailand

en: Kingdom of Tonga
br: Rouantelezh Tonga

en: Kingdom of the Netherlands
br: Rouantelezh an Izelvroioù

en: Korea, Democratic People's Republic of
br: Korea, Republik Poblel ha Demokratel

en: Korea, Republic of
br: Korea, Republik

en: Kuwait
br: Koweit

en: Kyrgyz Republic
br: Republik Kirgiz

en: Kyrgyzstan
br: Kirgizstan

en: Lao People's Democratic Republic
br: Lao, Republik Demokratel ar Bobl

en: Lebanese Republic
br: Republik Liban

en: Lebanon
br: Liban

en: Libya
br: Libia

en: Lithuania
br: Lituania

en: Luxembourg
br: Luksembourg

en: Macao
br: Makao

en: Macao Special Administrative Region of China
br: Rannvro velestradurel arbennik Makao eus Sina

en: Madagascar
br: Madagaskar

en: Maldives
br: Maldivez

en: Marshall Islands
br: Republik Inizi Marshall

en: Martinique
br: Martinik

en: Mauritania
br: Maouritania

en: Mauritius
br: Maoris

en: Mexico
br: Mec'hiko

en: Micronesia, Federated States of
br: Mikronezia, Stadoù Kevreet

en: Moldova, Republic of
br: Moldova, Republik

en: Monaco
br: Monako

en: Montserrat
br: Enez Montserrat

en: Morocco
br: Maroko

en: Mozambique
br: Mozambik

en: Netherlands
br: Izelvroioù

en: New Caledonia
br: Kaledonia-Nevez

en: New Zealand
br: Zeland nevez

en: Norfolk Island
br: Enez Norfolk

en: North Korea
br: Korea an Norzh

en: North Macedonia
br: Makedonia an Norzh

en: Northern Mariana Islands
br: Mariana an Norzh

en: Norway
br: Norvegia

en: Palestine, State of
br: Palestina, Stad

en: Papua New Guinea
br: Papoua Ginea-Nevez

en: People's Democratic Republic of Algeria
br: Republik Aljerian Demokratel ha Poblel

en: People's Republic of Bangladesh
br: Republik pobl Bangladesh

en: People's Republic of China
br: Republik Pobl Sina

en: Peru
br: Perou

en: Philippines
br: Filipinez

en: Pitcairn
br: Inizi Pitcairn

en: Plurinational State of Bolivia
br: Stad Liesvroadel Bolivia

en: Poland
br: Polonia

en: Portuguese Republic
br: Republik Portugalat

en: Principality of Andorra
br: Priñselezh Andorra

en: Principality of Liechtenstein
br: Priñselezh Liechtenstein

en: Principality of Monaco
br: Priñselezh Monako

en: Qatar
br: Katar

en: Republic of Albania
br: Republik Albania

en: Republic of Angola
br: Republik Angola

en: Republic of Armenia
br: Republik Armenia

en: Republic of Austria
br: Republik Aostria

en: Republic of Azerbaijan
br: Republik Azerbaidjan

en: Republic of Belarus
br: Republik Belarus

en: Republic of Benin
br: Republik Benin

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
br: Republik Bosnia-ha-Herzegovina

en: Republic of Botswana
br: Republik Botswana

en: Republic of Bulgaria
br: Republik Bulgaria

en: Republic of Burundi
br: Republik Burundi

en: Republic of Cabo Verde
br: Republik Kab Glas

en: Republic of Cameroon
br: Republik Kameroun

en: Republic of Chad
br: Republik Tchad

en: Republic of Chile
br: Republik Chile

en: Republic of Colombia
br: Republik Kolombia

en: Republic of Costa Rica
br: Republik Costa Rica

en: Republic of Croatia
br: Republik Kroatia

en: Republic of Cuba
br: Republik Kuba

en: Republic of Cyprus
br: Republik Chipr

en: Republic of Côte d'Ivoire
br: Republik Aod an Olifant

en: Republic of Djibouti
br: Republik Djibouti

en: Republic of Ecuador
br: Republik Ecuador

en: Republic of El Salvador
br: Republik Salvador

en: Republic of Equatorial Guinea
br: Republik Ginea ar C'heheder

en: Republic of Estonia
br: Republik Estonia

en: Republic of Fiji
br: Republik Fidji

en: Republic of Finland
br: Republik Finland

en: Republic of Ghana
br: Republik Ghana

en: Republic of Guatemala
br: Republik Guatemala

en: Republic of Guinea
br: Republik Ginea

en: Republic of Guinea-Bissau
br: Republik Ginea-Bissau

en: Republic of Guyana
br: Republik Gwiana

en: Republic of Haiti
br: Republik Haiti

en: Republic of Honduras
br: Republik Honduras

en: Republic of Iceland
br: Republik Island

en: Republic of India
br: Republik India

en: Republic of Indonesia
br: Republik Indonezia

en: Republic of Iraq
br: Republik Irak

en: Republic of Kazakhstan
br: Republik Kazakstan

en: Republic of Kenya
br: Republik Kenya

en: Republic of Kiribati
br: Republik Kiribati

en: Republic of Latvia
br: Republik Latvia

en: Republic of Liberia
br: Republik Liberia

en: Republic of Lithuania
br: Republik Lituania

en: Republic of Madagascar
br: Republik Madagaskar

en: Republic of Malawi
br: Republik Malawi

en: Republic of Maldives
br: Republik Maldivez

en: Republic of Mali
br: Republik Mali

en: Republic of Malta
br: Republik Malta

en: Republic of Mauritius
br: Republik Moris

en: Republic of Moldova
br: Republik Moldova

en: Republic of Mozambique
br: Republik Mozambik

en: Republic of Myanmar
br: Republik Myanmar

en: Republic of Namibia
br: Republik Namibia

en: Republic of Nauru
br: Republik Nauru

en: Republic of Nicaragua
br: Republik Nicaragua

en: Republic of North Macedonia
br: Republik Makedonia an Norzh

en: Republic of Palau
br: Republik Palau

en: Republic of Panama
br: Republik Panama

en: Republic of Paraguay
br: Republik Paraguay

en: Republic of Peru
br: Republik Perou

en: Republic of Poland
br: Republik Polonia

en: Republic of San Marino
br: Republik San Marino

en: Republic of Senegal
br: Republik Senegal

en: Republic of Serbia
br: Republik Serbia

en: Republic of Seychelles
br: Republik Sechelez

en: Republic of Sierra Leone
br: Republik Sierra Leone

en: Republic of Singapore
br: Republik Singapour

en: Republic of Slovenia
br: Republik Slovenia

en: Republic of South Africa
br: Republik Suafrika

en: Republic of South Sudan
br: Republik Soudan ar Su

en: Republic of Suriname
br: Republik Surinam

en: Republic of Tajikistan
br: Republik Tadjikistan

en: Republic of Trinidad and Tobago
br: Republik Trinidad ha Tobago

en: Republic of Tunisia
br: Republik Tunizian

en: Republic of Türkiye
br: Republik Turkia

en: Republic of Uganda
br: Republik Ouganda

en: Republic of Uzbekistan
br: Republik Ouzbekistan

en: Republic of Vanuatu
br: Republik Vanuatu

en: Republic of Yemen
br: Republik Yemen

en: Republic of Zambia
br: Republik Zambia

en: Republic of Zimbabwe
br: Republik Zimbabwe

en: Republic of the Congo
br: Republik Kongo

en: Republic of the Gambia
br: Republik ar Gambia

en: Republic of the Marshall Islands
br: Republik Inizi Marshall

en: Republic of the Niger
br: Republik Niger

en: Republic of the Philippines
br: Republik Filipinez

en: Republic of the Sudan
br: Republik Soudan

en: Romania
br: Roumania

en: Russian Federation
br: Rusia, Kevread

en: Rwandese Republic
br: Republik Rwanda

en: Réunion
br: Enez ar Reunion

en: Saint Barthélemy
br: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
br: Saint Helena, Ascension ha Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
br: S. Kitts ha Nevis

en: Saint Martin (French part)
br: Sant Marzhin (rann gallek)

en: Saint Pierre and Miquelon
br: Sant-Pêr-ha-Mikelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
br: Saint Visant hag ar Grenadinez

en: Sao Tome and Principe
br: São Tomé ha Príncipe

en: Saudi Arabia
br: Arabia Saoudat

en: Seychelles
br: Sechelez

en: Singapore
br: Singapour

en: Sint Maarten (Dutch part)
br: Sint Maarten (rann izelvroat)

en: Slovak Republic
br: Republik Slovak

en: Socialist Republic of Viet Nam
br: Republik Sokialour Viêt Nam

en: Solomon Islands
br: Inizi Solomon

en: South Africa
br: Suafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
br: Georgia ar Su hag Inizi Sandwich ar Su

en: South Korea
br: Korea ar Su

en: South Sudan
br: Soudan ar Su

en: Spain
br: Spagn

en: State of Israel
br: Stad Israel

en: State of Kuwait
br: Stad Koweit

en: State of Qatar
br: Stad Katar

en: Sudan
br: Soudan

en: Sultanate of Oman
br: Sultanelezh Oman

en: Suriname
br: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
br: Svalbard hag Enez Jan Mayen

en: Sweden
br: Sveden

en: Swiss Confederation
br: Kengevredad Suis

en: Switzerland
br: Suis

en: Syria
br: Siria

en: Syrian Arab Republic
br: Republik Arab Siriat

en: Taiwan, Province of China
br: Taiwan, proviñs Sina

en: Tajikistan
br: Tadjikistan

en: Tanzania, United Republic of
br: Tanzania, Republik Unanet

en: Timor-Leste
br: Timor ar Reter

en: Togolese Republic
br: Republik Togoat

en: Trinidad and Tobago
br: Trinidad ha Tobago

en: Tunisia
br: Tunizia

en: Turks and Caicos Islands
br: Inizi Turks ha Caicos

en: Türkiye
br: Turkia

en: Uganda
br: Ouganda

en: Ukraine
br: Ukraina

en: Union of the Comoros
br: Unaniezh Komorez

en: United Arab Emirates
br: Emirelezhioù Arab Unanet

en: United Kingdom
br: Rouantelezh-Unanet

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
br: Rouantelezh-Unanet Breizh-Veur ha Norzhiwerzhon

en: United Mexican States
br: Stadoù-Unanet Mec'hiko

en: United Republic of Tanzania
br: Republik Unanet Tanzania

en: United States
br: Stadoù Unanet

en: United States Minor Outlying Islands
br: Inizi bihan pell ar Stadoù Unanet

en: United States of America
br: Stadoù Unanet Amerika

en: Uzbekistan
br: Ouzbekistan

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
br: Venezuela, Republik Volivarian

en: Viet Nam
br: Viêt Nam

en: Vietnam
br: Viêt Nam

en: Virgin Islands of the United States
br: Inizi Gwerc'h ar Stadoù-Unanet

en: Virgin Islands, British
br: Inizi Gwerc'h Breizhveurat

en: Virgin Islands, U.S.
br: Inizi Gwerc'h, Stadoù-Unanet

en: Wallis and Futuna
br: Wallis ha Futuna

en: Western Sahara
br: Sahara ar C'hornôg

en: the State of Eritrea
br: Stad Eritrea

en: the State of Palestine
br: Stad Palestina

en: Åland Islands
br: Åland
