iso_639-3 - en to ta translation catalogue (9321 entries)

en: 'Are'are
ta: 'அர்'அரே

en: 'Auhelawa
ta: அய்எலாவா

en: A'ou
ta: அ'ஔ

en: A-Pucikwar
ta: அ-புசிக்வார்

en: Aari
ta: ஆரி

en: Aasáx
ta: ஆசாக்ச்

en: Abadi
ta: அபாடி

en: Abaga
ta: அபாகா

en: Abai Sungai
ta: அபாய் சுங்காய்

en: Abanyom
ta: அபான்யோம்

en: Abar
ta: அபார்

en: Abau
ta: அபோ

en: Abaza
ta: அபாசா

en: Abellen Ayta
ta: அபேலன் ஐடா

en: Abidji
ta: அபிட்சி

en: Abinomn
ta: அபிநோம்

en: Abipon
ta: அபிபோன்

en: Abishira
ta: அபிசிரா

en: Abkhazian
ta: அப்காசியன்

en: Abnaki, Eastern
ta: அப்நாகி, கிழக்கு

en: Abnaki, Western
ta: அப்நாகி, மேற்கு

en: Abom
ta: அபோம்

en: Abon
ta: அபோன்

en: Abron
ta: அப்ரோன்

en: Abu
ta: அபு

en: Abu' Arapesh
ta: அபு' அரபேசு

en: Abua
ta: அபோ

en: Abui
ta: அபுய்

en: Abun
ta: அபுன்

en: Abure
ta: அபுரே

en: Abureni
ta: அபுரெனி

en: Abé
ta: அபே

en: Acatepec Me'phaa
ta: அகாடேபெக் மீ'பா

en: Achagua
ta: அசாகுவா

en: Achang
ta: அசாங்

en: Ache
ta: அசே

en: Acheron
ta: அச்சேரோன்

en: Achi
ta: அச்சி

en: Achinese
ta: அச்சைனீச்

en: Achterhoeks
ta: அக்தர்ஓக்ச்

en: Achuar-Shiwiar
ta: அச்சூர்-சிவியர்

en: Achumawi
ta: அச்சுமாவி

en: Aché
ta: அச்சே

en: Acipa, Eastern
ta: அசிபா, கிழக்கு

en: Acoli
ta: அகோலி

en: Acroá
ta: அக்

en: Adai
ta: அடாய்

en: Adamawa Fulfulde
ta: ஆதாமாவா ஃபுல்ஃபுல்

en: Adamorobe Sign Language
ta: அடமோரோபே கையொப்ப மொழி

en: Adang
ta: அடாங்

en: Adangbe
ta: அடாங்பே

en: Adangme
ta: அடாங்மீ

en: Adara
ta: அடாரா

en: Adasen
ta: அடாசென்

en: Adele
ta: அடேலே

en: Adhola
ta: அத்ஓலா

en: Adi
ta: அடி

en: Adilabad Gondi
ta: ஆதிலாபாத் கோண்டி

en: Adioukrou
ta: அடிஒக்ருஓ

en: Adithinngithigh
ta: அடிதிங்கிதைக்

en: Adivasi Oriya
ta: அடிவாசி ஒரியா

en: Adiwasi Garasia
ta: ஆதிவாசி காராசியா

en: Adnyamathanha
ta: அடின்யமாதான்ஆ

en: Adonara
ta: அடோநரா

en: Aduge
ta: அடுகே

en: Adyghe
ta: அடைக்ஈ

en: Adzera
ta: அட்செர்ரா

en: Aeka
ta: ஏகா

en: Aekyom
ta: ஏக்யோம்

en: Aequian
ta: ஏக்குயன்

en: Aer
ta: அர்

en: Afade
ta: அஃபாடெ

en: Afar
ta: அஃபர்

en: Afghan Sign Language
ta: ஆஃப்கான் கையொப்ப மொழி

en: Afitti
ta: அஃப்ட்டி

en: Afrihili
ta: அஃப்ரிஇலி

en: Afrikaans
ta: ஆப்ரிக்கான்ச்

en: Afro-Seminole Creole
ta: அஃப்ரோ-செமிநோல் சிரியோலே

en: Agarabi
ta: அகராபி

en: Agariya
ta: அகாரியா

en: Agatu
ta: அகாடு

en: Agavotaguerra
ta: அகவோடகுய்யேரா

en: Aghem
ta: அக்எம்

en: Aghu
ta: அக்ஊ

en: Aghu-Tharnggala
ta: அக்ஊ தார்ன்கலு

en: Aghul
ta: அக்ஊல்

en: Aghwan
ta: அக்வான்

en: Agi
ta: அகி

en: Agob
ta: அகோப்

en: Agoi
ta: அகோய்

en: Agta, Alabat Island
ta: அக்டா, அலாபேட் தீவு

en: Agta, Casiguran Dumagat
ta: அக்டா, காசிகுரன் துமாகட்

en: Agta, Central Cagayan
ta: அக்டா, மையம் ககாயான்

en: Agta, Dicamay
ta: அக்டா, டிக்மே

en: Agta, Dupaninan
ta: அக்டா, டுபானியன்

en: Agta, Isarog
ta: அக்டா, இசாரோக்

en: Agta, Mt. Iraya
ta: அக்டா, ம்டி.இராயா

en: Agta, Mt. Iriga
ta: அக்டா, மிட். இரிகா

en: Agta, Pahanan
ta: அக்டா, பகனன்

en: Agta, Umiray Dumaget
ta: அக்டா, உமைரே டுமாகெட்

en: Agta, Villa Viciosa
ta: அக்டா, வில்லா விசியோசா

en: Aguacateco
ta: அகுவகேடிகோ

en: Aguano
ta: அகுயானோ

en: Aguaruna
ta: அகுருனா

en: Aguna
ta: அகுனா

en: Agusan Manobo
ta: அகுசன் மனோபோ

en: Agutaynen
ta: அகுடெய்நேன்

en: Agwagwune
ta: அக்வக்வுனே

en: Ahanta
ta: அஅன்டா

en: Aheri Gondi
ta: அஇரி கோன்டி

en: Aheu
ta: அஎய்

en: Ahirani
ta: அஇராணி

en: Ahom
ta: அஓம்

en: Ahtena
ta: அஃதேனா

en: Ahwai
ta: அஃவாய்

en: Ai-Cham
ta: அச்சாம்

en: Aighon
ta: அக்ஓன்

en: Aikanã
ta: அய்கானா

en: Aiklep
ta: அய்க்லெப்

en: Aimaq
ta: ஐமாக்

en: Aimele
ta: அமீலீ

en: Aimol
ta: ஐமோல்

en: Ainbai
ta: ஐன்பாய்

en: Ainu (China)
ta: ஐநு (சீனா)

en: Ainu (Japan)
ta: ஐநு (சப்பான்)

en: Aiome
ta: அயோமீ

en: Airoran
ta: ஏர்ரோரான்

en: Aiton
ta: ஐடோன்

en: Aizi, Aproumu
ta: அசி, அப்ரோவ்மு

en: Aizi, Mobumrin
ta: அசி,மோபும்ரின்

en: Aizi, Tiagbamrin
ta: அசி, தையாக்பாம்ரின்

en: Aja (Benin)
ta: அசா (பெனின்)

en: Aja (South Sudan)
ta: அசா (தெற்கு சூடான்)

en: Ajawa
ta: அசாவா

en: Ajië
ta: அச்சீ

en: Ajumbu
ta: லும்பு

en: Ajyíninka Apurucayali
ta: அச்யினின்கா அபுருகாயாலி

en: Ak
ta: அக்

en: Aka
ta: அகா

en: Aka-Bea
ta: அகா-பீ

en: Aka-Bo
ta: அகா-போ

en: Aka-Cari
ta: அகா-கரி

en: Aka-Jeru
ta: அகா-செரு

en: Aka-Kede
ta: அகா-கேடே

en: Aka-Kol
ta: அகா-கோல்

en: Aka-Kora
ta: அகா-கோரா

en: Akan
ta: அகான்

en: Akar-Bale
ta: அகர்-பாலே

en: Akaselem
ta: அகாசேலம்

en: Akawaio
ta: அகாவையோ

en: Ake
ta: அக்கே

en: Akebu
ta: அகேபு

en: Akei
ta: அகெய்

en: Akeu
ta: ஏகு

en: Akha
ta: அக்ஆ

en: Akhvakh
ta: அக்வாக்

en: Akkadian
ta: அக்காடிநன்

en: Akkala Sami
ta: அக்கலா சாமி

en: Aklanon
ta: அக்லாநோன்

en: Akolet
ta: அகோலெட்

en: Akoose
ta: அகோசீ

en: Akoye
ta: அகோய்

en: Akpa
ta: அக்பா

en: Akpes
ta: அக்பேச்

en: Akrukay
ta: அக்ருகே

en: Akukem
ta: அகுகேம்

en: Akuku
ta: அகுகு

en: Akum
ta: அக்கும்

en: Akuntsu
ta: அகுட்சு

en: Akurio
ta: அக்குரியோ

en: Akwa
ta: அக்வா

en: Akyaung Ari Naga
ta: அக்யோங் அரி நாகா

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
ta: அல்-சைய்யிட் பெடோய்யின் கையொப்ப மொழி

en: Alaba-K’abeena
ta: அலாபா-கபீனா

en: Alabama
ta: அலபாமா

en: Alabat Island Agta
ta: அலாபேட் தீவு அக்டா

en: Alacatlatzala Mixtec
ta: அலாகாட்லாட்சாலா மிக்ச்டெக்

en: Alago
ta: அலாகோ

en: Alagwa
ta: அலாக்வா

en: Alak
ta: அலாக்

en: Alamblak
ta: அலாம்ப்லாக்

en: Alangan
ta: அலான்கான்

en: Alanic
ta: அலானிக்

en: Alapmunte
ta: அலாப்முன்தே

en: Alawa
ta: அலாவா

en: Albanian
ta: அல்பேனியன்

en: Albanian Sign Language
ta: அல்பேனியன் கையொப்ப மொழி

en: Albanian, Arbëreshë
ta: அல்பேனியன், அர்பேரேசி

en: Albanian, Arvanitika
ta: அல்பேனியன், அர்வனிடிகா

en: Albanian, Gheg
ta: அல்பேனியன், கேக்

en: Albanian, Tosk
ta: அல்பேனியன், டோச்க்

en: Albarradas Sign Language
ta: அல்பர்ரடாச் கையொப்ப மொழி

en: Alcozauca Mixtec
ta: அல்கோசாக்கா மிக்ச்டெக்

en: Alege
ta: அலேகே

en: Alekano
ta: அலேகானோ

en: Aleut
ta: அலெவ்ட்

en: Aleut, Mednyj
ta: அலெயட், மெட்ன்யி

en: Algerian Arabic
ta: அல்செரியன் அராபிக்

en: Algerian Jewish Sign Language
ta: அல்செரியன் யூதர் கையொப்ப மொழி

en: Algerian Saharan Arabic
ta: ல்கேரியன் சஆரியன் அராபிக்

en: Algerian Sign Language
ta: அல்செரியன் கையொப்ப மொழி

en: Algonquian, Carolina
ta: அல்கோன்க்யுன், கரோலினா

en: Algonquin
ta: அல்கோய்ன்

en: Ali
ta: அலி

en: Alladian
ta: அலாடியன்

en: Allar
ta: அலார்

en: Alngith
ta: அல்ன்கித்

en: Alo Phola
ta: அலோ ப்போலா

en: Alor
ta: அலோர்

en: Aloápam Zapotec
ta: அலோபாம் சபோடெக்

en: Alsea
ta: அல்சி

en: Alta, Northern
ta: அல்டா, வடக்கு

en: Alta, Southern
ta: அல்டா, தெற்கு

en: Altai, Northern
ta: அல்டாய்,வடக்கத்திய

en: Altai, Southern
ta: அல்டாய், தெற்கத்திய

en: Alu Kurumba
ta: அலு குரும்பா

en: Alugu
ta: அலுகு

en: Alumu-Tesu
ta: அலுமு-டெசு

en: Alune
ta: அலுநே

en: Aluo
ta: அல்யோ

en: Alur
ta: அலூர்

en: Alutor
ta: அலுடோர்

en: Alviri-Vidari
ta: அல்விரி-விடாரி

en: Alyawarr
ta: அல்யாவார்

en: Ama (Papua New Guinea)
ta: அமா (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Ama (Sudan)
ta: அமா (சூடான்)

en: Amahai
ta: அமஆய்

en: Amahuaca
ta: அமாஉயகா

en: Amaimon
ta: அமைய்மோன்

en: Amal
ta: அமல்

en: Amami Koniya Sign Language
ta: அமாயி கோனியா கையொப்ப மொழி

en: Amami-Oshima, Northern
ta: அமாமி-ஓசிமா, வடக்கத்திய

en: Amami-Oshima, Southern
ta: அமாமி-ஓசிமா, தெற்கத்திய

en: Amanab
ta: அமநாப்

en: Amanayé
ta: அமநாயே

en: Amara
ta: அமாரா

en: Amarakaeri
ta: அமரகேயரி

en: Amarasi
ta: அமராசி

en: Amatlán Zapotec
ta: அமட்லான் சபோடெக்

en: Amba (Solomon Islands)
ta: அம்பா (சாலமன் தீவுகள்)

en: Amba (Uganda)
ta: அம்பா (உகாண்டா)

en: Ambae, East
ta: அம்பேயா, கிழக்கு

en: Ambae, West
ta: அம்பேயா, மேற்கு

en: Ambai
ta: அம்பாய்

en: Ambakich
ta: அம்பாகிச்

en: Ambala Ayta
ta: அம்பாலா ஐடா

en: Ambelau
ta: அம்பேலு

en: Ambele
ta: அம்பேலே

en: Amblong
ta: அம்ப்லாங்

en: Ambo
ta: அம்போ

en: Ambo-Pasco Quechua
ta: அம்போ-பாச்கோ க்யுசோவ்

en: Ambonese Malay
ta: அம்போனேச் மலாய்

en: Ambrak
ta: அம்பிராக்

en: Ambrym, North
ta: அம்பரைம், வடக்கு

en: Ambrym, Southeast
ta: அம்ப்ரைம், தென்கிழக்கு

en: Ambul
ta: அம்புலச்

en: Ambulas
ta: அம்புலச்

en: Amdang
ta: அம்டாங்

en: Amdo Tibetan
ta: அம்டோ திபெத்திய

en: Amele
ta: அமேலே

en: American Sign Language
ta: அமெரிக்கன் குறி மொழி

en: Amganad Ifugao
ta: அம்கானாத் இபுகோ

en: Amharic
ta: அம்ஆரிக்

en: Ami
ta: அமி

en: Amis
ta: அமிச்

en: Amo
ta: அமோ

en: Amol
ta: அமோல்

en: Amoltepec Mixtec
ta: அமோல்டெபெக் மிக்ச்டெக்

en: Ampanang
ta: அம்பனாங்க்

en: Ampari Dogon
ta: அம்பரி டோகன்

en: Amri Karbi
ta: கார்பி

en: Amto
ta: அம்டோ

en: Amundava
ta: அமுன்டவா

en: Amurdak
ta: அமுர்டக்

en: Amuzgo, Guerrero
ta: அமுசோ, க்வாரெரோ

en: Amuzgo, Ipalapa
ta: அமுச்கோ, இபாலாபா

en: Amuzgo, San Pedro Amuzgos
ta: அமுச்கோ, சான் பெட்ரோ அமுச்கோச்

en: Ana Tinga Dogon
ta: அனா டிங்கா டோகன்

en: Anaang
ta: அனான்க்

en: Anakalangu
ta: அனகலன்கு

en: Anal
ta: அனல்

en: Anam
ta: அனாம்

en: Anambé
ta: அனம்பீ

en: Anamgura
ta: அநாம்குரா

en: Anasi
ta: அனாசி

en: Ancient Greek (to 1453)
ta: பழைய கிரீக் (to 1453)

en: Ancient Hebrew
ta: பண்டைய ஈப்ரு

en: Ancient Macedonian
ta: பழமையான மேசடோனியன்

en: Ancient North Arabian
ta: பழமையான வடக்கு அராபியன்

en: Ancient Zapotec
ta: பழமையான சபோடெக்

en: Andaandi
ta: அன்டாய்

en: Andai
ta: அன்டாய்

en: Andajin
ta: அன்டாய்

en: Andalusian Arabic
ta: ஆண்டலூசியன் அரபு

en: Andaman Creole Hindi
ta: அந்தமான் கிரியோல் இந்தி

en: Andaqui
ta: அன்டாகுய்

en: Andarum
ta: அன்டரும்

en: Andegerebinha
ta: அன்டிகிரிபின்ஆ

en: Andh
ta: அன்த்

en: Andi
ta: அன்டி

en: Andio
ta: அன்டியோ

en: Andoa
ta: அன்டியோ

en: Andoque
ta: அன்டுக்யு

en: Andra-Hus
ta: அன்த்ரா-ஊச்

en: Aneityum
ta: அநெய்யும்

en: Anem
ta: அநேம்

en: Aneme Wake
ta: அனீமீ வேக்

en: Anfillo
ta: அன்ஃபில்லோ

en: Angaataha
ta: அன்காதாஆ

en: Angaité
ta: அன்கய்டே

en: Angal
ta: அன்கல்

en: Angal Enen
ta: அன்கல் எநேன்

en: Angal Heneng
ta: அன்கல் இநென்ங்

en: Angami Naga
ta: அன்காதாஆ

en: Angguruk Yali
ta: அங்கூருக் யாலி

en: Angika
ta: அன்கிகா

en: Angkamuthi
ta: அங்கமுதி

en: Anglo-Norman
ta: அங்லோ-நார்மன்

en: Angloromani
ta: அங்லோரோமனி

en: Angolar
ta: அன்கோலார்

en: Angor
ta: அங்கூர்

en: Angoram
ta: அன்கோரம்

en: Angosturas Tunebo
ta: அங்கோச்டுராச் டியூன்போ

en: Anguthimri
ta: அங்கதிம்ரி

en: Ani Phowa
ta: அனி போவா

en: Anii
ta: அனி

en: Animere
ta: அனிமேரே

en: Anindilyakwa
ta: அனின்தில்யாக்வா

en: Aninka
ta: அனின்கா

en: Anjam
ta: அன்சம்

en: Ankave
ta: அன்கேவ்

en: Anmatyerre
ta: அன்மடையரே

en: Anong
ta: அன்னோங்

en: Anor
ta: அநோர்

en: Anserma
ta: அன்செர்மா

en: Ansus
ta: அன்சுச்

en: Antakarinya
ta: அன்டகாரின்யா

en: Antankarana Malagasy
ta: ஆனங்கரனா மலகாசி

en: Antigua and Barbuda Creole English
ta: ஆன்டிகுவா மற்றும் பார்புடா கிரியோல் ஆங்கிலம்

en: Anu-Hkongso Chin
ta: அனு-அகாங்சோ சின்

en: Anuak
ta: அனுயக்

en: Anufo
ta: அனுஃபோ

en: Anuki
ta: அனுகி

en: Anus
ta: அனுச்

en: Anuta
ta: அனுடா

en: Anyin
ta: அன்யின்

en: Anyin Morofo
ta: அன்யின் மோரோஃபோ

en: Ao Naga
ta: அயோ நாகா

en: Aoheng
ta: அயோஎங்

en: Aore
ta: அரோ

en: Ap Ma
ta: அப் மா

en: Apache, Jicarilla
ta: அபாசே, சிகாரிலா

en: Apache, Kiowa
ta: அபாசே, க்யோவா

en: Apache, Lipan
ta: அபாசே,லிபான்

en: Apache, Mescalero-Chiricahua
ta: அபாசே, மெச்காலேரோ-சிரிகாஔ

en: Apache, Western
ta: அப்பாசே, மேற்கு

en: Apalachee
ta: அபாலாசே

en: Apalaí
ta: அபலாய்

en: Apali
ta: அபாலி

en: Apasco-Apoala Mixtec
ta: அபாச்கோ-அபோலா மிக்ச்டெக்

en: Apatani
ta: அபாதானி

en: Apiaká
ta: அப்பியாகா

en: Apinayé
ta: அபிநாயே

en: Apma
ta: அப்மா

en: Aproumu Aizi
ta: அப்ரோவ்மு அசி

en: Apurinã
ta: அபுரினா

en: Aputai
ta: அபுதாய்

en: Aquitanian
ta: அகுய்தானியன்

en: Arabana
ta: அரபானா

en: Arabela
ta: அரபேலா

en: Arabic
ta: அராபிக்

en: Arabic, Algerian
ta: அராபிக், அல்செரியன்

en: Arabic, Algerian Saharan
ta: அராபிக், ல்கேரியன் சஆரியன்

en: Arabic, Andalusian
ta: அராபிக், அன்டாலுசியன்

en: Arabic, Baharna
ta: அராபிக், பஆர்னா

en: Arabic, Chadian
ta: அராபிக், சாடியன்

en: Arabic, Cypriot
ta: அராபிக் சைபிரைட்

en: Arabic, Dhofari
ta: அராபிக், தோஃபரி

en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
ta: அராபிக், கிழக்கு எகிப்தியன் பேடாவி

en: Arabic, Egyptian
ta: அராபிக், எகிப்தியன்

en: Arabic, Gulf
ta: அராபிக், கல்ஃப்

en: Arabic, Hadrami
ta: அராபிக், அட்ராமி

en: Arabic, Hijazi
ta: அராபிக், இசாசி

en: Arabic, Judeo-Iraqi
ta: அராபிக், சுடியோ-ஈராகி

en: Arabic, Judeo-Moroccan
ta: அராபிக், சூடோ-மோரோக்கான்

en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
ta: அராபிக், சுடிஒ-திரிபோலிடனியன்

en: Arabic, Judeo-Yemeni
ta: அராபிக், சுடியோ-யெமெனி

en: Arabic, Levantine
ta: அராபிக், லேவன்டைன்

en: Arabic, Libyan
ta: அராபிக், லிபைன்

en: Arabic, Mesopotamian
ta: அராபிக், மெசோபோதாமியன்

en: Arabic, Moroccan
ta: அராபிக், மோரோக்கான்

en: Arabic, Najdi
ta: அராபிக், நாச்டி

en: Arabic, North Mesopotamian
ta: அராபிக் வடக்கு மெசோபோதாமியன்

en: Arabic, Omani
ta: அராபிக், ஓமனி

en: Arabic, Saidi
ta: அராபிக், சாய்டி

en: Arabic, Sanaani
ta: அராபிக், சனானி

en: Arabic, Shihhi
ta: அராபிக், சிஃஇ

en: Arabic, Siculo
ta: அராபிக், சிகுலோ

en: Arabic, Standard
ta: அராபிக், இயல்பான

en: Arabic, Sudanese
ta: அராபிக், சுடேன்ச்

en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
ta: அராபிக், தாய்சி-அடேனி

en: Arabic, Tajiki
ta: அராபிக், தாசிகி

en: Arabic, Tunisian
ta: அராபிக், துனிசியன்

en: Arabic, Uzbeki
ta: அராபிக், உச்பேகி

en: Aragonese
ta: அரகோநேசீ

en: Araki
ta: அரகி

en: Arakwal
ta: அரகி

en: Aralle-Tabulahan
ta: அரால்லே-தபுலாஅன்

en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
ta: அராமியாக், செவிச் பேபிலோவியன் (ca. 200-1200 CE)

en: Aramaic, Jewish Palestinian
ta: அராமிக், செவிச் பாலெச்தீன்

en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
ta: அராமிக், அலுவலக (700-300 BCE)

en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
ta: அராமியாக், பழைய (700 BCE வரை)

en: Aramaic, Samaritan
ta: அராமைக், சமாரிதன்

en: Arammba
ta: அரம்மபா

en: Aranadan
ta: அராநாடன்

en: Aranama-Tamique
ta: அரானாமா-தாமிக்யு

en: Aranda, Lower Southern
ta: அரன்டா, கீழ் தெற்கத்திய

en: Arandai
ta: அரன்டாய்

en: Araona
ta: அரோனா

en: Arapaho
ta: அரபாஓ

en: Arapaso
ta: அரபாசோ

en: Arapesh, Abu'
ta: அரபேச், அபு'

en: Arapesh, Bumbita
ta: அரபேச், பும்பிடா

en: Ararandewára
ta: அராரான்டேவாரா

en: Arawak
ta: அரவாக்

en: Araweté
ta: அராவேடே

en: Arawum
ta: அராயும்

en: Arbore
ta: அர்போரீ

en: Arbëreshë Albanian
ta: அர்பேரேசி அல்பேனியன்

en: Archi
ta: அர்சி

en: Ardhamāgadhī Prākrit
ta: அர்தமகாத் பிரக்ரித்

en: Are
ta: அரே

en: Areba
ta: அரேபா

en: Arem
ta: அரேம்

en: Arequipa-La Unión Quechua
ta: அரிக்யூபா-லா யூனியன் க்யுசோவ்

en: Argentine Sign Language
ta: அர்சென்டைன் கையொப்ப மொழி

en: Argobba
ta: அர்கோப்பா

en: Arguni
ta: அர்குனி

en: Arhuaco
ta: அர்ஓகோ

en: Arhâ
ta: அர்ஆ

en: Arhö
ta: அர்ஓ

en: Ari
ta: அரி

en: Aribwatsa
ta: அரிப்வாட்சா

en: Aribwaung
ta: அரிப்வாயுங்

en: Arifama-Miniafia
ta: அரிஃபாமா-மினியாஃபியா

en: Arigidi
ta: அரிகிடி

en: Arikapú
ta: அரிகாபு

en: Arikara
ta: அரிகரா

en: Arikem
ta: அரிகேம்

en: Arin
ta: அரின்

en: Aringa
ta: அரிங்கா

en: Armazic
ta: அர்மாசிக்

en: Armenian
ta: அர்மேனியன்

en: Armenian Sign Language
ta: அர்மேனியன் கையொப்ப மொழி

en: Armenian, Classical
ta: அர்மேனியன், பாரம்பரிய

en: Armenian, Middle
ta: அர்மேனியன், மைய

en: Armenian, Western
ta: அர்மேனியன், மேற்கத்திய

en: Arop-Lokep
ta: அரோப்-லோகேப்

en: Arop-Sissano
ta: அரோப்-சிச்சானோ

en: Arosi
ta: அரோசி

en: Arpitan
ta: அர்பிடான்

en: Arrarnta, Western
ta: அர்ரார்ன்டா, மேற்கு

en: Arrernte, Eastern
ta: அரைர்ன்டே, கிழக்கத்திய

en: Arta
ta: அர்டா

en: Aruamu
ta: அருயாமு

en: Aruek
ta: அருயேக்

en: Aruop
ta: அருப்

en: Arutani
ta: அருதானி

en: Aruá (Amazonas State)
ta: அரோ (அமசோனா நிலை)

en: Aruá (Rodonia State)
ta: அர்யா (ரோடோநியா நிலை)

en: Arvanitika Albanian
ta: அர்வனிடிகா அல்பேனியன்

en: Arára, Mato Grosso
ta: அராரா, மாடோ க்ரோசோ

en: Arára, Pará
ta: அராரா, பாரா

en: As
ta: அச்

en: Asaro'o
ta: அசாரோ

en: Ashe
ta: அசீ

en: Ashkun
ta: ஆச்குன்

en: Asho Chin
ta: அசோ சின்

en: Ashtiani
ta: அச்தியானி

en: Asháninka
ta: அசானின்கா

en: Ashéninka Pajonal
ta: அசேனின்கா பாசோனால்

en: Ashéninka Perené
ta: அசெனின்கா பெரென்

en: Ashéninka, Pichis
ta: அசேனின்கா, பிசிச்

en: Ashéninka, South Ucayali
ta: அசேனின்கா, தெற்கு உகாயாலி

en: Ashéninka, Ucayali-Yurúa
ta: அசேனின்கா, உகாயாலி-யுருயா

en: Asilulu
ta: அசிலுலு

en: Askopan
ta: அச்கோபன்

en: Asmat, Casuarina Coast
ta: அச்மட், கசுயரினா கோச்ட்

en: Asmat, Central
ta: அச்மேட், மைய

en: Asmat, North
ta: அச்மட், வடக்கு

en: Asmat, Yaosakor
ta: அச்மட், யசாகோர்

en: Asoa
ta: அசௌ

en: Assamese
ta: அசாமி

en: Assangori
ta: அச்சச்கோரி

en: Assiniboine
ta: அசினிபோய்னீ

en: Assyrian Neo-Aramaic
ta: அசீரிய நியோ-அராமைக்

en: Asturian
ta: ஆச்டிரியன்

en: Asu (Nigeria)
ta: அசு (நைசீரியா)

en: Asu (Tanzania)
ta: அசு (டான்சானியா)

en: Asue Awyu
ta: Asue awyu

en: Asumboa
ta: அசும்பௌ

en: Asunción Mixtepec Zapotec
ta: அசன்காயின் மிக்ச்டெபெக் சபோடெக்

en: Asuri
ta: அசுரி

en: Asurini, Tocantins
ta: அசுரினி ,டொகேன்டின்ச்

en: Asuriní, Xingú
ta: அசுரினி,சின்கு

en: Ata
ta: அடா

en: Ata Manobo
ta: அடா மநோபோ

en: Atakapa
ta: அடகாபா

en: Atampaya
ta: அட்டம்பாயா

en: Atatláhuca Mixtec
ta: அடாட்லாஊகா மிக்ச்டெக்

en: Atauran
ta: அடோரன்

en: Atayal
ta: அடயால்

en: Atemble
ta: அடெம்ப்லீ

en: Athpariya
ta: அத்பாரியா

en: Ati
ta: அட்டி

en: Atikamekw
ta: அடிகமேக்வ்

en: Atohwaim
ta: அடோஃவாய்ம்

en: Atong (Cameroon)
ta: அடாங் (கேமரூன்)

en: Atong (India)
ta: அடாங் (இந்தியா)

en: Atorada
ta: அடோரடா

en: Atsahuaca
ta: அட்சுசாசுயகா

en: Atsam
ta: அட்சாம்

en: Atsugewi
ta: அட்சுகேவி

en: Atta, Faire
ta: ஆட்டா, ஃபெய்ரி

en: Atta, Pamplona
ta: அட்டா,பாம்லோனா

en: Atta, Pudtol
ta: அட்டா,புட்டோல்

en: Attapady Kurumba
ta: அட்டபாடி குரும்பா

en: Attié
ta: அட்டீ

en: Atzingo Matlatzinca
ta: அட்சிங்கோ மட்லாட்சின்கா

en: Au
ta: அயு

en: Aulua
ta: அயிலுயா

en: Aurá
ta: அயுரா

en: Aushi
ta: ஆச்இ

en: Aushiri
ta: ஆச்இரி

en: Auslan
ta: அசுலன்

en: Austral
ta: ஆச்ட்ரல்

en: Australian Aborigines Sign Language
ta: ஆச்ட்ராலியன் அபோரிகினெச் கையொப்ப மொழி

en: Austrian Sign Language
ta: ஆச்டிரியன் கையொப்ப மொழி

en: Auwe
ta: அய்வே

en: Auye
ta: அயுயே

en: Auyokawa
ta: அயோகவா

en: Avar, Old
ta: அவார், பழைய

en: Avaric
ta: அவாரிக்

en: Avatime
ta: அவாடைம்

en: Avau
ta: அவௌ

en: Avestan
ta: அவேச்டன்

en: Avikam
ta: அவிகாம்

en: Avokaya
ta: அவோகாயா

en: Avá-Canoeiro
ta: அவா-கநியோய்ரோ

en: Awa (China)
ta: அவா (சைனா)

en: Awa (Papua New Guinea)
ta: அவா (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Awa-Cuaiquer
ta: அவா-குய்க்யர்

en: Awabakal
ta: அவபாகல்

en: Awad Bing
ta: அவாட் பிங்

en: Awadhi
ta: அவாதி

en: Awak
ta: அவாக்

en: Awar
ta: அவார்

en: Awara
ta: அவாரா

en: Awbono
ta: அவ்போநோ

en: Aweer
ta: அவீர்

en: Awera
ta: அவேரா

en: Awetí
ta: அவேதி

en: Awing
ta: அவிங்

en: Awiyaana
ta: அவியானா

en: Awjilah
ta: அவ்சிலாஃ

en: Awngi
ta: அவ்ன்கி

en: Awngthim
ta: அவ்ன்கி

en: Awtuw
ta: அவ்துவ்

en: Awu
ta: அவு

en: Awun
ta: அவ்யூன்

en: Awutu
ta: அவுடு

en: Awyi
ta: அவ்யி

en: Awyu, Asue
ta: அவ்யுர அச்யு

en: Awyu, Central
ta: அவ்யு, மைய

en: Awyu, Edera
ta: அவ்யு,எடேரா

en: Awyu, Jair
ta: அவ்யு, செய்ர்

en: Awyu, North
ta: அவ்யு, வடக்கு

en: Awyu, South
ta: அவ்யு, தெற்கு

en: Axamb
ta: அசாம்ப்

en: Axi Yi
ta: அசி யி

en: Ayabadhu
ta: அயாபாது

en: Ayacucho Quechua
ta: அயாகுசோ க்யுசோவ்

en: Ayautla Mazatec
ta: அயுத்லா மசாடெக்

en: Ayere
ta: அயேரீ

en: Ayerrerenge
ta: அயேரீங்கே

en: Ayi (Papua New Guinea)
ta: அயி (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Ayiwo
ta: அயிவோ

en: Ayizi
ta: அயிசி

en: Ayizo Gbe
ta: அயிசோ சிபிஇ

en: Aymara
ta: அய்மாரா

en: Aymara, Central
ta: அய்மாரா, மைய

en: Aymara, Southern
ta: அய்மாரா, தெற்கு

en: Ayoquesco Zapotec
ta: அயோக்வெச்கோ சாபோடெக்

en: Ayoreo
ta: அயோரியோ

en: Ayta, Abellen
ta: ஐடா, அபென்லென்

en: Ayta, Ambala
ta: ஐடா, அம்பாலா

en: Ayta, Mag-Indi
ta: அய்டா, மாக்-இன்டி

en: Ayta, Mag-antsi
ta: அய்டா, மாக்-அன்டிசி

en: Ayta, Magbukun
ta: அய்டா, மாக்புகுன்

en: Ayta, Sorsogon
ta: அய்டா,சோர்சோகோன்

en: Ayu
ta: அயு

en: Ayutla Mixtec
ta: அயுட்லா மிக்ச்டெக்

en: Azerbaijani
ta: அசெர்பெய்சானி

en: Azerbaijani, North
ta: அசெர்பெய்சானி, வடக்கு

en: Azerbaijani, South
ta: அசெர்பெய்சானி, தெற்கு

en: Azha
ta: அச்ஆ

en: Azhe
ta: அசே

en: Azoyú Me'phaa
ta: அசோய் மீ'பா

en: Baan
ta: பான்

en: Baangi
ta: பான்கி

en: Baatonum
ta: பாடோநும்

en: Baba
ta: பாபா

en: Baba Malay
ta: மலாயிக் தயாக்

en: Babango
ta: பாபான்கோ

en: Babanki
ta: பாபான்கி

en: Babar, North
ta: பாபார் ,வடக்கு

en: Babar, Southeast
ta: பாபர், தென்கிழக்கு

en: Babatana
ta: பாபாடானா

en: Babine
ta: பாபிநீ

en: Babuza
ta: பாபுசா

en: Bacama
ta: பகாமா

en: Bacanese Malay
ta: பகாநேச் மலாய்

en: Bactrian
ta: பெக்டிரியன்

en: Bada (Indonesia)
ta: பாடா (இந்தோனேசியா)

en: Bada (Nigeria)
ta: படா (நைசீரியா)

en: Badaga
ta: படாகா

en: Bade
ta: பாடீ

en: Badeshi
ta: பதேசி

en: Badimaya
ta: படிமாயா

en: Badjiri
ta: பட்சிரி

en: Badui
ta: படுய்

en: Badyara
ta: பாடியாரா

en: Baeggu
ta: பியாக்கு

en: Baelelea
ta: பலேலெயா

en: Baetora
ta: பெடோரா

en: Bafanji
ta: பஃபான்சி

en: Bafaw-Balong
ta: பஃபாவ்-பலாங்

en: Bafia
ta: பாஃபியா

en: Bafut
ta: பாஃப்யூட்

en: Baga Kaloum
ta: பாகா கலோம்

en: Baga Koga
ta: பாகா கோகா

en: Baga Manduri
ta: பாகா மான்டுரி

en: Baga Pokur
ta: பாகா போகுர்

en: Baga Sitemu
ta: பாகா சைட்மு

en: Baga Sobané
ta: பாகா சோபனே

en: Bagheli
ta: பேக்ஏலி

en: Bagirmi
ta: பகிர்மி

en: Bagirmi Fulfulde
ta: பகிர்மி புல்புல்டே

en: Bago-Kusuntu
ta: பாகோ-குசுன்டு

en: Bagri
ta: பக்ரி

en: Bagupi
ta: பாகுபி

en: Bagusa
ta: பாகுசா

en: Bagvalal
ta: பக்வாலால்

en: Baha Buyang
ta: பாஆ புயாங்

en: Baham
ta: பஅம்

en: Bahamas Creole English
ta: பஆமாச் க்ரியோல் ஆங்கிலம்

en: Baharna Arabic
ta: அராபிக் பஆர்னா

en: Bahau
ta: பாஓ

en: Bahinemo
ta: பஇன்மோ

en: Bahing
ta: பாஇங்

en: Bahnar
ta: பஃனார்

en: Bahonsuai
ta: பஓன்சுய்

en: Bai (South Sudan)
ta: பாய் (தெற்கு சூடான்)

en: Bai, Central
ta: பாய், மைய

en: Bai, Lama
ta: பாய், லாமா

en: Bai, Panyi
ta: பாய், பனாய்

en: Bai, Southern
ta: பாய், தெற்கத்திய

en: Baibai
ta: பாய்பாய்

en: Baikeno
ta: பாய்கேனோ

en: Baima
ta: பாய்மா

en: Baimak
ta: பாய்மாக்

en: Bainouk-Gunyaamolo
ta: பெய்ன்நோவ்க்-கன்யாமோலோ

en: Bainouk-Gunyuño
ta: பாய்னோக்-கன்யுனோ

en: Bainouk-Samik
ta: பெய்ன்நோவ்க்-சாமிக்

en: Baiso
ta: பாய்சோ

en: Baissa Fali
ta: பாய்ச்சா பாலி

en: Bajan
ta: பசன்

en: Bajau, Indonesian
ta: பாசாவ், இந்தோநேசியன்

en: Bajau, West Coast
ta: பாசாவ், மேற்கு கோச்ட்

en: Bajelani
ta: பசேலானி

en: Bajjika
ta: பச்சிகா

en: Baka (Cameroon)
ta: பாகா (கேமரூன்)

en: Baka (South Sudan)
ta: பாகா (தெற்கு சூடான்)

en: Bakairí
ta: பகைய்ரி

en: Bakaka
ta: பகாகா

en: Bakhtiari
ta: பாக்தியாரி

en: Baki
ta: பாகி

en: Bakoko
ta: பகோகோ

en: Bakole
ta: பகோல்

en: Bakpinka
ta: பாக்பின்கா

en: Bakumpai
ta: பகும்பாய்

en: Bakwé
ta: பாக்வே

en: Balaesang
ta: பலாய்சாங்

en: Balaibalan
ta: பாலாய்பாலன்

en: Balangao
ta: பலாங்யோ

en: Balangingi
ta: பாலன்கின்கி

en: Balanta-Ganja
ta: பலான்டா-கன்சா

en: Balanta-Kentohe
ta: பலான்டா-கென்டோஏ

en: Balantak
ta: பலன்டாக்

en: Baldemu
ta: பால்டீமு

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
ta: பாலி (டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Bali (Nigeria)
ta: பாலி (நைசீரியா)

en: Balinese
ta: பலினீச்

en: Balinese Malay
ta: பலினீச் மலாய்

en: Balkan Gagauz Turkish
ta: பால்கன் காகுவ்ச் துருக்கி

en: Balkan Romani
ta: பால்கன் ரோமானி

en: Balo
ta: பாலோ

en: Balochi, Eastern
ta: பலோசி, கிழக்கத்திய

en: Balochi, Southern
ta: பலோசி, தெற்கு

en: Balochi, Western
ta: பலோசி, மேற்கத்திய

en: Baloi
ta: பாலோய்

en: Balti
ta: பால்டி

en: Baltic Romani
ta: பால்டிக் ரோமானி

en: Baluan-Pam
ta: பலுவான்-பாம்

en: Baluchi
ta: பாலுசி

en: Bamako Sign Language
ta: பமாகோ கையொப்ப மொழி

en: Bamali
ta: பமாலி

en: Bambalang
ta: பாம்பலாங்

en: Bambam
ta: பம்பம்

en: Bambara
ta: பம்பரா

en: Bambassi
ta: பம்பாச்சி

en: Bambili-Bambui
ta: பாம்பிலி-பாம்புய்

en: Bamenyam
ta: பாமேன்யம்

en: Bamu
ta: பாமு

en: Bamukumbit
ta: பாமுகும்பிட்

en: Bamun
ta: பாமுன்

en: Bamunka
ta: பமுன்கா

en: Bamwe
ta: பாம்வே

en: Ban Khor Sign Language
ta: பான் கோர் கையொப்ப மொழி

en: Bana
ta: பானா

en: Banao Itneg
ta: பனாவோ இட்னெக்

en: Banaro
ta: பனாரோ

en: Banda (Indonesia)
ta: பான்டா (இந்தோனேசியா)

en: Banda Malay
ta: பான்டா மலாய்

en: Banda, Mid-Southern
ta: பான்டா,மைய-தெற்கத்திய

en: Banda, South Central
ta: பான்டா, தெற்கு மையம்

en: Banda, Togbo-Vara
ta: பான்டா, டோக்போ-வாரா

en: Banda, West Central
ta: பான்டா, வடக்கு மைய

en: Banda-Bambari
ta: பான்டா-பம்பாரி

en: Banda-Banda
ta: பான்டா-பான்டா

en: Banda-Mbrès
ta: பான்டா-ம்பெரச்

en: Banda-Ndélé
ta: பான்டா-நடேலே

en: Banda-Yangere
ta: பான்டா-யான்கெர்

en: Bandi
ta: பான்டி

en: Bandial
ta: பான்டையல்

en: Bandjalang
ta: பான்ட்சாலாங்

en: Bangala
ta: பன்கலா

en: Bangandu
ta: பன்கன்டு

en: Bangba
ta: பான்ங்பா

en: Banggai
ta: பான்காய்

en: Banggarla
ta: பான்கார்லா

en: Bangi
ta: பான்கி

en: Bangime
ta: பான்கிமே

en: Bangka
ta: பாங்கா

en: Bangla
ta: பன்கலா

en: Bangolan
ta: பன்கோலன்

en: Bangubangu
ta: பான்குபான்கு

en: Bangwinji
ta: பாங்வின்சி

en: Baniva
ta: பனிவா

en: Baniwa
ta: பனிவா

en: Banjar
ta: பன்சார்

en: Bankagooma
ta: பன்காகூமா

en: Bankal
ta: பன்கல்

en: Bankan Tey Dogon
ta: பன்கன் டேய் டோகோன்

en: Bankon
ta: பேன்கோன்

en: Bannoni
ta: பநோநி

en: Bantawa
ta: பான்டாவா

en: Bantayanon
ta: பான்டோயனோன்

en: Bantik
ta: பான்டிக்

en: Bantoanon
ta: பான்டோயனோன்

en: Banyjima
ta: பானிசிமா

en: Baoulé
ta: பௌவ்லே

en: Bara Malagasy
ta: மலகாசி

en: Baraamu
ta: பராமு

en: Barababaraba
ta: பராபாபாராபா

en: Barai
ta: பராய்

en: Barakai
ta: பராகாய்

en: Baram Kayan
ta: பராம் கயான்

en: Barama
ta: பராமா

en: Barambu
ta: பராம்பு

en: Baramu
ta: பராமு

en: Barapasi
ta: பரபாசி

en: Baras
ta: பரச்

en: Barasana-Eduria
ta: பாரசானா-எடுரியா

en: Barbaram
ta: பம்பராம்

en: Barbareño
ta: பார்பாரீனோ

en: Barclayville Grebo
ta: பார்கிளேவில்லே கிரேபோ

en: Bardi
ta: பார்டி

en: Barein
ta: பரெய்ன்

en: Bareli, Palya
ta: பரேலி, பால்யா

en: Bareli, Pauri
ta: பரேலி, பவுரி

en: Bareli, Rathwi
ta: பரேலி, ராத்வி

en: Bargam
ta: பார்கம்

en: Bari
ta: பாரி

en: Bariai
ta: பாரியாய்

en: Bariji
ta: பாரிசி

en: Barikanchi
ta: பரிகாஞ்சி

en: Barikewa
ta: பாரிகேவா

en: Barok
ta: பரோக்

en: Barombi
ta: பரோம்பி

en: Barro Negro Tunebo
ta: பாரோ நீக்ரோ டியூனோ

en: Barrow Point
ta: பார்ரோ புள்ளி

en: Baruga
ta: பாருகா

en: Baruya
ta: பாருயா

en: Barwe
ta: பார்வே

en: Barzani Jewish Neo-Aramaic
ta: பர்சானி யூத நியோ-அராமைக்

en: Baré
ta: பாரீ

en: Barí
ta: பாரி

en: Basa (Cameroon)
ta: பசா (கேமரூன்)

en: Basa (Nigeria)
ta: பாசா (நைசீரியா)

en: Basa-Gumna
ta: பாசா-கும்னா

en: Basa-Gurmana
ta: பாசா-குர்மானா

en: Basap
ta: பசாப்

en: Basay
ta: பாசே

en: Bashkardi
ta: பாச்கார்டி

en: Bashkir
ta: பாச்கிர்

en: Basketo
ta: பாச்கேடோ

en: Basque
ta: பாச்க்

en: Bassa
ta: பாச்சா

en: Bassa-Kontagora
ta: பாச்சா-கோன்டகோரா

en: Bassari
ta: பாச்சரி

en: Bassossi
ta: பசோச்சி

en: Bata
ta: பாடா

en: Batad Ifugao
ta: பாட்டாக் கரோ

en: Batak
ta: பாடாக்

en: Batak Alas-Kluet
ta: பதாக் அலாச்-கலுயட்

en: Batak Angkola
ta: படாக் அங்கோலா

en: Batak Dairi
ta: பாடாக் டெய்ரி

en: Batak Karo
ta: பாட்டாக் கரோ

en: Batak Mandailing
ta: பாடாக் மேன்டெய்லிங்

en: Batak Simalungun
ta: பாடாக் சிமாலுன்கன்

en: Batak Toba
ta: படாக் டோபா

en: Batanga
ta: படான்கா

en: Batek
ta: பாடேக்

en: Bateri
ta: பாட்டரி

en: Bathari
ta: பதாரி

en: Bati (Cameroon)
ta: பாடி (கேமரூன்)

en: Bati (Indonesia)
ta: பாடி (இந்தோனேசியா)

en: Batjala
ta: பாட்சாலா

en: Bats
ta: பாட்ச்

en: Batu
ta: பாடு

en: Batui
ta: பாதுய்

en: Batuley
ta: பதுலெய்

en: Bau
ta: பௌ

en: Bau Bidayuh
ta: பௌ பிடாயுஃ

en: Bauchi
ta: பௌசி

en: Bauni
ta: பஉனி

en: Baure
ta: பௌரே

en: Bauria
ta: பௌரியா

en: Bauwaki
ta: பௌவாகி

en: Bauzi
ta: பௌசி

en: Bavarian
ta: பவாரியன்

en: Bawm Chin
ta: பாவ்ம் சின்

en: Bay Miwok
ta: பே மிவோக்

en: Bayali
ta: பயாலி

en: Baybayanon
ta: பேபேயோநோன்

en: Baygo
ta: பேகோ

en: Bayono
ta: பயோனோ

en: Bayot
ta: பயோட்

en: Bayungu
ta: பாயுன்கு

en: Bazigar
ta: பாசிகர்

en: Beami
ta: பியாமி

en: Beaver
ta: பியேவேர்

en: Beba
ta: பேபா

en: Bebele
ta: பெபேலே

en: Bebeli
ta: பேப்லி

en: Bebil
ta: பேபில்

en: Bedjond
ta: பெட்சோன்ட்

en: Bedoanas
ta: பெடோனாச்

en: Beeke
ta: பீகே

en: Beele
ta: பேபுல்

en: Beembe
ta: பேம்பே

en: Beezen
ta: பீசென்

en: Befang
ta: பேஃபன்ங்

en: Beginci
ta: பிகின்சி

en: Beja
ta: பெசா

en: Bekati'
ta: பேகாடி

en: Bekwarra
ta: பேக்வாரா

en: Bekwel
ta: பேக்வில்

en: Belait
ta: பெலெய்ட்

en: Belanda Bor
ta: பெலான்டா போர்

en: Belanda Viri
ta: பெலான்டா விரி

en: Belarusian
ta: பெலாருசியன்

en: Belhariya
ta: பெல்ஆரியா

en: Beli (Papua New Guinea)
ta: பெலி (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Beli (South Sudan)
ta: பெலி (தெற்கு சூடான்)

en: Belize Kriol English
ta: பெலிச் கிரியோல் ஆங்கிலம்

en: Bella Coola
ta: பெல்லா கோலா

en: Bellari
ta: பெல்லாரி

en: Belning
ta: பெலிங்

en: Bemba (Zambia)
ta: பெம்பா (சாம்பியா)

en: Bembe
ta: பெம்பெ

en: Ben Tey Dogon
ta: பென் டே டோகன்

en: Bena (Nigeria)
ta: பீனா (நைசீரியா)

en: Bena (Tanzania)
ta: பெனா (டான்சானியா)

en: Benabena
ta: பெனாபெனா

en: Benamanga
ta: பினாமாங்கா

en: Bench
ta: பென்ச்

en: Bende
ta: பென்டீ

en: Bendi
ta: பென்டி

en: Beng
ta: பெங்

en: Benga
ta: பென்கா

en: Bengali
ta: பெங்காலி

en: Benggoi
ta: பென்கோய்

en: Bengkala Sign Language
ta: பென்ங்காலா கையொப்பம் மொழி

en: Bentong
ta: பென்டோங்

en: Benyadu'
ta: பென்யாடு'

en: Beothuk
ta: பியோதுக்

en: Bepour
ta: பேபோர்

en: Berakou
ta: பெராகோவ்

en: Berau Malay
ta: பெருவ் மலாய்

en: Berawan, Central
ta: பெராவன், மையம்

en: Berawan, East
ta: பெராவன், கிழக்கு

en: Berawan, West
ta: பெராவன், மேற்கு

en: Berbice Creole Dutch
ta: பெர்பிசே க்ரீயோல் டச்சு

en: Berik
ta: பெரிக்

en: Berinomo
ta: பெரினோமோ

en: Berom
ta: பெரோம்

en: Berta
ta: பெர்தா

en: Berti
ta: பெர்டி

en: Besisi
ta: பெசிசி

en: Besme
ta: பேச்மீ

en: Besoa
ta: பேசௌ

en: Betaf
ta: பேடாஃப்

en: Betawi
ta: பேடாவி

en: Bete
ta: பேடே

en: Bete-Bendi
ta: பெடெ-பென்டி

en: Beti (Côte d'Ivoire)
ta: பெட்டி (கோட் டி'இவோய்ரி)

en: Betta Kurumba
ta: பெட்டா குரும்பா

en: Bezhta
ta: பெச்தா

en: Bhadrawahi
ta: பாத்ரவாஇ

en: Bhalay
ta: பாலெய்

en: Bharia
ta: பஅரியா

en: Bhasa, Nepal
ta: மொழி (நேபாளம்)

en: Bhatri
ta: பாத்ரி

en: Bhattiyali
ta: பாட்டியாலி

en: Bhaya
ta: பாயா

en: Bhele
ta: பேலீ

en: Bhil, Sindhi
ta: பிஇல், சிந்தி

en: Bhilali
ta: பிஇலாலி

en: Bhili
ta: பிஇலி

en: Bhojpuri
ta: போச்பூரி

en: Bhoti Kinnauri
ta: போதி கின்னாவ்ரி

en: Bhoti, Spiti
ta: போதி,சபிதி

en: Bhoti, Stod
ta: போதி, ச்டோட்

en: Bhujel
ta: பூசல்

en: Bhunjia
ta: புன்சியா

en: Biafada
ta: பையாபாடா

en: Biage
ta: பைஅகே

en: Biak
ta: பியாக்

en: Biali
ta: பையாலி

en: Bian Marind
ta: பியன் மரின்ட்

en: Biangai
ta: பையான்காய்

en: Biao
ta: பியோ

en: Biao Mon
ta: பியோ மோன்

en: Biao-Jiao Mien
ta: பியோ-சியோ மைய்ன்

en: Biatah Bidayuh
ta: பியாதாஃ பிடாயுஃ

en: Bibbulman
ta: பிப்யூல்முன்

en: Bidayuh, Bau
ta: பிடாயுஃ, பௌ

en: Bidayuh, Biatah
ta: பிடாயுஃ,பியாதாஃ

en: Bidayuh, Bukar-Sadung
ta: பிடேயுஃ, புகார்-சடங்

en: Bidayuh, Tringgus-Sembaan
ta: பிணாயுஃ, தரிங்குச்-செம்பான்

en: Bidhawal
ta: பிதவல்

en: Bidiyo
ta: பிடியோ

en: Bidjara
ta: பிட்சாரா

en: Bidyogo
ta: பிட்யோகோ

en: Biem
ta: பியம்

en: Bierebo
ta: பைரேபோ

en: Bieria
ta: பைரியா

en: Biete
ta: பைடே

en: Big Nambas
ta: பெரிய நம்பச்

en: Biga
ta: பிகா

en: Bigambal
ta: பிக்ஆம்பல்

en: Bih
ta: பிய்

en: Bijim
ta: பிசிம்

en: Bijori
ta: பிசோரி

en: Bikol
ta: பிகோல்

en: Bikol, Buhi'non
ta: பிகோல், புஇனான்

en: Bikol, Central
ta: பிகோல், மைய

en: Bikol, Libon
ta: பிகோல், லிபான்

en: Bikol, Miraya
ta: பிகோல், மிராயா

en: Bikol, Northern Catanduanes
ta: பிகோல், வடக்கத்திய காட்தன்டுயன்நெச்

en: Bikol, Rinconada
ta: பிகோல், ரிங்கோனாடா

en: Bikol, Southern Catanduanes
ta: பிகோல், தெற்கத்திய காட்தன்டுயன்நெச்

en: Bikol, West Albay
ta: பிகோல், மேற்கத்திய அல்பே

en: Bikya
ta: பிக்யா

en: Bila
ta: பிலா

en: Bilaspuri
ta: பிலாச்புரி

en: Bilba
ta: பில்பா

en: Bilbil
ta: பில்பில்

en: Bile
ta: பைல்

en: Bilin
ta: பிலின்

en: Bilma Kanuri
ta: கனுரி

en: Biloxi
ta: பிலொக்சி

en: Bilua
ta: பில்லுவ்

en: Bilur
ta: பிலூர்

en: Bima
ta: பிமா

en: Bimin
ta: பிமின்

en: Bimoba
ta: பிமோபா

en: Bina (Nigeria)
ta: பீனா (நைசீரியா)

en: Bina (Papua New Guinea)
ta: பினா (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Binahari
ta: பினாஅரி

en: Binandere
ta: பினான்டேரே

en: Bindal
ta: பின்டால்

en: Bine
ta: பிநே

en: Bini
ta: பினி

en: Binji
ta: பின்சி

en: Binongan Itneg
ta: பினோன்கன் இன்நெக்

en: Bintauna
ta: பின்டாவ்னா

en: Bintulu
ta: பின்டுலு

en: Binukid
ta: பினுகிட்

en: Binukidnon, Northern
ta: பினுகிட்னோன், வடக்கத்திய

en: Binukidnon, Southern
ta: தெற்கத்திய இன்ட்கோ

en: Binumarien
ta: பினுமாரியன்

en: Bipi
ta: பிபி

en: Bira
ta: பிரா

en: Birale
ta: பிராலீ

en: Birao
ta: பிராவ்

en: Birgit
ta: பிர்கிட்

en: Birhor
ta: பிர்ஓர்

en: Biri
ta: பிரி

en: Birifor, Malba
ta: பிரிஃபோர், மால்பா

en: Birifor, Southern
ta: பிரிஃபோர், தெற்கத்திய

en: Biritai
ta: பிரிடாய்

en: Birked
ta: பிர்கெட்

en: Birri
ta: பிர்ரி

en: Birrpayi
ta: பிர்ரபாயி

en: Birwa
ta: பிர்வா

en: Bisaya, Brunei
ta: பிசாயா, ப்ரூனே

en: Bisaya, Sabah
ta: பிசாயா, சாபாஃ

en: Biseni
ta: பிசேனி

en: Bishnupriya
ta: பிச்னுப்ரியா

en: Bishuo
ta: பிச்யோ

en: Bisis
ta: பிசிச்

en: Bislama
ta: பிச்லாமா

en: Bisorio
ta: பிசோரியோ

en: Bissa
ta: பிச்சா

en: Bisu
ta: பிச்சு

en: Bit
ta: பிட்

en: Bitare
ta: பிட்டாரே

en: Bitur
ta: பிதூர்

en: Biwat
ta: பிவட்

en: Biyo
ta: பியோ

en: Biyom
ta: பியோம்

en: Blaan, Koronadal
ta: பலான், கோரோநடால்

en: Blaan, Sarangani
ta: பலான், சரங்கனி

en: Blablanga
ta: பளபளான்கா

en: Blafe
ta: ப்லாபே

en: Blagar
ta: பலாகர்

en: Blang
ta: பலேங்

en: Blissymbols
ta: பிலிச்சிம்பல்ச்

en: Bo (Laos)
ta: போ (லாவோச்)

en: Bo (Papua New Guinea)
ta: போ (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Bo-Rukul
ta: போ-ருகுல்

en: Bo-Ung
ta: போ-உங்

en: Boano (Maluku)
ta: போவ்னோ (மாலுகு)

en: Boano (Sulawesi)
ta: போவ்னோ (சுலாவேசி)

en: Bobo Madaré, Northern
ta: போபோ மடரே, வடக்கத்திய

en: Bobo Madaré, Southern
ta: போபோ மடரெ, தெற்க்கத்திய

en: Bobongko
ta: போபோங்கோ

en: Bobot
ta: போபோட்

en: Bodo (Central African Republic)
ta: போடோ (மையம் ஆஃப்ரிகன் குடியரசு)

en: Bodo (India)
ta: போடோ (இந்தியா)

en: Bodo Gadaba
ta: போடோ பார்சா

en: Bodo Parja
ta: போடோ பார்சா

en: Bofi
ta: போஃபி

en: Boga
ta: போகா

en: Bogaya
ta: போகாயா

en: Boghom
ta: போக்ஓம்

en: Boguru
ta: போகுரு

en: Bohtan Neo-Aramaic
ta: போஃதான் நியோ-அராமைக்

en: Boikin
ta: போய்கின்

en: Bokha
ta: போக்ஆ

en: Boko (Benin)
ta: போகோ (பெனின்)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
ta: போகோ (டெமோக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Bokobaru
ta: போபோபாரு

en: Bokoto
ta: போகோடோ

en: Bokyi
ta: போக்யி

en: Bola
ta: போலா

en: Bolango
ta: போலான்கோ

en: Bole
ta: போலீ

en: Bolgarian
ta: போல்கரியன்

en: Bolgo
ta: போல்கோ

en: Bolia
ta: போலியா

en: Bolinao
ta: போலியானோ

en: Bolivian Sign Language
ta: போலிவியன் கையொப்ப மொழி

en: Boloki
ta: போலோகி

en: Bolon
ta: போலோன்

en: Bolondo
ta: போலோன்டோ

en: Bolongan
ta: போலான்கன

en: Bolyu
ta: போல்யு

en: Bom-Kim
ta: போம்-கிம்

en: Boma
ta: போமா

en: Bomboli
ta: போம்போலி

en: Bomboma
ta: போம்போமா

en: Bomitaba
ta: போமிடாபா

en: Bomu
ta: போமு

en: Bomwali
ta: போம்வாலி

en: Bon Gula
ta: போன் குலா

en: Bonan
ta: போனன்

en: Bondei
ta: போன்டேய்

en: Bondo
ta: போன்டோ

en: Bondoukou Kulango
ta: பாண்டூக்கோ குலாங்கோ

en: Bondum Dom Dogon
ta: போன்டும் டோம் டோகோன்

en: Bonerate
ta: போனேரெட்

en: Bonerif
ta: போநேரிஃப்

en: Bonggi
ta: போன்கி

en: Bonggo
ta: போன்க்கோ

en: Bongili
ta: போன்கிலி

en: Bongo
ta: போன்கோ

en: Bongu
ta: போன்கு

en: Bonjo
ta: போன்சோ

en: Bonkeng
ta: போன்கென்ங்

en: Bonkiman
ta: போன்கிமேன்

en: Bontok
ta: போன்டோக்

en: Bontok, Central
ta: போன்டோக், மையம்

en: Bontok, Eastern
ta: பான்டாக், கிழக்கத்திய

en: Bontok, Northern
ta: பான்டாக், வடக்கத்திய

en: Bontok, Southern
ta: பான்டோக், தெற்கத்திய

en: Bontok, Southwestern
ta: பான்டோக், தென்மேற்கத்திய

en: Bookan
ta: பூகான்

en: Boon
ta: போன்

en: Boor
ta: போர்

en: Bor, Belanda
ta: போர், பெலான்டா

en: Bora
ta: போரா

en: Borana-Arsi-Guji Oromo
ta: போரனா-அரசி-குசி ஒரோமோ

en: Border Kuna
ta: எல்லை குனா

en: Borei
ta: போரெய்

en: Borgu Fulfulde
ta: போர்கு ஃபுல்ஃபுல்

en: Boro (Ethiopia)
ta: போரோ (எதியோப்பியா)

en: Boro (Ghana)
ta: போரோ (கானா)

en: Borong
ta: போரோங்

en: Boruca
ta: போருகா

en: Borôro
ta: போரோரோ

en: Boselewa
ta: போசெலெவா

en: Bosngun
ta: போச்ன்கன்

en: Bosnian
ta: போச்னியன்

en: Bote-Majhi
ta: போட்-மாச்இ

en: Botlikh
ta: போட்லிக்ஃ

en: Botolan Sambal
ta: போடோலன் சாம்பல்

en: Bouna Kulango
ta: போவ்னா குலாங்கோ

en: Bouni
ta: பௌனி

en: Bouyei
ta: பௌயெய்

en: Bozaba
ta: போசாபா

en: Bozo, Jenaama
ta: போசோ, செனாமா

en: Bozo, Kɛlɛngaxo
ta: போசோ, கேலங்காசோ

en: Bozo, Tiemacèwè
ta: போசோ, டைமேச்வே

en: Bozo, Tiéyaxo
ta: போசோ, டையாசோ

en: Bragat
ta: ப்ராகட்

en: Brahui
ta: பிராஉய்

en: Braj
ta: பராச்

en: Brao
ta: ப்ராவோ

en: Brazilian Sign Language
ta: பிராசிலியன் கையொப்ப மொழி

en: Brem
ta: ப்ரேம்

en: Breri
ta: பிரேரி

en: Breton
ta: ப்ரெடன்

en: Breton, Middle
ta: ப்ரெடன், மைய

en: Breton, Old
ta: ப்ரெடோன், பழைய

en: Bribri
ta: பிரிபிரி

en: Bribri Sign Language
ta: பிரிபிரி கையொப்ப மொழி

en: Brithenig
ta: பெர்தேநிக்

en: British Sign Language
ta: பிரிட்டீச் கையொப்ப மொழி

en: Brokkat
ta: ப்ரோக்கட்

en: Brokpake
ta: ப்ரோக்பேக்

en: Brokskat
ta: ப்ரோக்ச்காட்

en: Brooke's Point Palawano
ta: ப்ரூக்கின் புள்ளி பலவன்

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
ta: ப்ரூம் ப்யர்லிங் லுக்கெர் பிட்கின்

en: Bru, Eastern
ta: ஃப்ரூ, கிழகத்திய

en: Bru, Western
ta: ப்ரூ, மேற்கத்திய

en: Brunca Sign Language
ta: புருன்கா கையொப்ப மொழி

en: Brunei
ta: ப்ரூனே

en: Brunei Bisaya
ta: ப்ரூனே பிசாயா

en: Bruny Island Tasmanian
ta: புருனி தீவு தச்மானியன்

en: Bu (Bauchi State)
ta: பு (பாவுசீ மாநிலம்)

en: Bu (Kaduna State)
ta: பு (கடுனா நிலை)

en: Bu-Nao Bunu
ta: பு-நா புனு

en: Bua
ta: பௌ

en: Bualkhaw Chin
ta: புயக்ஆவ் சின்

en: Buamu
ta: பௌமு

en: Buang, Mangga
ta: புயங், மங்கா

en: Buang, Mapos
ta: பௌங்க், மாபோச்

en: Bube
ta: புபே

en: Bubi
ta: புபி

en: Bubia
ta: புபியா

en: Budeh Stieng
ta: புடே ச்டீங்

en: Budibud
ta: புடிபுட்

en: Budong-Budong
ta: புடங்-புடோங்

en: Budu
ta: புடு

en: Budukh
ta: புதுக்ஃ

en: Buduma
ta: புடுமா

en: Budza
ta: புட்சா

en: Bugan
ta: புகான்

en: Bugawac
ta: புகாவாக்

en: Bughotu
ta: புகோடு

en: Buginese
ta: பகினீச்

en: Buglere
ta: புக்லெர்

en: Bugun
ta: புகுன்

en: Buhi'non Bikol
ta: புஇனான் பிகோல்

en: Buhid
ta: புஇட்

en: Buhutu
ta: புஊடு

en: Bukar-Sadung Bidayuh
ta: புக்கர்-சதுங் பிடாயு

en: Bukat
ta: புகட்

en: Bukharic
ta: புக்ஆரிக்

en: Bukit Malay
ta: புகிட் மலாய்

en: Bukitan
ta: புகிடான்

en: Bukiyip
ta: ப்யூகியிப்

en: Buksa
ta: புக்சா

en: Bukusu
ta: புகுசு

en: Bukwen
ta: புக்வேன்

en: Bulgarian
ta: பல்கேரியன்

en: Bulgarian Sign Language
ta: பல்கேரியன் கையொப்ப மொழி

en: Bulgebi
ta: புல்கேபி

en: Buli
ta: கட்சி

en: Buli (Ghana)
ta: ப்புலி (கானா)

en: Buli (Indonesia)
ta: ப்புலி (இந்தோனேசியா)

en: Bullom So
ta: புல்லோம் சோ

en: Bulo Stieng
ta: புலோ ச்டீங்

en: Bulu (Cameroon)
ta: புலு (கேமரூன்)

en: Bulu (Papua New Guinea)
ta: புலு (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Bum
ta: பும்

en: Bumaji
ta: புமாசி

en: Bumang
ta: குமன்

en: Bumbita Arapesh
ta: பம்பிட்டா அரபேச்

en: Bumthangkha
ta: பும்தாங்கா

en: Bun
ta: பன்

en: Buna
ta: புநா

en: Bunak
ta: புனாக்

en: Bunama
ta: புனாமா

en: Bundeli
ta: புன்டேலி

en: Bung
ta: புங்

en: Bungain
ta: புன்கெய்ன்

en: Bunganditj
ta: புன்கெய்ன்டிச்

en: Bungku
ta: பங்க்கு

en: Bungu
ta: பங்கு

en: Bunoge Dogon
ta: பனோச் டோகன்

en: Bunu, Bu-Nao
ta: புனு, பு-நௌவ்

en: Bunu, Jiongnai
ta: புனு, சியோங்னாய்

en: Bunu, Wunai
ta: புனு, வுநாய்

en: Bunu, Younuo
ta: புநு, யோன்யோ

en: Bunuba
ta: புனுன்

en: Bunun
ta: புனுன்

en: Buol
ta: பௌல்

en: Bura-Pabir
ta: பிரா-பாபிர்

en: Burak
ta: புராக்

en: Buraka
ta: புராகா

en: Burarra
ta: புர்ரார்ரா

en: Burate
ta: புரேட்

en: Burdekin, Lower
ta: பர்டெக்கின், கீழ்

en: Burduna
ta: புர்துனா

en: Bure
ta: புரெ

en: Buriat
ta: புரியட்

en: Buriat, China
ta: ப்யூரட், சைனா

en: Buriat, Mongolia
ta: ப்யூரட், மங்கோலியா

en: Buriat, Russia
ta: ப்யூரட், ருச்யா

en: Burji
ta: புர்சி

en: Burmbar
ta: பர்ம்பார்

en: Burmese
ta: பர்மீசி

en: Burmese, Old
ta: பர்மீச், பழைய

en: Burmeso
ta: புர்மேசோ

en: Buru (Indonesia)
ta: புரு (இந்தோனேசியா)

en: Buru (Nigeria)
ta: ரூபு (நைசீரியா)

en: Burui
ta: புரூய்

en: Burumakok
ta: ப்ரூமாக்கோக்

en: Burun
ta: புரன்

en: Burundian Sign Language
ta: புருந்தியன் கையொப்ப மொழி

en: Burunge
ta: முருன்கீ

en: Burushaski
ta: புருசாச்கி

en: Burusu
ta: புருசு

en: Buruwai
ta: ப்ருவாய்

en: Busa
ta: புசா

en: Busam
ta: ப்யூசாம்

en: Busami
ta: புசாமி

en: Busang Kayan
ta: புசாங்க் கயான்

en: Bushi
ta: புச்சி

en: Bushoong
ta: புச்சோங்

en: Buso
ta: புசோ

en: Busoa
ta: புசௌ

en: Bussa
ta: பச்சா

en: Busuu
ta: புசூ

en: Butbut Kalinga
ta: பட்பட் கலிங்கா

en: Butmas-Tur
ta: புட்மாச்-தூர்

en: Butuanon
ta: புதுயன்னோன்

en: Buwal
ta: புவால்

en: Buyang, Baha
ta: புயாங்,பாஆ

en: Buyang, E'ma
ta: பையாங், இமா

en: Buyang, Langnian
ta: புயாங், லாங்னியன்

en: Buyu
ta: புயு

en: Buyuan Jinuo
ta: பயுயன் சின்யோ

en: Bwa
ta: பவா

en: Bwaidoka
ta: பவாய்டோகா

en: Bwamu, Cwi
ta: பவாமு,சிவி

en: Bwamu, Láá Láá
ta: பவாமு,லா லா

en: Bwanabwana
ta: பவனாபவனா

en: Bwatoo
ta: பவாடூ

en: Bwe Karen
ta: பவே கரென்

en: Bwela
ta: பிவேலா

en: Bwile
ta: பிவைல்

en: Bwisi
ta: பிவிசி

en: Byangsi
ta: பயான்ங்சி

en: Byep
ta: பயேப்

en: Bädi Kanum
ta: போடி கனும்

en: Béte, Guiberoua
ta: பேடே, குய்பெரோவா

en: Bété, Daloa
ta: பேடே, டாலௌ

en: Bété, Gagnoa
ta: பேடே,காக்னோவ்

en: C'Lela
ta: சி'லெலா

en: Caac
ta: காக்

en: Cabiyarí
ta: கபியாரி

en: Cabécar
ta: கபேகார்

en: Cacaloxtepec Mixtec
ta: காகாலோதெபெக் மிக்ச்டெக்

en: Cacaopera
ta: காக்யோபேரா

en: Cacgia Roglai
ta: கக்கியா ரோக்லாய்

en: Cacua
ta: காகௌ

en: Caddo
ta: காட்டோ

en: Cafundo Creole
ta: கஃபுண்டோ கிரியோல்

en: Cahuarano
ta: காஉயரானோ

en: Cahuilla
ta: காஉய்லா

en: Cajamarca Quechua
ta: கசமர்கா கியூச்சுவா

en: Cajatambo North Lima Quechua
ta: கசாதாம்போ வடக்கு லீமா க்யுசோ

en: Cajonos Zapotec
ta: காசோனோச் சபோடெக்

en: Cajun French
ta: காசீன் பிரெஞ்சு

en: Caka
ta: காகா

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
ta: கக்சிக்யுயல்-க்குய்சே கலந்த மொழி

en: Cakfem-Mushere
ta: காக்ஃபேம்-முச்சேரே

en: Calamian Tagbanwa
ta: கலாமியன் தாங்பான்வா

en: Calderón Highland Quichua
ta: கல்டெரோன் ஐலேண்ட் க்யுசோவ்

en: Callawalla
ta: கால்லாவால்லா

en: Caluyanun
ta: காலுயானுன்

en: Caló
ta: காலோ

en: Cambodian Sign Language
ta: கம்போடியன் கையொப்ப மொழி

en: Cameroon Mambila
ta: கேமரூன் மாம்பிலா

en: Cameroon Pidgin
ta: கேமரூன் பிட்சின்

en: Camling
ta: காம்லிங்

en: Campalagian
ta: காம்பலாபியன்

en: Campidanese Sardinian
ta: காம்பிடென்ச் சார்டினியன்

en: Camsá
ta: கம்சா

en: Camtho
ta: காம்தோ

en: Camunic
ta: காமுனிக்

en: Candoshi-Shapra
ta: கன்டோசி-சாப்ரா

en: Canela
ta: கேன்லா

en: Canichana
ta: கனிசானா

en: Cao Lan
ta: கயோ லான்

en: Cao Miao
ta: கௌ மியோ

en: Capanahua
ta: காபானாஉயா

en: Capiznon
ta: காபிச்நோன்

en: Cappadocian Greek
ta: கேப்படோசியன் கிரீக்

en: Caquinte
ta: காகுயின்ட்

en: Car Nicobarese
ta: கார் நிகோபரேசே

en: Cara
ta: காரா

en: Carabayo
ta: கராபாயோ

en: Caramanta
ta: கரமான்டா

en: Carapana
ta: கராபனா

en: Carian
ta: கேரியன்

en: Carib, Galibi
ta: காரிப், காலிபி

en: Carib, Island
ta: காரிப், தீவு

en: Caribbean Hindustani
ta: கரீபியன் இந்துச்தானி

en: Caribbean Javanese
ta: கரிப்பெயன் சவானிச்

en: Carijona
ta: காரிசியோனா

en: Carolina Algonquian
ta: கரோலினா அல்கோன்க்யுன்

en: Carolinian
ta: கரோலினியன்

en: Carpathian Romani
ta: கார்பாதியன் ரோமானி

en: Carrier
ta: கேரியர்

en: Carrier, Southern
ta: காரியர், தெற்கத்திய

en: Cashibo-Cacataibo
ta: காசிபோ-காகாடாய்போ

en: Cashinahua
ta: காசினாஔ

en: Casiguran Dumagat Agta
ta: காசிகுரன் துமாகட் அக்டா

en: Casuarina Coast Asmat
ta: கசுயரினா கோச்ட் அச்மட்

en: Catalan
ta: காட்டலான்

en: Catalan Sign Language
ta: காட்டலான் கையொப்ப மொழி

en: Catawba
ta: கடாவ்பா

en: Cavineña
ta: கவிநேனா

en: Cayubaba
ta: கயூபாபா

en: Cayuga
ta: கயுகா

en: Cayuse
ta: கையூச்

en: Cañar Highland Quichua
ta: கனார் ஐலேண்ட் க்யுசோவ்

en: Ca̱hungwa̱rya̱
ta: காங்கவார்யா

en: Cebaara Senoufo
ta: செபாரா செனூஃபோ

en: Cebuano
ta: செபுநோ

en: Celtiberian
ta: செல்டிபெரியன்

en: Cemuhî
ta: சேமுஇ

en: Cen
ta: சென்

en: Central Asmat
ta: மையம் அச்மேட்

en: Central Atlas Tamazight
ta: மைய அட்லச் தமாசைட்

en: Central Awyu
ta: மையம் அவ்யு

en: Central Aymara
ta: மையம் மாசான் மையோ

en: Central Bai
ta: மைய பாய்

en: Central Berawan
ta: மையம் பெராவன்

en: Central Bikol
ta: மைய பிகோல்

en: Central Bontok
ta: மையம் போன்டோக்

en: Central Cagayan Agta
ta: மையம் ககாயான் அக்டா

en: Central Grebo
ta: மையம் கிரேபோ

en: Central Hongshuihe Zhuang
ta: மையம் ஆங்சீய்ஈ சூயாங்

en: Central Huasteca Nahuatl
ta: மையம் உயச்டெகா நாஓடி

en: Central Huishui Hmong
ta: மையம் உய்சுய் அமோங்

en: Central Kanuri
ta: மையம் கனுரி

en: Central Kurdish
ta: மைய குர்திச்

en: Central Maewo
ta: மையம் மாசான் மையோ

en: Central Malay
ta: மையம் மலாய்

en: Central Masela
ta: மையம் மாசான் மையோ

en: Central Mashan Hmong
ta: மையம் மாசான் அமோங்

en: Central Mazahua
ta: மையம் மசாஉவா

en: Central Melanau
ta: மையம் மெலானாவ்

en: Central Mnong
ta: மையம் மோன்ங்

en: Central Nahuatl
ta: மையம் நாஓடி

en: Central Nicobarese
ta: மையம் நிகோபார்ச்

en: Central Ojibwa
ta: மையம் ஒசிப்வா

en: Central Okinawan
ta: மையம் ஒகினாவன்

en: Central Palawano
ta: மையம் பலாவானோ

en: Central Pame
ta: மையம் பாம்

en: Central Pashto
ta: மையம் பாச்டோ

en: Central Pomo
ta: மையம் போமா

en: Central Puebla Nahuatl
ta: மையம் புப்லா நாஓடி

en: Central Sama
ta: மையம் சாமா

en: Central Siberian Yupik
ta: மையம் சைபெரியன் யுபிக்

en: Central Sierra Miwok
ta: மையம் சைர்ரா மிவோக்

en: Central Subanen
ta: மையம் சுபானேன்

en: Central Tagbanwa
ta: மையம் தாங்பான்வா

en: Central Tarahumara
ta: மையம் தராஉமாரா

en: Central Tunebo
ta: மையம் துநேபோ

en: Central Yupik
ta: மையம் யுபிக்

en: Central-Eastern Niger Fulfulde
ta: மையம்-கிழகத்திய நிகேர் ஃப்ல்ஃப்லேட்

en: Centúúm
ta: சென்டடம்

en: Cerma
ta: செர்மா

en: Cha'ari
ta: சா'ரி

en: Chabu
ta: சாபு

en: Chachapoyas Quechua
ta: சச்சபோயாச் கியூச்சுவா

en: Chachi
ta: சாசி

en: Chadian Arabic
ta: சாடியன் அராபிக்

en: Chadian Sign Language
ta: சாடியன் கையொப்ப மொழி

en: Chadong
ta: சாடோங்

en: Chagatai
ta: சாகாதாய்

en: Chaima
ta: சாய்மா

en: Chak
ta: சாக்

en: Chakali
ta: சாகாலி

en: Chakavian
ta: சாகாவியன்

en: Chakma
ta: சக்மா

en: Chala
ta: சாலா

en: Chaldean Neo-Aramaic
ta: கல்தேய நியோ-அராமைக்

en: Chalikha
ta: சாலிக்ஆ

en: Cham, Eastern
ta: சாம், கிழகத்திய

en: Cham, Old
ta: சாம் பழைய

en: Cham, Western
ta: சாம், மேற்கத்திய

en: Chamacoco
ta: சமாகோகோ

en: Chamalal
ta: சமாலால்

en: Chambeali
ta: சாம்ப்யாலி

en: Chambri
ta: சாம்பிரி

en: Chamicuro
ta: சாமிக்ரோ

en: Chamorro
ta: சமோர்ரோ

en: Chang Naga
ta: சாங் நாகா

en: Changriwa
ta: சாங்கிரிவா

en: Changthang
ta: சாங்தாங்

en: Chantyal
ta: சான்ட்யால்

en: Chané
ta: சேன்

en: Chara
ta: சாரா

en: Chatino, Eastern Highland
ta: சாடினோ, கிழகத்திய ஐலாண்ட்

en: Chatino, Nopala
ta: சாடினோ, நோபாலா

en: Chatino, Tataltepec
ta: சாட்டினோ, டாடால்டேபெக்

en: Chatino, Western Highland
ta: சாட்டினோ, மேற்கத்திய ஐலேண்ட்

en: Chatino, Zacatepec
ta: சாட்டினோ, சகாடெபெக்

en: Chatino, Zenzontepec
ta: சாட்டினோ, சென்சோன்டெபெக்

en: Chaudangsi
ta: சௌடான்சி

en: Chaura
ta: சௌரா

en: Chavacano
ta: சாவகானோ

en: Chayahuita
ta: சயாஉய்தா

en: Chayuco Mixtec
ta: சாயுகோ மிக்ச்டெக்

en: Chazumba Mixtec
ta: சசும்பா மிக்ச்டெக்

en: Che
ta: சே

en: Chechen
ta: செக்அன்

en: Chehalis, Lower
ta: செஅலிச், கீழ்

en: Chehalis, Upper
ta: செஉாலிச், மேல்

en: Cheke Holo
ta: செக் ஓலோ

en: Chemakum
ta: சேமகும்

en: Chenapian
ta: சேனாபியன்

en: Chenchu
ta: சென்சு

en: Chenoua
ta: சேனோயா

en: Chepang
ta: சேபங்

en: Chepya
ta: சேபையா

en: Cherepon
ta: சேரேபோன்

en: Cherokee
ta: செரோக்கீ

en: Chesu
ta: சேசு

en: Chetco
ta: சேட்கோ

en: Chetti, Wayanad
ta: சேட்டி, வயாநாட்

en: Chewong
ta: சேவோன்ங்

en: Cheyenne
ta: சென்யென்னி

en: Chhattisgarhi
ta: சாட்டீச்கார்இ

en: Chhintange
ta: சிஇன்தான்ச்

en: Chhulung
ta: சுஉலங்

en: Chiangmai Sign Language
ta: சியாங்மாய் கையொப்ப மொழி

en: Chiapanec
ta: சியாபாநெக்

en: Chibcha
ta: சிப்சா

en: Chicahuaxtla Triqui
ta: சிகாஉஅக்ட்லா திக்ய்

en: Chichewa
ta: சிச்சேவா

en: Chichicapan Zapotec
ta: சிசிகாபன் சபோடெக்

en: Chichimeca-Jonaz
ta: சிசிமெகா-சோனாச்

en: Chickasaw
ta: சிக்காசா

en: Chicomuceltec
ta: சிகோமுசெல்டெக்

en: Chiga
ta: சிகா

en: Chigmecatitlán Mixtec
ta: சிக்மெகாடிட்லான் மிக்ச்டெக்

en: Chilcotin
ta: சில்கோடின்

en: Chilean Sign Language
ta: சிலியேன் கையொப்ப மொழி

en: Chilisso
ta: சில்லிசோ

en: Chiltepec Chinantec
ta: சில்டெபெக் சின்னான்டெக்

en: Chimalapa Zoque
ta: சிமலபா சோக்

en: Chimariko
ta: சிமாரிகோ

en: Chimborazo Highland Quichua
ta: சிம்போராசோ ஐலேண்ட் க்யுசோவ்

en: Chimila
ta: சிமிலா

en: Chin, Anu-Hkongso
ta: சின், அனு-அகாங்சோ

en: Chin, Asho
ta: சின்,அசோ

en: Chin, Bawm
ta: சின், பாவ்ம்

en: Chin, Bualkhaw
ta: சின், புயக்ஆவ்

en: Chin, Chinbon
ta: சின், சின்போன்

en: Chin, Daai
ta: சின், டாய்

en: Chin, Eastern Khumi
ta: சின் கிழக்கத்திய குஉமி

en: Chin, Ekai
ta: சின், இகாய்

en: Chin, Falam
ta: சின், ஃபலாம்

en: Chin, Hakha
ta: சின், அக்கா

en: Chin, Kaang
ta: சின், காங்

en: Chin, Khumi
ta: சின், குஉமி

en: Chin, Laitu
ta: சின், லைடு

en: Chin, Lautu
ta: சின், லௌடு

en: Chin, Mara
ta: சின், மாரா

en: Chin, Matu
ta: சின், மாடு

en: Chin, Mro-Khimi
ta: சின், முரு-குஉமி

en: Chin, Mün
ta: சின், முன்

en: Chin, Ngawn
ta: சின், நகாவ்ன்

en: Chin, Paite
ta: சின், பைய்ட்

en: Chin, Rawngtu
ta: சின், ரவங்டு

en: Chin, Rungtu
ta: சின், ருங்குடு

en: Chin, Senthang
ta: சின், சென்தாங்

en: Chin, Siyin
ta: சின், சியின்

en: Chin, Songlai
ta: சின் சோங்லாய்

en: Chin, Sumtu
ta: சின், சும்டு

en: Chin, Tawr
ta: சின், தாவ்ர்

en: Chin, Tedim
ta: சின், தேடிம்

en: Chin, Thado
ta: சின், தாடு

en: Chin, Thaiphum
ta: சின், தாய்பும்

en: Chin, Zotung
ta: சின், சோடுங்

en: Chin, Zyphe
ta: சின், சைப்

en: China Buriat
ta: சைனா ப்யூரட்

en: Chinali
ta: சினாலி

en: Chinantec, Chiltepec
ta: சின்னான்டெக், சில்டெபெக்

en: Chinantec, Comaltepec
ta: சினான்டெக், கோமால்டேபெக்

en: Chinantec, Lalana
ta: சினான்டெக், லாலானா

en: Chinantec, Lealao
ta: சின்னாடெக், லையலோ

en: Chinantec, Ojitlán
ta: சானான்டெக், ஒசின்லான்

en: Chinantec, Ozumacín
ta: சினான்டெக், ஒசூமாசின்

en: Chinantec, Palantla
ta: சின்னான்டெக், பலான்லா

en: Chinantec, Quiotepec
ta: சினான்டெக், குய்ட்பெக்

en: Chinantec, Sochiapam
ta: சைனாண்டெக், சோச்சியாபம்

en: Chinantec, Tepetotutla
ta: சினான்டெக், தேபேடுட்லா

en: Chinantec, Tepinapa
ta: சினான்டெக்,தேபினாபா

en: Chinantec, Tlacoatzintepec
ta: சினான்டெக், தலாகோட்சின்டெபெக்

en: Chinantec, Usila
ta: சின்னான்டெக், உசிலா

en: Chinantec, Valle Nacional
ta: சினான்டெக், வாவீ நாசியோநால்

en: Chinbon Chin
ta: சின்போன் சின்

en: Chincha Quechua
ta: சின்சா க்யுசோ

en: Chinese
ta: சைனீச்

en: Chinese Pidgin English
ta: மின் டோங் சைனீச்

en: Chinese Sign Language
ta: சைனீச் கையொப்ப மொழி

en: Chinese, Gan
ta: சைனீச், கான்

en: Chinese, Hakka
ta: சைனீச், ஆக்கா

en: Chinese, Huizhou
ta: சைனீச், உய்சோவ்

en: Chinese, Jinyu
ta: சைனீச், சின்யு

en: Chinese, Late Middle
ta: சைனீச், கால மைய

en: Chinese, Leizhou
ta: சீனா, லீசோவ்

en: Chinese, Literary
ta: சைனீச், லிட்டெராரி

en: Chinese, Mandarin
ta: சைனீச், மேன்டரின்

en: Chinese, Min Bei
ta: சைனீச், மின் பெய்

en: Chinese, Min Dong
ta: சைனீச், மின் டோங்

en: Chinese, Min Nan
ta: சைனீச், மின் நன்

en: Chinese, Min Zhong
ta: சைனீச், மின் சௌங்

en: Chinese, Northern Ping
ta: சைனிச், வடக்கத்திய பிங்

en: Chinese, Old
ta: சைனீச், பழைய

en: Chinese, Pu-Xian
ta: சைனீச், பு-சியன்

en: Chinese, Shaojiang
ta: சீன, சாவோசீயாங்

en: Chinese, Southern Ping
ta: சைனிச், தெற்க்கத்திய பிங்

en: Chinese, Wu
ta: சைனீச், வு

en: Chinese, Xiang
ta: சைனீச், சியாங்

en: Chinese, Yue
ta: சைனீச்,யுயே

en: Chinook
ta: சின்நோக்

en: Chinook jargon
ta: சின்நோக் சார்கோன்

en: Chipaya
ta: சிபாயா

en: Chipewyan
ta: சிபேவ்யான்

en: Chippewa
ta: சிப்பேவா

en: Chiquihuitlán Mazatec
ta: சிகுய்உய்ட்லன் மசாடெக்

en: Chiquitano
ta: சிக்யூதானோ

en: Chiquián Ancash Quechua
ta: சிகுய்யன் அன்கேச் க்யுசோவ்

en: Chiripá
ta: சிரிபா

en: Chiru
ta: சிரூ

en: Chitimacha
ta: சிடிமாசா

en: Chitkuli Kinnauri
ta: சிட்குலி கின்னோரி

en: Chittagonian
ta: சிட்டாகோனியன்

en: Chitwania Tharu
ta: சிட்வானியா தாரு

en: Choapan Zapotec
ta: சோபான் சபோடெக்

en: Chocangacakha
ta: சோகான்காகாக்ஆ

en: Chochotec
ta: சோகோடெக்

en: Choctaw
ta: சோக்டாவ்

en: Chodri
ta: சோட்ரி

en: Chokri Naga
ta: சோக்ரி நாகா

en: Chokwe
ta: சோக்வே

en: Chol
ta: சோல்

en: Cholón
ta: சோலோன்

en: Chong
ta: சோங்

en: Choni
ta: சோனி

en: Chontal, Highland Oaxaca
ta: சோன்டால், ஐய்லாண்ட் ஓக்சாகா

en: Chontal, Lowland Oaxaca
ta: சோன்டால்,லோலேண்ட் ஓக்சாகா

en: Chontal, Tabasco
ta: சோன்டால், டாபாச்கோ

en: Chonyi-Dzihana-Kauma
ta: சோன்யி-டிசிஆனா-கௌமா

en: Chopi
ta: சோபி

en: Chorasmian
ta: சோராச்மியன்

en: Chorote, Iyo'wujwa
ta: சோரோட், இயோ'வுச்வா

en: Chorote, Iyojwa'ja
ta: சோரோட், இயோச்வா'சா

en: Chortí
ta: சோர்தி

en: Chothe Naga
ta: சோத்தே நாகா

en: Chrau
ta: சாரவ்

en: Chru
ta: ச்ரு

en: Chuanqiandian Cluster Miao
ta: சுயன்க்யன்டியன் க்ளச்டெர் மியோ

en: Chuave
ta: சுவாவே

en: Chug
ta: சுங்

en: Chuj
ta: சுச்

en: Chuka
ta: சுகா

en: Chukot
ta: சுகோட்

en: Chukwa
ta: சுக்வா

en: Chulym
ta: சுலைம்

en: Chumburung
ta: சும்புர்ரங்

en: Chung
ta: சுங்

en: Churahi
ta: சுராஇ

en: Church Slavic
ta: சர்ச் ச்லாவிக்

en: Chut
ta: சூட்

en: Chuukese
ta: சுக்கீச்

en: Chuvantsy
ta: சுவான்ட்சை

en: Chuvash
ta: சுவாச்

en: Chuwabu
ta: சுவாபு

en: Chácobo
ta: சாகோபோ

en: Ci Gbe
ta: சிஐ சிபிஇ

en: Cia-Cia
ta: சியா-சியா

en: Cibak
ta: சிபாக்

en: Cicipu
ta: சிசிபு

en: Cimbrian
ta: சிம்பிரியன்

en: Cinda-Regi-Tiyal
ta: சின்டா-ரேகி-தியால்

en: Cineni
ta: சினேலி

en: Cinta Larga
ta: சின்டா லார்கா

en: Cisalpine Gaulish
ta: சிசல்பைன் கௌலிச்

en: Cishingini
ta: சிச்இன்கினி

en: Citak
ta: சிதாக்

en: Citak, Tamnim
ta: சிடக், தம்னிம்

en: Ciwogai
ta: கிவோகாய்

en: Classical Armenian
ta: பாரம்பரிய அர்மேனியன்

en: Classical Mandaic
ta: பாரம்பரிய மாண்டாயிக்

en: Classical Mongolian
ta: பாரம்பரிய மங்கோலியன்

en: Classical Nahuatl
ta: பாரம்பரிய நாஓடி

en: Classical Newari
ta: பாரம்பரிய நேவாரி

en: Classical Quechua
ta: பாரம்பரிய கியூச்சுவா

en: Classical Sanskrit
ta: செம்மை கிரிதம்

en: Classical Syriac
ta: கிளாசிகல் சைரியாக்

en: Classical Tibetan
ta: பாரம்பரிய திபெத்திய

en: Coahuilteco
ta: கோஉயல்டெகோ

en: Coast Miwok
ta: கோச்ட் மிவோக்

en: Coastal Konjo
ta: காச்டல் கோன்சோ

en: Coatecas Altas Zapotec
ta: கோட்காச் அல்டச் சபோடெக்

en: Coatepec Nahuatl
ta: கோடெபெக் நாஓடில்

en: Coatlán Mixe
ta: கோட்லின் மிக்சர்

en: Coatlán Zapotec
ta: கோட்லான் சபோடெக்

en: Coatzospan Mixtec
ta: கோட்சோச்பான் மிக்ச்டெக்

en: Cocama-Cocamilla
ta: கோகாமா-கோகாமில்லா

en: Cochimi
ta: கோசிமி

en: Cocopa
ta: கோகோபா

en: Cocos Islands Malay
ta: கோகோச் தீவுகள் மலாய்

en: Coeur d'Alene
ta: கோயுர் டி'அலெனி

en: Cofán
ta: கோஃபேன்

en: Cogui
ta: கோகுய்

en: Col
ta: கோல்

en: Colombian Sign Language
ta: கொலோம்பியன் கையொப்பம் மொழி

en: Colonia Tovar German
ta: கொலொனியா டோவர் செர்மன்

en: Colorado
ta: கொலொராடோ

en: Columbia-Wenatchi
ta: கொலம்பியா- வெனாட்சி

en: Comaltepec Chinantec
ta: கோமால்டேபெக் சின்னான்டெக்

en: Comanche
ta: கோமேன்சே

en: Comecrudo
ta: கோமெக்ருடோ

en: Como Karim
ta: கோமோ கரிம்

en: Comorian, Maore
ta: கோமோரியன், மியோர்

en: Comorian, Mwali
ta: கோமரியன்,மவாலி

en: Comorian, Ndzwani
ta: கோமரியன், நட்ச்வானி

en: Comorian, Ngazidja
ta: கோமோரியன், நகாசிட்சா

en: Comox
ta: கோமோக்ச்

en: Con
ta: கோன்

en: Congo Swahili
ta: காங்கோ சுவாஇலி

en: Coos
ta: கூச்

en: Copainalá Zoque
ta: கோபைனாலா சோக்யு

en: Copala Triqui
ta: கோபாலா ட்ரிக்

en: Coptic
ta: காப்டிக்

en: Coquille
ta: கோக்யுல்லீ

en: Cora, El Nayar
ta: கோரா, எல் நாயர்

en: Cora, Santa Teresa
ta: கோரா, சான்டா தெரேசா

en: Cori
ta: கோரி

en: Cornish
ta: கோர்னிச்

en: Cornish, Middle
ta: கோர்னிச், மைய

en: Cornish, Old
ta: கோர்னிச், பழைய

en: Corongo Ancash Quechua
ta: கோராங்கோ அன்காச் க்யுசோ

en: Corsican
ta: கோர்சிகேன்

en: Costa Rican Sign Language
ta: கோச்டா ரைகேன் கையொப்ப மொழி

en: Cotabato Manobo
ta: கோட்டாபடோ மனோபோ

en: Cotoname
ta: கோடோநேம்

en: Cowlitz
ta: கவ்லிட்ச்

en: Coyotepec Popoloca
ta: கொயோடெபெக் போபோலோகா

en: Coyutla Totonac
ta: கொயுட்லா டோட்டோனாக்

en: Cree
ta: சிரீ

en: Cree, Moose
ta: க்ரீ, மோச்

en: Cree, Northern East
ta: சிரீ, வடகத்திய கிழக்கு

en: Cree, Plains
ta: க்ரீ, ப்ளைன்ச்

en: Cree, Southern East
ta: சிரீ, தெற்கத்திய கிழக்கு

en: Cree, Swampy
ta: க்ரீ, சுவாபை

en: Cree, Woods
ta: க்ரீ, வுட்ச்

en: Creek
ta: க்ரீக்

en: Creole Arabic, Sudanese
ta: க்ரீயோல் அராபிக், சுடேன்ச்

en: Creole Dutch, Berbice
ta: க்ரீயோல் டச்சு, பெர்பிசே

en: Creole Dutch, Skepi
ta: க்ரீயோல் டச்சு, ச்கேபி

en: Creole English, Antigua and Barbuda
ta: க்ரீயோல் ஆங்கிலம், அன்டிகுவா மற்றும் பார்புடா

en: Creole English, Bahamas
ta: க்ரியோல் ஆங்கிலம், பஆமாச்

en: Creole English, Fernando Po
ta: சிரேயோல் ஆங்கிலம், பெர்னான்டோ போ

en: Creole English, Grenadian
ta: க்ரீயோல் ஆங்கிலம், க்ரேனாடியன்

en: Creole English, Guyanese
ta: க்ரீயோல் ஆங்கிலம், கையான்நெச்

en: Creole English, Hawai'i
ta: க்ரீயோல் ஆங்கிலம், அவாய்'ய்

en: Creole English, Islander
ta: க்ரீயோல் ஆங்கிலம், இச்லான்டெர்

en: Creole English, Jamaican
ta: க்ரீயோல் ஆங்கிலம், சமாய்கன்

en: Creole English, Nicaragua
ta: க்ரீயோல் ஆங்கிலம், நிகராகுவா

en: Creole English, Sea Island
ta: க்ரியோல் ஆங்கிலம், கடல் தீவுகள்

en: Creole English, Tobagonian
ta: கிரியோல் ஆங்கிலம், டோபகோனியன்

en: Creole English, Trinidadian
ta: க்ரியோல் ஆங்கிலம், த்ரினிடாடியன்

en: Creole English, Turks And Caicos
ta: க்ரியோல் ஆங்கிலம், துருக்கி மற்றும் காய்கோச்

en: Creole English, Vincentian
ta: க்ரீயோல் ஆங்கிலம், வின்சென்டின்

en: Creole English, Virgin Islands
ta: க்ரியோலே ஆங்கிலம், விர்சின் தீவுகள்

en: Creole French, Guadeloupean
ta: க்ரீயோல் பிரெஞ்ச், குயாட்லோபேயன்

en: Creole French, Guianese
ta: க்ரீயோல் பிரெஞ்ச்,குய்யன்நேச்

en: Creole French, Karipúna
ta: க்ரீயோல் பிரெஞ்ச், கரிபுனா

en: Creole French, Réunion
ta: க்ரீயோல் பிரெஞ்ச், ரியூனியன்

en: Creole French, Saint Lucian
ta: சிரோலே பிரெஞ்சு, செயின்ட் லூசியன்

en: Creole French, San Miguel
ta: க்ரீயோல் பிரெஞ்ச், சான் மிக்குயல்

en: Creole French, Seselwa
ta: க்ரீயோல் பிரெஞ்ச், சேசெல்வா

en: Creole Hindi, Andaman
ta: க்ரியோல் இந்தி, அந்தமான்

en: Creole Malay, Malaccan
ta: க்ரீயோல் மலாய், மலாக்கன்

en: Creole Malay, Sri Lankan
ta: க்ரீயோல் மலாய், இலங்கை

en: Creole Portuguese, Korlai
ta: க்ரிலோ போர்த்துக்கீசிய, கோர்லாய்

en: Creole Portuguese, Malaccan
ta: க்ரீயோல் போர்த்துக்கீச், மலாக்கன்

en: Creole, Afro-Seminole
ta: சிரியோலே, அஃப்ரோ-செமிநோல்

en: Creole, Cafundo
ta: க்ரியோலே, காபன்டோ

en: Creole, Louisiana
ta: கிரியோல், லூசியானா

en: Creole, Torres Strait
ta: க்ரியோல், டோர்ரெச் ச்ட்ரெய்ட்

en: Crimean Tatar
ta: கிரிமியன் டாடர்

en: Crioulo, Upper Guinea
ta: க்ரியோவ்லோ, மேல் குய்னா

en: Croatia Sign Language
ta: க்ரோடியா கையொப்ப மொழி

en: Croatian
ta: குரேசியன்

en: Cross River Mbembe
ta: குறுக்கு நதி ம்பெம்பெ

en: Crow
ta: க்ரோ

en: Cruzeño
ta: க்ருசெனோ

en: Cua
ta: கௌ

en: Cuba Sign Language
ta: க்யூபா கையொப்ப மொழி

en: Cubeo
ta: குபியோ

en: Cuiba
ta: குய்பா

en: Cuicatec, Tepeuxila
ta: குய்காடெக், தேபெசிலா

en: Cuicatec, Teutila
ta: சுய்கடெக், தெய்திலா

en: Cuitlatec
ta: குய்காடெக்

en: Culina
ta: குலினா

en: Cumanagoto
ta: குமேனகோடோ

en: Cumbric
ta: கும்பிரிக்

en: Cun
ta: குன்

en: Cuneiform Luwian
ta: கியூனிஃபார்ம் லுவியன்

en: Cupeño
ta: குபேனோ

en: Curonian
ta: குரோனியன்

en: Curripaco
ta: குர்ரிபாகோ

en: Cusco Quechua
ta: கச்கோ க்யுசோவ்

en: Cutchi-Swahili
ta: ட்சி-ச்வாஇலி

en: Cuvok
ta: குவோக்

en: Cuyamecalco Mixtec
ta: CuyameCalco Mixtec

en: Cuyonon
ta: குயோனோன்

en: Cwi Bwamu
ta: சிவி பவாமு

en: Cypriot Arabic
ta: சைபிரைட் அராபிக்

en: Czech
ta: செக்

en: Czech Sign Language
ta: செக் கையொப்ப மொழி

en: Côông
ta: கூங்

en: Da'a Kaili
ta: டா கைலி

en: Daai Chin
ta: டாய் சின்

en: Daakaka
ta: டாகக

en: Daantanai'
ta: டான்தநாய்

en: Daasanach
ta: நாசனாச்

en: Daatsʼíin
ta: டாட்ச்

en: Daba
ta: டாபா

en: Dabarre
ta: டபார்ரே

en: Dabe
ta: டாபே

en: Dacian
ta: டாசியன்

en: Dadi Dadi
ta: டடி டடி

en: Dadibi
ta: டடிபி

en: Dadiya
ta: டடியா

en: Daga
ta: டாகா

en: Dagaare, Southern
ta: டாக்கரீ, தெற்கத்திய

en: Dagaari Dioula
ta: டகாரி டியோலா

en: Dagara, Northern
ta: டகாரா, வடகத்திய

en: Dagba
ta: டாக்பா

en: Dagbani
ta: டக்பானி

en: Dagik
ta: டகிக்

en: Dagoman
ta: டகோமன்

en: Dahalik
ta: டாஆலிக்

en: Dahalo
ta: டாஆலோ

en: Daho-Doo
ta: டாஓ-டூ

en: Dai
ta: டாய்

en: Dai Zhuang
ta: டை சூயாங்

en: Dair
ta: டெய்ர்

en: Daju, Dar Daju
ta: டாசு, டார் டாசு

en: Daju, Dar Fur
ta: டாசூ, டார் ஃபுர்

en: Daju, Dar Sila
ta: டாசு, டார் சிலா

en: Daka, Samba
ta: டாகா, சாம்பா

en: Dakka
ta: டாக்கா

en: Dakota
ta: டகோடா

en: Dakpakha
ta: டாக்பாக்ஆ

en: Dalabon
ta: டலாபன்

en: Dalmatian
ta: டால்மாடியன்

en: Daloa Bété
ta: தலோவா பெட்

en: Dama
ta: டாமா

en: Damakawa
ta: டமாகாவா

en: Damal
ta: டமால்

en: Damar, East
ta: டமார், கிழக்கு

en: Damar, West
ta: டமார் ,மேற்கு

en: Dambi
ta: டாம்பி

en: Dameli
ta: டமேலி

en: Dampelas
ta: டாம்பீலேச்

en: Dan
ta: டான்

en: Danaru
ta: டனாரு

en: Danau
ta: டாநௌ

en: Dandami Maria
ta: டான்டமி மரியா

en: Dangaléat
ta: டான்கலேட்

en: Dangaura Tharu
ta: காரியா தார்

en: Dani, Lower Grand Valley
ta: டானி, கீழ் கிராண்ட் வாலி

en: Dani, Mid Grand Valley
ta: டானி, மிட் கிராண்ட் வாலி

en: Dani, Upper Grand Valley
ta: டானி மேல் கிராண்ட் வாலி

en: Dani, Western
ta: டானி மேற்கத்திய

en: Danish
ta: டானிச்

en: Danish Sign Language
ta: டானிச் கையொப்ப மொழி

en: Danish, Traveller
ta: டானிச், பயணி

en: Dano
ta: டானோ

en: Danu
ta: தனு

en: Daonda
ta: டௌன்டா

en: Dar Daju Daju
ta: டார் டாசு டாசு

en: Dar Fur Daju
ta: டார் ஃபுர் டாசூ

en: Dar Sila Daju
ta: டார் சிலா டாசு

en: Darai
ta: டராய்

en: Dargwa
ta: டார்க்வா

en: Dari
ta: டேரி

en: Dari, Zoroastrian
ta: டாரி, சோராச்டிரியன்

en: Darkinyung
ta: கார்கின்யுங்

en: Darlong
ta: டார்லாங்

en: Darmiya
ta: டார்மியா

en: Daro-Matu Melanau
ta: டாரோ-மாட்டு மெலனாவ்

en: Dass
ta: தாச்

en: Datooga
ta: டாடூகா

en: Daungwurrung
ta: டாவுங்வுர்ரங்கு

en: Daur
ta: டௌர்

en: Davawenyo
ta: டவாவேன்யோ

en: Dawawa
ta: டவாவா

en: Dawera-Daweloor
ta: டவேரா-டவேலூர்

en: Dawik Kui
ta: தாவிக் குய்

en: Dawro
ta: டாவ்ரோ

en: Day
ta: நாள்

en: Dayak, Malayic
ta: தயாக், மலாயிக்

en: Dayi
ta: டாயி

en: Daza
ta: டாசா

en: Dazaga
ta: டசாகா

en: Deccan
ta: டெக்கான்

en: Dedua
ta: டெட்யா

en: Defaka
ta: டெஃபாகா

en: Defi Gbe
ta: Gbe

en: Deg
ta: டெக்

en: Degema
ta: டெசீமா

en: Degenan
ta: டெகனன்

en: Degexit'an
ta: டெகெசிதா'ன்

en: Dehu
ta: டெஉ

en: Dehwari
ta: டெய்வாரி

en: Dela-Oenale
ta: டெலா-ஒய்நால்

en: Delaware
ta: டெலாவர்

en: Delaware, Pidgin
ta: டெலாவர், பிட்சின்

en: Delo
ta: டெலோ

en: Dem
ta: டெம்

en: Dema
ta: டேமா

en: Demisa
ta: டெமிசா

en: Demta
ta: டெம்டா

en: Dendi (Benin)
ta: டென்டி (பெனின்)

en: Dendi (Central African Republic)
ta: டென்டி (மையம் ஆஃப்ரிகன் குடியரசு)

en: Dengese
ta: டென்கெசெ

en: Dengka
ta: டெங்கா

en: Deno
ta: டேனோ

en: Denya
ta: டென்யா

en: Dení
ta: டேனி

en: Deori
ta: டியோரி

en: Dera (Indonesia)
ta: டெரா (இந்தோனேசியா)

en: Dera (Nigeria)
ta: டெரா (நைசீரியா)

en: Desano
ta: டெசானோ

en: Desiya
ta: டெசியா

en: Dewas Rai
ta: திவாச் ராய்

en: Dewoin
ta: டெவோய்ன்

en: Dezfuli
ta: டெச்ஃபுலி

en: Dghwede
ta: டக்வேட்

en: Dhaiso
ta: தாய்சோ

en: Dhalandji
ta: தாலன்ட்சி

en: Dhangu-Djangu
ta: டாங்கு-டசாகு

en: Dhanki
ta: தான்கி

en: Dhanwar (Nepal)
ta: தன்வார் (நேபாளம்)

en: Dhao
ta: தாயோ

en: Dharawal
ta: தாராவால்

en: Dhargari
ta: தார்கரி

en: Dharuk
ta: தாருக்

en: Dharumbal
ta: தாரும்பால்

en: Dhatki
ta: தாட்கி

en: Dhimal
ta: திமால்

en: Dhodia
ta: தோடியா

en: Dhofari Arabic
ta: தோஃபரி அராபிக்

en: Dhudhuroa
ta: த்துரோவா

en: Dhundari
ta: துன்டரி

en: Dhungaloo
ta: தொங்காலோ

en: Dhurga
ta: துர்கா

en: Dhuwal
ta: துவால்

en: Dhuwaya
ta: துவாயா

en: Dia
ta: டியா

en: Dibabawon Manobo
ta: டிபாபாவன் மனோபோ

en: Dibiyaso
ta: டிபியாசோ

en: Dibo
ta: டிபோ

en: Dibole
ta: டிபோலீ

en: Dicamay Agta
ta: டிகாமே அக்தா

en: Dida, Lakota
ta: டிடா, லகோடா

en: Dida, Yocoboué
ta: டியா, யோகோபோக்

en: Didinga
ta: டிடின்கா

en: Dido
ta: டிடோ

en: Dieri
ta: டைரி

en: Digaro-Mishmi
ta: டிகாரோ-மிச்மி

en: Digo
ta: டிகோ

en: Dii
ta: டீ

en: Dijim-Bwilim
ta: டிசிம்-பிவிலிம்

en: Dilling
ta: டில்லிங்

en: Dima
ta: டிமா

en: Dimasa
ta: டிமாசா

en: Dimbong
ta: டிம்போங்

en: Dime
ta: டைம்

en: Dimli (individual language)
ta: டிம்லி (தனிப்பட்ட மொழி)

en: Ding
ta: டிங்

en: Dinka
ta: டின்கா

en: Dinka, Northeastern
ta: டின்கா, வடகிழகத்திய

en: Dinka, Northwestern
ta: டின்கா, வடமேற்கத்திய

en: Dinka, South Central
ta: தின்கா, தெற்கு மைய

en: Dinka, Southeastern
ta: டின்கா, தென்கிழகத்திய

en: Dinka, Southwestern
ta: தின்கா, தென்மேற்கத்திய

en: Dir-Nyamzak-Mbarimi
ta: டிர்-நியாம்சாக்-தி எண்ட்

en: Dirasha
ta: திராசா

en: Diri
ta: டிரி

en: Diriku
ta: டிரிகு

en: Dirim
ta: டிரிம்

en: Disa
ta: டிசா

en: Ditammari
ta: திடாம்மரி

en: Ditidaht
ta: டிடிடாட்

en: Diuwe
ta: டிய்வே

en: Diuxi-Tilantongo Mixtec
ta: டியுசி-திலன்டோங்கோ மிக்ச்டெக்

en: Divehi
ta: திவேஇ

en: Dixon Reef
ta: டிசோன் ரீஃப்

en: Dizin
ta: டிசின்

en: Djabugay
ta: டசபுகேய்

en: Djabwurrung
ta: டசாப்வுர்ரங்கு

en: Djadjawurrung
ta: டிசாட்சவருங்

en: Djambarrpuyngu
ta: டசாம்பார்பைன்கு

en: Djamindjung
ta: டிசாமைன்ட்சுங்

en: Djangun
ta: டிசான்கன்

en: Djawi
ta: டிசீவி

en: Djeebbana
ta: டிசீப்பானா

en: Djimini Senoufo
ta: டிசிமினி செனூஃபோ

en: Djinang
ta: டிசினாங்

en: Djinba
ta: டிசின்பா

en: Djiwarli
ta: டிசிவார்லி

en: Dobel
ta: டோபெல்

en: Dobu
ta: டோபு

en: Doe
ta: டியோ

en: Doga
ta: டோகா

en: Doghoro
ta: டோக்ஓரோ

en: Dogon, Ampari
ta: டோகன், அம்பரி

en: Dogon, Ana Tinga
ta: டோகோன், அனா தின்கா

en: Dogon, Bankan Tey
ta: டோகோன், பன்கன் டேய்

en: Dogon, Ben Tey
ta: பென் டே டோகன்

en: Dogon, Bondum Dom
ta: டோகோன், போன்டும் டோம்

en: Dogon, Bunoge
ta: டோகோன், புனோச்

en: Dogon, Dogul Dom
ta: டோகோன், டோகுல் டோம்

en: Dogon, Donno So
ta: டோகோன், டோன்னோ சோ

en: Dogon, Jamsay
ta: டோகோன், சாம்சே

en: Dogon, Mombo
ta: டோகன் மொம்போ

en: Dogon, Nanga Dama
ta: டோகோன், நன்கா டோம்

en: Dogon, Tebul Ure
ta: டோகோன், தேபுல் உரே

en: Dogon, Tene Kan
ta: டோகோன்,தேனே கான்

en: Dogon, Tiranige Diga
ta: டோகோன், டிரானிகே டிகா

en: Dogon, Tommo So
ta: டோகன், டாம்மோ சோ

en: Dogon, Tomo Kan
ta: டோகோன், டோமோ கான்

en: Dogon, Toro So
ta: டோகோன், டோரோ சோ

en: Dogon, Toro Tegu
ta: டோகோன், டோரோ தேகு

en: Dogon, Yanda Dom
ta: டோகோன்,யான்டா டோம்

en: Dogoso
ta: டோகோசோ

en: Dogosé
ta: டோகோச்

en: Dogri (individual language)
ta: டோக்ரி (தனிப்பட்ட மொழி)

en: Dogri (macrolanguage)
ta: டோக்ரி (மெக்ரோமொழி)

en: Dogul Dom Dogon
ta: டோக்யூல் டோம் டோகன்

en: Doka
ta: டோகா

en: Doko-Uyanga
ta: டோகோ-உயான்கா

en: Dokshi
ta: தொக்சி

en: Dolgan
ta: டோல்கான்

en: Dolpo
ta: டோல்போ

en: Dom
ta: டோம்

en: Domaaki
ta: டோமாகி

en: Domari
ta: டோமாரி

en: Dombe
ta: டோம்பெ

en: Dominican Sign Language
ta: டோமினிகேன் கையொப்ப மொழி

en: Dompo
ta: டோம்பா

en: Domu
ta: டோமு

en: Domung
ta: டோமுங்

en: Dondo
ta: டோன்டு

en: Dong
ta: டோங்

en: Dong, Northern
ta: டோங், வடகத்திய

en: Dong, Southern
ta: டோங், தெற்க்கத்திய

en: Dongo
ta: டோன்கோ

en: Dongotono
ta: டோன்கோடோன்னோ

en: Dongshanba Lalo
ta: டோங்சான்பா லாலோ

en: Dongxiang
ta: டோங்சியாங்

en: Donno So Dogon
ta: டோனோ சோ டோகன்

en: Doondo
ta: டோன்டோ

en: Dori'o
ta: டோரி'யோ

en: Doromu-Koki
ta: டோமோரு-கோகி

en: Dorze
ta: டோர்சா

en: Doso
ta: டோசோ

en: Dotyali
ta: டோட்யாலி

en: Doutai
ta: டொவ்தாய்

en: Doyayo
ta: டோயாயோ

en: Drents
ta: டெரென்ட்ச்

en: Drung
ta: ட்ரங்

en: Duala
ta: டுயாலா

en: Duano
ta: டுயானோ

en: Duau
ta: டுயவ்

en: Dubli
ta: டுப்லி

en: Dubu
ta: டுபு

en: Dugun
ta: டுகுன்

en: Duguri
ta: டுகுரி

en: Dugwor
ta: டுக்வோர்

en: Duhwa
ta: துஃவா

en: Duke
ta: டுயூக்

en: Dulbu
ta: டுல்பு

en: Duli-Gey
ta: டுலி-க்யே

en: Duma
ta: டுமா

en: Dumagat, Remontado
ta: டுமகாட், ரெமோன்டாடோ

en: Dumbea
ta: டம்பியா

en: Dumi
ta: டுமி

en: Dumpas
ta: டும்பாச்

en: Dumun
ta: டுமுன்

en: Duna
ta: டுனா

en: Dungan
ta: டுன்கன்

en: Dungmali
ta: துங்மாலி

en: Dungra Bhil
ta: டுன்கரா பிஇல்

en: Dungu
ta: டுன்கு

en: Dupaninan Agta
ta: டுபானியன் அக்டா

en: Dura
ta: டுரா

en: Duri
ta: துரி

en: Duriankere
ta: துரியன்கெரே

en: Durop
ta: துரோப்

en: Duruma
ta: டுருமா

en: Duruwa
ta: துருவா

en: Dusner
ta: டச்நெர்

en: Dusun Deyah
ta: டுசுன் டேயாஃ

en: Dusun Malang
ta: டுசன் மலாங்

en: Dusun Witu
ta: டுசுன் விது

en: Dusun, Kadazan
ta: டுசன், கடசான்

en: Dusun, Sugut
ta: டுசன், சுகுட்

en: Dutch
ta: டச்சு

en: Dutch Sign Language
ta: டச்சு கையொப்ப மொழி

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
ta: டச்சு மைய (ca. 1050-1350)

en: Dutch, Old
ta: டச்சு, பழைய

en: Dutton World Speedwords
ta: டுட்டன் உலக விரைவு வார்த்தைகள்

en: Duungooma
ta: டூன்கூமா

en: Duupa
ta: டூபா

en: Duvle
ta: டுவ்லே

en: Duwai
ta: டுவாய்

en: Duwet
ta: டுவெட்

en: Dũya
ta: துயா

en: Dwang
ta: டவாங்

en: Dyaberdyaber
ta: டையாபெர்டையாபெர்

en: Dyan
ta: டையன்

en: Dyangadi
ta: டயான்கடி

en: Dyarim
ta: தயரிம்

en: Dyirbal
ta: டைர்பால்

en: Dyugun
ta: டயுகன்

en: Dyula
ta: டயுலா

en: Dza
ta: டிசா

en: Dzalakha
ta: டசலாக்ஆ

en: Dzando
ta: டசான்டோ

en: Dzao Min
ta: டசௌ மின்

en: Dzongkha
ta: ட்சொங்க்ஆ

en: Dzùùngoo
ta: டுசூங்கோ

en: Dâw
ta: டாவ்

en: E
ta: இ

en: E'ma Buyang
ta: இமா பையாங்

en: E'ñapa Woromaipu
ta: ஈ'னாபா வோரோமைய்பு

en: Early Tripuri
ta: ஆரம்பகால திரிபூரி

en: East Ambae
ta: கிழக்கு அம்பேயா

en: East Berawan
ta: கிழக்கு பெராவன்

en: East Damar
ta: கிழக்கு டமர்

en: East Futuna
ta: கிழக்கு புட்டுனா

en: East Kewa
ta: கிழக்கு கெவா

en: East Limba
ta: கிழக்கு லிம்பா

en: East Makian
ta: மக்யான் நாகா

en: East Masela
ta: கிழக்கு மசேலா

en: East Nyala
ta: கிழக்கு நயலா

en: East Tarangan
ta: கிழக்கு தரன்கன்

en: East Yugur
ta: கிழக்கு யுகூர்

en: Eastern Abnaki
ta: கிழக்கத்திய அப்நாகி

en: Eastern Acipa
ta: கிழக்கத்திய அசிபா

en: Eastern Apurímac Quechua
ta: கிழக்கத்திய அபுரிமேக் க்யுசோ

en: Eastern Arrernte
ta: கிழக்கத்திய அரைர்ன்டே

en: Eastern Balochi
ta: கிழக்கத்திய உய்சுய் மையோ

en: Eastern Bolivian Guaraní
ta: கிழக்கத்திய போலிவியன் கௌராணி

en: Eastern Bontok
ta: நகாதிக் மென்'ச் க்ரியோல்

en: Eastern Bru
ta: கிழக்கத்திய ஃப்ரூ

en: Eastern Canadian Inuktitut
ta: கிழக்கத்திய கனடியன் இனுக்திதுட்

en: Eastern Cham
ta: கிழக்கத்திய சாம்

en: Eastern Durango Nahuatl
ta: கிழக்கத்திய டுரங்கோ நாஓடி

en: Eastern Egyptian Bedawi Arabic
ta: கிழக்கு எகிப்தியன் பேடாவி அராபிக்

en: Eastern Frisian
ta: கிழக்கத்திய ஃபிரிசியன்

en: Eastern Gorkha Tamang
ta: கிழக்கத்திய கோர்ஆ தாமங்

en: Eastern Highland Chatino
ta: கிழக்கத்திய ஐலேண்ட் சாடினோ

en: Eastern Highland Otomi
ta: கிழக்கத்திய ஐலேண்ட் ஓடோமி

en: Eastern Hongshuihe Zhuang
ta: கிழக்கத்திய ஆங்சீய்ஈ சூயாங்

en: Eastern Huasteca Nahuatl
ta: கிழக்கத்திய உயாச்தெகா நாஓடி

en: Eastern Huishui Hmong
ta: கிழக்கத்திய உய்சுய் அமோங்

en: Eastern Karaboro
ta: கிழக்கத்திய கராபோரோ

en: Eastern Katu
ta: கிழக்கத்திய காது

en: Eastern Kayah
ta: கிழக்கத்திய கயாஃ

en: Eastern Keres
ta: கிழக்கு கெரச்

en: Eastern Khumi Chin
ta: கிழக்கத்திய குஉமி சின்

en: Eastern Krahn
ta: கிழக்கத்திய கராஃன்

en: Eastern Lalu
ta: கிழக்கத்திய லாலு

en: Eastern Lawa
ta: கிழக்கத்திய லாவா

en: Eastern Magar
ta: கிழக்கத்திய மகார்

en: Eastern Maninkakan
ta: கிழக்கத்திய மணின்ககான்

en: Eastern Mari
ta: கிழக்கத்திய மாரி

en: Eastern Maroon Creole
ta: கிழக்கத்திய மாரூன் க்ரியோல்

en: Eastern Meohang
ta: மேற்கத்திய மியோஆங்

en: Eastern Minyag
ta: கிழக்கத்திய மின்யாங்

en: Eastern Mnong
ta: கிழக்கத்திய குய்டாங் மையோ

en: Eastern Muria
ta: கிழக்கத்திய முரியா

en: Eastern Ngad'a
ta: கிழக்கத்திய நகா'டா

en: Eastern Nisu
ta: கிழக்கத்திய நிசு

en: Eastern Ojibwa
ta: கிழக்கத்திய ஒசிப்வா

en: Eastern Oromo
ta: கிழகத்திய ஒரோமோ

en: Eastern Parbate Kham
ta: கிழக்கத்திய பார்பாட் காம்

en: Eastern Penan
ta: கிழக்கத்திய பெனன்

en: Eastern Pomo
ta: கிழக்கத்திய போமோ

en: Eastern Qiandong Miao
ta: கிழக்கத்திய குய்டாங் மையோ

en: Eastern Subanen
ta: கிழக்கத்திய சுபானேன்

en: Eastern Tamang
ta: கிழக்கத்திய தமங்

en: Eastern Tawbuid
ta: கிழக்கத்திய தாவ்புய்ட்

en: Eastern Xiangxi Miao
ta: கிழக்கத்திய சியங்சி மையோ

en: Eastern Xwla Gbe
ta: கிழக்கத்திய சவ்லா கபே

en: Eastern Yiddish
ta: கிழக்கத்திய ஈடிச்

en: Ebira
ta: எபிரா

en: Eblan
ta: எப்லன்

en: Ebrié
ta: எபையர்

en: Ebughu
ta: எபக்உ

en: Ecuadorian Sign Language
ta: இகாடோரியன் கையொப்ப மொழி

en: Ede Cabe
ta: எடே காபே

en: Ede Ica
ta: எடே ஐகா

en: Ede Idaca
ta: எடே இடாகா

en: Ede Ije
ta: எடே இசே

en: Ede Nago, Kura
ta: ஈடே நாகோ, குரா

en: Edera Awyu
ta: எடெரா அவ்யூ

en: Edolo
ta: எடோலோ

en: Edomite
ta: எடோமைட்

en: Edopi
ta: எடோபி

en: Efai
ta: இஃபாய்

en: Efate, North
ta: எஃபேட், வடக்கு

en: Efate, South
ta: இபேட், தெற்கு

en: Efe
ta: இஃபே

en: Efik
ta: இஃபிக்

en: Efutop
ta: ஈஃபுடாப்

en: Ega
ta: இகா

en: Eggon
ta: ஃக்கோன்

en: Egypt Sign Language
ta: எகிப்து கையொப்ப மொழி

en: Egyptian (Ancient)
ta: எகிப்தியன் (பழைய)

en: Egyptian Arabic
ta: எகிப்தியன் அராபிக்

en: Ehueun
ta: எஉயன்

en: Eipomek
ta: எபோமெக்

en: Eitiep
ta: எதியப்

en: Ejagham
ta: எசாகாம்

en: Ejamat
ta: இசாமாட்

en: Ekai Chin
ta: இகாய் சின்

en: Ekajuk
ta: இகாசுக்

en: Ekari
ta: இகாரி

en: Eki
ta: இகி

en: Ekit
ta: இகிட்

en: Ekpeye
ta: இக்பேயே

en: El Alto Zapotec
ta: எல் அல்டோ சபோடெக்

en: El Hugeirat
ta: எல் உசெரிரட்

en: El Molo
ta: எல் மோலோ

en: El Nayar Cora
ta: எல் நாயர் கோரா

en: Elamite
ta: எலாமைட்

en: Eleme
ta: எலேமே

en: Elepi
ta: இலேபி

en: Elfdalian
ta: இலபடலியன்

en: Elip
ta: இலிப்

en: Elkei
ta: எல்கெய்

en: Elotepec Zapotec
ta: எலாடெபெக் சபோடெக்

en: Eloyi
ta: எலோயி

en: Elseng
ta: எல்செங்

en: Elu
ta: எலு

en: Elymian
ta: எலைமியன்

en: Emae
ta: ஈமை

en: Emai-Iuleha-Ora
ta: இமாய்-லுலேஆ-ஓரா

en: Eman
ta: எமான்

en: Embaloh
ta: எம்போலாஃ

en: Emberá, Northern
ta: எம்பேரா, வடகத்திய

en: Emberá-Baudó
ta: எம்பெரா-பௌடோ

en: Emberá-Catío
ta: எம்பெரா-காடியோ

en: Emberá-Chamí
ta: எம்பெரா-சாமி

en: Emberá-Tadó
ta: எம்பெரா-தடோ

en: Embu
ta: எம்பு

en: Emerillon
ta: எமெரில்லோன்

en: Emilian
ta: எமிலியன்

en: Emplawas
ta: எம்ப்லாவாச்

en: Emumu
ta: எமுமு

en: En
ta: என்

en: Enawené-Nawé
ta: எனாவேன்-நவே

en: Ende
ta: என்டே

en: Enets, Forest
ta: எநெட்ச், பாரச்ட்

en: Enets, Tundra
ta: எநெட்ச், துன்ட்ரா

en: Enga
ta: என்கா

en: Engenni
ta: என்சென்னி

en: Enggano
ta: என்கனோ

en: English
ta: ஆங்கிலம்

en: English, Liberian
ta: ஆங்கிலம், லிபெரியன்

en: English, Middle (1100-1500)
ta: ஆங்கிலம், மைய (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
ta: ஆங்கியம், பழைய (ca. 450-1100)

en: Enlhet
ta: சைல்ஏதி

en: Enrekang
ta: என்ரேகங்

en: Enu
ta: எனு

en: Enwan (Akwa Ibom State)
ta: என்வான் (அக்வா இபோம் ச்டேட்)

en: Enwan (Edo State)
ta: என்வன் (எடோ நிலை)

en: Enxet
ta: என்சேட்

en: Enya
ta: என்யா

en: Epena
ta: எபேனா

en: Epi-Olmec
ta: எபி-ஓல்மெக்

en: Epie
ta: எபைய்

en: Epigraphic Mayan
ta: எபிகிராபிக் மயான்

en: Eravallan
ta: எராவால்லன்

en: Erave
ta: ஃராஃ

en: Ere
ta: ஈரே

en: Eritai
ta: எரிதாய்

en: Erokwanas
ta: எரோக்வனாச்

en: Erre
ta: எர்ரே

en: Erromintxela
ta: எரோமின்ட்சேலா

en: Ersu
ta: எர்சு

en: Eruwa
ta: எருவா

en: Erzya
ta: எர்சையா

en: Esan
ta: இசான்

en: Ese
ta: ஈசே

en: Ese Ejja
ta: எசே எச்சா

en: Eshtehardi
ta: எச்தேஆர்டி

en: Esimbi
ta: அசிம்பி

en: Eskayan
ta: எச்கயன்

en: Esperanto
ta: யெச்பரான்டொ

en: Esselen
ta: எச்சேலன்

en: Estado de México Otomi
ta: எச்தாடோ டே மெக்சிகோ ஓடோமி

en: Estonian
ta: எச்டோனியன்

en: Estonian Sign Language
ta: எச்டோனியன் கையொப்ப மொழி

en: Estonian, Standard
ta: எச்டோனியன், இயல்பான

en: Esuma
ta: இசுமா

en: Etchemin
ta: எட்சேமின்

en: Etebi
ta: எதேபி

en: Eten
ta: எதேன்

en: Eteocretan
ta: எதியோக்ரெடன்

en: Eteocypriot
ta: எத்தியோசைப்ரியாட்

en: Ethiopian Sign Language
ta: எத்தியோப்பியன் கையொப்ப மொழி

en: Etkywan
ta: என்கைவான்

en: Eton (Cameroon)
ta: எடோன் (கேமரூன்)

en: Eton (Vanuatu)
ta: எடோன் (வனாட்டு)

en: Etruscan
ta: எட்ருச்கேன்

en: Etulo
ta: ஈதுலோ

en: Eudeve
ta: யூடேவ்

en: Evant
ta: இவண்ட்

en: Even
ta: இரட்டை

en: Evenki
ta: எவேன்கி

en: Eviya
ta: எவியா

en: Ewage-Notu
ta: ஈவாச்-நோடு

en: Ewe
ta: இவ்

en: Ewondo
ta: எவோன்டோ

en: Extremaduran
ta: எக்ச்டீம்மதுரன்

en: Eyak
ta: ஈயாக்

en: Ezaa
ta: இசா

en: Fa d'Ambu
ta: பா டி'அம்பு

en: Fagani
ta: பகானி

en: Faifi
ta: ஃபைஃபி

en: Faire Atta
ta: ஃபேரே அட்டா

en: Faita
ta: பாய்டா

en: Faiwol
ta: பாய்வோல்

en: Fala
ta: ஃபாலா

en: Falam Chin
ta: ஃபலாம் சின்

en: Fali
ta: ஃபாலி

en: Fali, Baissa
ta: பாலி, பாய்ச்சா

en: Fali, North
ta: ஃபாலி, வடக்கு

en: Fali, South
ta: ஃபாலி, தெற்கு

en: Faliscan
ta: பாலிச்கன்

en: Fam
ta: பாம்

en: Fanagalo
ta: ஃபனாகாலோ

en: Fanamaket
ta: ஃபனமாகேட்

en: Fanbak
ta: ஃபான்பக்

en: Fang (Cameroon)
ta: ஃபாங்க் (கேமரூன்)

en: Fang (Equatorial Guinea)
ta: ஃபாங் (ஈக்யுடோரியல் குய்னியா)

en: Fania
ta: ஃபானியா

en: Fanti
ta: பான்டி

en: Far Western Muria
ta: தொலைவில் மேற்கத்திய முரைய

en: Farefare
ta: ஃபெர்பெர்

en: Faroese
ta: பரோசி

en: Fars, Northwestern
ta: பார்ச், வடமேற்கத்திய

en: Fars, Southwestern
ta: பார்ச், தென்மேற்கத்திய

en: Fas
ta: ஃபாச்

en: Fasu
ta: பாசு

en: Fataleka
ta: படேல்கா

en: Fataluku
ta: பாடலுகு

en: Fayu
ta: பாயு

en: Fe'fe'
ta: ஃபெ'ஃபே'

en: Fembe
ta: பெம்பெ

en: Fernando Po Creole English
ta: பெர்னாண்டோ போ கிரியோல் ஆங்கிலம்

en: Feroge
ta: பெரோச்

en: Fiji Hindi
ta: ஃபிசி இந்தி

en: Fijian
ta: ஃபிசியன்

en: Fijian, Western
ta: ஃபிசியன், மேற்கத்திய

en: Filipino
ta: ஃபிலிபைனோ

en: Filomena Mata-Coahuitlán Totonac
ta: பிலோமெனா மாதா-கோவ்உய்ட்லன் டோடுனக்

en: Finland-Swedish Sign Language
ta: பின்லாந்து-சுவீடிச் கையொப்ப மொழி

en: Finnish
ta: பின்னிச்

en: Finnish Sign Language
ta: பின்னிச் கையொப்ப மொழி

en: Finnish, Kven
ta: பின்னிச், க்வேன்

en: Finnish, Tornedalen
ta: பின்னிச், டோர்நேடலேன்

en: Finongan
ta: பினோன்கன்

en: Fipa
ta: ஃபிபா

en: Firan
ta: ஃபிரன்

en: Fiwaga
ta: ஃபிவாகா

en: Flaaitaal
ta: பாய்டால்

en: Flinders Island
ta: ஃபிலின்டேர்ச் தீவு

en: Foau
ta: பௌவ்

en: Foi
ta: ஃபோய்

en: Foia Foia
ta: ஃபோயா ஃபோயா

en: Folopa
ta: ஃபோலோபா

en: Foma
ta: ஃபோமா

en: Fon
ta: ஃபோன்

en: Fongoro
ta: ஃபோன்கோரோ

en: Foodo
ta: ஃபோடோ

en: Forak
ta: ஃபோராக்

en: Fordata
ta: ஃபார்டேடா

en: Fore
ta: ஃபோரே

en: Forest Enets
ta: வனத் தொண்டைகள்

en: Fortsenal
ta: ஃபோர்ட்சேநல்

en: Francisco León Zoque
ta: ப்ரான்சிச்கோ லீயோன் சுக்யு

en: Frankish
ta: ஃப்ரான்கிச்

en: French
ta: பிரெஞ்சு

en: French Sign Language
ta: பிரெஞ்சு கையொப்ப மொழி

en: French, Cajun
ta: பிரெஞ்சு, காசீன்

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
ta: பிரெஞ்சு மைய (ca. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
ta: பிரெஞ்சு, பழைய (842-ca. 1400)

en: Frisian, Eastern
ta: ஃபிரிசியன், கிழக்கத்திய

en: Frisian, Northern
ta: ஃபிரிசியன், வடக்கு

en: Frisian, Old
ta: ஃபிரிசியன், பழைய

en: Frisian, Western
ta: ஃபிரிசியன், மேற்கத்தி

en: Friulian
ta: ஃப்ரையுனியன்

en: Fulah
ta: ஃபுல்ஆ

en: Fulfulde, Adamawa
ta: ஃப்ல்ஃப்லேட், அடமாவா

en: Fulfulde, Bagirmi
ta: புல்புல்டே, பகிர்மி

en: Fulfulde, Borgu
ta: புல்புல்டே, , போர்கு

en: Fulfulde, Central-Eastern Niger
ta: ஃப்ல்ஃப்லேட், மையம்-கிழகத்திய நிகேர்

en: Fulfulde, Maasina
ta: புல்புல்டே, மாசினா

en: Fulfulde, Nigerian
ta: புல்புல்டே, நிகெரியன்

en: Fulfulde, Western Niger
ta: ஃப்ல்ஃப்லேட், மேற்கத்திய நிகேர்ி நைகர்

en: Fuliiru
ta: புல்ரு

en: Fulniô
ta: புல்நியோ

en: Fum
ta: ஃபும்

en: Fungwa
ta: பங்வா

en: Fur
ta: ஃப்யூர்

en: Furu
ta: ஃபுயூரா

en: Futuna, East
ta: ஃப்யூன்டா, கிழக்கு

en: Futuna-Aniwa
ta: புடுயுனா-அனிவா

en: Fuyug
ta: புயுக்

en: Fwe
ta: ஃப்வே

en: Fwâi
ta: ஃப்வாய்

en: Fyam
ta: ஃபையம்

en: Fyer
ta: ஃபையேர்

en: Ga
ta: கா

en: Ga'anda
ta: கா'யான்டா

en: Ga'dang
ta: க'டாங்

en: Gaa
ta: கா

en: Gaam
ta: காம்

en: Gabi-Gabi
ta: காபி-கேபி

en: Gabri
ta: காப்ரி

en: Gabrielino-Fernandeño
ta: காப்ரிய்லினோ-ஃபெர்னான்டேனோ

en: Gadaba, Bodo
ta: கடாபா, போடோ

en: Gadaba, Mudhili
ta: கடாபா, முதிலி

en: Gadaba, Pottangi Ollar
ta: கடாபா, போட்டான்கி ஓல்லார்

en: Gadang
ta: கடாங்

en: Gaddang
ta: காட்டங்

en: Gaddi
ta: கட்ட்டி

en: Gade
ta: கடே

en: Gade Lohar
ta: கேட் லோஉர்

en: Gadjerawang
ta: கட்சேர

en: Gadsup
ta: காட்சுப்

en: Gaelic, Hiberno-Scottish
ta: கயாலிக், இபெர்னோ-ச்கோட்டிச்

en: Gaelic, Scottish
ta: கயாலிக், ச்கோட்டிச்

en: Gafat
ta: கபேட்

en: Gagadu
ta: ககாடு

en: Gagauz
ta: காகுய்ச்

en: Gagnoa Bété
ta: காக்னோவா பெட்

en: Gagu
ta: காகு

en: Gahri
ta: கஅரி

en: Gaikundi
ta: காய்குன்டி

en: Gail
ta: காய்ல்

en: Gaina
ta: காய்னா

en: Gal
ta: கால்

en: Galambu
ta: கலாம்பு

en: Galatian
ta: கலாடியன்

en: Galela
ta: கலேலா

en: Galeya
ta: கலேயா

en: Galibi Carib
ta: காலிபி காரிப்

en: Galice
ta: கலைச்

en: Galician
ta: காலிசியன்

en: Galindan
ta: காலின்டன்

en: Gallurese Sardinian
ta: கால்லுர்ரீச் சார்டினியன்

en: Galo
ta: காலோ

en: Galolen
ta: காலோலேன்

en: Gamale Kham
ta: கமேல் காம்

en: Gambera
ta: கம்பேரா

en: Gambian Wolof
ta: கும்பியானோ வோலோஃப்

en: Gamilaraay
ta: கமிலாரே

en: Gamit
ta: கமிட்

en: Gamkonora
ta: காம்கோநோரா

en: Gamo
ta: காமோ

en: Gamo-Ningi
ta: காமோ-தின்கி

en: Gan Chinese
ta: கான் சைனீச்

en: Gana
ta: கானா

en: Ganang
ta: கனாங்

en: Ganda
ta: கான்டா

en: Gane
ta: கனே

en: Ganggalida
ta: கேங்கலிடா

en: Ganglau
ta: காங்லாவ்ஃஃ

en: Gangte
ta: காங்டே

en: Gangulu
ta: கான்குலு

en: Gants
ta: கான்ட்ச்

en: Ganza
ta: கன்சா

en: Ganzi
ta: கான்சி

en: Gao
ta: கோ

en: Gapapaiwa
ta: காபாபாய்வா

en: Garasia, Adiwasi
ta: கராசியா, அடிவாசி

en: Garasia, Rajput
ta: கராசியா, ராச்புட்

en: Garhwali
ta: கர்அவாலி

en: Garifuna
ta: கரிஃபுனா

en: Garig-Ilgar
ta: கரிக்-இல்கர்

en: Garingbal
ta: கரின்பால்

en: Garlali
ta: கர்லாலி

en: Garo
ta: காரோ

en: Garre
ta: கார்ரே

en: Garrwa
ta: கார்வா

en: Garus
ta: கருச்

en: Garza
ta: கார்சா

en: Gata'
ta: காடா'

en: Gaulish, Cisalpine
ta: கௌலிச், சிசால்பைன்

en: Gaulish, Transalpine
ta: கௌலிச்,தரன்ணால்பைன்

en: Gavak
ta: காவாக்

en: Gavar
ta: காவார்

en: Gavião Do Jiparaná
ta: கவிடோ டு சிபாரனா

en: Gavião, Pará
ta: காவியோ, பாரா

en: Gawar-Bati
ta: கவார்-பட்டி

en: Gawri
ta: காவ்ரி

en: Gawwada
ta: காவ்வாடா

en: Gayil
ta: கயில்

en: Gayo
ta: காயோ

en: Gazi
ta: காசி

en: Gbagyi
ta: கபேக்யி

en: Gbanu
ta: கபாநு

en: Gbanziri
ta: கபான்சிரி

en: Gbari
ta: கபாரி

en: Gbaya (Central African Republic)
ta: கபயா (மைய ஆஃப்ரிகன் குடியரசி)

en: Gbaya (Sudan)
ta: கபாயா (சூடான்)

en: Gbaya, Northwest
ta: கபாயா, வடமேற்கு

en: Gbaya, Southwest
ta: கபாயா, தென்மேற்கு

en: Gbaya-Bossangoa
ta: கபாயா-போசான்கோவா

en: Gbaya-Bozoum
ta: கபாயா-போசோயும்

en: Gbaya-Mbodomo
ta: கபாயா-போடோமோ

en: Gbayi
ta: கபாயி

en: Gbe, Ayizo
ta: க்பே, ஐயிசோ

en: Gbe, Ci
ta: கபே, சி

en: Gbe, Defi
ta: கபே, டேஃபி

en: Gbe, Eastern Xwla
ta: கபே, கிழக்கத்திய சவ்லா

en: Gbe, Gbesi
ta: கபே, கபேசி

en: Gbe, Kotafon
ta: கபே, கோடாஃபோன்

en: Gbe, Maxi
ta: கபே, மாசி

en: Gbe, Saxwe
ta: கபே, சாச்வே

en: Gbe, Tofin
ta: கபே, டோஃபின்

en: Gbe, Waci
ta: கபே, வாசி

en: Gbe, Weme
ta: கபே, வெம்

en: Gbe, Western Xwla
ta: கபே,மேற்கத்திய சவ்லா

en: Gbe, Xwela
ta: கபே, சவேலா

en: Gbesi Gbe
ta: கபேசி கபே

en: Gbii
ta: கிப்பி

en: Gbin
ta: கிபின்

en: Gbiri-Niragu
ta: பிரி-நிராகு

en: Gboloo Grebo
ta: Gpoloo grebo

en: Ge
ta: கீ

en: Geba Karen
ta: கெபா கரென்

en: Gebe
ta: கெபெ

en: Gedaged
ta: கெடாச்டு

en: Gedeo
ta: செடியோ

en: Geez
ta: கீச்

en: Geji
ta: கேசி

en: Geko Karen
ta: செகோ கரென்

en: Gela
ta: கெலா

en: Gelao, Green
ta: செல்லோ, பச்சை

en: Gelao, Red
ta: செல்லோ, சிகப்பு

en: Gelao, White
ta: செல்லோ, வெள்ளை

en: Geme
ta: செம்

en: Gen
ta: கென்

en: Gende
ta: சென்டே

en: Gengle
ta: சென்கில்

en: Georgian
ta: சியார்சியன்

en: Georgian, Old
ta: சியார்சியன், பழைய

en: Gepo
ta: செபோ

en: Gera
ta: செரா

en: Gerai
ta: கேராய்

en: German
ta: செர்மன்

en: German Sign Language
ta: செர்மன் கையொப்ப மொழி

en: German, Colonia Tovar
ta: செர்மன், கொலொனியா டோவர்

en: German, Hutterite
ta: செர்மன்,உட்டேரைடீ

en: German, Low
ta: கீழ் செர்மன்

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
ta: செர்மன், மைய உயரமான (ca. 1050-1500)

en: German, Middle Low
ta: செர்மன், மைய கீழ்

en: German, Old High (ca. 750-1050)
ta: செர்மன், பழைய உயர்ந்த (ca. 750-1050)

en: German, Pennsylvania
ta: செர்மன் பெனின்சைல்வேனியா

en: German, Swiss
ta: செர்மன், சுவிச்

en: Geruma
ta: செருமா

en: Geser-Gorom
ta: செசெர்-கோரோம்

en: Ghadamès
ta: கடேம்ச்

en: Ghale, Northern
ta: காலெ, வடக்கத்திய

en: Ghale, Southern
ta: காலெ, தெற்க்கத்திய

en: Ghanaian Pidgin English
ta: கானையன் பிட்கின் ஆங்கிலம்

en: Ghanaian Sign Language
ta: கானையன் கையொப்ப மொழி

en: Ghandruk Sign Language
ta: கான்ட்ருக் கையொப்ப மொழி

en: Ghanongga
ta: கானோன்க்கா

en: Ghari
ta: காரி

en: Ghayavi
ta: கயாவி

en: Gheg Albanian
ta: கேக் அல்பேனியன்

en: Ghera
ta: கேரா

en: Ghodoberi
ta: கோடோபெரி

en: Ghomara
ta: கோமாரா

en: Ghomálá'
ta: க்ஓமாலா

en: Ghotuo
ta: கோதூ

en: Ghulfan
ta: குல்பேன்

en: Giangan
ta: கியான்கன்

en: Gibanawa
ta: கிபானாவா

en: Gidar
ta: கிடார்

en: Giiwo
ta: கீவோ

en: Gikyode
ta: கிக்யோடே

en: Gilaki
ta: கிலாகி

en: Gilbertese
ta: கில்பெர்டெச்

en: Gilima
ta: கிலிமா

en: Gilyak
ta: கில்யாக்

en: Gimi (Eastern Highlands)
ta: கிமி (கிழக்கத்திய ஐலேண்ட்ச்)

en: Gimi (West New Britain)
ta: சிமி (மேற்கு புதிய பிரிடெய்ன்)

en: Gimme
ta: கிம்மீ

en: Gimnime
ta: சிம்நிம்

en: Ginuman
ta: கியுமான்

en: Ginyanga
ta: சின்யான்கா

en: Girawa
ta: கிராவா

en: Girirra
ta: கிரிர்ரா

en: Giryama
ta: கிரையாமா

en: Githabul
ta: கிதாபுல்

en: Gitonga
ta: கிடோங்கா

en: Gitua
ta: கிட்டுவா

en: Gitxsan
ta: கிட்ச்சன்

en: Giyug
ta: கியுக்

en: Giziga, North
ta: கிசிகா, வடக்கு

en: Giziga, South
ta: கிசிகா, தெற்கு

en: Gizrra
ta: கிச்ர்ரா

en: Glaro-Twabo
ta: கலாரோ-டவாபோ

en: Glavda
ta: கிலாவ்டா

en: Glio-Oubi
ta: கிலியோ-ஓய்பி

en: Gnau
ta: குனாவ்

en: Goan Konkani
ta: கோன் கொங்கனி

en: Goaria
ta: கோவாரியா

en: Gobasi
ta: கோபாசி

en: Gobu
ta: கோபு

en: Godié
ta: கோடை

en: Godwari
ta: காட்வாரி

en: Goemai
ta: சியோமாய்

en: Gofa
ta: கோஃபா

en: Gogo
ta: கோகோ

en: Gogodala
ta: கோகோடாலா

en: Gokana
ta: கோகானா

en: Gola
ta: கோலா

en: Golin
ta: கோலின்

en: Golpa
ta: கோல்பா

en: Gondi
ta: கோன்டி

en: Gondi, Adilabad
ta: கோண்டி, ஆதிலாபாத்

en: Gondi, Aheri
ta: கோன்டி, அஇரி

en: Gondi, Northern
ta: கோன்டி, கிழகத்திய

en: Gone Dau
ta: கான் டாவ்

en: Gongduk
ta: கோங்டூக்

en: Gonja
ta: கோன்சா

en: Goo
ta: கோஒ

en: Goodenough, West
ta: குடெனோ, மேற்கு

en: Gooniyandi
ta: கூனியான்டி

en: Gor
ta: கோர்

en: Gorakor
ta: கோராகோர்

en: Gorap
ta: கோராப்

en: Goreng
ta: கோரெங்

en: Gorontalo
ta: கோரோன்டாலோ

en: Gorovu
ta: கோரோவு

en: Gorowa
ta: கோரோவா

en: Gothic
ta: கோதிக்

en: Goundo
ta: கோன்டோ

en: Gourmanchéma
ta: கோர்மன்சேமா

en: Gowlan
ta: கோவ்லான்

en: Gowli
ta: கோவ்லி

en: Gowro
ta: கோவ்ரோ

en: Gozarkhani
ta: கோசார்க்அனி

en: Grangali
ta: கிரங்காலி

en: Grass Koiari
ta: புல் கோயாரி

en: Great Andamanese, Mixed
ta: பெரிய அந்தமானீச், கலப்பு

en: Grebo
ta: கிரேபோ

en: Grebo, Barclayville
ta: கிரேபோ,பார்கிளேவில்லே

en: Grebo, Central
ta: கிரேபோ, மைய

en: Grebo, Gboloo
ta: கிரேபோ, பிபோலோ

en: Grebo, Northern
ta: கிரேபோ, கிழக்கத்திய

en: Grebo, Southern
ta: கிரேபோ, தெற்கத்திய

en: Greek Sign Language
ta: கிரீக் கையொப்ப மொழி

en: Greek, Ancient (to 1453)
ta: கிரீக், பழைய (to 1453)

en: Greek, Cappadocian
ta: கிரீக், கேப்படோசியன்

en: Greek, Modern (1453-)
ta: கிரீக், மார்டன் (1453-)

en: Greek, Mycenaean
ta: கிரீக், மைச்னயேன்

en: Green Gelao
ta: பச்சை கெலா

en: Grenadian Creole English
ta: கிரெனேடியன் கிரியோல் ஆங்கிலம்

en: Gresi
ta: கிரேசி

en: Groma
ta: கரோமா

en: Gronings
ta: க்ரோனிங்ச்

en: Gros Ventre
ta: க்ரோச் வென்ட்ரீ

en: Gua
ta: கௌ

en: Guadeloupean Creole French
ta: குவாடலூபியன் கிரியோல் பிரஞ்சு

en: Guahibo
ta: கௌஇபோ

en: Guajajára
ta: குசாசாரா

en: Guajá
ta: குசா

en: Guambiano
ta: கும்பியானோ

en: Guana (Brazil)
ta: குயநா (ப்ரெசில்)

en: Guana (Paraguay)
ta: குயநா (பராகுவே)

en: Guanano
ta: குய்னானோ

en: Guanche
ta: குயன்சே

en: Guanyinqiao
ta: குயன்யின்க்குயோ

en: Guarani
ta: குர்ரானி

en: Guaraní, Eastern Bolivian
ta: கௌராணி, கிழக்கத்திய போலிவியன்

en: Guaraní, Mbyá
ta: குயராணி, மபையா

en: Guaraní, Paraguayan
ta: கௌராணி, பராகுயன்

en: Guaraní, Western Bolivian
ta: குர்ராணி, மேற்கத்திய போலிவியன்

en: Guarayu
ta: குயர்ராயு

en: Guarequena
ta: குயர்க்யுனா

en: Guatemalan Sign Language
ta: குயாட்மாலன் கையொப்ப மொழி

en: Guató
ta: கயாடோ

en: Guayabero
ta: குய்யாபெரோ

en: Gudang
ta: குடாங்

en: Gudanji
ta: குடன்சி

en: Gude
ta: க்குடே

en: Gudu
ta: குடு

en: Guduf-Gava
ta: குடுஃப்-காவா

en: Guerrero Amuzgo
ta: குரேரோ அமுச்கோ

en: Guerrero Nahuatl
ta: குரேரோ நஊவாட்

en: Guevea De Humboldt Zapotec
ta: குய்வெய டீ அம்போல்ட் சபோடெக்

en: Gugadj
ta: குகாட்ச்

en: Gugu Badhun
ta: க்குகு பாதன்

en: Gugu Warra
ta: குகு வார்ரா

en: Gugubera
ta: குகுபேரா

en: Guhu-Samane
ta: குஉ-சமான்

en: Guianese Creole French
ta: கியோனிய கிரியோல் பிரஞ்சு

en: Guibei Zhuang
ta: குய்பைய் சூயாங்

en: Guiberoua Béte
ta: குய்பெரோவா பேடே

en: Guibian Zhuang
ta: குய்பியன் சூயாங்

en: Guinea Kpelle
ta: குய்னியா கபேல்லே

en: Guinea-Bissau Sign Language
ta: குய்நெய-பிசாசு கையொப்ப மொழி

en: Guinean Sign Language
ta: குய்நெயன் கையொப்ப மொழி

en: Guiqiong
ta: குய்கோங்

en: Gujarati
ta: குசராத்தி

en: Gujari
ta: குசாரி

en: Gula (Central African Republic)
ta: குலா (மையம் ஆஃப்ரிகன் குடியரசு)

en: Gula (Chad)
ta: குலா (சாட்)

en: Gula Iro
ta: குலா ஐரோ

en: Gula'alaa
ta: குலா'அலா

en: Gulay
ta: குலே

en: Gule
ta: குலே

en: Gulf Arabic
ta: கல்ஃப் அராபிக்

en: Gumalu
ta: குமாலு

en: Gumatj
ta: குமாட்ச்

en: Gumawana
ta: குமாவானா

en: Gumuz
ta: குமுச்

en: Gun
ta: கன்

en: Gundi
ta: குன்டி

en: Gunditjmara
ta: குன்டிசமாரா

en: Gundungurra
ta: குன்டுங்குர்ரா

en: Gungabula
ta: கன்கபுலா

en: Gungu
ta: கங்கு

en: Guntai
ta: குன்டாய்

en: Gunwinggu
ta: கன்வின்கு

en: Gunya
ta: கன்யா

en: Gupa-Abawa
ta: குபா-அபாவா

en: Gupapuyngu
ta: குபாபைன்கு

en: Guramalum
ta: குராமாலும்

en: Gurani
ta: குராணி

en: Gurdjar
ta: குர்டுசார்

en: Gureng Gureng
ta: குரெங் குரெங்

en: Gurgula
ta: குர்குலா

en: Guriaso
ta: குரையசோ

en: Gurindji
ta: குரின்ட்சி

en: Gurindji Kriol
ta: குரின்ட்சி க்ரிஒல்

en: Gurmana
ta: குர்மானா

en: Guro
ta: குரோ

en: Gurr-goni
ta: குர்-கோனி

en: Gurung
ta: குரங்

en: Guruntum-Mbaaru
ta: குருன்டும்-ம்பாரு

en: Gusii
ta: குசி

en: Gusilay
ta: குசிலேய்

en: Guugu Yimidhirr
ta: குஉகு யிமிட்சிர்

en: Guwa
ta: குவா

en: Guwamu
ta: குவாமு

en: Guya
ta: குயா

en: Guyanese Creole English
ta: கையான்நெச் க்ரியோல் ஆங்கிலம்

en: Guyani
ta: குயானி

en: Gvoko
ta: கவோகோ

en: Gwa
ta: குவா

en: Gwahatike
ta: க்வாஆடிக்

en: Gwak
ta: குவாக்

en: Gwamhi-Wuri
ta: கவாஇ-வூரி

en: Gwandara
ta: கவான்டரா

en: Gweda
ta: கிவேடா

en: Gweno
ta: குவேநோ

en: Gwere
ta: கவேரே

en: Gwichʼin
ta: கவிச்'இன்

en: Gyalsumdo
ta: கியால்சும்டோ

en: Gyele
ta: கயேல்

en: Gyem
ta: கயேம்

en: Güilá Zapotec
ta: குய்லா சபோடெக்

en: Gāndhārī
ta: கந்தரே

en: Ha
ta: ஆ

en: Habu
ta: அபு

en: Hadiyya
ta: அடிய்யா

en: Hadothi
ta: அடோதி

en: Hadrami
ta: ஆட்ராமி

en: Hadrami Arabic
ta: அட்ராமி அராபிக்

en: Hadza
ta: அட்சா

en: Haeke
ta: ஆக்கே

en: Hahon
ta: அஓன்

en: Haida
ta: ஆய்டா

en: Haida, Northern
ta: ஆய்டா, வடக்கத்திய

en: Haida, Southern
ta: ஆய்டா, தெற்கத்திய

en: Haigwai
ta: ஆய்க்வாய்

en: Hainanese
ta: ஐனாசே

en: Haiphong Sign Language
ta: அய்போங் கையொப்ப மொழி

en: Haisla
ta: ஆய்ச்லா

en: Haitian
ta: ஆய்டியன்

en: Haitian Vodoun Culture Language
ta: ஆய்தியன் வோடுயன் கல்சர் மொழி

en: Haji
ta: ஆசி

en: Hajong
ta: அசோங்

en: Hakha Chin
ta: அக்கா சின்

en: Hakka Chinese
ta: ஆக்கா சைனீச்

en: Hakö
ta: ஆகோ

en: Halang
ta: அலாங்

en: Halang Doan
ta: அலாங் டோன்

en: Halbi
ta: அல்பி

en: Halh Mongolian
ta: ஆல்ஃ மங்கோலியன்

en: Halia
ta: ஆலியா

en: Halkomelem
ta: ஆல்கோமெலெம்

en: Hamap
ta: அமேப்

en: Hamba
ta: அம்பா

en: Hamer-Banna
ta: அமேர்-பான்னா

en: Hamtai
ta: அம்டாய்

en: Hanga
ta: ஆங்கா

en: Hanga Hundi
ta: ஆங்கா உன்டி

en: Hangaza
ta: ஆங்கசா

en: Hani
ta: அனி

en: Hano
ta: அனோ

en: Hanoi Sign Language
ta: அனோய் கையொப்ப மொழி

en: Hanunoo
ta: அனுனோ

en: Harami
ta: அராமி

en: Harari
ta: அராரி

en: Harijan Kinnauri
ta: ஆர்சன் கின்னாவ்ரி

en: Haroi
ta: அரோய்

en: Harsusi
ta: அர்சுசி

en: Haruai
ta: அருய்

en: Haruku
ta: அருகு

en: Haryanvi
ta: அரியான்வி

en: Harzani
ta: அர்சானி

en: Hasha
ta: ஆசா

en: Hassaniyya
ta: ஆசனிய்யா

en: Hatam
ta: அடம்

en: Hattic
ta: ஆட்டிக்

en: Hausa
ta: ஔசா

en: Hausa Sign Language
ta: ஔசா கையொப்ப மொழி

en: Havasupai-Walapai-Yavapai
ta: அவாசுபாய்-வாலாபாய்-யவாபாய்

en: Haveke
ta: ஏவ்கே

en: Havu
ta: அவு

en: Hawai'i Creole English
ta: அவாய்'ய் க்ரீயோல் ஆங்கிலம்

en: Hawai'i Sign Language (HSL)
ta: அவாய் ஐ கையொப்ப மொழி

en: Hawaiian
ta: அவாய்யன்

en: Haya
ta: அயா

en: Hazaragi
ta: அசாராகி

en: Hdi
ta: அடி

en: Hebrew
ta: ஈப்ரு

en: Hebrew, Ancient
ta: ஈப்ரு, பண்டைய

en: Hehe
ta: இஇ

en: Heiban
ta: ஏய்பான்

en: Heiltsuk
ta: எல்ட்சுக்

en: Helong
ta: ஏலாங்

en: Hema
ta: ஏமா

en: Hemba
ta: எம்பா

en: Hember Avu
ta: எம்பர் ஆவு

en: Herdé
ta: எர்டே

en: Herero
ta: இரீரோ

en: Hermit
ta: எர்மிட்

en: Hernican
ta: எர்னிக்கன்

en: Hewa
ta: ஏவா

en: Heyo
ta: ஏயோ

en: Hiberno-Scottish Gaelic
ta: இபெர்னோ-ச்கோட்டிச் கயாலிக்

en: Hibito
ta: இபிடோ

en: Hidatsa
ta: இடாட்சா

en: Hieroglyphic Luwian
ta: இரோக்லைபிக் லூவியன்

en: Higaonon
ta: இகாயோனோன்

en: Highland Konjo
ta: ஐலேண்ட் கொன்சோ

en: Highland Oaxaca Chontal
ta: ஐய்லாண்ட் ஓக்சாகா சோன்டால்

en: Highland Popoluca
ta: ஐலேண்ட் போபோலுகா

en: Highland Puebla Nahuatl
ta: ஐலேண்ட் புப்லா நாஓடி

en: Highland Totonac
ta: ஐலேண்ட் டோட்டோனாக்

en: Hijazi Arabic
ta: இசாசி அராபிக்

en: Hijuk
ta: இசக்

en: Hiligaynon
ta: இலிகெயநோன்

en: Himarimã
ta: இமாரிமா

en: Hindi
ta: இந்தி

en: Hindi, Fiji
ta: இந்தி, ஃபிசி

en: Hindko, Northern
ta: இன்ட்கோ, வடக்கத்திய

en: Hindko, Southern
ta: இன்ட்கோ, தெற்கத்திய

en: Hinduri
ta: இன்துரி

en: Hindustani, Caribbean
ta: இந்துச்தானி, கரிபியன்

en: Hinukh
ta: இனுக்ஃ

en: Hiri Motu
ta: இரி மோட்டு

en: Hittite
ta: இட்டீ

en: Hittite, Middle
ta: இட்டீ, மைய

en: Hittite, Neo-
ta: இட்டீ, நியோ-

en: Hittite, Old
ta: இட்டீ, பழைய

en: Hitu
ta: இடு

en: Hiw
ta: இவ்

en: Hixkaryána
ta: இச்கார்யானா

en: Hlai
ta: அலாய்

en: Hlersu
ta: எலெர்சு

en: Hmar
ta: இமார்

en: Hmong
ta: அமோங்

en: Hmong Daw
ta: அமோங் டாவ்

en: Hmong Don
ta: அமோங் டோன்

en: Hmong Dô
ta: அமோங் டு

en: Hmong Njua
ta: அமோங் நிச்வா

en: Hmong Shua
ta: அமோங் சுவா

en: Hmong, Central Huishui
ta: அமோங், மையம் உய்சுய்

en: Hmong, Central Mashan
ta: அமோங், மையம் மாசான்

en: Hmong, Eastern Huishui
ta: அமோங், கிழக்கத்திய உய்சுய்

en: Hmong, Luopohe
ta: அமோங், லியோபோஃ

en: Hmong, Northern Guiyang
ta: அமோங், வடக்கத்திய குய்யாங்

en: Hmong, Northern Huishui
ta: அமோங், வடக்கத்திய உய்சுய்

en: Hmong, Northern Mashan
ta: அமோங், வடக்கத்திய மாசான்

en: Hmong, Southern Guiyang
ta: அமோங், தென்மேற்கு குய்யாங்

en: Hmong, Southern Mashan
ta: அமோங், தெற்க்கத்திய மாசான்

en: Hmong, Southwestern Guiyang
ta: அமோங், தென்மேற்கு குய்யாங்

en: Hmong, Southwestern Huishui
ta: அமோங், தென்மேற்க்கத்திய உய்சுய்

en: Hmong, Western Mashan
ta: அமோங், மேற்கத்திய மாசான்

en: Hmwaveke
ta: அம்வேவ்கே

en: Ho
ta: ஓ

en: Ho Chi Minh City Sign Language
ta: ஓ சி மின்ஃ சிட்டி கையொப்ப மொழி

en: Ho-Chunk
ta: ஓ-சுன்க்

en: Hoava
ta: ஓவா

en: Hobyót
ta: ஓப்யோட்

en: Hoia Hoia
ta: ஓய்யாஓய்யா

en: Holikachuk
ta: ஓலிகாசுக்

en: Holiya
ta: ஓலியா

en: Holma
ta: ஓல்மா

en: Holoholo
ta: ஓலோஓலோ

en: Holu
ta: ஓலு

en: Homa
ta: ஓமா

en: Honduras Sign Language
ta: ஓன்டுராச் கையொப்ப மொழி

en: Hong Kong Sign Language
ta: ஆங்கை காங் கையோ மொழி

en: Honi
ta: ஓனி

en: Hopi
ta: ஓபி

en: Horned Miao
ta: கௌ மியோ

en: Horo
ta: ஓரோ

en: Horom
ta: ஓரோம்

en: Horpa
ta: ஓர்பா

en: Hote
ta: ஓட்

en: Hoti
ta: ஓடி

en: Hovongan
ta: ஓவோன்கான்

en: Hoyahoya
ta: ஓயாஓயா

en: Hozo
ta: ஓசோ

en: Hpon
ta: அபோன்

en: Hrangkhol
ta: அராங்கோல்

en: Hre
ta: அரே

en: Hruso
ta: அருசோ

en: Hu
ta: உ

en: Huachipaeri
ta: உவாச்சிபியரி

en: Huallaga Huánuco Quechua
ta: உயல்லாகா உயன்னுகோ க்யுசோவ்

en: Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco Quechua
ta: உயம்மாலைச் டே மேயோ அன்னுவ்கோ க்யுசோவ்

en: Huambisa
ta: அம்பிசா

en: Huarijio
ta: உயரிசியோ

en: Huastec
ta: உவாச்டெக்

en: Huaulu
ta: உவாலு

en: Huautla Mazatec
ta: உயாட்லா மசாடெக்

en: Huave, San Dionisio Del Mar
ta: ஓவி, சான் டியோனிசியோ டெல் மார்

en: Huave, San Francisco Del Mar
ta: ஓவி, சான் பிரான்சிச்கோ டெல் மார்

en: Huave, San Mateo Del Mar
ta: ஓவி, சான் மாடியோ டெல் மார்

en: Huave, Santa María Del Mar
ta: உவாவ், சான்டா மாரியா செல் மார்

en: Huaxcaleca Nahuatl
ta: உயச்கலெகா நாஓடி

en: Huaylas Ancash Quechua
ta: உய்லாச் அன்கேச் க்யுசோவ்

en: Huaylla Wanca Quechua
ta: உயாய்லா வான்கா க்யுசோவ்

en: Huba
ta: ஊபா

en: Huehuetla Tepehua
ta: இயூஊவெட்லா டெபெஊவா

en: Huichol
ta: உய்சோல்

en: Huilliche
ta: உய்லிசே

en: Huitepec Mixtec
ta: மிக்ச்டெபெக் மிக்ச்டெக்

en: Huitoto, Minica
ta: உய்டோடோர மினிகா

en: Huitoto, Murui
ta: உய்டோடோ, முருய்

en: Huitoto, Nüpode
ta: உய்டோடோ,நுபோட்

en: Huizhou Chinese
ta: உய்சோவ் சைனீச்

en: Hukumina
ta: உகுமினா

en: Hula
ta: உலா

en: Hulaulá
ta: உவாவ்லா

en: Huli
ta: உலி

en: Hulung
ta: சுலங்

en: Humburi Senni Songhay
ta: அம்புரி சென்னி சாங்கேய்

en: Humene
ta: உமேன்

en: Humla
ta: அம்லா

en: Hunde
ta: அன்டெ

en: Hung
ta: அங்

en: Hungana
ta: அங்கானா

en: Hungarian
ta: அங்கேரியன்

en: Hungarian Sign Language
ta: அங்கேரியன் கையொப்ப மொழி

en: Hungarian, Old
ta: அங்கேரியன், பழைய

en: Hungu
ta: அங்

en: Hunjara-Kaina Ke
ta: அன்சரா-கைய்னா கீ

en: Hunnic
ta: அன்னிக்

en: Hunsrik
ta: உன்ச்ரிக்

en: Hunzib
ta: உன்சிப்

en: Hupa
ta: உபா

en: Hupdë
ta: அப்டே

en: Hupla
ta: அப்லா

en: Hurrian
ta: அர்ரியன்

en: Hutterite German
ta: உட்டரைட் செர்மன்

en: Hwana
ta: அவானா

en: Hya
ta: அயா

en: Hyam
ta: ஐயம்

en: Hyolmo
ta: ஓல்மோ

en: Hän
ta: ஆன்

en: Hértevin
ta: எர்தேவின்

en: Hõne
ta: ஓன்

en: I-Wak
ta: ஐ-வாக்

en: Iaai
ta: லாய்

en: Iamalele
ta: லாமேல்லே

en: Iatmul
ta: லட்முல்

en: Iau
ta: லாவ்

en: Ibali Teke
ta: இபாலி துர்கி

en: Ibaloi
ta: இபாலோய்

en: Iban
ta: இபன்

en: Ibanag
ta: இப்னாக்

en: Ibani
ta: இபானி

en: Ibatan
ta: இகாடன்

en: Iberian
ta: இபெரியன்

en: Ibibio
ta: ஐபிபியோ

en: Ibino
ta: இபினோ

en: Ibu
ta: இபு

en: Ibuoro
ta: இபௌரோ

en: Icelandic
ta: ஐச்லாண்டிக்

en: Icelandic Sign Language
ta: ஐச்லாண்டிக் கையொப்ப மொழி

en: Iceve-Maci
ta: ஐச்வீ-மாசி

en: Ida'an
ta: இடா'யன்

en: Idakho-Isukha-Tiriki
ta: இடகோ-இசுகா-திரிகி

en: Idaté
ta: இடேட்

en: Idere
ta: இடேரே

en: Idesa
ta: இடேசா

en: Idi
ta: இடி

en: Ido
ta: இடு

en: Idoma
ta: இடோமா

en: Idon
ta: இடோன்

en: Idu-Mishmi
ta: இது-மிச்மி

en: Iduna
ta: இடுனா

en: Ifo
ta: இஃபோ

en: Ifugao, Amganad
ta: இஃபுகோ,அம்கனட்

en: Ifugao, Batad
ta: இஃபுகோ,பாடட்

en: Ifugao, Mayoyao
ta: இஃபுகோ, மயாயோ

en: Ifugao, Tuwali
ta: இஃபுகோ,துவாலி

en: Ifè
ta: இஃபே

en: Igala
ta: இகாலா

en: Igana
ta: இகானா

en: Igbo
ta: இக்போ

en: Igede
ta: இகேடே

en: Ignaciano
ta: இக்னாசியானோ

en: Igo
ta: இகோ

en: Iguta
ta: இகுடா

en: Igwe
ta: இக்வே

en: Iha
ta: இஆ

en: Iha Based Pidgin
ta: இஆ சார்ந்தபிட்சின்

en: Ihievbe
ta: இஇவ்பீ

en: Ijo, Southeast
ta: இசோ, தென்கிழக்கு

en: Ik
ta: இக்

en: Ika
ta: இகா

en: Ikaranggal
ta: கரான்கா

en: Ikhin-Arokho
ta: இகின்-அரோகோ

en: Ikizu
ta: இகிசூ

en: Iko
ta: இகோ

en: Ikobi
ta: அகோபி-மெனா

en: Ikoma-Nata-Isenye
ta: இகோமா-நாடா-இசென்யே

en: Ikpeng
ta: இக்பெங்

en: Ikpeshi
ta: இக்பேசி

en: Ikposo
ta: இக்போசோ

en: Iku-Gora-Ankwa
ta: இகு-கோரா-அன்க்வா

en: Ikulu
ta: இக்குலு

en: Ikwere
ta: இக்வேரே

en: Ikwo
ta: இக்வோ

en: Ila
ta: இலா

en: Ile Ape
ta: இலே அபே

en: Ili Turki
ta: இலி துர்கி

en: Ili'uun
ta: லி'ய்யன்

en: Ilianen Manobo
ta: இலியானன் மனோபோ

en: Illyrian
ta: இலைரியன்

en: Iloko
ta: இலோகோ

en: Ilongot
ta: இலோன்கோட்

en: Ilue
ta: லலுய்

en: Ilwana
ta: இவானா

en: Imbabura Highland Quichua
ta: இம்பாபுரா ஐலேண்ட் க்யுசோவ்

en: Imbongu
ta: இம்போன்கு

en: Imonda
ta: இமோன்டா

en: Imotong
ta: இமோடோங்

en: Imroing
ta: இம்ரோய்ங்

en: Inabaknon
ta: இனாபாக்யோன்

en: Inapang
ta: இனாபங்

en: Inari Sami
ta: நரிம் சாமி

en: Indian Sign Language
ta: இந்தியன் கையொப்ப மொழி

en: Indo-Portuguese
ta: இன்டோ-போர்த்துக்கீச்

en: Indonesian
ta: இந்தோனேசியன்

en: Indonesian Bajau
ta: இந்தோனேசியன் பாசாவ்

en: Indonesian Sign Language
ta: இந்தோனேசியன் கையொப்ப மொழி

en: Indonesian, Peranakan
ta: இந்தோனேசியன், பெரானாகன்

en: Indri
ta: இன்திரி

en: Indus Kohistani
ta: கோஇச்தானி சினா

en: Indus Valley Language
ta: இன்டுச் வாலி மொழி

en: Inebu One
ta: Inebu ஒன்று

en: Ineseño
ta: இனேசேனோ

en: Inga
ta: இன்கா

en: Inga, Jungle
ta: இன்கா, சங்கிள்

en: Ingrian
ta: இன்கிரியன்

en: Ingush
ta: இன்குச்

en: Inlaod Itneg
ta: Inlaod itneg

en: Innu
ta: இன்னு

en: Inoke-Yate
ta: இனோக்-யாதே

en: Inonhan
ta: இனோன்அன்

en: Inor
ta: இநோர்

en: Inpui Naga
ta: InPui Naga

en: Interglossa
ta: இன்டர்பிலோசா

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ta: இன்டர்லின்கா (இன்டர்நேச்னல் அக்சிலரி மொழி அசோசியேசன்)

en: Interlingue
ta: இன்டர்லின்குய்

en: International Sign
ta: உலகளாவிய கையொப்பம்

en: Interslavic
ta: இன்டர்சலாவிக்

en: Intha
ta: இன்தா

en: Inuinnaqtun
ta: இனுஇன்னாகுடுன்

en: Inuit Sign Language
ta: இனுஇட் கையொப்ப மொழி

en: Inuktitut
ta: இனுக்திதுட்

en: Inuktitut, Eastern Canadian
ta: இனுக்திதுட், கிழக்கத்திய கனடியன்

en: Inupiaq
ta: இனுபியாக்

en: Inupiatun, North Alaskan
ta: இனுபியாதுன், வடக்கு அலாச்கன்

en: Inupiatun, Northwest Alaska
ta: இனுபியாதுன்,வடமேற்கு அலாச்கா

en: Iowa-Oto
ta: லோவா- ஓடோ

en: Ipalapa Amuzgo
ta: ஐபலபா அமுச்கோ

en: Ipiko
ta: இபிகோ

en: Ipili
ta: இபிலி

en: Ipulo
ta: இபுலோ

en: Iquito
ta: இக்குய்டோ

en: Ir
ta: இர்

en: Iranian Persian
ta: இரணியன் பெர்சியன்

en: Iranian Sign Language
ta: இரணியன் கையொப்ப மொழி

en: Iranun (Malaysia)
ta: இருனுன் (மலேசியா)

en: Iranun (Philippines)
ta: இரானுன் (பிலிப்பைன்ச்)

en: Iraqw
ta: இராக்வ்

en: Irarutu
ta: இராருடு

en: Iraya
ta: இராயா

en: Iresim
ta: இரேசிம்

en: Irish
ta: ஐரிச்

en: Irish Sign Language
ta: ஐரிச் கையொப்ப மொழி

en: Irish, Middle (900-1200)
ta: ஐரிச், மைய (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
ta: ஐரிச், பழைய ( 900 க்கு)

en: Irish, Primitive
ta: ஐரிச், பழமையான

en: Irula
ta: இருலா

en: Irántxe
ta: ஈரான்ட்சே

en: Isabi
ta: இசாபி

en: Isanzu
ta: இசான்சு

en: Isarog Agta
ta: இசாரோக் அக்டா

en: Isconahua
ta: இச்கோனாஃவா

en: Isebe
ta: இசேபே

en: Isekiri
ta: இசேகிரி

en: Ishkashimi
ta: இச்காசிமி

en: Isinai
ta: இசிநாய்

en: Isirawa
ta: இசிராவா

en: Island Carib
ta: தீவு கரிப்

en: Islander Creole English
ta: இச்லான்டெர் க்ரியோல் ஆங்கிலம்

en: Isnag
ta: இச்னாக்

en: Isoko
ta: இசோகோ

en: Israeli Sign Language
ta: இச்ரேலி கையொப்ப மொழி

en: Isthmus Mixe
ta: இச்த்மச் மிக்சர்

en: Isthmus Zapotec
ta: இச்த்முச் சபோடெக்

en: Isthmus-Cosoleacaque Nahuatl
ta: இச்துமச்-கோசோலெகாக்யு நாஓடி

en: Isthmus-Mecayapan Nahuatl
ta: இச்துமச்-மெகாயாபன் நாஓடி

en: Isthmus-Pajapan Nahuatl
ta: இச்துமச்-பசாபன் நாஓடி

en: Istriot
ta: இச்டிரோட்

en: Istro Romanian
ta: இச்ட்ரோ ரோமானியன்

en: Isu (Fako Division)
ta: இசு (ஃபாகோ டிவிசன்)

en: Isu (Menchum Division)
ta: இசு (மென்சும் டிவிசன்)

en: Italian
ta: இத்தாலியன்

en: Italian Sign Language
ta: இத்தாலியன் கையொப்ப மொழி

en: Itawit
ta: இடாவிட்

en: Itelmen
ta: இடெல்மென்

en: Itene
ta: இடேனே

en: Iteri
ta: இடேரி

en: Itik
ta: இடிக்

en: Itneg, Banao
ta: இட்நெக்,பாநோ

en: Itneg, Binongan
ta: இன்நெக், பினோன்கன்

en: Itneg, Inlaod
ta: இட்நெக், இன்லோடு

en: Itneg, Maeng
ta: இட்நெக், மயன்க்

en: Itneg, Masadiit
ta: இட்நெக், மசாடிட்

en: Itneg, Moyadan
ta: இட்நெக், மோயாடான்

en: Ito
ta: இடோ

en: Itonama
ta: இடோநாமா

en: Itu Mbon Uzo
ta: இட்டு ம்போன் உசோ

en: Itundujia Mixtec
ta: இதுன்டுசியா மிக்ச்டெக்

en: Itzá
ta: இட்சா

en: Iu Mien
ta: யு மைன்

en: Ivatan
ta: இவாடன்

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
ta: இவ்பீ வடக்கு-ஒக்பேலா-அர்ஈ

en: Iwaidja
ta: இவாய்ட்சா

en: Iwal
ta: ஐவால்

en: Iwam
ta: ஐவாம்

en: Iwam, Sepik
ta: ஐவாம், சேபிக்

en: Iwur
ta: ஐவுர்

en: Ixcatec
ta: இச்காடெக்

en: Ixcatlán Mazatec
ta: Ixcatlan mazatec

en: Ixil
ta: இசில்

en: Ixtayutla Mixtec
ta: இச்தாயுட்லா மிக்ச்டெக்

en: Ixtenco Otomi
ta: இசுடென்கோ ஒடோமி

en: Iyayu
ta: இயாயு

en: Iyive
ta: லைய்வ்

en: Iyo
ta: இயோ

en: Iyo'wujwa Chorote
ta: இயோ'வுச்வா சோரோட்

en: Iyojwa'ja Chorote
ta: இயோச்வா'சா சோரோட்

en: Izere
ta: இசேரே

en: Izii
ta: இசீஇ

en: Izon
ta: இசோன்

en: Izora
ta: இசோரா

en: Iñapari
ta: இனாபாரி

en: Jabutí
ta: சபுடி

en: Jad
ta: சாட்

en: Jadgali
ta: சாட்காலி

en: Jah Hut
ta: சாஃ அட்

en: Jahanka
ta: சஆங்கா

en: Jair Awyu
ta: செய்ர் அவ்யு

en: Jaitmatang
ta: சேய்மடான்காங்

en: Jakati
ta: சகாடி

en: Jakattoe
ta: சகாட்டோய்

en: Jakun
ta: சகுன்

en: Jalapa De Díaz Mazatec
ta: சலாபா டீ டியாச் மசாடெக்

en: Jalkunan
ta: சால்குனான்

en: Jamaican Country Sign Language
ta: சமாய்கன் நாடு கையொப்ப மொழி

en: Jamaican Creole English
ta: சமாய்கன் க்ரியோல் ஆங்கிலம்

en: Jamaican Sign Language
ta: சாமாய்கன் கையொப்ப மொழி

en: Jamamadí
ta: சமாம்டி

en: Jambi Malay
ta: சம்பி மலாய்

en: Jamiltepec Mixtec
ta: மிக்ச்டெபெக் மிக்ச்டெக்

en: Jamsay Dogon
ta: சாம்சே டோகன்

en: Jandai
ta: சன்டாய்

en: Jandavra
ta: சான்டவ்ரா

en: Jangkang
ta: சாங்காங்

en: Jangshung
ta: சாங்சுங்

en: Janji
ta: சான்சி

en: Japanese
ta: சப்பானிய

en: Japanese Sign Language
ta: சப்பானிய கையொப்ப மொழி

en: Japanese, Old
ta: சப்பானீச், பழைய

en: Japrería
ta: சாப்ரியா

en: Jaqaru
ta: சாகரு

en: Jara
ta: சாரா

en: Jarai
ta: சராய்

en: Jarawa (India)
ta: சராவா (இந்தியா)

en: Jaru
ta: சாரு

en: Jauja Wanca Quechua
ta: சாவ்சா வான்கா கியூச்சுவா

en: Jaunsari
ta: சான்சரி

en: Javanese
ta: சவானிச்

en: Javanese, Caribbean
ta: சவானிச், கரிப்பெயன்

en: Javanese, New Caledonian
ta: சவானிச், புதிய கலெடோனியன்

en: Javindo
ta: சாவின்டோ

en: Jawe
ta: சாவே

en: Jawoyn
ta: சாவோயன்

en: Jaya
ta: செயா

en: Jebero
ta: செபேரோ

en: Jeh
ta: செய்

en: Jehai
ta: செஆய்

en: Jejara Naga
ta: சிசாரா நாகா

en: Jejueo
ta: செசுவியோ

en: Jemez
ta: செமெச்

en: Jenaama Bozo
ta: செனாமா போசோ

en: Jennu Kurumba
ta: சென்னு குரும்பா

en: Jere
ta: செரெ

en: Jeri Kuo
ta: செரி குயோ

en: Jerung
ta: செரங்

en: Jewish Babylonian Aramaic (ca. 200-1200 CE)
ta: செவிச் பேபிலோவியன் அராமியாக் (ca. 200-1200 CE)

en: Jewish Palestinian Aramaic
ta: செவிச் பாலெச்தீன் அராமிக்

en: Jhankot Sign Language
ta: சான்கோட் கையொப்ப மொழி

en: Jiamao
ta: சியாமௌ

en: Jiarong
ta: சியாரோங்

en: Jiba
ta: சிபா

en: Jibu
ta: சிபு

en: Jicarilla Apache
ta: சிகாரிலா அப்பாச்சி

en: Jiiddu
ta: சிட்டு

en: Jilbe
ta: சில்பெ

en: Jilim
ta: சிலிம்

en: Jimi (Cameroon)
ta: சிமி (கேமரூன்)

en: Jimi (Nigeria)
ta: சிமி (நைசீரியா)

en: Jina
ta: சினா

en: Jingulu
ta: சின்குலு

en: Jinuo, Buyuan
ta: சின்யோ, பயுயன்

en: Jinuo, Youle
ta: சின்யோ, யோவ்லீ

en: Jinyu Chinese
ta: சின்யு சைனீச்

en: Jiongnai Bunu
ta: சியோங்னாய் புனு

en: Jirel
ta: சிரேல்

en: Jiru
ta: சிரு

en: Jita
ta: சிடா

en: Jju
ta: ச்சு

en: Joba
ta: சோபா

en: Jofotek-Bromnya
ta: சோஃபோடெக்-ப்ரோம்ன்யா

en: Jogi
ta: சோகி

en: Jola-Fonyi
ta: சோலா-ஃபோன்யி

en: Jola-Kasa
ta: சோலா-காசா

en: Jonkor Bourmataguil
ta: சோன்கோர் போர்மதாகுய்ல்

en: Jordanian Sign Language
ta: சோர்டனியன் கையொப்ப மொழி

en: Jorá
ta: சோரா

en: Jowulu
ta: சோவுலு

en: Ju
ta: சு

en: Juang
ta: சுயங்

en: Judeo-Arabic
ta: சுடியோ-அராபிக்

en: Judeo-Berber
ta: சுடியோ-பெர்பெர்

en: Judeo-Georgian
ta: சுடியோ-சியார்சியன்

en: Judeo-Iraqi Arabic
ta: சுடியோ-ஈராகி அராபிக்

en: Judeo-Italian
ta: சுடியோ-இத்தாலியன்

en: Judeo-Moroccan Arabic
ta: சுடியோ-அராபிக்

en: Judeo-Persian
ta: சுடியோ-பெர்சியன்

en: Judeo-Tat
ta: சுடியோ-தாட்

en: Judeo-Tripolitanian Arabic
ta: சுடிஒ-திரிபோலிடனியன் அராபிக்

en: Judeo-Yemeni Arabic
ta: சுடியோ-யெமெனி அராபிக்

en: Jukun Takum
ta: சூகுன் தாகும்

en: Jumjum
ta: சும்சும்

en: Jumla Sign Language
ta: சும்லா கையொப்ப மொழி

en: Jumli
ta: சும்லி

en: Jungle Inga
ta: சங்கிள் இங்கா

en: Juquila Mixe
ta: சோகுவிலா கலவை

en: Jur Modo
ta: சூர் மோடோ

en: Juray
ta: சூரே

en: Jurchen
ta: சுர்சேன்

en: Jurúna
ta: சூருனா

en: Jutish
ta: சுடிச்

en: Juwal
ta: சுவால்

en: Juxtlahuaca Mixtec
ta: சுச்த்லாஉகா மிக்ச்டெக்

en: Juǀʼhoan
ta: சுல்'ஓயன்

en: Jwira-Pepesa
ta: சவிரா-பெபெசா

en: Jèrriais
ta: சேர்ராய்ச்

en: Júma
ta: சுமா

en: K'iche'
ta: கி'சே'

en: Kaamba
ta: காம்பா

en: Kaan
ta: கான்

en: Kaang Chin
ta: காங் சின்

en: Kaansa
ta: கான்சா

en: Kaba
ta: காபா

en: Kabalai
ta: கபாலை

en: Kabardian
ta: கபர்டியன்

en: Kabatei
ta: கபாதெய்

en: Kabiyè
ta: கபியே

en: Kabola
ta: கபோலா

en: Kabore One
ta: கபூர் ஒன்று

en: Kabras
ta: கப்ரச்

en: Kaburi
ta: காபுரி

en: Kabutra
ta: கபுத்ரா

en: Kabuverdianu
ta: கபுவெர்டியன்வ்

en: Kabwa
ta: காப்வா

en: Kabwari
ta: கப்வாரி

en: Kabyle
ta: கபைலீ

en: Kachama-Ganjule
ta: காஞ்சாமா-கான்சீல்

en: Kachari
ta: காசாரி

en: Kachhi
ta: காசீ

en: Kachi Koli
ta: காசி கோலி

en: Kachin
ta: காசின்

en: Kachok
ta: காசோக்

en: Kacipo-Bale Suri
ta: கசிபோ-பெலே சுரி

en: Kadai
ta: கடாய்

en: Kadar
ta: காடர்

en: Kadaru
ta: கடரு

en: Kadazan Dusun
ta: கடசான் டுசன்

en: Kadazan, Klias River
ta: கடசான்,க்லியச் ஆறு

en: Kadazan, Labuk-Kinabatangan
ta: கடசான், லாபுக்-கினாபதாங்கன்

en: Kadiwéu
ta: காடிவேய்

en: Kadu
ta: காடு

en: Kadung
ta: காடுங்

en: Kaduo
ta: காடியோ

en: Kaeku
ta: கெய்கு

en: Kaera
ta: காய்ரா

en: Kafa
ta: கஃபா

en: Kafoa
ta: கஃபோய்

en: Kagan Kalagan
ta: ககான் கலகன்

en: Kagate
ta: காகேட்

en: Kagayanen
ta: ககாயான்நேன்

en: Kagoma
ta: ககோமா

en: Kagoro
ta: காகோரோ

en: Kagulu
ta: ககுலு

en: Kahe
ta: காஇ

en: Kahua
ta: காஉயா

en: Kaian
ta: கையன்

en: Kaibobo
ta: கைபோபோ

en: Kaidipang
ta: கைய்டிபாங்

en: Kaiep
ta: கைய்ப்

en: Kaikadi
ta: கைய்காடி

en: Kaikavian Literary Language
ta: கைகாவியன் லிட்டெராரி மொழி

en: Kaike
ta: கைகே

en: Kaili, Da'a
ta: கைய்லி, டா'

en: Kaili, Ledo
ta: கைலி,லெடோ

en: Kaili, Unde
ta: கைய்லி,உன்டே

en: Kaimbulawa
ta: கைம்புலாவா

en: Kaimbé
ta: கைம்பே

en: Kaingang
ta: கெய்ன்காங்

en: Kaingáng, São Paulo
ta: கைய்ன்காங், சௌ பௌலோ

en: Kairak
ta: கைராக்

en: Kairiru
ta: கைய்ரிரு

en: Kairui-Midiki
ta: கைருய்-மிடிகி

en: Kais
ta: கைச்

en: Kaitag
ta: காய்டாக்

en: Kaivi
ta: கைய்வி

en: Kaiwá
ta: கைய்வா

en: Kaiy
ta: கைய்

en: Kajakse
ta: கசாக்சே

en: Kajali
ta: காசாலி

en: Kajaman
ta: கசாமென்

en: Kakabai
ta: ககாபாய்

en: Kakabe
ta: ககாபே

en: Kakanda
ta: காகன்டா

en: Kaki Ae
ta: காகி அய்

en: Kako
ta: காகோ

en: Kakwa
ta: காக்வா

en: Kala Lagaw Ya
ta: கலா லகாவ் யா

en: Kalaallisut
ta: கலால்லிசுட்

en: Kalaamaya
ta: கலாமயா

en: Kalabakan
ta: கலாபகன்

en: Kalabari
ta: கலபரி

en: Kalabra
ta: கலாப்ரா

en: Kalagan
ta: கலகன்

en: Kalagan, Kagan
ta: கலகன், ககான்

en: Kalaktang Monpa
ta: கலன்கா

en: Kalam
ta: கலாம்

en: Kalamsé
ta: கலாம்ச்

en: Kalanadi
ta: கலனாடி

en: Kalanga
ta: கலன்கா

en: Kalanguya
ta: கலன்குயா

en: Kalao
ta: காலோவ்

en: Kalapuya
ta: கலாபுயா

en: Kalapuya, Northern
ta: காலாபுயா, கிழக்கத்திய

en: Kalapuya, Southern
ta: கலாபுயா, தெற்கத்திய

en: Kalarko
ta: கலர்கோ

en: Kalasha
ta: கலாசா

en: Kalenjin
ta: கலென்சின்

en: Kalinga, Butbut
ta: கலிங்கா, பட்பட்

en: Kalinga, Limos
ta: கலிங்கா, லிமோச்

en: Kalinga, Lubuagan
ta: கலிங்கா,லுபுயகன்

en: Kalinga, Mabaka Valley
ta: கலிங்கா, மபாகா வாலி

en: Kalinga, Majukayang
ta: மதுகயாங் கலிங்கா

en: Kalinga, Southern
ta: கலிங்கா, தெற்க்கத்திய

en: Kalinga, Tanudan
ta: கலிங்கா, தனுடன்

en: Kalispel-Pend d'Oreille
ta: காலிச்பெல்-பென்டு டி'ஒரேல்லீ

en: Kalkoti
ta: கல்கோடி

en: Kalkutung
ta: கல்குதுங்

en: Kallahan, Keley-I
ta: கலாஅன், கேலைய்-ஐ

en: Kalmyk
ta: கல்மைக்

en: Kalo Finnish Romani
ta: காலோ ஃபின்னிச் ரோமானி

en: Kalou
ta: காலோவ்

en: Kaluli
ta: கலுலி

en: Kalumpang
ta: கலும்பாங்

en: Kam
ta: கம்

en: Kamakan
ta: கமாகன்

en: Kamang
ta: கமாங்

en: Kamano
ta: காமானோ

en: Kamar
ta: கமார்

en: Kamara
ta: கமாரா

en: Kamarian
ta: கமாரியன்

en: Kamaru
ta: கமாரு

en: Kamas
ta: கமாச்

en: Kamasa
ta: கமாசா

en: Kamasau
ta: கமாசௌ

en: Kamayo
ta: கமாயோ

en: Kamayurá
ta: காமயுரே

en: Kamba (Kenya)
ta: காம்பா (கென்யா)

en: Kambaata
ta: கம்பாதா

en: Kambaira
ta: காம்பைரியா

en: Kambera
ta: கம்பேரா

en: Kamberau
ta: கம்பெருவா

en: Kambiwá
ta: கம்பிவா

en: Kami (Nigeria)
ta: கமி (நைசீரியா)

en: Kami (Tanzania)
ta: காமி (டான்சானியா)

en: Kamo
ta: கமோ

en: Kamoro
ta: கமோரோ

en: Kamu
ta: காமு

en: Kamula
ta: காமுலா

en: Kamviri
ta: காம்விரி

en: Kamwe
ta: காம்வே

en: Kanakanabu
ta: கனாகனாபு

en: Kanamarí
ta: கனமாரி

en: Kanan
ta: கனன்

en: Kanashi
ta: கனாசி

en: Kanasi
ta: கனாசி

en: Kanauji
ta: கனாவ்சி

en: Kandas
ta: கன்டாச்

en: Kandawo
ta: கான்டாவோ

en: Kande
ta: கான்டே

en: Kanembu
ta: கநெம்பு

en: Kang
ta: காங்

en: Kanga
ta: கன்கா

en: Kangean
ta: கன்கென்

en: Kanggape
ta: காங்கேப்

en: Kangjia
ta: காங்சியா

en: Kango (Bas-Uélé District)
ta: காங்கோ (பாச்-உலே மாவட்டம்)

en: Kango (Tshopo District)
ta: காஙங்கோ (தசோபோ மாவட்டம்)

en: Kangri
ta: காங்ரி

en: Kaniet
ta: கனியட்

en: Kanikkaran
ta: கனிகரன்

en: Kaningdon-Nindem
ta: கனிங்டோன்-நின்டெம்

en: Kaningi
ta: கனின்கி

en: Kaningra
ta: கனிங்ரா

en: Kaninuwa
ta: கனினுவா

en: Kanite
ta: பநைட்

en: Kanjari
ta: கன்சாரி

en: Kanjobal, Western
ta: கன்சோபால்,மேற்கத்திய

en: Kanju
ta: கன்சு

en: Kankanaey
ta: கன்கனாயே

en: Kankanay, Northern
ta: கன்கனாய், வடக்கத்திய

en: Kannada
ta: கன்னடம்

en: Kannada Kurumba
ta: கன்னடா குரும்பா

en: Kanowit-Tanjong Melanau
ta: கனோவிட்-தான்சோங் மெலான்வ்

en: Kanoé
ta: கனியோ

en: Kansa
ta: கன்சா

en: Kantosi
ta: கான்டோசி

en: Kanu
ta: கனு

en: Kanufi
ta: கநுஃபி

en: Kanum, Bädi
ta: கநும், படி

en: Kanum, Ngkâlmpw
ta: கநும், நக்கால்மவ்

en: Kanum, Smärky
ta: காநும், ச்மாகி

en: Kanum, Sota
ta: கநும், சாடா

en: Kanuri
ta: கனுரி

en: Kanuri, Bilma
ta: கனுரி, பில்மா

en: Kanuri, Central
ta: கனுரி, மையம்

en: Kanuri, Manga
ta: கனுரி, மான்கா

en: Kanuri, Tumari
ta: கனுரி, துமாரி

en: Kanyok
ta: கான்யோன்

en: Kao
ta: கோ

en: Kaonde
ta: கயோன்ட்

en: Kap
ta: காப்

en: Kapin
ta: காபின்

en: Kapinawá
ta: கபினாவா

en: Kapingamarangi
ta: கபிங்கமலாராங்கி

en: Kapori
ta: கபோரி

en: Kapriman
ta: காப்ரிமன்

en: Kaptiau
ta: காபிடியாவ்

en: Kapya
ta: கபையா

en: Kaqchikel
ta: காக்சிகேல்

en: Kara (Central African Republic)
ta: காரா (மையம் ஆஃப்ரிகன் குடியரசு)

en: Kara (Korea)
ta: காரா (கொரியா)

en: Kara (Papua New Guinea)
ta: காரா (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Kara (Tanzania)
ta: காரா (தான்சானியா)

en: Kara-Kalpak
ta: காரா-கால்பாக்

en: Karaboro, Eastern
ta: கராபோரோ, கிழக்கத்திய

en: Karaboro, Western
ta: கராபோரோ, மேற்கு

en: Karachay-Balkar
ta: கராசாய்-பால்கர்

en: Karagas
ta: கரகாச்

en: Karaim
ta: காரைம்

en: Karajarri
ta: கராசேரி

en: Karajá
ta: கராசா

en: Karakhanid
ta: கராக்அனிட்

en: Karami
ta: கராமி

en: Karamojong
ta: கரமோசோங்

en: Karang
ta: கராங்

en: Karanga
ta: கரான்கா

en: Karankawa
ta: கரன்காவா

en: Karao
ta: கரோ

en: Karas
ta: கராச்

en: Karata
ta: கராதா

en: Karawa
ta: காராவா

en: Karbi
ta: கார்பி

en: Karbi, Amri
ta: கர்பி, அம்ரி

en: Kare (Central African Republic)
ta: கரே (மைய ஆப்பரிக்க குடியரசு)

en: Kare (Papua New Guinea)
ta: கரெ (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Karekare
ta: கரேகரே

en: Karelian
ta: கரேலியன்

en: Karen, Bwe
ta: கரென், பவே

en: Karen, Geba
ta: கரென், கெபா

en: Karen, Geko
ta: கரென், செகோ

en: Karen, Lahta
ta: கரென், லதா

en: Karen, Manumanaw
ta: கரேன், மனுமானவ்

en: Karen, Mobwa
ta: கரென், மோப்வா

en: Karen, Pa'o
ta: கரேன், ப்யோ

en: Karen, Paku
ta: கரேன், பாகு

en: Karen, Phrae Pwo
ta: கரேன், ஃபரே பவோ

en: Karen, Pwo Eastern
ta: கரேன், ப்வோ கிழக்கத்திய

en: Karen, Pwo Northern
ta: கரென், பவோ வடகத்திய

en: Karen, Pwo Western
ta: கரேன், பவோ மேற்கத்திய

en: Karen, S'gaw
ta: கரேன், ச'காவ்

en: Karen, Yinbaw
ta: கரென், யின்பாவ்

en: Karen, Yintale
ta: கரென், யின்டேல்

en: Karen, Zayein
ta: கரேன், சைய்ன்

en: Karenggapa
ta: காரிங்காபா

en: Karey
ta: கரைய்

en: Kari
ta: கரி

en: Karian
ta: கரியன்

en: Karingani
ta: கரின்கனி

en: Karipuna
ta: கரிபுனா

en: Karipúna Creole French
ta: கரிபனா கிரியோல் பிரஞ்சு

en: Karirí-Xocó
ta: கரிரி-சோகோ

en: Karitiâna
ta: கரிதியானா

en: Kariya
ta: கரியா

en: Kariyarra
ta: கரியார்ரா

en: Karkar-Yuri
ta: கார்கர்-யுரி

en: Karkin
ta: கார்கின்

en: Karko
ta: கார்கோ

en: Karnai
ta: கார்நாய்

en: Karo (Brazil)
ta: காரோ (ப்ரேசில்)

en: Karo (Ethiopia)
ta: கரோ (எதியோப்பியா)

en: Karok
ta: கரோக்

en: Karon
ta: கரோன்

en: Karon Dori
ta: கரோன் டோரி

en: Karore
ta: கரோர்

en: Karuwali
ta: கர்அவாலி

en: Kasanga
ta: கசான்கா

en: Kasem
ta: கசேம்

en: Kashaya
ta: கசாயா

en: Kashmiri
ta: காச்மீரி

en: Kashubian
ta: காச்யுபியன்

en: Kasiguranin
ta: கசிகுரனின்

en: Kaska
ta: காச்கா

en: Kaskean
ta: காச்கெயன்

en: Kasua
ta: காசௌவ்

en: Katabaga
ta: கதபாகா

en: Katang, Northern
ta: தெற்கத்திய கேடங்

en: Katang, Southern
ta: கேடங், தெற்க்கத்திய

en: Katawixi
ta: கதாவிசி

en: Katbol
ta: கட்போல்

en: Katcha-Kadugli-Miri
ta: காட்சா-கடுக்லி-மிரி

en: Kathoriya Tharu
ta: காரியா தார்

en: Kathu
ta: காது

en: Kati
ta: கடி

en: Katkari
ta: காட்கரி

en: Katla
ta: கட்லா

en: Kato
ta: கடு

en: Katso
ta: கட்சோ

en: Katu, Eastern
ta: காது, கிழக்கத்திய

en: Katu, Western
ta: காது, மேற்கத்திய

en: Katua
ta: கதுவா

en: Katukína
ta: கதுகினா

en: Katukína, Panoan
ta: கதுகினா, பனோன்

en: Kaulong
ta: கய்லங்

en: Kaur
ta: கௌர்

en: Kaure
ta: கவ்ரீ

en: Kaurna
ta: கௌர்னா

en: Kauwera
ta: காவ்வேரா

en: Kavalan
ta: கவாலன்

en: Kavet
ta: கவெட்

en: Kawacha
ta: கவாசா

en: Kawaiisu
ta: கவாய்சு

en: Kawe
ta: கவே

en: Kawi
ta: கவி

en: Kaxararí
ta: கசராரி

en: Kaxuiâna
ta: காசுயானா

en: Kayabí
ta: கயாபி

en: Kayagar
ta: கயாகர்

en: Kayah, Eastern
ta: கயாஃ, கிழக்கத்திய

en: Kayah, Western
ta: கயாஃ மேற்கு

en: Kayan
ta: காயன்

en: Kayan Mahakam
ta: கயன் மஆகம்

en: Kayan River Kayan
ta: கயான் ஆறு கயான்

en: Kayan, Baram
ta: கயான், பராம்

en: Kayan, Busang
ta: கயான்,புசாங்க்

en: Kayan, Kayan River
ta: கயான், கயான் ஆறு

en: Kayan, Mendalam
ta: கயான், மென்டலம்

en: Kayan, Rejang
ta: கயான்,ரெசாங்

en: Kayan, Wahau
ta: கயான், வாஉவ்

en: Kayapó
ta: கயாபோ

en: Kayardild
ta: கயார்டில்ட்

en: Kayaw
ta: காயாவ்

en: Kayeli
ta: கயேலி

en: Kayong
ta: கயோங்

en: Kayort
ta: கயோர்ட்

en: Kaytetye
ta: காய்டேடை

en: Kayupulau
ta: கயுபுலாவ்

en: Kazakh
ta: கசாக்ச்

en: Kazukuru
ta: கசுகுரு

en: Ke'o
ta: கெ'யோ

en: Keak
ta: கீயக்

en: Keapara
ta: கேபரா

en: Kedah Malay
ta: கெடாய் மலாய்

en: Kedang
ta: கெடங்

en: Keder
ta: கேடேர்

en: Keerray-Woorroong
ta: கீர்ரே-ஊர்ரூங்கு

en: Kehu
ta: கேஉ

en: Kei
ta: கெய்

en: Keiga
ta: கெய்கா

en: Kein
ta: கெய்ன்

en: Keiyo
ta: கெய்யோ

en: Kekchí
ta: கேக்சி

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
ta: கேலா(டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Kela (Papua New Guinea)
ta: கெலா (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Kelabit
ta: கெலாபிட்

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
ta: கேலெ (டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Kele (Papua New Guinea)
ta: கேலே (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Keley-I Kallahan
ta: கெலி-ஐ கல்லஉான்

en: Keliko
ta: கேலிகோ

en: Kelo
ta: கலோ

en: Kelon
ta: கெலோன்

en: Kemak
ta: கேமக்

en: Kembayan
ta: கெம்பயான்

en: Kemberano
ta: கெம்பெரான்னோ

en: Kembra
ta: கெம்பரா

en: Kemedzung
ta: கேம்மீசங்

en: Kemi Sami
ta: கெமி சாமி

en: Kemiehua
ta: கெ

en: Kemtuik
ta: கேம்டுய்க்

en: Kenaboi
ta: கேநாபோய்

en: Kenati
ta: கேநாட்டி

en: Kendayan
ta: கென்டயன்

en: Kendeje
ta: கென்டேசே

en: Kendem
ta: கென்டெம்

en: Kenga
ta: கென்கா

en: Keningau Murut
ta: கெனின்குவ் முருட்

en: Keninjal
ta: கெனின்சால்

en: Kensiu
ta: கென்சுய்

en: Kenswei Nsei
ta: கென்ச்வெய் நேசெய்

en: Kentish Sign Language, Old
ta: கென்டிச் கையொப்ப மொழி, பழைய

en: Kenyah, Wahau
ta: கென்யாஃ, வாஉவ்

en: Kenyan Sign Language
ta: கென்யான் கையொப்ப மொழி

en: Kenyang
ta: கென்யாங்

en: Kenyi
ta: கென்யி

en: Kenzi
ta: கென்சி

en: Keoru-Ahia
ta: கெயோரு-அஇயா

en: Kepkiriwát
ta: கெப்கிரிவாட்

en: Kepo'
ta: கேபோ

en: Kera
ta: கேரா

en: Kerak
ta: கேரக்

en: Kereho
ta: கெரேஓ

en: Kerek
ta: க்ரேக்

en: Keres, Eastern
ta: கெரேச், கிழக்கத்திய

en: Keres, Western
ta: கெரெச், மேற்கத்திய

en: Kerewe
ta: கெரேவே

en: Kerewo
ta: கெரேவோ

en: Kerinci
ta: கெரின்சி

en: Kesawai
ta: கெசாவாய்

en: Ket
ta: கெட்

en: Ketangalan
ta: கேதன்கலான்

en: Kete
ta: கேடே

en: Ketengban
ta: கெடெங்பன்

en: Ketum
ta: கேதும்

en: Kewa, East
ta: கேவா, கிழக்கு

en: Kewa, West
ta: கேவா, மேற்கு

en: Keyagana
ta: கெயாகனா

en: Kgalagadi
ta: ககாலாகடி

en: Khah
ta: கா

en: Khakas
ta: காகச்

en: Khalaj
ta: கலாச்

en: Khaling
ta: காலிங்

en: Kham, Eastern Parbate
ta: காம், கிழக்கத்திய பார்பாட்

en: Kham, Gamale
ta: காம், கமேல்

en: Kham, Sheshi
ta: காம், சேசி

en: Kham, Western Parbate
ta: காம், மேற்கத்திய பார்பெட்

en: Khamba
ta: காம்பா

en: Khamnigan Mongol
ta: கம்னிகன் மங்கோலியர்

en: Khams Tibetan
ta: காம்ச் திபெத்தியன்

en: Khamti
ta: காம்தி

en: Khamyang
ta: காம்யாங்

en: Khana
ta: கானா

en: Khandesi
ta: கான்டெசி

en: Khanty
ta: கான்டை

en: Khao
ta: காயோ

en: Kharam Naga
ta: காரம் நாகா

en: Kharia
ta: காரியா

en: Kharia Thar
ta: காரியா தார்

en: Khasi
ta: காசி

en: Khayo
ta: காயோ

en: Khazar
ta: காசர்

en: Khe
ta: க்ஏ

en: Khehek
ta: கஏகஏ

en: Khengkha
ta: கஏங்கஆ

en: Khetrani
ta: கஏட்ரானி

en: Khezha Naga
ta: கெசா நாகா

en: Khiamniungan Naga
ta: கியம்நியங்கன் நாகா

en: Khinalugh
ta: கஇனாலுஃ

en: Khirwar
ta: கிர்வார்

en: Khisa
ta: கிசா

en: Khlula
ta: கஉலா

en: Khmer
ta: கெமர்

en: Khmer, Middle (1400 to 1850 CE)
ta: கெஃமெர், மைய (1400 to 1850 CE)

en: Khmer, Northern
ta: கெஃமெர், வடக்கு

en: Khmer, Old
ta: கெஃமெர், பழைய

en: Khmu
ta: க்மு

en: Kho'ini
ta: கஓ'ய்னி

en: Khoekhoe
ta: கோக்கோ

en: Khoibu Naga
ta: கோய்பு நாகா

en: Kholok
ta: கோலோக்

en: Khorasani Turkish
ta: கோராசானி துருக்கி

en: Khorezmian
ta: கோர்ச்மியன்

en: Khotanese
ta: கோதனேச்

en: Khowar
ta: கோவார்

en: Khua
ta: காவ்

en: Khuen
ta: கஉயன்

en: Khumi Chin
ta: அவா (சைனா)

en: Khunsari
ta: கூன்சாரி

en: Khvarshi
ta: கவார்சி

en: Kháng
ta: காங்

en: Khün
ta: குன்

en: Kibala
ta: கிபாலா

en: Kibet
ta: கிபெட்

en: Kibiri
ta: கிபிரி

en: Kickapoo
ta: கிக்காபூ

en: Kija
ta: கிசா

en: Kikai
ta: கிகை

en: Kikuyu
ta: கிகுயு

en: Kildin Sami
ta: கில்டின் சாமி

en: Kilivila
ta: கிலிவிலா

en: Kiliwa
ta: கிலிவா

en: Kilmeri
ta: கில்மெரி

en: Kim
ta: கிம்

en: Kim Mun
ta: கிம் முன்

en: Kimaama
ta: கிம்மாமா

en: Kimaragang
ta: கிமாராகாங்

en: Kimbu
ta: கிம்பு

en: Kimbundu
ta: கிம்புன்டு

en: Kimki
ta: கிம்கி

en: Kimré
ta: கிம்ர்

en: Kinabalian
ta: கினபாலீயன்

en: Kinabatangan, Upper
ta: கினாபடான்கன், மேல்

en: Kinalakna
ta: கினாலக்னா

en: Kinamiging Manobo
ta: மனோபோவை கினாமிகிங்

en: Kinaray-A
ta: கின்னாரே-A

en: Kinga
ta: கிங்கா

en: Kinnauri
ta: கின்னாவ்ரி

en: Kinnauri, Bhoti
ta: கின்னாவ்ரி, போதி

en: Kinnauri, Chitkuli
ta: கின்னோரி, சிட்குலி

en: Kinnauri, Harijan
ta: கின்னாவ்ரி, ஆர்சன்

en: Kintaq
ta: கின்டாக்

en: Kinuku
ta: கினுகு

en: Kinyarwanda
ta: கின்யார்வன்டா

en: Kioko
ta: கியோகோ

en: Kiong
ta: கொய்ங்

en: Kiorr
ta: கியோர்

en: Kiowa
ta: க்யோவா

en: Kiowa Apache
ta: கியோவா அப்பாச்சி

en: Kipsigis
ta: கிப்சிகிச்

en: Kiput
ta: கிபுட்

en: Kir-Balar
ta: கிர்-பாலர்

en: Kire
ta: கைரே

en: Kirghiz
ta: கிர்கிச்

en: Kirike
ta: கிரிக்

en: Kirikiri
ta: கிரிகிரி

en: Kirmanjki (individual language)
ta: கிர்மனிச்கி (தனிப்பட்ட மொழி)

en: Kirya-Konzəl
ta: Kirya-konzəl

en: Kis
ta: கிச்

en: Kisa
ta: கிசா

en: Kisan
ta: கிசான்

en: Kisankasa
ta: கிசான்கசா

en: Kisar
ta: கிசார்

en: Kisi
ta: கிசி

en: Kisi, Southern
ta: கிசி, தெற்கத்திய

en: Kissi, Northern
ta: கிச்சி, வடக்கத்திய

en: Kistane
ta: கிச்டாநே

en: Kita Maninkakan
ta: கிடா மனினுகன்கான்

en: Kitan
ta: கிடான்

en: Kitsai
ta: கிட்சாய்

en: Kituba (Congo)
ta: கிதுபா (காங்கோ)

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
ta: கிதுபா (டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Kiunum
ta: கியுனம்

en: Kiwai, Northeast
ta: கிவாய், வடகிழக்கு

en: Kiwai, Southern
ta: கிவாய், தெற்கத்திய

en: Kizamani
ta: கிசாமனி

en: Kla-Dan
ta: கிளா-டான்

en: Klallam
ta: கலால்லம்

en: Klamath-Modoc
ta: கலாமத்-மோடோக்

en: Klao
ta: கலோவ்

en: Klias River Kadazan
ta: கிளியாச் நதி கடாசன்

en: Klingon
ta: க்ளிங்கான்

en: Knaanic
ta: கனாநிக்

en: Ko
ta: கோ

en: Koalib
ta: கோயலிப்

en: Koasati
ta: கௌசாடி

en: Koba
ta: கோபா

en: Kobiana
ta: கோபியானா

en: Kobo
ta: கோபோ

en: Kobol
ta: கோபோல்

en: Kobon
ta: கோபோன்

en: Koch
ta: கோச்

en: Kochila Tharu
ta: கோசிலா தாரு

en: Koda
ta: கோடா

en: Kodaku
ta: கோடாகு

en: Kodava
ta: கோடாவா

en: Kodeoha
ta: கோடியோஆ

en: Kodi
ta: கோடி

en: Kodia
ta: கோடியா

en: Koenoem
ta: க்யோனோயம்

en: Kofa
ta: கோஃபா

en: Kofei
ta: கோஃபேய்

en: Kofyar
ta: கோஃப்யார்

en: Koguryo
ta: கோகுர்யோ

en: Kohin
ta: கொஇன்

en: Kohistani Shina
ta: கோஇச்தானி சினா

en: Kohistani, Indus
ta: கோஇச்தானி, இன்டுச்

en: Koho
ta: கோஓ

en: Kohumono
ta: கோஉமோனோ

en: Koi
ta: கோய்

en: Koiali, Mountain
ta: கொய்யாலி, மலை

en: Koiari, Grass
ta: கொய்யரி,க்ராச்

en: Koireng
ta: கோய்ரெங்

en: Koitabu
ta: கோய்தபு

en: Koiwat
ta: கோய்வாட்

en: Kok Borok
ta: கோக் போரோக்

en: Kok-Nar
ta: கோக்-நார்

en: Kokata
ta: கோகாதா

en: Koke
ta: கோகெ

en: Koki Naga
ta: கோகி நாகா

en: Koko Babangk
ta: கோகோ பாபான்க்

en: Kokoda
ta: கோகோடா

en: Kokola
ta: கோகோலா

en: Kokota
ta: கோகோடா

en: Kol (Bangladesh)
ta: கோல் (பங்களாதேச்)

en: Kol (Cameroon)
ta: கோல் (கேமரூன்)

en: Kol (Papua New Guinea)
ta: கோல் (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Kola
ta: கோலா

en: Kolami, Northwestern
ta: கோலாமி, வடமேற்க்கத்திய

en: Kolami, Southeastern
ta: கோலமி, தென்கிழக்கத்திய

en: Kolbila
ta: கோல்பிலா

en: Koli, Kachi
ta: கோலி, காசி

en: Koli, Parkari
ta: கோலி, பார்கரி

en: Koli, Wadiyara
ta: கோலி, வடியரா

en: Kolibugan Subanon
ta: கோலிபுகன் சுபனான்

en: Koluwawa
ta: கோலுவாவா

en: Kom (Cameroon)
ta: கோம் (கேமரூன்)

en: Kom (India)
ta: கோம் (இந்தியா)

en: Koma
ta: கோமா

en: Komba
ta: கோம்பா

en: Kombai
ta: கோம்பி

en: Kombio
ta: கோம்பியோ

en: Komering
ta: கோமெரிங்

en: Komi
ta: கோமி

en: Komi-Permyak
ta: கோமி-பெர்மையக்

en: Komi-Zyrian
ta: கோமி- சைரியன்

en: Kominimung
ta: கோமினிமுங்

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
ta: கோமோ (டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Komo (Sudan)
ta: கோமோ (சூடான்)

en: Komodo
ta: கோமோடோ

en: Kompane
ta: கோம்பன்

en: Komyandaret
ta: கோம்யான்டரெட்

en: Kon Keu
ta: கோன் கெவ்

en: Konai
ta: கோனாய்

en: Konda
ta: கோன்டா

en: Konda-Dora
ta: கோன்டா-டோரா

en: Koneraw
ta: கோன்ராவ்

en: Kongo
ta: காங்கோ

en: Kongo, San Salvador
ta: காங்கோ, சான் சால்வடார்

en: Konjo, Coastal
ta: கோன்சோ, காச்டல்

en: Konjo, Highland
ta: கோன்சோ, அய்லாண்ட்

en: Konkani (individual language)
ta: கோன்கனி (தனிப்பட்ட மொழி)

en: Konkani (macrolanguage)
ta: கோன்கனி (மேக்ரா மொழி)

en: Konkani, Goan
ta: கோன்கனி, கோயன்

en: Konkomba
ta: கோன்கோம்பா

en: Konni
ta: கோன்னி

en: Kono (Guinea)
ta: கோனோ (குய்னா)

en: Kono (Nigeria)
ta: கோனோ (நைசீரியா)

en: Kono (Sierra Leone)
ta: கோனோ (சீரியா லியோனி)

en: Konomala
ta: கோனோமாலா

en: Konongo
ta: கோனான்கோ

en: Konso
ta: கோன்சோ

en: Konyak Naga
ta: கொன்யக் நாகா

en: Konyanka Maninka
ta: கொன்யங்கா மனிங்கா

en: Konzo
ta: கோன்சோ

en: Koongo
ta: கோன்கோ

en: Koonzime
ta: கோன்சிம்

en: Koorete
ta: கோரெட்

en: Kopar
ta: கோபர்

en: Kopkaka
ta: கோப்காகா

en: Korafe-Yegha
ta: கோராஃபே-ஏகா

en: Koraga, Korra
ta: கோராகா, கோர்ரா

en: Koraga, Mudu
ta: கோரகா, முது

en: Korak
ta: கோராக்

en: Korana
ta: கோரானா

en: Korandje
ta: கோரன்ட்செ

en: Korean
ta: கொரியன்

en: Korean Sign Language
ta: கொரியன் குறி மொழி

en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
ta: கொரியன், மைய (10ஆவது- 16ஆவது நூற்றாண்டு)

en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
ta: கொரியன், பழைய (3ஆவது- 9ஆவது நூற்றாண்டு.)

en: Koreguaje
ta: கோர்குயாசே

en: Koresh-e Rostam
ta: கோரேச்-ய் ரோச்டம்

en: Korku
ta: கோர்கு

en: Korlai Creole Portuguese
ta: கோர்லாய் க்ரிலோ போர்த்துக்கீசிய

en: Koro (Côte d'Ivoire)
ta: கோரோ (கோட் டி'இவோய்ரீ)

en: Koro (India)
ta: கோரோ (இந்தியா)

en: Koro (Papua New Guinea)
ta: கோரோ (பாபோ புதிய குய்னே)

en: Koro (Vanuatu)
ta: கோரோ (வனாட்டு)

en: Koro Nulu
ta: கோரோ (நுலு)

en: Koro Wachi
ta: கோரோ வாச்சி

en: Koro Zuba
ta: கோரோ சுபா

en: Koromfé
ta: கோரோம்ஃபெ

en: Koromira
ta: கோரோமிரா

en: Koronadal Blaan
ta: கொரோனாடல் பிளான்

en: Koroni
ta: கரோனி

en: Koropó
ta: கோரோபோ

en: Koroshi
ta: கோரோசி

en: Korowai
ta: கோரோவாய்

en: Korra Koraga
ta: கோர்ரா கோராகா

en: Korubo
ta: கோருபோ

en: Korupun-Sela
ta: கோருபுன்-சீலா

en: Korwa
ta: கோர்வா

en: Koryak
ta: கோர்யாக்

en: Kosadle
ta: கோசடல்

en: Kosarek Yale
ta: கோசாரெக் யால்

en: Kosena
ta: கோசெனா

en: Koshin
ta: கோசின்

en: Kosraean
ta: கோசரியன்

en: Kota (Gabon)
ta: கோதா (கபோன்)

en: Kota (India)
ta: கோதா (இந்தியா)

en: Kota Bangun Kutai Malay
ta: கோடா பான்குன் குதாய் மலாய்

en: Kota Marudu Talantang
ta: கோடா மருது தலான்டாங்

en: Kotafon Gbe
ta: கோடாஃபோன் கபே

en: Kotava
ta: கோடாவா

en: Koti
ta: கோடி

en: Kott
ta: கோட்

en: Kou
ta: கௌ

en: Kouya
ta: கௌயா

en: Kovai
ta: கோவைய்

en: Kove
ta: கோவ்

en: Kowaki
ta: கோவாகி

en: Kowiai
ta: கோவியாய்

en: Koy Sanjaq Surat
ta: கோய்-சன்சக் சூரத்

en: Koya
ta: கோயா

en: Koyaga
ta: கோயாகா

en: Koyo
ta: கோயோ

en: Koyra Chiini Songhay
ta: கோய்ரா சினி சோன்கே

en: Koyraboro Senni Songhai
ta: கோய்ராபோரோ சென்னி சாங்காய்

en: Koyukon
ta: கோயுகோன்

en: Kpagua
ta: கபாகுயா

en: Kpala
ta: கபாலா

en: Kpan
ta: கபான்

en: Kpasam
ta: கபாசம்

en: Kpati
ta: கபடி

en: Kpatili
ta: கபாதிலி

en: Kpelle
ta: கபேல்

en: Kpelle, Guinea
ta: கபேல்லே, குய்னியா

en: Kpelle, Liberia
ta: கபேலே, லிபீரியா

en: Kpessi
ta: கபேச்சி

en: Kplang
ta: கப்லாங்

en: Krache
ta: கராசே

en: Krahn, Eastern
ta: கராஃன், கிழக்கத்திய

en: Krahn, Western
ta: க்ராஃன், மேற்கத்திய

en: Krahô
ta: கராஓ

en: Kraol
ta: க்ராயோல்

en: Krenak
ta: கெரேநக்

en: Krevinian
ta: கரேவினியன்

en: Kreye
ta: கரேய்

en: Kriang
ta: கிரியங்

en: Krikati-Timbira
ta: க்ரிகாடி-திம்பிரா

en: Krio
ta: க்ரியோ

en: Kriol
ta: க்ரியோல்

en: Kriol English, Belize
ta: கிரியோல் ஆங்கிலம், பெலிச்

en: Krisa
ta: க்ரிசா

en: Krobu
ta: க்ரோபு

en: Krongo
ta: க்ரோன்கோ

en: Krumen, Plapo
ta: க்ருமென், ப்லாபோ

en: Krumen, Pye
ta: க்ருமென்,பை

en: Krumen, Tepo
ta: க்ருமன், தெபோ

en: Krung
ta: க்ருங்

en: Krymchak
ta: க்ரைம்சாக்

en: Kryts
ta: க்ரைட்ச்

en: Kua
ta: குயே

en: Kua-nsi
ta: குவா-ன்சி

en: Kuamasi
ta: குஅமாசி

en: Kuan
ta: குயன்

en: Kuanhua
ta: குயன்உவா

en: Kuanua
ta: குயனுவா

en: Kuanyama
ta: குயன்யாமா

en: Kubachi
ta: காபாசி

en: Kube
ta: குபே

en: Kubi
ta: குபி

en: Kubo
ta: குபோ

en: Kubu
ta: குபு

en: Kucong
ta: குகோங்

en: Kudiya
ta: குடியா

en: Kudmali
ta: குட்மாலி

en: Kudu-Camo
ta: குடு-கமமோ

en: Kufr Qassem Sign Language (KQSL)
ta: குபர் கூச்சேம் கையொ மொழி (குகூகைமொ)

en: Kugama
ta: குகாமா

en: Kugbo
ta: குக்போ

en: Kugu-Muminh
ta: குகு-முமின்ஃ

en: Kui (India)
ta: குய் (இந்தியா)

en: Kui (Indonesia)
ta: குய் (இந்தோனேசியா)

en: Kui, Dawik
ta: குய், தாவிக்

en: Kuijau
ta: குய்சௌ

en: Kuikúro-Kalapálo
ta: குய்குழோ-கலபாலோ

en: Kujarge
ta: குசார்ச்

en: Kuk
ta: குக்

en: Kukatja
ta: குகாட்சா

en: Kuke
ta: குகெ

en: Kukele
ta: குகெலெ

en: Kukna
ta: குக்னா

en: Kuku
ta: குக்கு

en: Kuku-Mangk
ta: குகு-மங்க்

en: Kuku-Mu'inh
ta: குகு-முய்'ஃ

en: Kuku-Ugbanh
ta: குகு-உக்பன்

en: Kuku-Uwanh
ta: குகு-உவான்ஃ

en: Kuku-Yalanji
ta: குகு-யலான்சி

en: Kula
ta: குலா

en: Kulango, Bondoukou
ta: குலாங்கோ, போன்டோவ்கோவ்

en: Kulango, Bouna
ta: குலாங்கோ, போவ்னா

en: Kulere
ta: குலெர்

en: Kulfa
ta: குல்ஃபா

en: Kulina Pano
ta: குலினா பனோ

en: Kulisusu
ta: குலிசுசு

en: Kullu Pahari
ta: குல்லு பஅரி

en: Kulon
ta: குலங்

en: Kulung (Nepal)
ta: குலங் (நேபாளம்)

en: Kulung (Nigeria)
ta: குலங் (நைசீரியா)

en: Kumalu
ta: குமாலு

en: Kumam
ta: குமாம்

en: Kuman (Papua New Guinea)
ta: குமன் (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Kuman (Russia)
ta: குமன் (ரச்யா)

en: Kumaoni
ta: குமௌனி

en: Kumarbhag Paharia
ta: குமார்ப்அக் பஅரியா

en: Kumba
ta: கும்பா

en: Kumbainggar
ta: கும்பெய்ன்கார்

en: Kumbaran
ta: கும்பர்கன்

en: Kumbewaha
ta: கும்பெவாஆ

en: Kumhali
ta: கும்ஆலி

en: Kumiai
ta: குமைய்

en: Kumukio
ta: குமுகியோ

en: Kumyk
ta: கும்யக்

en: Kumzari
ta: கும்சாரி

en: Kuna, Border
ta: குனா, எல்லை

en: Kuna, San Blas
ta: குனா, சான்,ப்லாச்

en: Kunama
ta: குனாமா

en: Kunbarlang
ta: குன்பர்லங்

en: Kunda
ta: குன்டா

en: Kundal Shahi
ta: குன்டல் சாகி

en: Kunduvadi
ta: குன்டுவாடி

en: Kung
ta: கங்

en: Kung-Ekoka
ta: குங்-எகோகா

en: Kungarakany
ta: குன்கராகானை

en: Kungardutyi
ta: குன்ங்கார்டுயி

en: Kunggari
ta: குன்ங்காரி

en: Kungkari
ta: குன்ங்காரி

en: Kuni
ta: குனி

en: Kuni-Boazi
ta: குனி-பௌசி

en: Kunigami
ta: குனிகாமி

en: Kunimaipa
ta: குனிமைய்பா

en: Kunja
ta: குன்சா

en: Kunjen
ta: குன்சென்

en: Kunyi
ta: குன்யி

en: Kunza
ta: குன்சா

en: Kuo
ta: குயோ

en: Kuot
ta: கோய்ட்

en: Kupa
ta: குபா

en: Kupang Malay
ta: குபாங் மலாய்

en: Kupia
ta: குபியா

en: Kupsabiny
ta: குப்சாபிநை

en: Kur
ta: குர்

en: Kura Ede Nago
ta: குரா எட் நாகோ

en: Kurama
ta: குராமா

en: Kuranko
ta: குரன்கோ

en: Kurdish
ta: குர்திச்

en: Kurdish, Central
ta: குர்திச், மைய

en: Kurdish, Northern
ta: குர்திச், வடக்கத்திய

en: Kurdish, Southern
ta: குர்திச், தெற்க்கத்திய

en: Kuri
ta: குரி

en: Kuria
ta: குரியா

en: Kurichiya
ta: குரிசியா

en: Kurmukar
ta: குர்முகார்

en: Kurnai
ta: குர்நாய்

en: Kurrama
ta: குர்ராமா

en: Kurti
ta: குர்தி

en: Kurtokha
ta: குர்டோக்ஆ

en: Kurudu
ta: குருடு

en: Kurukh
ta: குருஃ

en: Kurumba, Alu
ta: குரும்பா, அலு

en: Kurumba, Attapady
ta: குரும்பா-அட்டபாடி

en: Kurumba, Betta
ta: குரும்பா, பெட்டா

en: Kurumba, Jennu
ta: குரும்பா, சென்னு

en: Kurumba, Kannada
ta: குரும்பா, கன்னடா

en: Kurumba, Mullu
ta: குரும்பா, முல்லு

en: Kuruáya
ta: குருவ்யா

en: Kusaal
ta: குசால்

en: Kusaghe
ta: குசாக்ஃ

en: Kushi
ta: குசி

en: Kuskokwim, Upper
ta: குச்கோவிம், மேல்

en: Kusu
ta: குசு

en: Kusunda
ta: குசுன்டா

en: Kutenai
ta: குதேநைய்

en: Kutep
ta: குதெப்

en: Kuthant
ta: குதான்ட்

en: Kutong
ta: குடோங்

en: Kutto
ta: குட்டோ

en: Kutu
ta: குது

en: Kuturmi
ta: குடுர்மி

en: Kuuk Thaayorre
ta: கூக் தாயோர்ரே

en: Kuuk-Yak
ta: குய்கு-யாக்

en: Kuuku-Ya'u
ta: குய்கு-யா'ய்

en: Kuvale
ta: குவாலே

en: Kuvi
ta: குவி

en: Kuwaa
ta: குவா

en: Kuwaataay
ta: குவ்வாடாய்

en: Kuwema
ta: குவெமா

en: Kuy
ta: குய்

en: Kven Finnish
ta: க்வேன் பின்னிச்

en: Kw'adza
ta: கவா'ட்சா

en: Kwa
ta: க்வா

en: Kwa'
ta: க்வா'

en: Kwaami
ta: கவாமி

en: Kwadi
ta: கவாடி

en: Kwaio
ta: க்வையோ

en: Kwaja
ta: கவாசா

en: Kwak'wala
ta: குவாக்'வாலா

en: Kwakum
ta: க்வாகும்

en: Kwalhioqua-Tlatskanai
ta: கவால்இயோகுவா-தலாட்ச்கனாய்

en: Kwama
ta: கவானா

en: Kwambi
ta: கவாம்பி

en: Kwamera
ta: கவாமெரா

en: Kwami
ta: கவாமி

en: Kwamtim One
ta: கவாம்திம் ஒன்

en: Kwandu
ta: க்வாடு

en: Kwang
ta: க்வாங்

en: Kwanga
ta: கவான்கா

en: Kwangali
ta: கவான்கலி

en: Kwanja
ta: கவான்சா

en: Kwara'ae
ta: கவாரா'ய்

en: Kwasio
ta: கவாசியோ

en: Kwaya
ta: கவாயா

en: Kwaza
ta: கவாசா

en: Kwegu
ta: கவேகு

en: Kwer
ta: கவெர்

en: Kwerba
ta: கவெர்பா

en: Kwerba Mamberamo
ta: கவேர்பாமாம்பெராமோ

en: Kwere
ta: கவேரே

en: Kwerisa
ta: கவேரிசா

en: Kwese
ta: குவேச்

en: Kwesten
ta: கவேச்டென்

en: Kwini
ta: கிவினி

en: Kwinsu
ta: க்வின்சு

en: Kwinti
ta: க்வின்தி

en: Kwoma
ta: கவோமா

en: Kwomtari
ta: கவோம்தரி

en: Kxoe
ta: கசியோ

en: Kyak
ta: கயாக்

en: Kyaka
ta: கயாகா

en: Kyan-Karyaw Naga
ta: கியன்-கார்யாவ் நாகா

en: Kyanga
ta: கேயன்கா

en: Kyenele
ta: கையைனேலே

en: Kyerung
ta: கயேருங்

en: Kâte
ta: காட்

en: Kélé
ta: கேலே

en: Kölsch
ta: கோல்ச்

en: Kɛlɛngaxo Bozo
ta: கேலங்காசோ போசோ

en: La'bi
ta: லா'பி

en: Laal
ta: லால்

en: Laari
ta: லாரி

en: Laarim
ta: லாரிம்

en: Laba
ta: லாபா

en: Label
ta: விளக்கச்சீட்டு

en: Labir
ta: லபிர்

en: Labo
ta: லாபோ

en: Labo Phowa
ta: லேபோ போவா

en: Labu
ta: லாபு

en: Labuk-Kinabatangan Kadazan
ta: லாபுக்-கினாபதாங்கன் கடசான்

en: Lacandon
ta: லகான்டோன்

en: Lachi
ta: லாசி

en: Lachi, White
ta: லாச்சி, வெள்ளை

en: Lachiguiri Zapotec
ta: லாச்சிகுரி சாபோடெக்

en: Lachixío Zapotec
ta: லாச்சிக்சியோ சாபோடெக்

en: Ladakhi
ta: லடாக்இ

en: Ladin
ta: லடின்

en: Ladino
ta: லடினோ

en: Ladji Ladji
ta: லாட்சி லாட்சி

en: Laeko-Libuat
ta: லாக்யோ-லிபுயட்

en: Lafofa
ta: லாஃபோபா

en: Laghu
ta: லாகு

en: Laghuu
ta: லாகுய்

en: Lagwan
ta: லக்வான்

en: Laha (Indonesia)
ta: லஆ (இந்தோனேசியா)

en: Laha (Viet Nam)
ta: லஆ (வியன் நாம்)

en: Lahanan
ta: லஆனன்

en: Lahnda
ta: லாஅன்டா

en: Lahta Karen
ta: லதா கரென்

en: Lahu
ta: லாஉ

en: Lahu Shi
ta: லாஉ சி

en: Lahul Lohar
ta: லாஉல் லோஅர்

en: Laimbue
ta: லைமெபுய்

en: Laitu Chin
ta: லைடு சின்

en: Laiyolo
ta: லையோலோ

en: Lak
ta: லாக்

en: Laka (Chad)
ta: லாகா (சாட்)

en: Lakalei
ta: லகாலெய்

en: Lake Miwok
ta: மிவோக் ஏரி

en: Lakha
ta: லாக்ஆ

en: Laki
ta: லாகி

en: Lakkia
ta: லாக்கியா

en: Lakon
ta: லகோன்

en: Lakondê
ta: லகோன்ட்

en: Lakota
ta: லகோடா

en: Lakota Dida
ta: லகோடா டிடா

en: Lakurumau
ta: லக்குருமா

en: Lala
ta: லாலா

en: Lala-Bisa
ta: லாலா-பிசா

en: Lala-Roba
ta: லாலா-ரோபா

en: Lalana Chinantec
ta: லாலானா சினான்டெக்

en: Lalia
ta: லாலியா

en: Lalo, Dongshanba
ta: லாலோ, டோங்சான்பா

en: Lalo, Xishanba
ta: லாலோ, சிச்யன்பா

en: Lalu, Eastern
ta: லாலு, கிழக்கத்திய

en: Lalu, Western
ta: லாலு, மேற்கத்திய

en: Lama (Togo)
ta: லாமா (டோகோ)

en: Lama Bai
ta: லாமா பாய்

en: Lamaholot
ta: லமாஓலோட்

en: Lamalama
ta: லாமாலாமா

en: Lamalera
ta: வமேல்ரா

en: Lamang
ta: லாமங்

en: Lamatuka
ta: லமாதுகா

en: Lamba
ta: லாம்பா

en: Lambadi
ta: லம்பாடி

en: Lambayeque Quechua
ta: லம்பாயெக் கியூச்சுவா

en: Lambichhong
ta: லம்பிக்ஆங்

en: Lamboya
ta: லம்போயா

en: Lambya
ta: லாம்ப்யா

en: Lame
ta: லாமீ

en: Lamenu
ta: லமெனு

en: Lamja-Dengsa-Tola
ta: லமாசா-டெங்சா-டுலா

en: Lamkang
ta: லாம்காங்

en: Lamma
ta: லாம்மா

en: Lamnso'
ta: லாம்ன்சோ

en: Lamogai
ta: லமோகாய்

en: Lampung Api
ta: லம்பங் அபி

en: Lampung Nyo
ta: லாம்புங் நையோ

en: Lamu
ta: லாமு

en: Lanas Lobu
ta: லனாச் லோபு

en: Landoma
ta: லான்டோமா

en: Lang'e
ta: லான்ச்

en: Langam
ta: லஙஃகம்

en: Langbashe
ta: லங்பாசே

en: Langnian Buyang
ta: லாங்னியன் வாங்காங்

en: Lango (South Sudan)
ta: லாங்கோ (தெற்கு சூடான்)

en: Lango (Uganda)
ta: லான்கோ (உகாண்டா)

en: Langobardic
ta: லங்கோபார்டிக்

en: Langue des signes de Belgique Francophone
ta: லாங்ய் டெச் சைன்ச் டீ பெல்கிக்யு பிரான்கோபோன்

en: Lanima
ta: லனிமா

en: Lanoh
ta: லனோஃ

en: Lao
ta: லாவோ

en: Lao Naga
ta: லோ நாகா

en: Laomian
ta: லௌமியன்

en: Laopang
ta: லயோபாங்

en: Laos Sign Language
ta: லாவோச் கையொப்ப மொழி

en: Lapaguía-Guivini Zapotec
ta: லாபாகுய்யா- குய்வினி சபோடெக்

en: Laragia
ta: லராகியா

en: Larantuka Malay
ta: லாரன்துகா மலாய்

en: Lardil
ta: லார்டில்

en: Larevat
ta: லரெவட்

en: Large Flowery Miao
ta: பெரிய ஃப்ளவரி மையோ

en: Lari
ta: லாரி

en: Larike-Wakasihu
ta: லாரிகே-வகாசிஉ

en: Laro
ta: லாரோ

en: Larteh
ta: லார்டெஃ

en: Laru
ta: லாரு

en: Las Delicias Zapotec
ta: லாச் டேலிசியச் சபோடெக்

en: Lasalimu
ta: லாசாலிமு

en: Lasgerdi
ta: லாச்செர்டி

en: Lashi
ta: லாசி

en: Lasi
ta: லசி

en: Late Middle Chinese
ta: தாமதமான நடுத்தர சீன

en: Latgalian
ta: காட்டலான்

en: Latin
ta: லத்தீன்

en: Latu
ta: லது

en: Latundê
ta: லதுன்ட்

en: Latvian
ta: லாட்வியன்

en: Latvian Sign Language
ta: லாட்வியன் கையொப்ப மொழி

en: Latvian, Standard
ta: லாட்வியன், இயல்பான

en: Lau
ta: லாவ்

en: Laua
ta: லுயா

en: Lauan
ta: லவ்யன்

en: Lauje
ta: லவ்செ

en: Laura
ta: லாரா

en: Laurentian
ta: லௌரென்டியன்

en: Lautu Chin
ta: லௌடு சின்

en: Lavatbura-Lamusong
ta: லவாட்புரா-லமுசாங்

en: Laven
ta: லவென்

en: Lavi
ta: லாவி

en: Lavukaleve
ta: லவுகாலெவ்

en: Lawa, Eastern
ta: லாவா, கிழக்கத்திய

en: Lawa, Western
ta: லாவா, மேற்கத்திய

en: Lawangan
ta: லவான்கன்

en: Lawu
ta: லாவு

en: Lawunuia
ta: லாவுநுயா

en: Layakha
ta: லயாக்ஆ

en: Laz
ta: லாச்

en: Lealao Chinantec
ta: லையலோ சின்னாடெக்

en: Leco
ta: லெகோ

en: Ledo Kaili
ta: லெடோ கைலி

en: Leelau
ta: லீலாவ்

en: Lefa
ta: லெஃபா

en: Lega-Mwenga
ta: லெகா-மவென்கா

en: Lega-Shabunda
ta: லெகா-சாபுன்டா

en: Legbo
ta: லெக்போ

en: Legenyem
ta: லெசென்யேம்

en: Lehali
ta: வெஆலி

en: Lehalurup
ta: லெஅலுரப்

en: Lehar
ta: லெஎர்

en: Leinong Naga
ta: லெய்னாங் நாகா

en: Leipon
ta: லைபோன்

en: Leizhou Chinese
ta: லீசோவ் சீனா

en: Lelak
ta: லெலாக்

en: Lele (Chad)
ta: லெலீ (சாட்)

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
ta: லேலெ (டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Lele (Guinea)
ta: லேலெ (குய்னா)

en: Lele (Papua New Guinea)
ta: லெலெ (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Lelemi
ta: லெலெமி

en: Lelepa
ta: லெலேபா

en: Lembata, South
ta: லெம்பாட்டா, தெற்கு

en: Lembata, West
ta: லெம்பாட்டா, மேற்கு

en: Lembena
ta: லெம்பெனா

en: Lemerig
ta: லெமெரிக்

en: Lemio
ta: லெமியோ

en: Lemnian
ta: லெமினியன்

en: Lemolang
ta: லெமோலாங்

en: Lemoro
ta: லெமோரோ

en: Lenakel
ta: லெனாகெல்

en: Lenca
ta: லென்கா

en: Lendu
ta: லென்டு

en: Lengilu
ta: லென்கிலு

en: Lengo
ta: லென்கோ

en: Lengola
ta: லென்கோலா

en: Leningitij
ta: லெனிங்திச்

en: Lenje
ta: லென்ச்

en: Lenkau
ta: லென்க்வ்

en: Lenyima
ta: லென்யிமா

en: Lepcha
ta: லெப்சா

en: Lepki
ta: லெப்கி

en: Lepontic
ta: லெபோன்டிக்

en: Lere
ta: லேரே

en: Lese
ta: லெச்

en: Lesing-Gelimi
ta: லெசிங்-செலிமி

en: Letemboi
ta: லேதேம்போய்

en: Leti (Cameroon)
ta: லெடி (கேமரூன்)

en: Leti (Indonesia)
ta: லெதி (இந்தோனேசியா)

en: Levantine Arabic
ta: லேவன்டைன் அராபிக்

en: Levuka
ta: லெவுகா

en: Lewo
ta: லெவோ

en: Lewo Eleng
ta: லெவோ எலெங்

en: Lewotobi
ta: லெவோடோபி

en: Leyigha
ta: லெயிகா

en: Lezghian
ta: லெச்க்இயன்

en: Lhokpu
ta: லோக்பு

en: Lhomi
ta: லோமி

en: Li'o
ta: லை'யோ

en: Liabuku
ta: லியாபுகு

en: Liana-Seti
ta: லியானா-சேடி

en: Liangmai Naga
ta: லியங்மைய் நாகா

en: Lianshan Zhuang
ta: லைன்சான் சூயாங்

en: Liberia Kpelle
ta: லிபீரியா கபேலே

en: Liberian English
ta: லிபெரியன் ஆங்கிலம்

en: Libido
ta: லிபிடோ

en: Libinza
ta: லிபின்சா

en: Libon Bikol
ta: லிபான் பிகோல்

en: Liburnian
ta: லிபர்னியன்

en: Libyan Arabic
ta: லிபைன் அராபிக்

en: Libyan Sign Language
ta: லிப்யான் கையொப்ப மொழி

en: Lidzonka
ta: லிட்சோன்கா

en: Ligbi
ta: லிக்பி

en: Ligenza
ta: லிசென்சா

en: Ligurian
ta: லிகுரியன்

en: Ligurian (Ancient)
ta: லிக்குரியன் (பழமையான)

en: Lihir
ta: லிஇர்

en: Lijili
ta: லிசிலி

en: Lika
ta: லிகா

en: Liki
ta: லிகி

en: Likila
ta: லிகிலா

en: Likuba
ta: லிகுபா

en: Likum
ta: லிகும்

en: Likwala
ta: லிக்வாலா

en: Lilau
ta: லிலௌவ்

en: Lillooet
ta: லில்லோயட்

en: Limassa
ta: லிமாசா

en: Limba, East
ta: லிம்பா, கிழக்கு

en: Limba, West-Central
ta: லிம்பா, மேற்கு-மையம்

en: Limbu
ta: லிம்பு

en: Limbum
ta: லிம்பும்

en: Limburgan
ta: லிம்பர்கன்

en: Limi
ta: லிமி

en: Limilngan
ta: லிமிலின்கன்

en: Limos Kalinga
ta: லிமோச் கலிங்கா

en: Linear A
ta: லீனியர் எ

en: Lingala
ta: லின்காலா

en: Lingao
ta: லிங்கோ

en: Lingarak
ta: லின்கராக்

en: Lingua Franca
ta: லிங்குவா பிரான்கா

en: Lingua Franca Nova
ta: லிங்வா ப்ரான்ச்கா நோவா

en: Lipan Apache
ta: லிபன் அப்பாச்சி

en: Lipo
ta: லிபோ

en: Lisabata-Nuniali
ta: லிசாபாடா-நுனியாலி

en: Lisela
ta: லிசேலா

en: Lish
ta: லிச்

en: Lishana Deni
ta: லிசானா டெனி

en: Lishanid Noshan
ta: லிச்அநிட் நோச்அன்

en: Lishán Didán
ta: லிசான் திடன்

en: Lisu
ta: லிசு

en: Literary Chinese
ta: லிட்டெராரி சைனீச்

en: Lithuanian
ta: லிதுவேனியன்

en: Lithuanian Sign Language
ta: லிதுவேனியன் கையொப்ப மொழி

en: Lithuanian, Old
ta: லிதுவேனியன், பழைய

en: Litzlitz
ta: லிட்ச்லிட்ச்

en: Liujiang Zhuang
ta: லியுசியாங் சூயாங்

en: Liuqian Zhuang
ta: லியுக்யன் சூயாங்

en: Liv
ta: லிவ்

en: Livvi
ta: லிவ்வி

en: Lo-Toga
ta: லோ-டோகா

en: Loarki
ta: லோர்கி

en: Lobala
ta: லோபாலா

en: Lobi
ta: லோபி

en: Lobu, Lanas
ta: லோபு,லனாச்

en: Lobu, Tampias
ta: லோபு, தாம்பியாச்

en: Lodhi
ta: லோதி

en: Logba
ta: லோக்பா

en: Logir
ta: லாசர்

en: Logo
ta: சின்னம்

en: Logol
ta: லோகோல்

en: Logooli
ta: லோகோலி

en: Logorik
ta: லோகோரிக்

en: Logudorese Sardinian
ta: லோகுடோர்ச் சார்டினியன்

en: Lohar, Gade
ta: லோஅரு, காடே

en: Lohar, Lahul
ta: லோஅர், லாஉல்

en: Lohorung
ta: லோஓரங்

en: Loja Highland Quichua
ta: லோசா ஐலேண்ட் க்யுசோவ்

en: Lojban
ta: லோச்பன்

en: Lokaa
ta: லோக்கா

en: Loke
ta: லோக்

en: Loko
ta: லோகோ

en: Lokoya
ta: லோகோயா

en: Lola
ta: லோலா

en: Lolak
ta: லோலாக்

en: Lole
ta: லோல்

en: Lolo
ta: லோலோ

en: Loloda
ta: லோலோடா

en: Lolopo
ta: லோலோபோ

en: Lolopo, Southern
ta: லோலோபோ, தெற்கத்திய

en: Loma (Côte d'Ivoire)
ta: லோமா (கோட் டி'இவோய்ரீ)

en: Loma (Liberia)
ta: லோமா (லைபீரியா)

en: Lomaiviti
ta: லோமைய்விடி

en: Lomavren
ta: லோமவ்ரென்

en: Lombard
ta: லோம்பார்ட்

en: Lombi
ta: லோம்பி

en: Lombo
ta: லோம்போ

en: Lomwe
ta: லோம்வே

en: Lomwe, Malawi
ta: லோம்வே, மாலாவி

en: Loncong
ta: லோன்கோங்

en: Long Phuri Naga
ta: லாங் பூரி நாகா

en: Long Wat
ta: லாங் வாட்

en: Longgu
ta: லோன்க்கு

en: Longto
ta: லாங்கோ

en: Longuda
ta: லோன்குடா

en: Loniu
ta: லோனிவ்

en: Lonwolwol
ta: லோன்வோல்வோல்

en: Lonzo
ta: லோன்சா

en: Loo
ta: லோ

en: Lopa
ta: லோபா

en: Lopi
ta: லோபி

en: Lopit
ta: லோபிட்

en: Lorang
ta: லோரங்

en: Lorediakarkar
ta: லோர்டியாகர்கர்

en: Loreto-Ucayali Spanish
ta: லோர்டோ-உகாயாலி ச்பானிச்

en: Lote
ta: லோட்

en: Lotha Naga
ta: லோதா நாகா

en: Lotud
ta: லோடுட்

en: Lou
ta: லோவ்

en: Louisiana Creole
ta: லூசியானா கிரியோல்

en: Loun
ta: லோன்

en: Loup A
ta: லூப் எ

en: Loup B
ta: லூப் பி

en: Low German
ta: கீழ் செர்மன்

en: Lower Burdekin
ta: கீழ் பர்டெக்கின்

en: Lower Chehalis
ta: கீழ் செஅலிச்

en: Lower Grand Valley Dani
ta: கீழ் கிராண்ட் வாலி டானி

en: Lower Nossob
ta: கீழ் நோசோப்

en: Lower Silesian
ta: கீழ் சைல்சியன்

en: Lower Sorbian
ta: கீழ் சோபியன்

en: Lower Southern Aranda
ta: கீழ் தெற்க்கத்திய அரன்டா

en: Lower Ta'oih
ta: கீழ் ta'oih

en: Lower Tanana
ta: கீழ் தாநய்னா

en: Lowland Oaxaca Chontal
ta: லோலேண்ட் ஓக்சாகா சோன்டால்

en: Lowland Tarahumara
ta: தாழ்நில தாராஊமாரா

en: Loxicha Zapotec
ta: லோசிசா சபோடெக்

en: Lozi
ta: லோசி

en: Luang
ta: லுயங்

en: Luba-Katanga
ta: லூபா-கடான்கா

en: Luba-Lulua
ta: லூபா-லுலுயா

en: Lubila
ta: லுபிலா

en: Lubu
ta: லுபு

en: Lubuagan Kalinga
ta: லுபுயகன் கலிங்கா

en: Luchazi
ta: லுசாசி

en: Lucumi
ta: லுசுமி

en: Ludian
ta: லுதியன்

en: Lufu
ta: லுஃபு

en: Lugbara
ta: லுக்பரா

en: Luguru
ta: லுகுரு

en: Luhu
ta: லுஊ

en: Luimbi
ta: லுய்ம்பி

en: Luiseno
ta: லுய்செனோ

en: Lukpa
ta: லுக்பா

en: Lule
ta: லூலே

en: Lule Sami
ta: லூலி சாமி

en: Lumba-Yakkha
ta: லும்பா-யாக்கா

en: Lumbu
ta: லும்பு

en: Lumun
ta: லுமுன்

en: Luna
ta: லூனா

en: Lunanakha
ta: லுனானக்ஆ

en: Lunda
ta: லுன்டா

en: Lundayeh
ta: லுன்டேயஃ

en: Lungalunga
ta: லுங்காலுங்கா

en: Lungga
ta: லங்கா

en: Luo (Cameroon)
ta: லோ (கேமரூன்)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ta: லோ (கென்யா மற்றும் தான்சானியா)

en: Luopohe Hmong
ta: லூபோஏ ச்மாங்

en: Luri
ta: லுரி

en: Luri, Northern
ta: லூரி, வடக்கத்திய

en: Luri, Southern
ta: லூரி, தெற்கத்திய

en: Lusengo
ta: லுசென்கோ

en: Lushai
ta: லுசாய்

en: Lushootseed
ta: லுசூட்சீட்

en: Lusi
ta: லூசி

en: Lusitanian
ta: லூசிநானியன்

en: Lutos
ta: லுடோச்

en: Luvale
ta: லுவால்

en: Luwati
ta: லுவாடி

en: Luwian, Cuneiform
ta: லுவியன், க்யூனிஃபார்ம்

en: Luwian, Hieroglyphic
ta: லூவியன்,இரோக்லைபிக்

en: Luwo
ta: லுவோ

en: Luxembourgish
ta: லக்சம்போகிச்

en: Luyana
ta: லுயானா

en: Luyia
ta: லுயியா

en: Lwalu
ta: லவாலு

en: Lwel
ta: ல்வெல்

en: Lycian
ta: லைசியன்

en: Lydian
ta: லிடியன்

en: Lyngngam
ta: லேன்ங்நகம்

en: Lyélé
ta: லேய்லெ

en: Láadan
ta: லாடன்

en: Láá Láá Bwamu
ta: லா லா பவாமு

en: Lü
ta: லு

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
ta: மா (டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Ma (Papua New Guinea)
ta: மா (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Ma Manda
ta: மா மன்டா

en: Ma'anyan
ta: மா'ன்யன்

en: Ma'di
ta: மா'டி

en: Ma'di, Southern
ta: மா'டி, தெற்கத்திய

en: Ma'ya
ta: மா'யா

en: Maa
ta: மா

en: Maaka
ta: மாக்கா

en: Maasina Fulfulde
ta: மாசினா ஃபுல்ஃபுல்

en: Maay
ta: மாய்

en: Maba (Chad)
ta: மாபா (சாட்)

en: Maba (Indonesia)
ta: மாபா (இந்தோனேசியா)

en: Mabaale
ta: மபாலெ

en: Mabaan
ta: மாபான்

en: Mabaka Valley Kalinga
ta: மபாகா வாலி கலிங்கா

en: Mabire
ta: மபிர்

en: Maca
ta: மாகா

en: Macaguaje
ta: மகாகுயச்

en: Macaguán
ta: மகாகுயன்

en: Macanese
ta: மகனேச்

en: Macedo-Romanian
ta: மேச்டு-மேசடோனியன்

en: Macedonian
ta: மேசடோனியன்

en: Macedonian, Ancient
ta: மெசடோனியன், பழமையான

en: Machame
ta: மசாம்

en: Machiguenga
ta: மெசிக்யன்கா

en: Machinere
ta: மெசினரி

en: Machinga
ta: மாசிங்கா

en: Maco
ta: மாகோ

en: Macuna
ta: மாகுனா

en: Macushi
ta: மாகுசி

en: Mada (Cameroon)
ta: மாடா (கேமரூன்)

en: Mada (Nigeria)
ta: மாடா (நைசீரியா)

en: Madagascar Sign Language
ta: மடகாச்கர் கையொப்ப மொழி

en: Madak
ta: மடாக்

en: Madhi Madhi
ta: மேதி மேடி

en: Madi
ta: மடி

en: Madurese
ta: மதுரெச்

en: Mae
ta: மய்

en: Maek
ta: மேக்

en: Maeng Itneg
ta: மேங் இட்னெக்

en: Maewo, Central
ta: மியாவோ, மையம்

en: Mafa
ta: மாஃபா

en: Mafea
ta: மாஃப்யா

en: Mag-Indi Ayta
ta: மாக்-இந்தி அய்டா

en: Mag-antsi Ayta
ta: மாக்-அன்டிசி அய்டா

en: Magahi
ta: மகாஇ

en: Magar, Eastern
ta: மகார், கிழக்கத்திய

en: Magar, Western
ta: மகார், மேற்கத்திய

en: Magbukun Ayta
ta: மாக்புகுன் அய்டா

en: Magdalena Peñasco Mixtec
ta: மக்டலீனா பெனாச்கோ மிக்ச்டெக்

en: Magoma
ta: மகோமா

en: Magori
ta: மகோரி

en: Maguindanaon
ta: மகுயன்டனோன்

en: Magɨ (Madang Province)
ta: மாகி (மடாங் ப்ரோவின்ச்)

en: Magɨyi
ta: மாகி

en: Mahali
ta: மஆலி

en: Mahasu Pahari
ta: மஅசு பஅரி

en: Mahican
ta: மஇகான்

en: Mahongwe
ta: மஓங்வே

en: Mahou
ta: மாஓவ்

en: Mai Brat
ta: மாய் ப்ராட்

en: Maia
ta: மையா

en: Maiadomu
ta: மாய்யடோமு

en: Maiani
ta: மையானி

en: Maidu, Northeast
ta: மைய்டு, வடகிழக்கு

en: Maidu, Northwest
ta: மாய்டு, வடமேற்கத்திய

en: Maidu, Valley
ta: மைய்டு, வாலி

en: Maii
ta: மாய்

en: Mailu
ta: மைய்லு

en: Maindo
ta: மெய்டோ

en: Mainfränkisch
ta: மைன்ஃப்ரங்கிச்ச்

en: Mainstream Kenyah
ta: மெய்ன்ச்டீரிம் கென்யாஃ

en: Mairasi
ta: மைய்ராசி

en: Maisin
ta: மைய்சின்

en: Maithili
ta: மய்திலி

en: Maiwa (Indonesia)
ta: மைய்வா (இந்தோனேசியா)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
ta: மாய்வா (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Maiwala
ta: மைய்வாலா

en: Majang
ta: மசாங்

en: Majera
ta: மசேரா

en: Majhi
ta: மச்இ

en: Majhwar
ta: மச்வார்

en: Majukayang Kalinga
ta: மதுகயாங் கலிங்கா

en: Mak (China)
ta: மாக் (சீனா)

en: Mak (Nigeria)
ta: மாக் (நைசீரியா)

en: Makaa
ta: மாக்கா

en: Makah
ta: மக்ஆ

en: Makalero
ta: மகாலெரோ

en: Makasae
ta: மகாச்யா

en: Makasar
ta: மகாசார்

en: Makassar Malay
ta: மாகாச்சார் மலாய்

en: Makayam
ta: மகாயாம்

en: Makhuwa
ta: மக்உவா

en: Makhuwa-Marrevone
ta: மக்உவா-மார்ரெவோன்

en: Makhuwa-Meetto
ta: மாக்உவா-மேட்டோ

en: Makhuwa-Moniga
ta: மாக்உவா-மோனிகா

en: Makhuwa-Saka
ta: மக்உவாச-சாகா

en: Makhuwa-Shirima
ta: மக்உவா-சீரிமா

en: Makian, East
ta: மகின், கிழக்கு

en: Makian, West
ta: மகியன், மேற்கு

en: Maklew
ta: மாக்லெவ்

en: Makolkol
ta: மகோல்கோல்

en: Makonde
ta: மாகோன்ட்

en: Maku'a
ta: மாக்கு'யா

en: Makuri Naga
ta: மாகுரி நாகா

en: Makuráp
ta: மாகுராப்

en: Makwe
ta: மக்வே

en: Makyan Naga
ta: மக்யான் நாகா

en: Mal
ta: மால்

en: Mal Paharia
ta: மால் பஆரியா

en: Mala (Nigeria)
ta: மாலா (நைசீரியா)

en: Mala (Papua New Guinea)
ta: மாலா (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Mala Malasar
ta: மாலா மாலாசார்

en: Malaccan Creole Malay
ta: மலாக்கன் க்ரீயோல் மலாய்

en: Malaccan Creole Portuguese
ta: கோர்லாய் க்ரிலோ போர்த்துக்கீசிய

en: Malagasy
ta: மலகாசி

en: Malagasy, Antankarana
ta: மலகாசி, ஆனங்கரனா

en: Malagasy, Bara
ta: மலகாசி, பாரா

en: Malagasy, Masikoro
ta: மலகாசி, மசிகோரோ

en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
ta: மலகாசி, வடக்கத்திய பெட்சிமிசாராகா

en: Malagasy, Plateau
ta: மலகாசி, ப்ளேன்வ்

en: Malagasy, Sakalava
ta: மலகாசி, சகாலாவா

en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
ta: மலகாசி, தெற்கத்திய பெட்சிமிசிராகா

en: Malagasy, Tandroy-Mahafaly
ta: மலகாசி, தன்ரோய்-மஆஃபாலை

en: Malagasy, Tanosy
ta: மலகாசி, டனோசி

en: Malagasy, Tesaka
ta: மலகாசி, டேசாகா

en: Malagasy, Tsimihety
ta: மலகாசி, ட்சிமிஏடி

en: Malak Malak
ta: மாகாச்சார் மலாய்

en: Malalamai
ta: மலாலாமைய்

en: Malango
ta: மலாங்கோ

en: Malankuravan
ta: மலன்குரன்

en: Malapandaram
ta: மலபான்டரம்

en: Malaryan
ta: மலர்யன்

en: Malas
ta: மலாச்

en: Malasar
ta: மலாசர்

en: Malasar, Mala
ta: மாலாசார், மாலா

en: Malavedan
ta: மாலாவேதன்

en: Malawi Lomwe
ta: மலாவி லோம்வே

en: Malawi Sena
ta: மாலாவி சேனா

en: Malawian Sign Language
ta: மலேவியன் கையொப்ப மொழி

en: Malay (individual language)
ta: மலாய் (தனி மொழி)

en: Malay (macrolanguage)
ta: மலாய் (மேக்ரோ மொழி)

en: Malay, Ambonese
ta: மலாய், அம்போனேச்

en: Malay, Baba
ta: மலாய், பாபா

en: Malay, Bacanese
ta: மலாய், பகாநேச்

en: Malay, Balinese
ta: மலாய், பலினீச்

en: Malay, Banda
ta: மலாய், பான்டா

en: Malay, Berau
ta: மலாய், பெருவ்

en: Malay, Bukit
ta: மலாய், புகிட்

en: Malay, Central
ta: மலாய், மையம்

en: Malay, Cocos Islands
ta: மலாய், கோகோச் தீவுகள்

en: Malay, Jambi
ta: மலாய், சாம்பி

en: Malay, Kedah
ta: மலாய், கெடாய்

en: Malay, Kota Bangun Kutai
ta: மலாய், கோடா பான்குன் குதாய்

en: Malay, Kupang
ta: மலாய், குபாங்

en: Malay, Larantuka
ta: மலாய், லாரன்துகா

en: Malay, Makassar
ta: மலாய், மாகாச்சார்

en: Malay, Manado
ta: மலாய், மானடோ

en: Malay, North Moluccan
ta: மலாய், வடக்கு மோருக்கான்

en: Malay, Old
ta: மலாய், பழைய

en: Malay, Papuan
ta: மலாய், பாபுயன்

en: Malay, Pattani
ta: மலாய், பத்தானி

en: Malay, Sabah
ta: மலாய், சபாய்

en: Malay, Standard
ta: மலாய், இயல்பான

en: Malay, Tenggarong Kutai
ta: மலாய், டெங்கலோங் குட்டை

en: Malayalam
ta: மலையாளம்

en: Malayic Dayak
ta: மலாயிக் தயாக்

en: Malaynon
ta: மாலைனான்

en: Malayo
ta: மலாயோ

en: Malaysian Sign Language
ta: மலேசியன் கையொப்ப மொழி

en: Malba Birifor
ta: மால்பா பிரைஃபோர்

en: Male (Ethiopia)
ta: மேல் (எத்தியோப்பியா)

en: Male (Papua New Guinea)
ta: மேல் (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Malecite-Passamaquoddy
ta: ரேல்சைட்-பாச்சமாக்யோட்டி

en: Maleng
ta: மலெங்

en: Maleu-Kilenge
ta: மலெய்-கிலென்ச்

en: Malfaxal
ta: மால்ஃபாசால்

en: Malgana
ta: மல்கானா

en: Malgbe
ta: மால்க்பெ

en: Mali
ta: மாலி

en: Malila
ta: மாலிலா

en: Malimba
ta: மாலிம்பா

en: Malimpung
ta: மாலிம்புங்

en: Malinaltepec Me'phaa
ta: மலினால்டேபேக் மே'பாஅ

en: Malo
ta: மாலோ

en: Malol
ta: மலோல்

en: Maltese
ta: மல்டீச்

en: Maltese Sign Language
ta: மல்டீச் கையொப்ப மொழி

en: Malua Bay
ta: மலுயா பெ

en: Malvi
ta: மால்வி

en: Malyangapa
ta: மால்யான்காபா

en: Maléku Jaíka
ta: மேல்கு சாய்கா

en: Mam
ta: மாம்

en: Mama
ta: மாமா

en: Mamaa
ta: மாம்மா

en: Mamaindé
ta: மாமைன்ட்

en: Mamanwa
ta: மாமன்வா

en: Mamara Senoufo
ta: மாமாரா செனூஃபோ

en: Mamasa
ta: மாமாசா

en: Mambae
ta: மாம்பியா

en: Mambai
ta: மாம்பி

en: Mambila, Cameroon
ta: மாம்பியா, கேமரூன்

en: Mambila, Nigeria
ta: மாம்பியா, நைசீரியா

en: Mamboru
ta: மாம்போரு

en: Mambwe-Lungu
ta: மாப்வே-லங்கு

en: Mampruli
ta: மாம்புருலி

en: Mamuju
ta: மாமுசு

en: Mamulique
ta: மாமுலிக்யூ

en: Mamusi
ta: மமுசி

en: Mamvu
ta: மாம்வு

en: Man Met
ta: மென் மெட்

en: Manado Malay
ta: மானடோ மலாய்

en: Manam
ta: மனாம்

en: Manambu
ta: மனாம்பு

en: Manangba
ta: மனாங்பா

en: Manangkari
ta: மனாங்கரி

en: Manchu
ta: மன்சு

en: Manda (Australia)
ta: மன்டா (ஆச்திரேலியா)

en: Manda (India)
ta: மான்டா (இந்தியா)

en: Manda (Tanzania)
ta: மான்டா (தான்சானியா)

en: Mandahuaca
ta: மன்டாஉயாகா

en: Mandaic
ta: மான்டியாக்

en: Mandaic, Classical
ta: மென்டியாக், பாரம்பரிய

en: Mandan
ta: மான்டன்

en: Mandandanyi
ta: மடன்டான்யி

en: Mandar
ta: மன்டர்

en: Mandara
ta: மன்டரா

en: Mandari
ta: மான்டரி

en: Mandarin Chinese
ta: மேன்டரின் சைனீச்

en: Mandaya
ta: மன்டரா

en: Mandeali
ta: மேன்டெயலி

en: Mander
ta: மேன்டெர்

en: Mandingo
ta: மென்டிங்கோ

en: Mandinka
ta: மன்டின்கா

en: Mandjak
ta: மன்ட்சக்

en: Mandobo Atas
ta: மான்டோபோ அட்லாச்

en: Mandobo Bawah
ta: மேன்டோபோ பவாஃ

en: Manduri, Baga
ta: மான்டுரி, பாகா

en: Manem
ta: மாநெம்

en: Mang
ta: மாங்

en: Manga Kanuri
ta: மான்கா கனுரி

en: Mangala
ta: மங்கலா

en: Mangareva
ta: மங்கரேவா

en: Mangarrayi
ta: மன்கராயி

en: Mangas
ta: மன்கச்

en: Mangayat
ta: மங்காயட்

en: Mangbetu
ta: மங்பெது

en: Mangbutu
ta: மாங்புது

en: Mangerr
ta: மேனசர்

en: Mangga Buang
ta: மாங்கராய்

en: Manggarai
ta: மாங்கராய்

en: Mango
ta: மாம்பழம்

en: Mangole
ta: மன்கோல்

en: Mangseng
ta: மாங்செங்

en: Mangue
ta: மாங்

en: Manichaean Middle Persian
ta: மணிசேயன் மைய பெர்சியன்

en: Manide
ta: மேனிடே

en: Manikion
ta: மணிகியோன்

en: Maninka, Konyanka
ta: மானின்கா, கோன்யான்கா

en: Maninka, Sankaran
ta: மனின்கா, சன்கரன்

en: Maninkakan, Eastern
ta: மணின்ககான், கிழக்கத்திய

en: Maninkakan, Kita
ta: மனினுகன்கான், கிடா

en: Maninkakan, Western
ta: மனின்காகன், மேற்கத்திய

en: Manipa
ta: மணிபா

en: Manipuri
ta: மணிபுரி

en: Manipuri, Old
ta: மணிபூரி, பழைய

en: Mankanya
ta: மன்கான்யா

en: Mankiyali
ta: மன்கியாலி

en: Manna-Dora
ta: மன்னா-டோரா

en: Mannan
ta: மன்னன்

en: Mano
ta: மனோ

en: Manobo, Agusan
ta: மனோபோ, அகுசன்

en: Manobo, Ata
ta: மநோபோ,அடா

en: Manobo, Cotabato
ta: மனோபோ, கோடபாடோ

en: Manobo, Dibabawon
ta: மனோபோ, திபாபாவோன்

en: Manobo, Ilianen
ta: மனோபோ, இலியனென்

en: Manobo, Kinamiging
ta: சினாமிகுய்ன் மனோபோ

en: Manobo, Matigsalug
ta: மனோபோ, மதிக்சாருக்

en: Manobo, Obo
ta: மனோபோ, ஒபோ

en: Manobo, Rajah Kabunsuwan
ta: மனோபோ, ராசாஃ கபுன்சுவன்

en: Manobo, Sarangani
ta: மனோபோ, சரங்கனி

en: Manobo, Western Bukidnon
ta: மனோபோ, மேற்கத்திய புகிடோன்

en: Manombai
ta: மனோம்பாய்

en: Mansaka
ta: மன்சாகா

en: Mansi
ta: மான்சி

en: Mansoanka
ta: மன்சோயன்கா

en: Manta
ta: மான்டா

en: Mantsi
ta: மான்ட்சி

en: Manumanaw Karen
ta: மனுமானவ் கரேன்

en: Manx
ta: மான்ச்

en: Manya
ta: மான்யா

en: Manyawa
ta: மென்யாவா

en: Manyika
ta: மன்யிகா

en: Manza
ta: மான்சா

en: Mao Naga
ta: மாவோ நாகா

en: Maonan
ta: மௌனான்

en: Maore Comorian
ta: மியோர் கோமோரியன்

en: Maori
ta: மௌரி

en: Mape
ta: மெப்

en: Mapena
ta: மாபெனா

en: Mapia
ta: மாபியா

en: Mapidian
ta: மாபிடியன்

en: Mapos Buang
ta: மாபோச் பௌங்க்

en: Mapoyo
ta: மாபோயா

en: Mapudungun
ta: மபுடுன்கன்

en: Mapun
ta: மாபுன்

en: Maquiritari
ta: மகுய்ரிதாரி

en: Mara Chin
ta: மராசி

en: Marachi
ta: மராசி

en: Maraghei
ta: மராக்எய்

en: Maragus
ta: மராகுச்

en: Maram Naga
ta: மாரம் நாகா

en: Marama
ta: மராமா

en: Maranao
ta: மரானோவ்

en: Maranunggu
ta: மரானுன்க்கு

en: Mararit
ta: மராரிட்

en: Marathi
ta: மராத்தி

en: Marathi, Old
ta: மராத்தி, பழைய

en: Marau
ta: மாரவ்

en: Marba
ta: மார்பா

en: Mardin Sign Language
ta: மாரிடைம் கையொப்ப மொழி

en: Maremgi
ta: மரெம்கி

en: Marenje
ta: மரென்ச்

en: Marfa
ta: மார்ஃபா

en: Margany
ta: மார்கனி

en: Marghi Central
ta: மார்கி மையம்

en: Marghi South
ta: மார்கி தெற்கு

en: Margos-Yarowilca-Lauricocha Quechua
ta: மார்கோச்-யாரோவில்கா-லாவ்ரிகோசா க்யுசோவ்

en: Margu
ta: மார்கு

en: Mari (East Sepik Province)
ta: மாரி (கிழக்கு சேபிக் ப்ரோவின்ச்)

en: Mari (Madang Province)
ta: மாரி (மடாங் ப்ரோவின்ச்)

en: Mari (Russia)
ta: மாரி (ருச்யா)

en: Mari, Eastern
ta: மாரி, கிழக்கத்திய

en: Mari, Western
ta: மாரி, மேற்கத்திய

en: Maria (India)
ta: மரியா (இந்தியா)

en: Maria (Papua New Guinea)
ta: மரியா (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Maria, Dandami
ta: மரியா, டான்டமி

en: Maricopa
ta: மரிகோபா

en: Maridan
ta: மாரிடன்

en: Maridjabin
ta: மரிடிசாபின்

en: Marik
ta: மாரிக்

en: Marimanindji
ta: மரிமானின்ட்சி

en: Marind
ta: மரின்ட்

en: Marind, Bian
ta: மரின்ட், பியன்

en: Maring
ta: மரிங்

en: Maring Naga
ta: மரிங் நாகா

en: Maringarr
ta: மாரிங்கர்

en: Marino
ta: மரினோ

en: Mariri
ta: மாரிரி

en: Maritime Sign Language
ta: மாரிடைம் கையொப்ப மொழி

en: Maritsauá
ta: மாரிட்சாவா

en: Mariyedi
ta: மரியேடி

en: Marka
ta: மார்கா

en: Markweeta
ta: மார்க்வேடா

en: Marma
ta: மர்மா

en: Marovo
ta: மரோவோ

en: Marquesan, North
ta: மார்க்யுசன், வடக்கு

en: Marquesan, South
ta: மார்க்யுசன், தெற்கு

en: Marra
ta: மார்ரா

en: Marriammu
ta: மாரியாம்மு

en: Marrithiyel
ta: மார்ரிதியல்

en: Marrucinian
ta: மார்ருணினியன்

en: Marshallese
ta: மார்சலீசீ

en: Marsian
ta: மார்சியன்

en: Martha's Vineyard Sign Language
ta: மார்தா'ச் வின்யார்ட் கையொப்ப மொழி

en: Marti Ke
ta: மார்டி கீ

en: Martu Wangka
ta: மார்து வாங்கா

en: Martuyhunira
ta: மார்துய்அனிரா

en: Maru
ta: மாரு

en: Marwari
ta: மார்வாரி

en: Marwari (India)
ta: மார்வாரி (இந்தியா)

en: Marwari (Pakistan)
ta: மார்வாரி (பாகிச்தான்)

en: Marúbo
ta: மாருபோ

en: Masaaba
ta: மாசாபா

en: Masadiit Itneg
ta: மசாடிட் இட்னெக்

en: Masai
ta: மசாய்

en: Masalit
ta: மசாலிட்

en: Masana
ta: மாசானா

en: Masbatenyo
ta: மாச்பாடென்யோ

en: Masela, Central
ta: மசேலா, மையம்

en: Masela, East
ta: மசேலா, கிழக்கு

en: Masela, West
ta: மசேலா, மேற்கு

en: Mashco Piro
ta: மாச்கோ பிரோ

en: Mashi (Nigeria)
ta: மாசி (நைசீரியா)

en: Mashi (Zambia)
ta: மாசி (சாம்பியா)

en: Masikoro Malagasy
ta: மலகாசி

en: Masimasi
ta: மாசிமாசி

en: Masiwang
ta: மாசிவான்ங்

en: Maskelynes
ta: மாச்கெலைநெச்

en: Maslam
ta: மச்லாம்

en: Masmaje
ta: மாச்மாசே

en: Massalat
ta: மாச்சாலட்

en: Massep
ta: மாச்செப்

en: Matagalpa
ta: மதகால்பா

en: Matal
ta: மட்டல்

en: Matambwe
ta: மாடம்ப்வே

en: Matbat
ta: மேட்பேட்

en: Matengo
ta: மதென்கோ

en: Matepi
ta: மதேபி

en: Matigsalug Manobo
ta: மதிக்சாருக் மனோபோ

en: Matipuhy
ta: மதிபுஏ

en: Matlatzinca, Atzingo
ta: மட்லாட்சின்கா, அட்சிங்கோ

en: Matlatzinca, San Francisco
ta: மடுலாட்சின்கா, சான் பிரான்சிச்கோ

en: Matngala
ta: மத்ங்கலா

en: Mato
ta: மாடோ

en: Mato Grosso Arára
ta: மாடோ க்ரோசோ அரா

en: Mator
ta: மாடோர்

en: Matsés
ta: மட்செச்

en: Mattole
ta: மட்டோல்

en: Matu Chin
ta: மாடு சின்

en: Matukar
ta: மதுகர்

en: Matumbi
ta: மாதும்பி

en: Matya Samo
ta: மத்யா சமோ

en: Matís
ta: மாதிச்

en: Maung
ta: மயுங்

en: Mauritian Sign Language
ta: மாரிடைம் கையொப்ப மொழி

en: Mauwake
ta: மௌவேக்

en: Mawa (Chad)
ta: மாவா (சாட்)

en: Mawa (Nigeria)
ta: மாவா (நைசீரியா)

en: Mawak
ta: மவாக்

en: Mawan
ta: மவான்

en: Mawayana
ta: மவாயானா

en: Mawchi
ta: மாவ்சி

en: Mawes
ta: மாவேச்

en: Maxakalí
ta: மசாக்கலி

en: Maxi Gbe
ta: மேக்சி சிபிஇ

en: Maya Samo
ta: மாயா சாமோ

en: Mayaguduna
ta: மாயாகுடுனா

en: Mayan, Epigraphic
ta: மயான், எபிகிராபிக்

en: Mayangna
ta: மாயாகுனா

en: Mayawali
ta: மாயவாலி

en: Mayeka
ta: மயேகா

en: Mayi-Kulan
ta: மாயி-குலன்

en: Mayi-Thakurti
ta: மாயி-தக்க்த்தி

en: Mayi-Yapi
ta: மாயி-யாபி

en: Mayo
ta: மேயோ

en: Mayogo
ta: மயோகோ

en: Mayoyao Ifugao
ta: மயாயோ இஃபுகோ

en: Mazagway
ta: மசாக்வே

en: Mazahua, Central
ta: மசாஉவா, மையம்

en: Mazahua, Michoacán
ta: மசாஉவா, மிசோவாகன்

en: Mazaltepec Zapotec
ta: மசால்டெபெக் சபோடெக்

en: Mazanderani
ta: மசான்டெராணி

en: Mazatec, Ayautla
ta: மசடெக், அயுயாட்லா

en: Mazatec, Chiquihuitlán
ta: மசாடெக்,சிகுய்உய்ட்லன்

en: Mazatec, Huautla
ta: மசாடெக், உயாட்லா

en: Mazatec, Ixcatlán
ta: மசசடெக், இச்கேட்லான்

en: Mazatec, Jalapa De Díaz
ta: மசாடெக், சலாபா டீ டியாச்

en: Mazatec, Mazatlán
ta: மசாட்லன், மசட்லன்

en: Mazatec, Puebla
ta: மசாடெக், புப்லா

en: Mazatec, San Jerónimo Tecóatl
ta: மசாடெக், சான் செரோனிமொ டெகோட்ல்

en: Mazatec, Soyaltepec
ta: மசாட்க், சோயால்டெபெக்

en: Mazatlán Mazatec
ta: மசட்லன் மசாட்லன்

en: Mazatlán Mixe
ta: மசாட்லன் மிக்சிம்

en: Mba
ta: மபா

en: Mbala
ta: மபாலா

en: Mbalanhu
ta: மபலான்உ

en: Mbandja
ta: ம்பன்ட்சா

en: Mbangala
ta: மபாங்கலா

en: Mbangi
ta: மபான்கி

en: Mbangwe
ta: ம்பங்வே

en: Mbara (Australia)
ta: ம்பரா (ஆச்திரேலியா)

en: Mbara (Chad)
ta: மபாரா (சாட்)

en: Mbariman-Gudhinma
ta: ம்பாரிமன்-குதின்மா

en: Mbati
ta: மபாடி

en: Mbato
ta: பாடோ

en: Mbay
ta: மபை

en: Mbe
ta: மபே

en: Mbe'
ta: மபே'

en: Mbelime
ta: மபெலைம்

en: Mbembe, Cross River
ta: ம்பெம்பெ, குறுக்கு நதி

en: Mbembe, Tigon
ta: ம்பெம்பெ, திகோன்

en: Mbere
ta: மபெர்

en: Mbesa
ta: மபேசா

en: Mbessa
ta: ம்பேச்சா

en: Mbo (Cameroon)
ta: ம்போ (கேமரூன்)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
ta: போ (காங்கோ குடியரசு)

en: Mboi
ta: மபோய்

en: Mboko
ta: மபோகோ

en: Mbole
ta: மபோல்

en: Mbonga
ta: மபோங்கா

en: Mbongno
ta: போங்னோ

en: Mbosi
ta: மபோசி

en: Mbowe
ta: மபோம்வே

en: Mbre
ta: மப்ரே

en: Mbudum
ta: ம்புடும்

en: Mbugu
ta: மபுகு

en: Mbugwe
ta: மபக்வே

en: Mbuk
ta: மபுக்

en: Mbuko
ta: மபுகோ

en: Mbukushu
ta: மபுகுசூ

en: Mbula
ta: மபுலா

en: Mbula-Bwazza
ta: ம்புலா-பவாச்சா

en: Mbule
ta: மப்ஃளூ

en: Mbulungish
ta: மபுலங்கிச்

en: Mbum
ta: ம்பும்

en: Mbunda
ta: ம்புன்டா

en: Mbunga
ta: மபுங்கா

en: Mburku
ta: புர்கு

en: Mbuun
ta: எம்பூன்

en: Mbwela
ta: மப்வேலா

en: Mbyá Guaraní
ta: மபையா குயராணி

en: Me'en
ta: மெ'ன்

en: Me'phaa, Acatepec
ta: மீ'பா, அகாடேபெக்

en: Me'phaa, Azoyú
ta: மீ'பா, அசோயு

en: Me'phaa, Malinaltepec
ta: மே'பாஅ மலினால்டேபேக்

en: Me'phaa, Tlacoapa
ta: மீ'பா, தலாபநெக்

en: Medebur
ta: மெடேபுர்

en: Medefaidrin
ta: மெடெஃபைட்ரின்

en: Media Lengua
ta: மீடியா லென்குவா

en: Median
ta: மேடியன்

en: Mednyj Aleut
ta: மெட்னிச் அலியுட்

en: Medumba
ta: மெடும்பா

en: Mefele
ta: மெபெவே

en: Megam
ta: மேகம்

en: Megleno Romanian
ta: மெக்லெனோ ரோமானியன்

en: Mehek
ta: மெஎக்

en: Mehináku
ta: மெஇனாகு

en: Mehri
ta: மேஅரி

en: Mekeo
ta: மேக்கெயோ

en: Mekmek
ta: மெக்மெக்

en: Mekwei
ta: மெக்வெய்

en: Mel-Khaonh
ta: மெல்-கான்

en: Melanau, Central
ta: மெலானாவ், மையம்

en: Melanau, Daro-Matu
ta: மெலானோவ், டாரோ-மடு

en: Melanau, Kanowit-Tanjong
ta: மெலான்வ், கனோவிட்-தான்சோங்

en: Melanau, Sibu
ta: மெலானாவ், சிபு

en: Mele-Fila
ta: மெலெ-ஃபிலா

en: Melo
ta: ரெலோ

en: Melpa
ta: மெல்பா

en: Memoni
ta: மெமோனி

en: Mendalam Kayan
ta: மென்டலம் கயான்

en: Mendankwe-Nkwen
ta: மென்டங்வே-நக்வென்

en: Mende (Papua New Guinea)
ta: மென்ட் (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Mende (Sierra Leone)
ta: மென்டே (சீர்ரா லியோன்)

en: Mengaka
ta: மெங்காகா

en: Mengen
ta: மென்சென்

en: Mengisa
ta: மெங்கிசா

en: Menka
ta: மென்கா

en: Menominee
ta: மெனோமினீ

en: Mentawai
ta: மென்டாவாய்

en: Menya
ta: மென்யா

en: Meohang, Eastern
ta: மியோஆங், கிழக்கத்திய

en: Meohang, Western
ta: மியோஅங், மேற்கத்திய

en: Meoswar
ta: மெசோவார்

en: Mer
ta: மெர்

en: Meramera
ta: மேராமேரா

en: Merei
ta: மெரெய்

en: Merey
ta: மெரைய்

en: Meriam Mir
ta: மெரியம் மீர்

en: Merlav
ta: மெர்லவ்

en: Meroitic
ta: மெரோய்டிக்

en: Meru
ta: மெரு

en: Merwari
ta: மெர்வாரி

en: Mesaka
ta: மெசாகா

en: Mescalero-Chiricahua Apache
ta: மெச்காலேரோ-சிரிகாஔ அபாசே

en: Mese
ta: மேச்

en: Meskwaki
ta: மெச்க்வாகி

en: Mesme
ta: மெச்மீ

en: Mesmes
ta: மெச்மெச்

en: Mesopotamian Arabic
ta: மெசோபோதாமியன் அராபிக்

en: Mesqan
ta: மெச்கன்

en: Messapic
ta: மெச்சாபிக்

en: Meta'
ta: மெட்டா'

en: Metlatónoc Mixtec
ta: மெட்லாடோனோக் மிக்ச்டெக்

en: Mewari
ta: மெவாரி

en: Mewati
ta: மெவாடி

en: Mexican Sign Language
ta: மெக்சிகன் கையொப்ப மொழி

en: Meyah
ta: மேயாஃ

en: Mezontla Popoloca
ta: மெசோன்ட்லா போபோலோகா

en: Mezquital Otomi
ta: மெச்குவல் ஓட்டோமி

en: Mfinu
ta: மஃபினு

en: Mfumte
ta: மஃபும்ட்

en: Mgbolizhia
ta: ம்பாலிசியா

en: Mi'kmaq
ta: மி'க்மாக்

en: Miahuatlán Zapotec
ta: மியாஉயட்லன் சபோடெக்

en: Miami
ta: மியாமி

en: Mian
ta: மியன்

en: Miani
ta: மியானி

en: Miao, Chuanqiandian Cluster
ta: மியோ,சுயன்க்யன்டியன் க்ளச்டெர்

en: Miao, Eastern Qiandong
ta: மையோ, கிழக்கத்திய குய்டாங்

en: Miao, Eastern Xiangxi
ta: மையோ, கிழக்கத்திய சியங்சி

en: Miao, Horned
ta: மியோ, ஆர்ன்டு

en: Miao, Large Flowery
ta: மையோ, பெரிய ஃப்ளவெரி

en: Miao, Northern Qiandong
ta: மியோ, வடக்கத்திய க்யன்டோங்

en: Miao, Small Flowery
ta: மையோ, சிறிய ஃப்ளவெரி

en: Miao, Southern Qiandong
ta: மையோ, தெற்க்கத்திய குய்டாங்

en: Miao, Western Xiangxi
ta: மையோ, மேற்கத்திய சியாங்சி

en: Michif
ta: மிக்இஃப்

en: Michigamea
ta: மிசிகேமியா

en: Michoacán Mazahua
ta: மோபன் மாயா

en: Michoacán Nahuatl
ta: மைக்கோவாகன் நஊவாட்

en: Mid Grand Valley Dani
ta: மிட் கிராண்ட் வாலி டானி

en: Mid-Southern Banda
ta: மைய-தெற்கத்திய பான்டா

en: Middle Armenian
ta: மைய அர்மேனியன்

en: Middle Breton
ta: மைய ப்ரெடன்

en: Middle Cornish
ta: மைய கோர்னிச்

en: Middle Dutch (ca. 1050-1350)
ta: டச்சு மைய (ca. 1050-1350)

en: Middle English (1100-1500)
ta: மைய ஆங்கிலம் (1100-1500)

en: Middle French (ca. 1400-1600)
ta: மைய பிரெஞ்சு (ca. 1400-1600)

en: Middle High German (ca. 1050-1500)
ta: மைய உயரமான செர்மன் (ca. 1050-1500)

en: Middle Hittite
ta: மைய இட்டீ

en: Middle Irish (900-1200)
ta: மைய ஐரிச் (900-1200)

en: Middle Khmer (1400 to 1850 CE)
ta: மைய கெஃமெர் (1400 to 1850 CE)

en: Middle Korean (10th-16th cent.)
ta: மைய கொரியன் (10ஆவது- 16ஆவது நூற்றாண்டு)

en: Middle Low German
ta: மைய கீழ் செர்மன்

en: Middle Mongolian
ta: மைய மங்கோலியன்

en: Middle Newar
ta: நடுத்தர நெவார்

en: Middle Watut
ta: மைய வாட்டட்

en: Middle Welsh
ta: மைய வெல்ச்

en: Midob
ta: மிட்டோப்

en: Mien, Biao-Jiao
ta: மைய்ன், பியோ-சியோ

en: Mien, Iu
ta: மைன், யு

en: Migaama
ta: மிகாமா

en: Migabac
ta: மிகாபாக்

en: Migum
ta: மிகும்

en: Miju-Mishmi
ta: இது-மிச்மி

en: Mikasuki
ta: மிகாசுகி

en: Mili
ta: மிலி

en: Miltu
ta: மில்து

en: Miluk
ta: மிலுக்

en: Milyan
ta: மில்யான்

en: Min Bei Chinese
ta: சைனீச்

en: Min Dong Chinese
ta: மின் டோங் சைனீச்

en: Min Nan Chinese
ta: சைனீச்

en: Min Zhong Chinese
ta: மின் சௌங் சைனீச்

en: Mina (Cameroon)
ta: மினா (கேமரூன்)

en: Minaean
ta: மின்னாயன்

en: Minang
ta: மினாங்

en: Minangkabau
ta: மிநாங்காபோ

en: Minanibai
ta: மினானிபாய்

en: Minaveha
ta: மினாவ்ஆ

en: Minderico
ta: மின்டிரிகோ

en: Mindiri
ta: மின்டிரி

en: Mingang Doso
ta: மிங்காங் டோசோ

en: Mingrelian
ta: மிங்ரேலியன்

en: Minica Huitoto
ta: மினிகா ஊட்டோடோ

en: Minidien
ta: மினிடியன்

en: Minjungbal
ta: மிசுங்பால்

en: Minkin
ta: மின்கின்

en: Minoan
ta: மினோயன்

en: Minokok
ta: மினோகோக்

en: Minriq
ta: மின்ரிக்

en: Mintil
ta: மின்டில்

en: Minyag, Eastern
ta: மின்யாங், கிழக்கத்திய

en: Minyag, Western
ta: மின்யாக், மேற்கத்திய

en: Minz Zhuang
ta: மின்ச் சூயாங்

en: Miqie
ta: மிக்குய்

en: Mirandese
ta: மிரன்டேச்

en: Miraya Bikol
ta: மிராயா பிகோல்

en: Mirgan
ta: மிர்கன்

en: Miriti
ta: மிரிதி

en: Miriwoong
ta: மிரிவோங்

en: Miriwoong Sign Language
ta: அய்போங் கையொப்ப மொழி

en: Mirning
ta: மிர்னிங்

en: Miship
ta: மிச்இப்

en: Misima-Panaeati
ta: மிசிமா-பனேயாதி

en: Mising
ta: மைய்சின்

en: Mitla Zapotec
ta: சபோடெக்

en: Mitlatongo Mixtec
ta: மிக்ச்டெபெக் மிக்ச்டெக்

en: Mittu
ta: மிட்டு

en: Mituku
ta: மிட்துகு

en: Miu
ta: மிய்யூ

en: Miwa
ta: மிவா

en: Miwok, Bay
ta: மிவோக், பைய்

en: Miwok, Central Sierra
ta: மிவோக், மையம் சைர்ரா

en: Miwok, Coast
ta: மிவோக், கோச்ட்

en: Miwok, Lake
ta: மிவோக், லெக்

en: Miwok, Northern Sierra
ta: மிவோக், வடக்கத்திய சீர்ரா

en: Miwok, Plains
ta: மிவோக், ப்ளேன்ச்

en: Miwok, Southern Sierra
ta: மிவோக், தெற்கத்திய சீயர்ரா

en: Mixe, Coatlán
ta: மிக்ச்ம், கோட்லான்

en: Mixe, Isthmus
ta: மிக்ச், இச்துமச்

en: Mixe, Juquila
ta: மிக்ச், சுகுய்லா

en: Mixe, Mazatlán
ta: மிக்சிம், மசாட்லன்

en: Mixe, North Central
ta: மிக்சி வடக்கு மையம்

en: Mixe, Quetzaltepec
ta: மிக்ச்,க்யுட்சால்னெபெக்

en: Mixe, Tlahuitoltepec
ta: மிக்ச், தலாஉய்டோல்டெபெக்

en: Mixe, Totontepec
ta: மிக்ச், டோடோன்டெபெக்

en: Mixed Great Andamanese
ta: பெரிய அந்தமானீச் கலப்பு

en: Mixtec, Alacatlatzala
ta: மிக்ச்டெக், அலாகாட்லாட்சாலா

en: Mixtec, Alcozauca
ta: மிக்ச்டெக், அல்கோசௌகா

en: Mixtec, Amoltepec
ta: மிக்ச்டெக், அமோல்டெபெக்

en: Mixtec, Apasco-Apoala
ta: மிக்ச்டெக், அபாச்கோ-அபோலா

en: Mixtec, Atatláhuca
ta: மிக்ச்டெக், அதாட்லாஉகா

en: Mixtec, Ayutla
ta: மிக்ச்டெக்,அயுட்லா

en: Mixtec, Cacaloxtepec
ta: மிக்ச்டெக், காகாலோதெபெக்

en: Mixtec, Chayuco
ta: மிக்ச்டெக், சாயுகோ

en: Mixtec, Chazumba
ta: மிக்ச்டெக், சாசும்பா

en: Mixtec, Chigmecatitlán
ta: மிக்ச்டெக், சிக்மெகாடிட்லான்

en: Mixtec, Coatzospan
ta: மிக்ச்டெக்,கோட்சோபன்

en: Mixtec, Cuyamecalco
ta: மிக்ச்டெக், குயாமெகால்கோ

en: Mixtec, Diuxi-Tilantongo
ta: மிக்ச்டெக், டியுசி-திலன்டோங்கோ

en: Mixtec, Huitepec
ta: மிக்ச்டெக், உய்தெபெக்

en: Mixtec, Itundujia
ta: மிக்ச்டெக், இதுன்டுசியா

en: Mixtec, Ixtayutla
ta: மிக்ச்டெக், இச்தாயுட்லா

en: Mixtec, Jamiltepec
ta: மிக்ச்டெக், சமில்தெபெக்

en: Mixtec, Juxtlahuaca
ta: மிக்ச்டெக், சுச்த்லாஉகா

en: Mixtec, Magdalena Peñasco
ta: மிக்ச்டெக், மக்டலீனா பெனாச்கோ

en: Mixtec, Metlatónoc
ta: மிக்ச்டெக், மெட்லாடோனோக்

en: Mixtec, Mitlatongo
ta: மிக்ச்டெக், மிட்லாடோன்கோ

en: Mixtec, Mixtepec
ta: மிக்ச்டெக், மிக்ச்டெபெக்

en: Mixtec, Northern Tlaxiaco
ta: மிக்ச்டெக், வடக்கத்திய தலாசியாகோ

en: Mixtec, Northwest Oaxaca
ta: மிக்ச்டெக், வடமேற்கு ஓக்சாகா

en: Mixtec, Ocotepec
ta: மிக்ச்டெக், ஒகோடெபெக்

en: Mixtec, Peñoles
ta: மிக்ச்டெக்,பெனோலெச்

en: Mixtec, Pinotepa Nacional
ta: மிக்ச்டெக், பினோதெபா நாசியோனால்

en: Mixtec, San Juan Colorado
ta: மிக்ச்டெக், சான் சுயன் கொலொராடோ

en: Mixtec, San Juan Teita
ta: மிக்ச்டெக், சான் சுயன் தெய்டா

en: Mixtec, San Miguel El Grande
ta: மிக்ச்டெக், சான் மிகுயல் எல் கிரான்டே

en: Mixtec, San Miguel Piedras
ta: மிக்ச்டெக், சான் மிக்குயல் பைட்ரச்

en: Mixtec, Santa Lucía Monteverde
ta: மிக்ச்டெக், சான்டா லூசியா மோன்டெவெர்டே

en: Mixtec, Santa María Zacatepec
ta: மிக்ச்டெக், சான்டா மரியா சாகாதெபெக்

en: Mixtec, Silacayoapan
ta: மிக்ச்டெக், சிலாகயோபன்

en: Mixtec, Sindihui
ta: மிக்ச்டெக், சின்டிஉய்

en: Mixtec, Sinicahua
ta: மிக்ச்டெக், சினிகாஉவா

en: Mixtec, Southeastern Nochixtlán
ta: மிக்ச்டெக், தென்கிழக்கத்திய நோசிச்டலான்

en: Mixtec, Southern Puebla
ta: மிக்ச்டெக், தெற்கு புப்லா

en: Mixtec, Southwestern Tlaxiaco
ta: மிக்ச்டெக், தென்மேற்கத்திய தலாசியாகோ

en: Mixtec, Soyaltepec
ta: மிக்ச்டெக், சோயால்டெபெக்

en: Mixtec, Tacahua
ta: மிக்ச்டெக், தாகாஉவா

en: Mixtec, Tamazola
ta: மிக்ச்டெக், தமாசோலா

en: Mixtec, Tezoatlán
ta: மிக்ச்டெக், தெசோட்லான்

en: Mixtec, Tidaá
ta: மிக்ச்டெக், திடா

en: Mixtec, Tijaltepec
ta: மிக்ச்டெக், திசாடெபெக்

en: Mixtec, Tlazoyaltepec
ta: மிக்ச்டெக், தலாசோயால்தெபெக்

en: Mixtec, Tututepec
ta: மிக்ச்டெக், துதுதெபெக்

en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
ta: மிக்ச்டெக், மேற்கத்திய சுத்லாஉவா

en: Mixtec, Yoloxochitl
ta: மிக்ச்டெக், யோலோசோசிடில்

en: Mixtec, Yosondúa
ta: மிக்ச்டெக், யோசன்டுயா

en: Mixtec, Yucuañe
ta: மிக்ச்டெக், யுகுயன்

en: Mixtec, Yutanduchi
ta: மிக்ச்டெக், யுதான்டுசி

en: Mixtepec Mixtec
ta: மிக்ச்டெபெக் மிக்ச்டெக்

en: Mixtepec Zapotec
ta: மிக்ச்டெக் சபோடெக்

en: Miya
ta: மியா

en: Miyako
ta: மியாகோ

en: Miyakubo Sign Language
ta: மியாகுபோ கையொப்ப மொழி

en: Miyobe
ta: மியோபை

en: Mlabri
ta: மலாப்ரி

en: Mlahsö
ta: மலாஃசோ

en: Mlap
ta: மலாப்

en: Mlomp
ta: மலோம்ப்

en: Mmaala
ta: மம்மாலா

en: Mmen
ta: மமேன்

en: Mnong, Central
ta: மோன்ங், மையம்

en: Mnong, Eastern
ta: மனோங், கிழக்கத்திய

en: Mnong, Southern
ta: மனோங், தெற்க்கத்திய

en: Mo'da
ta: மோ'டா

en: Moabite
ta: மயோபைட்

en: Moba
ta: மோபா

en: Mobilian
ta: மோபிலியன்

en: Mobumrin Aizi
ta: மோபும்ரின் அசி

en: Mobwa Karen
ta: மோப்வா கரென்

en: Mochi
ta: மோசி

en: Mochica
ta: மோச்சிகா

en: Mocho
ta: மோசோ

en: Mocoví
ta: மோகோவி

en: Modang
ta: மோடங்

en: Modern Greek (1453-)
ta: மார்டன் கிரீக் (1453-)

en: Modole
ta: மோடோல்

en: Moere
ta: மியோர்

en: Mofu, North
ta: மோஃபு, வடக்கு

en: Mofu-Gudur
ta: மோஃபு-குடுர்

en: Mogholi
ta: மோக்ஓலி

en: Mogofin
ta: மொகோஃபின்

en: Mogum
ta: மோகும்

en: Mohave
ta: மோஏவ்

en: Mohawk
ta: மோஆவ்க்

en: Mohegan-Pequot
ta: மொஏகன்-பெக்கோட்

en: Moi (Congo)
ta: மோய் (காங்கோ)

en: Moi (Indonesia)
ta: மொய் (இந்தோனேசியா)

en: Moi-Wadea
ta: மொய்-வடேயா

en: Moikodi
ta: மொய்கோடி

en: Moingi
ta: மோன்கி

en: Moji
ta: மோசி

en: Mok
ta: மோக்

en: Mokati
ta: மோகாடி

en: Moken
ta: மோகென்

en: Mokerang
ta: மோக்ரங்

en: Mokilese
ta: மோக்கிலேச்

en: Moklen
ta: மோக்லென்

en: Mokole
ta: மோகோல்

en: Mokpwe
ta: மோக்ப்வே

en: Moksela
ta: மோக்சேலா

en: Moksha
ta: மோக்சா

en: Molale
ta: மோலால்

en: Molbog
ta: மோல்போக்

en: Moldova Sign Language
ta: மால்டோவா கையொப்ப மொழி

en: Molengue
ta: மோலென்க்யூ

en: Molima
ta: மோலிமா

en: Molmo One
ta: மோல்மோ ஒன்று

en: Molo
ta: மோலோ

en: Molof
ta: மோலோஃப்

en: Moloko
ta: மோலோகோ

en: Mom Jango
ta: மோம் சான்கோ

en: Moma
ta: மோமா

en: Momare
ta: மோமேர்

en: Mombo Dogon
ta: மொம்போ டோகன்

en: Mombum
ta: மோம்பும்

en: Momina
ta: மோமினா

en: Momuna
ta: மோமுனா

en: Mon
ta: மோன்

en: Mon, Old
ta: மோன், பழைய

en: Monastic Sign Language
ta: மோனாச்டிக் கையொப்ப மொழி

en: Mondropolon
ta: மோன்ரோபோலோன்

en: Mondé
ta: மோன்ட்

en: Mongo
ta: மோங்கோ

en: Mongol
ta: மோங்கோல்

en: Mongolia Buriat
ta: மங்கோலியா ப்யூரட்

en: Mongolian
ta: மங்கோலியன்

en: Mongolian Sign Language
ta: மங்கோலியன் கையொப்ப மொழி

en: Mongolian, Classical
ta: மங்கோலியன், பாரம்பரிய

en: Mongolian, Halh
ta: மங்கோலியன், ஆல்ஃ

en: Mongolian, Middle
ta: மங்கோலியன், மைய

en: Mongolian, Peripheral
ta: மங்கோலியன், பெரிஃப்ரல்

en: Mongondow
ta: மோன்கோன்டோவ்

en: Moni
ta: மோனி

en: Mono (Cameroon)
ta: மோனோ (கேமரூன்)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
ta: மோனோ (டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Mono (Solomon Islands)
ta: மோனோ (சாலோமோன் தீவுகள்)

en: Mono (USA)
ta: மோனோ (USA)

en: Monom
ta: மோனோம்

en: Monpa, Kalaktang
ta: மோன்பா, கலாக்டாங்

en: Monpa, Tawang
ta: மோன்பா, தவாங்

en: Monsang Naga
ta: மான்சாங் நாகா

en: Montenegrin
ta: மாண்டினெக்ரின்

en: Montol
ta: மோன்டோல்

en: Monumbo
ta: மோனும்போ

en: Monzombo
ta: மோன்சோம்போ

en: Moo
ta: மோ

en: Moose Cree
ta: மூச் க்ரீ

en: Mopán Maya
ta: மோபன் மாயா

en: Mor (Bomberai Peninsula)
ta: மோர் (மாம்பெராய் பெனின்சூலா)

en: Mor (Mor Islands)
ta: மோர் (மோர் தீவுகள்)

en: Moraid
ta: மோராய்ட்

en: Morawa
ta: மோராவா

en: Morelos Nahuatl
ta: மோர்லாச் நாஓடி

en: Morerebi
ta: மோர்ரெபி

en: Moresada
ta: மோர்சாடா

en: Mori Atas
ta: மோரி அதாச்

en: Mori Bawah
ta: மோரி பாவாஃ

en: Morigi
ta: மோரிகி

en: Moriori
ta: மோரியோரி

en: Morisyen
ta: மோரிச்யேன்

en: Moro
ta: மோரோ

en: Moroccan Arabic
ta: மோரோக்கான் அராபிக்

en: Moroccan Sign Language
ta: மொரோக்கன் கையொப்ப மொழி

en: Morokodo
ta: மோரோகோடோ

en: Morom
ta: மோரோம்

en: Moronene
ta: மோரோன்னே

en: Morori
ta: மோரோரி

en: Morouas
ta: மோரோவ்வசு

en: Morrobalama
ta: மோர்ரோபாலாமா

en: Mortlockese
ta: மோர்ட்லாகேச்

en: Moru
ta: மோரு

en: Mosimo
ta: மோசிமோ

en: Moskona
ta: மோச்கோனா

en: Mossi
ta: மோச்சி

en: Mota
ta: மோடா

en: Motlav
ta: மோட்லாவ்

en: Motu
ta: மோது

en: Mouk-Aria
ta: மௌக்-அரியா

en: Moundadan Chetty
ta: மோன்டாடன் சேட்டி

en: Mountain Koiali
ta: மவுண்டன் கோயாலி

en: Mouwase
ta: ம ou வோச்

en: Movima
ta: மோவிமா

en: Moyadan Itneg
ta: மோயாடான் இட்நெக்

en: Moyon Naga
ta: மோயோன் நாகா

en: Mozambican Sign Language
ta: மோசாம்பிகன் கையொப்ப மொழி

en: Mozarabic
ta: மோசராபிக்

en: Mpade
ta: மபேட்

en: Mpi
ta: மபி

en: Mpiemo
ta: மபைமோ

en: Mpinda
ta: ம்பின்டா

en: Mpoto
ta: மபோடோ

en: Mpotovoro
ta: மபோடோவோரா

en: Mpumpong
ta: மபோங்ம்போங்

en: Mpur
ta: எம்புர்

en: Mro-Khimi Chin
ta: முரு-குஉமி சின்

en: Mru
ta: ம்ரு

en: Mser
ta: மசெர்

en: Mt. Iraya Agta
ta: ம்டி.இராயா அக்டா

en: Mt. Iriga Agta
ta: மிட். இரிகா அக்டா

en: Muak Sa-aak
ta: முஅக் சா-ஆக்

en: Mualang
ta: முயாலங்

en: Mubami
ta: முபாமி

en: Mubi
ta: முபி

en: Muda
ta: முடா

en: Mudburra
ta: முட்புரா

en: Mudhili Gadaba
ta: முடிலி கடாபா

en: Mudu Koraga
ta: முது கோரகா

en: Muduga
ta: முடுகா

en: Mufian
ta: முஃபியன்

en: Mugom
ta: முகோம்

en: Muinane
ta: முய்நாநே

en: Muji, Northern
ta: முசி, வடக்கத்திய

en: Muji, Qila
ta: முசி,க்கிலா

en: Muji, Southern
ta: முசி, தெற்கத்திய

en: Mukha-Dora
ta: முக்ஆ-டோரா

en: Mukulu
ta: முகுலு

en: Mulaha
ta: முலாஆ

en: Mulam
ta: முலாம்

en: Mulao
ta: முலோ

en: Mulgi
ta: முல்கி

en: Mullu Kurumba
ta: முல்லு குரும்பா

en: Multiple languages
ta: பல்வேறு மொழிகள்

en: Muluridyi
ta: முலுரிட்யி

en: Mum
ta: மம்

en: Mumuye
ta: முமுயே

en: Muna
ta: முன்னா

en: Munda
ta: முன்டா

en: Mundabli
ta: முன்டாப்லி

en: Mundang
ta: முன்டங்

en: Mundani
ta: முன்டானி

en: Mundari
ta: முன்டரி

en: Mundat
ta: முன்டட்

en: Mundurukú
ta: முன்டுருகு

en: Mungaka
ta: முங்காகா

en: Munggui
ta: முங்குய்

en: Mungkip
ta: மங்கிப்

en: Muniche
ta: முனிசே

en: Munit
ta: முனிட்

en: Munji
ta: முன்சி

en: Munsee
ta: முன்சீ

en: Muong
ta: முயோங்

en: Mur Pano
ta: முர் பனோ

en: Muratayak
ta: முரடயாக்

en: Muria, Eastern
ta: முரியா, கிழக்கத்திய

en: Muria, Far Western
ta: முரைய,தொலைவில் மேற்கத்திய

en: Muria, Western
ta: முரியா, மேற்கத்திய

en: Murik (Malaysia)
ta: முரிக் (மலேசியா)

en: Murik (Papua New Guinea)
ta: முருக் (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Murkim
ta: முர்கிம்

en: Murle
ta: முர்லீ

en: Murrinh-Patha
ta: முர்ரின்ஃ-பாதா

en: Mursi
ta: முர்சி

en: Murui Huitoto
ta: முருய் ஊட்டோடோ

en: Murupi
ta: முருபி

en: Murut, Keningau
ta: முருட், கெனின்குவ்

en: Murut, Tagal
ta: முருட், தாகல்

en: Murut, Timugon
ta: முருட், திமுகோன்

en: Muruwari
ta: முருவாரி

en: Musak
ta: முசாக்

en: Musasa
ta: முசாசா

en: Musey
ta: முசெய்

en: Musgu
ta: முச்கு

en: Mushungulu
ta: முசங்குலு

en: Musi
ta: முசி

en: Muskum
ta: முச்கும்

en: Muslim Tat
ta: முச்லீம் டாட்

en: Musom
ta: முசோம்

en: Mussau-Emira
ta: முச்சாவ்-எமிரா

en: Muthuvan
ta: முதுவன்

en: Mutu
ta: முது

en: Muyang
ta: முயாங்

en: Muyu, North
ta: முயு, வடக்கு

en: Muyu, South
ta: முயு, தெற்கு

en: Muyuw
ta: முயுவ்

en: Muzi
ta: முசி

en: Mvanip
ta: மவானிப்

en: Mvuba
ta: மவுபா

en: Mwaghavul
ta: மவாகாவுல்

en: Mwali Comorian
ta: மவாலி கோமரியன்

en: Mwan
ta: மவான்

en: Mwani
ta: மவானி

en: Mwatebu
ta: மவெட்பு

en: Mwera (Chimwera)
ta: மவேரா (சிம்வேரா)

en: Mwera (Nyasa)
ta: மவேரா(நயாசா)

en: Mwimbi-Muthambi
ta: மவிம்பி-முதாம்பி

en: Myanmar Sign Language
ta: மியான்மர் கையொப்ப மொழி

en: Mycenaean Greek
ta: மைசீனியன் கிரேக்கம்

en: Myene
ta: மயேன்

en: Mysian
ta: மைசியன்

en: Mzieme Naga
ta: மசிய்ம் நாகா

en: Mághdì
ta: மஃஅதி

en: Máku
ta: மகு

en: Ménik
ta: மெனிக்

en: Mískito
ta: மிச்கிட்டோ

en: Mòcheno
ta: மச்செனோ

en: Mün Chin
ta: பான்கி

en: Mündü
ta: முன்டு

en: Māhārāṣṭri Prākrit
ta: மஅராச்திரி பராக்ரிட்

en: N'Ko
ta: எ'கோ

en: Na
ta: நா

en: Na-kara
ta: நா-கரா

en: Naaba
ta: நாபா

en: Naami
ta: நாமி

en: Naasioi
ta: நாசியோய்

en: Naba
ta: நாபா

en: Nabak
ta: நபாக்

en: Nabi
ta: நபி

en: Nachering
ta: நாச்சேரிங்

en: Nadruvian
ta: நட்ருவியன்

en: Nadëb
ta: நடெப்

en: Nafaanra
ta: நஃபான்ரா

en: Nafi
ta: நஃபி

en: Nafri
ta: நஃபாரி

en: Nafusi
ta: நாஃபுசி

en: Naga Pidgin
ta: நாகா பிட்சின்

en: Naga, Akyaung Ari
ta: அன்கமி நாகா, அக்யோங் அரி

en: Naga, Angami
ta: நாகா, அன்கமி

en: Naga, Ao
ta: நாகா, அயோ

en: Naga, Chang
ta: நாகா, சாங்

en: Naga, Chokri
ta: நாகா, சோக்ரி

en: Naga, Chothe
ta: நாகா, சோத்

en: Naga, Inpui
ta: நாகா, இன்புய்

en: Naga, Jejara
ta: நாகா, செசாரா

en: Naga, Kharam
ta: நாகா, காரம்

en: Naga, Khezha
ta: நாகா, கேச்சா

en: Naga, Khiamniungan
ta: நாகா, கியம்நியங்கன்

en: Naga, Khoibu
ta: நாகா, கோய்பு

en: Naga, Koki
ta: நாகா, கோகி

en: Naga, Konyak
ta: நாகா, கோன்யாக்

en: Naga, Kyan-Karyaw
ta: நாகா, கியன்-கார்யாவ்

en: Naga, Lao
ta: நாகா, லோ

en: Naga, Leinong
ta: நாகா,லெய்னாங்

en: Naga, Liangmai
ta: நாகா, லியங்மைய்

en: Naga, Long Phuri
ta: நாகா, லாங் பூரி

en: Naga, Lotha
ta: நாகா, லோதா

en: Naga, Makuri
ta: நாகா, மாகுரி

en: Naga, Makyan
ta: நாகா, மக்யான்

en: Naga, Mao
ta: நாகா, மயோ

en: Naga, Maram
ta: நாகா, மாரம்

en: Naga, Maring
ta: நாகா, மரிங்

en: Naga, Monsang
ta: நாகா, மோன்சங்

en: Naga, Moyon
ta: நாகா, மோயோன்

en: Naga, Mzieme
ta: நாகா, மசிய்ம்

en: Naga, Nocte
ta: நாகா, நோக்ட்

en: Naga, Northern Rengma
ta: நாகா, வடக்கத்திய ரெங்மா

en: Naga, Phom
ta: நாகா, போம்

en: Naga, Pochuri
ta: நாகா, போசூரி

en: Naga, Ponyo-Gongwang
ta: நாகா, பொன்யோ-கோங்வாங்

en: Naga, Poumei
ta: நாகா, பவ்மெய்

en: Naga, Puimei
ta: நாகா, புய்மைய்

en: Naga, Rongmei
ta: நாகா, ரோங்மெய்

en: Naga, Sangtam
ta: நாகா, சங்தம்

en: Naga, Southern Rengma
ta: நாகா, தெற்கத்திய ரெங்மா

en: Naga, Sumi
ta: நாகா, சுமி

en: Naga, Tangkhul (India)
ta: நாகா தாங்க்உல் (இந்தியா)

en: Naga, Tangkhul (Myanmar)
ta: நாகா, தாங்க்உல் (மியான்மர்)

en: Naga, Tarao
ta: நாகா, தாராவ்

en: Naga, Tase
ta: நாகா, தேச்

en: Naga, Thangal
ta: நாகா, தான்கல்

en: Naga, Tutsa
ta: நாகா, துட்சா

en: Naga, Wancho
ta: நாகா, வான்சோ

en: Naga, Yimchungru
ta: நாகா, யிம்சுங்ரு

en: Naga, Zeme
ta: நாகா,செம்

en: Nagarchal
ta: நகார்சால்

en: Nage
ta: நாச்

en: Nago, Northern
ta: நாகோ, வடக்கத்திய

en: Nago, Southern
ta: நாகோ தெற்கத்திய

en: Nagumi
ta: நகுமி

en: Nahali
ta: நஆலி

en: Nahari
ta: நஆரி

en: Nahuatl, Central
ta: நாஓடி, மையம்

en: Nahuatl, Central Huasteca
ta: நாஓடி, மையம் உயச்டெகா

en: Nahuatl, Central Puebla
ta: நாஓடி, மையம் புப்லா

en: Nahuatl, Classical
ta: நாஓடி, பாரம்பரிய

en: Nahuatl, Coatepec
ta: நாஓடில், கோடெபெக்

en: Nahuatl, Eastern Durango
ta: நாஓடி, கிழக்கத்திய டுரங்கோ

en: Nahuatl, Eastern Huasteca
ta: நாஓடி, கிழக்கத்திய உயாச்தெகா

en: Nahuatl, Guerrero
ta: நாஓடி, க்வாரெரோ

en: Nahuatl, Highland Puebla
ta: நாஓடி, ஐலேண்ட் புப்லா

en: Nahuatl, Huaxcaleca
ta: நாஓடி, உயச்கலெகா

en: Nahuatl, Isthmus-Cosoleacaque
ta: நாஓடி, இச்துமச்-கோசோலெகாக்யு

en: Nahuatl, Isthmus-Mecayapan
ta: நாஓடி, இச்துமச்-மெகாயாபன்

en: Nahuatl, Isthmus-Pajapan
ta: நாஓடி, இச்துமச்-பசாபன்

en: Nahuatl, Michoacán
ta: நாஓடி, மிசோவாகன்

en: Nahuatl, Morelos
ta: நாஓடி, மோர்லாச்

en: Nahuatl, Northern Oaxaca
ta: நாஓடி, வடகத்திய ஓக்சாகா

en: Nahuatl, Northern Puebla
ta: நாஓடி, வடக்கத்திய புப்லா

en: Nahuatl, Ometepec
ta: நாஓடி, ஒமெடெபெக்

en: Nahuatl, Orizaba
ta: நாஓடி, ஓரிசாபா

en: Nahuatl, Santa María La Alta
ta: நாஓடி, சான்டா மாரியா லா அல்டா

en: Nahuatl, Sierra Negra
ta: நாஓடி, சீயர்ரா நைகரா

en: Nahuatl, Southeastern Puebla
ta: நாஓடி, தென்கிழக்கத்திய புப்லா

en: Nahuatl, Tabasco
ta: நாஓடி, தபாச்கோ

en: Nahuatl, Temascaltepec
ta: நாஓடி, தெமாச்கல்டெபெக்

en: Nahuatl, Tetelcingo
ta: நாஓடி, தெடெல்சின்கோ

en: Nahuatl, Tlamacazapa
ta: நாஓடி, தலாமாகாசாபா

en: Nahuatl, Western Durango
ta: நாஓடி கிழக்கத்திய டுரங்கோ

en: Nahuatl, Western Huasteca
ta: நாஓடி, மேற்கத்திய ஓச்டெகா

en: Nahuatl, Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla
ta: நாஓடி, சாகாட்லன்-அஉய்கட்லன்-தெபெட்சின்தலா

en: Nai
ta: நாய்

en: Najdi Arabic
ta: நாச்டி அராபிக்

en: Naka'ela
ta: நகே'லா

en: Nakai
ta: நகாய்

en: Nakame
ta: நகாமே

en: Nakanai
ta: நாகன்னாய்

en: Nake
ta: நேக்

en: Naki
ta: நாகி

en: Nakwi
ta: நாக்வி

en: Nalca
ta: நல்கா

en: Nali
ta: நாலி

en: Nalik
ta: நாலிக்

en: Nalu
ta: நாலு

en: Naluo Yi
ta: நாலோவ் யி

en: Nalögo
ta: நாலோகோ

en: Nama (Papua New Guinea)
ta: நமா புதிய கினி

en: Namakura
ta: நமாகுரா

en: Namat
ta: நாமட்

en: Nambas, Big
ta: நம்பச், பெரிய

en: Nambikuára, Southern
ta: நம்பிகுயர்ரா, தெற்கத்திய

en: Nambo
ta: நாம்போ

en: Nambya
ta: நாம்பியா

en: Namia
ta: நமியா

en: Namiae
ta: நமியா

en: Namibian Sign Language
ta: நமிபியன் கையொப்ப மொழி

en: Namla
ta: நம்லா

en: Namo
ta: நாமோ

en: Namonuito
ta: நமோனுய்டோ

en: Namosi-Naitasiri-Serua
ta: நமோசி-நாய்டசிரி-செருயா

en: Namuyi
ta: நமுயி

en: Nanai
ta: நநாய்

en: Nancere
ta: நான்சேர்

en: Nande
ta: நான்டே

en: Nandi
ta: நான்டி

en: Nanerigé Sénoufo
ta: நானெரிசே sénoufo

en: Nanga Dama Dogon
ta: நன்கா டோம் டோகோன்

en: Nankina
ta: நன்கினா

en: Nanti
ta: நான்டி

en: Nanticoke
ta: நான்டிகோக்

en: Nanubae
ta: நாநுபியே

en: Napo Lowland Quechua
ta: நேப்போ தாழ்நில கியூச்சுவா

en: Napu
ta: நாபு

en: Nar Phu
ta: நார் ப்பு

en: Nara
ta: நாரா

en: Narak
ta: நாரக்

en: Narango
ta: நரான்கோ

en: Nari Nari
ta: நரி நரி

en: Naro
ta: நாரோ

en: Narom
ta: நரோம்

en: Narragansett
ta: நராங்கன்சேட்ட்

en: Narua
ta: நாருவ்

en: Narungga
ta: நரங்கா

en: Nasal
ta: நாசல்

en: Nasarian
ta: நசாரியன்

en: Naskapi
ta: நாச்காபி

en: Nasu, Wumeng
ta: நாசு,வுமெங்

en: Nasu, Wusa
ta: நாசு,வுசா

en: Natanzi
ta: ந்தான்சி

en: Natchez
ta: நாட்செச்

en: Nateni
ta: நாதெனி

en: Natioro
ta: நாதியோரோ

en: Natügu
ta: நதுகு

en: Nauete
ta: நையூட்

en: Naukan Yupik
ta: ந au கன் யுபிக்

en: Nauna
ta: நௌனா

en: Nauo
ta: நவோ

en: Nauru
ta: நவூரு

en: Navajo
ta: நவாசோ

en: Navut
ta: நாவுட்

en: Nawaru
ta: நவாரு

en: Nawathinehena
ta: நவதிநெஎனா

en: Nawdm
ta: நவ்டம்

en: Nawuri
ta: நவுரி

en: Naxi
ta: நாசி

en: Nayi
ta: நாயி

en: Nayini
ta: நாயினி

en: Ncane
ta: நகேன்

en: Nchumbulu
ta: நசும்புலு

en: Nda'nda'
ta: நடா'ன்டா'

en: Ndai
ta: நடாய்

en: Ndaka
ta: நடாகா

en: Ndali
ta: நடாலி

en: Ndam
ta: நடாம்

en: Ndamba
ta: நடாம்பா

en: Ndambomo
ta: நடாம்போமோ

en: Ndasa
ta: நடாசா

en: Ndau
ta: நடாவ்

en: Nde-Gbite
ta: நடே-கபைட்

en: Nde-Nsele-Nta
ta: நடே-நசேல்-நடா

en: Ndebele, North
ta: நடேப்லே, வடக்கு

en: Ndebele, South
ta: நடேப்லே, தெற்கு

en: Ndemli
ta: நடேம்லி

en: Ndendeule
ta: நடென்டெய்லெ

en: Ndengereko
ta: நடெங்கெரெகோ

en: Nding
ta: நடிங்

en: Ndo
ta: நடோ

en: Ndobo
ta: நடோபோ

en: Ndoe
ta: நடியோ

en: Ndogo
ta: நடோகோ

en: Ndolo
ta: நடோலோ

en: Ndom
ta: நடோம்

en: Ndombe
ta: நடோம்பீ

en: Ndonde Hamba
ta: நடோன் அம்பா

en: Ndonga
ta: நடோன்கா

en: Ndoola
ta: நடூலா

en: Ndra'ngith
ta: நடரா'நகித்

en: Ndrulo
ta: நடருலோ

en: Nduga
ta: நடுகா

en: Ndumu
ta: நடுமு

en: Ndunda
ta: நடுங்டா

en: Ndunga
ta: நடுன்கா

en: Ndut
ta: நடட்

en: Ndyuka-Trio Pidgin
ta: நட்யுகா-திரியோ பிட்சின்

en: Ndzwani Comorian
ta: Ndzwani comorian

en: Neapolitan
ta: நியோபோலிதன்

en: Nedebang
ta: நெடேபங்

en: Nefamese
ta: நெபாம்ச்

en: Negerhollands
ta: நேகெர்ஓலாண்ட்ச்

en: Negeri Sembilan Malay
ta: நைகிரி சேம்லியன் மலாய்

en: Negidal
ta: நெசிடால்

en: Nehan
ta: நெஅன்

en: Nek
ta: நெக்

en: Nekgini
ta: நெக்கினி

en: Neko
ta: நெகோ

en: Neku
ta: நெகு

en: Nema
ta: நேமா

en: Neme
ta: நேம்

en: Nemi
ta: நெமி

en: Nen
ta: நென்

en: Nend
ta: நென்ட்

en: Nenets
ta: நெநெட்ச்

en: Nengone
ta: தென்கான்

en: Neo
ta: நியோ

en: Neo-Aramaic, Assyrian
ta: நியோ-அராமைக், அசைரியன்

en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
ta: நியோ-அராமிக், பார்சானி சேவிச்

en: Neo-Aramaic, Bohtan
ta: நியோ-அராமாய், போஃதான்

en: Neo-Aramaic, Chaldean
ta: நியோ-அராமைக்,சால்டியன்

en: Neo-Aramaic, Western
ta: நியோ-அராமையக், மேற்கு

en: Neo-Hittite
ta: நியோ-இட்டீ

en: Nepal Bhasa
ta: நேபாள பாசா

en: Nepalese Sign Language
ta: நேபாலிச் கையொப்ப மொழி

en: Nepali (individual language)
ta: நேபாளி (தனிப்பட்ட மொழி)

en: Nepali (macrolanguage)
ta: நேபாளி (மேக்ரோ மொழி)

en: Nete
ta: நேட்

en: New Caledonian Javanese
ta: புதிய கலிடோனியன் சாவானீச்

en: New Zealand Sign Language
ta: நியுசிலாந்து கையொப்ப மொழி

en: Newar, Middle
ta: நெவார், மைய

en: Newari, Classical
ta: நேவாரி, பாரம்பரிய

en: Neyo
ta: நெயோ

en: Nez Perce
ta: நெச் பெர்ச்

en: Ngaanyatjarra
ta: நாகாநையாட்சார்ரா

en: Ngad'a
ta: நகா'டா

en: Ngad'a, Eastern
ta: நகா'டா, கிழக்கத்திய

en: Ngadjunmaya
ta: நகாட்சுன்மாயா

en: Ngadjuri
ta: நகாட்சுரி

en: Ngaing
ta: நகெய்ங்

en: Ngaju
ta: நகாசு

en: Ngala
ta: நகாலா

en: Ngalakgan
ta: நகாலக்கன்

en: Ngalum
ta: நகாலும்

en: Ngam
ta: நகம்

en: Ngamambo
ta: நகாமாம்போ

en: Ngambay
ta: நகம்பை

en: Ngamini
ta: நகாமினி

en: Ngamo
ta: நகாமோ

en: Nganakarti
ta: நகனாகர்டி

en: Nganasan
ta: நகனாசன்

en: Ngandi
ta: நகன்டி

en: Ngando (Central African Republic)
ta: நகான்டோ (மையம் ஆஃப்ரிகன் குடியரசு)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
ta: நகான்டோ (டெமோக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Ngandyera
ta: நகன்டைய்ரா

en: Ngangam
ta: காங்காம்

en: Ngantangarra
ta: நகான்டான்கார்ரா

en: Nganyaywana
ta: நகன்யாய்வானா

en: Ngardi
ta: நகரடி

en: Ngarigu
ta: நகரிகு

en: Ngarinyin
ta: நகரின்யின்

en: Ngarinyman
ta: நகரினிமன்

en: Ngarla
ta: நகார்லா

en: Ngarluma
ta: நகர்லுமா

en: Ngarrindjeri
ta: ந்கார்ரின்டஞேரி

en: Ngas
ta: காச்

en: Ngasa
ta: நகாசா

en: Ngatik Men's Creole
ta: நகாதிக் மென்'ச் க்ரியோல்

en: Ngawn Chin
ta: நகாவ்ன் சின்

en: Ngawun
ta: நகாவுன்

en: Ngayawung
ta: நகாயாவுங்

en: Ngbaka
ta: நக்பாகா

en: Ngbaka Ma'bo
ta: நக்பாகா மா'போ

en: Ngbaka Manza
ta: நக்பாகா மன்சா

en: Ngbandi, Northern
ta: நக்பான்டி, வடக்கத்திய

en: Ngbandi, Southern
ta: நக்பன்டி, தெற்க்கத்திய

en: Ngbee
ta: நக்பீ

en: Ngbinda
ta: நக்பின்டா

en: Ngbundu
ta: நக்புன்டு

en: Ngelima
ta: நகெலிமா

en: Ngemba
ta: நசெம்பா

en: Ngendelengo
ta: நகேன்டெலேங்கோ

en: Ngete
ta: நகேட்

en: Nggem
ta: நக்கெம்

en: Nggwahyi
ta: நாவாஃயி

en: Ngie
ta: நகிய்

en: Ngiemboon
ta: நகியம்பூன்

en: Ngile
ta: நகிலெ

en: Ngindo
ta: நகின்டோ

en: Ngiti
ta: நகிடி

en: Ngizim
ta: நசிம்

en: Ngkâlmpw Kanum
ta: நக்கால்மவ் கநும்

en: Ngom
ta: நகோம்

en: Ngomba
ta: நகோம்பா

en: Ngombale
ta: நகோம்பேல்

en: Ngombe (Central African Republic)
ta: நகோம்ப் (மைய ஆஃப்ரிகன் குடியரசு)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
ta: நகோம்பீ (டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Ngongo
ta: நகோங்கோ

en: Ngoni (Mozambique)
ta: நகோனி (மொசாம்பிக்)

en: Ngoni (Tanzania)
ta: நகோனி (தான்சானியா)

en: Ngoshie
ta: நகோசிய்

en: Ngul
ta: நகுல்

en: Ngulu
ta: நகுலு

en: Nguluwan
ta: நகுலுவான்

en: Ngumbarl
ta: நகும்பர்ல்

en: Ngumbi
ta: நகும்பி

en: Ngunawal
ta: நகுங்னாவால்

en: Ngundi
ta: நகுன்டி

en: Ngundu
ta: நகுன்டு

en: Ngungwel
ta: நகுங்வெல்

en: Ngurimi
ta: நகுரிமி

en: Ngurmbur
ta: நகுர்ம்புர்

en: Nguôn
ta: நகுயன்

en: Ngwaba
ta: நக்வாபா

en: Ngwe
ta: நக்வே

en: Ngwo
ta: நக்வோ

en: Ngyian
ta: நிகியான்

en: Ngäbere
ta: நகாபேரே

en: Nhanda
ta: நஅன்டா

en: Nhengatu
ta: நஎங்காது

en: Nhirrpi
ta: நிர்ர்பி

en: Nhuwala
ta: நஉவாலா

en: Nias
ta: நியாச்

en: Nicaragua Creole English
ta: நிகரகுவா கிரியோல் ஆங்கிலம்

en: Nicaraguan Sign Language
ta: நிகராகுயன் கையொப்ப மொழி

en: Nicobarese, Car
ta: நிகோபரேசே, கார்

en: Nicobarese, Central
ta: நிகோபார்ச், மையம்

en: Nicobarese, Southern
ta: நிகோபார்ச், தெற்கத்திய

en: Niellim
ta: நைய்ல்லிம்

en: Nigeria Mambila
ta: நைகிரி சேம்லியன் மலாய்

en: Nigerian Fulfulde
ta: நைசீரிய ஃபுல்ஃபுல்

en: Nigerian Pidgin
ta: நைசிரியன் பிட்சின்

en: Nigerian Sign Language
ta: நிசெரியன் கையொப்ப மொழி

en: Nihali
ta: நிஆலி

en: Nii
ta: நி

en: Niksek
ta: நிக்சேக்

en: Nila
ta: நிலா

en: Nilamba
ta: நிலாம்பா

en: Nimadi
ta: நிமாடி

en: Nimanbur
ta: நிமன்புர்

en: Nimbari
ta: நிம்பாரி

en: Nimboran
ta: நிம்போரன்

en: Nimi
ta: நிமி

en: Nimo
ta: நிமோ

en: Nimoa
ta: நிமௌ

en: Ninam
ta: நினம்

en: Nindi
ta: நின்டி

en: Ningera
ta: நிங்கெரா

en: Ninggerum
ta: நிங்கெரும்

en: Ningil
ta: நின்கில்

en: Ninia Yali
ta: நினியா யாலி

en: Ninzo
ta: நின்சோ

en: Nipsan
ta: நிப்சன்

en: Nisa
ta: நிசா

en: Nisenan
ta: நிசேனன்

en: Nisga'a
ta: நிச்கா'ச்

en: Nisi (China)
ta: நிசி (சைனா)

en: Nisu, Eastern
ta: நிசு, கிழக்கத்திய

en: Nisu, Northern
ta: நிசு, வடக்கத்திய

en: Nisu, Northwestern
ta: தென்மேற்க்கத்திய நிசு

en: Nisu, Southern
ta: நிசு, தெற்கத்திய

en: Nisu, Southwestern
ta: நிசு, தென்மேற்க்கத்திய

en: Niuafo'ou
ta: நையோஃப்யு

en: Niuatoputapu
ta: நையுடோபுடபு

en: Niuean
ta: தையுன்

en: Nivaclé
ta: நிவாகல்

en: Niwer Mil
ta: நிவர் மில்

en: Njalgulgule
ta: நசால்குல்குலே

en: Njebi
ta: நசெபி

en: Njen
ta: நிசென்

en: Njerep
ta: நசெரெப்

en: Njyem
ta: நிச்யேம்

en: Nkangala
ta: நகாங்கலா

en: Nkari
ta: நகாரி

en: Nkem-Nkum
ta: நகேம்-நகும்

en: Nkhumbi
ta: நஉம்பி

en: Nkongho
ta: நகோங்ஓ

en: Nkonya
ta: நகோன்யா

en: Nkoroo
ta: நகோரோ

en: Nkoya
ta: நகோயா

en: Nkukoli
ta: நகுகோலி

en: Nkutu
ta: நகுது

en: Nnam
ta: நாநம்

en: No linguistic content
ta: மொழியியல் உள்ளடக்கம் இல்லை

en: Noakhali
ta: நோகாலி

en: Nobiin
ta: நோபின்

en: Nobonob
ta: நோபோநோப்

en: Nocte Naga
ta: நோக்டே நாகா

en: Nogai
ta: நோகாய்

en: Noipx
ta: NOIPX

en: Noiri
ta: நொய்ரி

en: Nokuku
ta: நோகுகு

en: Nomaande
ta: நோமான்டெ

en: Nomane
ta: நோமேன்

en: Nomatsiguenga
ta: நோமட்சிகுயன்கா

en: Nomlaki
ta: நொம்லாகி

en: Nomu
ta: நோமு

en: Nong Zhuang
ta: நாங் சூயாங்

en: Nonuya
ta: நோனுயா

en: Nooksack
ta: நூக்சாக்

en: Noon
ta: நூன்

en: Noone
ta: நோ ஒன்

en: Nopala Chatino
ta: நோபாலா சாடினோ

en: Noric
ta: நோரிக்

en: Norn
ta: நோன்

en: Norra
ta: நோர்ரா

en: Norse, Old
ta: நோர்ச், பழைய

en: North Alaskan Inupiatun
ta: வடக்கு அலாச்கன் இனுபியாதுன்

en: North Ambrym
ta: வடக்கு ஆம்ப்ரைம்

en: North Arabian, Ancient
ta: வடக்கு அராபியன், பழமையான

en: North Asmat
ta: வடக்கு அச்மாட்

en: North Awyu
ta: வடக்கு அவ்யு

en: North Azerbaijani
ta: வடக்கு அசெர்பெய்சானி

en: North Babar
ta: வடக்கு பாபர்

en: North Bolivian Quechua
ta: வடக்கு போலிவியன் க்யுசோ

en: North Central Mixe
ta: வடக்கு மையம் மிக்சி

en: North Efate
ta: வடக்கு எஃபேட்

en: North Fali
ta: வடக்கு ஃபாலி

en: North Giziga
ta: வடக்கு கிசிகா

en: North Junín Quechua
ta: வடக்கு சூன் கியூச்சுவா

en: North Marquesan
ta: வடக்கத்திய மாசான் மையோ

en: North Mesopotamian Arabic
ta: அராபிக் வடக்கு மெசோபோதாமியன்

en: North Midlands Tasmanian
ta: வடக்கு நடுநிலங்கள் தச்மானியன்

en: North Mofu
ta: வடக்கு மோஃபு

en: North Moluccan Malay
ta: வடக்கு மோருக்கான் மலாய்

en: North Muyu
ta: வடக்கு முயு

en: North Ndebele
ta: வடக்கு Ndebele

en: North Nuaulu
ta: வடக்கு நூலு

en: North Picene
ta: வடக்கு பிக்கீன்

en: North Slavey
ta: வடக்கு அடிமை

en: North Tairora
ta: வடக்கு தாய்ரோரா

en: North Tanna
ta: வடக்கு தான்னா

en: North Wahgi
ta: கோரோவாய்

en: North Watut
ta: வடக்கு வாட்

en: Northeast Kiwai
ta: வடகிழக்கு கிவாய்

en: Northeast Maidu
ta: வடகிழக்கு மடு

en: Northeast Pashai
ta: தென்மேற்கு பாசாயி

en: Northeastern Dinka
ta: வடகிழக்கத்திய டின்கா

en: Northeastern Pomo
ta: வடகிழக்கத்திய போமோ

en: Northeastern Tasmanian
ta: வடமேற்கத்திய தசமானியன்

en: Northeastern Thai
ta: வடக்கத்திய தாய்

en: Northern Alta
ta: வடக்கத்திய அல்டா

en: Northern Altai
ta: வடக்கத்திய அல்டாய்

en: Northern Amami-Oshima
ta: வடக்கத்திய அமாமி-ஓசிமா

en: Northern Betsimisaraka Malagasy
ta: வடக்கத்திய பெட்சிமிசிராகா மலகாசி

en: Northern Binukidnon
ta: வடக்கத்திய பினுகிட்னோன்

en: Northern Bobo Madaré
ta: வடக்கு போபோ மதரே

en: Northern Bontok
ta: வடக்கத்திய பான்டாக்

en: Northern Catanduanes Bikol
ta: வடக்கத்திய காட்தன்டுயன்நெச் பிகோல்

en: Northern Conchucos Ancash Quechua
ta: வடக்கத்திய கான்சுகோச் அன்கேச் க்யுசோவ்

en: Northern Dagara
ta: வடக்கத்திய டகாரா

en: Northern Dong
ta: வடக்கத்திய டோங்

en: Northern East Cree
ta: வடகத்திய கிழக்கு சிரீ

en: Northern Emberá
ta: வடக்கு எம்பரே

en: Northern Frisian
ta: வடக்கு ஃபிரிசியன்

en: Northern Ghale
ta: வடக்கத்திய காலெ

en: Northern Gondi
ta: வடக்கத்திய கோன்டி

en: Northern Grebo
ta: கிழக்கத்திய கிரேபோ

en: Northern Guiyang Hmong
ta: வடக்கத்திய குய்யாங் அமோங்

en: Northern Haida
ta: வடக்கத்திய குய்யாங் மையோ

en: Northern Hindko
ta: வடக்கத்திய இன்ட்கோ

en: Northern Huishui Hmong
ta: வடக்கத்திய உய்சுய் அமோங்

en: Northern Kalapuya
ta: கிழக்கத்திய காலாபுயா

en: Northern Kankanay
ta: வடக்கத்திய கன்கனாய்

en: Northern Katang
ta: வடக்கத்திய கேடங்

en: Northern Khmer
ta: வடக்கத்திய கெஃமெர்

en: Northern Kissi
ta: வடக்கத்திய கிச்சி

en: Northern Kurdish
ta: வடக்கத்திய குர்திச்

en: Northern Luri
ta: வடக்கத்திய லூரி

en: Northern Mashan Hmong
ta: வடக்கத்திய மாசான் அமோங்

en: Northern Muji
ta: வடக்கத்திய முசி

en: Northern Nago
ta: வடக்கத்திய நாகோ

en: Northern Ngbandi
ta: வடக்கத்திய நக்பான்டி

en: Northern Nisu
ta: வடக்கத்திய நிசு

en: Northern Nuni
ta: வடக்கத்திய நுனி

en: Northern Oaxaca Nahuatl
ta: வடகத்திய ஓக்சாகா நாஓடி

en: Northern Ohlone
ta: வடக்கத்திய ஓலோன்

en: Northern One
ta: வடக்கத்திய ஒன்

en: Northern Paiute
ta: வடக்கு பையுட்

en: Northern Pame
ta: தெற்க்கத்திய மாசான் மையோ

en: Northern Pashto
ta: வடகத்திய பாச்டோ

en: Northern Pastaza Quichua
ta: வடகத்திய பச்தாசா க்யுசோவ்

en: Northern Ping Chinese
ta: வடக்கத்திய பிங் சைனிச்

en: Northern Pomo
ta: வடக்கத்திய போமோ

en: Northern Puebla Nahuatl
ta: வடக்கத்திய புப்லா நாஓடி

en: Northern Pumi
ta: வடக்கத்திய புமி

en: Northern Qiandong Miao
ta: வடக்கத்திய க்யன்டோங் மியோ

en: Northern Qiang
ta: வடக்கத்திய குய்யாங்

en: Northern Rengma Naga
ta: வடக்கத்திய ரெங்மா நாகா

en: Northern Roglai
ta: வடக்கத்திய ரோகாலாய்

en: Northern Sami
ta: தெற்க்கத்திய சாமி

en: Northern Sierra Miwok
ta: வடக்கத்திய சீர்ரா மிவோக்

en: Northern Sorsoganon
ta: வடக்கத்திய சொர்சொகனோன்

en: Northern Subanen
ta: வடக்கத்திய சுபானேன்

en: Northern Tarahumara
ta: வடக்கத்திய தராஉமாரா

en: Northern Tasmanian
ta: வடக்கத்திய தச்மானியன்

en: Northern Tepehuan
ta: வடக்கத்திய தெபெசுயன்

en: Northern Thai
ta: வடக்கத்திய தாய்

en: Northern Tidung
ta: வடக்கத்திய டிடுங்

en: Northern Tiwa
ta: வடக்கத்திய திவா

en: Northern Tlaxiaco Mixtec
ta: வடக்கத்திய தலாசியாகோ மிக்ச்டெக்

en: Northern Toussian
ta: வடக்கத்திய தௌச்சியன்

en: Northern Tujia
ta: வடக்கத்திய துசியா

en: Northern Tutchone
ta: வடக்கத்திய துட்சோன்

en: Northern Uzbek
ta: வடக்கத்திய உச்பெக்

en: Northern Yukaghir
ta: வடக்கத்திய யுகாகிர்

en: Northwest Alaska Inupiatun
ta: வடமேற்கு அலாச்கா இனுபியாதுன்

en: Northwest Gbaya
ta: வடமேற்கு கபாயா

en: Northwest Maidu
ta: வடமேற்கத்திய மாய்டு

en: Northwest Oaxaca Mixtec
ta: வடமேற்கு ஓக்சாகா மிக்ச்டெக்

en: Northwest Pashai
ta: வடமேற்கு பாசாயி

en: Northwestern Dinka
ta: வடமேற்கத்திய டின்கா

en: Northwestern Fars
ta: வடமேற்கத்திய பார்ச்

en: Northwestern Kolami
ta: வடமேற்கத்திய கோலாமி

en: Northwestern Nisu
ta: தென்மேற்க்கத்திய நிசு

en: Northwestern Ojibwa
ta: வடமேற்கத்திய ஒசிப்வா

en: Northwestern Tasmanian
ta: வடமேற்கத்திய தச்மானியன்

en: Norwegian
ta: நார்வேசியன்

en: Norwegian Bokmål
ta: நார்வேசியன் போக்மால்

en: Norwegian Nynorsk
ta: நார்விசியன் நைநோர்ச்க்

en: Norwegian Sign Language
ta: நார்வேசியன் கையொப்ப மொழி

en: Norwegian, Traveller
ta: நார்வேசியன், பயணி

en: Notre
ta: நோட்ரீ

en: Notsi
ta: நோட்சி

en: Nottoway
ta: நோடோவே

en: Nottoway-Meherrin
ta: நோட்டோவே-மெஎர்ரின்

en: Novial
ta: நோவியல்

en: Noy
ta: நோய்

en: Nsenga
ta: நசென்கா

en: Nshi
ta: நசி

en: Nsongo
ta: நசாங்கோ

en: Ntcham
ta: நட்சாம்

en: Nteng
ta: ந்டேங்

en: Ntomba
ta: யடோம்பா

en: Nuaulu, North
ta: நுயாவ்லு, வடக்கு

en: Nuaulu, South
ta: நுயாவ்லு, தெற்கு

en: Nubaca
ta: நுபாகா

en: Nubi
ta: நுபி

en: Nubian, Old
ta: நுபியன், பழைய

en: Nubri
ta: நுப்ரி

en: Nuer
ta: நுயர்

en: Nugunu (Australia)
ta: நுகுனு (ஆச்திரேலியா)

en: Nugunu (Cameroon)
ta: நுகுனு (கேமரூன்)

en: Nuk
ta: நூக்

en: Nukak Makú
ta: நுகாக் மாகு

en: Nukna
ta: நுக்னா

en: Nukuini
ta: நுகுய்னி

en: Nukumanu
ta: நுகிமானு

en: Nukunul
ta: நுகுனுல்

en: Nukuoro
ta: நுகுயோரோ

en: Nukuria
ta: நுகுரியா

en: Numana
ta: நுமானா

en: Numanggang
ta: நுமங்காங்

en: Numbami
ta: நும்பமி

en: Nume
ta: நும்

en: Numidian
ta: நுமிடியன்

en: Numèè
ta: எண்

en: Nung (Viet Nam)
ta: நங் (வியட் நாம்)

en: Nungali
ta: நுன்கலி

en: Nunggubuyu
ta: நங்குபுயு

en: Nungu
ta: நுன்கு

en: Nuni, Northern
ta: நுனி, தெற்கத்திய

en: Nuni, Southern
ta: நுனி, தெற்கத்திய

en: Nupbikha
ta: நுப்கிக்ஆ

en: Nupe-Nupe-Tako
ta: நுப்-நுப்-தாகோ

en: Nusa Laut
ta: நுசா லௌட்

en: Nusu
ta: நுசு

en: Nuu-chah-nulth
ta: நு-சா-நுல்த்

en: Nyabwa
ta: நயாப்வா

en: Nyaheun
ta: நயாஎயன்

en: Nyahkur
ta: நயாஃகுர்

en: Nyakyusa-Ngonde
ta: நையாக்யுசா-நகோன்ட்

en: Nyala, East
ta: நயாலா, கிழக்கு

en: Nyali
ta: நையாலி

en: Nyam
ta: நயம்

en: Nyamal
ta: நயாமல்

en: Nyambo
ta: நயம்போ

en: Nyamusa-Molo
ta: நயமுசா-மோலோ

en: Nyamwanga
ta: நயம்வங்கா

en: Nyamwezi
ta: நயாம்வேகி

en: Nyaneka
ta: நயாநேகா

en: Nyang'i
ta: நயாங்கி

en: Nyanga
ta: நையன்கா

en: Nyanga-li
ta: நயாங்கா-லி

en: Nyangatom
ta: நயங்காடோம்

en: Nyangbo
ta: நையங்போ

en: Nyangga
ta: நயாங்கா

en: Nyangumarta
ta: நயங்மார்தா

en: Nyankole
ta: நயான்கோல்

en: Nyankpa
ta: நயாநேகா

en: Nyarafolo Senoufo
ta: நியாராஃபோலோ செனூஃபோ

en: Nyaturu
ta: நயாதுரு

en: Nyaw
ta: நயாவ்

en: Nyawaygi
ta: நயாவாய்கி

en: Nyemba
ta: நயேம்பா

en: Nyengo
ta: நையேன்கோ

en: Nyenkha
ta: நயேனக்ஆ

en: Nyeu
ta: நயேவ்

en: Nyiha (Malawi)
ta: நயிஆ (மாலாவி)

en: Nyiha (Tanzania)
ta: நையிஆ (தான்சானியா)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
ta: நயிகா (மாலாவி மற்றும் சாம்பியா)

en: Nyika (Tanzania)
ta: நயிகா (தான்சானியா)

en: Nyikina
ta: நயிகினா

en: Nyindrou
ta: நையின்ட்ரோவ்

en: Nyindu
ta: நைன்டு

en: Nyishi
ta: நயிசி

en: Nyiyaparli
ta: நயியாபரலி

en: Nyokon
ta: நியோகோன்

en: Nyole
ta: நயோல்

en: Nyong
ta: நயோங்

en: Nyore
ta: நையோர்

en: Nyoro
ta: நயோரோ

en: Nyulnyul
ta: நயுலன்யுல்

en: Nyungar
ta: நையங்கார்

en: Nyungwe
ta: நயுங்வே

en: Nyâlayu
ta: நயாலாவு

en: Nzadi
ta: நசாடி

en: Nzakambay
ta: நசாகம்பை

en: Nzakara
ta: நசாகரா

en: Nzanyi
ta: நசான்யி

en: Nzima
ta: நசிமா

en: Ná-Meo
ta: நா-மியோ

en: Nêlêmwa-Nixumwak
ta: Nélêmwa-nixumwak

en: Nüpode Huitoto
ta: Nübode Huitoto

en: O'chi'chi'
ta: ஓ'சி'சி

en: O'du
ta: ஓ'டு

en: Obanliku
ta: ஓபான்லிகு

en: Obispeño
ta: ஓபிச்பெனோ

en: Oblo
ta: ஒப்லோ

en: Obo Manobo
ta: ஒபோ மனோபோ

en: Obokuitai
ta: ஒபோகுய்தாய்

en: Obolo
ta: ஒபோலோ

en: Obulom
ta: ஒபுலோம்

en: Ocaina
ta: ஒகைய்னா

en: Occitan (post 1500)
ta: ஓக்சிடியன்(போச்ட் 1500)

en: Ocotepec Mixtec
ta: ஒகோடெபெக் மிக்ச்டெக்

en: Ocotlán Zapotec
ta: சபோடெக் ஓகோட்லன்

en: Od
ta: ஓட்

en: Odia
ta: ஒடியாய்

en: Odiai
ta: ஒடியாய்

en: Odoodee
ta: ஒடோடீ

en: Odual
ta: ஓடுயல்

en: Odut
ta: ஓடுட்

en: Ofayé
ta: ஓஃபாயே

en: Official Aramaic (700-300 BCE)
ta: அலுவலக அராமிக் (700-300 BCE)

en: Ofo
ta: ஓஃபோ

en: Ogbah
ta: ஒக்பாஃ

en: Ogbia
ta: ஒக்பியா

en: Ogbogolo
ta: ஒக்போகோலோ

en: Ogbronuagum
ta: ஒக்ப்ரோன்யகம்

en: Ogea
ta: ஒகேயா

en: Ohlone, Northern
ta: ஓலோன், வடகத்திய

en: Ohlone, Southern
ta: ஓலோன், தெற்கத்திய

en: Oirat, Written
ta: ஓய்ரேட், ரின்னட்

en: Oirata
ta: ஒரிடா

en: Ojibwa
ta: ஒசிப்வா

en: Ojibwa, Central
ta: ஒசிப்வா, மையம்

en: Ojibwa, Eastern
ta: ஒசிப்வா, கிழக்கத்திய

en: Ojibwa, Northwestern
ta: ஒசிப்வா, வடமேற்கத்திய

en: Ojibwa, Severn
ta: ஒசிப்வா, செவர்ன்

en: Ojibwa, Western
ta: ஒசிப்வா, மேற்கத்திய

en: Ojitlán Chinantec
ta: ஓசிட்லின் சைனாண்டெக்

en: Okanagan
ta: ஒகனாகன்

en: Oki-No-Erabu
ta: ஓகி-நோ-எரபு

en: Okiek
ta: ஒகியக்

en: Okinawan, Central
ta: ஒகினாவன், மையம்

en: Oko-Eni-Osayen
ta: ஓகோணெனி-ஒசாயென்

en: Oko-Juwoi
ta: ஒகோ-சுவோய்

en: Okobo
ta: ஒகோபோ

en: Okodia
ta: ஒகோடியா

en: Okolie
ta: ஒகோலை

en: Okolod
ta: ஒகோலோட்

en: Okpamheri
ta: ஓக்பாம்ஏரி

en: Okpe (Northwestern Edo)
ta: ஒக்(வடமேற்கத்திய ஈடோ)

en: Okpe (Southwestern Edo)
ta: ஒக்(தென்மேற்கத்திய ஈடோ)

en: Oksapmin
ta: ஓக்சாப்மின்

en: Oku
ta: ஓகு

en: Old Aramaic (up to 700 BCE)
ta: பழைய அராமியாக் (700 BCE வரை)

en: Old Avar
ta: பழைய அவார்

en: Old Breton
ta: பழைய ப்ரெடன்

en: Old Burmese
ta: பழைய பர்மீசி

en: Old Cham
ta: பழைய சாம்

en: Old Chinese
ta: பழைய சைனீச்

en: Old Cornish
ta: பழைய கோர்னிச்

en: Old Dutch
ta: பழைய டச்சு

en: Old English (ca. 450-1100)
ta: பழைய ஆங்கியம் (ca. 450-1100)

en: Old French (842-ca. 1400)
ta: பழைய பிரெஞ்சு (842-ca. 1400)

en: Old Frisian
ta: பழைய பெர்சியன்

en: Old Georgian
ta: பழைய சியார்சியன்

en: Old High German (ca. 750-1050)
ta: பழைய உயர்ந்த செர்மன் (ca. 750-1050)

en: Old Hittite
ta: பழைய இட்டீ

en: Old Hungarian
ta: பழைய அங்கேரியன்

en: Old Irish (to 900)
ta: பழைய ஐரிச் ( 900 க்கு)

en: Old Japanese
ta: பழைய சப்பானிய

en: Old Kentish Sign Language
ta: பழைய கென்டிச் கையொப்ப மொழி

en: Old Khmer
ta: பழைய கெஃமெர்

en: Old Korean (3rd-9th cent.)
ta: பழைய கொரியன் (3ஆவது- 9ஆவது நூற்றாண்டு.)

en: Old Lithuanian
ta: பழைய லிதுவேனியன்

en: Old Malay
ta: பழைய மலாய்

en: Old Manipuri
ta: பழைய மணிபுரி

en: Old Marathi
ta: பழைய மராத்தி

en: Old Mon
ta: பழைய மோன்

en: Old Norse
ta: பழைய நோர்ச்

en: Old Nubian
ta: பழைய நுபியன்

en: Old Ossetic
ta: பழைய ஒச்செட்டிக்

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
ta: பழைய பெர்சியன் (ca. 600-400 B.C.)

en: Old Provençal (to 1500)
ta: பழைய ப்ரோவென்கல் (1500 க்கு)

en: Old Russian
ta: பழைய ரச்யன்

en: Old Saxon
ta: பழைய பெர்சியன்

en: Old Spanish
ta: பழைய ச்பானிச்

en: Old Sundanese
ta: பழைய சூடானீச்

en: Old Tamil
ta: பழைய தமிழ்

en: Old Tibetan
ta: பழைய திபெத்திய

en: Old Turkish
ta: பழைய துருக்கி

en: Old Uighur
ta: பழைய உகுர்

en: Old Welsh
ta: பழைய வெல்ச்

en: Olekha
ta: ஓலெக்ஆ

en: Olkol
ta: ஓல்கோல்

en: Olo
ta: ஓலோ

en: Oloma
ta: ஓலோமா

en: Olrat
ta: ஒல்ரேட்

en: Olu'bo
ta: ஓலு'போ

en: Olulumo-Ikom
ta: ஒலுலுமோ-இக்கோம்

en: Oluta Popoluca
ta: ஓலுடா போபோலுகா

en: Omagua
ta: ஒமாகுவா

en: Omaha-Ponca
ta: ஒமாஆ-போன்க

en: Omani Arabic
ta: ஓமனி அராபிக்

en: Ombamba
ta: ஓம்பாம்பா

en: Ombo
ta: ஓம்போ

en: Ometepec Nahuatl
ta: ஒமெடெபெக் நாஓடி

en: Omi
ta: ஓமி

en: Omok
ta: ஓமோக்

en: Omotik
ta: ஓமோதிக்

en: Omurano
ta: ஓமுரானோ

en: Ona
ta: ஒனா

en: One, Inebu
ta: ஒன்,இநேபு

en: One, Kabore
ta: ஒன், கபோர்

en: One, Kwamtim
ta: ஒன், கவாம்திம்

en: One, Molmo
ta: ஒன், மோல்மோ

en: One, Northern
ta: ஒன், வடக்கத்திய

en: One, Southern
ta: ஒன், தெற்கத்திய

en: Oneida
ta: ஒநையெடா

en: Ong
ta: ஓங்

en: Onin
ta: ஓனின்

en: Onin Based Pidgin
ta: ஆனின் சார்ந்த பிட்சின்

en: Onjob
ta: ஆன்சாப்

en: Ono
ta: ஓனோ

en: Onobasulu
ta: ஓநோபாசுலு

en: Onondaga
ta: ஒநோன்டாகா

en: Ontenu
ta: ஆன்டெனு

en: Ontong Java
ta: ஆன்டோங் சாவா

en: Oorlams
ta: ஓர்லம்ச்

en: Opao
ta: ஒபாவ்

en: Opata
ta: ஓபடா

en: Orang Kanaq
ta: ஒரங் கனாக்

en: Orang Seletar
ta: ஓரங் செலெடர்

en: Oraon Sadri
ta: ஓரான் சாட்ரி

en: Orejón
ta: ஒரேசோன்

en: Oring
ta: ஒரிங்

en: Oriya (macrolanguage)
ta: ஒரியா (மெக்ரோமொழி)

en: Oriya, Adivasi
ta: ஒரியா, அடிவாசி

en: Orizaba Nahuatl
ta: ஒரிசாபா நஊவாட்

en: Orma
ta: ஓர்மா

en: Ormu
ta: ஓர்மு

en: Ormuri
ta: ஒர்முரி

en: Oro
ta: ஓரோ

en: Oro Win
ta: ஓரோ வின்

en: Oroch
ta: ஓரோச்

en: Oroha
ta: ஓரோஆ

en: Orok
ta: ஓரோக்

en: Orokaiva
ta: ஒரோகைய்வா

en: Oroko
ta: ஒரோகோ

en: Orokolo
ta: ஒரோகோலோ

en: Oromo
ta: ஒரோமோ

en: Oromo, Borana-Arsi-Guji
ta: ஒரோமோ, போரனா-அரசி-குசி

en: Oromo, Eastern
ta: ஒரோமோ, கிழகத்திய

en: Oromo, West Central
ta: ஒரோமோ, மேற்கு மையம்

en: Oroqen
ta: ஒரோகென்

en: Orowe
ta: ஒரோவே

en: Oruma
ta: ஒருமா

en: Orya
ta: ஓரியா

en: Osage
ta: ஓசேச்

en: Osatu
ta: ஓசாடு

en: Oscan
ta: ஆச்கன்

en: Osing
ta: ஓசிங்

en: Ososo
ta: ஓசோசோ

en: Ossetian
ta: ஓச்சேடியன்

en: Ossetic, Old
ta: ஒச்செட்டிக், பழைய

en: Ot Danum
ta: ஓட் தனும்

en: Otank
ta: ஓடாங்க்

en: Oti
ta: ஓடி

en: Otomi, Eastern Highland
ta: ஓடோமி, கிழக்கத்திய ஐலேண்ட்

en: Otomi, Estado de México
ta: ஓடோமி, எச்தாடோ டே மெக்சிகோ

en: Otomi, Ixtenco
ta: ஒடோமி, இசுடென்கோ

en: Otomi, Mezquital
ta: ஓடோமி, மெச்குய்தால்

en: Otomi, Querétaro
ta: ஓடோமி, க்யுயர்ரேடாரோ

en: Otomi, Temoaya
ta: ஒடோமி, தெமயோயா

en: Otomi, Tenango
ta: ஒடோமி, தெனான்கோ

en: Otomi, Texcatepec
ta: ஒடோமி, ட்ச்கேட்டெபெக்

en: Otomi, Tilapa
ta: ஓடோமி, திலாபா

en: Otoro
ta: ஒடோரோ

en: Ottawa
ta: ஒட்டாவா

en: Ottoman Turkish (1500-1928)
ta: ஓட்டோமென் துருக்கி (1500-1928)

en: Otuho
ta: ஒதுஓ

en: Otuke
ta: ஓதுக்

en: Ouma
ta: ஓவ்மா

en: Oune
ta: ஔனே

en: Owa
ta: ஓவா

en: Owenia
ta: ஓவேனியா

en: Owiniga
ta: ஒவினிகா

en: Oy
ta: ஒய்

en: Oya'oya
ta: ஒயாம்ஒயா

en: Oyda
ta: ஓய்டா

en: Oyster Bay Tasmanian
ta: ஒய்டர் பே தச்மானியன்

en: Ozolotepec Zapotec
ta: ஓசோலோடெபெக் சாபோடெக்

en: Ozumacín Chinantec
ta: ஓசுமாசின் சைனாண்டெக்

en: Pa Di
ta: பா டி

en: Pa'a
ta: பா'

en: Pa'o Karen
ta: ப்யோ கரேன்

en: Pa-Hng
ta: பா-அங்

en: Paakantyi
ta: பாகான்டியி

en: Paama
ta: பாமா

en: Paasaal
ta: பாசால்

en: Pacahuara
ta: பகாஉரா

en: Pacaraos Quechua
ta: பகாராவ்ச் க்யுசோ

en: Pacific Gulf Yupik
ta: பசிபிக் கல்ஃப் யுபிக்

en: Pacoh
ta: பாகோச்

en: Padoe
ta: பாடியோ

en: Paekche
ta: பியக்சே

en: Paelignian
ta: பயேலிங்னியன்

en: Pagi
ta: பாகி

en: Pagibete
ta: பகிபெடெ

en: Pagu
ta: பாகு

en: Pahanan Agta
ta: பகனன் அக்டா

en: Pahari
ta: பாஆரி

en: Pahari, Kullu
ta: பஅரி, குல்லு

en: Pahari, Mahasu
ta: பஅரி,மஅசு

en: Pahari-Potwari
ta: பஆரி-போட்வாரி

en: Pahi
ta: பாஇ

en: Pahlavani
ta: பஃலாவானி

en: Pahlavi
ta: பஃலாவி

en: Pai Tavytera
ta: பாய் தவைதேரா

en: Paicî
ta: பைய்சி

en: Paipai
ta: பைபை

en: Paite Chin
ta: பைய்ட் சின்

en: Paiute, Northern
ta: பையுட், வடக்கு

en: Paiwan
ta: பைய்வான்

en: Pak-Tong
ta: பாக்-டோங்

en: Pakanha
ta: பகான்ஆ

en: Pakaásnovos
ta: பாகாச்னோச்வ

en: Pakistan Sign Language
ta: பாகிச்தான் கையொப்ப மொழி

en: Paku
ta: பாகு

en: Paku Karen
ta: பாகு கரேன்

en: Pal
ta: பால்

en: Palaic
ta: பாலைக்

en: Palaka Senoufo
ta: பலகா செனூஃபோ

en: Palantla Chinantec
ta: பலந்த்லா சைனாண்டெக்

en: Palauan
ta: பலாவ்யன்

en: Palaung, Ruching
ta: பாலன்ங், ருச்சிங்

en: Palaung, Rumai
ta: பாலவுங், ருமய்

en: Palaung, Shwe
ta: பாலங், சேவ்

en: Palawano, Brooke's Point
ta: பலாவானோ, ப்ரூக்'ச் பாயின்ட்

en: Palawano, Central
ta: பலாவானோ, மையம்

en: Palawano, Southwest
ta: பலாவானோ, தென்மேற்கு

en: Paleni
ta: பலெனி

en: Palenquero
ta: கலென்க்யுரோ

en: Pali
ta: பாலி

en: Palikúr
ta: பாலிகுர்

en: Paliyan
ta: பாலியன்

en: Pallanganmiddang
ta: பங்கான்மிட்டாங்

en: Paloor
ta: பாலோர்

en: Palu'e
ta: பாலு'ய்

en: Paluan
ta: பாலுயன்

en: Palya Bareli
ta: பாலியா பரேலி

en: Pam
ta: பாம்

en: Pambia
ta: பாம்பியா

en: Pame, Central
ta: பாம், மையம்

en: Pame, Northern
ta: பெம், வடக்கத்திய

en: Pame, Southern
ta: பெம், தெற்க்கத்திய

en: Pamona
ta: பமோனா

en: Pamosu
ta: பமோசு

en: Pampanga
ta: பம்பான்கா

en: Pamplona Atta
ta: பம்ப்லோனா அட்டா

en: Pana (Burkina Faso)
ta: பானா (புர்கினா பாசோ)

en: Pana (Central African Republic)
ta: பானா (மையம் ஆஃப்ரிகன் குடியரசு)

en: Panamanian Sign Language
ta: பனாமானியன் கையொப்ப மொழி

en: Panamint
ta: பனாமின்ட்

en: Panao Huánuco Quechua
ta: பானோ உயனுகோ க்யுசோவ்

en: Panará
ta: பனாரா

en: Panasuan
ta: பனாசுயன்

en: Panawa
ta: பானாவா

en: Pancana
ta: பான்கானா

en: Panchpargania
ta: பான்ஞ்பர்கானியா

en: Pande
ta: பான்டே

en: Pangasinan
ta: பங்காசினன்

en: Pangseng
ta: பங்செங்

en: Pangu
ta: பாங்கு

en: Pangutaran Sama
ta: பங்குதரன் சாமா

en: Pangwa
ta: பங்வா

en: Pangwali
ta: பங்வாலி

en: Panim
ta: பனிம்

en: Paniya
ta: பானியா

en: Panjabi
ta: பன்சாபி

en: Panjabi, Western
ta: பஞ்சாபி, மேற்கத்திய

en: Pankararé
ta: பன்கராரே

en: Pankararú
ta: பன்கராரு

en: Pankhu
ta: பாங்உ

en: Pannei
ta: பான்னெய்

en: Pano
ta: பனோபோ

en: Pano, Kulina
ta: பனோ, குலினா

en: Panoan Katukína
ta: பனோன் கதுகினா

en: Panobo
ta: பனோபோ

en: Panyi Bai
ta: பனாயி பாய்

en: Papantla Totonac
ta: பாப்பாண்ட்லா டோட்டோனாக்

en: Papapana
ta: பாபாபானா

en: Papar
ta: பாபார்

en: Papasena
ta: பாபாசேனா

en: Papel
ta: பாபெல்

en: Papi
ta: பாபி

en: Papiamento
ta: பாபியாமென்டோ

en: Papora
ta: பாபோரா

en: Papua New Guinean Sign Language
ta: பப்போ புதிய குய்நெயன் கையொப்ப மொழி

en: Papuan Malay
ta: பாபுயன் மலாய்

en: Papuma
ta: பாபுமா

en: Parachi
ta: பராசி

en: Paraguayan Guaraní
ta: பராகுயன் கௌராணி

en: Paraguayan Sign Language
ta: பாராகுவேன் குறி மொழி

en: Parakanã
ta: பரகானா

en: Paranan
ta: பரானான்

en: Paranawát
ta: பரானாவாட்

en: Paraujano
ta: பராவ்சானோ

en: Parauk
ta: பாரோவெக்

en: Parawen
ta: பராவென்

en: Pardhan
ta: பார்தன்

en: Pardhi
ta: பார்தி

en: Pare
ta: பெர்

en: Parecís
ta: பரெசிச்

en: Parenga
ta: பரெங்கா

en: Parkari Koli
ta: பார்காரி கோலி

en: Parkwa
ta: பார்க்வா

en: Parsi-Dari
ta: பார்சி-டாரி

en: Parthian
ta: பார்தியன்

en: Parya
ta: பார்யா

en: Pará Arára
ta: பாரா அராரா

en: Pará Gavião
ta: பரே கவினோ

en: Pashai, Northeast
ta: வடகிழக்கு பாசாயி

en: Pashai, Northwest
ta: பாசாயி, வடமேற்கு

en: Pashai, Southeast
ta: பசாயி, தென்கிழக்கு

en: Pashai, Southwest
ta: பசாயி, தென்மேற்கு

en: Pashto, Central
ta: பாச்டோ, மையம்

en: Pashto, Northern
ta: பாச்டோ, வடக்கத்திய

en: Pashto, Southern
ta: பாச்டோ, தெற்கத்திய

en: Pasi
ta: பாசி

en: Pass Valley Yali
ta: பாச் வாலி யாலி

en: Patamona
ta: படாமோனா

en: Patani
ta: பதானி

en: Pataxó Hã-Ha-Hãe
ta: படாசோ ஆ-ஆ-ஆய்

en: Patep
ta: பாடெப்

en: Pathiya
ta: பாதியா

en: Patpatar
ta: பட்படார்

en: Pattani
ta: பத்தானி

en: Pattani Malay
ta: பத்தானி மலாய்

en: Pattapu
ta: பாட்டாபு

en: Patwin
ta: பாட்வின்

en: Paulohi
ta: பௌலோஇ

en: Paumarí
ta: பவ்மாரி

en: Paunaka
ta: புனாக்

en: Pauri Bareli
ta: பவுரி பரேலி

en: Pauserna
ta: பௌசெர்னா

en: Pawaia
ta: பவாய்யா

en: Pawnee
ta: பவ்நீ

en: Paynamar
ta: பைனாமார்

en: Pazeh
ta: பசேஃ

en: Pe
ta: பீ

en: Pear
ta: பியர்

en: Pech
ta: பெச்

en: Pecheneg
ta: பெசெநெக்

en: Pedi
ta: பெடி

en: Pei
ta: பெய்

en: Pekal
ta: பெகால்

en: Pela
ta: பேலா

en: Pele-Ata
ta: பெலீ-அடா

en: Pelende
ta: பெலென்ட்

en: Pemon
ta: பெமோன்

en: Penan, Eastern
ta: பெனன், கிழக்கத்திய

en: Penan, Western
ta: பெனான், மேற்கத்திய

en: Penang Sign Language
ta: பெனங் கையொப்ப மொழி

en: Penchal
ta: பென்சால்

en: Pendau
ta: பென்டாவ்

en: Pengo
ta: பென்கோ

en: Pennsylvania German
ta: பெனின்சைல்வேனியா செர்மன்

en: Penrhyn
ta: பெனிஐன்

en: Pentlatch
ta: பென்ட்லாட்ச்

en: Perai
ta: பெராய்

en: Peranakan Indonesian
ta: பெரானாகன் இந்தோனேசியன்

en: Pere
ta: பேரே

en: Peripheral Mongolian
ta: மங்கோலியா ப்யூரட்

en: Pero
ta: பெரோ

en: Persian
ta: பெர்சியன்

en: Persian, Iranian
ta: பெர்சியன், இரணியன்

en: Persian, Manichaean Middle
ta: பெர்சியன், மணிசேயன் மைய

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
ta: பெர்சியன், பழைய Old (ca. 600-400 B.C.)

en: Peruvian Sign Language
ta: பெருவியன் கையொப்ப மொழி

en: Pesse
ta: பெச்செ

en: Petapa Zapotec
ta: பெடாபா சபோடெக்

en: Petats
ta: பெடாடச்

en: Petjo
ta: பெட்சோ

en: Peñoles Mixtec
ta: Peeoles mixtec

en: Pfaelzisch
ta: பஃபெயல்சிச்ச்

en: Phai
ta: பாய்

en: Phake
ta: பாக்

en: Phala
ta: ப்பாலா

en: Phalura
ta: பாலுரா

en: Phana'
ta: பானா'

en: Phangduwali
ta: பாங்டுவாலி

en: Phende
ta: பென்டே

en: Philippine Sign Language
ta: பிலிப்பைன் கையொப்ப மொழி

en: Phimbi
ta: பிம்பி

en: Phoenician
ta: பொனிசியன்

en: Phola
ta: ப்போலா

en: Phola, Alo
ta: ப்போலா, அலோ

en: Pholo
ta: ஃபோலோ

en: Phom Naga
ta: ஃபோம் நாகா

en: Phong-Kniang
ta: போங்-கினியாங்

en: Phowa, Ani
ta: ப்போவா, அனி

en: Phowa, Hlepho
ta: போவா, அலெப்ஓ

en: Phowa, Labo
ta: ப்போவா, லாபோ

en: Phrae Pwo Karen
ta: ஃபரே பவோ கரேன்

en: Phrygian
ta: பைரிரைகியன்

en: Phu Thai
ta: புஉ தாய்

en: Phuan
ta: புயன்

en: Phudagi
ta: புடாகி

en: Phuie
ta: புய்

en: Phukha
ta: புக்ஆ

en: Phuma
ta: பூமா

en: Phunoi
ta: புனோய்

en: Phuong
ta: புயோங்

en: Phupa
ta: ப்புபா

en: Phupha
ta: ப்புபா

en: Phuza
ta: ப்புசா

en: Piamatsina
ta: பியாமட்சினா

en: Piame
ta: பியாம்

en: Piapoco
ta: பியாபோகோ

en: Piaroa
ta: பியர்ராவ்

en: Picard
ta: பிகார்ட்

en: Picene, North
ta: பிச்னீ, வடக்கு

en: Picene, South
ta: பீச்னே, தெற்கு

en: Pichis Ashéninka
ta: பிசிச் அசானின்கா

en: Pictish
ta: பிக்டிச்

en: Pidgin Delaware
ta: பிட்சின் டெலாவர்

en: Pidgin English, Chinese
ta: பிட்கின் ஆங்கிலம், சைனீச்

en: Pidgin English, Ghanaian
ta: பிட்கின் ஆங்கிலம், கானையன்

en: Pidgin, Cameroon
ta: பிட்சின், கேமரூன்

en: Pidgin, Nigerian
ta: பிட்சின், நைசிரியன்

en: Pidgin, Timor
ta: பிட்சின், திமோர்

en: Piemontese
ta: பைமோன்டேச்

en: Pijao
ta: பிசியோ

en: Pije
ta: பிசே

en: Pijin
ta: பிசின்

en: Pilagá
ta: பிலாகா

en: Pileni
ta: பிலெனி

en: Pima Bajo
ta: பிமா பாசோ

en: Pimbwe
ta: பிம்ப்வே

en: Pinai-Hagahai
ta: பினாய்-அகாஆய்

en: Pindiini
ta: பின்தீனி

en: Pingelapese
ta: பின்செலாப்சீ

en: Pinigura
ta: பினிகுரா

en: Pinjarup
ta: பின்சாருப்

en: Pinji
ta: பின்சி

en: Pinotepa Nacional Mixtec
ta: பினோதெபா நாசியோனால் மிக்ச்டெக்

en: Pintupi-Luritja
ta: பின்துபி-லுரிட்சா

en: Pinyin
ta: பின்யின்

en: Pipil
ta: பிபில்

en: Pirahã
ta: பிராஆ

en: Piratapuyo
ta: பிராதாபுயோ

en: Pirlatapa
ta: பிர்லானபா

en: Piro
ta: பிரோ

en: Pirriya
ta: பிர்ரியா

en: Pisabo
ta: பிசாபோ

en: Pisaflores Tepehua
ta: பிசாஃப்ளோரச் டெபெஊவா

en: Piscataway
ta: பிச்கடாவே

en: Pisidian
ta: பிசிடியன்

en: Pitcairn-Norfolk
ta: பிட்கெய்ர்ன்-நார்ஃபோக்

en: Pite Sami
ta: பைட் சாமி

en: Piti
ta: பிதி

en: Pitjantjatjara
ta: பிட்சன்ட்சாரா

en: Pitta Pitta
ta: பிட்டா பிட்டா

en: Piu
ta: பிய்

en: Piya-Kwonci
ta: பியா-கவோன்சி

en: Plains Cree
ta: ப்ளைன்ச் க்ரீ

en: Plains Indian Sign Language
ta: ப்ளயன்ச் இந்தியன் கையொப்ப மொழி

en: Plains Miwok
ta: சமவெளி மிவோக்

en: Plapo Krumen
ta: பிளாபோ க்ரூமன்

en: Plateau Malagasy
ta: ப்ளேன்வ் மலகாசி

en: Plautdietsch
ta: பலாவ்ட்டையட்ச்

en: Playero
ta: ப்ளேயரோ

en: Pnar
ta: பனார்

en: Pochuri Naga
ta: போச்சூரி நாகா

en: Pochutec
ta: பவுசுடெக்

en: Podena
ta: போடெனா

en: Pogolo
ta: கோகோலோ

en: Pohnpeian
ta: போஅன்பெய்யன்

en: Pokangá
ta: போகங்கா

en: Poke
ta: போக்

en: Pokomo
ta: போகோமோ

en: Polabian
ta: போலாபியன்

en: Polari
ta: போலாரி

en: Polish
ta: போலிச்

en: Polish Sign Language
ta: போலிச் கையொப்ப மொழி

en: Polonombauk
ta: போலோநோம்புயக்

en: Pom
ta: போம்

en: Pomo
ta: போமோ

en: Pomo, Central
ta: போமோ, மையம்

en: Pomo, Eastern
ta: போமோ, கிழக்கத்திய

en: Pomo, Northeastern
ta: போமோ, வடகிழக்கத்திய

en: Pomo, Northern
ta: போமோ, வடக்கத்திய

en: Pomo, Southeastern
ta: போமா, தென்கிழக்கத்திய

en: Pomo, Southern
ta: பௌமௌ, தெற்கத்திய

en: Ponam
ta: போநம்

en: Ponosakan
ta: போனோசாகன்

en: Pontic
ta: போன்டிக்

en: Ponyo-Gongwang Naga
ta: பொன்யோ-கோங்வாங் நாகா

en: Popoloca, Coyotepec
ta: போபோலோகா, கோயோடெபெக்

en: Popoloca, Mezontla
ta: போபோலோகா, மெசோன்ட்லா

en: Popoloca, San Felipe Otlaltepec
ta: போபோலோகா, சான் ஃபெலைப் ஒட்லால்டெபெக்

en: Popoloca, San Juan Atzingo
ta: போபோலோகா, சான் சுயன் அட்சிங்கோ

en: Popoloca, San Luís Temalacayuca
ta: போபோலோகா, சான் லூய்ச் தெமாலாகாயுகா

en: Popoloca, San Marcos Tlacoyalco
ta: போபோலோகா, சான் மார்கச் தலால்கோயால்கோ

en: Popoloca, Santa Inés Ahuatempan
ta: போபோலோகா, சான்டா இநெச் அஉதெம்பன்

en: Popoluca, Highland
ta: போபோலுகா, ஐலேண்ட்

en: Popoluca, Oluta
ta: போபோலுகா, ஒலுடா

en: Popoluca, Sayula
ta: கோகோலுகா, சயெலா

en: Popoluca, Texistepec
ta: போபோலுகா, டெசிச்டெபெக்

en: Popti'
ta: பாப்டி'

en: Poqomam
ta: போகோமாம்

en: Poqomchi'
ta: போகோமுசி'

en: Porohanon
ta: போரோஆனோன்

en: Port Sandwich
ta: போர்ட் சான்ட்விச்

en: Port Sorell Tasmanian
ta: போர்ட் சோரெல் தச்மானியன்

en: Port Vato
ta: போர்ட் வாடோ

en: Portuguese
ta: போர்த்துக்கீசிய

en: Portuguese Sign Language
ta: போர்த்துக்கீசிய கையொப்ப மொழி

en: Potawatomi
ta: போடாவடோமி

en: Potiguára
ta: போட்டிகுரா

en: Pottangi Ollar Gadaba
ta: போட்டான்கி ஓல்லார் கடாபா

en: Poumei Naga
ta: ப ou மெய் நாகா

en: Pouye
ta: பௌயே

en: Powari
ta: போவாரி

en: Powhatan
ta: பாவ்அதன்

en: Poyanáwa
ta: போயானாவா

en: Prasuni
ta: பரசுனி

en: Primitive Irish
ta: பழமையான ஐரிச்

en: Principense
ta: பிரின்சிபென்ச்

en: Provençal, Old (to 1500)
ta: ப்ரோவென்கல், பழைய (1500 க்கு)

en: Providencia Sign Language
ta: ப்ரோவிடென்சியா கையொப்பம் மொழி

en: Prussian
ta: புருச்சியன்

en: Prākrit, Ardhamāgadhī
ta: பராக்ரிட், அர்தாமாகாதி

en: Prākrit, Māhārāṣṭri
ta: பராக்ரிட், மஅராச்திரி

en: Prākrit, Sauraseni
ta: பராக்ரிட், சவ்ராசெனி

en: Psikye
ta: பிச்க்யே

en: Pu-Xian Chinese
ta: சைனீச்

en: Puare
ta: புயர்

en: Pudtol Atta
ta: புடோல் அட்டா

en: Puebla Mazatec
ta: புப்லா மசாடெக்

en: Puelche
ta: புயல்சே

en: Puerto Rican Sign Language
ta: பெர்டோ ரிகான் கையொப்ப மொழி

en: Puimei Naga
ta: Puimei naga

en: Puinave
ta: புய்நேவ்

en: Pukapuka
ta: புகாபுகா

en: Pulaar
ta: புலார்

en: Pulabu
ta: புலாபு

en: Pular
ta: புலார்

en: Puluwatese
ta: புலுவடெச்

en: Puma
ta: புமா

en: Pumi, Northern
ta: புமி, வடக்கத்திய

en: Pumi, Southern
ta: புமி, தெற்க்கத்திய

en: Pumpokol
ta: பம்போகோல்

en: Pumé
ta: பும்

en: Punan Aput
ta: புனான் அபுட்

en: Punan Bah-Biau
ta: புனன் பாஃ-பியாவ்

en: Punan Batu 1
ta: புனான் பாது 1

en: Punan Merah
ta: புனான் மெராஃ

en: Punan Merap
ta: புனான் மெராப்

en: Punan Tubu
ta: புனான் துபு

en: Punic
ta: புனிக்

en: Puno Quechua
ta: புனோ க்யுசோ

en: Punthamara
ta: புன்தமார

en: Punu
ta: புநு

en: Puoc
ta: பௌச்

en: Puquina
ta: புகுய்னா

en: Puragi
ta: புராகி

en: Purari
ta: புராரி

en: Purepecha
ta: புயூர்பெசா

en: Purepecha, Western Highland
ta: பியுர்பெசா,மேற்கத்திய அய்லாந்து

en: Puri
ta: பூரி

en: Purik
ta: புரிக்

en: Purisimeño
ta: புரிசிமெனோ

en: Puroik
ta: புரோரோக்

en: Puruborá
ta: புருபோரா

en: Purum
ta: புரும்

en: Pushto
ta: பூச்டூ

en: Putai
ta: புதாய்

en: Putoh
ta: புடோஃ

en: Putukwam
ta: புதுக்வாம்

en: Puyo
ta: புயோ

en: Puyo-Paekche
ta: புயோ-பேக்சே

en: Puyuma
ta: புயுமா

en: Pwaamei
ta: பவாமைய்

en: Pwapwâ
ta: பவாப்வா

en: Pwo Eastern Karen
ta: ப்வோ கிழக்கத்திய கரேன்

en: Pwo Northern Karen
ta: பவோ வடக்கத்திய கரென்

en: Pwo Western Karen
ta: பவோ மேற்கத்திய கரேன்

en: Pyapun
ta: பயாபுன்

en: Pye Krumen
ta: பை க்ரூமன்

en: Pyen
ta: பையன்

en: Pyu (Myanmar)
ta: ப்யு (மியான்மர்)

en: Pyu (Papua New Guinea)
ta: பியி (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Páez
ta: பியாச்

en: Pááfang
ta: பாஃபங

en: Päri
ta: பாரி

en: Pémono
ta: பெமோனோ

en: Pévé
ta: பெவ்

en: Pökoot
ta: போகூட்

en: Q'anjob'al
ta: க்'யன்சோ'பால்

en: Qabiao
ta: க்யூபியோ

en: Qaqet
ta: க்யுகெட்

en: Qashqa'i
ta: க்குசாகு'ய்

en: Qatabanian
ta: க்யுதாபானியன்

en: Qau
ta: கௌ

en: Qawasqar
ta: க்வாச்கார்

en: Qiang, Northern
ta: குய்யாங்,வடக்கத்திய

en: Qiang, Southern
ta: க்யங், தெற்கத்திய

en: Qila Muji
ta: கிலா முசி

en: Qimant
ta: க்யூமான்ட்

en: Qiubei Zhuang
ta: க்யுபெய் சூயாங்

en: Quapaw
ta: க்யூபாவ்

en: Quebec Sign Language
ta: க்யூபெக் கையொப்ப மொழி

en: Quechan
ta: க்யுசான்

en: Quechua
ta: க்யுசோ

en: Quechua, Ambo-Pasco
ta: க்யுசோ, அம்போ-பாச்கோ

en: Quechua, Arequipa-La Unión
ta: க்யுசோவ், அரிக்யூபா-லா யூனியன்

en: Quechua, Ayacucho
ta: க்யுசோவ், அயாகுசோ

en: Quechua, Cajamarca
ta: க்யுசோ, கசாமார்கா

en: Quechua, Cajatambo North Lima
ta: க்யுசோ, கசாதாம்போ வடக்கு லீமா

en: Quechua, Chachapoyas
ta: க்யுசோ, சாசாபோயாச்

en: Quechua, Chincha
ta: க்யுசோ, சின்சா

en: Quechua, Chiquián Ancash
ta: க்யுசோவ், சிகுய்யன் அன்கேச்

en: Quechua, Classical
ta: க்யுசோ, பாரம்பரிய

en: Quechua, Corongo Ancash
ta: க்யுசோ, கோராங்கோ அன்காச்

en: Quechua, Cusco
ta: க்யுசோவ், கச்கோ

en: Quechua, Eastern Apurímac
ta: க்யுசோ, கிழக்கத்திய அபுரிமேக்

en: Quechua, Huallaga Huánuco
ta: க்யுசோவ், உயல்லாகா உயன்னுகோ

en: Quechua, Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco
ta: க்யுசோவ், உயம்மாலைச் டே மேயோ அன்னுவ்கோ

en: Quechua, Huaylas Ancash
ta: க்யுசோவ், உய்லாச் அன்கேச்

en: Quechua, Huaylla Wanca
ta: க்யுசோவ், உயாய்லா வான்கா

en: Quechua, Jauja Wanca
ta: க்யுசோவ், சாவ்சா வான்கா

en: Quechua, Lambayeque
ta: க்யுசோவ், லம்பாயேக்யு

en: Quechua, Margos-Yarowilca-Lauricocha
ta: க்யுசோவ், மார்கோச்-யாரோவில்கா-லாவ்ரிகோசா

en: Quechua, Napo Lowland
ta: க்யுசோ, நாபோ லோவ்லாந்து

en: Quechua, North Bolivian
ta: க்யுசோ, வடக்கு போலிவியன்

en: Quechua, North Junín
ta: க்யுசோ, வடக்கு சுனின்

en: Quechua, Northern Conchucos Ancash
ta: க்யுசோவ், வடக்கத்திய கான்சுகோச் அன்கேச்

en: Quechua, Pacaraos
ta: க்யுசோ,பகாராவ்ச்

en: Quechua, Panao Huánuco
ta: க்யுசோவ், பானோ உயனுகோ

en: Quechua, Puno
ta: க்யுசோ, புனோ

en: Quechua, San Martín
ta: க்யுசோ, சான் மார்டின்

en: Quechua, Santa Ana de Tusi Pasco
ta: க்யுசோவ், சான்டா அனா டே தூசி பாச்கோ

en: Quechua, Sihuas Ancash
ta: க்யுசோவ், சிஉயச் அன்கேச்

en: Quechua, South Bolivian
ta: க்யுசோ, தெற்கு போலிவியன்

en: Quechua, Southern Conchucos Ancash
ta: க்யுசோவ் தெற்கத்திய கான்சுகோச் அன்கேச்

en: Quechua, Southern Pastaza
ta: க்யுசோ, தெற்க்கத்திய பாச்டசா

en: Quechua, Yanahuanca Pasco
ta: க்யுசோவ், யனாஉயன்கா பாச்கோ

en: Quechua, Yauyos
ta: க்யுசோவ், யாவ்யோச்

en: Quenya
ta: க்யன்யா

en: Querétaro Otomi
ta: க்யுயர்ரேடாரோ ஓடோமி

en: Quetzaltepec Mixe
ta: க்யுட்சால்னெபெக் மிக்ச்

en: Queyu
ta: க்குயு

en: Quiavicuzas Zapotec
ta: குய்அவிகுசாச் சபோடெக்

en: Quichua, Calderón Highland
ta: க்யுசோவ், கல்டெரோன் ஐலேண்ட்

en: Quichua, Cañar Highland
ta: க்யுசோவ், கனார் ஐலேண்ட்

en: Quichua, Chimborazo Highland
ta: க்யுசோவ், சிம்போராசோ ஐலேண்ட்

en: Quichua, Imbabura Highland
ta: க்யுசோவ், இம்பாபுரா ஐலேண்ட்

en: Quichua, Loja Highland
ta: க்யுசோவ், லோசா ஐலேண்ட்

en: Quichua, Northern Pastaza
ta: க்யுசோவ், வடகத்திய பச்தாசா

en: Quichua, Salasaca Highland
ta: க்யுசோவ், சலாசாகா ஐலேண்ட்

en: Quichua, Santiago del Estero
ta: க்யுசோ, சாண்டியாகோ டெல் எச்தெரோ

en: Quichua, Tena Lowland
ta: க்யுசோவ்,தேனா லாலேண்ட்

en: Quileute
ta: க்யுய்லேய்ட்

en: Quinault
ta: க்யுன்னாயல்ட்

en: Quinqui
ta: க்குயின்குய்

en: Quioquitani-Quierí Zapotec
ta: க்குயோகுய்தானி-குய்யேரி சபோடெக்

en: Quiotepec Chinantec
ta: Quiotepec chinantec

en: Quiripi
ta: க்குய்ரிப்

en: Rabha
ta: ராப்ஆ

en: Rade
ta: ரேட்

en: Raetic
ta: ரய்திக்

en: Rahambuu
ta: ரஅம்பு

en: Rai, Dewas
ta: ராய், திவாச்

en: Rajah Kabunsuwan Manobo
ta: ராசாஃ கபுன்சுவன் மனோபோ

en: Rajasthani
ta: ராசச்தானி

en: Rajbanshi
ta: ராச்பன்சி

en: Raji
ta: ராசி

en: Rajong
ta: ரசோங்

en: Rajput Garasia
ta: ராச்புத் காராசியா

en: Rakahanga-Manihiki
ta: ரகஅங்கா-மணிஇகி

en: Rakhine
ta: ராக்இன்

en: Ralte
ta: ரால்ட்

en: Rama
ta: ராமா

en: Ramoaaina
ta: ராமோய்னா

en: Ramopa
ta: ரமோபா

en: Rampi
ta: ராம்பி

en: Rana Tharu
ta: ரானா தாரு

en: Rang
ta: ரங்

en: Rangi
ta: ரங்கி

en: Rangkas
ta: ரங்காச்

en: Ranglong
ta: ரங்லாங்

en: Rangpuri
ta: ரங்புரி

en: Rao
ta: ரோ

en: Rapa
ta: ராபா

en: Rapanui
ta: ராபாநுய்

en: Rapoisi
ta: ரபோய்சி

en: Rapting
ta: ராப்டிங்

en: Rara Bakati'
ta: ராரா பகதி'

en: Rarotongan
ta: போலான்கன

en: Rasawa
ta: ரசாவா

en: Ratagnon
ta: ராடாக்னோன்

en: Ratahan
ta: ரடஅன்

en: Rathawi
ta: ரதாவி

en: Rathwi Bareli
ta: ராத்வி பரேலி

en: Raute
ta: ராவ்ட்

en: Ravula
ta: ராவுலா

en: Rawa
ta: ராவா

en: Rawang
ta: ரவாங்

en: Rawat
ta: ரவாட்

en: Rawngtu Chin
ta: ரவங்டு சின்

en: Rawo
ta: ராவோ

en: Rayón Zoque
ta: ரெய்ன் சோக்

en: Razajerdi
ta: ரசாசெர்டி

en: Red Gelao
ta: சிகப்பு கெலா

en: Reel
ta: ரீல்

en: Rejang
ta: ரெசாங்

en: Rejang Kayan
ta: ரெசாங் கயான்

en: Reli
ta: ரெலி

en: Rema
ta: ரேமா

en: Rembarrnga
ta: ரெம்பர்ரங்கா

en: Rembong
ta: ரெம்போங்

en: Remo
ta: ரெமோ

en: Remontado Dumagat
ta: ரெமண்டடோ டுமகாட்

en: Rempi
ta: ரெம்பி

en: Remun
ta: ரெனும்

en: Rendille
ta: ரென்டில்

en: Rengao
ta: ரென்கோவ்

en: Rennell-Bellona
ta: ரென்னெல்-பெல்லோனா

en: Repanbitip
ta: ரெபன்பிடிப்

en: Rer Bare
ta: ரெர் பெர்

en: Rerau
ta: ரெராவ்

en: Rerep
ta: ரீரெப்

en: Reshe
ta: ரெசூ

en: Resígaro
ta: ரெசிகாரோ

en: Retta
ta: ரெட்டா

en: Reyesano
ta: ரெயேசனோ

en: Riang (India)
ta: ரியாங் (இந்தியா)

en: Riang Lai
ta: ரியாங் லாய்

en: Riang Lang
ta: ரியான்ங் மொழி

en: Riantana
ta: ரியன்தானா

en: Ribun
ta: ரிபுன்

en: Rigwe
ta: ரிக்வே

en: Rikbaktsa
ta: ரிக்பக்ட்சா

en: Rinconada Bikol
ta: ரிங்கோனாடா பிகோல்

en: Rincón Zapotec
ta: ரின்கோன் சபோடெக்

en: Ringgou
ta: ரிங்கோவ்

en: Ririo
ta: ரிரியோ

en: Rishiwa
ta: ரிசிவா

en: Ritharrngu
ta: ரீதர்ங்கு

en: Riung
ta: ரியங்

en: Riverain Sango
ta: ஆறுன் சாங்கோ

en: Roglai, Cacgia
ta: ரோக்லாய், காக்கியா

en: Roglai, Northern
ta: ரோகாலாய், வடக்கத்திய

en: Roglai, Southern
ta: ரோக்லாய், தெற்கத்திய

en: Rogo
ta: ரோகோ

en: Rohingya
ta: ரோஇங்யா

en: Roma
ta: ரோமா

en: Romagnol
ta: ரோமாக்னோல்

en: Romam
ta: ரோமாம்

en: Romani, Balkan
ta: ரோமானி, பால்கன்

en: Romani, Baltic
ta: ரோமானி, பால்டிக்

en: Romani, Carpathian
ta: ரோமானி, கார்பாதியன்

en: Romani, Kalo Finnish
ta: ரோமானி, காலோ ஃபின்னிச்

en: Romani, Sinte
ta: ரோமானி, சின்ட்

en: Romani, Tavringer
ta: ரோமானி, தவ்ரிங்கர்

en: Romani, Vlax
ta: ரோமானி, வலாச்

en: Romani, Welsh
ta: ரோமானி, வெல்ச்

en: Romanian
ta: ரோமானியன்

en: Romanian Sign Language
ta: ரோமானியன் கையொப்ப மொழி

en: Romanian, Istro
ta: ரோமானியன், இச்ட்ரோ

en: Romanian, Macedo-
ta: ரோமானியன்,மேச்டு-

en: Romanian, Megleno
ta: ரோமானியன், மெக்லெனோ

en: Romano-Greek
ta: ரோமானோ-கிரீக்

en: Romano-Serbian
ta: ரோமானோ-செர்பியன்

en: Romanova
ta: ரோமானோவா

en: Romansh
ta: ரோமான்ச்

en: Romany
ta: ரோமானி

en: Romblomanon
ta: ரோம்பலோமனோன்

en: Rombo
ta: ரோம்போ

en: Romkun
ta: ரோம்குன்

en: Ron
ta: ரோன்

en: Ronga
ta: ரோங்கா

en: Rongga
ta: ரோங்கா

en: Rongmei Naga
ta: ரோங்மெய் நாகா

en: Rongpo
ta: ரோங்போ

en: Ronji
ta: ரோன்சி

en: Roon
ta: ரோன்

en: Roria
ta: ரோரியா

en: Rotokas
ta: ரோடோகாச்

en: Rotuman
ta: ரோதுமன்

en: Roviana
ta: ரோவியானா

en: Ruching Palaung
ta: ருச்சிங் பாலாங்

en: Rudbari
ta: ருட்பரி

en: Rufiji
ta: ருஃபிசி

en: Ruga
ta: ருகா

en: Rukai
ta: ருகாய்

en: Ruma
ta: ருமா

en: Rumai Palaung
ta: ருமய் பலாவ்யன்

en: Rumu
ta: ருமு

en: Rundi
ta: ருண்டி

en: Runga
ta: ரங்கா

en: Rungtu Chin
ta: ருங்குடு சின்

en: Rungus
ta: ரன்கச்

en: Rungwa
ta: ரங்வா

en: Russia Buriat
ta: ருச்யா ப்யூரட்

en: Russian
ta: ரச்யன்

en: Russian Sign Language
ta: ரச்யன் கையொப்ப மொழி

en: Russian, Old
ta: ரச்யன், பழைய

en: Rusyn
ta: ரச்யன்

en: Ruthenian
ta: ருதுனியன்

en: Rutul
ta: ருதுல்

en: Ruuli
ta: ரூலி

en: Ruund
ta: ரன்ட்

en: Ruwila
ta: ருவிலா

en: Rwa
ta: ரவா

en: Rwandan Sign Language
ta: உருவாடன் குறி மொழி

en: Réunion Creole French
ta: ரியூனியன் கிரியோல் பிரஞ்சு

en: S'gaw Karen
ta: ச'காவ் கரேன்

en: Sa
ta: ச

en: Sa'a
ta: சா'அ

en: Sa'ban
ta: சா'பன்

en: Sa'och
ta: சௌ'ச்

en: Saafi-Saafi
ta: சாஃபி-சாஃபி

en: Saam
ta: சாம்

en: Saamia
ta: சாமியா

en: Saaroa
ta: சாராவ்

en: Saba
ta: சாபா

en: Sabaean
ta: சபியேன்

en: Sabah Bisaya
ta: சாபாஃ பிசாயா

en: Sabah Malay
ta: மலாயிக் தயாக்

en: Sabanê
ta: சபான்

en: Sabaot
ta: சபோட்

en: Sabine
ta: சாபைன்

en: Sabu
ta: சாபு

en: Sabüm
ta: சாபும்

en: Sacapulteco
ta: சகாபுல்டெகோ

en: Sadri
ta: சாட்ரி

en: Sadri, Oraon
ta: சாட்ரி, ஓரான்

en: Saek
ta: சயக்

en: Saep
ta: சயப்

en: Safaliba
ta: சபாலிபா

en: Safeyoka
ta: சேப்யோகா

en: Safwa
ta: சாஃப்வா

en: Sagala
ta: சாகாலா

en: Sagalla
ta: சகால்லா

en: Saho
ta: சாஓ

en: Sahu
ta: சாஉ

en: Saidi Arabic
ta: சாய்டி அராபிக்

en: Saint Lucian Creole French
ta: செயின்ட் லூசியன் சிரோலே பிரெஞ்சு

en: Saisiyat
ta: சாய்சியட்

en: Sajalong
ta: சாசாலாங்

en: Sajau Basap
ta: சாசோவ் பாசப்

en: Sakachep
ta: சகாசெப்

en: Sakalava Malagasy
ta: சகாலாவா மலகாசி

en: Sakao
ta: சக்யோ

en: Sakata
ta: சகாடா

en: Sake
ta: சாக்

en: Sakirabiá
ta: சகிராபியா

en: Sakizaya
ta: சகிசாயா

en: Sala
ta: சாலா

en: Salampasu
ta: சலாம்பாசு

en: Salar
ta: சலார்

en: Salas
ta: சலாச்

en: Salasaca Highland Quichua
ta: சலாசாகா ஐலேண்ட் க்யுசோவ்

en: Salawati
ta: சலவாடி

en: Saleman
ta: சேல்மேன்

en: Saliba
ta: சாலிபா

en: Salinan
ta: சாலியன்

en: Salish, Southern Puget Sound
ta: சாலிச், தெற்கத்திய புகெட் சவுண்டு

en: Salish, Straits
ta: சாலிச், ச்டார்ட்ச்

en: Sallands
ta: சால்லேண்ட்

en: Salt-Yui
ta: சால்ட்-யுய்

en: Saluan
ta: சலுஅன்

en: Salumá
ta: சாலுமா

en: Salvadoran Sign Language
ta: சால்வாடோரன் கையொப்ப மொழி

en: Sam
ta: சாம்

en: Sama, Central
ta: சாமா, மையம்

en: Sama, Pangutaran
ta: சாமா, பங்குதரன்

en: Sama, Southern
ta: சாமா, தெற்கத்திய

en: Samaritan
ta: சமாரிடன்

en: Samaritan Aramaic
ta: சமாரிடன் அராமைக்

en: Samarokena
ta: சமாரோகேனா

en: Samatao
ta: சமாதோவ்

en: Samay
ta: சாமாய்

en: Samba
ta: சாம்பா

en: Samba Daka
ta: சாம்பா டாகா

en: Samba Leko
ta: சாம்பா லெகோ

en: Sambal
ta: சாம்பால்

en: Sambal, Botolan
ta: சாம்பல், போடோலன்

en: Sambalpuri
ta: சாம்பல்புரி

en: Sambe
ta: சாம்பே

en: Samberigi
ta: சாம்ரிகிபெ

en: Samburu
ta: சாம்புரு

en: Samei
ta: சாமைய்

en: Sami, Akkala
ta: சாமி, அக்கலா

en: Sami, Inari
ta: சாமி, இனாரி

en: Sami, Kemi
ta: சாமி, கெமி

en: Sami, Kildin
ta: சாமி, கில்டின்

en: Sami, Northern
ta: சாமி, வடக்கத்திய

en: Sami, Pite
ta: சாமி,பைட்

en: Sami, Skolt
ta: சாமி, சகோல்ட்

en: Sami, Southern
ta: சாமி, தெற்கத்திய

en: Sami, Ter
ta: சாமி, தெர்

en: Sami, Ume
ta: சாமி, உமே

en: Samo
ta: சாமோ

en: Samo, Matya
ta: சாமோ, மட்யா

en: Samo, Maya
ta: சாமோ,மாயா

en: Samo, Southern
ta: சாமோ, தெற்கத்திய

en: Samoan
ta: சாமோயன்

en: Samogitian
ta: சாமோகிடியன்

en: Samosa
ta: சமோசா

en: Sampang
ta: சாம்பாங்

en: Samre
ta: சாம்ரீ

en: Samtao
ta: சமாடியோ

en: Samvedi
ta: சாம்வேடி

en: San Agustín Mixtepec Zapotec
ta: சான் அகுச்டின் மிக்ச்டெபெக் சபோடெக்

en: San Baltazar Loxicha Zapotec
ta: சான் பால்டசார் லோசிகா சபோடெக்

en: San Blas Kuna
ta: சான் பிளாச் குனா

en: San Dionisio Del Mar Huave
ta: சான் டியோனிசியோ டெல் மார் ஓவி

en: San Felipe Otlaltepec Popoloca
ta: சான் ஃபெலைப் ஒட்லால்டெபெக் போபோலோகா

en: San Francisco Del Mar Huave
ta: சான் பிரான்சிச்கோ டெல் மார் ஓவி

en: San Francisco Matlatzinca
ta: சான் பிரான்சிச்கோ மடுலாட்சின்கா

en: San Jerónimo Tecóatl Mazatec
ta: சான் செரோனிமொ டெகோட்ல் மசாடெக்

en: San Juan Atzingo Popoloca
ta: சான் சுயன் அட்சிங்கோ போபோலோகா

en: San Juan Colorado Mixtec
ta: சான் சுயன் கொலொராடோ மிக்ச்டெக்

en: San Juan Teita Mixtec
ta: சான் சுயன் தெய்டா மிக்ச்டெக்

en: San Luís Temalacayuca Popoloca
ta: சான் லூய்ச் தெமாலாகாயுகா போபோலோகா

en: San Marcos Tlacoyalco Popoloca
ta: சான் மார்கச் தலால்கோயால்கோ போபோலோகா

en: San Martín Itunyoso Triqui
ta: சான் மார்டின் இதுன்யோசோ திரிக்குய்

en: San Martín Quechua
ta: சான் மார்ட்டின் கியூச்சுவா

en: San Mateo Del Mar Huave
ta: சான் மாடியோ டெல் மார் ஓவி

en: San Miguel Creole French
ta: சான் மிகுவல் கிரியோல் பிரஞ்சு

en: San Miguel El Grande Mixtec
ta: சான் மிகுயல் எல் கிரான்டே மிக்ச்டெக்

en: San Miguel Piedras Mixtec
ta: சான் மிக்குயல் பைட்ரச் மிக்ச்டெக்

en: San Pedro Amuzgos Amuzgo
ta: சான் பெட்ரோ அமுச்கோச் அமுச்கோ

en: San Pedro Quiatoni Zapotec
ta: சான் பெட்ரோ குய்யடோனி சபோடெக்

en: San Salvador Kongo
ta: சான் சால்வடார் காங்கோ

en: San Vicente Coatlán Zapotec
ta: சான் வைசென்ட் கோட்லான் சபோடெக்

en: Sanaani Arabic
ta: சனானி அராபிக்

en: Sanapaná
ta: சனாபானா

en: Sandawe
ta: சான்டவே

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
ta: சாங்கா (டெமொக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Sanga (Nigeria)
ta: சாங்கா (நைசீரியா)

en: Sanggau
ta: சாங்காவ்

en: Sangil
ta: சாங்கில்

en: Sangir
ta: சாங்கிர்

en: Sangisari
ta: சங்கிசாரி

en: Sangkong
ta: சங்கோங்

en: Sanglechi
ta: சாங்லேசி

en: Sango
ta: சாங்கோ

en: Sango, Riverain
ta: சாங்கோ, ரிவேரியன்

en: Sangtam Naga
ta: சங்தம் நாகா

en: Sangu (Gabon)
ta: சங்கு (கபோன்)

en: Sangu (Tanzania)
ta: சாங்கு (தான்சானியா)

en: Sani
ta: சானி

en: Sanie
ta: சானீ

en: Saniyo-Hiyewe
ta: சானியோ-இயேவே

en: Sankaran Maninka
ta: மன்டரா

en: Sansi
ta: சான்சி

en: Sanskrit
ta: சன்ச்கிரிட்

en: Santa Ana de Tusi Pasco Quechua
ta: சான்டா அனா டே தூசி பாச்கோ க்யுசோவ்

en: Santa Catarina Albarradas Zapotec
ta: சான்சா காத்தரீனாஅல்பர்ராடச் சபோடெக்

en: Santa Inés Ahuatempan Popoloca
ta: சான்டா இநெச் அஉதெம்பன் போபோலோகா

en: Santa Inés Yatzechi Zapotec
ta: சான்டாநெச் யாட்சேசி சபோடெக்

en: Santa Lucía Monteverde Mixtec
ta: சான்டா லூசியா மோன்டெவெர்டே மிக்ச்டெக்

en: Santa María Del Mar Huave
ta: சான்டா மாரியா செல் மார் உவாவ்

en: Santa María La Alta Nahuatl
ta: சான்டா மாரியா லா அல்டா நாஓடி

en: Santa María Quiegolani Zapotec
ta: சான்டா மாரியா குய்கோலானி சபோடெக்

en: Santa María Zacatepec Mixtec
ta: சான்டா மரியா சாகாதெபெக் மிக்ச்டெக்

en: Santa Teresa Cora
ta: சான்டா தெரேசா கோரா

en: Santali
ta: சன்தாலி

en: Santiago Xanica Zapotec
ta: சாண்டியாகோ சானிகா சபோடெக்

en: Santiago del Estero Quichua
ta: சாண்டியாகோ டெல் எச்தெரோ க்யுசோ

en: Santo Domingo Albarradas Zapotec
ta: சான்டோ டோமின்கோ அல்பார்ராடாச் சபோடெக்

en: Sanumá
ta: சனுமா

en: Saparua
ta: சாபார்வா

en: Sapo
ta: சபோ

en: Saponi
ta: சாபோனி

en: Saposa
ta: சபோசா

en: Sapuan
ta: சபுயன்

en: Sapé
ta: சாபே

en: Sar
ta: சர்

en: Sara
ta: சாரா

en: Sara Kaba
ta: சாரா காபா

en: Sara Kaba Deme
ta: சாரா காபா டெமெ

en: Sara Kaba Náà
ta: சாரா காபா நா

en: Saraiki
ta: சாராய்கி

en: Saramaccan
ta: சராமக்கேன்

en: Sarangani Blaan
ta: சரங்கனி பலான்

en: Sarangani Manobo
ta: சரங்கனி மனோபோ

en: Sarasira
ta: சராசிரா

en: Saraveca
ta: சராவேகா

en: Sardinian
ta: சார்டினியன்

en: Sardinian, Campidanese
ta: சார்டினியன், காம்பிடென்ச்

en: Sardinian, Gallurese
ta: சார்டினியன், கால்லுர்ரீச்

en: Sardinian, Logudorese
ta: சார்டினியன், லோகுடோர்ச்

en: Sardinian, Sassarese
ta: சார்டினியன், சாச்சரீச்

en: Sari
ta: சரி

en: Sarikoli
ta: சரிகோலி

en: Sarli
ta: சார்லி

en: Sarsi
ta: சார்சி

en: Sartang
ta: சார்தங்

en: Sarua
ta: சாருவ்

en: Sarudu
ta: சாருடு

en: Saruga
ta: சருகா

en: Sasak
ta: சாசக்

en: Sasaru
ta: சாசரு

en: Sassarese Sardinian
ta: சாச்சரீச் சார்டினியன்

en: Satawalese
ta: சடாவால்ச்

en: Saterfriesisch
ta: சாட்ர்ஃபிரைசிச்ச்

en: Sateré-Mawé
ta: சடெர்-மவே

en: Saudi Arabian Sign Language
ta: சவுதி அராபியான் கையொப்ப மொழி

en: Sauraseni Prākrit
ta: சவ்ராசெனி பிரக்ரித்

en: Saurashtra
ta: சௌராச்ட்ரா

en: Sauri
ta: சௌரி

en: Sauria Paharia
ta: சௌரியா பஅரியா

en: Sause
ta: சாச்

en: Sausi
ta: சாவ்சி

en: Savi
ta: சாவி

en: Savosavo
ta: சவோசவோ

en: Sawai
ta: சவாய்

en: Saweru
ta: சாவேரு

en: Sawi
ta: சாவி

en: Sawila
ta: சாவிலா

en: Sawknah
ta: ச்வாக்னாஃ

en: Saxon, Old
ta: சாசோன், பழைய

en: Saxon, Upper
ta: சாக்சோன், மேல்

en: Saxwe Gbe
ta: சாச்வே கபே

en: Saya
ta: சாயா

en: Sayula Popoluca
ta: சயுலா போபோலுகா

en: Scots
ta: ச்கோட்ச்

en: Scottish Gaelic
ta: ச்கோட்டிச் கயாலிக்

en: Scottish, Traveller
ta: ச்கோட்டிச், பயணி

en: Scythian
ta: ச்சைதியன்

en: Sea Island Creole English
ta: கடல் தீவு கிரியோல் ஆங்கிலம்

en: Seba
ta: சேபா

en: Sebat Bet Gurage
ta: செபட் பெட் குரேச்

en: Seberuang
ta: சேபெர்ரங்

en: Sebop
ta: செபோப்

en: Sechelt
ta: சேச்சேல்ட்

en: Secoya
ta: செகோயா

en: Sedang
ta: சேடங்

en: Sediq
ta: செடிக்

en: Sedoa
ta: சூடோவ்

en: Seeku
ta: சீக்கு

en: Segai
ta: செகாய்

en: Segeju
ta: செகெசு

en: Seget
ta: சேகெட்

en: Sehwi
ta: செஃவி

en: Seimat
ta: செய்மட்

en: Seit-Kaitetu
ta: செய்ட்-காய்டெடு

en: Sekani
ta: சேகனி

en: Sekapan
ta: சேகபன்

en: Sekar
ta: சேகர்

en: Seke (Nepal)
ta: சேக் (நேபாளம்)

en: Seke (Vanuatu)
ta: சேக் (வனாட்டு)

en: Sekele
ta: சேகெலெ

en: Seki
ta: சேகி

en: Seko Padang
ta: செகோ படங்

en: Seko Tengah
ta: சேகோ டென்காஃ

en: Sekpele
ta: செக்பெலெ

en: Selangor Sign Language
ta: செலான்கோர் கையொப்ப மொழி

en: Selaru
ta: சேலரு

en: Selayar
ta: சேலையர்

en: Selee
ta: சேலீ

en: Selepet
ta: செலேபெட்

en: Selian
ta: சேலியன்

en: Selkup
ta: செல்க்கப்

en: Selungai Murut
ta: சேலங்கைய் முருட்

en: Seluwasan
ta: சேலுவாசன்

en: Semai
ta: சேமைய்

en: Semandang
ta: சேமன்டங்

en: Semaq Beri
ta: சேமக் பெரி

en: Sembakung Murut
ta: செம்பாகுங் முருட்

en: Semelai
ta: சேமெலாய்

en: Semimi
ta: சேமிமி

en: Semnam
ta: சேம்னம்

en: Semnani
ta: செம்னானி

en: Sempan
ta: செம்பன்

en: Sena
ta: சேனா

en: Sena, Malawi
ta: சேனா, மாலாவி

en: Senara Sénoufo
ta: Senara sénoufo

en: Senaya
ta: சேனயா

en: Sene
ta: சேன்

en: Seneca
ta: செநேகா

en: Sened
ta: சேநெட்

en: Sengele
ta: சென்கெல்

en: Senggi
ta: செங்கி

en: Sengo
ta: செங்கோ

en: Sengseng
ta: செங்செங்

en: Senhaja De Srair
ta: சென்அசா டூ ச்ராயர்

en: Senoufo, Cebaara
ta: செனோவ்ஃபோ, செபார்ரா

en: Senoufo, Djimini
ta: செனோவ்ஃபோ, டிசிமினி

en: Senoufo, Mamara
ta: செனோவ்ஃபோ, மாமரா

en: Senoufo, Nyarafolo
ta: செனோவ்ஃபோ, நையாராஃபோலோ

en: Senoufo, Palaka
ta: செனோவ்ஃபோ, பாலாகா

en: Senoufo, Shempire
ta: செனோவ்ஃபோ, செம்பையர்

en: Senoufo, Supyire
ta: செனோவ்ஃபோ, சப்பைய்ரீ

en: Senoufo, Syenara
ta: செனோவ்ஃபோ, சையனாரா

en: Senoufo, Tagwana
ta: செனோவ்ஃபோ, தாக்வானா

en: Sensi
ta: சென்சி

en: Sentani
ta: சென்தானி

en: Senthang Chin
ta: சென்தாங் சின்

en: Sentinel
ta: காவலாளி

en: Sepa (Indonesia)
ta: சேபா (இந்தோனேசியா)

en: Sepa (Papua New Guinea)
ta: சேபா (பப்போ புதிய குய்னா)

en: Sepik Iwam
ta: செபிக் இவாம்

en: Sera
ta: சேரா

en: Serbian
ta: செர்பியன்

en: Serbo-Croatian
ta: செர்ப்ப-குரேசியன்

en: Sere
ta: சேரே

en: Serer
ta: சேரெர்

en: Seri
ta: சேரி

en: Serili
ta: செரிலி

en: Seroa
ta: செராவ்

en: Serrano
ta: செர்ரானோ

en: Serua
ta: சேருவா

en: Serudung Murut
ta: செருடங் முருட்

en: Serui-Laut
ta: செருய்-லயுட்

en: Seselwa Creole French
ta: சேசெல்வா க்ரீயோல் பிரெஞ்ச்

en: Seta
ta: சேடா

en: Setaman
ta: சேடாமன்

en: Seti
ta: சேடி

en: Settla
ta: செட்டலா

en: Severn Ojibwa
ta: செவர்ன் ஒசிப்வா

en: Sewa Bay
ta: சேவா பைய்

en: Seychelles Sign Language
ta: சைசில்லேச் கையொப்பம் மொழி

en: Seze
ta: சேசே

en: Sha
ta: சா

en: Shabak
ta: சாபக்

en: Shahmirzadi
ta: சாஃமிர்சாடி

en: Shahrudi
ta: சாஃருடி

en: Shall-Zwall
ta: சல்-சவால்

en: Shama-Sambuga
ta: சாமா-சம்புகா

en: Shamang
ta: சாமங்

en: Shambala
ta: சாம்பாலா

en: Shan
ta: சான்

en: Shanenawa
ta: சானேனாவா

en: Shanga
ta: சாங்கா

en: Shaojiang Chinese
ta: சாவோசியாங் சீன

en: Sharanahua
ta: சாரனாஉவா

en: Shark Bay
ta: சார்க் பை

en: Sharwa
ta: சார்வா

en: Shasta
ta: சாச்டா

en: Shatt
ta: சாட்

en: Shau
ta: சாவ்

en: Shawnee
ta: சாவ்னீ

en: She
ta: சீ

en: Shehri
ta: சேஃரி

en: Shekhawati
ta: சேக்டஅவாதி

en: Shekkacho
ta: சேக்காசோ

en: Sheko
ta: சேகோ

en: Shelta
ta: செல்டா

en: Shempire Senoufo
ta: செம்பயர் செனூஃபோ

en: Shendu
ta: சென்டு

en: Sheni
ta: சேனி

en: Sherbro
ta: செர்ப்ரோ

en: Sherdukpen
ta: சேர்துக்பென்

en: Sherpa
ta: சேர்பா

en: Sheshi Kham
ta: சேசி கம்

en: Shi
ta: சி

en: Shihhi Arabic
ta: சிஃஇ அராபிக்

en: Shiki
ta: சிகி

en: Shilluk
ta: சில்லுக்

en: Shina
ta: சினா

en: Shina, Kohistani
ta: சினா, கோஇச்தானி

en: Shipibo-Conibo
ta: சிபிபோ-கோனிபோ

en: Sholaga
ta: சோலகா

en: Shom Peng
ta: சோம் பெங்

en: Shona
ta: சோனா

en: Shoo-Minda-Nye
ta: சூ-மின்டா-நயே

en: Shor
ta: சோர்

en: Shoshoni
ta: சோசோனி

en: Shua
ta: சுவா

en: Shuadit
ta: சுயடிட்

en: Shuar
ta: சுயர்

en: Shubi
ta: சுபி

en: Shughni
ta: சுக்ஃனி

en: Shuhi
ta: சுஇ

en: Shumashti
ta: சுமாசிடி

en: Shumcho
ta: சூம்சோ

en: Shuswap
ta: சுச்வாப்

en: Shwai
ta: ச்வாய்

en: Shwe Palaung
ta: சேவ் பாலங்

en: Sialum
ta: சியாலும்

en: Siamou
ta: சியாமோவ்

en: Sian
ta: சியன்

en: Siane
ta: சியானே

en: Siang
ta: சியங்

en: Siar-Lak
ta: சியர்-லாக்

en: Siawi
ta: சியாவி

en: Sibe
ta: சைப்

en: Siberian Tatar
ta: சைபீரியன் டாடர்

en: Sibu Melanau
ta: சிபு மெலனாவ்

en: Sicanian
ta: சிகானியன்

en: Sicel
ta: சிசெல்

en: Sichuan Yi
ta: சிசுயன் யி

en: Sicilian
ta: சிசிலியன்

en: Siculo Arabic
ta: சிகுலோ அராபிக்

en: Sidamo
ta: சிடாமோ

en: Sidetic
ta: சைட்டிக்

en: Sie
ta: சை

en: Sierra Leone Sign Language
ta: சீரியா லியோன் கையொப்ப மொழி

en: Sierra Negra Nahuatl
ta: சியரா நெக்ரா நஊவாட்

en: Sierra de Juárez Zapotec
ta: சியர்ரா டீ சூயர்ச் சபோடெக்

en: Sighu
ta: சிக்கு

en: Sihan
ta: சிஅன்

en: Sihuas Ancash Quechua
ta: சிஉயச் அன்கேச் க்யுசோவ்

en: Sika
ta: சிகா

en: Sikaiana
ta: சிகையனா

en: Sikaritai
ta: சிகாரிதாய்

en: Sikiana
ta: சிகியானா

en: Sikkimese
ta: சிக்கிமெச்

en: Siksika
ta: சிக்சிகா

en: Sikule
ta: சிகுலே

en: Sila
ta: சிலா

en: Silacayoapan Mixtec
ta: சிலாகயோபன் மிக்ச்டெக்

en: Sileibi
ta: சிலெய்பி

en: Silesian
ta: சைல்சியன்

en: Silesian, Lower
ta: சைல்சியன், கீழ்

en: Silimo
ta: சிலிமோ

en: Siliput
ta: சிலிபுட்

en: Silopi
ta: சிலோபி

en: Silt'e
ta: சில்ட்'டீ

en: Simaa
ta: சிம்மா

en: Simba
ta: சிம்பா

en: Simbali
ta: சிம்பாலி

en: Simbari
ta: சிம்பரி

en: Simbo
ta: சிம்போ

en: Simeku
ta: சிம்கு

en: Simeulue
ta: சிமெய்லுய்

en: Simte
ta: சிம்டீ

en: Sinagen
ta: சினாகென்

en: Sinasina
ta: சினாசினா

en: Sinaugoro
ta: சினாவ்கோரோ

en: Sindarin
ta: சின்டரின்

en: Sindhi
ta: சிந்தி

en: Sindhi Bhil
ta: சிந்தி பிஇல்

en: Sindihui Mixtec
ta: சிண்டிஊய் மிக்ச்டெக்

en: Singa
ta: சிங்கா

en: Singapore Sign Language
ta: சிங்கப்பூர் கையொப்ப மொழி

en: Singpho
ta: சிங்போ

en: Sinhala
ta: சிங்களம்

en: Sinicahua Mixtec
ta: சினிகாஊவா மிக்ச்டெக்

en: Sininkere
ta: சினின்கெரே

en: Sinte Romani
ta: சின்ட் ரோமானி

en: Sinyar
ta: சின்யார்

en: Sio
ta: சியோ

en: Siona
ta: சியோனா

en: Sipacapense
ta: சிபாகாபென்ச்

en: Sira
ta: சிரா

en: Siraya
ta: சிரயா

en: Sirenik Yupik
ta: சைரெனிக் யுபிக்

en: Siri
ta: சிரி

en: Siriano
ta: சிரியானோ

en: Sirionó
ta: சிரியோனோ

en: Sirmauri
ta: சிர்மௌரி

en: Siroi
ta: சிரோய்

en: Sisaala, Tumulung
ta: சிசாலா, துமுலங்

en: Sisaala, Western
ta: சிசாலா, மேற்கத்திய

en: Sissala
ta: சிச்சாலா

en: Sissano
ta: சிச்சானோ

en: Siuslaw
ta: சியச்லா

en: Sivandi
ta: சிவான்டி

en: Sivia Sign Language
ta: சிவிய கையொப்ப மொழி

en: Siwai
ta: சிவாய்

en: Siwi
ta: சிவி

en: Siwu
ta: சிவு

en: Siyin Chin
ta: சியின் சின்

en: Skagit
ta: ச்காகிட்

en: Skalvian
ta: ச்கால்வியன்

en: Skepi Creole Dutch
ta: ச்கேபி க்ரீயோல் டச்சு

en: Skolt Sami
ta: சகோல்ட் சாமி

en: Skou
ta: ச்கோவ்

en: Slave (Athapascan)
ta: ச்லாவ் (அதாபாச்கேன்)

en: Slavey, North
ta: ச்லாவைய், வடக்கு

en: Slavey, South
ta: ச்லாவெய், தெற்கு

en: Slavic, Church
ta: ச்லாவிக், சர்ச்

en: Slavomolisano
ta: சலவோமோலிசானோ

en: Slovak
ta: ச்லோவாக்

en: Slovakian Sign Language
ta: ச்லோவாகியன் கையொப்ப மொழி

en: Slovenian
ta: ச்லோவெனியன்

en: Small Flowery Miao
ta: சிறிய ஃப்ளவெரி மையோ

en: Smärky Kanum
ta: ச்மர்கி கனம்

en: Snohomish
ta: ச்னோஓமிச்

en: So (Democratic Republic of Congo)
ta: சோ (டெமோக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ

en: So'a
ta: சோ'வ்

en: Sobei
ta: சோபெய்

en: Sochiapam Chinantec
ta: சோச்சியாபம் சைனாண்டெக்

en: Soga
ta: சோகா

en: Sogdian
ta: சாக்டியன்

en: Soi
ta: சோய்

en: Sokoro
ta: சோகோரோ

en: Solano
ta: சோலானோ

en: Soli
ta: சோலி

en: Solomon Islands Sign Language
ta: சோலமன் தீவுகள் கையொப்பம் மொழி

en: Solong
ta: சோலாங்

en: Solos
ta: சோலோச்

en: Som
ta: சோம்

en: Somali
ta: சோமாலி

en: Somba-Siawari
ta: சோம்பா-சியாவரி

en: Somrai
ta: சோம்ராய்

en: Somray
ta: சோம்ரை

en: Somyev
ta: சோம்யேவ்

en: Sonaga
ta: சோனகா

en: Sonde
ta: சோன்ட்

en: Songe
ta: சாங்கீ

en: Songhai, Koyraboro Senni
ta: சாங்காய், கோய்ராபோரோ சென்னி

en: Songhay, Humburi Senni
ta: சாங்கேய், அம்புரி சென்னி

en: Songhay, Koyra Chiini
ta: சாங்காய், கோய்ரா சீனி

en: Songlai Chin
ta: சோங்லாய் சின்

en: Songo
ta: சாங்கோ

en: Songomeno
ta: சாங்கோமெனோ

en: Songoora
ta: சாங்கோரா

en: Songway Kiini, Tondi
ta: சாங்வே கினி, டோண்டி

en: Sonha
ta: சன்ஆ

en: Sonia
ta: சோனியா

en: Soninke
ta: சோனின்கீ

en: Sonsorol
ta: சன்சோரோல்

en: Soo
ta: சோ

en: Sop
ta: சோப்

en: Soqotri
ta: சோகோதிரி

en: Sora
ta: சோரா

en: Sorbian, Lower
ta: சோபியன், கீழ்

en: Sorbian, Upper
ta: சோர்பியன், மேல்

en: Sori-Harengan
ta: சோரி-அரென்கன்

en: Sorkhei
ta: சோர்க்எய்

en: Sorothaptic
ta: சோரோதாப்திக்

en: Sorsoganon, Northern
ta: சொர்சொகனோன், வடக்கத்திய

en: Sorsoganon, Southern
ta: சொர்சொகனோன், தெற்கத்திய

en: Sorsogon Ayta
ta: சோர்சோகோன் அய்டா

en: Sos Kundi
ta: சோச் குன்டி

en: Sota Kanum
ta: சாடா கநும்

en: Sotho, Southern
ta: சோதோ, தெற்கத்திய

en: Sou
ta: சோவ்

en: Sou Nama
ta: சௌ நாமா

en: Sou Upaa
ta: SOU UPAA

en: South African Sign Language
ta: தெற்கு ஆஃப்ரிகன் கையொப்ப மொழி

en: South Awyu
ta: தெற்கு அவ்யு

en: South Azerbaijani
ta: தெற்கு அசெர்பெய்சானி

en: South Bolivian Quechua
ta: தெற்கு போலிவியன் க்யுசோ

en: South Central Banda
ta: தெற்கு மையம் பான்டா

en: South Central Dinka
ta: தெற்கு மைய தின்கா

en: South Efate
ta: தெற்கு இபேட்

en: South Fali
ta: தெற்கு மேற்கு பெ

en: South Giziga
ta: தெற்கு கிசிகா

en: South Lembata
ta: தெற்கு லெம்பாட்டா

en: South Marquesan
ta: தெற்க்கத்திய மாசான் மையோ

en: South Muyu
ta: தெற்கு முயு

en: South Ndebele
ta: தெற்கு நடேப்லே

en: South Nuaulu
ta: தெற்கு நுயாவ்லு

en: South Picene
ta: தெற்கு பீச்னே

en: South Slavey
ta: தெற்கு ச்லாவெய்

en: South Tairora
ta: தெற்கு தாய்ரோரா

en: South Ucayali Ashéninka
ta: தெற்கு உகயாலி ஆசினின்கா

en: South Watut
ta: தெற்கு வதுட்

en: South West Bay
ta: தெற்கு மேற்கு பெ

en: Southeast Ambrym
ta: தென்கிழக்கு அம்ப்ரைம்

en: Southeast Babar
ta: தென்கிழக்கு பாபர்

en: Southeast Ijo
ta: தென்கிழக்கு இசோ

en: Southeast Pashai
ta: தென்கிழக்கு பசாயி

en: Southeast Tasmanian
ta: தென்கிழக்கு தச்மானியன்

en: Southeastern Dinka
ta: தென்கிழகத்திய டின்கா

en: Southeastern Ixtlán Zapotec
ta: தென்கிழக்கத்திய இச்ட்லான் சபோடெக்

en: Southeastern Kolami
ta: தென்கிழக்கத்திய கோலமி

en: Southeastern Nochixtlán Mixtec
ta: தென்கிழக்கத்திய நோசிச்டலான் மிக்ச்டெக்

en: Southeastern Pomo
ta: தென்கிழக்கத்திய போமா

en: Southeastern Puebla Nahuatl
ta: தென்கிழக்கத்திய புப்லா நாஓடி

en: Southeastern Tarahumara
ta: தென்கிழக்கத்திய தராஅமுரா

en: Southeastern Tepehuan
ta: தென்கிழக்கத்திய தெபெஉயன்

en: Southern Alta
ta: தெற்கு அல்டா

en: Southern Altai
ta: தெற்க்கத்திய அல்டாய்

en: Southern Amami-Oshima
ta: தெற்க்கத்திய அமாமி-ஓசிமா

en: Southern Aymara
ta: தெற்க்கத்திய அய்மாரா

en: Southern Bai
ta: தெற்க்கத்திய பாய்

en: Southern Balochi
ta: தெற்கத்திய பலோசி

en: Southern Betsimisaraka Malagasy
ta: தெற்கத்திய பெட்சிமிசிராகா மலகாசி

en: Southern Binukidnon
ta: தெற்க்கத்திய குய்டாங் மையோ

en: Southern Birifor
ta: தெற்கத்திய பிரிஃபோர்

en: Southern Bobo Madaré
ta: தெற்க்கத்திய போபோ மடரெ

en: Southern Bontok
ta: தெற்கத்திய பான்டோக்

en: Southern Carrier
ta: தெற்கத்திய காரியர்

en: Southern Catanduanes Bikol
ta: தெற்கத்திய காட்தன்டுயன்நெச் பிகோல்

en: Southern Conchucos Ancash Quechua
ta: தெற்கத்திய கான்சுகோச் அன்கேச் க்யுசோவ்

en: Southern Dagaare
ta: தெற்க்கத்திய டாக்கரீ

en: Southern Dong
ta: தெற்க்கத்திய டோங்

en: Southern East Cree
ta: தெற்கத்திய கிழக்கு சிரீ

en: Southern Ghale
ta: தெற்க்கத்திய காலெ

en: Southern Grebo
ta: தெற்க்கத்திய கிரேபோ

en: Southern Guiyang Hmong
ta: அமோங் தெற்க்கத்திய குய்யாங்

en: Southern Haida
ta: தெற்க்கத்திய ஆய்டா

en: Southern Hindko
ta: தெற்கத்திய இன்ட்கோ

en: Southern Kalapuya
ta: தெற்க்கத்திய கலாபுயா

en: Southern Kalinga
ta: தெற்க்கத்திய கலிங்கா

en: Southern Katang
ta: தெற்க்கத்திய கேடங்

en: Southern Kisi
ta: தெற்கத்திய கிசி

en: Southern Kiwai
ta: தெற்க்கத்திய கிவாய்

en: Southern Kurdish
ta: தெற்கத்திய குர்திச்

en: Southern Lolopo
ta: தெற்கத்திய லோலோபோ

en: Southern Luri
ta: தெற்க்கத்திய லூரி

en: Southern Ma'di
ta: தெற்க்கத்திய மா'டி

en: Southern Mashan Hmong
ta: தெற்க்கத்திய மாசான் அமோங்

en: Southern Mnong
ta: தெற்க்கத்திய மாசான் மையோ

en: Southern Muji
ta: தெற்க்கத்திய முசி

en: Southern Nago
ta: தெற்க்கத்திய நாகோ

en: Southern Nambikuára
ta: தெற்க்கத்திய மாசான் மையோ

en: Southern Ngbandi
ta: தெற்க்கத்திய நக்பன்டி

en: Southern Nicobarese
ta: தெற்க்கத்திய நிகோபார்ச்

en: Southern Nisu
ta: தெற்கத்திய நிசு

en: Southern Nuni
ta: தெற்க்கத்திய நுனி

en: Southern Ohlone
ta: தெற்க்கத்திய ஓலோன்

en: Southern One
ta: தெற்க்கத்திய ஒன்

en: Southern Pame
ta: தெற்க்கத்திய பெம்

en: Southern Pashto
ta: தெற்க்கத்திய பாச்டோ

en: Southern Pastaza Quechua
ta: தெற்க்கத்திய பாச்டசா க்யுசோ

en: Southern Ping Chinese
ta: தெற்க்கத்திய பிங் சைனிச்

en: Southern Pomo
ta: தெற்கத்திய பௌமௌ

en: Southern Puebla Mixtec
ta: தெற்கு புப்லா மிக்ச்டெக்

en: Southern Puget Sound Salish
ta: தெற்கத்திய புகெட் சவுண்டு சாலிச்

en: Southern Pumi
ta: தெற்க்கத்திய புமி

en: Southern Qiandong Miao
ta: தெற்க்கத்திய குய்டாங் மையோ

en: Southern Qiang
ta: தெற்க்கத்திய க்யங்

en: Southern Rengma Naga
ta: தெற்கத்திய ரெங்மா நாகா

en: Southern Rincon Zapotec
ta: தெற்க்கத்திய ரின்கான் சபோடெக்

en: Southern Roglai
ta: தெற்க்கத்திய ரோக்லாய்

en: Southern Sama
ta: தெற்க்கத்திய சாமா

en: Southern Sami
ta: தெற்க்கத்திய சாமி

en: Southern Samo
ta: தெற்க்கத்திய சாமோ

en: Southern Sierra Miwok
ta: தெற்கத்திய சீயர்ரா மிவோக்

en: Southern Sorsoganon
ta: தெற்கத்திய சொர்சொகனோன்

en: Southern Sotho
ta: தெற்கத்திய சோதோ

en: Southern Subanen
ta: தெற்க்கத்திய சுபானேன்

en: Southern Thai
ta: தெற்க்கத்திய தாய்

en: Southern Tidung
ta: தெற்க்கத்திய டிடங்

en: Southern Tiwa
ta: தெற்க்கத்திய திவா

en: Southern Toussian
ta: தெற்க்கத்திய தௌச்சியன்

en: Southern Tujia
ta: தெற்க்கத்திய துசியா

en: Southern Tutchone
ta: தெற்க்கத்திய துட்சோன்

en: Southern Uzbek
ta: தெற்க்கத்திய உச்பெக்

en: Southern Yamphu
ta: தெற்க்கத்திய யாம்பு

en: Southern Yukaghir
ta: தெற்க்கத்திய யுகாகிர்

en: Southwest Gbaya
ta: தென்மேற்கு கபாயா

en: Southwest Palawano
ta: தென்மேற்கு பலாவானோ

en: Southwest Pashai
ta: தென்மேற்கு பசாயி

en: Southwest Tanna
ta: தென்மேற்கு தான்னா

en: Southwestern Bontok
ta: தென்மேற்கத்திய பான்டோக்

en: Southwestern Dinka
ta: தென்மேற்கத்திய தின்கா

en: Southwestern Fars
ta: தென்மேற்கத்திய பார்ச்

en: Southwestern Guiyang Hmong
ta: தென்மேற்கு குய்யாங் அமோங்

en: Southwestern Huishui Hmong
ta: தென்மேற்க்கத்திய உய்சுய் அமோங்

en: Southwestern Nisu
ta: தென்மேற்க்கத்திய நிசு

en: Southwestern Tarahumara
ta: தென்மேற்கத்திய தராஅம்மாரா

en: Southwestern Tasmanian
ta: தென்மேற்கத்திய தச்மானியன்

en: Southwestern Tepehuan
ta: தெற்க்கத்திய தெபெஉயன்

en: Southwestern Tlaxiaco Mixtec
ta: தென்மேற்கத்திய தலாசியாகோ மிக்ச்டெக்

en: Sowa
ta: சோவா

en: Sowanda
ta: சோவான்டா

en: Soyaltepec Mazatec
ta: மசால்டெபெக் சபோடெக்

en: Soyaltepec Mixtec
ta: சோயால்டெபெக் மிக்ச்டெக்

en: Spanish
ta: ச்பானிச்

en: Spanish Sign Language
ta: ச்பானிச் கையொப்ப மொழி

en: Spanish, Loreto-Ucayali
ta: ச்பானிச், லோர்டோ-உகாயாலி

en: Spanish, Old
ta: ச்பானிச், பழைய

en: Spiti Bhoti
ta: சபிதி போதி

en: Spokane
ta: ச்போகேன்

en: Squamish
ta: ச்க்வாமிச்

en: Sranan Tongo
ta: சரனன் டோங்கோ

en: Sri Lankan Creole Malay
ta: இலங்கை கிரியோல் மலாய்

en: Sri Lankan Sign Language
ta: இலங்கை கையொப்ப மொழி

en: Standard Arabic
ta: நிலையான அரபு

en: Standard Estonian
ta: இயல்பான எச்டோனியன்

en: Standard Latvian
ta: இயல்பான லாட்வியன்

en: Standard Malay
ta: இயல்பான மலாய்

en: Standard Moroccan Tamazight
ta: நிலையான மோரொகன் டாமாசைட்

en: Stellingwerfs
ta: ச்டேலிங்வெர்ஃப்ச்

en: Stieng, Budeh
ta: ச்டியங், புடேஃ

en: Stieng, Bulo
ta: ச்டியங், புலோ

en: Stod Bhoti
ta: ச்டோட் போட்டி

en: Stoney
ta: ச்டோனி

en: Straits Salish
ta: ச்டார்ட்ச் சாலிச்

en: Suabo
ta: சௌபோ

en: Suarmin
ta: சுயர்மின்

en: Suau
ta: சௌயு

en: Suba
ta: சுபா

en: Suba-Simbiti
ta: சுபா-சிம்பிடி

en: Subanen, Central
ta: சுபேனேன், மையம்

en: Subanen, Eastern
ta: சுபானோன், கிழக்கத்திய

en: Subanen, Northern
ta: சுபானேன், வடக்கத்திய

en: Subanen, Southern
ta: சுபானேன், தெற்க்கத்திய

en: Subanon, Kolibugan
ta: சுபானோன், கோலிபுகன்

en: Subanon, Western
ta: சுபானோன், மேற்கத்திய

en: Subi
ta: சுபி

en: Subiya
ta: சுபியா

en: Subtiaba
ta: சுப்தியாபா

en: Sudanese Arabic
ta: சுடியோ-அராபிக்

en: Sudanese Creole Arabic
ta: சூடான் கிரியோல் அரபு

en: Sudest
ta: சுடெச்ட்

en: Sudovian
ta: சுடோவியன்

en: Suena
ta: சுய்னா

en: Suga
ta: ச்கா

en: Suganga
ta: சுகங்கா

en: Sugut Dusun
ta: சுகட் துசுன்

en: Sui
ta: சுய்

en: Suki
ta: சுகி

en: Suku
ta: சுகு

en: Sukuma
ta: சுகுமா

en: Sukur
ta: சுகுர்

en: Sukurum
ta: சுகுரம்

en: Sula
ta: சுலா

en: Sulka
ta: சுல்கா

en: Sulod
ta: சுலோட்

en: Suma
ta: சுமா

en: Sumariup
ta: சுமாரியப்

en: Sumau
ta: சுமாவ்

en: Sumbawa
ta: சும்பாவா

en: Sumbwa
ta: சும்பவா

en: Sumerian
ta: சுமேரியன்

en: Sumi Naga
ta: சுமி நாகா

en: Sumtu Chin
ta: சும்டு சின்

en: Sunam
ta: சுநம்

en: Sundanese
ta: சூடானீச்

en: Sundanese, Old
ta: சூடானீச், பழைய

en: Sunwar
ta: சன்வார்

en: Suoy
ta: சுயோய்

en: Supyire Senoufo
ta: சுபைர் செனூஃபோ

en: Sur
ta: சுர்

en: Surbakhal
ta: சர்பக்ஆல்

en: Surgujia
ta: சுரகுசிய

en: Suri, Kacipo-Bale
ta: சுரி கசிபோ-பெலே

en: Suri, Tirmaga-Chai
ta: சூரி, திர்மகா-சாய்

en: Surigaonon
ta: சூரிகயோனோன்

en: Surjapuri
ta: சுரசாபுரி

en: Sursurunga
ta: சுர்சுரங்கா

en: Suruahá
ta: சுருவ்ஆ

en: Surubu
ta: சுருபு

en: Suruí
ta: சுருய்

en: Suruí Do Pará
ta: சுருய் டு பாரா

en: Susquehannock
ta: சுச்க்ய்அன்னாக்

en: Susu
ta: சுசு

en: Susuami
ta: சுசாவ்மி

en: Suundi
ta: சுன்டி

en: Suwawa
ta: சுவாவா

en: Suyá
ta: சுயா

en: Svan
ta: ச்வன்

en: Swabian
ta: ச்வாபியன்

en: Swahili (individual language)
ta: ச்வாஇலி (தனிப்பட்ட மொழி)

en: Swahili (macrolanguage)
ta: ச்வாஇலி(மேக்ரோ மொழி)

en: Swahili, Congo
ta: ச்வாஇலி, காங்கோ

en: Swampy Cree
ta: ச்வாம்பி க்ரீ

en: Swati
ta: ச்வாதி

en: Swedish
ta: சுவீடிச்

en: Swedish Sign Language
ta: சுவீடிச் கையொப்ப மொழி

en: Swiss German
ta: சுவிச் செர்மன்

en: Swiss-French Sign Language
ta: ச்விச்-பிரெஞ்சு கையொப்ப மொழி

en: Swiss-German Sign Language
ta: சுவிச்-செர்மன் கையொப்ப மொழி

en: Swiss-Italian Sign Language
ta: சுவிச்-இத்தாலியன் கையொப்ப மொழி

en: Swo
ta: சோக்

en: Syenara Senoufo
ta: சயீனாரா செனூஃபோ

en: Sylheti
ta: சைல்ஏதி

en: Syriac
ta: சிரிய

en: Syriac, Classical
ta: சைரியாக், பாரம்பரிய

en: Sáliba
ta: சாலிபா

en: São Paulo Kaingáng
ta: சௌ பௌலோ கைங்காங்

en: Sãotomense
ta: சௌடோமென்ச்

en: Sénoufo, Nanerigé
ta: செனோவ்ஃபோ, நாநெரிச்

en: Sénoufo, Senara
ta: செனோவ்ஃபோ, செனாரா

en: Sénoufo, Sìcìté
ta: செனோவ்ஃபோ,சிக்டை

en: Sìcìté Sénoufo
ta: Sìcìté sénoufo

en: Sô
ta: சோ

en: T'en
ta: டெ'ன்

en: Ta'izzi-Adeni Arabic
ta: தாய்சி-அடேனி அராபிக்

en: Ta'oih, Lower
ta: தாயோஃ, கீழ்

en: Ta'oih, Upper
ta: தா'யோஃ, மேல்

en: Taabwa
ta: தாப்வா

en: Tabaa Zapotec
ta: தாப்பா சபோடெக்

en: Tabaru
ta: தபாரு

en: Tabasco Chontal
ta: தபாச்கோ சோன்டல்

en: Tabasco Nahuatl
ta: தபாச்கோ நஊவாட்

en: Tabasco Zoque
ta: தபாச்கோ சோக்

en: Tabassaran
ta: தபாச்சரன்

en: Tabla
ta: டாப்லா

en: Tabo
ta: தபோ

en: Tabriak
ta: தப்ரியாக்

en: Tacahua Mixtec
ta: டகாஊவா மிக்ச்டெக்

en: Tacana
ta: டகானா

en: Tachawit
ta: தசாவிட்

en: Tachelhit
ta: தசேல்இட்

en: Tachoni
ta: தசோனி

en: Tadaksahak
ta: தடாக்சஆக்

en: Tado
ta: டாடோ

en: Tadyawan
ta: தாடைவான்

en: Tae'
ta: டையி

en: Tafi
ta: தாஃபி

en: Tagabawa
ta: தகாபாவா

en: Tagakaulo
ta: டங்கௌலோ

en: Tagal Murut
ta: சேலங்கைய் முருட்

en: Tagalaka
ta: தகாலக

en: Tagalog
ta: டங்லாக்

en: Tagargrent
ta: தகார்கிரென்ட்

en: Tagbanwa
ta: டாங்பான்வா

en: Tagbanwa, Calamian
ta: தாங்பான்வா, கலாமியன்

en: Tagbanwa, Central
ta: தாங்பான்வா, மையம்

en: Tagbu
ta: தாக்பு

en: Tagdal
ta: தக்டல்

en: Tagin
ta: தாகிச்

en: Tagish
ta: தாகிச்

en: Tagoi
ta: தகோய்

en: Tagwana Senoufo
ta: டாக்வானா செனூஃபோ

en: Tahaggart Tamahaq
ta: தஉாகார்ட் தமாஉாக்

en: Tahitian
ta: தஇதியன்

en: Tahltan
ta: தஅல்தன்

en: Tai
ta: தாய்

en: Tai Daeng
ta: தாய் டயனங்

en: Tai Dam
ta: தாய் டாம்

en: Tai Do
ta: தாய் டு

en: Tai Dón
ta: தாய் டோன்

en: Tai Hongjin
ta: தாய் ஓங்சின்

en: Tai Laing
ta: தாய் லாங்

en: Tai Loi
ta: டாய் லோய்

en: Tai Long
ta: தாய் லாங்

en: Tai Nüa
ta: தாய் நுயா

en: Tai Pao
ta: தாய் பியோ

en: Tai Thanh
ta: தாய் தான்ஃ

en: Tai Ya
ta: தாய் யா

en: Taiap
ta: தாயப்

en: Taikat
ta: தாய்கட்

en: Tainae
ta: தாய்னயே

en: Taino
ta: தாய்னோ

en: Tairaha
ta: டாய்ராஆ

en: Tairora, North
ta: தாய்ரோரா, வடக்கு

en: Tairora, South
ta: தாய்ரோரா, தெற்கு

en: Tairuma
ta: தாய்ருமா

en: Taita
ta: தாய்டா

en: Taiwan Sign Language
ta: தாய்வான் கையொப்ப மொழி

en: Taje
ta: தாசெ

en: Tajik
ta: தாசிக்

en: Tajiki Arabic
ta: தாசிகி அராபிக்

en: Tajio
ta: தாசியோ

en: Tajuasohn
ta: தாசுயாசோஅன்

en: Takelma
ta: தகேல்மா

en: Takestani
ta: டேக்ச்தானி

en: Takia
ta: தாகியா

en: Takua
ta: தகுவா

en: Takuu
ta: தாகூ

en: Takwane
ta: தாக்வான்

en: Tal
ta: தால்

en: Tala
ta: தாலா

en: Talaud
ta: தாலவ்ட்

en: Taliabu
ta: தலியாபு

en: Talieng
ta: தாலியன்ங்

en: Talinga-Bwisi
ta: தாலிங்கா-வைசி

en: Talise
ta: டாலிசே

en: Talodi
ta: டாலோண்டி

en: Taloki
ta: தலோகி

en: Talondo'
ta: டலோன்டோ

en: Talossan
ta: டலோச்சன்

en: Talu
ta: தாலு

en: Talysh
ta: தாலைச்

en: Tama (Chad)
ta: தாமா (சாட்)

en: Tama (Colombia)
ta: தாமா (கொலம்பியா)

en: Tamagario
ta: தமாகாரியோ

en: Tamahaq, Tahaggart
ta: தமஆக், தஆக்கரட்

en: Tamajaq, Tawallammat
ta: தமாசக், தவாலாம்மேட்

en: Tamajeq, Tayart
ta: தாமசெக், தயார்ட்

en: Taman (Indonesia)
ta: தாமன் (இந்தோனேசியா)

en: Taman (Myanmar)
ta: தாமன் (மியான்மர்)

en: Tamanaku
ta: தமனாகு

en: Tamang, Eastern
ta: தமங், கிழக்கத்திய

en: Tamang, Eastern Gorkha
ta: தாமங், கிழக்கத்திய கோர்ஆ

en: Tamang, Western
ta: தாமங், மேற்கத்திய

en: Tamashek
ta: தமாசேக்

en: Tamasheq
ta: தமாசெக்

en: Tamazight, Central Atlas
ta: தமாசைட், மையம் அட்லாச்

en: Tamazight, Standard Moroccan
ta: தமாசைட், நிலையான மொராக்கோ

en: Tamazight, Temacine
ta: தாமாசிக்ட், தெமாசின்

en: Tamazight, Tidikelt
ta: தமாசிட், திடிகெல்ட்

en: Tamazola Mixtec
ta: தமசோலா மிக்ச்டெக்

en: Tambas
ta: தம்பச்

en: Tambora
ta: தாம்போரா

en: Tambotalo
ta: தம்போடலோ

en: Tami
ta: தமி

en: Tamil
ta: தமிழ்

en: Tamil, Old
ta: தமிழ், பழைய

en: Tamki
ta: தம்கி

en: Tamnim Citak
ta: தாம்னிம் சிட்டக்

en: Tampias Lobu
ta: தம்பியாச் லோபு

en: Tampuan
ta: தம்புயன்

en: Tampulma
ta: தம்புல்மா

en: Tanacross
ta: தனாக்ராச்

en: Tanahmerah
ta: தனாஃமெரஃ

en: Tanaina
ta: தாநய்னா

en: Tanana, Lower
ta: தானனா, கீழ்

en: Tanana, Upper
ta: தானனா, மேல்

en: Tanapag
ta: தனாபக்

en: Tandaganon
ta: டன்டாகோனோன்

en: Tandia
ta: தான்டியா

en: Tandroy-Mahafaly Malagasy
ta: தன்ரோய்-மஆஃபாலை மலகாசி

en: Tanema
ta: தநேமா

en: Tangale
ta: தங்கேல்

en: Tangchangya
ta: தங்சாங்யா

en: Tanggu
ta: தாங்கு

en: Tangkhul Naga (India)
ta: தாங்க்உல் நாகா (இந்தியா)

en: Tangkhul Naga (Myanmar)
ta: தாங்க்உல் நாகா (மியான்மர்)

en: Tangko
ta: தாங்கோ

en: Tanglang
ta: தாங்லாங்

en: Tangoa
ta: தாங்கோவா

en: Tanguat
ta: தங்குயட்

en: Tangut
ta: தட்ன்க

en: Tanimbili
ta: தானிம்பிலி

en: Tanimuca-Retuarã
ta: தனிமுகா-ரெதுயர்ரா

en: Tanjijili
ta: தான்சிசிலி

en: Tanna, North
ta: தான்னா, வடக்கு

en: Tanna, Southwest
ta: தான்னா, தென்மேற்கு

en: Tanosy Malagasy
ta: டனோசி மலகாசி

en: Tanudan Kalinga
ta: தனுடன் கலிங்கா

en: Tanzanian Sign Language
ta: தான்சான்யன் குறி மொழி

en: Tapei
ta: தாபேய்

en: Tapieté
ta: தபைட்

en: Tapirapé
ta: தபிராப்

en: Tarahumara, Central
ta: தராஉமாரா, மையம்

en: Tarahumara, Lowland
ta: தராஉமாரா, லோலேண்ட்

en: Tarahumara, Northern
ta: தராஉமாரா, வடக்கத்திய

en: Tarahumara, Southeastern
ta: தராஅமுரா, தென்கிழக்கத்திய

en: Tarahumara, Southwestern
ta: தராஅம்மாரா, தென்மேற்கத்திய

en: Tarangan, East
ta: தரன்கன்,கிழக்கு

en: Tarangan, West
ta: டரங்கன் மேற்கு

en: Tarao Naga
ta: தாராவ் நாகா

en: Tareng
ta: தரெங்

en: Tariana
ta: தரியனா

en: Tarifit
ta: தாரிபிட்

en: Tarjumo
ta: தர்சுமோ

en: Tarok
ta: தாரோக்

en: Taromi, Upper
ta: தரோமி, மேல்

en: Tarpia
ta: தார்பியா

en: Tartessian
ta: தர்தேசிசியன்

en: Taruma
ta: தாருமா

en: Tasawaq
ta: தசாவாக்

en: Tase Naga
ta: திச் நாகா

en: Tasmanian, Bruny Island
ta: தச்மானியன், புருனி தீவு

en: Tasmanian, North Midlands
ta: தச்மானியன், வடக்கு நடுநிலங்கள்

en: Tasmanian, Northeastern
ta: தசமானியன், வடமேற்கத்திய

en: Tasmanian, Northern
ta: தச்மானியன், வடக்கத்திய

en: Tasmanian, Northwestern
ta: தச்மானியன், வடமேற்கத்திய

en: Tasmanian, Oyster Bay
ta: தச்மானியன், ஒய்டர் பே

en: Tasmanian, Port Sorell
ta: தச்மானியன், போர்ட் சோரெல்

en: Tasmanian, Southeast
ta: தச்மானியன், தென்கிழக்கு

en: Tasmanian, Southwestern
ta: தச்மானியன், தென்மேற்கத்திய

en: Tasmate
ta: தச்மேட்

en: Tat, Muslim
ta: தாட், முச்லிம்

en: Tataltepec Chatino
ta: டாடால்டேபெக் சாட்டினோ

en: Tatana
ta: தாடனா

en: Tatar
ta: டாடர்

en: Tatar, Crimean
ta: டாடர், கிரைமன்

en: Tatar, Siberian
ta: டாடர், சைபீரியன்

en: Tatuyo
ta: ததுயோ

en: Tauade
ta: தயாட்

en: Taulil
ta: தௌலில்

en: Taungyo
ta: தயங்யோ

en: Taupota
ta: தய்போதா

en: Tause
ta: தாயுச்

en: Taushiro
ta: தோவ்சிரோ

en: Tausug
ta: தவ்சுக்

en: Tauya
ta: தவ்யா

en: Taveta
ta: தவேடா

en: Tavoyan
ta: தவோயன்

en: Tavringer Romani
ta: தவ்ரிங்கர் ரோமானி

en: Tawala
ta: தவாலா

en: Tawallammat Tamajaq
ta: தவல்லமத் தமாசாக்

en: Tawandê
ta: தவான்டே

en: Tawang Monpa
ta: தவாங் மோன்பா

en: Tawara
ta: தவாரா

en: Tawbuid, Eastern
ta: தாவ்புய்ட், கிழக்கத்திய

en: Tawbuid, Western
ta: தாவ்புய்டு, மேற்கத்திய

en: Taworta
ta: தவோர்டா

en: Tawoyan
ta: தவோயன்

en: Tawr Chin
ta: தாவ்ர் தாரு

en: Tay Boi
ta: தைய் போய்

en: Tay Khang
ta: தாய் காயங்

en: Tayart Tamajeq
ta: தயார்ட் தமாசெக்

en: Tayo
ta: தயோ

en: Taznatit
ta: தச்நாடிட்

en: Tboli
ta: தபோலி

en: Tchitchege
ta: தசிட்சேச்

en: Tchumbuli
ta: சும்பிலி

en: Te'un
ta: தே'யன்

en: Teanu
ta: தேயனு

en: Tebul Sign Language
ta: தெபுல் கையொப்ப மொழி

en: Tebul Ure Dogon
ta: டெபுல் யூரே டோகன்

en: Tecpatlán Totonac
ta: டெக்பாட்லன் டோடுனக்

en: Tedaga
ta: தேடாகா

en: Tedim Chin
ta: தேடிம் சின்

en: Tee
ta: தீ

en: Tefaro
ta: தெஃபாரோ

en: Tegali
ta: தேகலி

en: Tehit
ta: தெஇட்

en: Tehuelche
ta: தெஉயல்சே

en: Tejalapan Zapotec
ta: தெசாலாபன் சபோடெக்

en: Teke, Ibali
ta: தேக்,லபாலி

en: Teke-Ebo
ta: தேகே- எபோ

en: Teke-Fuumu
ta: தேகே-ஃபுமு

en: Teke-Kukuya
ta: தேகே-குகுயா

en: Teke-Laali
ta: தெகீ-லாலி

en: Teke-Nzikou
ta: தேக்-நசிகோவ்

en: Teke-Tege
ta: தெகே-தெகெ

en: Teke-Tsaayi
ta: தேகே-தசாயி

en: Teke-Tyee
ta: தெகே-தைய்

en: Tektiteko
ta: தேக்திதேகோ

en: Tela-Masbuar
ta: தேலா-மச்புயர்

en: Telefol
ta: தெலேஃபோல்

en: Telugu
ta: தெலுங்கு

en: Tem
ta: தேம்

en: Temacine Tamazight
ta: தேமாசின் தமாசைட்

en: Temascaltepec Nahuatl
ta: தெமாச்கல்டெபெக் நாஓடி

en: Tembo (Kitembo)
ta: தெம்போ (கைடெம்போ)

en: Tembo (Motembo)
ta: தெம்போ (மோதெம்போ)

en: Tembé
ta: தெம்பே

en: Teme
ta: தைம்

en: Temein
ta: தெமைய்ன்

en: Temi
ta: தேமி

en: Temiar
ta: தேமியர்

en: Temoaya Otomi
ta: தெமயோயா ஒடோமி

en: Temoq
ta: தெமோக்

en: Temuan
ta: தெமுயன்

en: Ten'edn
ta: டேன்'ஏடன்

en: Tena Lowland Quichua
ta: லோலேண்ட் ஓக்சாகா சோன்டால்

en: Tenango Otomi
ta: தெனாங்கோ ஓட்டோமி

en: Tene Kan Dogon
ta: டென் கான் டோகன்

en: Tenggarong Kutai Malay
ta: டெங்கலோங் குட்டை மலாய்

en: Tengger
ta: தெங்கெர்

en: Tenharim
ta: டென்அரிம்

en: Tenino
ta: தெனினோ

en: Tenis
ta: டென்னிச்

en: Tennet
ta: தென்நெட்

en: Teop
ta: தியோப்

en: Teor
ta: தியோர்

en: Tepecano
ta: தெபெகானோ

en: Tepehua, Huehuetla
ta: தெபெஉயன், உயஉயட்லா

en: Tepehua, Pisaflores
ta: த்பெஉவா, பிசாஃப்லோர்ரெச்

en: Tepehua, Tlachichilco
ta: தெபெஉயன், தலாசிசில்கோ

en: Tepehuan, Northern
ta: தெபெசுயன், வடகத்ததிய

en: Tepehuan, Southeastern
ta: தெபெஉயன், தென்கிழக்கத்திய

en: Tepehuan, Southwestern
ta: தெபெஉயன், தென்மேற்கத்திய

en: Tepetotutla Chinantec
ta: டெப்டோடுட்லா சைனாண்டெக்

en: Tepeuxila Cuicatec
ta: டெபியுக்சிலா குயிகடெக்

en: Tepinapa Chinantec
ta: டெபினாபா சைனாண்டெக்

en: Tepo Krumen
ta: டெபோ க்ரூமன்

en: Ter Sami
ta: தெர் சாமி

en: Tera
ta: தேரா

en: Terebu
ta: தெரேபு

en: Terei
ta: தேரேய்

en: Tereno
ta: தெரெனோ

en: Teressa
ta: தெரேச்சா

en: Tereweng
ta: தரேவேங்

en: Teribe
ta: தெரிப்

en: Terik
ta: தெரிக்

en: Termanu
ta: தெர்மானு

en: Ternate
ta: தெர்நெட்

en: Ternateño
ta: டெர்நேட்னோ

en: Tesaka Malagasy
ta: டேசாகா மலகாசி

en: Tese
ta: தேசே

en: Teshenawa
ta: தெசீனாவா

en: Teso
ta: தேசோ

en: Tetela
ta: தேதேலா

en: Tetelcingo Nahuatl
ta: டெடெல்சிங்கோ நஊவாட்

en: Tetete
ta: தேதெதே

en: Tetserret
ta: டெட்ச்ரெட்

en: Tetum
ta: டீடம்

en: Tetun Dili
ta: தேதுன் டிலி

en: Teutila Cuicatec
ta: டியூடிலா குயிகடெக்

en: Tewa (Indonesia)
ta: தேவா (இந்தோனேசியா)

en: Tewa (USA)
ta: தேவா (யுஎச்எ)

en: Tewe
ta: தேவே

en: Texcatepec Otomi
ta: ட்ச்கேட்டெபெக் ஒடோமி

en: Texistepec Popoluca
ta: டெக்சிச்டெபெக் போபோலுகா

en: Texmelucan Zapotec
ta: டெக்ச்மெலுகன் சாபோடெக்

en: Tezoatlán Mixtec
ta: டெசோட்லின் மிக்ச்டெக்

en: Tha
ta: தா

en: Thachanadan
ta: தசானாடன்

en: Thado Chin
ta: தாடு சின்

en: Thai
ta: தாய்

en: Thai Sign Language
ta: தாய் கையொப்ப மொழி

en: Thai Song
ta: தாய் சாங்

en: Thai, Northeastern
ta: தாய், வடகிழக்கத்திய

en: Thai, Northern
ta: தாய், வடக்கத்திய

en: Thai, Southern
ta: தாய், தெற்க்கத்திய

en: Thaiphum Chin
ta: தாய்பும் சின்

en: Thakali
ta: தாகாலி

en: Thangal Naga
ta: தான்கல் நாகா

en: Thangmi
ta: தாயங்மி

en: Thao
ta: தாயோ

en: Tharaka
ta: தாரகா

en: Tharu, Chitwania
ta: தாரு,சிட்வானியா

en: Tharu, Dangaura
ta: தாரு, டங்காவ்ரா

en: Tharu, Kathoriya
ta: தாரு, காதோரியா

en: Tharu, Kochila
ta: தாரு, கோசிலா

en: Tharu, Rana
ta: தாரு, ரானா

en: Thawa
ta: தாவா

en: Thaypan
ta: தாய்பன்

en: Thiin
ta: தைன்

en: Tho
ta: தோ

en: Thompson
ta: தாம்சன்

en: Thopho
ta: தோபோ

en: Thracian
ta: தராசியன்

en: Thu Lao
ta: தூ லாவோ

en: Thulung
ta: தூலங்

en: Thur
ta: தூரி

en: Thuri
ta: தூரி

en: Tiagbamrin Aizi
ta: தையாக்பாம்ரின் அசி

en: Tiale
ta: தையெல்

en: Tiang
ta: தியங்

en: Tibea
ta: திபெயா

en: Tibetan
ta: திபெத்திய

en: Tibetan Sign Language
ta: திபத்தியன் கையொப்ப மொழி

en: Tibetan, Amdo
ta: திபெத்தன், அம்டோ

en: Tibetan, Classical
ta: திபெத்தன், பாரம்பரிய

en: Tibetan, Khams
ta: திபெத்தியன், காம்ச்

en: Tibetan, Old
ta: திபெதன், பழைய

en: Tichurong
ta: திசுரோங்

en: Ticuna
ta: திகுனா

en: Tidaá Mixtec
ta: Tidaá மிக்ச்டெக்

en: Tidikelt Tamazight
ta: டிடிகெல்ட் தமாசைட்

en: Tidore
ta: திடோர்

en: Tidung, Northern
ta: டிடுங், வடக்கத்திய

en: Tidung, Southern
ta: டிடங், தெற்கத்திய

en: Tiemacèwè Bozo
ta: டைமேச்வே போசோ

en: Tiene
ta: டைன்

en: Tifal
ta: திஃபால்

en: Tigak
ta: திகாக்

en: Tigon Mbembe
ta: திகோன் ம்பெம்பெ

en: Tigre
ta: திக்ரீ

en: Tigrinya
ta: டைக்ரின்யா

en: Tii
ta: தி

en: Tijaltepec Mixtec
ta: திசாடெபெக் மிக்ச்டெக்

en: Tikar
ta: திகார்

en: Tikopia
ta: திகோபியா

en: Tilapa Otomi
ta: திலபா ஓட்டோமி

en: Tillamook
ta: தில்லாமோக்

en: Tilquiapan Zapotec
ta: தில்குய்யாபன் சபோடெக்

en: Tilung
ta: தில்லங்

en: Tima
ta: திமா

en: Timbe
ta: திம்பே

en: Timne
ta: திம்னே

en: Timor Pidgin
ta: திமோர் பிட்சின்

en: Timucua
ta: திமுகுசா

en: Timugon Murut
ta: திமுகோன் முருட்

en: Tinani
ta: தினானி

en: Tindi
ta: தின்டி

en: Tingui-Boto
ta: தின்குய்-போடோ

en: Tinigua
ta: தினிகுவா

en: Tinputz
ta: தின்புட்ச்

en: Tippera
ta: திப்பெரா

en: Tira
ta: திரா

en: Tirahi
ta: திர்ராஇ

en: Tiranige Diga Dogon
ta: டிரானிகே டிகா டோகோன்

en: Tiri
ta: டிரி

en: Tirmaga-Chai Suri
ta: திர்மகா-சாய் சூரி

en: Tiruray
ta: திருரை

en: Tita
ta: திடா

en: Titan
ta: சிகாரிதாய்

en: Tiv
ta: திவ்

en: Tiwa
ta: திவா

en: Tiwa, Northern
ta: திவா, வடக்கத்திய

en: Tiwa, Southern
ta: திவா, தெற்கத்திய

en: Tiwi
ta: திவி

en: Tiyaa
ta: டியா

en: Tiéfo
ta: தை'ஃபோ

en: Tjungundji
ta: டசன்குன்டசி

en: Tjurruru
ta: தசுருரு

en: Tlachichilco Tepehua
ta: Tlachichilco Tephehua

en: Tlacoapa Me'phaa
ta: Tlacoapa me'phaa

en: Tlacoatzintepec Chinantec
ta: தலாகோட்சின்டெபெக் சினான்டெக்

en: Tlacolulita Zapotec
ta: நலாகோலுலிதா சபோடெக்

en: Tlahuitoltepec Mixe
ta: தலாஉய்டோல்டெபெக் மிக்ச்

en: Tlamacazapa Nahuatl
ta: தமாக்கசபா நஊவாட்

en: Tlazoyaltepec Mixtec
ta: மிக்ச்டெபெக் சபோடெக்

en: Tlicho
ta: டிலிச்சோ

en: Tlingit
ta: லிங்கிட்

en: To
ta: பெறுநர்

en: To'abaita
ta: டோ'அபைய்டா

en: Toaripi
ta: தோயரிபி

en: Toba
ta: டோபா

en: Toba-Maskoy
ta: டோபா-மாச்கோய்

en: Tobagonian Creole English
ta: டோபகோனியன் கிரியோல் ஆங்கிலம்

en: Tobanga
ta: டோபாங்கா

en: Tobati
ta: டோபாடி

en: Tobelo
ta: டோபெலோ

en: Tobian
ta: டோபியன்

en: Tobilung
ta: டோபிலங்

en: Tobo
ta: டோபோ

en: Tocantins Asurini
ta: டோகாண்டின்ச் அசுரினி

en: Tocho
ta: டோசோ

en: Toda
ta: டோடா

en: Todrah
ta: டோட்ராஃ

en: Tofanma
ta: டோஃபன்மா

en: Tofin Gbe
ta: டோஃபின் சிபிஇ

en: Togbo-Vara Banda
ta: டோக்போ-வாரா பான்டா

en: Togoyo
ta: டோகோயோ

en: Tohono O'odham
ta: டோஓனோ ஓ'ஒதம்

en: Tojolabal
ta: டோசோலாபல்

en: Tok Pisin
ta: டோக் பிசின்

en: Tokano
ta: டோகானா

en: Tokelau
ta: டோக்கெலாவ்

en: Tokharian A
ta: டோக்அரியன் எ

en: Tokharian B
ta: டோக்அரியன் B

en: Toki Pona
ta: டோக்கி போனா

en: Toku-No-Shima
ta: டோகு-நோ-சிமா

en: Tol
ta: டோல்

en: Tolaki
ta: டோலாகி

en: Tolomako
ta: டோலோமாகோ

en: Tolowa
ta: டோலோவா

en: Toma
ta: டோமா

en: Tomadino
ta: டோமாடினோ

en: Tombelala
ta: தோம்பெலாலா

en: Tombonuo
ta: தோம்போன்யோ

en: Tombulu
ta: தோம்புலு

en: Tomini
ta: தோமினி

en: Tommo So Dogon
ta: டாம்மோ சோ டோகன்

en: Tomo Kan Dogon
ta: டோமோ கான் டோகன்

en: Tomoip
ta: டோமோய்ப்

en: Tondano
ta: டோன்டானோ

en: Tondi Songway Kiini
ta: டோண்டி சாங்வே கினி

en: Tonga (Nyasa)
ta: டோங்கா (நயாசா)

en: Tonga (Tonga Islands)
ta: டோங்கா (டோங்கா தீவுகள்)

en: Tonga (Zambia)
ta: டோங்கா (சாம்பியா)

en: Tongwe
ta: டோங்வே

en: Tonjon
ta: தோன்சோன்

en: Tonkawa
ta: டோன்காவா

en: Tonsawang
ta: டோன்சவங்

en: Tonsea
ta: தோன்சீ

en: Tontemboan
ta: டோன்தெம்போயன்

en: Tooro
ta: டூரோ

en: Topoiyo
ta: டோபோய்யா

en: Toposa
ta: டோபோசா

en: Toraja-Sa'dan
ta: டோராசா-ச'டான்

en: Toram
ta: டோரம்

en: Torau
ta: தோராவ்

en: Tornedalen Finnish
ta: டோர்நேடலேன் ஃபின்னிச்

en: Toro
ta: டோரோ

en: Toro So Dogon
ta: டோரோ சோ டோகன்

en: Toro Tegu Dogon
ta: டோரோ டெகு டோகன்

en: Toromono
ta: டோரோமோனோ

en: Torona
ta: டோரோனா

en: Torres Strait Creole
ta: டோர்ரெச் ச்ட்ரெய்ட் க்ரியோல்

en: Torricelli
ta: டோர்ரிசெல்லி

en: Torwali
ta: தோர்வாலி

en: Torá
ta: டோரா

en: Tosk Albanian
ta: டோச்க் அல்பேனியன்

en: Totela
ta: டுதேலா

en: Toto
ta: டோடோ

en: Totoli
ta: டோடோலி

en: Totomachapan Zapotec
ta: டோடோமாசாப்பன் சபோடெக்

en: Totonac, Coyutla
ta: டோடோனாக், கோயுட்லா

en: Totonac, Filomena Mata-Coahuitlán
ta: டோடுனக், பிலோமெனா மாதா-கோவ்உய்ட்லன்

en: Totonac, Highland
ta: டோடோனக், ஐலேண்ட்

en: Totonac, Papantla
ta: டோடுனக், பாபான்ட்லா

en: Totonac, Tecpatlán
ta: டோடுனக், டெக்பாட்லன்

en: Totonac, Upper Necaxa
ta: டோடோநாக், மேல் நெகாசா

en: Totonac, Western
ta: டோடோநாக், மேற்கத்திய

en: Totonac, Xicotepec De Juárez
ta: டோடுனக்,சிகோடெபெக் டீ சுயர்ச்

en: Totonac, Yecuatla
ta: டோடுனாக் ஏகுயட்லா

en: Totontepec Mixe
ta: டோடோன்டெபெக் மிக்ச்

en: Totoro
ta: டுடோரோ

en: Touo
ta: டோயோ

en: Toura (Côte d'Ivoire)
ta: தௌவ்ரா(கோட் டி'இவோய்ரீ)

en: Toura (Papua New Guinea)
ta: தொவ்ரா (ப்புபோ புதிய குய்னியா)

en: Toussian, Northern
ta: தௌச்சியன், வடக்கத்திய

en: Toussian, Southern
ta: தௌச்சியன், தெற்கத்திய

en: Towei
ta: தோவெய்

en: Transalpine Gaulish
ta: டிரான்சல்பைன் கோலிச்

en: Traveller Danish
ta: பயணி டேனிச்

en: Traveller Norwegian
ta: பயணி நார்வேசியன்

en: Traveller Scottish
ta: பயணி ச்கோட்டிச்

en: Tregami
ta: தரெகாமி

en: Tremembé
ta: திரீமெம்பே

en: Trieng
ta: திரியங்

en: Trimuris
ta: திரிமுரிச்

en: Tring
ta: தரிங்

en: Tringgus-Sembaan Bidayuh
ta: தரிங்குச்-செம்பான் பிணாயுஃ

en: Trinidad and Tobago Sign Language
ta: திரினிடாட் மற்றும் டொபாகோ கையொப்ப மொழி

en: Trinidadian Creole English
ta: டிரினிடாடியன் கிரியோல் ஆங்கிலம்

en: Trinitario
ta: திரினிதாரியோ

en: Tripuri, Early
ta: திரிபூரி, இயர்லி

en: Triqui, Chicahuaxtla
ta: திக்ய், சிகாஉஅக்ட்லா

en: Triqui, Copala
ta: திரிக்குய், கோபலா

en: Triqui, San Martín Itunyoso
ta: திரிக்குய், சான் மார்டின் இதுன்யோசோ

en: Trió
ta: திரியோ

en: Truká
ta: தருகா

en: Trumai
ta: திருமைய்

en: Ts'ün-Lao
ta: தச் 'அன்-லாவோ

en: Tsaangi
ta: தசான்கி

en: Tsakhur
ta: தசாக்உர்

en: Tsakonian
ta: நசாகோனியன்

en: Tsakwambo
ta: தசாக்வாம்போ

en: Tsamai
ta: தசாமைய்

en: Tsat
ta: டிசாட்

en: Tseku
ta: தசேகு

en: Tsetsaut
ta: தசேட்சௌட்

en: Tshangla
ta: தசாயங்லா

en: Tsikimba
ta: திசிகிம்பா

en: Tsimané
ta: டிசிமேனே

en: Tsimihety Malagasy
ta: ட்சிமிஏடி மலகாசி

en: Tsimshian
ta: தசிம்சியன்

en: Tsishingini
ta: தசிசிங்கினி

en: Tso
ta: டசோ

en: Tsoa
ta: டிசௌ

en: Tsogo
ta: தசோகோ

en: Tsonga
ta: சாங்கோ

en: Tsotso
ta: தசோட்சோ

en: Tsou
ta: நசௌவ்

en: Tsucuba
ta: சுுகுபா

en: Tsum
ta: தசும்

en: Tsuvadi
ta: தசுவாடி

en: Tsuvan
ta: தசுவன்

en: Tswa
ta: தச்வா

en: Tswana
ta: ச்வனா

en: Tswapong
ta: தச்வபோங்

en: Tu
ta: செ

en: Tuamotuan
ta: டோமோடோன்

en: Tubar
ta: துபார்

en: Tucano
ta: துகானோ

en: Tugen
ta: துகென்

en: Tugun
ta: துகுன்

en: Tugutil
ta: துகுதில்

en: Tujia, Northern
ta: துசியா, வடக்கத்திய

en: Tujia, Southern
ta: துசியா, தெற்க்கத்திய

en: Tukang Besi North
ta: துகாங் பெசி வடக்கு

en: Tukang Besi South
ta: துகாங் பெசி தெற்கு

en: Tuki
ta: தூகி

en: Tukpa
ta: துக்பா

en: Tukudede
ta: துகுடெடே

en: Tukumanféd
ta: துகுமன்ஃபெட்

en: Tula
ta: துலா

en: Tulai
ta: துலாய்

en: Tulehu
ta: துலேஉ

en: Tulishi
ta: துலிசி

en: Tulu
ta: துலு

en: Tulu-Bohuai
ta: துலு-போஉய்

en: Tuma-Irumu
ta: துமா-இருமு

en: Tumak
ta: துமக்

en: Tumari Kanuri
ta: நரிம்

en: Tumbuka
ta: தும்புகா

en: Tumi
ta: துமி

en: Tumleo
ta: தும்லியோ

en: Tumshuqese
ta: தும்சுகேச்

en: Tumtum
ta: தும்தும்

en: Tumulung Sisaala
ta: டுமுலுங் சிசாலா

en: Tumzabt
ta: தும்சாப்ட்

en: Tundra Enets
ta: டன்ட்ரா பொறிகள்

en: Tunebo, Angosturas
ta: டியூன்போ, அன்கோச்துரச்

en: Tunebo, Barro Negro
ta: டியூன்போ, பார்ரோ நெக்ரோ

en: Tunebo, Central
ta: துநேபோ, மையம்

en: Tunebo, Western
ta: ட்யூன்போ, மேற்கத்திய

en: Tunen
ta: துநேன்

en: Tungag
ta: துன்காக்

en: Tunggare
ta: துங்கெர்

en: Tunia
ta: துனியா

en: Tunica
ta: துனீகா

en: Tunisian Arabic
ta: துனிசிய அரபு

en: Tunisian Sign Language
ta: துனிசியன் கையொப்ப மொழி

en: Tunjung
ta: துன்சுங்

en: Tunni
ta: துன்னி

en: Tunzu
ta: துன்சு

en: Tuotomb
ta: தயோடோப்

en: Tuparí
ta: துபாரி

en: Tupinambá
ta: துபினாம்பா

en: Tupinikin
ta: துபினிகின்

en: Tupuri
ta: துபுரி

en: Turaka
ta: துராகா

en: Turi
ta: துரி

en: Turiwára
ta: துரிவாரா

en: Turka
ta: துர்கா

en: Turkana
ta: துருகானா

en: Turkish
ta: துருக்கி

en: Turkish Sign Language
ta: துருக்கி கையொப்ப மொழி

en: Turkish, Balkan Gagauz
ta: துருக்கி, பால்கன் காகுவ்ச்

en: Turkish, Old
ta: துருக்கி, பழைய

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ta: துருக்கி, ஓட்டோமென் (1500-1928)

en: Turkmen
ta: டர்க்மென்

en: Turks And Caicos Creole English
ta: துருக்கியர்கள் மற்றும் கைகோச் கிரியோல் ஆங்கிலம்

en: Turoyo
ta: துரோயோ

en: Turumsa
ta: துரும்சா

en: Turung
ta: துரங்

en: Tuscarora
ta: துச்காரோகா

en: Tutchone, Northern
ta: துட்சோன், வடக்கத்திய

en: Tutchone, Southern
ta: துட்சோன், தெற்கத்திய

en: Tutelo
ta: துதேலோ

en: Tutong
ta: துடோங்

en: Tutsa Naga
ta: துட்சா நாகா

en: Tutuba
ta: துதுபா

en: Tututepec Mixtec
ta: மிக்ச்டெபெக் மிக்ச்டெக்

en: Tututni
ta: துதுனி

en: Tuvalu
ta: துவாலு

en: Tuvinian
ta: துவினியன்

en: Tuwali Ifugao
ta: த்வாலி இபுகாவோ

en: Tuwari
ta: துவாரி

en: Tuwuli
ta: துவுலி

en: Tuxináwa
ta: துசினாவா

en: Tuxá
ta: துசா

en: Tuyuca
ta: துயுகா

en: Twana
ta: தவானா

en: Twendi
ta: தவேன்டி

en: Twents
ta: தவேன்ட்ச்

en: Twi
ta: டிவி

en: Tyap
ta: டையப்

en: Tz'utujil
ta: த'சுதுசில்

en: Tzeltal
ta: சில்டெல்

en: Tzotzil
ta: தசோட்சில்

en: Tày
ta: தை

en: Tày Sa Pa
ta: தை சா பா

en: Tày Tac
ta: தை டேக்

en: Téén
ta: தீன்

en: Tübatulabal
ta: துபாதுலாபல்

en: U
ta: உ

en: Uab Meto
ta: உப் மேடோ

en: Uamué
ta: உமுய்

en: Uare
ta: ஊரே

en: Ubaghara
ta: உபகாரா

en: Ubang
ta: உபங்

en: Ubi
ta: உபி

en: Ubir
ta: உபிர்

en: Ubykh
ta: உபைக்

en: Ucayali-Yurúa Ashéninka
ta: உகயாலி-யூரியா ஆசினின்கா

en: Uda
ta: உடா

en: Udi
ta: உடி

en: Udihe
ta: உடிஃ

en: Udmurt
ta: உட்முர்ட்

en: Uduk
ta: உடுக்

en: Ufim
ta: உஃபிம்

en: Ugandan Sign Language
ta: உகாண்டன் குறி மொழி

en: Ugaritic
ta: உகார்டிக்

en: Ughele
ta: உக்ஏல்

en: Ugong
ta: உகோங்

en: Uhami
ta: உஆமி

en: Uighur
ta: உகுர்

en: Uighur, Old
ta: உகுர், பழைய

en: Uisai
ta: உய்சாய்

en: Ujir
ta: உசிர்

en: Ukaan
ta: உகான்

en: Ukhwejo
ta: உக்வேசோ

en: Ukit
ta: உகிட்

en: Ukpe-Bayobiri
ta: உக்பே-பயோபிரி

en: Ukpet-Ehom
ta: உக்பேட்-இஓம்

en: Ukrainian
ta: உக்ரெனியன்

en: Ukrainian Sign Language
ta: உக்ரெனியன் குறி மொழி

en: Ukue
ta: உக்யே

en: Ukuriguma
ta: உகுரிகுமா

en: Ukwa
ta: உக்வா

en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
ta: உக்வுயானி-அபோஃ-நடோனி

en: Ulau-Suain
ta: உலாவ்-சுய்யன்

en: Ulch
ta: உல்ச்

en: Ulithian
ta: உலிதியன்

en: Ullatan
ta: உல்லாதன்

en: Ulukwumi
ta: உலுக்வுமி

en: Ulumanda'
ta: உலுமான்டா

en: Ulwa
ta: உல்வா

en: Uma
ta: உமா

en: Uma' Lasan
ta: உமா' லாசன்

en: Uma' Lung
ta: உமா'லங்

en: Umanakaina
ta: உமநாகைய்னா

en: Umatilla
ta: உமாடில்லா

en: Umbindhamu
ta: உம்பின்தாமு

en: Umbrian
ta: உம்பிரையன்

en: Umbu-Ungu
ta: உம்பு-உன்கு

en: Umbugarla
ta: உம்ர்புகர்லா

en: Umbundu
ta: உம்பன்டு

en: Ume Sami
ta: உமே சாமி

en: Umeda
ta: உமெடா

en: Umiida
ta: உமிடா

en: Umiray Dumaget Agta
ta: உமைரே டுமாகெட் அக்டா

en: Umon
ta: உமோன்

en: Umotína
ta: உமோதினா

en: Umpila
ta: உம்பிலா

en: Umpqua, Upper
ta: உம்ப்க்யா, மேல்

en: Una
ta: உனா

en: Unami
ta: உனாமி

en: Uncoded languages
ta: குறியீடில்லாத மொழிகள்

en: Unde Kaili
ta: Unde கைலி

en: Undetermined
ta: வரையறுக்கப்பட்டாத

en: Uneapa
ta: உனேய்பா

en: Uneme
ta: உநேம்

en: Unggaranggu
ta: உங்க்காராங்க்கு

en: Unggumi
ta: ஊங்குமி

en: Uni
ta: உனி

en: Unserdeutsch
ta: அன்செர்டெயடச்ச்

en: Unua
ta: அனுவா

en: Unubahe
ta: உனுபாயே

en: Upper Chehalis
ta: மேல் செஉாலிச்

en: Upper Grand Valley Dani
ta: மேல் கிராண்ட் வாலி டானி

en: Upper Guinea Crioulo
ta: மேல் கினியா கிரியோலோ

en: Upper Kinabatangan
ta: மேல் கினாபடான்கன்

en: Upper Kuskokwim
ta: அப்பர் குச்கோக்விம்

en: Upper Necaxa Totonac
ta: அப்பர் நெகாக்சா டோட்டோனாக்

en: Upper Saxon
ta: மேல் சாக்சன்

en: Upper Sorbian
ta: மேல் சோர்பியன்

en: Upper Ta'oih
ta: மேல் ta'oih

en: Upper Tanana
ta: மேல் தானனா

en: Upper Taromi
ta: மேல் தரோமி

en: Upper Umpqua
ta: மேல் உம்ப்கா

en: Ura (Papua New Guinea)
ta: உரே (பாபோ புதிய குயினே)

en: Ura (Vanuatu)
ta: உரே (வனாட்டு)

en: Uradhi
ta: உராதி

en: Urak Lawoi'
ta: உராக் லாவோய்'

en: Urali
ta: உராலி

en: Urapmin
ta: உராப்மின்

en: Urarina
ta: உராரினா

en: Urartian
ta: உர்யர்னியன்

en: Urat
ta: உரட்

en: Urdu
ta: உருது

en: Urhobo
ta: உர்ஓபோ

en: Uri
ta: உரி

en: Urigina
ta: உரிகினா

en: Urim
ta: உரிம்

en: Urimo
ta: உரிமோ

en: Uripiv-Wala-Rano-Atchin
ta: உரிபிவ்-வாலா-ரானோ-அட்சின்

en: Urningangg
ta: உர்னிங்னக்

en: Uru
ta: உரு

en: Uru-Eu-Wau-Wau
ta: உரு-இயு-வாவ்-வாவ்

en: Uru-Pa-In
ta: உரே-பா-இன்

en: Uruangnirin
ta: உருயன்க்னிரின்

en: Uruava
ta: உருய்வா

en: Urubú-Kaapor
ta: உருபா-காபோர்

en: Urubú-Kaapor Sign Language
ta: உருபி-காபூர் குறி மொழி

en: Uruguayan Sign Language
ta: உருகுவேன் குறி மொழி

en: Urum
ta: உரும்

en: Urumi
ta: உருமி

en: Usaghade
ta: உசாகாட்

en: Usan
ta: உசன்

en: Usarufa
ta: உசருஃபா

en: Ushojo
ta: உச்ஓசோ

en: Usila Chinantec
ta: உசிலா சைனாண்டெக்

en: Usku
ta: உச்கு

en: Uspanteco
ta: யுச்பான்டெகோ

en: Usui
ta: உசுய்

en: Utarmbung
ta: உத்தரம்பங்

en: Ute-Southern Paiute
ta: உதே-தெற்கத்திய பைய்தே

en: Utu
ta: உது

en: Uvbie
ta: உவ்பை

en: Uvean, West
ta: உவேன், மேற்கு

en: Uya
ta: உயா

en: Uyajitaya
ta: உயாசிடாயா

en: Uzbek
ta: உச்பெக்

en: Uzbek, Northern
ta: உச்பெக், வடக்கு

en: Uzbek, Southern
ta: உச்பெக், தெற்கு

en: Uzbeki Arabic
ta: உச்பேகி அராபிக்

en: Uzekwe
ta: உசைக்வே

en: Vaagri Booli
ta: வாக்ரி ப்பூலி

en: Vafsi
ta: வஃப்சி

en: Vaghri
ta: வாஃரி

en: Vaghua
ta: வக்வா

en: Vagla
ta: வக்லா

en: Vai
ta: வாய்

en: Vaiphei
ta: வய்பெய்

en: Vale
ta: வால்

en: Valencian Sign Language
ta: வலென்சியன் கையொப்ப மொழி

en: Valle Nacional Chinantec
ta: வாலே நேசனல் சைனாண்டெக்

en: Valley Maidu
ta: பள்ளத்தாக்கு மைடு

en: Valman
ta: வல்மன்

en: Valpei
ta: வால்பெய்

en: Vamale
ta: வாமேல்

en: Vame
ta: வாம்

en: Vandalic
ta: வான்டலிக்

en: Vangunu
ta: வன்குனு

en: Vanimo
ta: வனிமோ

en: Vano
ta: வானோ

en: Vanuma
ta: வனுமா

en: Vao
ta: வயோ

en: Varhadi-Nagpuri
ta: வர்ஆடி-நக்புரி

en: Varisi
ta: வாரிசி

en: Varli
ta: வார்லி

en: Vasavi
ta: வாசவி

en: Veddah
ta: வேத்தா

en: Vedic Sanskrit
ta: வேத கிருதம்

en: Vehes
ta: வேஎச்

en: Veluws
ta: வேலுவ்ச்

en: Vemgo-Mabas
ta: வெம்கோ-மாபச்

en: Venda
ta: வேண்டா

en: Venetian
ta: வேநேதியன்

en: Venetic
ta: வெநேடிக்

en: Venezuelan Sign Language
ta: வெனிசுலன் கையொப்ப மொழி

en: Vengo
ta: வென்கோ

en: Ventureño
ta: வென்சர்னோ

en: Veps
ta: வெப்ச்

en: Vera'a
ta: வீரா

en: Vestinian
ta: வெச்டியன்

en: Vidunda
ta: விடுன்டா

en: Viemo
ta: விந்மோ

en: Vietnamese
ta: வியட்னாம்

en: Vilela
ta: விலேலா

en: Vili
ta: விலி

en: Villa Viciosa Agta
ta: வில்லா விசியோசா அக்டா

en: Vincentian Creole English
ta: வின்சென்டியன் கிரியோல் ஆங்கிலம்

en: Vinmavis
ta: வின்மவிச்

en: Vinza
ta: வின்சா

en: Virgin Islands Creole English
ta: விர்சின் தீவுகள் கிரியோல் ஆங்கிலம்

en: Vishavan
ta: விசாவன்

en: Viti
ta: விடி

en: Vitou
ta: விதோவ்

en: Vlaams
ta: வலாம்ச்

en: Vlaamse Gebarentaal
ta: வலாம்ச் கெபரென்தால்

en: Vlax Romani
ta: வலாச் ரோமானி

en: Volapük
ta: வோலாபுக்

en: Volscian
ta: வோல்சுசியன்

en: Vono
ta: வோனோ

en: Voro
ta: வோரோ

en: Votic
ta: வோடிக்

en: Vumbu
ta: வும்பு

en: Vunapu
ta: வுனாபு

en: Vunjo
ta: வுன்சோ

en: Vurës
ta: வுரெச்

en: Vute
ta: வுட்

en: Vwanji
ta: உவான்சி

en: Võro
ta: வோரோ

en: Wa
ta: வா

en: Wa'ema
ta: வா'யமா

en: Waama
ta: வாமா

en: Waamwang
ta: வாம்வங்

en: Waata
ta: வாடா

en: Wab
ta: வப்

en: Wabo
ta: வாபோ

en: Waboda
ta: வபோடா

en: Waci Gbe
ta: வாசி கபே

en: Wadaginam
ta: வாடாசினம்

en: Waddar
ta: வாட்டார்

en: Wadi Wadi
ta: வாடி வாடி

en: Wadikali
ta: வடிகாலி

en: Wadiyara Koli
ta: வடியரா கோலி

en: Wadjabangayi
ta: வாட்சபங்காய்

en: Wadjiginy
ta: வாட்சிகிநை

en: Wadjigu
ta: வாட்சிகு

en: Wae Rana
ta: வாய் ரானா

en: Waffa
ta: வாஃப்பா

en: Wagawaga
ta: வாகாவாகா

en: Wagaya
ta: வாகயா

en: Wagdi
ta: வாக்டி

en: Wagi
ta: வாகி

en: Wagiman
ta: வாகிமேன்

en: Wahau Kayan
ta: வாஉவ் கயான்

en: Wahau Kenyah
ta: வாஉவ் கென்யாஃ

en: Wahgi
ta: வாஃகி

en: Wahgi, North
ta: வாஃகி, வடக்கு

en: Waigali
ta: வாய்காலி

en: Waigeo
ta: வைசியோ

en: Wailaki
ta: வாய்லாகி

en: Wailapa
ta: வாய்லாபா

en: Waima
ta: வாய்மா

en: Waima'a
ta: வைய்ம்'மா

en: Waimaha
ta: வாய்மாஆ

en: Waimiri-Atroari
ta: வாய்மிரி-அட்ரோரி

en: Waioli
ta: வாயோலி

en: Waiwai
ta: வைவை

en: Waja
ta: வாசா

en: Wajarri
ta: வாசார்ரி

en: Wajuk
ta: வாசுக்

en: Waka
ta: வாகா

en: Wakabunga
ta: வகாபுங்கா

en: Wakawaka
ta: வாகாவாகா

en: Wakde
ta: வாக்டே

en: Wakhi
ta: வாக்இ

en: Wakoná
ta: வாகோனா

en: Wala
ta: வாலா

en: Walak
ta: வலாக்

en: Walangama
ta: வலன்கமா

en: Wali (Ghana)
ta: வாலி (கானா)

en: Wali (Sudan)
ta: வாலி (சூடான்)

en: Waling
ta: வாலிங்

en: Walio
ta: வாலியோ

en: Walla Walla
ta: வாலா வாலா

en: Wallisian
ta: வாலிசியன்

en: Walloon
ta: வாலூன்

en: Walmajarri
ta: வால்மசார்ரி

en: Walser
ta: வால்செர்

en: Walungge
ta: வலுன்ச்

en: Waluwarra
ta: வாலுவார்ரா

en: Wamas
ta: வாமச்

en: Wambaya
ta: வம்பாயா

en: Wambon
ta: வாம்போன்

en: Wambule
ta: வாம்ஃப்ளூ

en: Wamesa
ta: வாமேசா

en: Wamey
ta: வாமேய்

en: Wamin
ta: வாமின்

en: Wampanoag
ta: வாம்பானோக்

en: Wampar
ta: வாம்பர்

en: Wampur
ta: வாம்புர்

en: Wan
ta: வான்

en: Wanap
ta: ஒநாப்

en: Wancho Naga
ta: வாஞ்சோ நாகா

en: Wanda
ta: வான்டா

en: Wandala
ta: வன்டலா

en: Wandarang
ta: வன்டர்ரங்

en: Wandji
ta: வான்ட்சி

en: Waneci
ta: வேன்சி

en: Wanga
ta: வான்கா

en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
ta: வாங்காய்புவன்-நகியாம்பா

en: Wanggamala
ta: வாங்காமாலா

en: Wanggom
ta: வாங்கோம்

en: Wangkangurru
ta: வாங்காங்குரு

en: Wangkayutyuru
ta: வாங்காயுட்யுரு

en: Wangkumara
ta: வாங்குமாரா

en: Wannu
ta: வான்னு

en: Wano
ta: வானோ

en: Wantoat
ta: வன்டோயட்

en: Wanukaka
ta: வானுகாகா

en: Wanyi
ta: வன்யி

en: Wané
ta: வேன்

en: Waorani
ta: வோராணி

en: Wapan
ta: வாபன்

en: Wapishana
ta: வாபிசானா

en: Wappo
ta: வாப்போ

en: War-Jaintia
ta: வார்-செயின்டியா

en: Wara
ta: வாரா

en: Warao
ta: வாராவ்

en: Waray (Australia)
ta: வராய் (ஆச்திரேலியா)

en: Waray (Philippines)
ta: வாரைய் (பிலிப்பைன்ச்)

en: Wardaman
ta: வார்டமேன்

en: Wardandi
ta: வார்டான்டி

en: Warembori
ta: வரெம்புரி

en: Wares
ta: வரேச்

en: Waris
ta: வாரிச்

en: Waritai
ta: வாரிதாய்

en: Wariyangga
ta: வாரியாங்கா

en: Warji
ta: வால்சி

en: Warkay-Bipim
ta: வார்கைய்-பிபிம்

en: Warlmanpa
ta: வார்ல்மேன்பா

en: Warlpiri
ta: வார்ல்பிரி

en: Warnang
ta: வர்நங்

en: Warnman
ta: வார்ன்மேன்

en: Waropen
ta: வரோபென்

en: Warrgamay
ta: வார்காமை

en: Warrwa
ta: வார்வா

en: Waru
ta: வாரு

en: Warumungu
ta: வாருமுங்கா

en: Waruna
ta: வாருனா

en: Warungu
ta: வாரன்கு

en: Warwar Feni
ta: வார்வார் பேனி

en: Wasa
ta: வாசா

en: Wasco-Wishram
ta: வாச்கோ-விச்ரம்

en: Wasembo
ta: வாசேம்போ

en: Washo
ta: வாசோ

en: Waskia
ta: வாச்கியா

en: Wasu
ta: வாசசு

en: Watakataui
ta: வடகாதாய்

en: Watam
ta: வாதம்

en: Wathawurrung
ta: நாங்கிகுர்ரங்குர்

en: Watiwa
ta: வாடிவா

en: Watubela
ta: வாதுபேலா

en: Watut, Middle
ta: வாதுட், மைய

en: Watut, North
ta: வாடுட், வடக்கு

en: Watut, South
ta: வதுட், தெற்கு

en: Waube
ta: வூப்

en: Waurá
ta: வாய்ரா

en: Wauyai
ta: வாவ்யாய்

en: Wawa
ta: வாவா

en: Wawonii
ta: வாவோன்னி

en: Waxianghua
ta: வாசியங்உவ்

en: Wayampi
ta: வயாம்பி

en: Wayana
ta: வயானா

en: Wayanad Chetti
ta: வயானா

en: Wayoró
ta: வாயோரோ

en: Wayu
ta: வாயு

en: Wayuu
ta: வெய்ய்

en: Wedau
ta: வேடாவ்

en: Weh
ta: வெஃ

en: Wejewa
ta: வேசேவா

en: Welaun
ta: வேலாவுன்

en: Weliki
ta: வெலிகி

en: Welsh
ta: வெல்ச்

en: Welsh Romani
ta: வெல்ச் ரோமானி

en: Welsh, Middle
ta: வெல்ச், மைய

en: Welsh, Old
ta: வெல்ச், பழைய

en: Wemale
ta: வேமேல்

en: Wemba Wemba
ta: வேம்பா வேம்பா

en: Weme Gbe
ta: Weme gbe

en: Wendat
ta: வேண்டாட்

en: Wergaia
ta: வெர்காயா

en: Weri
ta: வேரி

en: Wersing
ta: வெர்சிங்

en: West Albay Bikol
ta: மேற்கத்திய அல்பே பிகோல்

en: West Ambae
ta: மேற்கு ஆம்பே

en: West Bengal Sign Language
ta: மேற்கு வங்காலா கையொப்பம் மொழி

en: West Berawan
ta: மேற்கு பெராவன்

en: West Central Banda
ta: வடக்கு மைய பான்டா

en: West Central Oromo
ta: மேற்கு மைய ஒரோமோ

en: West Coast Bajau
ta: மேற்கு கோச்ட் பாசாவ்

en: West Damar
ta: மேற்கு டமர்

en: West Goodenough
ta: வெச்ட் குடெரோஃப்

en: West Kewa
ta: மேற்கு கெவா

en: West Lembata
ta: மேற்கு லெம்பாட்டா

en: West Makian
ta: வடக்கு பாலியன்

en: West Masela
ta: மானுசேலா

en: West Tarangan
ta: மேற்கு டரங்கன்

en: West Uvean
ta: மேற்கு யுவீன்

en: West Yugur
ta: மேற்கு யுகூர்

en: West-Central Limba
ta: மேற்கு-மையம் லிம்பா

en: Western Abnaki
ta: மேற்கத்திய அப்நாகி

en: Western Apache
ta: மேற்கத்திய அப்பாசே

en: Western Armenian
ta: மேற்கத்திய அர்மேனியன்

en: Western Arrarnta
ta: மேற்கத்திய அர்ரார்ன்டா

en: Western Balochi
ta: மேற்கத்திய பார்பெட் காம்

en: Western Bolivian Guaraní
ta: மேற்கத்திய போலிவியன் குர்ராணி

en: Western Bru
ta: மேற்கத்திய ஃப்ரூ

en: Western Bukidnon Manobo
ta: மேற்கத்திய புகிடோன் மனோபோ

en: Western Cham
ta: மேற்கத்திய சாம்

en: Western Dani
ta: மேற்கத்திய டானி

en: Western Durango Nahuatl
ta: கிழக்கத்திய டுரங்கோ நாஓடி

en: Western Fijian
ta: மேற்கத்திய ஃபிசியன்

en: Western Frisian
ta: மேற்கத்திய ஃபிரிசியன்

en: Western Highland Chatino
ta: மேற்கத்திய ஐலேண்ட் சாட்டினோ

en: Western Highland Purepecha
ta: மேற்கத்திய ஐலேண்ட் பியுர்பெசா

en: Western Huasteca Nahuatl
ta: மேற்கத்திய ஓச்டெகா நாஓடி

en: Western Juxtlahuaca Mixtec
ta: மேற்கத்திய சுத்லாஉவா மிக்ச்டெக்

en: Western Kanjobal
ta: மேற்கத்திய கன்சோபால்

en: Western Karaboro
ta: மேற்கு கராபோரோ

en: Western Katu
ta: த'சுதுசில்

en: Western Kayah
ta: மேற்கத்திய கயாஃ

en: Western Keres
ta: மேற்கத்திய கெரெச்

en: Western Krahn
ta: மேற்கத்திய மாசான் மையோ

en: Western Lalu
ta: மேற்கத்திய லாலு

en: Western Lawa
ta: மேற்கத்திய லாவா

en: Western Magar
ta: மேற்கத்திய மாசான் மையோ

en: Western Maninkakan
ta: மேற்கத்திய மாசான் மையோ

en: Western Mari
ta: மேற்கத்திய மாசான் மையோ

en: Western Mashan Hmong
ta: மேற்கத்திய மாசான் அமோங்

en: Western Meohang
ta: மேற்கத்திய மியோஅங்

en: Western Minyag
ta: மேற்கத்திய மின்யாக்

en: Western Muria
ta: மேற்கத்திய மாசான் மையோ

en: Western Neo-Aramaic
ta: மேற்கத்திய நியோ-அராமையக்

en: Western Niger Fulfulde
ta: மேற்கு நைசர் ஃபுல்ஃபுல்

en: Western Ojibwa
ta: மேற்கத்திய ஒசிப்வா

en: Western Panjabi
ta: மேற்கத்திய பஞ்சாபி

en: Western Parbate Kham
ta: மேற்கத்திய பார்பெட் காம்

en: Western Penan
ta: மேற்கத்திய பெனான்

en: Western Sisaala
ta: மேற்கத்திய சிசாலா

en: Western Subanon
ta: மேற்கத்திய சுபானோன்

en: Western Tamang
ta: மேற்கத்திய தாமங்

en: Western Tawbuid
ta: மேற்கத்திய தாவ்புய்டு

en: Western Tlacolula Valley Zapotec
ta: மேற்கத்திய டகோலுலா பள்ளத்தாக்கு சாபோடெக்

en: Western Totonac
ta: மேற்கத்திய டோடோநாக்

en: Western Tunebo
ta: மேற்கத்திய ட்யூன்போ

en: Western Xiangxi Miao
ta: மேற்கத்திய சியாங்சி மையோ

en: Western Xwla Gbe
ta: மேற்கத்திய சவ்லா கபே

en: Western Yiddish
ta: மேற்கத்திய ஈடிச்

en: Westphalien
ta: வடக்கு பாலியன்

en: Wetamut
ta: வேதாமுட்

en: Wewaw
ta: வேவாவ்

en: Weyto
ta: வெய்டோ

en: White Gelao
ta: வெள்ளை கெலா

en: White Lachi
ta: வெள்ளை லாச்சி

en: Whitesands
ta: வொயிட்சான்ட்ச்

en: Wiarumus
ta: வையாருமுச்

en: Wichita
ta: விட்சிட்டா

en: Wichí Lhamtés Güisnay
ta: விச்சி லஆம்தெச் குய்ச்நைய்

en: Wichí Lhamtés Nocten
ta: விச்சி லஅம்தெச் நாக்டென்

en: Wichí Lhamtés Vejoz
ta: விச்சி லஆம்டெச் வெசோச்

en: Wik Ngathan
ta: விக் நகாதனா

en: Wik-Epa
ta: விக்-ஈபா

en: Wik-Iiyanh
ta: விக்-லியான்ஃ

en: Wik-Keyangan
ta: விக்-கேயங்கன்

en: Wik-Me'anha
ta: விக்-மெ'யன்ஆ

en: Wik-Mungkan
ta: விக்-முங்கன்

en: Wikalkan
ta: விகால்கன்

en: Wikngenchera
ta: விக்ன்சென்சேரா

en: Wilawila
ta: விலாவிலா

en: Wintu
ta: வின்து

en: Winyé
ta: வின்யே

en: Wipi
ta: விபி

en: Wiradjuri
ta: விராதுய்ரி

en: Wiraféd
ta: விராஃபெட்

en: Wirangu
ta: விரங்கு

en: Wiru
ta: விரு

en: Wiyot
ta: வியோட்

en: Woccon
ta: வோக்கோன்

en: Wogamusin
ta: வோகாமுசின்

en: Wogeo
ta: வோசியோ

en: Woi
ta: வோய்

en: Woiwurrung
ta: வோய்வுர்ருங்கு

en: Wojenaka
ta: வோசெனாகா

en: Wolane
ta: வோலேன்

en: Wolani
ta: வோலானி

en: Wolaytta
ta: வோலைய்டா

en: Woleaian
ta: வோலெயாயன்

en: Wolio
ta: வோலியோ

en: Wolof
ta: ஓலோஃப்

en: Wolof, Gambian
ta: வோலோஃப், காம்பியன்

en: Wom (Nigeria)
ta: வோம் (நைசீரியா)

en: Wom (Papua New Guinea)
ta: வோம் (பப்போ புதிய குய்னியா)

en: Womo
ta: வோமோ

en: Wongo
ta: வோங்கோ

en: Woods Cree
ta: வூட்ச் க்ரீ

en: Woria
ta: வோரியா

en: Worimi
ta: வோரிமி

en: Worodougou
ta: வோரோடோவ்கோவ்

en: Worrorra
ta: நோர்ரா

en: Wotapuri-Katarqalai
ta: வோடாபுரி-கராக்காலாய்

en: Wotjobaluk
ta: வோட்சோபாலுக்

en: Wotu
ta: வோடு

en: Woun Meu
ta: வோன் மெவ்

en: Written Oirat
ta: எழுதப்பட்ட ஓராட்

en: Wu Chinese
ta: வு சைனீச்

en: Wuding-Luquan Yi
ta: வுடிங்-லுயுயன் யி

en: Wudu
ta: வுடு

en: Wuliwuli
ta: வுலிவுலி

en: Wulna
ta: வுல்னா

en: Wumboko
ta: வும்போகோ

en: Wumbvu
ta: வும்ப்வு

en: Wumeng Nasu
ta: வூமெங் நாசு

en: Wunai Bunu
ta: வுனை புண்

en: Wunambal
ta: வுநம்பால்

en: Wunumara
ta: உனுமாரா

en: Wurrugu
ta: வுர்ருகு

en: Wusa Nasu
ta: உசா நாசு

en: Wushi
ta: வுசி

en: Wusi
ta: வுசி

en: Wutung
ta: வுடுங்

en: Wutunhua
ta: வுதுன்உய்

en: Wuvulu-Aua
ta: வுவுலு-அயா

en: Wuzlam
ta: ஒஉச்லம்

en: Wyandot
ta: வையன்டாட்

en: Wymysorys
ta: வைமைசோரைச்

en: Wára
ta: வாரா

en: Wãpha
ta: வாபா

en: Wè Northern
ta: வே வடக்கத்திய

en: Wè Southern
ta: வே தெற்கத்திய

en: Wè Western
ta: வே மேற்கத்திய

en: Xaasongaxango
ta: சாசாங்காசங்கோ

en: Xadani Zapotec
ta: சாடானி சபோடெக்

en: Xakriabá
ta: சாக்ரியாபா

en: Xamtanga
ta: சாம்ராங்கா

en: Xanaguía Zapotec
ta: சானாகுவா சாபோடெக்

en: Xavánte
ta: சவான்ட்

en: Xerénte
ta: சேரென்டீ

en: Xetá
ta: சேடா

en: Xhosa
ta: ஓசா

en: Xiang Chinese
ta: சியாங் சைனீச்

en: Xibe
ta: சிப்

en: Xicotepec De Juárez Totonac
ta: சிகோடெபெக் டீ சுயர்ச் டோடுனக்

en: Xinca
ta: சின்கா

en: Xingú Asuriní
ta: சிங்கே அசுரின்

en: Xipaya
ta: சிபாயா

en: Xiri
ta: சிரி

en: Xiriâna
ta: சிரியானா

en: Xishanba Lalo
ta: சிசன்பா லாலோ

en: Xokleng
ta: சோக்லெங்

en: Xukurú
ta: சுகுரு

en: Xwela Gbe
ta: சவேலா கபே

en: Xârâcùù
ta: சராக்கு

en: Xârâgurè
ta: சராகுரே

en: Yaaku
ta: யாகு

en: Yabarana
ta: யாபரானா

en: Yabaâna
ta: யாபானா

en: Yabem
ta: யாபேம்

en: Yaben
ta: யாபென்

en: Yabong
ta: யாபோங்

en: Yabula Yabula
ta: யபுலா யபுலா

en: Yace
ta: யாச்

en: Yaeyama
ta: யாய்யாமா

en: Yafi
ta: யாஃபி

en: Yagara
ta: யாகாரா

en: Yagaria
ta: யாகாரியா

en: Yagnobi
ta: யாக்னோபி

en: Yagomi
ta: யாகோமி

en: Yagua
ta: யாகுவா

en: Yagwoia
ta: யாக்வோயா

en: Yahadian
ta: யஆடியன்

en: Yahang
ta: யஆங்

en: Yahuna
ta: யஉனா

en: Yaka (Central African Republic)
ta: யாகா (மைய ஆஃப்ரிகன் குடியரசு)

en: Yaka (Congo)
ta: யாகா (காங்கோ)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
ta: யாகா (டெமோக்ராடிக் குடியரசு காங்கோ)

en: Yakaikeke
ta: யாகைய்கேகே

en: Yakama
ta: நகாமா

en: Yakan
ta: யாகன்

en: Yakha
ta: யாக்ஆ

en: Yakoma
ta: யாகோமா

en: Yakut
ta: யாகுட்

en: Yala
ta: யாலா

en: Yalahatan
ta: யலாஅதான்

en: Yalakalore
ta: யாலகலோர்

en: Yalarnnga
ta: யாலரன்கா

en: Yale
ta: யாலெ

en: Yale, Kosarek
ta: யால், கோசாரெக்

en: Yaleba
ta: யாலேபா

en: Yali, Angguruk
ta: யாலி, அன்க்குருக்

en: Yali, Ninia
ta: யாலி, நினியா

en: Yali, Pass Valley
ta: யாலி, பாச் வாலி

en: Yalunka
ta: யாலுன்கா

en: Yalálag Zapotec
ta: யலாலாக் சபோடெக்

en: Yamap
ta: யாமாப்

en: Yamba
ta: யாம்பா

en: Yamben
ta: யாம்பென்

en: Yambes
ta: யாம்பெச்

en: Yambeta
ta: யாம்பேடா

en: Yamdena
ta: யாம்டேனா

en: Yameo
ta: யாமியோ

en: Yami
ta: யாமி

en: Yaminahua
ta: யாமினாஉவா

en: Yamna
ta: யாம்னா

en: Yamongeri
ta: யாமோங்கெரி

en: Yamphu
ta: யாம்உ

en: Yamphu, Southern
ta: யாம்பு தெற்க்கத்திய

en: Yan-nhangu
ta: யான்-நஅயங்கு

en: Yan-nhaŋu Sign Language
ta: யான்-நானு கையொப்ப மொழி

en: Yana
ta: யானா

en: Yanahuanca Pasco Quechua
ta: யனாஉயன்கா பாச்கோ க்யுசோவ்

en: Yanda
ta: யான்டா

en: Yanda Dom Dogon
ta: யாண்டா டோம் டோகன்

en: Yandjibara
ta: யின்டிசிபாரா

en: Yandruwandha
ta: யான்ட்ருவான்தா

en: Yanesha'
ta: யநேசா

en: Yang Zhuang
ta: யாங் சூயாங்

en: Yangben
ta: யாங்பென்

en: Yangkam
ta: யாங்காம்

en: Yangman
ta: யாங்மென்

en: Yango
ta: யாங்கோ

en: Yangulam
ta: யன்குலம்

en: Yangum Dey
ta: யாங்கும் டெய்

en: Yangum Gel
ta: யாங்கம் செல்

en: Yangum Mon
ta: யாங்கும் மோன்

en: Yankunytjatjara
ta: யான்குநைட்சாட்சாரா

en: Yanomamö
ta: யனோமாமோ

en: Yanomámi
ta: யனோமாமி

en: Yansi
ta: யான்சி

en: Yanyuwa
ta: யான்யுவா

en: Yao
ta: யோ

en: Yaosakor Asmat
ta: யாசாகோர் அச்மத்

en: Yaouré
ta: யோவ்ர்

en: Yapese
ta: யாபேச்

en: Yapunda
ta: யபுன்டா

en: Yaqay
ta: யாக்கை

en: Yaqui
ta: யாகுய்

en: Yarawata
ta: யராவாடா

en: Yardliyawarra
ta: யாரடலியாவார்ரா

en: Yareba
ta: யாரேபா

en: Yareni Zapotec
ta: யாரெனி சபோடெக்

en: Yarluyandi
ta: காலுயானுன்

en: Yaroamë
ta: யாரோ

en: Yarsun
ta: யார்சன்

en: Yasa
ta: யாசா

en: Yassic
ta: யாச்சிக்

en: Yatay
ta: யாதே

en: Yatee Zapotec
ta: யாடீ சபோடெக்

en: Yatzachi Zapotec
ta: சபோடெக்

en: Yau (Morobe Province)
ta: யாவ்(மோரோப் ப்ரோவின்ச்)

en: Yau (Sandaun Province)
ta: யோ (சந்தௌன் மாகாணம்)

en: Yaul
ta: யோவ்ல்

en: Yauma
ta: யுவ்மா

en: Yaur
ta: யார்

en: Yautepec Zapotec
ta: யாவ்டெபெக் சபோடெக்

en: Yauyos Quechua
ta: யாவ்யோச் க்யுசோவ்

en: Yavitero
ta: யாவிதேரோ

en: Yawa
ta: யாவா

en: Yawalapití
ta: யாவலாபிதி

en: Yawanawa
ta: யாவனாவா

en: Yawarawarga
ta: யாவராவார்கா

en: Yaweyuha
ta: யாவேயுஆ

en: Yawijibaya
ta: யாவிசிபாயா

en: Yawiyo
ta: யாவியோ

en: Yawuru
ta: யாவுரு

en: Yaygir
ta: யாகிர்

en: Yazgulyam
ta: யாச்குல்யாம்

en: Yecuatla Totonac
ta: ஏகுயட்லா டோடுனாக்

en: Yei
ta: ஏய்

en: Yekhee
ta: ஏக்ஈ

en: Yekora
ta: ஏகோரா

en: Yela
ta: ஏலா

en: Yele
ta: ஏலே

en: Yelmek
ta: யேல்மெக்

en: Yelogu
ta: ஏலோகு

en: Yemba
ta: ஏம்பா

en: Yemsa
ta: யேம்சா

en: Yendang
ta: ஏன்டங்

en: Yeni
ta: யேனி

en: Yeniche
ta: ஏனிசே

en: Yerakai
ta: ஏரகாய்

en: Yeretuar
ta: ஏரேதுயர்

en: Yerong
ta: ஏரோங்

en: Yerukula
ta: எருகுலா

en: Yessan-Mayo
ta: ஏச்சன்-மேயோ

en: Yetfa
ta: யெட்ஃபா

en: Yevanic
ta: ஏவானிக்

en: Yeyi
ta: ஏயி

en: Yi, Axi
ta: யி,அசி

en: Yi, Naluo
ta: யி, நாலோவ்

en: Yi, Sichuan
ta: யி, சிசுயன்

en: Yi, Wuding-Luquan
ta: யி, வுடிங்-லுயுயன்

en: Yiddish
ta: ஈடிச்

en: Yiddish, Eastern
ta: ஈடிச், கிழக்கத்திய

en: Yiddish, Western
ta: ஈடிச், மேற்கத்திய

en: Yidgha
ta: யிட்கா

en: Yidiny
ta: யிடிநை

en: Yil
ta: யில்

en: Yilan Creole
ta: யிலன் கிரியோல்

en: Yimas
ta: யிமச்

en: Yimchungru Naga
ta: யிம்சுங்ரு நாகா

en: Yinbaw Karen
ta: யின்பாவ் கரென்

en: Yindjibarndi
ta: யின்சிபான்டி

en: Yindjilandji
ta: யின்ட்சிலான்ட்சி

en: Yine
ta: யின்

en: Yinggarda
ta: யிங்கார்டா

en: Yinhawangka
ta: யின்ஆவங்கா

en: Yiningayi
ta: யினின்காயி

en: Yintale Karen
ta: யின்டேல் கரென்

en: Yinwum
ta: யின்வார்

en: Yir Yoront
ta: யிர் யோரோன்ட்

en: Yirandali
ta: யிரான்டாலி

en: Yirrk-Mel
ta: Yirrk-mel

en: Yis
ta: யிச்

en: Yitha Yitha
ta: யதா யிதா

en: Yoba
ta: யோபா

en: Yocoboué Dida
ta: யோகோபோக் டியா

en: Yogad
ta: யோகாட்

en: Yoidik
ta: யோய்டிக்

en: Yoke
ta: யோக்

en: Yokuts
ta: யோகுட்ச்

en: Yola
ta: யோலா

en: Yoloxochitl Mixtec
ta: யோலோக்சோசிட்ல் மிக்ச்டெக்

en: Yolŋu Sign Language
ta: யால்னு கையொப்ப மொழி

en: Yom
ta: யோம்

en: Yombe
ta: யோம்பெ

en: Yonaguni
ta: யோனாகுனி

en: Yong
ta: யோங்

en: Yongbei Zhuang
ta: யோங்பைய் சூயாங்

en: Yongkom
ta: யோங்கோம்

en: Yongnan Zhuang
ta: யோங்னான் சூயாங்

en: Yopno
ta: யோப்னோ

en: Yora
ta: யோரா

en: Yoron
ta: யோரோன்

en: Yorta Yorta
ta: யோர்டா யோர்டா

en: Yoruba
ta: யோருபா

en: Yosondúa Mixtec
ta: யோசொண்டியா மிக்ச்டெக்

en: Yotti
ta: யோட்டி

en: Youjiang Zhuang
ta: யுசியங் சூயாங்

en: Youle Jinuo
ta: யூல் சினுவோ

en: Younuo Bunu
ta: யோன்யோ புநு

en: Yout Wam
ta: யூட் வாம்

en: Yoy
ta: யோய்

en: Yuanga
ta: யுங்கா

en: Yucatec Maya Sign Language
ta: யுகாடெக் மயா கையொப்ப மொழி

en: Yucateco
ta: யுகடிகோ

en: Yuchi
ta: யுச்சி

en: Yucuañe Mixtec
ta: யுகுவா மிக்ச்டெக்

en: Yucuna
ta: யுகுனா

en: Yue Chinese
ta: யுயே சைனீச்

en: Yug
ta: யுக்

en: Yugambal
ta: யுகம்பால்

en: Yugoslavian Sign Language
ta: யுகோச்லாவியன் கையொப்ப மொழி

en: Yugul
ta: யுகுல்

en: Yugur, East
ta: யுகுர், கிழக்கு

en: Yugur, West
ta: யுகுர், மேற்கு

en: Yuhup
ta: யுஅப்

en: Yukaghir, Northern
ta: யுகாகிர், வடக்கத்திய

en: Yukaghir, Southern
ta: யுகாகிர், தெற்கத்திய

en: Yuki
ta: யுகி

en: Yukpa
ta: யுக்பா

en: Yukuben
ta: யுகுபென்

en: Yulu
ta: யுலு

en: Yupik, Central
ta: யுபிக், மையம்

en: Yupik, Central Siberian
ta: யுபிக், மையம் சைபெரியன்

en: Yupik, Naukan
ta: யுபிக், நவ்கன்

en: Yupik, Pacific Gulf
ta: யுபிக், பசிபிக் கல்ஃப்

en: Yupik, Sirenik
ta: யுபிக், சைரீநிக்

en: Yuqui
ta: யுகுய்

en: Yuracare
ta: யுராகேர்

en: Yurats
ta: யுராடச்

en: Yurok
ta: யுரோக்

en: Yuru
ta: யுரு

en: Yurutí
ta: யுருதி

en: Yutanduchi Mixtec
ta: யுட்டாண்டுச்சி மிக்ச்டெக்

en: Yuwana
ta: யுவானா

en: Yuyu
ta: யூயு

en: Ywom
ta: ய்வோம்

en: Yámana
ta: யாமனா

en: Zaachila Zapotec
ta: சாசிலா சபோடெக்

en: Zabana
ta: சபானா

en: Zacatepec Chatino
ta: சகாடெபெக் சாட்டினோ

en: Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla Nahuatl
ta: சாகாட்லன்-அஉய்கட்லன்-தெபெட்சின்தலா நாஓடி

en: Zaghawa
ta: சாகாவா

en: Zaiwa
ta: சாய்வா

en: Zakhring
ta: சாக்ரிங்

en: Zambian Sign Language
ta: சாம்பியன் கையொப்ப மொழி

en: Zan Gula
ta: சான் குலா

en: Zanaki
ta: சானாகி

en: Zande (individual language)
ta: சேன்டே (தனி மொழி)

en: Zangskari
ta: சாங்ச்கரி

en: Zangwal
ta: சங்வால்

en: Zaniza Zapotec
ta: சானிசா சபோடெக்

en: Zapotec
ta: சபோடெக்

en: Zapotec, Aloápam
ta: சபோடெக், அலோபாம்

en: Zapotec, Amatlán
ta: சபோடெக், அமட்லான்

en: Zapotec, Ancient
ta: சபோடெக், பழமையான

en: Zapotec, Asunción Mixtepec
ta: சபோடெக், அசன்காயின் மிக்ச்டெபெக்

en: Zapotec, Ayoquesco
ta: சபோடெக், அயோக்யுச்கோ

en: Zapotec, Cajonos
ta: சபோடெக், காசோனோச்

en: Zapotec, Chichicapan
ta: சபோடெக்,சிசிகாபன்

en: Zapotec, Choapan
ta: சபோடெக், சோபான்

en: Zapotec, Coatecas Altas
ta: சபோடெக், கோட்காச் அல்டச்

en: Zapotec, Coatlán
ta: சபோடெக், கோட்லான்

en: Zapotec, El Alto
ta: சபோடெக், எல் அல்டோ

en: Zapotec, Elotepec
ta: சபோடெக், எலாடெபெக்

en: Zapotec, Guevea De Humboldt
ta: சபோடெக், குய்வெய டீ அம்போல்ட்

en: Zapotec, Güilá
ta: சபோடெக், குய்லா

en: Zapotec, Isthmus
ta: சபோடெக், இச்த்முச்

en: Zapotec, Lachiguiri
ta: சபோடெக், லசிகுய்ரி

en: Zapotec, Lachixío
ta: சபோடெக், லாசிசியோ

en: Zapotec, Lapaguía-Guivini
ta: சபோடெக், லாபாகுய்யா- குய்வினி

en: Zapotec, Las Delicias
ta: சபோடெக், லாச் டேலிசியச்

en: Zapotec, Loxicha
ta: சபோடெக், லோசிசா

en: Zapotec, Mazaltepec
ta: சபோடெக், மசால்டெபெக்

en: Zapotec, Miahuatlán
ta: சபோடெக், மியாஉயட்லன்

en: Zapotec, Mitla
ta: சபோடெக், மிட்லா

en: Zapotec, Mixtepec
ta: சபோடெக், மிக்ச்டெபெக்

en: Zapotec, Ocotlán
ta: சபோடெக், ஓகோட்லன்

en: Zapotec, Ozolotepec
ta: சபோடெக், ஓசோலோடெபெக்

en: Zapotec, Petapa
ta: சபோடெக், பெடாபா

en: Zapotec, Quiavicuzas
ta: சபோடெக், குய்அவிகுசாச்

en: Zapotec, Quioquitani-Quierí
ta: சபோடெக், க்குயோகுய்தானி-குய்யேரி

en: Zapotec, Rincón
ta: சபோடெக், ரின்கோன்

en: Zapotec, San Agustín Mixtepec
ta: சபோடெக், சான் அகுச்டின் மிக்ச்டெபெக்

en: Zapotec, San Baltazar Loxicha
ta: சபோடெக், சான் பால்டசார் லோசிகா

en: Zapotec, San Pedro Quiatoni
ta: சபோடெக், சான் பெட்ரோ குய்யடோனி

en: Zapotec, San Vicente Coatlán
ta: சபோடெக், சான் வைசென்ட் கோட்லான்

en: Zapotec, Santa Catarina Albarradas
ta: சபோடெக், சான்சா காத்தரீனாஅல்பர்ராடச்

en: Zapotec, Santa Inés Yatzechi
ta: சபோடெக், சான்டாநெச் யாட்சேசி

en: Zapotec, Santa María Quiegolani
ta: சபோடெக், சான்டா மாரியா குய்கோலானி

en: Zapotec, Santiago Xanica
ta: சபோடெக், சாண்டியாகோ சானிகா

en: Zapotec, Santo Domingo Albarradas
ta: சபோடெக், சான்டோ டோமின்கோ அல்பார்ராடாச்

en: Zapotec, Sierra de Juárez
ta: சபோடெக், சியர்ரா டீ சூயர்ச்

en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
ta: சபோடெக், தென்கிழக்கத்திய இச்ட்லான்

en: Zapotec, Southern Rincon
ta: சபோடெக், தெற்க்கத்திய ரின்கான்

en: Zapotec, Tabaa
ta: சபோடெக், தாப்பா

en: Zapotec, Tejalapan
ta: சபோடெக், தெசாலாபன்

en: Zapotec, Texmelucan
ta: சபோடெக், டெச்மெலுகான்

en: Zapotec, Tilquiapan
ta: சபோடெக், தில்குய்யாபன்

en: Zapotec, Tlacolulita
ta: சபோடெக், நலாகோலுலிதா

en: Zapotec, Totomachapan
ta: சபோடெக், டோடோமாசாப்பன்

en: Zapotec, Western Tlacolula Valley
ta: சபோடெக், மேற்கத்திய டகோலுலா பள்ளத்தாக்கு

en: Zapotec, Xadani
ta: சபோடெக், சாடானி

en: Zapotec, Xanaguía
ta: சபோடெக், சானாகுய்யா

en: Zapotec, Yalálag
ta: சபோடெக், யலாலாக்

en: Zapotec, Yareni
ta: சபோடெக், யாரெனி

en: Zapotec, Yatee
ta: சபோடெக், யாடீ

en: Zapotec, Yatzachi
ta: சபோடெக், யாட்சாசி

en: Zapotec, Yautepec
ta: சபோடெக், யாவ்டெபெக்

en: Zapotec, Zaachila
ta: சபோடெக், சாசிலா

en: Zapotec, Zaniza
ta: சபோடெக், சானிசா

en: Zapotec, Zoogocho
ta: சபோடெக், சூகோசோ

en: Zaramo
ta: சராமோ

en: Zari
ta: சாரி

en: Zarma
ta: சார்மா

en: Zarphatic
ta: சார்பாடிக்

en: Zauzou
ta: சோவ்சௌ

en: Zay
ta: சை

en: Zayein Karen
ta: சைய்ன் கரேன்

en: Zayse-Zergulla
ta: சைசே-சேர்குல்லா

en: Zaza
ta: சாசா

en: Zazao
ta: சாசௌ

en: Zeem
ta: செம்

en: Zeeuws
ta: சீய்வ்ச்

en: Zemba
ta: செம்பா

en: Zeme Naga
ta: Zeme naga

en: Zemgalian
ta: செம்காலியன்

en: Zenag
ta: சேநக்

en: Zenaga
ta: சேனகா

en: Zenzontepec Chatino
ta: சென்சோன்டெபெக் சாட்டினோ

en: Zerenkel
ta: சிரென்கெல்

en: Zhaba
ta: சாபா

en: Zhang-Zhung
ta: சாங்-சுங்

en: Zhire
ta: சிரீ

en: Zhoa
ta: சோயா

en: Zhuang
ta: சூயாங்

en: Zhuang, Central Hongshuihe
ta: சூயாங், மையம் ஆங்சீய்ஈ

en: Zhuang, Dai
ta: சூயாங், டை

en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
ta: சூயாங், கிழக்கத்திய ஆங்சீய்ஈ

en: Zhuang, Guibei
ta: சூயாங், குய்பைய்

en: Zhuang, Guibian
ta: சூயாங், குய்பியன்

en: Zhuang, Lianshan
ta: சூயாங், லைன்சான்

en: Zhuang, Liujiang
ta: சூயாங், லியுசியாங்

en: Zhuang, Liuqian
ta: சூயாங், லியுக்யன்

en: Zhuang, Minz
ta: சூயாங், மின்ச்

en: Zhuang, Nong
ta: சூயாங், நாங்

en: Zhuang, Qiubei
ta: சூயாங், க்யுபெய்

en: Zhuang, Yang
ta: சூயாங், யாங்

en: Zhuang, Yongbei
ta: சூயாங், யோங்பைய்

en: Zhuang, Yongnan
ta: சூயாங், யோங்னான்

en: Zhuang, Youjiang
ta: சூயாங், யுசியங்

en: Zhuang, Zuojiang
ta: சூயாங்,சௌசியங்

en: Zia
ta: சியா

en: Zialo
ta: சியாலோ

en: Zigula
ta: சிக்குலா

en: Zimakani
ta: சிமாகனி

en: Zimba
ta: சிம்பா

en: Zimbabwe Sign Language
ta: சிம்பாப்வே குறி மொழி

en: Zinza
ta: சின்சா

en: Zire
ta: சைர்

en: Zizilivakan
ta: சிசிலிவாகன்

en: Zo'é
ta: சோ'யோ

en: Zokhuo
ta: சோக்ஓவ்

en: Zoogocho Zapotec
ta: சூகோசோ சபோடெக்

en: Zoque, Chimalapa
ta: சோக்யு, சிமாலாபா

en: Zoque, Copainalá
ta: சோக்யு, கோபைனாலா

en: Zoque, Francisco León
ta: சுக்யு, ப்ரான்சிச்கோ லீயோன்

en: Zoque, Rayón
ta: சோக்குயு, ராயோன்

en: Zoque, Tabasco
ta: சோக்யூ, தபாச்கோ

en: Zoroastrian Dari
ta: சோராச்டிரியன் டாரி

en: Zotung Chin
ta: சோடுங் சின்

en: Zou
ta: சோவ்

en: Zul
ta: சூல்

en: Zula
ta: ZULA

en: Zulgo-Gemzek
ta: சுல்கோ-எம்செக்

en: Zulu
ta: சூலு

en: Zumaya
ta: சுமாயா

en: Zumbun
ta: சுபுன்

en: Zuni
ta: சுனி

en: Zuojiang Zhuang
ta: சௌசியங் சூயாங்

en: Zyphe Chin
ta: சைப் சின்

en: Záparo
ta: சபாரோ

en: sTodsde
ta: ச்டோட்ச்டே

en: us-Saare
ta: அச்-சாரீ

en: ut-Hun
ta: உட்-உன்

en: ut-Ma'in
ta: ut-main

en: Àhàn
ta: அஅன்

en: Áncá
ta: அன்கா

en: Ömie
ta: ஓம்யி

en: Önge
ta: ஓன்ச்

en: ǀGwi
ta: ǀgwi

en: ǀXam
ta: ǀசாம்

en: ǁAni
ta: ǁஅனி

en: ǁGana
ta: கானா

en: ǁXegwi
ta: ǁசெக்வி

en: ǂHua
ta: ஊவா

en: ǂUngkue
ta: ǂஉங்குய்

en: ǃXóõ
ta: ǃசௌ
