iso_639-3 - en to ba translation catalogue (9290 entries)

en: 'Are'are
ba: 'Аре'аре

en: 'Auhelawa
ba: 'Аухелава

en: A'ou
ba: А'оу

en: A-Pucikwar
ba: А-Пуциквар

en: Aari
ba: Аари

en: Aasáx
ba: Аасакс

en: Abadi
ba: Абади

en: Abaga
ba: Абага

en: Abai Sungai
ba: Абай Сунгай

en: Abanyom
ba: Абаньом

en: Abar
ba: Абар

en: Abau
ba: Абау

en: Abaza
ba: Абаза

en: Abellen Ayta
ba: Абеллен айта

en: Abidji
ba: Абиджи

en: Abinomn
ba: Абиномн

en: Abipon
ba: Абипон

en: Abishira
ba: Абишира

en: Abkhazian
ba: Абхаз

en: Abnaki, Eastern
ba: Абнаки, Көнсығыш

en: Abnaki, Western
ba: Абнаки, Көнбайыш

en: Abom
ba: Абом

en: Abon
ba: Абон

en: Abron
ba: Аброн

en: Abu
ba: Абу

en: Abu' Arapesh
ba: Абу' Арапеш

en: Abua
ba: Абуа

en: Abui
ba: Абуи

en: Abun
ba: Абун

en: Abure
ba: Абуре

en: Abureni
ba: Абурени

en: Abé
ba: Абе

en: Acatepec Me'phaa
ba: Акатепек ме'пхаа

en: Achagua
ba: Ачагуа

en: Achang
ba: Ачанг

en: Ache
ba: Аче

en: Acheron
ba: Ачерон

en: Achi
ba: Ачи

en: Achinese
ba: Ачех

en: Achterhoeks
ba: Ахтерхукс

en: Achuar-Shiwiar
ba: Ачуар-Шивиар

en: Achumawi
ba: Ачумави

en: Aché
ba: Аче

en: Acipa, Eastern
ba: Асипа, Көнсығыш

en: Acoli
ba: Ачоли

en: Acroá
ba: Акроа

en: Adai
ba: Адаи

en: Adamawa Fulfulde
ba: Адамава фулфульде

en: Adamorobe Sign Language
ba: Адаморобе ым-ишара теле

en: Adang
ba: Аданг

en: Adangbe
ba: Адангбе

en: Adangme
ba: Адангме

en: Adara
ba: Адара

en: Adasen
ba: Адасен

en: Adele
ba: Аделе

en: Adhola
ba: Адхола

en: Adi
ba: Ади

en: Adilabad Gondi
ba: Адилабад гонди

en: Adioukrou
ba: Адиукру

en: Adithinngithigh
ba: Адитиннгитиг

en: Adivasi Oriya
ba: Адиваси ория

en: Adiwasi Garasia
ba: Адиваси гарасиа

en: Adnyamathanha
ba: Адньяматанья

en: Adonara
ba: Адонара

en: Aduge
ba: Адуге

en: Adyghe
ba: Адыг

en: Adzera
ba: Адзера

en: Aeka
ba: Аэка

en: Aekyom
ba: Аэкьом

en: Aequian
ba: Экви

en: Aer
ba: Аэр

en: Afade
ba: Афаде

en: Afar
ba: Афар

en: Afghan Sign Language
ba: Афған ым-ишара теле

en: Afitti
ba: Афитти

en: Afrihili
ba: Африхили

en: Afrikaans
ba: Африкаанс

en: Afro-Seminole Creole
ba: Афро-семинол креол

en: Agarabi
ba: Агараби

en: Agariya
ba: Агария

en: Agatu
ba: Агату

en: Agavotaguerra
ba: Агавотагуэрра

en: Aghem
ba: Агхем

en: Aghu
ba: Агху

en: Aghu-Tharnggala
ba: Агху-Тарнггала

en: Aghul
ba: Агул

en: Aghwan
ba: Агван

en: Agi
ba: Аги

en: Agob
ba: Агоб

en: Agoi
ba: Агои

en: Agta, Alabat Island
ba: Агта, Алабат утрауы

en: Agta, Casiguran Dumagat
ba: Агта, Касигуран думагат

en: Agta, Central Cagayan
ba: Агта, Үҙәк кагаян

en: Agta, Dicamay
ba: Агта, Дикамай

en: Agta, Dupaninan
ba: Агта, Дупанинан

en: Agta, Isarog
ba: Агта, Исарог

en: Agta, Mt. Iraya
ba: Агта, Ирая тауы

en: Agta, Mt. Iriga
ba: Агта, Ирига тауы

en: Agta, Pahanan
ba: Агта, Паханан

en: Agta, Umiray Dumaget
ba: Агта, Умирай думагет

en: Agta, Villa Viciosa
ba: Агта, Вилья-Висьоса

en: Aguacateco
ba: Агуакатеко

en: Aguano
ba: Агуано

en: Aguaruna
ba: Агуаруна

en: Aguna
ba: Агуна

en: Agusan Manobo
ba: Агусан манобо

en: Agutaynen
ba: Агутайнен

en: Agwagwune
ba: Агвагвуне

en: Ahanta
ba: Аханта

en: Aheri Gondi
ba: Ахери гонди

en: Aheu
ba: Ахеу

en: Ahirani
ba: Ахирани

en: Ahom
ba: Ахом

en: Ahtena
ba: Ахтена

en: Ahwai
ba: Ахваи

en: Ai-Cham
ba: Ай-Чам

en: Aighon
ba: Айгхон

en: Aikanã
ba: Айканан

en: Aiklep
ba: Аиклеп

en: Aimaq
ba: Аймаҡ

en: Aimele
ba: Аимеле

en: Aimol
ba: Аимол

en: Ainbai
ba: Аинбаи

en: Ainu (China)
ba: Айну (Ҡытай)

en: Ainu (Japan)
ba: Айну (Япония)

en: Aiome
ba: Аиоме

en: Airoran
ba: Аироран

en: Aiton
ba: Аитон

en: Aizi, Aproumu
ba: Аизи, Апроуму

en: Aizi, Mobumrin
ba: Аизи, Мобумрин

en: Aizi, Tiagbamrin
ba: Аизи, Тиагбамрин

en: Aja (Benin)
ba: Аджа (Бенин)

en: Aja (South Sudan)
ba: Аджа (Көньяҡ Судан)

en: Ajawa
ba: Аджава

en: Ajië
ba: Аджиэ

en: Ajumbu
ba: Аджумбу

en: Ajyíninka Apurucayali
ba: Ахйининка Апурукаяли

en: Ak
ba: Ак

en: Aka
ba: Ака

en: Aka-Bea
ba: Ака-Беа

en: Aka-Bo
ba: Ака-Бо

en: Aka-Cari
ba: Ака-Чари

en: Aka-Jeru
ba: Ака-Джеру

en: Aka-Kede
ba: Ака-Кеде

en: Aka-Kol
ba: Ака-Кол

en: Aka-Kora
ba: Ака-Кора

en: Akan
ba: Акан

en: Akar-Bale
ba: Акар-Бале

en: Akaselem
ba: Акаселем

en: Akawaio
ba: Акавайо

en: Ake
ba: Аке

en: Akebu
ba: Акебу

en: Akei
ba: Акеи

en: Akeu
ba: Акеу

en: Akha
ba: Акха

en: Akhvakh
ba: Ахвах

en: Akkadian
ba: Аккад

en: Akkala Sami
ba: Аккала саам

en: Aklanon
ba: Акланон

en: Akolet
ba: Аколет

en: Akoose
ba: Акоосе

en: Akoye
ba: Акойе

en: Akpa
ba: Акпа

en: Akpes
ba: Акпес

en: Akrukay
ba: Акрукай

en: Akukem
ba: Акукем

en: Akuku
ba: Акуку

en: Akum
ba: Акум

en: Akuntsu
ba: Акунцу

en: Akurio
ba: Акурио

en: Akwa
ba: Аква

en: Akyaung Ari Naga
ba: Акьяунг-Ари нага

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
ba: Әс-Сәййид бәҙәүи ым-ишара теле

en: Alaba-K’abeena
ba: Алаба-К’абеена

en: Alabama
ba: Алабама

en: Alabat Island Agta
ba: Алабат утрауы агта

en: Alacatlatzala Mixtec
ba: Алакатлацала миштек

en: Alago
ba: Алаго

en: Alagwa
ba: Алагва

en: Alak
ba: Алак

en: Alamblak
ba: Аламблак

en: Alangan
ba: Аланган

en: Alanic
ba: Алан

en: Alapmunte
ba: Алапмунте

en: Alawa
ba: Алава

en: Albanian
ba: Албан

en: Albanian Sign Language
ba: Албан ым-ишара теле

en: Albanian, Arbëreshë
ba: Албан, Арбереш

en: Albanian, Arvanitika
ba: Албан, Арванитика

en: Albanian, Gheg
ba: Албан, Гег

en: Albanian, Tosk
ba: Албан, Тоск

en: Albarradas Sign Language
ba: Альбаррадас ым-ишара теле

en: Alcozauca Mixtec
ba: Алькосаука миштек

en: Alege
ba: Алеге

en: Alekano
ba: Алекано

en: Aleut
ba: Алеут

en: Aleut, Mednyj
ba: Алеут, Медный

en: Algerian Arabic
ba: Алжир ғәрәп

en: Algerian Jewish Sign Language
ba: Алжир йәһүд ым-ишара теле

en: Algerian Saharan Arabic
ba: Алжир Сахара ғәрәп

en: Algerian Sign Language
ba: Алжир ым-ишара теле

en: Algonquian, Carolina
ba: Алгонкин, Каролина

en: Algonquin
ba: Алгонкин

en: Ali
ba: Али

en: Alladian
ba: Алладиан

en: Allar
ba: Аллар

en: Alngith
ba: Алнгит

en: Alo Phola
ba: Ало-пхола

en: Alor
ba: Алор

en: Aloápam Zapotec
ba: Алоапам сапотек

en: Alsea
ba: Алсеа

en: Alta, Northern
ba: Альта, Төньяҡ

en: Alta, Southern
ba: Альта, Көньяҡ

en: Altai, Northern
ba: Алтай, Төньяҡ

en: Altai, Southern
ba: Алтай, Көньяҡ

en: Alu Kurumba
ba: Алу-курумба

en: Alugu
ba: Алугу

en: Alumu-Tesu
ba: Алуму-Тесу

en: Alune
ba: Алуне

en: Aluo
ba: Алуо

en: Alur
ba: Алур

en: Alutor
ba: Алютор

en: Alviri-Vidari
ba: Алвири-Видари

en: Alyawarr
ba: Альяварр

en: Ama (Papua New Guinea)
ba: Ама (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Ama (Sudan)
ba: Ама (Судан)

en: Amahai
ba: Амахай

en: Amahuaca
ba: Амахуака

en: Amaimon
ba: Амаимон

en: Amal
ba: Амал

en: Amami Koniya Sign Language
ba: Амами-Кония ым-ишара теле

en: Amami-Oshima, Northern
ba: Амами-Осима, төньяҡ

en: Amami-Oshima, Southern
ba: Амами-Осима, Көньяҡ

en: Amanab
ba: Аманаб

en: Amanayé
ba: Аманайе

en: Amara
ba: Амара

en: Amarakaeri
ba: Амаракаэри

en: Amarasi
ba: Амараси

en: Amatlán Zapotec
ba: Аматлан сапотек

en: Amba (Solomon Islands)
ba: Амба (Соломон утрауҙары)

en: Amba (Uganda)
ba: Амба (Уганда)

en: Ambae, East
ba: Амбаэ, Көнсығыш

en: Ambae, West
ba: Амбаэ, Көнбайыш

en: Ambai
ba: Амбай

en: Ambakich
ba: Амбакич

en: Ambala Ayta
ba: Амбала айта

en: Ambelau
ba: Амбелау

en: Ambele
ba: Амбеле

en: Amblong
ba: Амблонг

en: Ambo
ba: Амбо

en: Ambo-Pasco Quechua
ba: Амбо-Паско кечуа

en: Ambonese Malay
ba: Амбон малай

en: Ambrak
ba: Амбрак

en: Ambrym, North
ba: Амбрим, Төньяҡ

en: Ambrym, Southeast
ba: Амбрим, көньяҡ-көнсығыш

en: Ambul
ba: Амбул

en: Ambulas
ba: Амбулас

en: Amdang
ba: Амданг

en: Amdo Tibetan
ba: Амдо тибет

en: Amele
ba: Амеле

en: American Sign Language
ba: Америка ым-ишара теле

en: Amganad Ifugao
ba: Амганад ифугао

en: Amharic
ba: Амхар

en: Ami
ba: Ами

en: Amis
ba: Амис

en: Amo
ba: Амо

en: Amol
ba: Амол

en: Amoltepec Mixtec
ba: Амольтепек миштек

en: Ampanang
ba: Ампананг

en: Ampari Dogon
ba: Ампари догон

en: Amri Karbi
ba: Амри карби

en: Amto
ba: Амто

en: Amundava
ba: Амундава

en: Amurdak
ba: Амурдак

en: Amuzgo, Guerrero
ba: Амусго, Герреро

en: Amuzgo, Ipalapa
ba: Амусго, Ипалапа

en: Amuzgo, San Pedro Amuzgos
ba: Амусго, Сан-Педро Амусгос

en: Ana Tinga Dogon
ba: Ана-тинга догон

en: Anaang
ba: Анаанг

en: Anakalangu
ba: Анакалангу

en: Anal
ba: Анал

en: Anam
ba: Анам

en: Anambé
ba: Анамбе

en: Anamgura
ba: Анамгура

en: Anasi
ba: Анаси

en: Ancient Greek (to 1453)
ba: Боронғо грек (1453 тиклем)

en: Ancient Hebrew
ba: Боронғо йәһүд

en: Ancient Macedonian
ba: Боронғо македон

en: Ancient North Arabian
ba: Боронғо төньяҡ ғәрәп

en: Ancient Zapotec
ba: Боронғо сапотек

en: Andaandi
ba: Андаанди

en: Andai
ba: Андаи

en: Andajin
ba: Андаджин

en: Andalusian Arabic
ba: Андалус ғәрәп

en: Andaman Creole Hindi
ba: Андаман креол һинд

en: Andaqui
ba: Андаки

en: Andarum
ba: Андарум

en: Andegerebinha
ba: Андегеребинья

en: Andh
ba: Андх

en: Andi
ba: Анди

en: Andio
ba: Андио

en: Andoa
ba: Андоа

en: Andoque
ba: Андоке

en: Andra-Hus
ba: Андра-Хус

en: Aneityum
ba: Анеитиум

en: Anem
ba: Анем

en: Aneme Wake
ba: Анеме Ваке

en: Anfillo
ba: Анфилло

en: Angaataha
ba: Ангаатаха

en: Angaité
ba: Ангаите

en: Angal
ba: Ангал

en: Angal Enen
ba: Ангал Энен

en: Angal Heneng
ba: Ангал Хененг

en: Angami Naga
ba: Ангами нага

en: Angguruk Yali
ba: Анггурук-яли

en: Angika
ba: Ангика

en: Angkamuthi
ba: Ангкамути

en: Anglo-Norman
ba: Англо-норманд

en: Angloromani
ba: Англо-сиған

en: Angolar
ba: Анголар

en: Angor
ba: Ангор

en: Angoram
ba: Ангорам

en: Angosturas Tunebo
ba: Ангостурас тунебо

en: Anguthimri
ba: Ангутимри

en: Ani Phowa
ba: Ани-пхова

en: Anii
ba: Ании

en: Animere
ba: Анимере

en: Anindilyakwa
ba: Аниндиляква

en: Aninka
ba: Анинка

en: Anjam
ba: Анджам

en: Ankave
ba: Анкаве

en: Anmatyerre
ba: Анматьерре

en: Anong
ba: Анонг

en: Anor
ba: Анор

en: Anserma
ba: Ансерма

en: Ansus
ba: Ансус

en: Antakarinya
ba: Антакаринья

en: Antankarana Malagasy
ba: Антанкарана малагаси

en: Antigua and Barbuda Creole English
ba: Антигуа һәм Барбуда креол инглиз

en: Anu-Hkongso Chin
ba: Ану-Хконгсо чин

en: Anuak
ba: Ануак

en: Anufo
ba: Ануфо

en: Anuki
ba: Ануки

en: Anus
ba: Анус

en: Anuta
ba: Анута

en: Anyin
ba: Аньин

en: Anyin Morofo
ba: Аньин-Морофо

en: Ao Naga
ba: Ао нага

en: Aoheng
ba: Аоһенг

en: Aore
ba: Аоре

en: Ap Ma
ba: Ап-Ма

en: Apache, Jicarilla
ba: Апаче, Хикарилья

en: Apache, Kiowa
ba: Апаче, Кайова

en: Apache, Lipan
ba: Апаче, Липан

en: Apache, Mescalero-Chiricahua
ba: Апаче, Мескалеро-чирикауа

en: Apache, Western
ba: Апаче, Көнбайыш

en: Apalachee
ba: Апалачи

en: Apalaí
ba: Апалаи

en: Apali
ba: Апали

en: Apasco-Apoala Mixtec
ba: Апаско-Апоала миштек

en: Apatani
ba: Апатани

en: Apiaká
ba: Апиака

en: Apinayé
ba: Апинайе

en: Apma
ba: Апма

en: Aproumu Aizi
ba: Апроуму аизи

en: Apurinã
ba: Апуринан

en: Aputai
ba: Апутаи

en: Aquitanian
ba: Аквитан

en: Arabana
ba: Арабана

en: Arabela
ba: Арабела

en: Arabic
ba: Ғәрәп

en: Arabic, Algerian
ba: Ғәрәп, Алжир

en: Arabic, Algerian Saharan
ba: Ғәрәп, Алжир Сахара

en: Arabic, Andalusian
ba: Ғәрәп, андалус

en: Arabic, Baharna
ba: Ғәрәп, Бахарна

en: Arabic, Chadian
ba: Ғәрәп, Чад

en: Arabic, Cypriot
ba: Ғәрәп, Кипр

en: Arabic, Dhofari
ba: Ғәрәп, Дофар

en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
ba: Ғәрәп, Көнсығыш Мысыр бедави

en: Arabic, Egyptian
ba: Ғәрәп, Мысыр

en: Arabic, Gulf
ba: Ғәрәп, Залив

en: Arabic, Hadrami
ba: Ғәрәп, Хадрами

en: Arabic, Hijazi
ba: Ғәрәп, Хижаз

en: Arabic, Judeo-Iraqi
ba: Ғәрәп, йәһүд-ираҡ

en: Arabic, Judeo-Moroccan
ba: Ғәрәп, Йәһүд-марокко

en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
ba: Ғәрәп, йәһүд-триполи

en: Arabic, Judeo-Yemeni
ba: Ғәрәп, Йәһүд-йәмән

en: Arabic, Libyan
ba: Ғәрәп, Ливия

en: Arabic, Mesopotamian
ba: Ғәрәп, Месопотамия

en: Arabic, Moroccan
ba: Ғәрәп, Марокко

en: Arabic, Najdi
ba: Ғәрәп, Нәджд

en: Arabic, North Mesopotamian
ba: Ғәрәп, Төньяҡ Месопотамия

en: Arabic, Omani
ba: Ғәрәп, Оман

en: Arabic, Saidi
ba: Ғәрәп, Саиди

en: Arabic, Sanaani
ba: Ғәрәп, Санаа

en: Arabic, Shihhi
ba: Ғәрәп, шиххи

en: Arabic, Siculo
ba: Ғәрәп, сицилия

en: Arabic, Standard
ba: Ғәрәп, Стандарт

en: Arabic, Sudanese
ba: Ғәрәп, Судан

en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
ba: Ғәрәп, Таиз-Аден

en: Arabic, Tajiki
ba: Ғәрәп, Тажик

en: Arabic, Tunisian
ba: Ғәрәп, Тунис

en: Arabic, Uzbeki
ba: Ғәрәп, Үзбәк

en: Aragonese
ba: Арагон

en: Araki
ba: Араки

en: Arakwal
ba: Араквал

en: Aralle-Tabulahan
ba: Аралле-Табулахан

en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
ba: Арамей, йәһүд вавилон (яҡ. б.э. 200-1200 йй.)

en: Aramaic, Jewish Palestinian
ba: Арамей, Йәһүд фәләстин

en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
ba: Арамей, Рәсми (б.э.т. 700-300)

en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
ba: Арамей, Боронғо (б.э.т. 700 тиклем)

en: Aramaic, Samaritan
ba: Арамей, самаритян

en: Arammba
ba: Араммба

en: Aranadan
ba: Аранадан

en: Aranama-Tamique
ba: Аранама-тамике

en: Aranda, Lower Southern
ba: Аранда, Түбәнге көньяҡ

en: Arandai
ba: Арандаи

en: Araona
ba: Араона

en: Arapaho
ba: Арапахо

en: Arapaso
ba: Арапасо

en: Arapesh, Abu'
ba: Арапеш, Абу'

en: Arapesh, Bumbita
ba: Арапеш, Бумбита

en: Ararandewára
ba: Арарандевара

en: Arawak
ba: Аравак

en: Araweté
ba: Аравете

en: Arawum
ba: Аравум

en: Arbore
ba: Арборе

en: Arbëreshë Albanian
ba: Арбереш албан

en: Archi
ba: Арчи

en: Ardhamāgadhī Prākrit
ba: Ардхамагадхи пракрит

en: Are
ba: Аре

en: Areba
ba: Ареба

en: Arem
ba: Арем

en: Arequipa-La Unión Quechua
ba: Арекипа-Ла-Унион кечуа

en: Argentine Sign Language
ba: Аргентина ым-ишара теле

en: Argobba
ba: Аргобба

en: Arguni
ba: Аргуни

en: Arhuaco
ba: Архуако

en: Arhâ
ba: Арха

en: Arhö
ba: Архё

en: Ari
ba: Ари

en: Aribwatsa
ba: Арибваца

en: Aribwaung
ba: Арибвунг

en: Arifama-Miniafia
ba: Арифама-Миниафиа

en: Arigidi
ba: Аригиди

en: Arikapú
ba: Арикапу

en: Arikara
ba: Арикара

en: Arikem
ba: Арикем

en: Arin
ba: Арин

en: Aringa
ba: Аринга

en: Armazic
ba: Армази

en: Armenian
ba: Әрмән

en: Armenian Sign Language
ba: Әрмән ым-ишара теле

en: Armenian, Classical
ba: Әрмән, классик

en: Armenian, Middle
ba: Әрмән, Урта

en: Armenian, Western
ba: Әрмән, Көнбайыш

en: Arop-Lokep
ba: Ароп-Локеп

en: Arop-Sissano
ba: Ароп-Сиссано

en: Arosi
ba: Ароси

en: Arpitan
ba: Арпитан

en: Arrarnta, Western
ba: Аррарнта, Көнбайыш

en: Arrernte, Eastern
ba: Аррернте, Көнсығыш

en: Arritinngithigh
ba: Арритиннгитхигх

en: Arta
ba: Арта

en: Aruamu
ba: Аруаму

en: Aruek
ba: Аруэк

en: Aruop
ba: Аруоп

en: Arutani
ba: Арутани

en: Aruá (Amazonas State)
ba: Аруа (Амазонас штаты)

en: Aruá (Rodonia State)
ba: Аруа (Родония штаты)

en: Arvanitika Albanian
ba: Арванитика албан

en: Arára, Mato Grosso
ba: Арара, Мату-Гросу

en: Arára, Pará
ba: Арара, Пара

en: As
ba: Ас

en: Asaro'o
ba: Асаро'о

en: Ashe
ba: Аше

en: Ashkun
ba: Ашкун

en: Asho Chin
ba: Ашо чин

en: Ashtiani
ba: Аштиани

en: Asháninka
ba: Ашанинка

en: Ashéninka Pajonal
ba: Ашенинка пахональ

en: Ashéninka Perené
ba: Ашенинка перене

en: Ashéninka, Pichis
ba: Ашенинка, Пичис

en: Ashéninka, South Ucayali
ba: Ашенинка, Көньяҡ Укаяли

en: Ashéninka, Ucayali-Yurúa
ba: Ашенинка, Укаяли-Юруа

en: Asilulu
ba: Асилулу

en: Askopan
ba: Аскопан

en: Asmat, Casuarina Coast
ba: Асмат, Казуарина яры

en: Asmat, Central
ba: Асмат, Үҙәк

en: Asmat, North
ba: Асмат, Төньяҡ

en: Asmat, Yaosakor
ba: Асмат, Яосакор

en: Asoa
ba: Асоа

en: Assamese
ba: Ассам

en: Assangori
ba: Ассангори

en: Assiniboine
ba: Ассинибойн

en: Assyrian Neo-Aramaic
ba: Ассирия нео-арамей

en: Asturian
ba: Астур

en: Asu (Nigeria)
ba: Асу (Нигерия)

en: Asu (Tanzania)
ba: Асу (Танзания)

en: Asue Awyu
ba: Асуэ авью

en: Asumboa
ba: Асумбоа

en: Asunción Mixtepec Zapotec
ba: Асунсьон-Миштепек сапотек

en: Asuri
ba: Асури

en: Asurini, Tocantins
ba: Асурини, Токантинс

en: Asuriní, Xingú
ba: Асурини, Шингу

en: Ata
ba: Ата

en: Ata Manobo
ba: Ата манобо

en: Atakapa
ba: Атакапа

en: Atampaya
ba: Атампая

en: Atatláhuca Mixtec
ba: Ататлаука миштек

en: Atauran
ba: Атауран

en: Atayal
ba: Атаял

en: Atemble
ba: Атембле

en: Athpariya
ba: Атхпария

en: Ati
ba: Ати

en: Atikamekw
ba: Атикамекв

en: Atohwaim
ba: Атохваим

en: Atong (Cameroon)
ba: Атонг (Камерун)

en: Atong (India)
ba: Атонг (Һиндостан)

en: Atorada
ba: Аторада

en: Atsahuaca
ba: Атсахуака

en: Atsam
ba: Атсам

en: Atsugewi
ba: Ацугеви

en: Atta, Faire
ba: Атта, Файре

en: Atta, Pamplona
ba: Атта, Памплона

en: Atta, Pudtol
ba: Атта, Пудтол

en: Attapady Kurumba
ba: Атгапади курумба

en: Attié
ba: Аттие

en: Atzingo Matlatzinca
ba: Атцинго матлацинка

en: Au
ba: Ау

en: Aulua
ba: Аулуа

en: Aurá
ba: Аура

en: Aushi
ba: Ауши

en: Aushiri
ba: Аушири

en: Auslan
ba: Ауслан

en: Austral
ba: Аустрал

en: Australian Aborigines Sign Language
ba: Австралия аборигендарының ым-ишара теле

en: Austrian Sign Language
ba: Австрия ым-ишара теле

en: Auwe
ba: Ауве

en: Auye
ba: Ауе

en: Auyokawa
ba: Ауёкава

en: Avar, Old
ba: Авар, Боронғо

en: Avaric
ba: Авар

en: Avatime
ba: Аватиме

en: Avau
ba: Авау

en: Avestan
ba: Авеста

en: Avikam
ba: Авикам

en: Avokaya
ba: Авокая

en: Avá-Canoeiro
ba: Ава-Каноэйро

en: Awa (China)
ba: Ава (Ҡытай)

en: Awa (Papua New Guinea)
ba: Ава (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Awa-Cuaiquer
ba: Ава-Куаикер

en: Awabakal
ba: Авабакал

en: Awad Bing
ba: Авад Бинг

en: Awadhi
ba: Авадхи

en: Awak
ba: Авак

en: Awar
ba: Авар

en: Awara
ba: Авара

en: Awbono
ba: Авбоно

en: Aweer
ba: Авеер

en: Awera
ba: Авера

en: Awetí
ba: Авети

en: Awing
ba: Авинг

en: Awiyaana
ba: Авияана

en: Awjilah
ba: Авджила

en: Awngi
ba: Авнги

en: Awngthim
ba: Авнгтим

en: Awtuw
ba: Автув

en: Awu
ba: Аву

en: Awun
ba: Авун

en: Awutu
ba: Авуту

en: Awyi
ba: Авьи

en: Awyu, Asue
ba: Авью, Асуэ

en: Awyu, Central
ba: Авью, Үҙәк

en: Awyu, Edera
ba: Авью, Эдера

en: Awyu, Jair
ba: Авью, Джаир

en: Awyu, North
ba: Авью, төньяҡ

en: Awyu, South
ba: Авью, Көньяҡ

en: Axamb
ba: Аксамб

en: Axi Yi
ba: Ахи-йи

en: Ayabadhu
ba: Аябадху

en: Ayacucho Quechua
ba: Аякучо кечуа

en: Ayautla Mazatec
ba: Аяутла масатек

en: Ayere
ba: Айере

en: Ayerrerenge
ba: Аерреренге

en: Ayi (Papua New Guinea)
ba: Айи (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Ayiwo
ba: Айиво

en: Ayizi
ba: Айизи

en: Ayizo Gbe
ba: Айизо гбе

en: Aymara
ba: Аймара

en: Aymara, Central
ba: Аймара, Үҙәк

en: Aymara, Southern
ba: Аймара, Көньяҡ

en: Ayoquesco Zapotec
ba: Айокеско сапотек

en: Ayoreo
ba: Айорео

en: Ayta, Abellen
ba: Айта, Абеллен

en: Ayta, Ambala
ba: Айта, Амбала

en: Ayta, Mag-Indi
ba: Айта, Маг-инди

en: Ayta, Mag-antsi
ba: Айта, маг-анци

en: Ayta, Magbukun
ba: Айта, Магбукун

en: Ayta, Sorsogon
ba: Айта, Сорсогон

en: Ayu
ba: Аю

en: Ayutla Mixtec
ba: Аютла миштек

en: Azerbaijani
ba: Әзербайжан

en: Azerbaijani, North
ba: Әзербайжан, Төньяҡ

en: Azerbaijani, South
ba: Әзербайжан, Көньяҡ

en: Azha
ba: Ажа

en: Azhe
ba: Аже

en: Azoyú Me'phaa
ba: Асойу ме'пхаа

en: Baan
ba: Баан

en: Baangi
ba: Баанги

en: Baatonum
ba: Баатонум

en: Baba
ba: Баба

en: Baba Malay
ba: Баба-малай

en: Babango
ba: Бабанго

en: Babanki
ba: Бабанки

en: Babar, North
ba: Бабар, Төньяҡ

en: Babar, Southeast
ba: Бабар, көньяҡ-көнсығыш

en: Babatana
ba: Бабатана

en: Babine
ba: Бабин

en: Babuza
ba: Бабуза

en: Bacama
ba: Бачама

en: Bacanese Malay
ba: Бачан малай

en: Bactrian
ba: Бактрия

en: Bada (Indonesia)
ba: Бада (Индонезия)

en: Bada (Nigeria)
ba: Бада (Нигерия)

en: Badaga
ba: Бадага

en: Bade
ba: Баде

en: Badeshi
ba: Бадеши

en: Badimaya
ba: Бадимая

en: Badjiri
ba: Баджири

en: Badui
ba: Бадуй

en: Badyara
ba: Бадьяра

en: Baeggu
ba: Баэггу

en: Baelelea
ba: Баэлелеа

en: Baetora
ba: Баэтора

en: Bafanji
ba: Бафанджи

en: Bafaw-Balong
ba: Бафав-Балонг

en: Bafia
ba: Бафиа

en: Bafut
ba: Бафут

en: Baga Kaloum
ba: Бага Калум

en: Baga Koga
ba: Бага Кога

en: Baga Manduri
ba: Бага мандури

en: Baga Pokur
ba: Бага Покур

en: Baga Sitemu
ba: Бага Ситему

en: Baga Sobané
ba: Бага Собане

en: Bagheli
ba: Багхели

en: Bagirmi
ba: Багирми

en: Bagirmi Fulfulde
ba: Багирми фулфульде

en: Bago-Kusuntu
ba: Баго-Кусунту

en: Bagri
ba: Багри

en: Bagupi
ba: Багупи

en: Bagusa
ba: Багуса

en: Bagvalal
ba: Багвал

en: Baha Buyang
ba: Баха-буянг

en: Baham
ba: Бахам

en: Bahamas Creole English
ba: Багам креол инглиз

en: Baharna Arabic
ba: Бахарна ғәрәп

en: Bahau
ba: Бахау

en: Bahinemo
ba: Бахинемо

en: Bahing
ba: Бахинг

en: Bahnar
ba: Бахнар

en: Bahonsuai
ba: Бахонсуай

en: Bai (South Sudan)
ba: Бай (Көньяҡ Судан)

en: Bai, Central
ba: Бай, Үҙәк

en: Bai, Lama
ba: Бай, Лама

en: Bai, Panyi
ba: Бай, Паньи

en: Bai, Southern
ba: Бай, Көньяҡ

en: Baibai
ba: Байбай

en: Baikeno
ba: Байкено

en: Baima
ba: Байма

en: Baimak
ba: Баймак

en: Bainouk-Gunyaamolo
ba: Байнук-Гуньяамоло

en: Bainouk-Gunyuño
ba: Байнук-Гуньюньо

en: Bainouk-Samik
ba: Байнук-Самик

en: Baiso
ba: Байсо

en: Baissa Fali
ba: Баисса фали

en: Bajan
ba: Баджан

en: Bajau, Indonesian
ba: Баджау, Индонезия

en: Bajau, West Coast
ba: Баджау, Көнбайыш яр

en: Bajelani
ba: Баджелани

en: Baka (Cameroon)
ba: Бака (Камерун)

en: Baka (South Sudan)
ba: Бака (Көньяҡ Судан)

en: Bakairí
ba: Бакаири

en: Bakaka
ba: Бакака

en: Bakhtiari
ba: Бахтиари

en: Baki
ba: Баки

en: Bakoko
ba: Бакоко

en: Bakole
ba: Баколе

en: Bakpinka
ba: Бакпинка

en: Bakumpai
ba: Бакумпай

en: Bakwé
ba: Бакве

en: Balaesang
ba: Балаэсанг

en: Balaibalan
ba: Балаибалан

en: Balangao
ba: Балангао

en: Balangingi
ba: Баланггинги

en: Balanta-Ganja
ba: Баланта-Ганджа

en: Balanta-Kentohe
ba: Баланта-Кентохе

en: Balantak
ba: Балантак

en: Baldemu
ba: Балдему

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
ba: Бали (Конго Демократик Республикаһы)

en: Bali (Nigeria)
ba: Бали (Нигерия)

en: Balinese
ba: Бали

en: Balinese Malay
ba: Бали малай

en: Balkan Gagauz Turkish
ba: Балҡан гагауз төрөк

en: Balkan Romani
ba: Балҡан сиған

en: Balo
ba: Бало

en: Balochi, Eastern
ba: Белудж, Көнсығыш

en: Balochi, Southern
ba: Белудж, Көньяҡ

en: Balochi, Western
ba: Белудж, Көнбайыш

en: Baloi
ba: Балои

en: Balti
ba: Балти

en: Baltic Romani
ba: Балтик сиған

en: Baluan-Pam
ba: Балуан-Пам

en: Baluchi
ba: Белудж

en: Bamako Sign Language
ba: Бамако ым-ишара теле

en: Bamali
ba: Бамали

en: Bambalang
ba: Бамбаланг

en: Bambam
ba: Бамбам

en: Bambara
ba: Бамбара

en: Bambassi
ba: Бамбасси

en: Bambili-Bambui
ba: Бамбили-Бамбуи

en: Bamenyam
ba: Баменьям

en: Bamu
ba: Баму

en: Bamukumbit
ba: Бамукумбит

en: Bamun
ba: Бамун

en: Bamunka
ba: Бамунка

en: Bamwe
ba: Бамве

en: Ban Khor Sign Language
ba: Бан Кхор ым-ишара теле

en: Bana
ba: Бана

en: Banao Itneg
ba: Банао итнег

en: Banaro
ba: Банаро

en: Banda (Indonesia)
ba: Банда (Индонезия)

en: Banda Malay
ba: Банда малай

en: Banda, Mid-Southern
ba: Банда, Урта-көньяҡ

en: Banda, South Central
ba: Банда, Көньяҡ-үҙәк

en: Banda, Togbo-Vara
ba: Банда, тогбо-вара

en: Banda, West Central
ba: Банда, Көнбайыш-үҙәк

en: Banda-Bambari
ba: Банда-Бамбари

en: Banda-Banda
ba: Банда-Банда

en: Banda-Mbrès
ba: Банда-Мбрес

en: Banda-Ndélé
ba: Банда-Нделе

en: Banda-Yangere
ba: Банда-янгере

en: Bandi
ba: Банди

en: Bandial
ba: Бандиал

en: Bandjalang
ba: Бандджаланг

en: Bangala
ba: Бангала

en: Bangandu
ba: Банганду

en: Bangba
ba: Бангба

en: Banggai
ba: Бангай

en: Banggarla
ba: Бангарла

en: Bangi
ba: Банги

en: Bangime
ba: Бангиме

en: Bangka
ba: Бангка

en: Bangla
ba: Бангла

en: Bangolan
ba: Банголан

en: Bangubangu
ba: Бангубангу

en: Bangwinji
ba: Бангвинджи

en: Baniva
ba: Банива

en: Baniwa
ba: Банива

en: Banjar
ba: Банджар

en: Bankagooma
ba: Банкагума

en: Bankal
ba: Банкал

en: Bankan Tey Dogon
ba: Банкан-тей догон

en: Bankon
ba: Банкон

en: Bannoni
ba: Баннони

en: Bantawa
ba: Бантава

en: Bantayanon
ba: Бантаьянон

en: Bantik
ba: Бантик

en: Bantoanon
ba: Бантоанон

en: Banyjima
ba: Баньджима

en: Baoulé
ba: Бауле

en: Bara Malagasy
ba: Бара малагаси

en: Baraamu
ba: Барааму

en: Barababaraba
ba: Барабабараба

en: Barai
ba: Бараи

en: Barakai
ba: Баракаи

en: Baram Kayan
ba: Барам каян

en: Barama
ba: Барама

en: Barambu
ba: Барамбу

en: Baramu
ba: Бараму

en: Barapasi
ba: Барапаси

en: Baras
ba: Барас

en: Barasana-Eduria
ba: Барасана-Эдуриа

en: Barbaram
ba: Барбарам

en: Barbareño
ba: Барбареньо

en: Barclayville Grebo
ba: Барклайвилл гребо

en: Bardi
ba: Барди

en: Barein
ba: Бареин

en: Bareli, Palya
ba: Барели, Палья

en: Bareli, Pauri
ba: Барели, Паури

en: Bareli, Rathwi
ba: Барели, Ратхви

en: Bargam
ba: Баргам

en: Bari
ba: Бари

en: Bariai
ba: Бариаи

en: Bariji
ba: Бариджи

en: Barikanchi
ba: Бариканчи

en: Barikewa
ba: Барикева

en: Barok
ba: Барок

en: Barombi
ba: Баромби

en: Barro Negro Tunebo
ba: Барро-Негро тунебо

en: Barrow Point
ba: Барроу-Пойнт

en: Baruga
ba: Баруга

en: Baruya
ba: Баруя

en: Barwe
ba: Барве

en: Barzani Jewish Neo-Aramaic
ba: Барзани йәһүд нео-арамей

en: Baré
ba: Баре

en: Barí
ba: Бари

en: Basa (Cameroon)
ba: Баса (Камерун)

en: Basa (Nigeria)
ba: Баса (Нигерия)

en: Basa-Gumna
ba: Баса-Гумна

en: Basa-Gurmana
ba: Баса-Гурмана

en: Basap
ba: Басап

en: Basay
ba: Басай

en: Bashkardi
ba: Башкарди

en: Bashkir
ba: Башҡорт

en: Basketo
ba: Баскето

en: Basque
ba: Баск

en: Bassa
ba: Басса

en: Bassa-Kontagora
ba: Басса-Контагора

en: Bassari
ba: Бассари

en: Bassossi
ba: Бассосси

en: Bata
ba: Бата

en: Batad Ifugao
ba: Батад ифугао

en: Batak
ba: Батак

en: Batak Alas-Kluet
ba: Батак алас-клуэт

en: Batak Angkola
ba: Батак Ангкола

en: Batak Dairi
ba: Батак даири

en: Batak Karo
ba: Батак каро

en: Batak Mandailing
ba: Батак мандайлинг

en: Batak Simalungun
ba: Батак сималунгун

en: Batak Toba
ba: Батак тоба

en: Batanga
ba: Батанга

en: Batek
ba: Батек

en: Bateri
ba: Батери

en: Bathari
ba: Батхари

en: Bati (Cameroon)
ba: Бати (Камерун)

en: Bati (Indonesia)
ba: Бати (Индонезия)

en: Batjala
ba: Батьяла

en: Bats
ba: Бацби

en: Batu
ba: Бату

en: Batui
ba: Батуи

en: Batuley
ba: Батулей

en: Bau
ba: Бау

en: Bau Bidayuh
ba: Бау-бидаюх

en: Bauchi
ba: Баучи

en: Bauni
ba: Бауни

en: Baure
ba: Бауре

en: Bauria
ba: Бауриа

en: Bauwaki
ba: Бауваки

en: Bauzi
ba: Баузи

en: Bavarian
ba: Бавар

en: Bawm Chin
ba: Бавм чин

en: Bay Miwok
ba: Бэй мивок

en: Bayali
ba: Баяли

en: Baybayanon
ba: Байбаянон

en: Baygo
ba: Байго

en: Bayono
ba: Байоно

en: Bayot
ba: Байот

en: Bayungu
ba: Баюнгу

en: Bazigar
ba: Базигар

en: Beami
ba: Беами

en: Beaver
ba: Бивер

en: Beba
ba: Беба

en: Bebele
ba: Бебеле

en: Bebeli
ba: Бебели

en: Bebil
ba: Бебил

en: Bedjond
ba: Беджонд

en: Bedoanas
ba: Бедоанас

en: Beeke
ba: Бееке

en: Beele
ba: Беэле

en: Beembe
ba: Беэмбе

en: Beezen
ba: Беэзен

en: Befang
ba: Бефанг

en: Beginci
ba: Бегинци

en: Beja
ba: Беджа

en: Bekati'
ba: Бекати

en: Bekwarra
ba: Бекварра

en: Bekwel
ba: Беквел

en: Belait
ba: Белаит

en: Belanda Bor
ba: Беланда Бор

en: Belanda Viri
ba: Беланда Вири

en: Belarusian
ba: Белорус

en: Belhariya
ba: Белхария

en: Beli (Papua New Guinea)
ba: Бели (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Beli (South Sudan)
ba: Бели (Көньяҡ Судан)

en: Belize Kriol English
ba: Белиз креол инглиз

en: Bella Coola
ba: Белла-Кула

en: Bellari
ba: Беллари

en: Belning
ba: Белнинг

en: Bemba (Zambia)
ba: Бемба (Замбия)

en: Bembe
ba: Бембе

en: Ben Tey Dogon
ba: Бен-тей догон

en: Bena (Nigeria)
ba: Бена (Нигерия)

en: Bena (Tanzania)
ba: Бена (Танзания)

en: Benabena
ba: Бенабена

en: Benamanga
ba: Бенаманга

en: Bench
ba: Бенч

en: Bende
ba: Бенде

en: Bendi
ba: Бенди

en: Beng
ba: Бенг

en: Benga
ba: Бенга

en: Bengali
ba: Бенгал

en: Benggoi
ba: Бенггой

en: Bengkala Sign Language
ba: Бенгкала ым-ишара теле

en: Bentong
ba: Бентонг

en: Benyadu'
ba: Беньяду

en: Beothuk
ba: Беотук

en: Bepour
ba: Бепур

en: Berakou
ba: Беракоу

en: Berau Malay
ba: Берау малай

en: Berawan, Central
ba: Бераван, үҙәк

en: Berawan, East
ba: Бераван, көнсығыш

en: Berawan, West
ba: Бераван, көнбайыш

en: Berbice Creole Dutch
ba: Бербис креол голланд

en: Berik
ba: Берик

en: Berinomo
ba: Бериномо

en: Berom
ba: Бером

en: Berta
ba: Берта

en: Berti
ba: Берти

en: Besisi
ba: Бесиси

en: Besme
ba: Бесме

en: Besoa
ba: Бесоа

en: Betaf
ba: Бетаф

en: Betawi
ba: Бетави

en: Bete
ba: Бете

en: Bete-Bendi
ba: Бете-Бенди

en: Beti (Côte d'Ivoire)
ba: Бети (Кот-д'Ивуар)

en: Betta Kurumba
ba: Бетта-курумба

en: Bezhta
ba: Бежта

en: Bhadrawahi
ba: Бхадравахи

en: Bhalay
ba: Бхалай

en: Bharia
ba: Бхариа

en: Bhatri
ba: Бхатри

en: Bhattiyali
ba: Бхаттияли

en: Bhaya
ba: Бхая

en: Bhele
ba: Бхеле

en: Bhil, Sindhi
ba: Бхил, синдхи

en: Bhilali
ba: Бхилали

en: Bhili
ba: Бхили

en: Bhojpuri
ba: Бходжпури

en: Bhoti Kinnauri
ba: Бхоти киннаури

en: Bhoti, Spiti
ba: Бхоти, спити

en: Bhoti, Stod
ba: Бхоти, стод

en: Bhujel
ba: Бхуджел

en: Bhunjia
ba: Бхунджиа

en: Biafada
ba: Биафада

en: Biage
ba: Биаге

en: Biak
ba: Биак

en: Biali
ba: Биали

en: Bian Marind
ba: Биан маринд

en: Biangai
ba: Биангай

en: Biao
ba: Бяо

en: Biao Mon
ba: Бяо мон

en: Biao-Jiao Mien
ba: Бяо-Джяо миен

en: Biatah Bidayuh
ba: Биатах бидаюх

en: Bibbulman
ba: Биббулман

en: Bidayuh, Bau
ba: Бидаюх, бау

en: Bidayuh, Biatah
ba: Бидаюх, Биатах

en: Bidayuh, Bukar-Sadung
ba: Бидаюх, букар-садунг

en: Bidayuh, Tringgus-Sembaan
ba: Бидаюх, тринггус-сембаан

en: Bidhawal
ba: Бидхавал

en: Bidiyo
ba: Бидиё

en: Bidjara
ba: Биджара

en: Bidyogo
ba: Бидього

en: Biem
ba: Бием

en: Bierebo
ba: Биеребо

en: Bieria
ba: Биериа

en: Biete
ba: Биете

en: Big Nambas
ba: Ҙур намбас

en: Biga
ba: Бига

en: Bigambal
ba: Бигамбал

en: Bih
ba: Бих

en: Bijim
ba: Биджим

en: Bijori
ba: Биджори

en: Bikol
ba: Бикол

en: Bikol, Buhi'non
ba: Бикол, бухинон

en: Bikol, Central
ba: Бикол, Үҙәк

en: Bikol, Libon
ba: Бикол, Либон

en: Bikol, Miraya
ba: Бикол, мирая

en: Bikol, Northern Catanduanes
ba: Бикол, Төньяҡ Катандуанес

en: Bikol, Rinconada
ba: Бикол, Ринконада

en: Bikol, Southern Catanduanes
ba: Бикол, Көньяҡ Катандуанес

en: Bikol, West Albay
ba: Бикол, Көнбайыш Албай

en: Bikya
ba: Бикья

en: Bila
ba: Била

en: Bilaspuri
ba: Биласпури

en: Bilba
ba: Билба

en: Bilbil
ba: Билбил

en: Bile
ba: Биле

en: Bilin
ba: Билин

en: Bilma Kanuri
ba: Билма канури

en: Biloxi
ba: Билокси

en: Bilua
ba: Билуа

en: Bilur
ba: Билур

en: Bima
ba: Бима

en: Bimin
ba: Бимин

en: Bimoba
ba: Бимоба

en: Bina (Nigeria)
ba: Бина (Нигерия)

en: Bina (Papua New Guinea)
ba: Бина (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Binahari
ba: Бинахари

en: Binandere
ba: Бинандере

en: Bindal
ba: Биндал

en: Bine
ba: Бине

en: Bini
ba: Бини

en: Binji
ba: Бинджи

en: Binongan Itneg
ba: Бинонган итнег

en: Bintauna
ba: Бинтауна

en: Bintulu
ba: Бинтулу

en: Binukid
ba: Бинукид

en: Binukidnon, Northern
ba: Бинукиднон, Төньяҡ

en: Binukidnon, Southern
ba: Бинукиднон, Көньяҡ

en: Binumarien
ba: Бинумариен

en: Bipi
ba: Бипи

en: Bira
ba: Бира

en: Birale
ba: Бирале

en: Birao
ba: Бирао

en: Birgit
ba: Биргит

en: Birhor
ba: Бирхор

en: Biri
ba: Бири

en: Birifor, Malba
ba: Бирифор, Малба

en: Birifor, Southern
ba: Бирифор, Көньяҡ

en: Biritai
ba: Биритаи

en: Birked
ba: Биркед

en: Birri
ba: Бирри

en: Birrpayi
ba: Биррпайи

en: Birwa
ba: Бирва

en: Bisaya, Brunei
ba: Бисая, Бруней

en: Bisaya, Sabah
ba: Бисая, Сабах

en: Biseni
ba: Бисени

en: Bishnupriya
ba: Бишнуприя

en: Bishuo
ba: Бишуо

en: Bisis
ba: Бисис

en: Bislama
ba: Бислама

en: Bisorio
ba: Бисорио

en: Bissa
ba: Бисса

en: Bisu
ba: Бису

en: Bit
ba: Бит

en: Bitare
ba: Битаре

en: Bitur
ba: Битур

en: Biwat
ba: Биват

en: Biyo
ba: Биё

en: Biyom
ba: Биём

en: Blaan, Koronadal
ba: Блан, Коронадал

en: Blaan, Sarangani
ba: Блан, Сарангани

en: Blablanga
ba: Блабланга

en: Blafe
ba: Блафе

en: Blagar
ba: Благар

en: Blang
ba: Бланг

en: Blissymbols
ba: Блиссимволика

en: Bo (Laos)
ba: Бо (Лаос)

en: Bo (Papua New Guinea)
ba: Бо (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Bo-Rukul
ba: Бо-Рукул

en: Bo-Ung
ba: Бо-Унг

en: Boano (Maluku)
ba: Боано (Малуку)

en: Boano (Sulawesi)
ba: Боано (Сулавеси)

en: Bobo Madaré, Northern
ba: Бобо мадаре, Төньяҡ

en: Bobo Madaré, Southern
ba: Бобо мадаре, Көньяҡ

en: Bobongko
ba: Бобонгко

en: Bobot
ba: Бобот

en: Bodo (Central African Republic)
ba: Бодо (Үҙәк Африка Республикаһы)

en: Bodo (India)
ba: Бодо (Һиндостан)

en: Bodo Gadaba
ba: Бодо гадаба

en: Bodo Parja
ba: Бодо парджа

en: Bofi
ba: Бофи

en: Boga
ba: Бога

en: Bogaya
ba: Богая

en: Boghom
ba: Богхом

en: Boguru
ba: Богуру

en: Bohtan Neo-Aramaic
ba: Бохтан нео-арамей

en: Boikin
ba: Бойкин

en: Bokha
ba: Бокха

en: Boko (Benin)
ba: Боко (Бенин)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
ba: Боко (Конго Демократик Республикаһы)

en: Bokobaru
ba: Бокобару

en: Bokoto
ba: Бокото

en: Bokyi
ba: Бокьи

en: Bola
ba: Бола

en: Bolango
ba: Боланго

en: Bole
ba: Боле

en: Bolgarian
ba: Болғар

en: Bolgo
ba: Болго

en: Bolia
ba: Болиа

en: Bolinao
ba: Болинао

en: Bolivian Sign Language
ba: Боливия ым-ишара теле

en: Boloki
ba: Болоки

en: Bolon
ba: Болон

en: Bolondo
ba: Болондо

en: Bolongan
ba: Болонган

en: Bolyu
ba: Болю

en: Bom-Kim
ba: Бом-Ким

en: Boma
ba: Бома

en: Bomboli
ba: Бомболи

en: Bomboma
ba: Бомбома

en: Bomitaba
ba: Бомитаба

en: Bomu
ba: Бому

en: Bomwali
ba: Бомвали

en: Bon Gula
ba: Бон-Гула

en: Bonan
ba: Бонан

en: Bondei
ba: Бондеи

en: Bondo
ba: Бондо

en: Bondoukou Kulango
ba: Бондуку куланго

en: Bondum Dom Dogon
ba: Бондум-дом догон

en: Bonerate
ba: Бонерате

en: Bonerif
ba: Бонериф

en: Bonggi
ba: Бонгги

en: Bonggo
ba: Бонгго

en: Bongili
ba: Бонгили

en: Bongo
ba: Бонго

en: Bongu
ba: Бонгу

en: Bonjo
ba: Бонджо

en: Bonkeng
ba: Бонкенг

en: Bonkiman
ba: Бонкиман

en: Bontok
ba: Бонток

en: Bontok, Central
ba: Бонток, Үҙәк

en: Bontok, Eastern
ba: Бонток, Көнсығыш

en: Bontok, Northern
ba: Бонток, төньяҡ

en: Bontok, Southern
ba: Бонток, Көньяҡ

en: Bontok, Southwestern
ba: Бонток, көньяҡ-көнбайыш

en: Bookan
ba: Букан

en: Boon
ba: Бун

en: Boor
ba: Боор

en: Bor, Belanda
ba: Бор, Беланда

en: Bora
ba: Бора

en: Borana-Arsi-Guji Oromo
ba: Борана-Арси-Гуджи оромо

en: Border Kuna
ba: Сик буйы куна

en: Borei
ba: Бореи

en: Borgu Fulfulde
ba: Боргу фулфульде

en: Boro (Ethiopia)
ba: Боро (Эфиопия)

en: Boro (Ghana)
ba: Боро (Гана)

en: Borong
ba: Боронг

en: Boruca
ba: Борука

en: Borôro
ba: Бороро

en: Boselewa
ba: Боселева

en: Bosngun
ba: Боснгун

en: Bosnian
ba: Боснаҡ

en: Bote-Majhi
ba: Боте-Маджхи

en: Botlikh
ba: Ботлих

en: Botolan Sambal
ba: Ботолан самбал

en: Bouna Kulango
ba: Боуна куланго

en: Bouni
ba: Боуни

en: Bouyei
ba: Буи

en: Bozaba
ba: Бозаба

en: Bozo, Jenaama
ba: Бозо, Дженаама

en: Bozo, Kɛlɛngaxo
ba: Бозо, Келенгахо

en: Bozo, Tiemacèwè
ba: Бозо, Тиемасеве

en: Bozo, Tiéyaxo
ba: Бозо, Тиеяхо

en: Bragat
ba: Брагат

en: Brahui
ba: Брагуи

en: Braj
ba: Брадж

en: Brao
ba: Брао

en: Brazilian Sign Language
ba: Бразилия ым-ишара теле

en: Brem
ba: Брем

en: Breri
ba: Брери

en: Breton
ba: Бретон

en: Breton, Middle
ba: Бретон, урта

en: Breton, Old
ba: Бретон, Боронғо

en: Bribri
ba: Брибри

en: Bribri Sign Language
ba: Брибри ым-ишара теле

en: Brithenig
ba: Бритениг

en: British Sign Language
ba: Британ ым-ишара теле

en: Brokkat
ba: Броккат

en: Brokpake
ba: Брокпаке

en: Brokskat
ba: Брокскат

en: Brooke's Point Palawano
ba: Брукс-Пойнт палауано

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
ba: Брум перлинг-люггер пиджины

en: Bru, Eastern
ba: Бру, Көнсығыш

en: Bru, Western
ba: Бру, Көнбайыш

en: Brunca Sign Language
ba: Брунка ым-ишара теле

en: Brunei
ba: Бруней

en: Brunei Bisaya
ba: Бруней бисая

en: Bruny Island Tasmanian
ba: Бруни утрауы тасман

en: Bu (Bauchi State)
ba: Бу (Баучи штаты)

en: Bu (Kaduna State)
ba: Бу (Кадуна штаты)

en: Bu-Nao Bunu
ba: Бу-Нао буну

en: Bua
ba: Буа

en: Bualkhaw Chin
ba: Буалкхау чин

en: Buamu
ba: Буаму

en: Buang, Mangga
ba: Буанг, Мангга

en: Buang, Mapos
ba: Буанг, Мапос

en: Bube
ba: Бубе

en: Bubi
ba: Буби

en: Bubia
ba: Бубиа

en: Budeh Stieng
ba: Будех-стиенг

en: Budibud
ba: Будибуд

en: Budong-Budong
ba: Будонг-Будонг

en: Budu
ba: Буду

en: Budukh
ba: Будух

en: Buduma
ba: Будума

en: Budza
ba: Будза

en: Bugan
ba: Буган

en: Bugawac
ba: Бугавац

en: Bughotu
ba: Бугхоту

en: Buginese
ba: Буги

en: Buglere
ba: Буглере

en: Bugun
ba: Бугун

en: Buhi'non Bikol
ba: Бухинон-бикол

en: Buhid
ba: Бухид

en: Buhutu
ba: Бухуту

en: Bukar-Sadung Bidayuh
ba: Букар-садунг-бидаюх

en: Bukat
ba: Букат

en: Bukharic
ba: Бухарик

en: Bukit Malay
ba: Букит малай

en: Bukitan
ba: Букитан

en: Bukiyip
ba: Букийип

en: Buksa
ba: Букса

en: Bukusu
ba: Букусу

en: Bukwen
ba: Буквен

en: Bulgarian
ba: Болгар

en: Bulgarian Sign Language
ba: Болгар ым-ишара теле

en: Bulgebi
ba: Булгеби

en: Buli (Ghana)
ba: Були (Гана)

en: Buli (Indonesia)
ba: Були (Индонезия)

en: Bullom So
ba: Буллом Со

en: Bulo Stieng
ba: Було-стиенг

en: Bulu (Cameroon)
ba: Булу (Камерун)

en: Bulu (Papua New Guinea)
ba: Булу (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Bum
ba: Бум

en: Bumaji
ba: Бумаджи

en: Bumang
ba: Буманг

en: Bumbita Arapesh
ba: Бумбита арапеш

en: Bumthangkha
ba: Бумтангкха

en: Bun
ba: Бун

en: Buna
ba: Буна

en: Bunak
ba: Бунак

en: Bunama
ba: Бунама

en: Bundeli
ba: Бундели

en: Bung
ba: Бунг

en: Bungain
ba: Бунгаин

en: Bunganditj
ba: Бунгандит

en: Bungku
ba: Бунгку

en: Bungu
ba: Бунгу

en: Bunoge Dogon
ba: Буноге догон

en: Bunu, Bu-Nao
ba: Буну, Бу-Нао

en: Bunu, Jiongnai
ba: Буну, йионгнай

en: Bunu, Wunai
ba: Буну, Вунай

en: Bunu, Younuo
ba: Буну, Йоунуо

en: Bunuba
ba: Бунуба

en: Bunun
ba: Бунун

en: Buol
ba: Буол

en: Bura-Pabir
ba: Бура-Пабир

en: Burak
ba: Бурак

en: Buraka
ba: Бурака

en: Burarra
ba: Бурарра

en: Burate
ba: Бурате

en: Burdekin, Lower
ba: Бердекин, түбәнге

en: Burduna
ba: Бурдуна

en: Bure
ba: Буре

en: Buriat
ba: Бүрәт

en: Buriat, China
ba: Бүрәт, Ҡытай

en: Buriat, Mongolia
ba: Бүрәт, Монгол

en: Buriat, Russia
ba: Бүрәт, Рәсәй

en: Burji
ba: Бурджи

en: Burmbar
ba: Бурмбар

en: Burmese
ba: Бирма

en: Burmese, Old
ba: Бирма, Боронғо

en: Burmeso
ba: Бурмесо

en: Buru (Indonesia)
ba: Буру (Индонезия)

en: Buru (Nigeria)
ba: Буру (Нигерия)

en: Burui
ba: Буруи

en: Burumakok
ba: Бурумакок

en: Burun
ba: Бурун

en: Burundian Sign Language
ba: Бурунди ым-ишара теле

en: Burunge
ba: Бурунге

en: Burushaski
ba: Бурушаски

en: Burusu
ba: Бурусу

en: Buruwai
ba: Буруваи

en: Busa
ba: Буса

en: Busam
ba: Бусам

en: Busami
ba: Бусами

en: Busang Kayan
ba: Бусанг каян

en: Bushi
ba: Буши

en: Bushoong
ba: Бушонг

en: Buso
ba: Бусо

en: Busoa
ba: Бусоа

en: Bussa
ba: Бусса

en: Busuu
ba: Бусуу

en: Butbut Kalinga
ba: Бутбут калинга

en: Butmas-Tur
ba: Бутмас-Тур

en: Butuanon
ba: Бутуанон

en: Buwal
ba: Бувал

en: Buyang, Baha
ba: Буянг, баха

en: Buyang, E'ma
ba: Буянг, э'ма

en: Buyang, Langnian
ba: Буянг, лангниан

en: Buyu
ba: Буйу

en: Buyuan Jinuo
ba: Буюань джинуо

en: Bwa
ba: Бва

en: Bwaidoka
ba: Бваидока

en: Bwamu, Cwi
ba: Бваму, Цви

en: Bwamu, Láá Láá
ba: Бваму, Лаа-Лаа

en: Bwanabwana
ba: Бванабвана

en: Bwatoo
ba: Бвату

en: Bwe Karen
ba: Бве карен

en: Bwela
ba: Бвела

en: Bwile
ba: Бвиле

en: Bwisi
ba: Бвиси

en: Byangsi
ba: Бьянгси

en: Byep
ba: Бьеп

en: Bädi Kanum
ba: Бяди канум

en: Béte, Guiberoua
ba: Бете, Гиберуа

en: Bété, Daloa
ba: Бете, Далоа

en: Bété, Gagnoa
ba: Бете, Ганьоа

en: C'Lela
ba: С'Лела

en: Caac
ba: Каак

en: Cabiyarí
ba: Кабияри

en: Cabécar
ba: Кабекар

en: Cacaloxtepec Mixtec
ba: Какалокстепек миштек

en: Cacaopera
ba: Какаопера

en: Cacgia Roglai
ba: Какгиа роглай

en: Cacua
ba: Какуа

en: Caddo
ba: Каддо

en: Cafundo Creole
ba: Кафундо креол

en: Cahuarano
ba: Кауарано

en: Cahuilla
ba: Кауилла

en: Cajamarca Quechua
ba: Кахамарка кечуа

en: Cajatambo North Lima Quechua
ba: Кахатамбо-Төньяҡ-Лима кечуа

en: Cajonos Zapotec
ba: Кахонос сапотек

en: Cajun French
ba: Каджун француз

en: Caka
ba: Цака

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
ba: Какчикель-Киче ҡатнаш теле

en: Cakfem-Mushere
ba: Чакфем-Мушере

en: Calamian Tagbanwa
ba: Каламиан тагбанва

en: Calderón Highland Quichua
ba: Кальдерон таулы кичуа

en: Callawalla
ba: Каллавалла

en: Caluyanun
ba: Калуянун

en: Caló
ba: Кало

en: Cambodian Sign Language
ba: Камбоджа ым-ишара теле

en: Cameroon Mambila
ba: Камерун мамбила

en: Cameroon Pidgin
ba: Камерун пиджины

en: Camling
ba: Камлинг

en: Campalagian
ba: Кампалагиан

en: Campidanese Sardinian
ba: Кампидан сардин

en: Camsá
ba: Камса

en: Camtho
ba: Камто

en: Camunic
ba: Камун

en: Candoshi-Shapra
ba: Кандоши-Шапра

en: Canela
ba: Канела

en: Canichana
ba: Каничана

en: Cao Lan
ba: Као-Лан

en: Cao Miao
ba: Као мяо

en: Capanahua
ba: Капанахуа

en: Capiznon
ba: Каписнон

en: Cappadocian Greek
ba: Каппадокия грек

en: Caquinte
ba: Какинте

en: Car Nicobarese
ba: Кар никобар

en: Cara
ba: Кара

en: Carabayo
ba: Карабайо

en: Caramanta
ba: Караманта

en: Carapana
ba: Карапана

en: Carian
ba: Карий

en: Carib, Galibi
ba: Кариб, Галиби

en: Carib, Island
ba: Кариб, Утрау

en: Caribbean Hindustani
ba: Кариб хиндустани

en: Caribbean Javanese
ba: Кариб ява

en: Carijona
ba: Карихона

en: Carolina Algonquian
ba: Каролина алгонкин

en: Carolinian
ba: Каролин

en: Carpathian Romani
ba: Карпат сиған

en: Carrier
ba: Кэрриер

en: Carrier, Southern
ba: Кэрриер, Көньяҡ

en: Cashibo-Cacataibo
ba: Кашибо-Какатаибо

en: Cashinahua
ba: Кашинахуа

en: Casiguran Dumagat Agta
ba: Касигуран думагат агта

en: Casuarina Coast Asmat
ba: Казуарина яры асмат

en: Catalan
ba: Каталан

en: Catalan Sign Language
ba: Каталан ым-ишара теле

en: Catawba
ba: Катавба

en: Cavineña
ba: Кавиненья

en: Cayubaba
ba: Каюбаба

en: Cayuga
ba: Кайюга

en: Cayuse
ba: Кайюс

en: Cañar Highland Quichua
ba: Каньяр таулы кичуа

en: Ca̱hungwa̱rya̱
ba: Кахунгварья

en: Cebaara Senoufo
ba: Себаара сенуфо

en: Cebuano
ba: Себуан

en: Celtiberian
ba: Кельтибер

en: Cemuhî
ba: Семухи

en: Cen
ba: Цен

en: Central Asmat
ba: Үҙәк асмат

en: Central Atlas Tamazight
ba: Үҙәк Атлас тамазигхт

en: Central Awyu
ba: Үҙәк авью

en: Central Aymara
ba: Үҙәк аймара

en: Central Bai
ba: Үҙәк бай

en: Central Berawan
ba: Үҙәк бераван

en: Central Bikol
ba: Үҙәк бикол

en: Central Bontok
ba: Үҙәк бонток

en: Central Cagayan Agta
ba: Үҙәк кагаян агта

en: Central Grebo
ba: Үҙәк гребо

en: Central Hongshuihe Zhuang
ba: Үҙәк Хуншуйхэ чжуан

en: Central Huasteca Nahuatl
ba: Үҙәк Уастека науатль

en: Central Huishui Hmong
ba: Үҙәк Хуэйшуй хмонг

en: Central Kanuri
ba: Үҙәк канури

en: Central Kurdish
ba: Үҙәк курд

en: Central Maewo
ba: Үҙәк маэво

en: Central Malay
ba: Үҙәк малай

en: Central Masela
ba: Үҙәк масела

en: Central Mashan Hmong
ba: Үҙәк Машань хмонг

en: Central Mazahua
ba: Үҙәк масахуа

en: Central Melanau
ba: Үҙәк меланау

en: Central Mnong
ba: Үҙәк мнонг

en: Central Nahuatl
ba: Үҙәк науатль

en: Central Nicobarese
ba: Үҙәк никобар

en: Central Ojibwa
ba: Үҙәк оджибве

en: Central Okinawan
ba: Үҙәк окинава

en: Central Palawano
ba: Үҙәк палауано

en: Central Pame
ba: Үҙәк паме

en: Central Pashto
ba: Үҙәк пушту

en: Central Pomo
ba: Үҙәк помо

en: Central Puebla Nahuatl
ba: Үҙәк Пуэбла науатль

en: Central Sama
ba: Үҙәк сама

en: Central Siberian Yupik
ba: Үҙәк себер юпик

en: Central Sierra Miwok
ba: Үҙәк Сьерра мивок

en: Central Subanen
ba: Үҙәк субанен

en: Central Tagbanwa
ba: Үҙәк тагбанва

en: Central Tarahumara
ba: Үҙәк тараумара

en: Central Tunebo
ba: Үҙәк тунебо

en: Central Yupik
ba: Үҙәк юпик

en: Central-Eastern Niger Fulfulde
ba: Үҙәк-көнсығыш Нигер фулфульде

en: Centúúm
ba: Сентум

en: Cerma
ba: Серма

en: Chabu
ba: Чабу

en: Chachapoyas Quechua
ba: Чачапояс кечуа

en: Chachi
ba: Чачи

en: Chadian Arabic
ba: Чад ғәрәп

en: Chadian Sign Language
ba: Чад ым-ишара теле

en: Chadong
ba: Чадонг

en: Chagatai
ba: Сығатай

en: Chaima
ba: Чайма

en: Chak
ba: Чак

en: Chakali
ba: Чакали

en: Chakavian
ba: Чакав

en: Chakma
ba: Чакма

en: Chala
ba: Чала

en: Chaldean Neo-Aramaic
ba: Халдей нео-арамей

en: Chalikha
ba: Чаликха

en: Cham, Eastern
ba: Тям, Көнсығыш

en: Cham, Old
ba: Тям, Боронғо

en: Cham, Western
ba: Тям, Көнбайыш

en: Chamacoco
ba: Чамакоко

en: Chamalal
ba: Чамалал

en: Chambeali
ba: Чамбеали

en: Chambri
ba: Чамбри

en: Chamicuro
ba: Чамикуро

en: Chamorro
ba: Чаморро

en: Chang Naga
ba: Чанг нага

en: Changriwa
ba: Чангрива

en: Changthang
ba: Чангтанг

en: Chantyal
ba: Чантьял

en: Chané
ba: Чане

en: Chara
ba: Чара

en: Chatino, Eastern Highland
ba: Чатино, Көнсығыш таулы

en: Chatino, Nopala
ba: Чатино, Нопала

en: Chatino, Tataltepec
ba: Чатино, Татальтепек

en: Chatino, Western Highland
ba: Чатино, Көнбайыш таулы

en: Chatino, Zacatepec
ba: Чатино, Сакатепек

en: Chatino, Zenzontepec
ba: Чатино, Сенсонтепек

en: Chaudangsi
ba: Чаудангси

en: Chaura
ba: Чаура

en: Chavacano
ba: Чавакано

en: Chayahuita
ba: Чаяуита

en: Chayuco Mixtec
ba: Чаюко миштек

en: Chazumba Mixtec
ba: Часумба миштек

en: Che
ba: Че

en: Chechen
ba: Чечен

en: Chehalis, Lower
ba: Чехалис, Түбәнге

en: Chehalis, Upper
ba: Чехалис, Үрге

en: Cheke Holo
ba: Чеке-Холо

en: Chemakum
ba: Чемакум

en: Chenapian
ba: Ченапиан

en: Chenchu
ba: Ченчу

en: Chenoua
ba: Шенуа

en: Chepang
ba: Чепанг

en: Chepya
ba: Чепья

en: Cherepon
ba: Черепон

en: Cherokee
ba: Чероки

en: Chesu
ba: Чесу

en: Chetco
ba: Четко

en: Chetti, Wayanad
ba: Четти, Ваянад

en: Chewong
ba: Чевонг

en: Cheyenne
ba: Шайенн

en: Chhattisgarhi
ba: Чхаттисгархи

en: Chhintange
ba: Чхинтанг

en: Chhulung
ba: Чхулунг

en: Chiangmai Sign Language
ba: Чиангмай ым-ишара теле

en: Chiapanec
ba: Чьяпанек

en: Chibcha
ba: Чибча

en: Chicahuaxtla Triqui
ba: Чикауахтла трики

en: Chichicapan Zapotec
ba: Чичикапан сапотек

en: Chichimeca-Jonaz
ba: Чичимека-хонас

en: Chickasaw
ba: Чикасо

en: Chicomuceltec
ba: Чикомусельтек

en: Chiga
ba: Чига

en: Chigmecatitlán Mixtec
ba: Чигмекатитлан миштек

en: Chilcotin
ba: Чилкотин

en: Chilean Sign Language
ba: Чили ым-ишара теле

en: Chilisso
ba: Чилиссо

en: Chiltepec Chinantec
ba: Чильтепек чинантек

en: Chimalapa Zoque
ba: Чималапа соке

en: Chimariko
ba: Чимарико

en: Chimborazo Highland Quichua
ba: Чимборасо таулы кичуа

en: Chimila
ba: Чимила

en: Chin, Anu-Hkongso
ba: Чин, Ану-Хконгсо

en: Chin, Asho
ba: Чин, Ашо

en: Chin, Bawm
ba: Чин, Бавм

en: Chin, Bualkhaw
ba: Чин, Буалкхау

en: Chin, Chinbon
ba: Чин, Чинбон

en: Chin, Daai
ba: Чин, Даай

en: Chin, Eastern Khumi
ba: Чин, Көнсығыш кхуми

en: Chin, Ekai
ba: Чин, Экаи

en: Chin, Falam
ba: Чин, Фалам

en: Chin, Hakha
ba: Чин, Хакха

en: Chin, Kaang
ba: Чин, Каанг

en: Chin, Khumi
ba: Чин, Кхуми

en: Chin, Laitu
ba: Чин, Лаиту

en: Chin, Lautu
ba: Чин, Лауту

en: Chin, Mara
ba: Чин, Мара

en: Chin, Matu
ba: Чин, Мату

en: Chin, Mro-Khimi
ba: Чин, Мро-Кхими

en: Chin, Mün
ba: Чин, Мюн

en: Chin, Ngawn
ba: Чин, Нгавн

en: Chin, Paite
ba: Чин, пайте

en: Chin, Rawngtu
ba: Чин, раунгту

en: Chin, Rungtu
ba: Чин, рунгту

en: Chin, Senthang
ba: Чин, сентханг

en: Chin, Siyin
ba: Чин, Сийин

en: Chin, Songlai
ba: Чин, Сонглай

en: Chin, Sumtu
ba: Чин, Сумту

en: Chin, Tawr
ba: Чин, тавр

en: Chin, Tedim
ba: Чин, Тедим

en: Chin, Thado
ba: Чин, тхадо

en: Chin, Thaiphum
ba: Чин, Тхайпхум

en: Chin, Zotung
ba: Чин, Зотунг

en: Chin, Zyphe
ba: Чин, зипхе

en: China Buriat
ba: Ҡытай бүрәт

en: Chinali
ba: Чинали

en: Chinantec, Chiltepec
ba: Чинантек, Чильтепек

en: Chinantec, Comaltepec
ba: Чинантек, Комальтепек

en: Chinantec, Lalana
ba: Чинантек, Лалана

en: Chinantec, Lealao
ba: Чинантек, Леалао

en: Chinantec, Ojitlán
ba: Чинантек, Охитлан

en: Chinantec, Ozumacín
ba: Чинантек, Осумасин

en: Chinantec, Palantla
ba: Чинантек, Палантла

en: Chinantec, Quiotepec
ba: Чинантек, Киотепек

en: Chinantec, Sochiapam
ba: Чинантек, Сочиапам

en: Chinantec, Tepetotutla
ba: Чинантек, Тепетотутла

en: Chinantec, Tepinapa
ba: Чинантек, Тепинапа

en: Chinantec, Tlacoatzintepec
ba: Чинантек, Тлакоацинтепек

en: Chinantec, Usila
ba: Чинантек, Усила

en: Chinantec, Valle Nacional
ba: Чинантек, Валье-Насиональ

en: Chinbon Chin
ba: Чинбон чин

en: Chincha Quechua
ba: Чинча кечуа

en: Chinese
ba: Ҡытай

en: Chinese Pidgin English
ba: Ҡытай пиджин инглиз

en: Chinese Sign Language
ba: Ҡытай ым-ишара теле

en: Chinese, Gan
ba: Ҡытай, Гань

en: Chinese, Hakka
ba: Ҡытай, Хакка

en: Chinese, Huizhou
ba: Ҡытай, Хойчжоу

en: Chinese, Jinyu
ba: Ҡытай, Цзинью

en: Chinese, Late Middle
ba: Ҡытай, Һуңғы урта

en: Chinese, Literary
ba: Ҡытай, Әҙәби

en: Chinese, Mandarin
ba: Ҡытай, Мандарин

en: Chinese, Min Bei
ba: Ҡытай, Мин-бэй

en: Chinese, Min Dong
ba: Ҡытай, Мин-дун

en: Chinese, Min Nan
ba: Ҡытай, Мин-нань

en: Chinese, Min Zhong
ba: Ҡытай, Мин-чжун

en: Chinese, Northern Ping
ba: Ҡытай, Төньяҡ пин

en: Chinese, Old
ba: Ҡытай, Боронғо

en: Chinese, Pu-Xian
ba: Ҡытай, Пусянь

en: Chinese, Southern Ping
ba: Ҡытай, Көньяҡ пин

en: Chinese, Wu
ba: Ҡытай, у

en: Chinese, Xiang
ba: Ҡытай, Сян

en: Chinese, Yue
ba: Ҡытай, юэ

en: Chinook
ba: Чинук

en: Chinook jargon
ba: Чинук жаргоны

en: Chipaya
ba: Чипая

en: Chipewyan
ba: Чипевайан

en: Chippewa
ba: Чиппева

en: Chiquihuitlán Mazatec
ba: Чикиуитлан масатек

en: Chiquitano
ba: Чикитано

en: Chiquián Ancash Quechua
ba: Чикиан-Анкаш кечуа

en: Chiripá
ba: Чирипа

en: Chiru
ba: Чиру

en: Chitimacha
ba: Читимача

en: Chitkuli Kinnauri
ba: Читкули киннаури

en: Chittagonian
ba: Читтагонг

en: Chitwania Tharu
ba: Читваниа тхару

en: Choapan Zapotec
ba: Чоапан сапотек

en: Chocangacakha
ba: Чокангацакха

en: Chochotec
ba: Чочотек

en: Choctaw
ba: Чоктау

en: Chodri
ba: Чодри

en: Chokri Naga
ba: Чокри нага

en: Chokwe
ba: Чокве

en: Chol
ba: Чоль

en: Cholón
ba: Чолон

en: Chong
ba: Чонг

en: Choni
ba: Чони

en: Chontal, Highland Oaxaca
ba: Чонталь, Таулы Оахака

en: Chontal, Lowland Oaxaca
ba: Чонталь, Уйһыу Оахака

en: Chontal, Tabasco
ba: Чонталь, Табаско

en: Chonyi-Dzihana-Kauma
ba: Чоньи-Дзихана-Каума

en: Chopi
ba: Чопи

en: Chorasmian
ba: Хәрәзм

en: Chorote, Iyo'wujwa
ba: Чороте, Ийовуджва

en: Chorote, Iyojwa'ja
ba: Чороте, Ийоджва'джа

en: Chortí
ba: Чорти

en: Chothe Naga
ba: Чоте нага

en: Chrau
ba: Чрау

en: Chru
ba: Чру

en: Chuanqiandian Cluster Miao
ba: Чуаньцяньдянь кластеры мяо

en: Chuave
ba: Чуаве

en: Chug
ba: Чуг

en: Chuj
ba: Чух

en: Chuka
ba: Чука

en: Chukot
ba: Чукот

en: Chukwa
ba: Чуква

en: Chulym
ba: Чулым

en: Chumburung
ba: Чумбурунг

en: Chung
ba: Чунг

en: Churahi
ba: Чурахи

en: Church Slavic
ba: Сиркәү славян

en: Chut
ba: Чут

en: Chuukese
ba: Чуук

en: Chuvantsy
ba: Чуван

en: Chuvash
ba: Сыуаш

en: Chuwabu
ba: Чувабу

en: Chácobo
ba: Чакобо

en: Ci Gbe
ba: Си гбе

en: Cia-Cia
ba: Чиа-Чиа

en: Cibak
ba: Сибак

en: Cicipu
ba: Чичипу

en: Cimbrian
ba: Цимбр

en: Cinda-Regi-Tiyal
ba: Синда-Реги-Тиял

en: Cineni
ba: Синен

en: Cinta Larga
ba: Синта-Ларга

en: Cisalpine Gaulish
ba: Цизальпин галл

en: Cishingini
ba: Сишингини

en: Citak
ba: Ситак

en: Citak, Tamnim
ba: Ситак, тамним

en: Ciwogai
ba: Чивогаи

en: Classical Armenian
ba: Классик әрмән

en: Classical Mandaic
ba: Классик мандей

en: Classical Mongolian
ba: Классик монгол

en: Classical Nahuatl
ba: Классик науатль

en: Classical Newari
ba: Классик невари

en: Classical Quechua
ba: Классик кечуа

en: Classical Syriac
ba: Классик сүриә

en: Classical Tibetan
ba: Классик тибет

en: Coahuilteco
ba: Коавильтек

en: Coast Miwok
ba: Яр буйы мивок

en: Coastal Konjo
ba: Яр буйы конджо

en: Coatecas Altas Zapotec
ba: Коатекас-Альтас сапотек

en: Coatepec Nahuatl
ba: Коатепек науатль

en: Coatlán Mixe
ba: Коатлан михе

en: Coatlán Zapotec
ba: Коатлан сапотек

en: Coatzospan Mixtec
ba: Коацоспан миштек

en: Cocama-Cocamilla
ba: Кокама-Кокамилья

en: Cochimi
ba: Кочими

en: Cocopa
ba: Кокопа

en: Cocos Islands Malay
ba: Кокос утрауҙары малай

en: Coeur d'Alene
ba: Кёр-д'Ален

en: Cofán
ba: Кофан

en: Cogui
ba: Коги

en: Col
ba: Кол

en: Colombian Sign Language
ba: Колумбия ым-ишара теле

en: Colonia Tovar German
ba: Колониа-Товар немец

en: Colorado
ba: Колорадо

en: Columbia-Wenatchi
ba: Колумбия-Венатчи

en: Comaltepec Chinantec
ba: Комальтепек чинантек

en: Comanche
ba: Команчи

en: Comecrudo
ba: Комекрудо

en: Como Karim
ba: Комо Карим

en: Comorian, Maore
ba: Комор, маоре

en: Comorian, Mwali
ba: Комор, мвали

en: Comorian, Ndzwani
ba: Комор, ндзвани

en: Comorian, Ngazidja
ba: Комор, нгазиджа

en: Comox
ba: Комокс

en: Con
ba: Кон

en: Congo Swahili
ba: Конго суахили

en: Coos
ba: Кус

en: Copainalá Zoque
ba: Копайнала соке

en: Copala Triqui
ba: Копала трики

en: Coptic
ba: Копт

en: Coquille
ba: Кокиль

en: Cora, El Nayar
ba: Кора, Эль-Наяр

en: Cora, Santa Teresa
ba: Кора, Санта-Тереза

en: Cori
ba: Кори

en: Cornish
ba: Корн

en: Cornish, Middle
ba: Корн, Урта

en: Cornish, Old
ba: Корн, Боронғо

en: Corongo Ancash Quechua
ba: Коронго-Анкаш кечуа

en: Corsican
ba: Корсикан

en: Costa Rican Sign Language
ba: Коста-Рика ым-ишара теле

en: Cotabato Manobo
ba: Котабато манобо

en: Cotoname
ba: Котонаме

en: Cowlitz
ba: Каулиц

en: Coyotepec Popoloca
ba: Койотепек пополока

en: Coyutla Totonac
ba: Койутла тотонак

en: Cree
ba: Кри

en: Cree, Moose
ba: Кри, Мус

en: Cree, Northern East
ba: Кри, Төньяҡ-көнсығыш

en: Cree, Plains
ba: Кри, Тигеҙлек

en: Cree, Southern East
ba: Кри, Көньяҡ-көнсығыш

en: Cree, Swampy
ba: Кри, Һаҙлыҡ

en: Cree, Woods
ba: Кри, Урман

en: Creek
ba: Крик

en: Creole Arabic, Sudanese
ba: Креол ғәрәп, судан

en: Creole Dutch, Berbice
ba: Креол голланд, Бербис

en: Creole Dutch, Skepi
ba: Креол голланд, скепи

en: Creole English, Antigua and Barbuda
ba: Креол инглиз, Антигуа һәм Барбуда

en: Creole English, Bahamas
ba: Креол инглиз, Багам

en: Creole English, Fernando Po
ba: Креол инглиз, Фернандо-По

en: Creole English, Grenadian
ba: Креол инглиз, Гренада

en: Creole English, Guyanese
ba: Креол инглиз, Гайана

en: Creole English, Hawai'i
ba: Креол инглиз, Гавай

en: Creole English, Islander
ba: Креол инглиз, Утрау

en: Creole English, Jamaican
ba: Креол инглиз, Ямайка

en: Creole English, Nicaragua
ba: Креол инглиз, Никарагуа

en: Creole English, Sea Island
ba: Креол инглиз, Си-Айлендс

en: Creole English, Tobagonian
ba: Креол инглиз, Тобаго

en: Creole English, Trinidadian
ba: Креол инглиз, Тринидад

en: Creole English, Turks And Caicos
ba: Креол инглиз, Тёркс һәм Кайкос

en: Creole English, Vincentian
ba: Креол инглиз, винсент

en: Creole English, Virgin Islands
ba: Креол инглиз, Виргин утрауҙары

en: Creole French, Guadeloupean
ba: Креол француз, Гваделупа

en: Creole French, Guianese
ba: Креол француз, Гвиана

en: Creole French, Karipúna
ba: Креол француз, Карипуна

en: Creole French, Réunion
ba: Креол француз, Реюньон

en: Creole French, Saint Lucian
ba: Креол француз, Сент-Люсия

en: Creole French, San Miguel
ba: Креол француз, Сан-Мигель

en: Creole French, Seselwa
ba: Креол француз, Сейшел

en: Creole Hindi, Andaman
ba: Креол һинд, Андаман

en: Creole Malay, Malaccan
ba: Креол малай, Малакка

en: Creole Malay, Sri Lankan
ba: Креол малай, Шри-Ланка

en: Creole Portuguese, Korlai
ba: Креол португал, Корлай

en: Creole Portuguese, Malaccan
ba: Креол португал, Малакка

en: Creole, Afro-Seminole
ba: Креол, Афро-семинол

en: Creole, Cafundo
ba: Креол, Кафундо

en: Creole, Louisiana
ba: Креол, Луизиана

en: Creole, Torres Strait
ba: Креол, Торрес боғаҙы

en: Crimean Tatar
ba: Ҡырым татар

en: Crioulo, Upper Guinea
ba: Креол, Үрге Гвинея

en: Croatia Sign Language
ba: Хорват ым-ишара теле

en: Croatian
ba: Хорват

en: Cross River Mbembe
ba: Кросс-Ривер мбембе

en: Crow
ba: Кроу

en: Cruzeño
ba: Крузеньо

en: Cua
ba: Куа

en: Cuba Sign Language
ba: Куба ым-ишара теле

en: Cubeo
ba: Кубео

en: Cuiba
ba: Куиба

en: Cuicatec, Tepeuxila
ba: Куикатек, Тепеухила

en: Cuicatec, Teutila
ba: Куикатек, Теутила

en: Cuitlatec
ba: Куитлатек

en: Culina
ba: Кулина

en: Cumanagoto
ba: Куманагото

en: Cumbric
ba: Кумбрий

en: Cun
ba: Кун

en: Cuneiform Luwian
ba: Шына яҙыулы лувий

en: Cupeño
ba: Купеньо

en: Curonian
ba: Курш

en: Curripaco
ba: Куррипако

en: Cusco Quechua
ba: Куско кечуа

en: Cutchi-Swahili
ba: Катчи-суахили

en: Cuvok
ba: Кувок

en: Cuyamecalco Mixtec
ba: Куямекалько миштек

en: Cuyonon
ba: Куёнон

en: Cwi Bwamu
ba: Цви бваму

en: Cypriot Arabic
ba: Кипр ғәрәп

en: Czech
ba: Чех

en: Czech Sign Language
ba: Чех ым-ишара теле

en: Côông
ba: Коонг

en: Da'a Kaili
ba: Да'а каили

en: Daai Chin
ba: Даай чин

en: Daakaka
ba: Даакака

en: Daantanai'
ba: Даантанаи

en: Daasanach
ba: Даасанач

en: Daatsʼíin
ba: Даатсиин

en: Daba
ba: Даба

en: Dabarre
ba: Дабарре

en: Dabe
ba: Дабе

en: Dacian
ba: Дак

en: Dadi Dadi
ba: Дади-Дади

en: Dadibi
ba: Дадиби

en: Dadiya
ba: Дадия

en: Daga
ba: Дага

en: Dagaare, Southern
ba: Дагааре, Көньяҡ

en: Dagaari Dioula
ba: Дагааре-диула

en: Dagara, Northern
ba: Дагара, Төньяҡ

en: Dagba
ba: Дагба

en: Dagbani
ba: Дагбани

en: Dagik
ba: Дагик

en: Dagoman
ba: Дагоман

en: Dahalik
ba: Дахалик

en: Dahalo
ba: Дахало

en: Daho-Doo
ba: Дахо-Доо

en: Dai
ba: Даи

en: Dai Zhuang
ba: Дай чжуан

en: Dair
ba: Даир

en: Daju, Dar Daju
ba: Даджу, Дар-даджу

en: Daju, Dar Fur
ba: Даджу, Дар-фур

en: Daju, Dar Sila
ba: Даджу, Дар-сила

en: Daka, Samba
ba: Дака, Самба

en: Dakka
ba: Дакка

en: Dakota
ba: Дакота

en: Dakpakha
ba: Дакпакха

en: Dalabon
ba: Далабон

en: Dalmatian
ba: Далматин

en: Daloa Bété
ba: Далоа бете

en: Dama
ba: Дама

en: Damakawa
ba: Дамакава

en: Damal
ba: Дамал

en: Damar, East
ba: Дамар, Көнсығыш

en: Damar, West
ba: Дамар, Көнбайыш

en: Dambi
ba: Дамби

en: Dameli
ba: Дамели

en: Dampelas
ba: Дампелас

en: Dan
ba: Дан

en: Danaru
ba: Данару

en: Danau
ba: Данау

en: Dandami Maria
ba: Дандами мариа

en: Dangaléat
ba: Дангалеат

en: Dangaura Tharu
ba: Дангаура тхару

en: Dani, Lower Grand Valley
ba: Дани, Түбәнге Гранд-Вэлли

en: Dani, Mid Grand Valley
ba: Дани, Урта Гранд-Вэлли

en: Dani, Upper Grand Valley
ba: Дани, Үрге Гранд-Вэлли

en: Dani, Western
ba: Дани, Көнбайыш

en: Danish
ba: Дан

en: Danish Sign Language
ba: Дат ым-ишара теле

en: Danish, Traveller
ba: Дания, сәйәхәтсе

en: Dano
ba: Дано

en: Danu
ba: Дану

en: Daonda
ba: Даонда

en: Dar Daju Daju
ba: Дар-даджу даджу

en: Dar Fur Daju
ba: Дар-фур даджу

en: Dar Sila Daju
ba: Дар-сила даджу

en: Darai
ba: Дараи

en: Dargwa
ba: Дарғын

en: Dari
ba: Дари

en: Dari, Zoroastrian
ba: Дари, Зәрдөшт

en: Darkinyung
ba: Даркиньюнг

en: Darlong
ba: Дарлонг

en: Darmiya
ba: Дармия

en: Daro-Matu Melanau
ba: Даро-Мату меланау

en: Dass
ba: Дасс

en: Datooga
ba: Датога

en: Daungwurrung
ba: Даунгуррунг

en: Daur
ba: Даур

en: Davawenyo
ba: Дававенйо

en: Dawawa
ba: Давава

en: Dawera-Daweloor
ba: Давера-Давелоор

en: Dawik Kui
ba: Давик куи

en: Dawro
ba: Давро

en: Day
ba: Дай

en: Dayak, Malayic
ba: Даяк, малай

en: Dayi
ba: Дайи

en: Dazaga
ba: Дазага

en: Deccan
ba: Деккан

en: Dedua
ba: Дедуа

en: Defaka
ba: Дефака

en: Defi Gbe
ba: Дефи гбе

en: Deg
ba: Дег

en: Degema
ba: Дегема

en: Degenan
ba: Дегенан

en: Degexit'an
ba: Дегексит'ан

en: Dehu
ba: Деху

en: Dehwari
ba: Дехвари

en: Dela-Oenale
ba: Дела-оэнале

en: Delaware
ba: Делавэр

en: Delaware, Pidgin
ba: Делавэр, Пиджин

en: Delo
ba: Дело

en: Dem
ba: Дем

en: Dema
ba: Дема

en: Demisa
ba: Демиса

en: Demta
ba: Демта

en: Dendi (Benin)
ba: Денди (Бенин)

en: Dendi (Central African Republic)
ba: Денди (Үҙәк Африка Республикаһы)

en: Dengese
ba: Денгесе

en: Dengka
ba: Денгка

en: Deno
ba: Дено

en: Denya
ba: Денья

en: Dení
ba: Дени

en: Deori
ba: Деори

en: Dera (Indonesia)
ba: Дера (Индонезия)

en: Dera (Nigeria)
ba: Дера (Нигерия)

en: Desano
ba: Десано

en: Desiya
ba: Десия

en: Dewas Rai
ba: Девас раи

en: Dewoin
ba: Девоин

en: Dezfuli
ba: Дизфули

en: Dghwede
ba: Дгхведе

en: Dhaiso
ba: Даисо

en: Dhalandji
ba: Даланджи

en: Dhangu-Djangu
ba: Дангу-Джангу

en: Dhanki
ba: Данки

en: Dhanwar (Nepal)
ba: Данвар (Непал)

en: Dhao
ba: Дао

en: Dharawal
ba: Дхаравал

en: Dhargari
ba: Даргари

en: Dharuk
ba: Дхарук

en: Dharumbal
ba: Дхарумбал

en: Dhatki
ba: Дхатки

en: Dhimal
ba: Димал

en: Dhodia
ba: Додиа

en: Dhofari Arabic
ba: Дофар ғәрәп

en: Dhudhuroa
ba: Дудуроа

en: Dhundari
ba: Дундари

en: Dhungaloo
ba: Дунгалу

en: Dhurga
ba: Дурга

en: Dhuwal
ba: Дувал

en: Dhuwaya
ba: Дувая

en: Dia
ba: Диа

en: Dibabawon Manobo
ba: Дибабавон манобо

en: Dibiyaso
ba: Дибиясо

en: Dibo
ba: Дибо

en: Dibole
ba: Диболе

en: Dicamay Agta
ba: Дикамай агта

en: Dida, Lakota
ba: Дида, Лакота

en: Dida, Yocoboué
ba: Дида, Йокобуэ

en: Didinga
ba: Дидинга

en: Dido
ba: Дидо

en: Dieri
ba: Диери

en: Digaro-Mishmi
ba: Дигаро-Мишми

en: Digo
ba: Диго

en: Dii
ba: Дии

en: Dijim-Bwilim
ba: Диджим-Бвилим

en: Dilling
ba: Диллинг

en: Dima
ba: Дима

en: Dimasa
ba: Димаса

en: Dimbong
ba: Димбонг

en: Dime
ba: Диме

en: Dimli (individual language)
ba: Димли

en: Ding
ba: Динг

en: Dinka
ba: Динка

en: Dinka, Northeastern
ba: Динка, Төньяҡ-көнсығыш

en: Dinka, Northwestern
ba: Динка, Төньяҡ-көнбайыш

en: Dinka, South Central
ba: Динка, Көньяҡ-үҙәк

en: Dinka, Southeastern
ba: Динка, Көньяҡ-көнсығыш

en: Dinka, Southwestern
ba: Динка, Көньяҡ-көнбайыш

en: Dirasha
ba: Дираша

en: Diri
ba: Дири

en: Diriku
ba: Дирику

en: Dirim
ba: Дирим

en: Disa
ba: Диса

en: Ditammari
ba: Дитаммари

en: Ditidaht
ba: Дитидахт

en: Diuwe
ba: Диуве

en: Diuxi-Tilantongo Mixtec
ba: Диухи-тилантонго миштек

en: Dixon Reef
ba: Диксон-Риф

en: Dizin
ba: Дизин

en: Djabugay
ba: Джабугай

en: Djabwurrung
ba: Джабвуррунг

en: Djadjawurrung
ba: Джаджавуррунг

en: Djambarrpuyngu
ba: Джамбаррпуингу

en: Djamindjung
ba: Джаминджунг

en: Djangun
ba: Джангун

en: Djawi
ba: Джави

en: Djeebbana
ba: Джеэббана

en: Djimini Senoufo
ba: Джимини сенуфо

en: Djinang
ba: Джинанг

en: Djinba
ba: Джинба

en: Djiwarli
ba: Дживарли

en: Dobel
ba: Добел

en: Dobu
ba: Добу

en: Doe
ba: Доэ

en: Doga
ba: Дога

en: Doghoro
ba: Догоро

en: Dogon, Ampari
ba: Догон, Ампари

en: Dogon, Ana Tinga
ba: Догон, Ана-тинга

en: Dogon, Bankan Tey
ba: Догон, Банкан-тей

en: Dogon, Ben Tey
ba: Догон, Бен-тей

en: Dogon, Bondum Dom
ba: Догон, Бондум-дом

en: Dogon, Bunoge
ba: Догон, Буноге

en: Dogon, Dogul Dom
ba: Догон, Догул-дом

en: Dogon, Donno So
ba: Догон, Донно-со

en: Dogon, Jamsay
ba: Догон, Джамсай

en: Dogon, Mombo
ba: Догон, Момбо

en: Dogon, Nanga Dama
ba: Догон, Нанга-Дама

en: Dogon, Tebul Ure
ba: Догон, Тебул-уре

en: Dogon, Tene Kan
ba: Догон, Тене-кан

en: Dogon, Tiranige Diga
ba: Догон, тираниге-дига

en: Dogon, Tommo So
ba: Догон, Томмо-со

en: Dogon, Tomo Kan
ba: Догон, Томо-кан

en: Dogon, Toro So
ba: Догон, Торо-со

en: Dogon, Toro Tegu
ba: Догон, Торо-тегу

en: Dogon, Yanda Dom
ba: Догон, Янда-дом

en: Dogoso
ba: Догосо

en: Dogosé
ba: Догосе

en: Dogri (individual language)
ba: Догри

en: Dogri (macrolanguage)
ba: Догри (макротел)

en: Dogul Dom Dogon
ba: Догул-дом догон

en: Doka
ba: Дока

en: Doko-Uyanga
ba: Доко-уянга

en: Dolgan
ba: Долган

en: Dolpo
ba: Долпо

en: Dom
ba: Дом

en: Domaaki
ba: Домааки

en: Domari
ba: Домари

en: Dombe
ba: Домбе

en: Dominican Sign Language
ba: Доминикан ым-ишара теле

en: Dompo
ba: Домпо

en: Domu
ba: Дому

en: Domung
ba: Домунг

en: Dondo
ba: Дондо

en: Dong
ba: Донг

en: Dong, Northern
ba: Донг, Төньяҡ

en: Dong, Southern
ba: Донг, Көньяҡ

en: Dongo
ba: Донго

en: Dongotono
ba: Донготоно

en: Dongshanba Lalo
ba: Дуншанба-лало

en: Dongxiang
ba: Дунсян

en: Donno So Dogon
ba: Донно-со догон

en: Doondo
ba: Доондо

en: Dori'o
ba: Дори'о

en: Doromu-Koki
ba: Дорому-Коки

en: Dorze
ba: Дорзе

en: Doso
ba: Досо

en: Dotyali
ba: Дотьяли

en: Doutai
ba: Доутаи

en: Doyayo
ba: Дояйо

en: Drents
ba: Дрентс

en: Drung
ba: Друнг

en: Duala
ba: Дуала

en: Duano
ba: Дуано

en: Duau
ba: Дуау

en: Dubli
ba: Дубли

en: Dubu
ba: Дубу

en: Dugun
ba: Дугун

en: Duguri
ba: Дугури

en: Dugwor
ba: Дугвор

en: Duhwa
ba: Духва

en: Duke
ba: Дьюк

en: Dulbu
ba: Дулбу

en: Duli-Gey
ba: Дули-Гей

en: Duma
ba: Дума

en: Dumagat, Remontado
ba: Думагат, Ремонтадо

en: Dumbea
ba: Думбеа

en: Dumi
ba: Думи

en: Dumpas
ba: Думпас

en: Dumun
ba: Думун

en: Duna
ba: Дуна

en: Dungan
ba: Дунған

en: Dungmali
ba: Дунгмали

en: Dungra Bhil
ba: Дунгра бхил

en: Dungu
ba: Дунгу

en: Dupaninan Agta
ba: Дупанинан агта

en: Dura
ba: Дура

en: Duri
ba: Дури

en: Duriankere
ba: Дурианкере

en: Duruma
ba: Дурума

en: Duruwa
ba: Дурува

en: Dusner
ba: Дуснер

en: Dusun Deyah
ba: Дусун-деях

en: Dusun Malang
ba: Дусун-маланг

en: Dusun Witu
ba: Дусун-виту

en: Dusun, Kadazan
ba: Дусун, Кадазан

en: Dusun, Sugut
ba: Дусун, Сугут

en: Dutch
ba: Голланд

en: Dutch Sign Language
ba: Голланд ым-ишара теле

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
ba: Голланд, Урта (яҡ. 1050-1350)

en: Dutch, Old
ba: Голланд, Боронғо

en: Dutton World Speedwords
ba: Даттон донъя тиҙ һүҙҙәре

en: Duungooma
ba: Дуунгоома

en: Duupa
ba: Дуупа

en: Duvle
ba: Дувле

en: Duwai
ba: Дувай

en: Duwet
ba: Дувет

en: Dũya
ba: Дунья

en: Dwang
ba: Дванг

en: Dyaberdyaber
ba: Дьябердьябер

en: Dyan
ba: Дьян

en: Dyangadi
ba: Дьянгади

en: Dyirbal
ba: Дьирбал

en: Dyugun
ba: Дьюгун

en: Dyula
ba: Дьюла

en: Dza
ba: Дза

en: Dzalakha
ba: Дзалакха

en: Dzando
ba: Дзандо

en: Dzao Min
ba: Дзао мин

en: Dzongkha
ba: Дзонг-кэ

en: Dzùùngoo
ba: Дзуунгоо

en: Dâw
ba: Дав

en: E
ba: Э

en: E'ma Buyang
ba: Э'ма-буянг

en: E'ñapa Woromaipu
ba: Эньяпа воромаипу

en: Early Tripuri
ba: Иртә трипури

en: East Ambae
ba: Көнсығыш амбаэ

en: East Berawan
ba: Көнсығыш бераван

en: East Damar
ba: Көнсығыш дамар

en: East Futuna
ba: Көнсығыш футуна

en: East Kewa
ba: Көнсығыш кева

en: East Limba
ba: Көнсығыш лимба

en: East Makian
ba: Көнсығыш макиан

en: East Masela
ba: Көнсығыш масела

en: East Nyala
ba: Көнсығыш ньяла

en: East Tarangan
ba: Көнсығыш таранган

en: East Yugur
ba: Көнсығыш югур

en: Eastern Abnaki
ba: Көнсығыш абнаки

en: Eastern Acipa
ba: Көнсығыш асипа

en: Eastern Apurímac Quechua
ba: Көнсығыш Апуримак кечуа

en: Eastern Arrernte
ba: Көнсығыш аррернте

en: Eastern Balochi
ba: Көнсығыш белудж

en: Eastern Bolivian Guaraní
ba: Көнсығыш боливия гуарани

en: Eastern Bontok
ba: Көнсығыш бонток

en: Eastern Bru
ba: Көнсығыш бру

en: Eastern Canadian Inuktitut
ba: Көнсығыш Канада инуктитут

en: Eastern Cham
ba: Көнсығыш тям

en: Eastern Durango Nahuatl
ba: Көнсығыш Дуранго науатль

en: Eastern Egyptian Bedawi Arabic
ba: Көнсығыш Мысыр бедави ғәрәп

en: Eastern Frisian
ba: Көнсығыш фриз

en: Eastern Gorkha Tamang
ba: Көнсығыш горкха таманг

en: Eastern Highland Chatino
ba: Көнсығыш таулы чатино

en: Eastern Highland Otomi
ba: Көнсығыш таулы отоми

en: Eastern Hongshuihe Zhuang
ba: Көнсығыш Хуншуйхэ чжуан

en: Eastern Huasteca Nahuatl
ba: Көнсығыш Уастека науатль

en: Eastern Huishui Hmong
ba: Көнсығыш Хуэйшуй хмонг

en: Eastern Karaboro
ba: Көнсығыш караборо

en: Eastern Katu
ba: Көнсығыш кату

en: Eastern Kayah
ba: Көнсығыш кая

en: Eastern Keres
ba: Көнсығыш керес

en: Eastern Khumi Chin
ba: Көнсығыш кхуми чин

en: Eastern Krahn
ba: Көнсығыш кран

en: Eastern Lalu
ba: Көнсығыш лалу

en: Eastern Lawa
ba: Көнсығыш лава

en: Eastern Magar
ba: Көнсығыш магар

en: Eastern Maninkakan
ba: Көнсығыш манинкакан

en: Eastern Mari
ba: Көнсығыш мари

en: Eastern Maroon Creole
ba: Көнсығыш марун креол

en: Eastern Meohang
ba: Көнсығыш меоханг

en: Eastern Minyag
ba: Көнсығыш миньяг

en: Eastern Mnong
ba: Көнсығыш мнонг

en: Eastern Muria
ba: Көнсығыш муриа

en: Eastern Ngad'a
ba: Көнсығыш нгад'а

en: Eastern Nisu
ba: Көнсығыш нису

en: Eastern Ojibwa
ba: Көнсығыш оджибве

en: Eastern Oromo
ba: Көнсығыш оромо

en: Eastern Parbate Kham
ba: Көнсығыш парбате кхам

en: Eastern Penan
ba: Көнсығыш пенан

en: Eastern Pomo
ba: Көнсығыш помо

en: Eastern Qiandong Miao
ba: Көнсығыш Цяньдун мяо

en: Eastern Subanen
ba: Көнсығыш субанен

en: Eastern Tamang
ba: Көнсығыш таманг

en: Eastern Tawbuid
ba: Көнсығыш таубуид

en: Eastern Xiangxi Miao
ba: Көнсығыш Сянси мяо

en: Eastern Xwla Gbe
ba: Көнсығыш хула гбе

en: Eastern Yiddish
ba: Көнсығыш идиш

en: Ebira
ba: Эбира

en: Eblan
ba: Эблан

en: Ebrié
ba: Эбрие

en: Ebughu
ba: Эбугху

en: Ecuadorian Sign Language
ba: Эквадор ым-ишара теле

en: Ede Cabe
ba: Эде Кабе

en: Ede Ica
ba: Эде-Ика

en: Ede Idaca
ba: Эде-Идака

en: Ede Ije
ba: Эде-Идже

en: Ede Nago, Kura
ba: Эде-Наго, Кура

en: Edera Awyu
ba: Эдера авью

en: Edolo
ba: Эдоло

en: Edomite
ba: Эдомит

en: Edopi
ba: Эдопи

en: Efai
ba: Эфаи

en: Efate, North
ba: Эфате, Төньяҡ

en: Efate, South
ba: Эфате, Көньяҡ

en: Efe
ba: Эфе

en: Efik
ba: Эфик

en: Efutop
ba: Эфутоп

en: Ega
ba: Эга

en: Eggon
ba: Эггон

en: Egypt Sign Language
ba: Мысыр ым-ишара теле

en: Egyptian (Ancient)
ba: Боронғо Мысыр

en: Egyptian Arabic
ba: Мысыр ғәрәп

en: Ehueun
ba: Эхуэун

en: Eipomek
ba: Эйпомек

en: Eitiep
ba: Эйтиеп

en: Ejagham
ba: Эджагхам

en: Ejamat
ba: Эджамат

en: Ekai Chin
ba: Экаи чин

en: Ekajuk
ba: Экаджук

en: Ekari
ba: Экари

en: Eki
ba: Эки

en: Ekit
ba: Экит

en: Ekpeye
ba: Экпейе

en: El Alto Zapotec
ba: Эль-Альто сапотек

en: El Hugeirat
ba: Эль-Хугейрат

en: El Molo
ba: Эль-Моло

en: El Nayar Cora
ba: Эль-Наяр кора

en: Elamite
ba: Элам

en: Eleme
ba: Элеме

en: Elepi
ba: Элепи

en: Elfdalian
ba: Эльфдаль

en: Elip
ba: Элип

en: Elkei
ba: Элкей

en: Elotepec Zapotec
ba: Элотепек сапотек

en: Eloyi
ba: Элойи

en: Elseng
ba: Элсенг

en: Elu
ba: Элу

en: Elymian
ba: Элим

en: Emae
ba: Эмаэ

en: Emai-Iuleha-Ora
ba: Эмаи-Иулеха-Ора

en: Eman
ba: Эман

en: Embaloh
ba: Эмбалох

en: Emberá, Northern
ba: Эмбера, Төньяҡ

en: Emberá-Baudó
ba: Эмбера-Баудо

en: Emberá-Catío
ba: Эмбера-Катио

en: Emberá-Chamí
ba: Эмбера-Чами

en: Emberá-Tadó
ba: Эмбера-тадо

en: Embu
ba: Эмбу

en: Emerillon
ba: Эмерильон

en: Emilian
ba: Эмилиан

en: Emplawas
ba: Эмплавас

en: Emumu
ba: Эмуму

en: En
ba: Эн

en: Enawené-Nawé
ba: Энавене-наве

en: Ende
ba: Энде

en: Enets, Forest
ba: Энец, Урман

en: Enets, Tundra
ba: Энец, Тундра

en: Enga
ba: Энга

en: Engdewu
ba: Энгдеву

en: Engenni
ba: Энгенни

en: Enggano
ba: Энггано

en: English
ba: Инглиз

en: English, Liberian
ba: Инглиз, Либерия

en: English, Middle (1100-1500)
ba: Инглиз, Урта (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
ba: Инглиз, Боронғо (яҡ. 450-1100)

en: Enlhet
ba: Энлхет

en: Enrekang
ba: Энреканг

en: Enu
ba: Эну

en: Enwan (Akwa Ibom State)
ba: Энван (Аква-Ибом штаты)

en: Enwan (Edo State)
ba: Энван (Эдо штаты)

en: Enxet
ba: Энхет

en: Enya
ba: Энья

en: Epena
ba: Эпена

en: Epi-Olmec
ba: Эпи-ольмек

en: Epie
ba: Эпие

en: Epigraphic Mayan
ba: Эпиграфик майя

en: Eravallan
ba: Эраваллан

en: Erave
ba: Эраве

en: Ere
ba: Эре

en: Eritai
ba: Эритаи

en: Erokwanas
ba: Эрокванас

en: Erre
ba: Эрре

en: Erromintxela
ba: Эрроминчела

en: Ersu
ba: Эрсу

en: Eruwa
ba: Эрува

en: Erzya
ba: Эрзя

en: Esan
ba: Эсан

en: Ese
ba: Эсе

en: Ese Ejja
ba: Эсе Эдджа

en: Eshtehardi
ba: Эштехарди

en: Esimbi
ba: Эсимби

en: Eskayan
ba: Эскаян

en: Esperanto
ba: Эсперанто

en: Esselen
ba: Эсселен

en: Estado de México Otomi
ba: Эстадо-де-Мехико отоми

en: Estonian
ba: Эстон

en: Estonian Sign Language
ba: Эстон ым-ишара теле

en: Estonian, Standard
ba: Эстон, Стандарт

en: Esuma
ba: Эсума

en: Etchemin
ba: Этчемин

en: Etebi
ba: Этеби

en: Eten
ba: Этен

en: Eteocretan
ba: Этеокрит

en: Eteocypriot
ba: Этеокипр

en: Ethiopian Sign Language
ba: Эфиопия ым-ишара теле

en: Etkywan
ba: Эткван

en: Eton (Cameroon)
ba: Этон (Камерун)

en: Eton (Vanuatu)
ba: Этон (Вануату)

en: Etruscan
ba: Этрус

en: Etulo
ba: Этуло

en: Evant
ba: Эвант

en: Even
ba: Эвен

en: Evenki
ba: Эвенк

en: Eviya
ba: Эвия

en: Ewage-Notu
ba: Эваге-Ноту

en: Ewe
ba: Эве

en: Ewondo
ba: Эвондо

en: Extremaduran
ba: Эстремадур

en: Eyak
ba: Эяк

en: Ezaa
ba: Эзаа

en: Fa d'Ambu
ba: Фа д'Амбу

en: Fagani
ba: Фагани

en: Faifi
ba: Фаифи

en: Faire Atta
ba: Файре атта

en: Faita
ba: Фаита

en: Faiwol
ba: Фаивол

en: Fala
ba: Фала

en: Falam Chin
ba: Фалам чин

en: Fali
ba: Фали

en: Fali, Baissa
ba: Фали, Баисса

en: Fali, North
ba: Фали, Төньяҡ

en: Fali, South
ba: Фали, Көньяҡ

en: Faliscan
ba: Фалиск

en: Fam
ba: Фам

en: Fanagalo
ba: Фанагало

en: Fanamaket
ba: Фанамакет

en: Fanbak
ba: Фанбак

en: Fang (Cameroon)
ba: Фанг (Камерун)

en: Fang (Equatorial Guinea)
ba: Фанг (Экваториаль Гвинея)

en: Fania
ba: Фания

en: Fanti
ba: Фанти

en: Far Western Muria
ba: Алыҫ көнбайыш муриа

en: Farefare
ba: Фарефаре

en: Faroese
ba: Фарер

en: Fars, Northwestern
ba: Фарс, Төньяҡ-көнбайыш

en: Fars, Southwestern
ba: Фарс, Көньяҡ-көнбайыш

en: Fas
ba: Фас

en: Fasu
ba: Фасу

en: Fataleka
ba: Фаталека

en: Fataluku
ba: Фаталуку

en: Fayu
ba: Фаю

en: Fe'fe'
ba: Фе'фе'

en: Fembe
ba: Фембе

en: Fernando Po Creole English
ba: Фернандо-По креол инглиз

en: Feroge
ba: Феродж

en: Fiji Hindi
ba: Фиджи һинд

en: Fijian
ba: Фиджи

en: Fijian, Western
ba: Фиджи, көнбайыш

en: Filipino
ba: Филиппин

en: Filomena Mata-Coahuitlán Totonac
ba: Филомена-Мата-Коауитлан тотонак

en: Finland-Swedish Sign Language
ba: Фин-швед ым-ишара теле

en: Finnish
ba: Фин

en: Finnish Sign Language
ba: Фин ым-ишара теле

en: Finnish, Kven
ba: Фин, Квен

en: Finnish, Tornedalen
ba: Фин, Торнедален

en: Finongan
ba: Финонган

en: Fipa
ba: Фипа

en: Firan
ba: Фиран

en: Fiwaga
ba: Фивага

en: Flaaitaal
ba: Флааитаал

en: Flinders Island
ba: Флиндерс утрауы

en: Foau
ba: Фоау

en: Foi
ba: Фои

en: Foia Foia
ba: Фоя-Фоя

en: Folopa
ba: Фолопа

en: Foma
ba: Фома

en: Fon
ba: Фон

en: Fongoro
ba: Фонгоро

en: Foodo
ba: Фоодо

en: Forak
ba: Форак

en: Fordata
ba: Фордата

en: Fore
ba: Форе

en: Forest Enets
ba: Урман энец

en: Fortsenal
ba: Фортсенал

en: Francisco León Zoque
ba: Франсиско-Леон соке

en: Frankish
ba: Франк

en: French
ba: Француз

en: French Sign Language
ba: Француз ым-ишара теле

en: French, Cajun
ba: Француз, Каджун

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
ba: Француз, Урта (яҡ. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
ba: Француз, Боронғо (842-яҡ. 1400)

en: Frisian, Eastern
ba: Фриз, Көнсығыш

en: Frisian, Northern
ba: Фриз, Төньяҡ

en: Frisian, Old
ba: Фриз, Боронғо

en: Frisian, Western
ba: Фриз, Көнбайыш

en: Friulian
ba: Фриул

en: Fulah
ba: Фулах

en: Fulfulde, Adamawa
ba: Фулфульде, Адамава

en: Fulfulde, Bagirmi
ba: Фулфульде, Багирми

en: Fulfulde, Borgu
ba: Фулфульде, Боргу

en: Fulfulde, Central-Eastern Niger
ba: Фулфульде, Үҙәк-көнсығыш Нигер

en: Fulfulde, Maasina
ba: Фулфульде, Маасина

en: Fulfulde, Nigerian
ba: Фулфульде, Нигерия

en: Fulfulde, Western Niger
ba: Фулфульде, Көнбайыш Нигер

en: Fuliiru
ba: Фулииру

en: Fulniô
ba: Фулнио

en: Fum
ba: Фум

en: Fungwa
ba: Фунгва

en: Fur
ba: Фур

en: Furu
ba: Фуру

en: Futuna, East
ba: Футуна, Көнсығыш

en: Futuna-Aniwa
ba: Футуна-Анива

en: Fuyug
ba: Фуюг

en: Fwe
ba: Фве

en: Fwâi
ba: Фваи

en: Fyam
ba: Фьям

en: Fyer
ba: Фьер

en: Ga
ba: Га

en: Ga'anda
ba: Га'анда

en: Ga'dang
ba: Га'данг

en: Gaa
ba: Гаа

en: Gaam
ba: Гаам

en: Gabi-Gabi
ba: Габи-Габи

en: Gabri
ba: Габри

en: Gabrielino-Fernandeño
ba: Габриэлино-фернанденьо

en: Gadaba, Bodo
ba: Гадаба, Бодо

en: Gadaba, Mudhili
ba: Гадаба, Мудили

en: Gadaba, Pottangi Ollar
ba: Гадаба, Поттанги оллар

en: Gadang
ba: Гаданг

en: Gaddang
ba: Гадданг

en: Gaddi
ba: Гадди

en: Gade
ba: Гаде

en: Gade Lohar
ba: Гаде лохар

en: Gadjerawang
ba: Гадьераванг

en: Gadsup
ba: Гадсуп

en: Gaelic, Hiberno-Scottish
ba: Гэл, Ибер-шотланд

en: Gaelic, Scottish
ba: Гэл, Шотланд

en: Gafat
ba: Гафат

en: Gagadu
ba: Гагаду

en: Gagauz
ba: Гагауз

en: Gagnoa Bété
ba: Ганьоа бете

en: Gagu
ba: Гагу

en: Gahri
ba: Гахри

en: Gaikundi
ba: Гаикунди

en: Gail
ba: Гаил

en: Gaina
ba: Гаина

en: Gal
ba: Гал

en: Galambu
ba: Галамбу

en: Galatian
ba: Галат

en: Galela
ba: Галела

en: Galeya
ba: Галея

en: Galibi Carib
ba: Галиби кариб

en: Galice
ba: Галис

en: Galician
ba: Галисий

en: Galindan
ba: Галинд

en: Gallurese Sardinian
ba: Галлур сардин

en: Galo
ba: Гало

en: Galolen
ba: Галолен

en: Gamale Kham
ba: Гамале кхам

en: Gambera
ba: Гамбера

en: Gambian Wolof
ba: Гамбия волофы

en: Gamilaraay
ba: Гамилараай

en: Gamit
ba: Гамит

en: Gamkonora
ba: Гамконора

en: Gamo
ba: Гамо

en: Gamo-Ningi
ba: Гамо-Нинги

en: Gan Chinese
ba: Гань ҡытай

en: Gana
ba: Гана

en: Ganang
ba: Гананг

en: Ganda
ba: Ганда

en: Gane
ba: Гане

en: Ganggalida
ba: Ганггалида

en: Ganglau
ba: Ганглау

en: Gangte
ba: Гангте

en: Gangulu
ba: Гангулу

en: Gants
ba: Ганц

en: Ganza
ba: Ганза

en: Ganzi
ba: Ганзи

en: Gao
ba: Гао

en: Gapapaiwa
ba: Гапапайва

en: Garasia, Adiwasi
ba: Гарасиа, Адиваси

en: Garasia, Rajput
ba: Гарасиа, Раджпут

en: Garhwali
ba: Гархвали

en: Garifuna
ba: Гарифуна

en: Garig-Ilgar
ba: Гариг-Илгар

en: Garingbal
ba: Гарингбал

en: Garlali
ba: Гарлали

en: Garo
ba: Гаро

en: Garre
ba: Гарре

en: Garrwa
ba: Гаррва

en: Garus
ba: Гарус

en: Garza
ba: Гарса

en: Gata'
ba: Гата

en: Gaulish, Cisalpine
ba: Галл, цизальпин

en: Gaulish, Transalpine
ba: Галл, трансальпин

en: Gavak
ba: Гавак

en: Gavar
ba: Гавар

en: Gavião Do Jiparaná
ba: Гавиао-ду-Жипарана

en: Gavião, Pará
ba: Гавиао, Пара

en: Gawar-Bati
ba: Гавар-Бати

en: Gawri
ba: Гаври

en: Gawwada
ba: Гаввада

en: Gayil
ba: Гайил

en: Gayo
ba: Гайо

en: Gazi
ba: Гази

en: Gaɓogbo
ba: Габогбо

en: Gbagyi
ba: Гбагьи

en: Gbanu
ba: Гбану

en: Gbanziri
ba: Гбанзири

en: Gbari
ba: Гбари

en: Gbaya (Central African Republic)
ba: Гбая (Үҙәк Африка Республикаһы)

en: Gbaya (Sudan)
ba: Гбая (Судан)

en: Gbaya, Northwest
ba: Гбая, Төньяҡ-көнбайыш

en: Gbaya, Southwest
ba: Гбая, Көньяҡ-көнбайыш

en: Gbaya-Bossangoa
ba: Гбая-Боссангоа

en: Gbaya-Bozoum
ba: Гбая-Бозум

en: Gbaya-Mbodomo
ba: Гбая-Мбодомо

en: Gbayi
ba: Гбайи

en: Gbe, Ayizo
ba: Гбе, Айизо

en: Gbe, Ci
ba: Гбе, Си

en: Gbe, Defi
ba: Гбе, Дефи

en: Gbe, Eastern Xwla
ba: Гбе, Көнсығыш хула

en: Gbe, Gbesi
ba: Гбе, Гбеси

en: Gbe, Kotafon
ba: Гбе, Котафон

en: Gbe, Maxi
ba: Гбе, Макси

en: Gbe, Saxwe
ba: Гбе, саксве

en: Gbe, Tofin
ba: Гбе, тофин

en: Gbe, Waci
ba: Гбе, вачи

en: Gbe, Weme
ba: Гбе, веме

en: Gbe, Western Xwla
ba: Гбе, көнбайыш хвла

en: Gbe, Xwela
ba: Гбе, хвела

en: Gbesi Gbe
ba: Гбеси гбе

en: Gbii
ba: Гбии

en: Gbin
ba: Гбин

en: Gbiri-Niragu
ba: Гбири-Нирагу

en: Gboloo Grebo
ba: Гболоо гребо

en: Ge
ba: Гэ

en: Geba Karen
ba: Геба карен

en: Gebe
ba: Гебе

en: Gedaged
ba: Гедагед

en: Gedeo
ba: Гедео

en: Geez
ba: Геэз

en: Geji
ba: Геджи

en: Geko Karen
ba: Геко карен

en: Gela
ba: Гела

en: Gelao, Green
ba: Гелао, Йәшел

en: Gelao, Red
ba: Гелао, Ҡыҙыл

en: Gelao, White
ba: Гелао, Аҡ

en: Geme
ba: Геме

en: Gen
ba: Ген

en: Gende
ba: Генде

en: Gengle
ba: Генгле

en: Georgian
ba: Грузин

en: Georgian, Old
ba: Грузин, Боронғо

en: Gepo
ba: Гепо

en: Gera
ba: Гера

en: Gerai
ba: Гераи

en: German
ba: Немец

en: German Sign Language
ba: Немец ым-ишара теле

en: German, Colonia Tovar
ba: Немец, Колониа-Товар

en: German, Hutterite
ba: Немец, Хуттер

en: German, Low
ba: Немец, Түбәнге

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
ba: Немец, Урта үрге (яҡ. 1050-1500)

en: German, Middle Low
ba: Немец, Урта түбәнге

en: German, Old High (ca. 750-1050)
ba: Немец, Боронғо үрге (яҡ. 750-1050)

en: German, Pennsylvania
ba: Немец, Пенсильвания

en: German, Swiss
ba: Немец, Швейцар

en: Geruma
ba: Герума

en: Geser-Gorom
ba: Гезер-Гором

en: Ghadamès
ba: Гадамес

en: Ghale, Northern
ba: Гхале, Төньяҡ

en: Ghale, Southern
ba: Гхале, Көньяҡ

en: Ghanaian Pidgin English
ba: Гана пиджин инглиз

en: Ghanaian Sign Language
ba: Гана ым-ишара теле

en: Ghandruk Sign Language
ba: Гандрук ым-ишара теле

en: Ghanongga
ba: Ганонгга

en: Ghari
ba: Гари

en: Ghayavi
ba: Гхаяви

en: Gheg Albanian
ba: Гег албан

en: Ghera
ba: Гера

en: Ghodoberi
ba: Годобери

en: Ghomara
ba: Гомара

en: Ghomálá'
ba: Гхомала

en: Ghotuo
ba: Гхотуо

en: Ghulfan
ba: Гульфан

en: Giangan
ba: Гианган

en: Gibanawa
ba: Гибанава

en: Gidar
ba: Гидар

en: Giiwo
ba: Гииво

en: Gikyode
ba: Гикьоде

en: Gilaki
ba: Гиләк

en: Gilbertese
ba: Кирибати

en: Gilima
ba: Гилима

en: Gilyak
ba: Нивх

en: Gimi (Eastern Highlands)
ba: Гими (Көнсығыш таулыҡ)

en: Gimi (West New Britain)
ba: Гими (Көнбайыш Яңы Британия)

en: Gimme
ba: Гимме

en: Gimnime
ba: Гимниме

en: Ginuman
ba: Гинуман

en: Ginyanga
ba: Гиньянга

en: Girawa
ba: Гирава

en: Girirra
ba: Гирирра

en: Giryama
ba: Гирьяма

en: Githabul
ba: Гитхабул

en: Gitonga
ba: Гитонгa

en: Gitua
ba: Гитуа

en: Gitxsan
ba: Гитксан

en: Giyug
ba: Гиюг

en: Giziga, North
ba: Гизига, Төньяҡ

en: Giziga, South
ba: Гизига, Көньяҡ

en: Gizrra
ba: Гизрра

en: Glaro-Twabo
ba: Гларо-Твабо

en: Glavda
ba: Главда

en: Glio-Oubi
ba: Глио-Оуби

en: Gnau
ba: Гнау

en: Goan Konkani
ba: Гоа конкани

en: Goaria
ba: Гоариа

en: Gobasi
ba: Гобаси

en: Gobu
ba: Гобу

en: Godié
ba: Годие

en: Godwari
ba: Годвари

en: Goemai
ba: Гоэмаи

en: Gofa
ba: Гофа

en: Gogo
ba: Гого

en: Gogodala
ba: Гогодала

en: Gokana
ba: Гокана

en: Gola
ba: Гола

en: Golin
ba: Голин

en: Golpa
ba: Голпа

en: Gondi
ba: Гонди

en: Gondi, Adilabad
ba: Гонди, Адилабад

en: Gondi, Aheri
ba: Гонди, Ахери

en: Gondi, Northern
ba: Гонди, Төньяҡ

en: Gone Dau
ba: Гоне-Дау

en: Gongduk
ba: Гонгдук

en: Gonja
ba: Гонджа

en: Goo
ba: Гоо

en: Goodenough, West
ba: Гуденаф, Көнбайыш

en: Gooniyandi
ba: Гуниянди

en: Gor
ba: Гор

en: Gorakor
ba: Горакор

en: Gorap
ba: Горап

en: Goreng
ba: Горенг

en: Gorontalo
ba: Горонтало

en: Gorovu
ba: Горову

en: Gorowa
ba: Горова

en: Gothic
ba: Гот

en: Goundo
ba: Гоундо

en: Gourmanchéma
ba: Гурманчема

en: Gowlan
ba: Говлан

en: Gowli
ba: Говли

en: Gowro
ba: Говро

en: Gozarkhani
ba: Гозархани

en: Grangali
ba: Грангали

en: Grass Koiari
ba: Үлән коиари

en: Great Andamanese, Mixed
ba: Ҙур андаман, Ҡатнаш

en: Grebo
ba: Гребо

en: Grebo, Barclayville
ba: Гребо, Барклайвилл

en: Grebo, Central
ba: Гребо, Үҙәк

en: Grebo, Gboloo
ba: Гребо, Гболоо

en: Grebo, Northern
ba: Гребо, Төньяҡ

en: Grebo, Southern
ba: Гребо, Көньяҡ

en: Greek Sign Language
ba: Грек ым-ишара теле

en: Greek, Ancient (to 1453)
ba: Грек, Боронғо (1453 тиклем)

en: Greek, Cappadocian
ba: Грек, Каппадокия

en: Greek, Modern (1453-)
ba: Грек, Хәҙерге (1453-)

en: Greek, Mycenaean
ba: Грек, Микен

en: Green Gelao
ba: Йәшел гелао

en: Grenadian Creole English
ba: Гренада креол инглиз

en: Gresi
ba: Греси

en: Groma
ba: Грома

en: Gronings
ba: Гронинген

en: Gros Ventre
ba: Гро-Вантр

en: Gua
ba: Гуа

en: Guadeloupean Creole French
ba: Гваделупа креол француз

en: Guahibo
ba: Гуахибо

en: Guajajára
ba: Гуаджаджара

en: Guajá
ba: Гуажа

en: Guambiano
ba: Гуамбиано

en: Guana (Brazil)
ba: Гуана (Бразилия)

en: Guana (Paraguay)
ba: Гуана (Парагвай)

en: Guanano
ba: Гуанано

en: Guanche
ba: Гуанчи

en: Guanyinqiao
ba: Гуаньиньцяо

en: Guarani
ba: Гуарани

en: Guaraní, Eastern Bolivian
ba: Гуарани, Көнсығыш боливия

en: Guaraní, Mbyá
ba: Гуарани, Мбья

en: Guaraní, Paraguayan
ba: Гуарани, Парагвай

en: Guaraní, Western Bolivian
ba: Гуарани, Көнбайыш боливия

en: Guarayu
ba: Гуараю

en: Guarequena
ba: Гуарекена

en: Guatemalan Sign Language
ba: Гватемала ым-ишара теле

en: Guató
ba: Гуато

en: Guayabero
ba: Гуаяберо

en: Gudang
ba: Гуданг

en: Gudanji
ba: Гуданжи

en: Gude
ba: Гуде

en: Gudu
ba: Гуду

en: Guduf-Gava
ba: Гудуф-Гава

en: Guerrero Amuzgo
ba: Герреро амусго

en: Guerrero Nahuatl
ba: Герреро науатль

en: Guevea De Humboldt Zapotec
ba: Гевеа-де-Гумбольдт сапотек

en: Gugadj
ba: Гугадж

en: Gugu Badhun
ba: Гугу-Бадун

en: Gugu Warra
ba: Гугу-варра

en: Gugubera
ba: Гугубера

en: Guhu-Samane
ba: Гуху-Самане

en: Guianese Creole French
ba: Гвиана креол француз

en: Guibei Zhuang
ba: Гуйбэй чжуан

en: Guiberoua Béte
ba: Гиберуа бете

en: Guibian Zhuang
ba: Гуйбянь чжуан

en: Guinea Kpelle
ba: Гвинея кпелле

en: Guinean Sign Language
ba: Гвинея ым-ишара теле

en: Guiqiong
ba: Гуйцюн

en: Gujarati
ba: Гуджарати

en: Gujari
ba: Гужари

en: Gula (Central African Republic)
ba: Гула (Үҙәк Африка Республикаһы)

en: Gula (Chad)
ba: Гула (Чад)

en: Gula Iro
ba: Гула-Иро

en: Gula'alaa
ba: Гула'алаа

en: Gulay
ba: Гулай

en: Gule
ba: Гуле

en: Gulf Arabic
ba: Залив ғәрәп

en: Gumalu
ba: Гумалу

en: Gumatj
ba: Гуматж

en: Gumawana
ba: Гумавана

en: Gumuz
ba: Гумуз

en: Gun
ba: Гун

en: Gundi
ba: Гунди

en: Gunditjmara
ba: Гундитжмара

en: Gundungurra
ba: Гундунгурра

en: Gungabula
ba: Гунгабула

en: Gungu
ba: Гунгу

en: Guntai
ba: Гунтаи

en: Gunwinggu
ba: Гунвинггу

en: Gunya
ba: Гунья

en: Gupa-Abawa
ba: Гупа-Абава

en: Gupapuyngu
ba: Гупапуингу

en: Guramalum
ba: Гурамалум

en: Gurani
ba: Гурани

en: Gurdjar
ba: Гурджар

en: Gureng Gureng
ba: Гуренг-Гуренг

en: Gurgula
ba: Гургула

en: Guriaso
ba: Гуриасо

en: Gurindji
ba: Гуринджи

en: Gurindji Kriol
ba: Гуринджи криол

en: Gurmana
ba: Гурмана

en: Guro
ba: Гуро

en: Gurr-goni
ba: Гурр-гони

en: Gurung
ba: Гурунг

en: Guruntum-Mbaaru
ba: Гурунтум-Мбаару

en: Gusii
ba: Гусии

en: Gusilay
ba: Гусилай

en: Guugu Yimidhirr
ba: Гуугу-Йимидирр

en: Guwa
ba: Гува

en: Guwamu
ba: Гуваму

en: Guya
ba: Гуя

en: Guyanese Creole English
ba: Гайана креол инглиз

en: Guyani
ba: Гуяни

en: Gvoko
ba: Гвоко

en: Gwa
ba: Гва

en: Gwahatike
ba: Гвахатике

en: Gwak
ba: Гвак

en: Gwamhi-Wuri
ba: Гвамхи-Вури

en: Gwandara
ba: Гвандара

en: Gweda
ba: Гведа

en: Gweno
ba: Гвено

en: Gwere
ba: Гвере

en: Gwichʼin
ba: Гвичин

en: Gyalsumdo
ba: Гьялсумдо

en: Gyele
ba: Гьеле

en: Gyem
ba: Гьем

en: Güilá Zapotec
ba: Гила сапотек

en: Gāndhārī
ba: Гандхари

en: Ha
ba: Ха

en: Habu
ba: Хабу

en: Hadiyya
ba: Хадийя

en: Hadothi
ba: Хадоти

en: Hadrami
ba: Хадрами

en: Hadrami Arabic
ba: Хадрами ғәрәп

en: Hadza
ba: Хадза

en: Haeke
ba: Хаеке

en: Hahon
ba: Хахон

en: Haida
ba: Хайда

en: Haida, Northern
ba: Хайда, Төньяҡ

en: Haida, Southern
ba: Хайда, Көньяҡ

en: Haigwai
ba: Хайгвай

en: Haiphong Sign Language
ba: Хайфон ым-ишара теле

en: Haisla
ba: Хаисла

en: Haitian
ba: Гаити

en: Haitian Vodoun Culture Language
ba: Гаити вуду мәҙәниәте теле

en: Haiǁom
ba: Хайǁом

en: Haji
ba: Хаджи

en: Hajong
ba: Хаджунг

en: Hakha Chin
ba: Хакха чин

en: Hakka Chinese
ba: Хакка ҡытай

en: Hakö
ba: Хако

en: Halang
ba: Халанг

en: Halang Doan
ba: Халанг-Доан

en: Halbi
ba: Халби

en: Halh Mongolian
ba: Халха-монгол

en: Halia
ba: Халиа

en: Halkomelem
ba: Халкомелем

en: Hamap
ba: Хамап

en: Hamba
ba: Хамба

en: Hamer-Banna
ba: Хамер-Банна

en: Hamtai
ba: Хамтаи

en: Hanga
ba: Ханга

en: Hanga Hundi
ba: Ханга-хунди

en: Hangaza
ba: Хангаза

en: Hani
ba: Хани

en: Hano
ba: Хано

en: Hanoi Sign Language
ba: Ханой ым-ишара теле

en: Hanunoo
ba: Хануну

en: Harami
ba: Харами

en: Harari
ba: Харари

en: Harijan Kinnauri
ba: Хариджан киннаури

en: Haroi
ba: Харои

en: Harsusi
ba: Харсуси

en: Haruai
ba: Харуаи

en: Haruku
ba: Харуку

en: Haryanvi
ba: Харьянви

en: Harzani
ba: Харзани

en: Hasha
ba: Хаша

en: Hassaniyya
ba: Хассания

en: Hatam
ba: Хатам

en: Hattic
ba: Хатт

en: Hausa
ba: Хауса

en: Hausa Sign Language
ba: Хауса ым-ишара теле

en: Havasupai-Walapai-Yavapai
ba: Хавасупай-валапай-явапай

en: Haveke
ba: Хавеке

en: Havu
ba: Хаву

en: Hawai'i Creole English
ba: Гавай креол инглиз

en: Hawai'i Sign Language (HSL)
ba: Гавай ым-ишара теле (HSL)

en: Hawaiian
ba: Гавай

en: Haya
ba: Хая

en: Hazaragi
ba: Хазараги

en: Hdi
ba: Хди

en: Hebrew
ba: Йәһүд

en: Hebrew, Ancient
ba: Йәһүд, Боронғо

en: Hehe
ba: Хехе

en: Heiban
ba: Хейбан

en: Heiltsuk
ba: Хеилцук

en: Helong
ba: Хелонг

en: Hema
ba: Хема

en: Hemba
ba: Хемба

en: Herdé
ba: Херде

en: Herero
ba: Гереро

en: Hermit
ba: Хермит

en: Hernican
ba: Герник

en: Hewa
ba: Хева

en: Heyo
ba: Хейо

en: Hiberno-Scottish Gaelic
ba: Ибер-шотланд гэл

en: Hibito
ba: Хибито

en: Hidatsa
ba: Хидатса

en: Hieroglyphic Luwian
ba: Иероглифик луви

en: Higaonon
ba: Хигаонон

en: Highland Konjo
ba: Таулы конджо

en: Highland Oaxaca Chontal
ba: Таулы Оахака чонталь

en: Highland Popoluca
ba: Таулы пополока

en: Highland Puebla Nahuatl
ba: Таулы Пуэбла науатль

en: Highland Totonac
ba: Таулы тотонак

en: Hijazi Arabic
ba: Хижаз ғәрәп

en: Hijuk
ba: Хиджук

en: Hiligaynon
ba: Хилигайнон

en: Himarimã
ba: Химарима

en: Hindi
ba: Һинд

en: Hindi, Fiji
ba: Һинд, Фиджи

en: Hindko, Northern
ba: Хиндко, Төньяҡ

en: Hindko, Southern
ba: Хиндко, Көньяҡ

en: Hinduri
ba: Хиндури

en: Hindustani, Caribbean
ba: Хиндустани, Кариб

en: Hinukh
ba: Гинух

en: Hiri Motu
ba: Хири-моту

en: Hittite
ba: Хетт

en: Hittite, Middle
ba: Хетт, Урта

en: Hittite, Neo-
ba: Хетт, Нео-

en: Hittite, Old
ba: Хетт, Боронғо

en: Hitu
ba: Хиту

en: Hiw
ba: Хив

en: Hixkaryána
ba: Хишкарьяна

en: Hlai
ba: Хлаи

en: Hlepho Phowa
ba: Хлепхо-пхова

en: Hlersu
ba: Хлерсу

en: Hmar
ba: Хмар

en: Hmong
ba: Хмонг

en: Hmong Daw
ba: Хмонг-Дав

en: Hmong Don
ba: Хмонг-Дон

en: Hmong Dô
ba: Хмонг-До

en: Hmong Njua
ba: Хмонг-Нжуа

en: Hmong Shua
ba: Хмонг-Шуа

en: Hmong, Central Huishui
ba: Хмонг, Үҙәк Хуэйшуй

en: Hmong, Central Mashan
ba: Хмонг, Үҙәк Машань

en: Hmong, Eastern Huishui
ba: Хмонг, Көнсығыш Хуэйшуй

en: Hmong, Luopohe
ba: Хмонг, Луопохе

en: Hmong, Northern Guiyang
ba: Хмонг, Төньяҡ Гуйян

en: Hmong, Northern Huishui
ba: Хмонг, Төньяҡ Хуэйшуй

en: Hmong, Northern Mashan
ba: Хмонг, Төньяҡ Машань

en: Hmong, Southern Guiyang
ba: Хмонг, Көньяҡ Гуйян

en: Hmong, Southern Mashan
ba: Хмонг, Көньяҡ Машань

en: Hmong, Southwestern Guiyang
ba: Хмонг, Көньяҡ-көнбайыш Гуйян

en: Hmong, Southwestern Huishui
ba: Хмонг, Көньяҡ-көнбайыш Хуэйшуй

en: Hmong, Western Mashan
ba: Хмонг, Көнбайыш Машань

en: Hmwaveke
ba: Хмвавеке

en: Ho
ba: Хо

en: Ho Chi Minh City Sign Language
ba: Хошимин ым-ишара теле

en: Ho-Chunk
ba: Хо-чанк

en: Hoava
ba: Хоава

en: Hobyót
ba: Хобьёт

en: Hoia Hoia
ba: Хоя-Хоя

en: Holikachuk
ba: Холикачук

en: Holiya
ba: Холия

en: Holma
ba: Холма

en: Holoholo
ba: Холохоло

en: Holu
ba: Холу

en: Homa
ba: Хома

en: Honduras Sign Language
ba: Гондурас ым-ишара теле

en: Hong Kong Sign Language
ba: Гонконг ым-ишара теле

en: Honi
ba: Хони

en: Hopi
ba: Хопи

en: Horned Miao
ba: Мөгөҙлө мяо

en: Horo
ba: Хоро

en: Horom
ba: Хором

en: Horpa
ba: Хорпа

en: Hote
ba: Хоте

en: Hoti
ba: Хоти

en: Hovongan
ba: Ховонган

en: Hoyahoya
ba: Хояхоя

en: Hozo
ba: Хозо

en: Hpon
ba: Хпон

en: Hrangkhol
ba: Хрангкхол

en: Hre
ba: Хре

en: Hruso
ba: Хрусо

en: Hu
ba: Ху

en: Huachipaeri
ba: Уачипаери

en: Huallaga Huánuco Quechua
ba: Уальяга-Уануко кечуа

en: Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco Quechua
ba: Уамалиес-Дос-де-Майо-Уануко кечуа

en: Huambisa
ba: Уамбиса

en: Huarijio
ba: Уарихио

en: Huastec
ba: Уастек

en: Huaulu
ba: Хуаулу

en: Huautla Mazatec
ba: Уаутла масатек

en: Huave, San Dionisio Del Mar
ba: Уаве, Сан-Дионисио-дель-Мар

en: Huave, San Francisco Del Mar
ba: Уаве, Сан-Франсиско-дель-Мар

en: Huave, San Mateo Del Mar
ba: Уаве, Сан-Матео-дель-Мар

en: Huave, Santa María Del Mar
ba: Уаве, Санта-Мария-дель-Мар

en: Huaxcaleca Nahuatl
ba: Уашкалека науатль

en: Huaylas Ancash Quechua
ba: Уайлас-Анкаш кечуа

en: Huaylla Wanca Quechua
ba: Уайлья-Уанка кечуа

en: Huba
ba: Хуба

en: Huehuetla Tepehua
ba: Уэуэтла тепеуа

en: Huichol
ba: Уичоль

en: Huilliche
ba: Уильиче

en: Huitepec Mixtec
ba: Уитепек миштек

en: Huitoto, Minica
ba: Уитото, Миника

en: Huitoto, Murui
ba: Уитото, Муруи

en: Huitoto, Nüpode
ba: Уитото, Нюподе

en: Huizhou Chinese
ba: Хойчжоу ҡытай

en: Hukumina
ba: Хукумина

en: Hula
ba: Хула

en: Hulaulá
ba: Хулаула

en: Huli
ba: Хули

en: Hulung
ba: Хулунг

en: Humburi Senni Songhay
ba: Хумбури-Сенни сонгай

en: Humene
ba: Хумене

en: Humla
ba: Хумла

en: Hunde
ba: Хунде

en: Hung
ba: Хунг

en: Hungana
ba: Хунгана

en: Hungarian
ba: Венгр

en: Hungarian Sign Language
ba: Венгр ым-ишара теле

en: Hungarian, Old
ba: Венгр, Боронғо

en: Hungu
ba: Хунгу

en: Hunjara-Kaina Ke
ba: Хунджара-Каина Ке

en: Hunnic
ba: Һун

en: Hunsrik
ba: Хунсрик

en: Hunzib
ba: Гунзиб

en: Hupa
ba: Хупа

en: Hupdë
ba: Хупдэ

en: Hupla
ba: Хупла

en: Hurrian
ba: Хуррит

en: Hutterite German
ba: Хуттер немец

en: Hwana
ba: Хвана

en: Hya
ba: Хья

en: Hyam
ba: Хьям

en: Hyolmo
ba: Хьёлмо

en: Hértevin
ba: Хертевин

en: Hõne
ba: Хёне

en: I-Wak
ba: И-Вак

en: Iaai
ba: Иааи

en: Iamalele
ba: Ямалеле

en: Iatmul
ba: Иатмул

en: Iau
ba: Яу

en: Ibali Teke
ba: Ибали-теке

en: Ibaloi
ba: Ибалои

en: Iban
ba: Ибан

en: Ibanag
ba: Ибанаг

en: Ibani
ba: Ибани

en: Ibatan
ba: Ибатан

en: Iberian
ba: Ибер

en: Ibibio
ba: Ибибио

en: Ibino
ba: Ибино

en: Ibu
ba: Ибу

en: Ibuoro
ba: Ибуоро

en: Icelandic
ba: Исланд

en: Icelandic Sign Language
ba: Исланд ым-ишара теле

en: Iceve-Maci
ba: Ичеве-Мачи

en: Ida'an
ba: Ида'ан

en: Idakho-Isukha-Tiriki
ba: Идахо-Исуха-Тирики

en: Idaté
ba: Идате

en: Idere
ba: Идере

en: Idesa
ba: Идеса

en: Idi
ba: Иди

en: Ido
ba: Идо

en: Idoma
ba: Идома

en: Idon
ba: Идон

en: Idu-Mishmi
ba: Иду-Мишми

en: Iduna
ba: Идуна

en: Ifo
ba: Ифо

en: Ifugao, Amganad
ba: Ифугао, Амганад

en: Ifugao, Batad
ba: Ифугао, Батад

en: Ifugao, Mayoyao
ba: Ифугао, Майояо

en: Ifugao, Tuwali
ba: Ифугао, Тували

en: Ifè
ba: Ифе

en: Igala
ba: Игала

en: Igana
ba: Игана

en: Igbo
ba: Игбо

en: Igede
ba: Игеде

en: Ignaciano
ba: Игнасиано

en: Igo
ba: Иго

en: Iguta
ba: Игута

en: Igwe
ba: Игве

en: Iha
ba: Иха

en: Iha Based Pidgin
ba: Иха пиджины

en: Ihievbe
ba: Ихиевбе

en: Ijo, Southeast
ba: Иджо, Көньяҡ-көнсығыш

en: Ik
ba: Ик

en: Ika
ba: Ика

en: Ikaranggal
ba: Икаранггал

en: Ikizu
ba: Икизу

en: Iko
ba: Ико

en: Ikobi
ba: Икоби

en: Ikoma-Nata-Isenye
ba: Икома-Ната-Исенье

en: Ikpeng
ba: Икпенг

en: Ikpeshi
ba: Икпеши

en: Ikposo
ba: Икпосо

en: Iku-Gora-Ankwa
ba: Ику-Гора-Анква

en: Ikulu
ba: Икулу

en: Ikwere
ba: Иквере

en: Ikwo
ba: Икво

en: Ila
ba: Ила

en: Ile Ape
ba: Иле-Апе

en: Ili Turki
ba: Или төрки

en: Ili'uun
ba: Или'уун

en: Ilianen Manobo
ba: Илианен манобо

en: Illyrian
ba: Иллирий

en: Iloko
ba: Илоко

en: Ilongot
ba: Илонгот

en: Ilue
ba: Илуэ

en: Ilwana
ba: Илвана

en: Imbabura Highland Quichua
ba: Имбабура таулы кичуа

en: Imbongu
ba: Имбонгу

en: Imonda
ba: Имонда

en: Imotong
ba: Имотонг

en: Imroing
ba: Имроинг

en: Inabaknon
ba: Инабакнон

en: Inapang
ba: Инапанг

en: Inari Sami
ba: Инари-саам

en: Indian Sign Language
ba: Һинд ым-ишара теле

en: Indo-Portuguese
ba: Һинд-португал

en: Indonesian
ba: Индонезия

en: Indonesian Bajau
ba: Индонезия баджау

en: Indonesian Sign Language
ba: Индонезия ым-ишара теле

en: Indonesian, Peranakan
ba: Индонезия, пераканан

en: Indri
ba: Индри

en: Indus Kohistani
ba: Инд кохистани

en: Indus Valley Language
ba: Һинд үҙәне теле

en: Inebu One
ba: Инебу уан

en: Ineseño
ba: Инесеньо

en: Inga
ba: Инга

en: Inga, Jungle
ba: Инга, Джунгли

en: Ingrian
ba: Ижор

en: Ingush
ba: Ингуш

en: Inlaod Itneg
ba: Инлаод итнег

en: Innu
ba: Инну

en: Inoke-Yate
ba: Иноке-Яте

en: Inonhan
ba: Инонхан

en: Inor
ba: Инор

en: Inpui Naga
ba: Инпуи нага

en: Interglossa
ba: Интерглосса

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ba: Интерлингва (Халыҡ-ара ярҙамсы тел ассоциацияһы)

en: Interlingue
ba: Интерлингве

en: International Sign
ba: Халыҡ-ара ым-ишара

en: Intha
ba: Интха

en: Inuinnaqtun
ba: Инуиннактун

en: Inuit Sign Language
ba: Инуит ым-ишара теле

en: Inuktitut
ba: Инуктитут

en: Inuktitut, Eastern Canadian
ba: Инуктитут, Көнсығыш Канада

en: Inupiaq
ba: Инупиак

en: Inupiatun, North Alaskan
ba: Инупиатун, Төньяҡ Аляска

en: Inupiatun, Northwest Alaska
ba: Инупиатун, Төньяҡ-көнбайыш Аляска

en: Iowa-Oto
ba: Айова-Ото

en: Ipalapa Amuzgo
ba: Ипалапа амусго

en: Ipiko
ba: Ипико

en: Ipili
ba: Ипили

en: Ipulo
ba: Ипуло

en: Iquito
ba: Икито

en: Ir
ba: Ир

en: Iranian Persian
ba: Иран фарсыһы

en: Iranian Sign Language
ba: Иран ым-ишара теле

en: Iranun (Malaysia)
ba: Иранун (Малайзия)

en: Iranun (Philippines)
ba: Иранун (Филиппин)

en: Iraqw
ba: Ираку

en: Irarutu
ba: Ираруту

en: Iraya
ba: Ирая

en: Iresim
ba: Иресим

en: Irish
ba: Ирланд

en: Irish Sign Language
ba: Ирланд ым-ишара теле

en: Irish, Middle (900-1200)
ba: Ирланд, Урта (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
ba: Ирланд, боронғо (900 йылға тиклем)

en: Irish, Primitive
ba: Ирланд, боронғо

en: Irula
ba: Ирула

en: Irántxe
ba: Иранче

en: Isabi
ba: Исаби

en: Isanzu
ba: Исанзу

en: Isarog Agta
ba: Исарог агта

en: Isconahua
ba: Исконахуа

en: Isebe
ba: Исебе

en: Isekiri
ba: Исекири

en: Ishkashimi
ba: Ишкашим

en: Isinai
ba: Исинай

en: Isirawa
ba: Исирава

en: Island Carib
ba: Утрау кариб

en: Islander Creole English
ba: Утрау креол инглиз

en: Isnag
ba: Иснаг

en: Isoko
ba: Исоко

en: Israeli Sign Language
ba: Израиль ым-ишара теле

en: Isthmus Mixe
ba: Муйын михе

en: Isthmus Zapotec
ba: Муйын сапотек

en: Isthmus-Cosoleacaque Nahuatl
ba: Муйын-Косолеакаке науатль

en: Isthmus-Mecayapan Nahuatl
ba: Муйын-Мекаяпан науатль

en: Isthmus-Pajapan Nahuatl
ba: Муйын-Пахапан науатль

en: Istriot
ba: Истриот

en: Istro Romanian
ba: Истро-румын

en: Isu (Fako Division)
ba: Ису (Фако дивизионы)

en: Isu (Menchum Division)
ba: Ису (Менчум дивизионы)

en: Italian
ba: Итальян

en: Italian Sign Language
ba: Итальян ым-ишара теле

en: Itawit
ba: Итавит

en: Itelmen
ba: Ительмен

en: Itene
ba: Итене

en: Iteri
ba: Итери

en: Itik
ba: Итик

en: Itneg, Banao
ba: Итнег, Банао

en: Itneg, Binongan
ba: Итнег, Бинонган

en: Itneg, Inlaod
ba: Итнег, Инлаод

en: Itneg, Maeng
ba: Итнег, Маенг

en: Itneg, Masadiit
ba: Итнег, масадиит

en: Itneg, Moyadan
ba: Итнег, Моядан

en: Ito
ba: Ито

en: Itonama
ba: Итонама

en: Itu Mbon Uzo
ba: Иту-Мбон-Узо

en: Itundujia Mixtec
ba: Итундухиа миштек

en: Itzá
ba: Ица

en: Iu Mien
ba: Иу-миен

en: Ivatan
ba: Иватан

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
ba: Ивбие Норт-Окпела-Архе

en: Iwaidja
ba: Ивайдья

en: Iwal
ba: Ивал

en: Iwam
ba: Ивам

en: Iwam, Sepik
ba: Ивам, Сепик

en: Iwur
ba: Ивур

en: Ixcatec
ba: Ишкатек

en: Ixcatlán Mazatec
ba: Ишкатлан масатек

en: Ixil
ba: Ишиль

en: Ixtayutla Mixtec
ba: Икстаютла миштек

en: Ixtenco Otomi
ba: Иштенко отоми

en: Iyayu
ba: Ияю

en: Iyive
ba: Ийиве

en: Iyo
ba: Ийо

en: Iyo'wujwa Chorote
ba: Ийовуджва чороте

en: Iyojwa'ja Chorote
ba: Ийоджва'джа чороте

en: Izere
ba: Изере

en: Izii
ba: Изии

en: Izon
ba: Изон

en: Izora
ba: Изора

en: Iñapari
ba: Иньяпари

en: Jabutí
ba: Джабути

en: Jad
ba: Джад

en: Jadgali
ba: Джадгали

en: Jah Hut
ba: Джах-Хут

en: Jahanka
ba: Джаханка

en: Jair Awyu
ba: Джаир авью

en: Jaitmatang
ba: Джаитматанг

en: Jakati
ba: Джакати

en: Jakattoe
ba: Джакаттоэ

en: Jakun
ba: Джакун

en: Jalapa De Díaz Mazatec
ba: Халапа-де-Диас масатек

en: Jalkunan
ba: Джалкунан

en: Jamaican Country Sign Language
ba: Ямайка ауыл ым-ишара теле

en: Jamaican Creole English
ba: Ямайка креол инглиз

en: Jamaican Sign Language
ba: Ямайка ым-ишара теле

en: Jamamadí
ba: Джамамади

en: Jambi Malay
ba: Джамби малай

en: Jamiltepec Mixtec
ba: Хамильтепек миштек

en: Jamsay Dogon
ba: Джамсай догон

en: Jandai
ba: Джандаи

en: Jandavra
ba: Джандавра

en: Jangkang
ba: Джангканг

en: Jangshung
ba: Джангшунг

en: Janji
ba: Джанджи

en: Japanese
ba: Япон

en: Japanese Sign Language
ba: Япон ым-ишара теле

en: Japanese, Old
ba: Япон, Боронғо

en: Japrería
ba: Хапрериа

en: Jaqaru
ba: Хакару

en: Jara
ba: Джара

en: Jarai
ba: Джарай

en: Jarawa (India)
ba: Джарава (Һиндостан)

en: Jaru
ba: Джару

en: Jauja Wanca Quechua
ba: Хауха-Уанка кечуа

en: Jaunsari
ba: Джаунсари

en: Javanese
ba: Ява

en: Javanese, Caribbean
ba: Ява, Кариб

en: Javanese, New Caledonian
ba: Ява, Яңы Каледония

en: Javindo
ba: Явиндо

en: Jawe
ba: Джаве

en: Jawoyn
ba: Джавоин

en: Jaya
ba: Джая

en: Jebero
ba: Хеберо

en: Jeh
ba: Джех

en: Jehai
ba: Джехаи

en: Jejara Naga
ba: Джеджара нага

en: Jejueo
ba: Чеджу

en: Jemez
ba: Хемез

en: Jenaama Bozo
ba: Дженаама бозо

en: Jennu Kurumba
ba: Дженну-курумба

en: Jere
ba: Джере

en: Jeri Kuo
ba: Джери-Куо

en: Jerung
ba: Джерунг

en: Jewish Babylonian Aramaic (ca. 200-1200 CE)
ba: Йәһүд вавилон арамейы (яҡ. б.э. 200-1200 йй.)

en: Jewish Palestinian Aramaic
ba: Йәһүд фәләстин арамей

en: Jhankot Sign Language
ba: Джханкот ым-ишара теле

en: Jiamao
ba: Джиамао

en: Jiarong
ba: Гьяронг

en: Jiba
ba: Джиба

en: Jibu
ba: Джибу

en: Jicarilla Apache
ba: Хикарилья апаче

en: Jiiddu
ba: Джиидду

en: Jilbe
ba: Джилбе

en: Jilim
ba: Джилим

en: Jimi (Cameroon)
ba: Джими (Камерун)

en: Jimi (Nigeria)
ba: Джими (Нигерия)

en: Jina
ba: Джина

en: Jingulu
ba: Джингулу

en: Jinuo, Buyuan
ba: Джинуо, Буюань

en: Jinuo, Youle
ba: Джинуо, Йоуле

en: Jinyu Chinese
ba: Цзинью ҡытай

en: Jiongnai Bunu
ba: Йионгнай буну

en: Jirel
ba: Джирел

en: Jiru
ba: Джиру

en: Jita
ba: Джита

en: Jju
ba: Джжу

en: Joba
ba: Джоба

en: Jofotek-Bromnya
ba: Джофотек-Бромнья

en: Jogi
ba: Джоги

en: Jola-Fonyi
ba: Джола-Фоньи

en: Jola-Kasa
ba: Джола-Каса

en: Jonkor Bourmataguil
ba: Джонкор-Бурматагуил

en: Jordanian Sign Language
ba: Иордания ым-ишара теле

en: Jorá
ba: Хора

en: Jowulu
ba: Джовулу

en: Ju
ba: Джу

en: Juang
ba: Джуанг

en: Judeo-Arabic
ba: Йәһүд-ғәрәп

en: Judeo-Berber
ba: Йәһүд-бербер

en: Judeo-Georgian
ba: Йәһүд-грузин

en: Judeo-Iraqi Arabic
ba: Йәһүд-ираҡ ғәрәп

en: Judeo-Italian
ba: Йәһүд-итальян

en: Judeo-Moroccan Arabic
ba: Йәһүд-марокко ғәрәп

en: Judeo-Persian
ba: Йәһүд-фарсы

en: Judeo-Tat
ba: Йәһүд-тат

en: Judeo-Tripolitanian Arabic
ba: Йәһүд-Триполи ғәрәп

en: Judeo-Yemeni Arabic
ba: Йәһүд-йәмән ғәрәп

en: Jukun Takum
ba: Джукун-Такум

en: Jumjum
ba: Джумджум

en: Jumla Sign Language
ba: Джумла ым-ишара теле

en: Jumli
ba: Джумли

en: Jungle Inga
ba: Джунгли инга

en: Juquila Mixe
ba: Хукила михе

en: Jur Modo
ba: Джур модо

en: Juray
ba: Джурай

en: Jurchen
ba: Чжурчжэнь

en: Jurúna
ba: Журуна

en: Jutish
ba: Ют

en: Juwal
ba: Джувал

en: Juxtlahuaca Mixtec
ba: Хустлауака миштек

en: Juǀʼhoan
ba: Джуцъоан

en: Jwira-Pepesa
ba: Джвира-Пепеса

en: Jèrriais
ba: Джерри

en: Júma
ba: Жума

en: K'iche'
ba: Киче

en: Kaamba
ba: Каамба

en: Kaan
ba: Каан

en: Kaang Chin
ba: Каанг чин

en: Kaansa
ba: Каанса

en: Kaba
ba: Каба

en: Kabalai
ba: Кабалаи

en: Kabardian
ba: Ҡабарҙы

en: Kabatei
ba: Кабатеи

en: Kabiyè
ba: Кабие

en: Kabola
ba: Кабола

en: Kabore One
ba: Каборе уан

en: Kabras
ba: Кабрас

en: Kaburi
ba: Кабури

en: Kabutra
ba: Кабутра

en: Kabuverdianu
ba: Кабувердьяну

en: Kabwa
ba: Кабва

en: Kabwari
ba: Кабвари

en: Kabyle
ba: Кабил

en: Kachama-Ganjule
ba: Качама-Ганджуле

en: Kachari
ba: Качари

en: Kachhi
ba: Качхи

en: Kachi Koli
ba: Качи коли

en: Kachin
ba: Качин

en: Kachok
ba: Качок

en: Kacipo-Bale Suri
ba: Качипо-Бале сури

en: Kadai
ba: Кадаи

en: Kadar
ba: Кадар

en: Kadaru
ba: Кадару

en: Kadazan Dusun
ba: Кадазан-дусун

en: Kadazan, Klias River
ba: Кадазан, Клиас йылғаһы

en: Kadazan, Labuk-Kinabatangan
ba: Кадазан, Лабук-Кинабатанган

en: Kadiwéu
ba: Кадивеу

en: Kadu
ba: Каду

en: Kadung
ba: Кадунг

en: Kaduo
ba: Кадуо

en: Kaeku
ba: Каеку

en: Kaera
ba: Каэра

en: Kafa
ba: Кафа

en: Kafoa
ba: Кафоа

en: Kagan Kalagan
ba: Каган калаган

en: Kagate
ba: Кагате

en: Kagayanen
ba: Кагаянен

en: Kagoma
ba: Кагома

en: Kagoro
ba: Кагоро

en: Kagulu
ba: Кагулу

en: Kahe
ba: Кахе

en: Kahua
ba: Кахуа

en: Kaian
ba: Каиан

en: Kaibobo
ba: Каибобо

en: Kaidipang
ba: Каидипанг

en: Kaiep
ba: Каиеп

en: Kaikadi
ba: Каикади

en: Kaikavian Literary Language
ba: Кайкав әҙәби

en: Kaike
ba: Каике

en: Kaili, Da'a
ba: Каили, Да'а

en: Kaili, Ledo
ba: Каили, Ледо

en: Kaili, Unde
ba: Каили, унде

en: Kaimbulawa
ba: Каимбулава

en: Kaimbé
ba: Каимбе

en: Kaingang
ba: Каинганг

en: Kaingáng, São Paulo
ba: Кайнганг, Сан-Паулу

en: Kairak
ba: Каирак

en: Kairiru
ba: Каириру

en: Kairui-Midiki
ba: Каируи-Мидики

en: Kais
ba: Каис

en: Kaitag
ba: Кайтаг

en: Kaivi
ba: Каиви

en: Kaiwá
ba: Кайва

en: Kaiy
ba: Каий

en: Kajakse
ba: Каджаксе

en: Kajali
ba: Каджали

en: Kajaman
ba: Каджаман

en: Kakabai
ba: Какабаи

en: Kakabe
ba: Какабе

en: Kakanda
ba: Каканда

en: Kaki Ae
ba: Каки-аэ

en: Kako
ba: Како

en: Kakwa
ba: Каква

en: Kala Lagaw Ya
ba: Кала-Лагав-Я

en: Kalaallisut
ba: Гренланд

en: Kalaamaya
ba: Калаамая

en: Kalabakan
ba: Калабакан

en: Kalabari
ba: Калабари

en: Kalabra
ba: Калабра

en: Kalagan
ba: Калаган

en: Kalagan, Kagan
ba: Калаган, Каган

en: Kalaktang Monpa
ba: Калактанг монпа

en: Kalam
ba: Калам

en: Kalamsé
ba: Каламсе

en: Kalanadi
ba: Каланади

en: Kalanga
ba: Каланга

en: Kalanguya
ba: Калангуя

en: Kalao
ba: Калао

en: Kalapuya
ba: Калапуйя

en: Kalapuya, Northern
ba: Калапуйя, Төньяҡ

en: Kalapuya, Southern
ba: Калапуйя, көньяҡ

en: Kalarko
ba: Каларко

en: Kalasha
ba: Калаша

en: Kalenjin
ba: Календжин

en: Kalinga, Butbut
ba: Калинга, Бутбут

en: Kalinga, Limos
ba: Калинга, Лимос

en: Kalinga, Lubuagan
ba: Калинга, Лубуаган

en: Kalinga, Mabaka Valley
ba: Калинга, Мабака үҙәне

en: Kalinga, Majukayang
ba: Калинга, Маджукаянг

en: Kalinga, Southern
ba: Калинга, Көньяҡ

en: Kalinga, Tanudan
ba: Калинга, Танудан

en: Kalispel-Pend d'Oreille
ba: Калиспел-Пенд-д'Орей

en: Kalkoti
ba: Калкоти

en: Kalkutung
ba: Калкутунг

en: Kallahan, Keley-I
ba: Каллахан, Келей-И

en: Kalmyk
ba: Ҡалмыҡ

en: Kalo Finnish Romani
ba: Кало фин сиған

en: Kalou
ba: Калоу

en: Kaluli
ba: Калули

en: Kalumpang
ba: Калумпанг

en: Kam
ba: Кам

en: Kamakan
ba: Камакан

en: Kamang
ba: Каманг

en: Kamano
ba: Камано

en: Kamar
ba: Камар

en: Kamara
ba: Камара

en: Kamarian
ba: Камариан

en: Kamaru
ba: Камару

en: Kamas
ba: Камас

en: Kamasa
ba: Камаса

en: Kamasau
ba: Камасау

en: Kamayo
ba: Камайо

en: Kamayurá
ba: Камаюра

en: Kamba (Kenya)
ba: Камба (Кения)

en: Kambaata
ba: Камбаата

en: Kambaira
ba: Камбаира

en: Kambera
ba: Камбера

en: Kamberau
ba: Камберау

en: Kambiwá
ba: Камбива

en: Kami (Nigeria)
ba: Ками (Нигерия)

en: Kami (Tanzania)
ba: Ками (Танзания)

en: Kamo
ba: Камо

en: Kamoro
ba: Каморо

en: Kamu
ba: Каму

en: Kamula
ba: Камула

en: Kamviri
ba: Камвири

en: Kamwe
ba: Камве

en: Kanakanabu
ba: Канаканабу

en: Kanamarí
ba: Канамари

en: Kanan
ba: Канан

en: Kanashi
ba: Канаши

en: Kanasi
ba: Канаси

en: Kanauji
ba: Канауджи

en: Kandas
ba: Кандас

en: Kandawo
ba: Кандаво

en: Kande
ba: Канде

en: Kanembu
ba: Канембу

en: Kang
ba: Канг

en: Kanga
ba: Канга

en: Kangean
ba: Кангеан

en: Kanggape
ba: Канггапе

en: Kangjia
ba: Кангдзя

en: Kango (Bas-Uélé District)
ba: Канго (Түбәнге Уэле округы)

en: Kango (Tshopo District)
ba: Канго (Чопо округы)

en: Kangri
ba: Кангри

en: Kaniet
ba: Каниет

en: Kanikkaran
ba: Каниккаран

en: Kaningdon-Nindem
ba: Канингдон-Ниндем

en: Kaningi
ba: Канинги

en: Kaningra
ba: Канингра

en: Kaninuwa
ba: Канинува

en: Kanite
ba: Каните

en: Kanjari
ba: Канджари

en: Kanjobal, Western
ba: Канхобаль, Көнбайыш

en: Kanju
ba: Канджу

en: Kankanaey
ba: Канканаэй

en: Kankanay, Northern
ba: Канконай, төньяҡ

en: Kannada
ba: Каннада

en: Kannada Kurumba
ba: Каннада курумба

en: Kanowit-Tanjong Melanau
ba: Кановит-Танджонг меланау

en: Kanoé
ba: Каноэ

en: Kansa
ba: Канза

en: Kantosi
ba: Кантоси

en: Kanu
ba: Кану

en: Kanufi
ba: Кануфи

en: Kanum, Bädi
ba: Канум, Бяди

en: Kanum, Ngkâlmpw
ba: Канум, Нгкалмпв

en: Kanum, Smärky
ba: Канум, Смярки

en: Kanum, Sota
ba: Канум, Сота

en: Kanuri
ba: Канури

en: Kanuri, Bilma
ba: Канури, Билма

en: Kanuri, Central
ba: Канури, Үҙәк

en: Kanuri, Manga
ba: Канури, Манга

en: Kanuri, Tumari
ba: Канури, Тумари

en: Kanyok
ba: Каньок

en: Kao
ba: Као

en: Kaonde
ba: Каонде

en: Kap
ba: Кап

en: Kapin
ba: Капин

en: Kapinawá
ba: Капинава

en: Kapingamarangi
ba: Капингамаранги

en: Kapori
ba: Капори

en: Kapriman
ba: Каприман

en: Kaptiau
ba: Каптиау

en: Kapya
ba: Капья

en: Kaqchikel
ba: Какчикель

en: Kara (Central African Republic)
ba: Кара (Үҙәк Африка Республикаһы)

en: Kara (Korea)
ba: Кара (Корея)

en: Kara (Papua New Guinea)
ba: Кара (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Kara (Tanzania)
ba: Кара (Танзания)

en: Kara-Kalpak
ba: Ҡараҡалпаҡ

en: Karaboro, Eastern
ba: Караборо, көнсығыш

en: Karaboro, Western
ba: Караборо, Көнбайыш

en: Karachay-Balkar
ba: Ҡарасай-Балҡар

en: Karagas
ba: Карагас

en: Karaim
ba: Ҡараим

en: Karajarri
ba: Караджарри

en: Karajá
ba: Каража

en: Karakhanid
ba: Ҡараханид

en: Karami
ba: Карами

en: Karamojong
ba: Карамоджонг

en: Karang
ba: Каранг

en: Karanga
ba: Каранга

en: Karankawa
ba: Каранкава

en: Karao
ba: Карао

en: Karas
ba: Карас

en: Karata
ba: Карата

en: Karawa
ba: Карава

en: Karbi
ba: Карби

en: Karbi, Amri
ba: Карби, Амри

en: Kare (Central African Republic)
ba: Каре (Үҙәк Африка Республикаһы)

en: Kare (Papua New Guinea)
ba: Каре (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Karekare
ba: Карекаре

en: Karelian
ba: Карел

en: Karen, Bwe
ba: Карен, Бве

en: Karen, Geba
ba: Карен, Геба

en: Karen, Geko
ba: Карен, Геко

en: Karen, Lahta
ba: Карен, Лахта

en: Karen, Manumanaw
ba: Карен, Мануманав

en: Karen, Mobwa
ba: Карен, Мобва

en: Karen, Pa'o
ba: Карен, Пао

en: Karen, Paku
ba: Карен, Паку

en: Karen, Phrae Pwo
ba: Карен, Пхрэ пво

en: Karen, Pwo Eastern
ba: Карен, Пво көнсығыш

en: Karen, Pwo Northern
ba: Карен, төньяҡ пво

en: Karen, Pwo Western
ba: Карен, көнбайыш пво

en: Karen, S'gaw
ba: Карен, Сго

en: Karen, Yinbaw
ba: Карен, Йинбав

en: Karen, Yintale
ba: Карен, Йинтале

en: Karen, Zayein
ba: Карен, Зайеин

en: Karenggapa
ba: Каренггапа

en: Karey
ba: Карей

en: Kari
ba: Кари

en: Karingani
ba: Карингани

en: Karipuna
ba: Карипуна

en: Karipúna Creole French
ba: Карипуна креол француз

en: Karirí-Xocó
ba: Карири-Шоко

en: Karitiâna
ba: Каритиана

en: Kariya
ba: Кария

en: Kariyarra
ba: Кариярра

en: Karkar-Yuri
ba: Каркар-юри

en: Karkin
ba: Каркин

en: Karko
ba: Карко

en: Karnai
ba: Карнаи

en: Karo (Brazil)
ba: Каро (Бразилия)

en: Karo (Ethiopia)
ba: Каро (Эфиопия)

en: Karok
ba: Карок

en: Karon
ba: Карон

en: Karon Dori
ba: Карон-Дори

en: Karore
ba: Кароре

en: Karuwali
ba: Карували

en: Kasanga
ba: Касанга

en: Kasem
ba: Касем

en: Kashaya
ba: Кашайя

en: Kashmiri
ba: Кашмир

en: Kashubian
ba: Кашуб

en: Kasiguranin
ba: Касигуранин

en: Kaska
ba: Каска

en: Kaskean
ba: Каскей

en: Kasua
ba: Касуа

en: Katabaga
ba: Катабага

en: Katang, Northern
ba: Катанг, Төньяҡ

en: Katang, Southern
ba: Катанг, көньяҡ

en: Katawixi
ba: Катавиши

en: Katbol
ba: Катбол

en: Katcha-Kadugli-Miri
ba: Катча-кадугли-мири

en: Kathoriya Tharu
ba: Катхория тхару

en: Kathu
ba: Катху

en: Kati
ba: Кати

en: Katkari
ba: Каткари

en: Katla
ba: Катла

en: Kato
ba: Като

en: Katso
ba: Катсо

en: Katu, Eastern
ba: Кату, Көнсығыш

en: Katu, Western
ba: Кату, Көнбайыш

en: Katua
ba: Катуа

en: Katukína
ba: Катукина

en: Katukína, Panoan
ba: Катукина, Паноан

en: Kaulong
ba: Каулонг

en: Kaur
ba: Каур

en: Kaure
ba: Кауре

en: Kaurna
ba: Каурна

en: Kauwera
ba: Каувера

en: Kavalan
ba: Кавалан

en: Kavet
ba: Кавет

en: Kawacha
ba: Кавача

en: Kawaiisu
ba: Кавайису

en: Kawe
ba: Каве

en: Kawi
ba: Кави

en: Kaxararí
ba: Кашарари

en: Kaxuiâna
ba: Кашуяна

en: Kayabí
ba: Каяби

en: Kayagar
ba: Каягар

en: Kayah, Eastern
ba: Кая, Көнсығыш

en: Kayah, Western
ba: Кая, Көнбайыш

en: Kayan
ba: Каян

en: Kayan Mahakam
ba: Каян-махакам

en: Kayan River Kayan
ba: Каян йылғаһы каян

en: Kayan, Baram
ba: Каян, Барам

en: Kayan, Busang
ba: Каян, Бусанг

en: Kayan, Kayan River
ba: Каян, каян йылғаһы

en: Kayan, Mendalam
ba: Каян, мендалам

en: Kayan, Rejang
ba: Каян, реджанг

en: Kayan, Wahau
ba: Каян, вахау

en: Kayapó
ba: Каяпо

en: Kayardild
ba: Каярдилд

en: Kayaw
ba: Каяв

en: Kayeli
ba: Кайели

en: Kayong
ba: Кайонг

en: Kayort
ba: Кайорт

en: Kaytetye
ba: Кайтетье

en: Kayupulau
ba: Каюпулау

en: Kazakh
ba: Ҡаҙаҡ

en: Kazukuru
ba: Казукуру

en: Ke'o
ba: Ке'о

en: Keak
ba: Кеак

en: Keapara
ba: Кеапара

en: Kedah Malay
ba: Кедах малай

en: Kedang
ba: Кеданг

en: Keder
ba: Кедер

en: Keerray-Woorroong
ba: Кееррай-вуррунг

en: Kehu
ba: Кеху

en: Kei
ba: Кеи

en: Keiga
ba: Кеига

en: Kein
ba: Кеин

en: Keiyo
ba: Кейо

en: Kekchí
ba: Кекчи

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
ba: Кела (Конго Демократик Республикаһы)

en: Kela (Papua New Guinea)
ba: Кела (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Kelabit
ba: Келабит

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
ba: Келе (Конго Демократик Республикаһы)

en: Kele (Papua New Guinea)
ba: Келе (Папуа-Яңы Гвинея)

en: Keley-I Kallahan
ba: Келей-И каллахан

en: Keliko
ba: Келико

en: Kelo
ba: Кело

en: Kelon
ba: Келон

en: Kemak
ba: Кемак

en: Kembayan
ba: Кембаян

en: Kemberano
ba: Кемберано

en: Kembra
ba: Кембра

en: Kemedzung
ba: Кемедзунг

en: Kemi Sami
ba: Кеми-саам

en: Kemiehua
ba: Кемиехуа

en: Kemtuik
ba: Кемтуик

en: Kenaboi
ba: Кенабой

en: Kenati
ba: Кенати

en: Kendayan
ba: Кендаян

en: Kendeje
ba: Кендедже

en: Kendem
ba: Кендем

en: Kenga
ba: Кенга

en: Keningau Murut
ba: Кенингау мурут

en: Keninjal
ba: Кенинджал

en: Kensiu
ba: Кенсиу

en: Kenswei Nsei
ba: Кенсвей-Нсеи

en: Kentish Sign Language, Old
ba: Кент ым-ишара теле, Боронғо

en: Kenyah, Wahau
ba: Кеньях, вахау

en: Kenyan Sign Language
ba: Кения ым-ишара теле

en: Kenyang
ba: Кеньянг

en: Kenyi
ba: Кеньи

en: Kenzi
ba: Кензи

en: Keoru-Ahia
ba: Кеору-ахиа

en: Kepkiriwát
ba: Кепкириват

en: Kepo'
ba: Кепо

en: Kera
ba: Кера

en: Kerak
ba: Керак

en: Kereho
ba: Керехо

en: Kerek
ba: Керек

en: Keres, Eastern
ba: Керес, Көнсығыш

en: Keres, Western
ba: Керес, Көнбайыш

en: Kerewe
ba: Кереве

en: Kerewo
ba: Керево

en: Kerinci
ba: Керинчи

en: Kesawai
ba: Кесавай

en: Ket
ba: Кет

en: Ketangalan
ba: Кетангалан

en: Kete
ba: Кете

en: Ketengban
ba: Кетенгбан

en: Ketum
ba: Кетум

en: Kewa, East
ba: Кева, Көнсығыш

en: Kewa, West
ba: Кева, Көнбайыш

en: Keyagana
ba: Кеягана

en: Kgalagadi
ba: Кгалагади

en: Khah
ba: Кхах

en: Khakas
ba: Хакас

en: Khalaj
ba: Халадж

en: Khaling
ba: Кхалинг

en: Kham, Eastern Parbate
ba: Кхам, Көнсығыш парбате

en: Kham, Gamale
ba: Кхам, Гамале

en: Kham, Sheshi
ba: Кхам, Шеши

en: Kham, Western Parbate
ba: Кхам, Көнбайыш парбате

en: Khamba
ba: Кхамба

en: Khams Tibetan
ba: Кхам тибет

en: Khamti
ba: Кхамти

en: Khamyang
ba: Кхамьянг

en: Khana
ba: Кхана

en: Khandesi
ba: Кхандеси

en: Khanty
ba: Хант

en: Khao
ba: Кхао

en: Kharam Naga
ba: Кхарам нага

en: Kharia
ba: Кхариа

en: Kharia Thar
ba: Кхариа-Тхар

en: Khasi
ba: Кхаси

en: Khayo
ba: Кхайо

en: Khazar
ba: Хазар

en: Khe
ba: Кхе

en: Khehek
ba: Кхехек

en: Khengkha
ba: Кхенгкха

en: Khetrani
ba: Кхетрани

en: Khezha Naga
ba: Кхежа нага

en: Khiamniungan Naga
ba: Кхиамниунган нага

en: Khinalugh
ba: Хиналуг

en: Khirwar
ba: Кхирвар

en: Khisa
ba: Кхиса

en: Khlula
ba: Кхлула

en: Khmer
ba: Кхмер

en: Khmer, Middle (1400 to 1850 CE)
ba: Кхмер, урта (б.э. 1400-1850 йй.)

en: Khmer, Northern
ba: Кхмер, Төньяҡ

en: Khmer, Old
ba: Кхмер, Боронғо

en: Khmu
ba: Кхму

en: Kho'ini
ba: Кхо'ини

en: Khoekhoe
ba: Кhoekhoe

en: Khoibu Naga
ba: Кхоибу нага

en: Kholok
ba: Кхолок

en: Khorasani Turkish
ba: Хөрәсән төрки

en: Khorezmian
ba: Хәрәзм

en: Khotanese
ba: Хотан

en: Khowar
ba: Кховар

en: Khua
ba: Кхуа

en: Khuen
ba: Кхуэн

en: Khumi Chin
ba: Кхуми чин

en: Khunsari
ba: Хунсари

en: Khvarshi
ba: Хварши

en: Kháng
ba: Кханг

en: Khün
ba: Кхюн

en: Kibala
ba: Кибала

en: Kibet
ba: Кибет

en: Kibiri
ba: Кибири

en: Kickapoo
ba: Кикапу

en: Kija
ba: Киджа

en: Kikai
ba: Кикаи

en: Kikuyu
ba: Кикуйю

en: Kildin Sami
ba: Кильдин саам

en: Kilivila
ba: Киливила

en: Kiliwa
ba: Килива

en: Kilmeri
ba: Килмери

en: Kim
ba: Ким

en: Kim Mun
ba: Ким-Мун

en: Kimaama
ba: Кимаама

en: Kimaragang
ba: Кимараганг

en: Kimbu
ba: Кимбу

en: Kimbundu
ba: Кимбунду

en: Kimki
ba: Кимки

en: Kimré
ba: Кимре

en: Kinabalian
ba: Кинабалиан

en: Kinabatangan, Upper
ba: Кинабатанган, Үрге

en: Kinalakna
ba: Киналакна

en: Kinamiging Manobo
ba: Кинамигинг манобо

en: Kinaray-A
ba: Кинарай-а

en: Kinga
ba: Кинга

en: Kinnauri
ba: Киннаури

en: Kinnauri, Bhoti
ba: Киннаури, Бхоти

en: Kinnauri, Chitkuli
ba: Киннаури, Читкули

en: Kinnauri, Harijan
ba: Киннаури, Хариджан

en: Kintaq
ba: Кинтак

en: Kinuku
ba: Кинуку

en: Kinyarwanda
ba: Киньяруанда

en: Kioko
ba: Киоко

en: Kiong
ba: Кионг

en: Kiorr
ba: Киорр

en: Kiowa
ba: Кайова

en: Kiowa Apache
ba: Кайова апаче

en: Kipsigis
ba: Кипсигис

en: Kiput
ba: Кипут

en: Kir-Balar
ba: Кир-Балар

en: Kire
ba: Кире

en: Kirghiz
ba: Ҡырғыҙ

en: Kirike
ba: Кирике

en: Kirikiri
ba: Кирикири

en: Kirmanjki (individual language)
ba: Кирманджки

en: Kirya-Konzəl
ba: Кирья-Конзел

en: Kis
ba: Кис

en: Kisa
ba: Киса

en: Kisan
ba: Кисан

en: Kisankasa
ba: Кисанкаса

en: Kisar
ba: Кисар

en: Kisi
ba: Киси

en: Kisi, Southern
ba: Киси, Көньяҡ

en: Kissi, Northern
ba: Кисси, Төньяҡ

en: Kistane
ba: Кистане

en: Kita Maninkakan
ba: Кита манинкакан

en: Kitan
ba: Китан

en: Kitsai
ba: Кицаи

en: Kituba (Congo)
ba: Китуба (Конго)

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
ba: Китуба (Конго Демократик Республикаһы)

en: Kiunum
ba: Киунум

en: Kiwai, Northeast
ba: Киваи, Төньяҡ-көнсығыш

en: Kiwai, Southern
ba: Киваи, Көньяҡ

en: Kla-Dan
ba: Кла-Дан

en: Klamath-Modoc
ba: Кламат-Модок

en: Klao
ba: Клао

en: Klias River Kadazan
ba: Клиас йылғаһы кадазан

en: Klingon
ba: Клингон

en: Knaanic
ba: Кнаанит

en: Ko
ba: Ко

en: Koalib
ba: Коалиб

en: Koasati
ba: Коасати

en: Koba
ba: Коба

en: Kobiana
ba: Кобиана

en: Kobo
ba: Кобо

en: Kobol
ba: Кобол

en: Kobon
ba: Кобон

en: Koch
ba: Коч

en: Kochila Tharu
ba: Кочила тхару

en: Koda
ba: Кода

en: Kodaku
ba: Кодаку

en: Kodava
ba: Кодава

en: Kodeoha
ba: Кодеоха

en: Kodi
ba: Коди

en: Kodia
ba: Кодиа

en: Koenoem
ba: Коэноэм

en: Kofa
ba: Кофа

en: Kofei
ba: Кофеи

en: Kofyar
ba: Кофьяр

en: Koguryo
ba: Когурё

en: Kohin
ba: Кохин

en: Kohistani Shina
ba: Кохистани шина

en: Kohistani, Indus
ba: Кохистани, Инд

en: Koho
ba: Кохо

en: Kohumono
ba: Кохумоно

en: Koi
ba: Кои

en: Koiali, Mountain
ba: Коиали, Тау

en: Koiari, Grass
ba: Коиари, Үлән

en: Koireng
ba: Коиренг

en: Koitabu
ba: Коитабу

en: Koiwat
ba: Коиват

en: Kok Borok
ba: Кок-борок

en: Kok-Nar
ba: Кок-Нар

en: Kokata
ba: Коката

en: Koke
ba: Коке

en: Koki Naga
ba: Коки нага

en: Koko Babangk
ba: Коко-Бабангк

en: Kokoda
ba: Кокода

en: Kokola
ba: Кокола

en: Kokota
ba: Кокота

en: Kol (Bangladesh)
ba: Кол (Бангладеш)

en: Kol (Cameroon)
ba: Кол (Камерун)

en: Kol (Papua New Guinea)
ba: Кол (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Kola
ba: Кола

en: Kolami, Northwestern
ba: Колами, Төньяҡ-көнбайыш

en: Kolami, Southeastern
ba: Колами, Көньяҡ-көнсығыш

en: Kolbila
ba: Колбила

en: Koli, Kachi
ba: Коли, Качи

en: Koli, Parkari
ba: Коли, Паркари

en: Koli, Wadiyara
ba: Коли, Вадияра

en: Kolibugan Subanon
ba: Колибуган субанон

en: Koluwawa
ba: Колувава

en: Kom (Cameroon)
ba: Ком (Камерун)

en: Kom (India)
ba: Ком (Һиндостан)

en: Koma
ba: Кома

en: Komba
ba: Комба

en: Kombai
ba: Комбай

en: Kombio
ba: Комбио

en: Komering
ba: Комеринг

en: Komi
ba: Коми

en: Komi-Permyak
ba: Коми-пермяк

en: Komi-Zyrian
ba: Коми-зырян

en: Kominimung
ba: Комиминунг

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
ba: Комо (Конго Демократик Республикаһы)

en: Komo (Sudan)
ba: Комо (Судан)

en: Komodo
ba: Комодо

en: Kompane
ba: Компане

en: Komyandaret
ba: Комьяндарет

en: Kon Keu
ba: Кон-Кеу

en: Konai
ba: Конаи

en: Konda
ba: Конда

en: Konda-Dora
ba: Конда-Дора

en: Koneraw
ba: Конерау

en: Kongo
ba: Конго

en: Kongo, San Salvador
ba: Конго, Сан-Сальвадор

en: Konjo, Coastal
ba: Конджо, Яр буйы

en: Konjo, Highland
ba: Конджо, Таулы

en: Konkani (individual language)
ba: Конкани

en: Konkani (macrolanguage)
ba: Конкани (макротел)

en: Konkani, Goan
ba: Конкани, Гоа

en: Konkomba
ba: Конкомба

en: Konni
ba: Конни

en: Kono (Guinea)
ba: Коно (Гвинея)

en: Kono (Nigeria)
ba: Коно (Нигерия)

en: Kono (Sierra Leone)
ba: Коно (Сьерра-Леоне)

en: Konomala
ba: Кономала

en: Konongo
ba: Кононго

en: Konso
ba: Консо

en: Konyak Naga
ba: Коньяк нага

en: Konyanka Maninka
ba: Коньянка манинка

en: Konzo
ba: Конзо

en: Koongo
ba: Коонго

en: Koonzime
ba: Кунзиме

en: Koorete
ba: Коорете

en: Kopar
ba: Копар

en: Kopkaka
ba: Копкака

en: Korafe-Yegha
ba: Корафе-Егха

en: Koraga, Korra
ba: Корага, Корра

en: Koraga, Mudu
ba: Корага, муду

en: Korak
ba: Корак

en: Korana
ba: Корана

en: Korandje
ba: Корандже

en: Korean
ba: Корей

en: Korean Sign Language
ba: Корей ым-ишара теле

en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
ba: Корей, Урта (10-16 бб.)

en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
ba: Корей, Боронғо (3-9 бб.)

en: Koreguaje
ba: Корегуахе

en: Koresh-e Rostam
ba: Кореш-э-Ростам

en: Korku
ba: Корку

en: Korlai Creole Portuguese
ba: Корлай креол португал

en: Koro (Côte d'Ivoire)
ba: Коро (Кот-д'Ивуар)

en: Koro (India)
ba: Коро (Һиндостан)

en: Koro (Papua New Guinea)
ba: Коро (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Koro (Vanuatu)
ba: Коро (Вануату)

en: Koro Nulu
ba: Коро-нулу

en: Koro Wachi
ba: Коро Вачи

en: Koro Zuba
ba: Коро-зуба

en: Koromfé
ba: Коромфе

en: Koromira
ba: Коромира

en: Koronadal Blaan
ba: Коронадал блан

en: Koroni
ba: Корони

en: Koropó
ba: Коропо

en: Koroshi
ba: Короши

en: Korowai
ba: Короваи

en: Korra Koraga
ba: Корра корага

en: Korubo
ba: Корубо

en: Korupun-Sela
ba: Корупун-Села

en: Korwa
ba: Корва

en: Koryak
ba: Коряк

en: Kosadle
ba: Косадле

en: Kosarek Yale
ba: Косарек яле

en: Kosena
ba: Косена

en: Koshin
ba: Кошин

en: Kosraean
ba: Косраэ

en: Kota (Gabon)
ba: Кота (Габон)

en: Kota (India)
ba: Кота (Һиндостан)

en: Kota Bangun Kutai Malay
ba: Кота-Бангун кутаи малай

en: Kota Marudu Talantang
ba: Кота-Маруду талантанг

en: Kotafon Gbe
ba: Котафон гбе

en: Kotava
ba: Котава

en: Koti
ba: Коти

en: Kott
ba: Котт

en: Kou
ba: Коу

en: Kouya
ba: Коуя

en: Kovai
ba: Коваи

en: Kove
ba: Кове

en: Kowaki
ba: Коваки

en: Kowiai
ba: Ковиаи

en: Koy Sanjaq Surat
ba: Кой-Санджак сурат

en: Koya
ba: Коя

en: Koyaga
ba: Кояга

en: Koyo
ba: Койо

en: Koyra Chiini Songhay
ba: Койра-Чиини сонгай

en: Koyraboro Senni Songhai
ba: Койраборо сенни сонгай

en: Koyukon
ba: Коюкон

en: Kpagua
ba: Кпагуа

en: Kpala
ba: Кпала

en: Kpan
ba: Кпан

en: Kpasam
ba: Кпасам

en: Kpati
ba: Кпати

en: Kpatili
ba: Кпатили

en: Kpeego
ba: Кпеэго

en: Kpelle
ba: Кпелле

en: Kpelle, Guinea
ba: Кпелле, Гвинея

en: Kpelle, Liberia
ba: Кпелле, Либерия

en: Kpessi
ba: Кпесси

en: Kplang
ba: Кпланг

en: Krache
ba: Краче

en: Krahn, Eastern
ba: Кран, Көнсығыш

en: Krahn, Western
ba: Кран, Көнбайыш

en: Krahô
ba: Крахо

en: Kraol
ba: Краол

en: Krenak
ba: Кренак

en: Krevinian
ba: Кревин

en: Kreye
ba: Крейе

en: Kriang
ba: Крианг

en: Krikati-Timbira
ba: Крикати-тимбира

en: Krio
ba: Крио

en: Kriol
ba: Криол

en: Kriol English, Belize
ba: Креол инглиз, Белиз

en: Krisa
ba: Криса

en: Krobu
ba: Кробу

en: Krongo
ba: Кронго

en: Krumen, Plapo
ba: Крумен, Плапо

en: Krumen, Pye
ba: Крумен, пье

en: Krumen, Tepo
ba: Крумен, тепо

en: Krung
ba: Крунг

en: Krymchak
ba: Ҡырымчаҡ

en: Kryts
ba: Крыз

en: Kua
ba: Куа

en: Kua-nsi
ba: Куа-нси

en: Kuamasi
ba: Куамаси

en: Kuan
ba: Куан

en: Kuanhua
ba: Гуаньхуа

en: Kuanua
ba: Куануа

en: Kuanyama
ba: Куаньяма

en: Kubachi
ba: Кубачи

en: Kube
ba: Кубе

en: Kubi
ba: Куби

en: Kubo
ba: Кубо

en: Kubu
ba: Кубу

en: Kucong
ba: Куконг

en: Kudiya
ba: Кудия

en: Kudmali
ba: Кудмали

en: Kudu-Camo
ba: Куду-Чамо

en: Kufr Qassem Sign Language (KQSL)
ba: Куфр-Касем ым-ишара теле (KQSL)

en: Kugama
ba: Кугама

en: Kugbo
ba: Кугбо

en: Kugu-Muminh
ba: Кугу-муминх

en: Kui (India)
ba: Куи (Һиндостан)

en: Kui (Indonesia)
ba: Куи (Индонезия)

en: Kui, Dawik
ba: Куи, Давик

en: Kuijau
ba: Куиджау

en: Kuikúro-Kalapálo
ba: Куикуро-Калапало

en: Kujarge
ba: Куджарге

en: Kuk
ba: Кук

en: Kukatja
ba: Кукатджа

en: Kuke
ba: Куке

en: Kukele
ba: Кукеле

en: Kukna
ba: Кукна

en: Kuku
ba: Куку

en: Kuku-Mangk
ba: Куку-мангк

en: Kuku-Mu'inh
ba: Куку-му'инх

en: Kuku-Ugbanh
ba: Куку-угбанх

en: Kuku-Uwanh
ba: Куку-уванх

en: Kuku-Yalanji
ba: Куку-Яланджи

en: Kula
ba: Кула

en: Kulango, Bondoukou
ba: Куланго, Бондуку

en: Kulango, Bouna
ba: Куланго, Боуна

en: Kulere
ba: Кулере

en: Kulfa
ba: Кулфа

en: Kulina Pano
ba: Кулина-пано

en: Kulisusu
ba: Кулисусу

en: Kullu Pahari
ba: Куллу пахари

en: Kulon
ba: Кулон

en: Kulung (Nepal)
ba: Кулунг (Непал)

en: Kulung (Nigeria)
ba: Кулунг (Нигерия)

en: Kumalu
ba: Кумалу

en: Kumam
ba: Кумам

en: Kuman (Papua New Guinea)
ba: Куман (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Kuman (Russia)
ba: Куман (Рәсәй)

en: Kumaoni
ba: Кумаони

en: Kumarbhag Paharia
ba: Кумарбхаг пахариа

en: Kumba
ba: Кумба

en: Kumbainggar
ba: Кумбаинггар

en: Kumbaran
ba: Кумбаран

en: Kumbewaha
ba: Кумбеваха

en: Kumhali
ba: Кумхали

en: Kumiai
ba: Кумиай

en: Kumukio
ba: Кумукио

en: Kumyk
ba: Ҡумыҡ

en: Kumzari
ba: Кумзари

en: Kuna, Border
ba: Куна, Сик буйы

en: Kuna, San Blas
ba: Куна, Сан-Блас

en: Kunama
ba: Кунама

en: Kunbarlang
ba: Кунбарланг

en: Kunda
ba: Кунда

en: Kundal Shahi
ba: Кундал-шахи

en: Kunduvadi
ba: Кундовади

en: Kung
ba: Кунг

en: Kung-Ekoka
ba: Кунг-Экока

en: Kungarakany
ba: Кунгаракань

en: Kungardutyi
ba: Кунгардутьи

en: Kunggari
ba: Кунггари

en: Kungkari
ba: Кунгкари

en: Kuni
ba: Куни

en: Kuni-Boazi
ba: Куни-Боази

en: Kunigami
ba: Кунигами

en: Kunimaipa
ba: Кунимаипа

en: Kunja
ba: Кунджа

en: Kunjen
ba: Кунджен

en: Kunyi
ba: Куньи

en: Kunza
ba: Кунза

en: Kuo
ba: Куо

en: Kuot
ba: Куот

en: Kupa
ba: Купа

en: Kupang Malay
ba: Купанг малай

en: Kupia
ba: Купиа

en: Kupsabiny
ba: Купсабини

en: Kur
ba: Кур

en: Kura Ede Nago
ba: Кура-Эде-Наго

en: Kurama
ba: Курама

en: Kuranko
ba: Куранко

en: Kurdish
ba: Курд

en: Kurdish, Central
ba: Курд, Үҙәк

en: Kurdish, Northern
ba: Курд, Төньяҡ

en: Kurdish, Southern
ba: Көрт, көньяҡ

en: Kuri
ba: Кури

en: Kuria
ba: Куриа

en: Kurichiya
ba: Куричия

en: Kurmukar
ba: Курмукар

en: Kurnai
ba: Курнай

en: Kurrama
ba: Куррама

en: Kurti
ba: Курти

en: Kurtokha
ba: Куртокха

en: Kurudu
ba: Куруду

en: Kurukh
ba: Курух

en: Kurumba, Alu
ba: Курумба, алу

en: Kurumba, Attapady
ba: Курумба, атгапади

en: Kurumba, Betta
ba: Курумба, бетта

en: Kurumba, Jennu
ba: Курумба, дженну

en: Kurumba, Kannada
ba: Курумба, Каннада

en: Kurumba, Mullu
ba: Курумба, Муллу

en: Kuruáya
ba: Куруая

en: Kusaal
ba: Кусаал

en: Kusaghe
ba: Кусаге

en: Kushi
ba: Куши

en: Kuskokwim, Upper
ba: Кускоквим, Үрге

en: Kusu
ba: Кусу

en: Kusunda
ba: Кусунда

en: Kutenai
ba: Кутенаи

en: Kutep
ba: Кутеп

en: Kuthant
ba: Кутхант

en: Kutong
ba: Кутонг

en: Kutto
ba: Кутто

en: Kutu
ba: Куту

en: Kuturmi
ba: Кутурми

en: Kuuk Thaayorre
ba: Куук-тхаайорре

en: Kuuk-Yak
ba: Куук-як

en: Kuuku-Ya'u
ba: Кууку-Я'у

en: Kuvale
ba: Кувале

en: Kuvi
ba: Куви

en: Kuwaa
ba: Куваа

en: Kuwaataay
ba: Куваатаай

en: Kuwema
ba: Кувема

en: Kuy
ba: Куй

en: Kven Finnish
ba: Квен фин

en: Kw'adza
ba: Ква'дза

en: Kwa
ba: Ква

en: Kwa'
ba: Ква

en: Kwaami
ba: Кваами

en: Kwadi
ba: Квади

en: Kwaio
ba: Кваио

en: Kwaja
ba: Кваджа

en: Kwakum
ba: Квакум

en: Kwalhioqua-Tlatskanai
ba: Квалхиоква-Тлатсканаи

en: Kwama
ba: Квама

en: Kwambi
ba: Квамби

en: Kwamera
ba: Квамера

en: Kwami
ba: Квами

en: Kwamtim One
ba: Квамтим уан

en: Kwandu
ba: Кванду

en: Kwang
ba: Кванг

en: Kwanga
ba: Кванга

en: Kwangali
ba: Квангали

en: Kwanja
ba: Кванджа

en: Kwara'ae
ba: Квара'аэ

en: Kwasio
ba: Квасио

en: Kwaya
ba: Квая

en: Kwaza
ba: Кваза

en: Kwegu
ba: Квегу

en: Kwer
ba: Квер

en: Kwerba
ba: Кверба

en: Kwerba Mamberamo
ba: Кверба-мамберамо

en: Kwere
ba: Квере

en: Kwerisa
ba: Квериза

en: Kwese
ba: Квесе

en: Kwesten
ba: Квестен

en: Kwini
ba: Квини

en: Kwinsu
ba: Квинсу

en: Kwinti
ba: Квинти

en: Kwoma
ba: Квома

en: Kwomtari
ba: Квомтари

en: Kxoe
ba: Кхое

en: Kyak
ba: Кьяк

en: Kyaka
ba: Кьяка

en: Kyan-Karyaw Naga
ba: Кьян-Карьяв нага

en: Kyanga
ba: Кьянга

en: Kyenele
ba: Кьенеле

en: Kyerung
ba: Кьерунг

en: Kâte
ba: Кате

en: Kélé
ba: Келе

en: Kölsch
ba: Кёльн

en: Kɛlɛngaxo Bozo
ba: Келенгахо бозо

en: La'bi
ba: Ла'би

en: Laal
ba: Лаал

en: Laari
ba: Лаари

en: Laba
ba: Лаба

en: Label
ba: Лабел

en: Labir
ba: Лабир

en: Labo
ba: Лабо

en: Labo Phowa
ba: Лабо-пхова

en: Labu
ba: Лабу

en: Labuk-Kinabatangan Kadazan
ba: Лабук-Кинабатанган кадазан

en: Lacandon
ba: Лакандон

en: Lachi
ba: Лачи

en: Lachi, White
ba: Лачи, Аҡ

en: Lachiguiri Zapotec
ba: Лачигири сапотек

en: Lachixío Zapotec
ba: Лачишио сапотек

en: Ladakhi
ba: Ладакхи

en: Ladin
ba: Ладин

en: Ladino
ba: Ладино

en: Ladji Ladji
ba: Ладжи-Ладжи

en: Laeko-Libuat
ba: Лаэко-Либуат

en: Lafofa
ba: Лафофа

en: Laghu
ba: Лагху

en: Laghuu
ba: Лагхуу

en: Lagwan
ba: Лагван

en: Laha (Indonesia)
ba: Лаха (Индонезия)

en: Laha (Viet Nam)
ba: Лаха (Вьетнам)

en: Lahanan
ba: Лаханан

en: Lahnda
ba: Ланда

en: Lahta Karen
ba: Лахта карен

en: Lahu
ba: Лаху

en: Lahu Shi
ba: Лаху-ши

en: Lahul Lohar
ba: Лахул-лохар

en: Laimbue
ba: Лаимбуэ

en: Laitu Chin
ba: Лаиту чин

en: Laiyolo
ba: Лаийоло

en: Lak
ba: Лак

en: Laka (Chad)
ba: Лака (Чад)

en: Lakalei
ba: Лакалеи

en: Lake Miwok
ba: Күл мивок

en: Lakha
ba: Лакха

en: Laki
ba: Лаки

en: Lakkia
ba: Лаккиа

en: Lakon
ba: Лакон

en: Lakondê
ba: Лаконде

en: Lakota
ba: Лакота

en: Lakota Dida
ba: Лакота дида

en: Lakurumau
ba: Лакурумау

en: Lala
ba: Лала

en: Lala-Bisa
ba: Лала-Биса

en: Lala-Roba
ba: Лала-Роба

en: Lalana Chinantec
ba: Лалана чинантек

en: Lalia
ba: Лалиа

en: Lalo, Dongshanba
ba: Лало, дуншанба

en: Lalo, Xishanba
ba: Лало, Сишанба

en: Lalu, Eastern
ba: Лалу, көнсығыш

en: Lalu, Western
ba: Лалу, көнбайыш

en: Lama (Togo)
ba: Лама (Того)

en: Lama Bai
ba: Лама бай

en: Lamaholot
ba: Ламахолот

en: Lamalama
ba: Ламалама

en: Lamalera
ba: Ламалера

en: Lamang
ba: Ламанг

en: Lamatuka
ba: Ламатука

en: Lamba
ba: Ламба

en: Lambadi
ba: Ламбади

en: Lambayeque Quechua
ba: Ламбаеке кечуа

en: Lambichhong
ba: Ламбичхонг

en: Lamboya
ba: Ламбоя

en: Lambya
ba: Ламбья

en: Lame
ba: Ламе

en: Lamenu
ba: Ламену

en: Lamja-Dengsa-Tola
ba: Ламджа-Денгса-Тола

en: Lamkang
ba: Ламканг

en: Lamma
ba: Ламма

en: Lamnso'
ba: Ламнсо

en: Lamogai
ba: Ламогаи

en: Lampung Api
ba: Лампунг-апи

en: Lampung Nyo
ba: Лампунг Ньё

en: Lamu
ba: Ламу

en: Lanas Lobu
ba: Ланас-лобу

en: Landoma
ba: Ландома

en: Lang'e
ba: Ланг'э

en: Langam
ba: Лангам

en: Langbashe
ba: Лангбаше

en: Langnian Buyang
ba: Лангниан-буянг

en: Lango (South Sudan)
ba: Ланго (Көньяҡ Судан)

en: Lango (Uganda)
ba: Ланго (Уганда)

en: Langobardic
ba: Лангобард

en: Langue des signes de Belgique Francophone
ba: Бельгияның француз телле ым-ишара теле

en: Lanima
ba: Ланима

en: Lanoh
ba: Ланох

en: Lao
ba: Лаос

en: Lao Naga
ba: Лао нага

en: Laomian
ba: Лаомиан

en: Laopang
ba: Лаопанг

en: Laos Sign Language
ba: Лаос ым-ишара теле

en: Lapaguía-Guivini Zapotec
ba: Лапагия-Гивини сапотек

en: Laragia
ba: Ларагиа

en: Larantuka Malay
ba: Ларантука малай

en: Lardil
ba: Лардил

en: Larevat
ba: Лареват

en: Large Flowery Miao
ba: Ҙур сәскәле мяо

en: Lari
ba: Лари

en: Larike-Wakasihu
ba: Ларике-Вакасиху

en: Laro
ba: Ларо

en: Larteh
ba: Лартех

en: Laru
ba: Лару

en: Las Delicias Zapotec
ba: Лас-Делисиас сапотек

en: Lasalimu
ba: Ласалиму

en: Lasgerdi
ba: Ласгерди

en: Lashi
ba: Лаши

en: Lasi
ba: Ласи

en: Late Middle Chinese
ba: Һуңғы урта ҡытай

en: Latgalian
ba: Латгал

en: Latin
ba: Латин

en: Latu
ba: Лату

en: Latundê
ba: Латунде

en: Latvian
ba: Латыш

en: Latvian Sign Language
ba: Латыш ым-ишара теле

en: Latvian, Standard
ba: Латыш, Стандарт

en: Lau
ba: Лау

en: Laua
ba: Лауа

en: Lauan
ba: Лауан

en: Lauje
ba: Лаудже

en: Laura
ba: Лаура

en: Laurentian
ba: Лаврентий

en: Lautu Chin
ba: Лауту чин

en: Lavatbura-Lamusong
ba: Лаватбура-Ламусонг

en: Laven
ba: Лавен

en: Lavi
ba: Лави

en: Lavukaleve
ba: Лавукалеве

en: Lawa, Eastern
ba: Лава, Көнсығыш

en: Lawa, Western
ba: Лава, Көнбайыш

en: Lawangan
ba: Лаванган

en: Lawu
ba: Лаву

en: Lawunuia
ba: Лавунуиа

en: Layakha
ba: Лаякха

en: Laz
ba: Лаз

en: Lealao Chinantec
ba: Леалао чинантек

en: Leco
ba: Леко

en: Ledo Kaili
ba: Ледо каили

en: Leelau
ba: Леэлау

en: Lefa
ba: Лефа

en: Lega-Mwenga
ba: Лега-Мвенга

en: Lega-Shabunda
ba: Лега-Шабунда

en: Legbo
ba: Легбо

en: Legenyem
ba: Легеньем

en: Lehali
ba: Лехали

en: Lehalurup
ba: Леһалуруп

en: Lehar
ba: Лехар

en: Leinong Naga
ba: Леинонг нага

en: Leipon
ba: Леипон

en: Lelak
ba: Лелак

en: Lele (Chad)
ba: Леле (Чад)

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
ba: Леле (Конго Демократик Республикаһы)

en: Lele (Guinea)
ba: Леле (Гвинея)

en: Lele (Papua New Guinea)
ba: Леле (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Lelemi
ba: Лелеми

en: Lelepa
ba: Лелепа

en: Lembata, South
ba: Лембата, Көньяҡ

en: Lembata, West
ba: Лембата, Көнбайыш

en: Lembena
ba: Лембена

en: Lemerig
ba: Лемериг

en: Lemio
ba: Лемио

en: Lemnian
ba: Лемнос

en: Lemolang
ba: Лемоланг

en: Lemoro
ba: Леморо

en: Lenakel
ba: Ленакел

en: Lenca
ba: Ленка

en: Lendu
ba: Ленду

en: Lengilu
ba: Ленгилу

en: Lengo
ba: Ленго

en: Lengola
ba: Ленгола

en: Leningitij
ba: Ленингитидж

en: Lenje
ba: Лендже

en: Lenkau
ba: Ленкау

en: Lenyima
ba: Леньима

en: Lepcha
ba: Лепча

en: Lepki
ba: Лепки

en: Lepontic
ba: Лепонтий

en: Lere
ba: Лере

en: Lese
ba: Лесе

en: Lesing-Gelimi
ba: Лесинг-Гелими

en: Letemboi
ba: Летембои

en: Leti (Cameroon)
ba: Лети (Камерун)

en: Leti (Indonesia)
ba: Лети (Индонезия)

en: Levuka
ba: Левука

en: Lewo
ba: Лево

en: Lewo Eleng
ba: Лево-Эленг

en: Lewotobi
ba: Левотоби

en: Leyigha
ba: Лейигха

en: Lezghian
ba: Лезгин

en: Lhokpu
ba: Лхокпу

en: Lhomi
ba: Лхоми

en: Li'o
ba: Ли'о

en: Liabuku
ba: Лиабуку

en: Liana-Seti
ba: Лиана-сети

en: Liangmai Naga
ba: Лиангмаи нага

en: Lianshan Zhuang
ba: Ляньшань чжуан

en: Liberia Kpelle
ba: Либерия кпелле

en: Liberian English
ba: Либерия инглиз

en: Libido
ba: Либидо

en: Libinza
ba: Либинза

en: Libon Bikol
ba: Либон бикол

en: Liburnian
ba: Либурн

en: Libyan Arabic
ba: Ливия ғәрәп

en: Libyan Sign Language
ba: Ливия ым-ишара теле

en: Lidzonka
ba: Лидзонка

en: Ligbi
ba: Лигби

en: Ligenza
ba: Лигенза

en: Ligurian
ba: Лигур

en: Ligurian (Ancient)
ba: Лигур (боронғо)

en: Lihir
ba: Лихир

en: Lijili
ba: Лиджили

en: Lika
ba: Лика

en: Liki
ba: Лики

en: Likila
ba: Ликила

en: Likuba
ba: Ликуба

en: Likum
ba: Ликум

en: Likwala
ba: Ликвала

en: Lilau
ba: Лилау

en: Lillooet
ba: Лиллуэт

en: Limassa
ba: Лимасса

en: Limba, East
ba: Лимба, Көнсығыш

en: Limba, West-Central
ba: Лимба, Көнбайыш-үҙәк

en: Limbu
ba: Лимбу

en: Limbum
ba: Лимбум

en: Limburgan
ba: Лимбург

en: Limi
ba: Лими

en: Limilngan
ba: Лимилнган

en: Limos Kalinga
ba: Лимос калинга

en: Linear A
ba: Һыҙыҡлы А

en: Lingala
ba: Лингала

en: Lingao
ba: Лингао

en: Lingarak
ba: Лингарак

en: Lingua Franca
ba: Лингва-франка

en: Lingua Franca Nova
ba: Лингва-франка-нова

en: Lipan Apache
ba: Липан апаче

en: Lipo
ba: Липо

en: Lisabata-Nuniali
ba: Лисабата-Нуниали

en: Lisela
ba: Лисела

en: Lish
ba: Лиш

en: Lishana Deni
ba: Лишана-Дени

en: Lishanid Noshan
ba: Лишанид Ношан

en: Lishán Didán
ba: Лишан-дидан

en: Lisu
ba: Лису

en: Literary Chinese
ba: Әҙәби ҡытай

en: Lithuanian
ba: Литва

en: Lithuanian Sign Language
ba: Литва ым-ишара теле

en: Lithuanian, Old
ba: Литва, Боронғо

en: Litzlitz
ba: Лицлиц

en: Liujiang Zhuang
ba: Люцзян чжуан

en: Liuqian Zhuang
ba: Люцянь чжуан

en: Liv
ba: Лив

en: Livvi
ba: Ливвик

en: Lo-Toga
ba: Ло-Тога

en: Loarki
ba: Лоарки

en: Lobala
ba: Лобала

en: Lobi
ba: Лоби

en: Lobu, Lanas
ba: Лобу, ланас

en: Lobu, Tampias
ba: Лобу, Тампиас

en: Lodhi
ba: Лоди

en: Logba
ba: Логба

en: Logir
ba: Логир

en: Logo
ba: Лого

en: Logol
ba: Логол

en: Logooli
ba: Логооли

en: Logorik
ba: Логорик

en: Logudorese Sardinian
ba: Логудор сардин

en: Lohar, Gade
ba: Лохар, Гаде

en: Lohar, Lahul
ba: Лохар, Лахул

en: Lohorung
ba: Лохорунг

en: Loja Highland Quichua
ba: Лоха таулы кичуа

en: Lojban
ba: Ложбан

en: Lokaa
ba: Локаа

en: Loke
ba: Локе

en: Loko
ba: Локо

en: Lokoya
ba: Локоя

en: Lola
ba: Лола

en: Lolak
ba: Лолак

en: Lole
ba: Лоле

en: Lolo
ba: Лоло

en: Loloda
ba: Лолода

en: Lolopo
ba: Лолопо

en: Lolopo, Southern
ba: Лолопо, көньяҡ

en: Loma (Côte d'Ivoire)
ba: Лома (Кот-д'Ивуар)

en: Loma (Liberia)
ba: Лома (Либерия)

en: Lomaiviti
ba: Ломаивити

en: Lomavren
ba: Ломаврен

en: Lombard
ba: Ломбард

en: Lombi
ba: Ломби

en: Lombo
ba: Ломбо

en: Lomwe
ba: Ломве

en: Lomwe, Malawi
ba: Ломве, Малави

en: Loncong
ba: Лонконг

en: Long Phuri Naga
ba: Лонг-Пхури нага

en: Long Wat
ba: Лонг-ват

en: Longgu
ba: Лонггу

en: Longto
ba: Лонгто

en: Longuda
ba: Лонгуда

en: Loniu
ba: Лониу

en: Lonwolwol
ba: Лонволвол

en: Lonzo
ba: Лонзо

en: Loo
ba: Лоо

en: Lopa
ba: Лопа

en: Lopi
ba: Лопи

en: Lopit
ba: Лопит

en: Lorang
ba: Лоранг

en: Lorediakarkar
ba: Лоредиакаркар

en: Loreto-Ucayali Spanish
ba: Лорето-Укаяли испан

en: Lote
ba: Лоте

en: Lotha Naga
ba: Лотха нага

en: Lotud
ba: Лотуд

en: Lou
ba: Лоу

en: Louisiana Creole
ba: Луизиана креол

en: Loun
ba: Лоун

en: Loup A
ba: Луп А

en: Loup B
ba: Луп Б

en: Low German
ba: Түбәнге немец

en: Lower Burdekin
ba: Түбәнге Бердекин

en: Lower Chehalis
ba: Түбәнге чехалис

en: Lower Grand Valley Dani
ba: Түбәнге Гранд-Вэлли дани

en: Lower Nossob
ba: Түбәнге Носсоб

en: Lower Silesian
ba: Түбәнге силез

en: Lower Sorbian
ba: Түбәнге сорб

en: Lower Southern Aranda
ba: Түбәнге көньяҡ аранда

en: Lower Ta'oih
ba: Түбәнге та'ойх

en: Lower Tanana
ba: Түбәнге танана

en: Lowland Oaxaca Chontal
ba: Уйһыу Оахака чонталь

en: Lowland Tarahumara
ba: Уйһыулыҡ тараумара

en: Loxicha Zapotec
ba: Лошича сапотек

en: Lozi
ba: Лози

en: Luang
ba: Луанг

en: Luba-Katanga
ba: Луба-Катанга

en: Luba-Lulua
ba: Луба-Лулуа

en: Lubila
ba: Лубила

en: Lubu
ba: Лубу

en: Lubuagan Kalinga
ba: Лубуаган калинга

en: Luchazi
ba: Лучази

en: Lucumi
ba: Лукуми

en: Ludian
ba: Людик

en: Lufu
ba: Луфу

en: Lugbara
ba: Лугбара

en: Luguru
ba: Лугуру

en: Luhu
ba: Луху

en: Luimbi
ba: Луимби

en: Luiseno
ba: Луисеньо

en: Lukpa
ba: Лукпа

en: Lule
ba: Луле

en: Lule Sami
ba: Луле-саам

en: Lumba-Yakkha
ba: Лумба-Якха

en: Lumbu
ba: Лумбу

en: Lumun
ba: Лумун

en: Luna
ba: Луна

en: Lunanakha
ba: Лунанакха

en: Lunda
ba: Лунда

en: Lundayeh
ba: Лундаех

en: Lungalunga
ba: Лунгалунга

en: Lungga
ba: Лунгга

en: Luo (Cameroon)
ba: Луо (Камерун)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ba: Луо (Кения һәм Танзания)

en: Luopohe Hmong
ba: Луопохе хмонг

en: Luri
ba: Лури

en: Luri, Northern
ba: Лури, Төньяҡ

en: Luri, Southern
ba: Лури, Көньяҡ

en: Lusengo
ba: Лусенго

en: Lushai
ba: Лушаи

en: Lushootseed
ba: Лушуцид

en: Lusi
ba: Луси

en: Lusitanian
ba: Лузитан

en: Lutos
ba: Лутос

en: Luvale
ba: Лувале

en: Luwati
ba: Лувати

en: Luwian, Cuneiform
ba: Лувий, шына яҙыулы

en: Luwian, Hieroglyphic
ba: Луви, Иероглифик

en: Luwo
ba: Луво

en: Luxembourgish
ba: Люксембург

en: Luyana
ba: Луяна

en: Luyia
ba: Луйя

en: Lwalu
ba: Лвалу

en: Lycian
ba: Ликий

en: Lydian
ba: Лидий

en: Lyngngam
ba: Лингнгам

en: Lyélé
ba: Льеле

en: Láadan
ba: Лаадан

en: Láá Láá Bwamu
ba: Лаа-Лаа бваму

en: Lü
ba: Лю

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
ba: Ма (Конго Демократик Республикаһы)

en: Ma (Papua New Guinea)
ba: Ма (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Ma Manda
ba: Ма-манда

en: Ma'anyan
ba: Ма'аньян

en: Ma'di
ba: Ма'ди

en: Ma'di, Southern
ba: Ма'ди, көньяҡ

en: Ma'ya
ba: Ма'я

en: Maa
ba: Маа

en: Maaka
ba: Маака

en: Maasina Fulfulde
ba: Маасина фулфульде

en: Maay
ba: Маай

en: Maba (Chad)
ba: Маба (Чад)

en: Maba (Indonesia)
ba: Маба (Индонезия)

en: Mabaale
ba: Мабаале

en: Mabaan
ba: Мабаан

en: Mabaka Valley Kalinga
ba: Мабака үҙәне калинга

en: Mabire
ba: Мабире

en: Maca
ba: Мака

en: Macaguaje
ba: Макагуахе

en: Macaguán
ba: Макагуан

en: Macanese
ba: Макао

en: Macedo-Romanian
ba: Арумын

en: Macedonian
ba: Македон

en: Macedonian, Ancient
ba: Македон, боронғо

en: Machame
ba: Мачаме

en: Machiguenga
ba: Мачигенга

en: Machinere
ba: Мачинере

en: Machinga
ba: Мачинга

en: Maco
ba: Мако

en: Macuna
ba: Макуна

en: Macushi
ba: Макуши

en: Mada (Cameroon)
ba: Мада (Камерун)

en: Mada (Nigeria)
ba: Мада (Нигерия)

en: Madagascar Sign Language
ba: Мадагаскар ым-ишара теле

en: Madak
ba: Мадак

en: Madhi Madhi
ba: Мади-Мади

en: Madi
ba: Мади

en: Madurese
ba: Мадура

en: Mae
ba: Маэ

en: Maek
ba: Маэк

en: Maeng Itneg
ba: Маенг итнег

en: Maewo, Central
ba: Маэво, Үҙәк

en: Mafa
ba: Мафа

en: Mafea
ba: Мафеа

en: Mag-Indi Ayta
ba: Маг-инди айта

en: Mag-antsi Ayta
ba: Маг-анци айта

en: Magahi
ba: Магахи

en: Magar, Eastern
ba: Магар, Көнсығыш

en: Magar, Western
ba: Магар, Көнбайыш

en: Magbukun Ayta
ba: Магбукун айта

en: Magdalena Peñasco Mixtec
ba: Магдалена-Пеньяско миштек

en: Magoma
ba: Магома

en: Magori
ba: Магори

en: Maguindanaon
ba: Магинданао

en: Magɨ (Madang Province)
ba: Маги (Маданг провинцияһы)

en: Magɨyi
ba: Магийи

en: Mahali
ba: Махали

en: Mahasu Pahari
ba: Махасу пахари

en: Mahican
ba: Могикан

en: Mahongwe
ba: Махонгве

en: Mahou
ba: Махоу

en: Mai Brat
ba: Май Брат

en: Maia
ba: Майя

en: Maiadomu
ba: Маиадому

en: Maiani
ba: Маиани

en: Maidu, Northeast
ba: Майду, Төньяҡ-көнсығыш

en: Maidu, Northwest
ba: Майду, Төньяҡ-көнбайыш

en: Maidu, Valley
ba: Майду, үҙән

en: Maii
ba: Маии

en: Mailu
ba: Маилу

en: Maindo
ba: Маиндо

en: Mainfränkisch
ba: Майнфранк

en: Mainstream Kenyah
ba: Төп кеньях

en: Mairasi
ba: Маираси

en: Maisin
ba: Маисин

en: Maithili
ba: Майтхили

en: Maiwa (Indonesia)
ba: Майва (Индонезия)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
ba: Маива (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Maiwala
ba: Маивала

en: Majang
ba: Маджанг

en: Majera
ba: Маджера

en: Majhi
ba: Маджхи

en: Majhwar
ba: Маджхвар

en: Majukayang Kalinga
ba: Маджукаянг калинга

en: Mak (China)
ba: Мак (Ҡытай)

en: Mak (Nigeria)
ba: Мак (Нигерия)

en: Makaa
ba: Макаа

en: Makah
ba: Маках

en: Makalero
ba: Макалеро

en: Makasae
ba: Макасаэ

en: Makasar
ba: Макассар

en: Makassar Malay
ba: Макассар малай

en: Makayam
ba: Макаям

en: Makhuwa
ba: Макува

en: Makhuwa-Marrevone
ba: Макува-марревоне

en: Makhuwa-Meetto
ba: Макува-Меетто

en: Makhuwa-Moniga
ba: Макува-Монига

en: Makhuwa-Saka
ba: Макува-сака

en: Makhuwa-Shirima
ba: Макува-ширима

en: Makian, East
ba: Макиан, Көнсығыш

en: Makian, West
ba: Макиан, Көнбайыш

en: Maklew
ba: Маклев

en: Makolkol
ba: Маколкол

en: Makonde
ba: Маконде

en: Maku'a
ba: Маку'а

en: Makuri Naga
ba: Макури нага

en: Makuráp
ba: Макурап

en: Makwe
ba: Макве

en: Makyan Naga
ba: Макьян-нага

en: Mal
ba: Мал

en: Mal Paharia
ba: Мал-пахариа

en: Mala (Nigeria)
ba: Мала (Нигерия)

en: Mala (Papua New Guinea)
ba: Мала (Папуа-Яңы Гвинея)

en: Mala Malasar
ba: Мала-маласар

en: Malaccan Creole Malay
ba: Малакка креол малай

en: Malaccan Creole Portuguese
ba: Малакка креол португал

en: Malagasy
ba: Малагаси

en: Malagasy, Antankarana
ba: Малагаси, антанкарана

en: Malagasy, Bara
ba: Малагаси, Бара

en: Malagasy, Masikoro
ba: Малагаси, Масикоро

en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
ba: Малагаси, Төньяҡ бецимисарака

en: Malagasy, Plateau
ba: Малагаси, плато

en: Malagasy, Sakalava
ba: Малагаси, сакалава

en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
ba: Малагаси, Көньяҡ бецимисарака

en: Malagasy, Tandroy-Mahafaly
ba: Малагаси, тандруй-махафали

en: Malagasy, Tanosy
ba: Малагаси, таноси

en: Malagasy, Tesaka
ba: Малагаси, тесака

en: Malagasy, Tsimihety
ba: Малагаси, цимихети

en: Malak Malak
ba: Малак-Малак

en: Malalamai
ba: Малаламаи

en: Malango
ba: Маланго

en: Malankuravan
ba: Маланкураван

en: Malapandaram
ba: Малапандарам

en: Malaryan
ba: Маларьян

en: Malas
ba: Малас

en: Malasar
ba: Маласар

en: Malasar, Mala
ba: Маласар, Мала

en: Malavedan
ba: Малаведан

en: Malawi Lomwe
ba: Малави ломве

en: Malawi Sena
ba: Малави сена

en: Malawian Sign Language
ba: Малави ым-ишара теле

en: Malay (individual language)
ba: Малай (айырым тел)

en: Malay (macrolanguage)
ba: Малай (макротел)

en: Malay, Ambonese
ba: Малай, Амбон

en: Malay, Baba
ba: Малай, Баба

en: Malay, Bacanese
ba: Малай, Бачан

en: Malay, Balinese
ba: Малай, Бали

en: Malay, Banda
ba: Малай, Банда

en: Malay, Berau
ba: Малай, Берау

en: Malay, Bukit
ba: Малай, Букит

en: Malay, Central
ba: Малай, үҙәк

en: Malay, Cocos Islands
ba: Малай, Кокос утрауҙары

en: Malay, Jambi
ba: Малай, Джамби

en: Malay, Kedah
ba: Малай, Кедах

en: Malay, Kota Bangun Kutai
ba: Малай, Кота-Бангун кутаи

en: Malay, Kupang
ba: Малай, Купанг

en: Malay, Larantuka
ba: Малай, Ларантука

en: Malay, Makassar
ba: Малай, Макассар

en: Malay, Manado
ba: Малай, манадо

en: Malay, North Moluccan
ba: Малай, Төньяҡ молукк

en: Malay, Old
ba: Малай, Боронғо

en: Malay, Papuan
ba: Малай, папуас

en: Malay, Pattani
ba: Малай, Паттани

en: Malay, Sabah
ba: Малай, Сабах

en: Malay, Standard
ba: Малай, стандарт

en: Malay, Tenggarong Kutai
ba: Малай, тенггаронг-кутай

en: Malayalam
ba: Малаялам

en: Malayic Dayak
ba: Малай даяк

en: Malaynon
ba: Малайнон

en: Malayo
ba: Малайо

en: Malaysian Sign Language
ba: Малайзия ым-ишара теле

en: Malba Birifor
ba: Малба бирифор

en: Male (Ethiopia)
ba: Мале (Эфиопия)

en: Male (Papua New Guinea)
ba: Мале (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Malecite-Passamaquoddy
ba: Малесит-пассамакводди

en: Maleng
ba: Маленг

en: Maleu-Kilenge
ba: Малеу-Киленге

en: Malfaxal
ba: Малфаксал

en: Malgana
ba: Мальгана

en: Malgbe
ba: Малгбе

en: Mali
ba: Мали

en: Malila
ba: Малила

en: Malimba
ba: Малимба

en: Malimpung
ba: Малимпунг

en: Malinaltepec Me'phaa
ba: Малиналтепек ме'пхаа

en: Malo
ba: Мало

en: Malol
ba: Малол

en: Maltese
ba: Мальта

en: Maltese Sign Language
ba: Мальта ым-ишара теле

en: Malua Bay
ba: Малуа-Бэй

en: Malvi
ba: Малви

en: Malyangapa
ba: Мальянгапа

en: Maléku Jaíka
ba: Малеку-хаика

en: Mam
ba: Мам

en: Mama
ba: Мама

en: Mamaa
ba: Мамаа

en: Mamaindé
ba: Мамаинде

en: Mamanwa
ba: Маманва

en: Mamara Senoufo
ba: Мамара сенуфо

en: Mamasa
ba: Мамаса

en: Mambae
ba: Мамбаэ

en: Mambai
ba: Мамбаи

en: Mambila, Cameroon
ba: Мамбила, Камерун

en: Mambila, Nigeria
ba: Мамбила, Нигерия

en: Mamboru
ba: Мамбору

en: Mambwe-Lungu
ba: Мамбве-Лунгу

en: Mampruli
ba: Мампрули

en: Mamuju
ba: Мамуджу

en: Mamulique
ba: Мамулике

en: Mamusi
ba: Мамуси

en: Mamvu
ba: Мамву

en: Man Met
ba: Ман-Мет

en: Manado Malay
ba: Манадо малай

en: Manam
ba: Манам

en: Manambu
ba: Манамбу

en: Manangba
ba: Манангба

en: Manangkari
ba: Мананкари

en: Manchu
ba: Манжур

en: Manda (Australia)
ba: Манда (Австралия)

en: Manda (India)
ba: Манда (Һиндостан)

en: Manda (Tanzania)
ba: Манда (Танзания)

en: Mandahuaca
ba: Мандауака

en: Mandaic
ba: Мандей

en: Mandaic, Classical
ba: Мандей, Классик

en: Mandan
ba: Мандан

en: Mandandanyi
ba: Манданданьи

en: Mandar
ba: Мандар

en: Mandara
ba: Мандара

en: Mandari
ba: Мандари

en: Mandarin Chinese
ba: Мандарин ҡытай

en: Mandaya
ba: Мандая

en: Mandeali
ba: Мандеали

en: Mander
ba: Мандер

en: Mandingo
ba: Мандинго

en: Mandinka
ba: Мандинка

en: Mandjak
ba: Мандъяк

en: Mandobo Atas
ba: Мандобо Атас

en: Mandobo Bawah
ba: Мандобо Бавах

en: Manduri, Baga
ba: Мандури, Бага

en: Manem
ba: Манем

en: Mang
ba: Манг

en: Manga Kanuri
ba: Манга канури

en: Mangala
ba: Мангала

en: Mangareva
ba: Мангарева

en: Mangarrayi
ba: Мангаррайи

en: Mangas
ba: Мангас

en: Mangayat
ba: Мангаят

en: Mangbetu
ba: Мангбету

en: Mangbutu
ba: Мангбуту

en: Mangerr
ba: Мангерр

en: Mangga Buang
ba: Мангга буанг

en: Manggarai
ba: Манггараи

en: Mango
ba: Манго

en: Mangole
ba: Манголе

en: Mangseng
ba: Мангсенг

en: Mangue
ba: Манге

en: Manichaean Middle Persian
ba: Манихей урта фарсы

en: Manide
ba: Маниде

en: Manikion
ba: Маникион

en: Maninka, Konyanka
ba: Манинка, Коньянка

en: Maninka, Sankaran
ba: Манинка, Санкаран

en: Maninkakan, Eastern
ba: Манинкакан, Көнсығыш

en: Maninkakan, Kita
ba: Манинкакан, Кита

en: Maninkakan, Western
ba: Манинкакан, Көнбайыш

en: Manipa
ba: Манипа

en: Manipuri
ba: Манипури

en: Manipuri, Old
ba: Манипури, Боронғо

en: Mankanya
ba: Манканья

en: Mankiyali
ba: Манкияли

en: Manna-Dora
ba: Манна-Дора

en: Mannan
ba: Маннан

en: Mano
ba: Мано

en: Manobo, Agusan
ba: Манобо, Агусан

en: Manobo, Ata
ba: Манобо, Ата

en: Manobo, Cotabato
ba: Манобо, Котабато

en: Manobo, Dibabawon
ba: Манобо, Дибабавон

en: Manobo, Ilianen
ba: Манобо, Илианен

en: Manobo, Kinamiging
ba: Манобо, Кинамигинг

en: Manobo, Matigsalug
ba: Манобо, Матигсалуг

en: Manobo, Obo
ba: Манобо, Обо

en: Manobo, Rajah Kabunsuwan
ba: Манобо, Раджа-Кабунсуван

en: Manobo, Sarangani
ba: Манобо, Сарангани

en: Manobo, Western Bukidnon
ba: Манобо, Көнбайыш Букиднон

en: Manombai
ba: Маномбаи

en: Mansaka
ba: Мансака

en: Mansi
ba: Манси

en: Mansoanka
ba: Мансоанка

en: Manta
ba: Манта

en: Mantsi
ba: Манци

en: Manumanaw Karen
ba: Мануманав карен

en: Manx
ba: Мэн

en: Manya
ba: Манья

en: Manyawa
ba: Маньява

en: Manyika
ba: Маньика

en: Manza
ba: Манза

en: Mao Naga
ba: Мао нага

en: Maonan
ba: Маонань

en: Maore Comorian
ba: Маоре комор

en: Maori
ba: Маори

en: Mape
ba: Мапе

en: Mapena
ba: Мапена

en: Mapia
ba: Мапиа

en: Mapidian
ba: Мапидиан

en: Mapos Buang
ba: Мапос буанг

en: Mapoyo
ba: Мапойо

en: Mapudungun
ba: Мапудунгун

en: Mapun
ba: Мапун

en: Maquiritari
ba: Макиритари

en: Mara Chin
ba: Мара чин

en: Marachi
ba: Марачи

en: Maraghei
ba: Марагеи

en: Maragus
ba: Марагус

en: Maram Naga
ba: Марам нага

en: Marama
ba: Марама

en: Maranao
ba: Маранао

en: Maranunggu
ba: Маранунггу

en: Mararit
ba: Марарит

en: Marathi
ba: Маратхи

en: Marathi, Old
ba: Маратхи, Боронғо

en: Marau
ba: Марау

en: Marba
ba: Марба

en: Mardin Sign Language
ba: Мардин ым-ишара теле

en: Maremgi
ba: Маремги

en: Marenje
ba: Марендже

en: Marfa
ba: Марфа

en: Margany
ba: Маргани

en: Marghi Central
ba: Марги үҙәк

en: Marghi South
ba: Марги көньяҡ

en: Margos-Yarowilca-Lauricocha Quechua
ba: Маргос-Яровилка-Лаурикоча кечуа

en: Margu
ba: Маргу

en: Mari (East Sepik Province)
ba: Мари (Көнсығыш Сепик провинцияһы)

en: Mari (Madang Province)
ba: Мари (Маданг провинцияһы)

en: Mari (Russia)
ba: Мари

en: Mari, Eastern
ba: Мари, Көнсығыш

en: Mari, Western
ba: Мари, Көнбайыш

en: Maria (India)
ba: Мариа (Һиндостан)

en: Maria (Papua New Guinea)
ba: Мариа (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Maria, Dandami
ba: Мариа, Дандами

en: Maricopa
ba: Марикопа

en: Maridan
ba: Маридан

en: Maridjabin
ba: Маридьябин

en: Marik
ba: Марик

en: Marimanindji
ba: Мариманинджи

en: Marind
ba: Маринд

en: Marind, Bian
ba: Маринд, Биан

en: Maring
ba: Маринг

en: Maring Naga
ba: Маринг нага

en: Maringarr
ba: Марингарр

en: Marino
ba: Марино

en: Mariri
ba: Марири

en: Maritime Sign Language
ba: Диңгеҙ ым-ишара теле

en: Maritsauá
ba: Марицауа

en: Mariyedi
ba: Марийеди

en: Marka
ba: Марка

en: Markweeta
ba: Марквеета

en: Marma
ba: Марма

en: Marovo
ba: Марово

en: Marquesan, North
ba: Маркез, Төньяҡ

en: Marquesan, South
ba: Маркез, Көньяҡ

en: Marra
ba: Марра

en: Marriammu
ba: Марриамму

en: Marrithiyel
ba: Марритиел

en: Marrucinian
ba: Марруцин

en: Marshallese
ba: Маршалл

en: Marsian
ba: Марси

en: Martha's Vineyard Sign Language
ba: Мартас-Винъярд ым-ишара теле

en: Marti Ke
ba: Марти-ке

en: Martu Wangka
ba: Марту-Вангка

en: Martuyhunira
ba: Мартуйхунира

en: Maru
ba: Мару

en: Marwari
ba: Марвари

en: Marwari (India)
ba: Марвари (Һиндостан)

en: Marwari (Pakistan)
ba: Марвари (Пакистан)

en: Marúbo
ba: Марубо

en: Masaaba
ba: Масааба

en: Masadiit Itneg
ba: Масадиит-итнег

en: Masai
ba: Масаи

en: Masalit
ba: Масалит

en: Masana
ba: Масана

en: Masbatenyo
ba: Масбатеньо

en: Masela, Central
ba: Масела, Үҙәк

en: Masela, East
ba: Масела, көнсығыш

en: Masela, West
ba: Масела, Көнбайыш

en: Mashco Piro
ba: Машко-Пиро

en: Mashi (Nigeria)
ba: Маши (Нигерия)

en: Mashi (Zambia)
ba: Маши (Замбия)

en: Masikoro Malagasy
ba: Масикоро малагаси

en: Masimasi
ba: Масимаси

en: Masiwang
ba: Масиванг

en: Maskelynes
ba: Маскелинес

en: Maslam
ba: Маслам

en: Masmaje
ba: Масмадже

en: Massalat
ba: Массалат

en: Massep
ba: Массеп

en: Matagalpa
ba: Матагальпа

en: Matal
ba: Матал

en: Matbat
ba: Матбат

en: Matengo
ba: Матенго

en: Matepi
ba: Матепи

en: Matigsalug Manobo
ba: Матигсалуг манобо

en: Matipuhy
ba: Матипухи

en: Matlatzinca, Atzingo
ba: Матлацинка, Атцинго

en: Matlatzinca, San Francisco
ba: Матлацинка, Сан-Франциско

en: Matngala
ba: Матнгала

en: Mato
ba: Мато

en: Mato Grosso Arára
ba: Мату-Гросу арара

en: Mator
ba: Матор

en: Matsés
ba: Мацес

en: Mattole
ba: Маттоле

en: Matu Chin
ba: Мату чин

en: Matukar
ba: Матукар

en: Matumbi
ba: Матумби

en: Matya Samo
ba: Матья-само

en: Matís
ba: Матис

en: Maung
ba: Маунг

en: Mauritian Sign Language
ba: Маврикий ым-ишара теле

en: Mauwake
ba: Мауваке

en: Mawa (Chad)
ba: Мава (Чад)

en: Mawa (Nigeria)
ba: Мава (Нигерия)

en: Mawak
ba: Мавак

en: Mawan
ba: Маван

en: Mawayana
ba: Маваяна

en: Mawchi
ba: Мавчи

en: Mawes
ba: Мавес

en: Maxakalí
ba: Машакали

en: Maxi Gbe
ba: Макси гбе

en: Maya Samo
ba: Майя само

en: Mayaguduna
ba: Маягудуна

en: Mayan, Epigraphic
ba: Майя, Эпиграфик

en: Mayangna
ba: Маянгна

en: Mayawali
ba: Маявали

en: Mayeka
ba: Майека

en: Mayi-Kulan
ba: Майи-кулан

en: Mayi-Thakurti
ba: Майи-тхакурти

en: Mayi-Yapi
ba: Майи-япи

en: Mayo
ba: Майо

en: Mayogo
ba: Майого

en: Mayoyao Ifugao
ba: Майояо ифугао

en: Mazagway
ba: Мазагвай

en: Mazahua, Central
ba: Масахуа, Үҙәк

en: Mazahua, Michoacán
ba: Масахуа, Мичоакан

en: Mazaltepec Zapotec
ba: Масальтепек сапотек

en: Mazanderani
ba: Мазендеран

en: Mazatec, Ayautla
ba: Масатек, Аяутла

en: Mazatec, Chiquihuitlán
ba: Масатек, Чикиуитлан

en: Mazatec, Huautla
ba: Масатек, Уаутла

en: Mazatec, Ixcatlán
ba: Масатек, Ишкатлан

en: Mazatec, Jalapa De Díaz
ba: Масатек, Халапа-де-Диас

en: Mazatec, Mazatlán
ba: Масатек, Масатлан

en: Mazatec, Puebla
ba: Масатек, Пуэбла

en: Mazatec, San Jerónimo Tecóatl
ba: Масатек, Сан-Херонимо-Текоатль

en: Mazatec, Soyaltepec
ba: Масатек, Соялтепек

en: Mazatlán Mazatec
ba: Масатлан масатек

en: Mazatlán Mixe
ba: Масатлан михе

en: Mba
ba: Мба

en: Mbala
ba: Мбала

en: Mbalanhu
ba: Мбаланху

en: Mbandja
ba: Мбанджа

en: Mbangala
ba: Мбангала

en: Mbangi
ba: Мбанги

en: Mbangwe
ba: Мбангве

en: Mbara (Australia)
ba: Мбара (Австралия)

en: Mbara (Chad)
ba: Мбара (Чад)

en: Mbariman-Gudhinma
ba: Мбариман-гудхинма

en: Mbati
ba: Мбати

en: Mbato
ba: Мбато

en: Mbay
ba: Мбай

en: Mbe
ba: Мбе

en: Mbe'
ba: Мбе'

en: Mbelime
ba: Мбелиме

en: Mbembe, Cross River
ba: Мбембе, Кросс-Ривер

en: Mbembe, Tigon
ba: Мбембе, Тигон

en: Mbere
ba: Мбере

en: Mbesa
ba: Мбеса

en: Mbessa
ba: Мбесса

en: Mbo (Cameroon)
ba: Мбо (Камерун)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
ba: Мбо (Конго Демократик Республикаһы)

en: Mboi
ba: Мбои

en: Mboko
ba: Мбоко

en: Mbole
ba: Мболе

en: Mbonga
ba: Мбонга

en: Mbongno
ba: Мбонгно

en: Mbosi
ba: Мбоси

en: Mbowe
ba: Мбове

en: Mbre
ba: Мбре

en: Mbudum
ba: Мбудум

en: Mbugu
ba: Мбугу

en: Mbugwe
ba: Мбугве

en: Mbuk
ba: Мбук

en: Mbuko
ba: Мбуко

en: Mbukushu
ba: Мбукушу

en: Mbula
ba: Мбула

en: Mbula-Bwazza
ba: Мбула-Бвазза

en: Mbule
ba: Мбуле

en: Mbulungish
ba: Мбулунгиш

en: Mbum
ba: Мбум

en: Mbunda
ba: Мбунда

en: Mbunga
ba: Мбунга

en: Mburku
ba: Мбурку

en: Mbwela
ba: Мбвела

en: Mbyá Guaraní
ba: Мбья гуарани

en: Me'en
ba: Ме'ен

en: Me'phaa, Acatepec
ba: Ме'пхаа, Акатепек

en: Me'phaa, Azoyú
ba: Ме'пхаа, Асойу

en: Me'phaa, Malinaltepec
ba: Ме'пхаа, Малиналтепек

en: Me'phaa, Tlacoapa
ba: Ме'пхаа, Тлакоапа

en: Medebur
ba: Медебур

en: Medefaidrin
ba: Медефаидрин

en: Media Lengua
ba: Медиа-ленгуа

en: Median
ba: Мидия

en: Mednyj Aleut
ba: Медный алеут

en: Medumba
ba: Медумба

en: Mefele
ba: Мефеле

en: Megam
ba: Мегам

en: Megleno Romanian
ba: Меглено-румын

en: Mehek
ba: Мехек

en: Mehináku
ba: Мехинаку

en: Mehri
ba: Мехри

en: Mekeo
ba: Мекео

en: Mekmek
ba: Мекмек

en: Mekwei
ba: Меквей

en: Mel-Khaonh
ba: Мел-Кхаонх

en: Melanau, Central
ba: Меланау, Үҙәк

en: Melanau, Daro-Matu
ba: Меланау, Даро-Мату

en: Melanau, Kanowit-Tanjong
ba: Меланау, Кановит-Танджонг

en: Melanau, Sibu
ba: Меланау, сибу

en: Mele-Fila
ba: Меле-Фила

en: Melo
ba: Мело

en: Melpa
ba: Мелпа

en: Memoni
ba: Мемони

en: Mendalam Kayan
ba: Мендалам-каян

en: Mendankwe-Nkwen
ba: Менданкве-Нквен

en: Mende (Papua New Guinea)
ba: Менде (Папуа-Яңы Гвинея)

en: Mende (Sierra Leone)
ba: Менде (Сьерра-Леоне)

en: Mengaka
ba: Менгака

en: Mengen
ba: Менген

en: Mengisa
ba: Менгиса

en: Menka
ba: Менка

en: Menominee
ba: Меномини

en: Mentawai
ba: Ментаваи

en: Menya
ba: Менья

en: Meohang, Eastern
ba: Меоханг, Көнсығыш

en: Meohang, Western
ba: Меоханг, көнбайыш

en: Meoswar
ba: Меосвар

en: Mer
ba: Мер

en: Meramera
ba: Мерамера

en: Merei
ba: Мереи

en: Merey
ba: Мерей

en: Meriam Mir
ba: Мериам-мир

en: Merlav
ba: Мерлав

en: Meroitic
ba: Мероит

en: Meru
ba: Меру

en: Merwari
ba: Мервари

en: Mesaka
ba: Месака

en: Mescalero-Chiricahua Apache
ba: Мескалеро-чирикауа апаче

en: Mese
ba: Месе

en: Meskwaki
ba: Месквак

en: Mesme
ba: Месме

en: Mesmes
ba: Месмес

en: Mesopotamian Arabic
ba: Месопотамия ғәрәп

en: Mesqan
ba: Мескан

en: Messapic
ba: Мессап

en: Meta'
ba: Мета

en: Metlatónoc Mixtec
ba: Метлатонок миштек

en: Mewari
ba: Мевари

en: Mewati
ba: Мевати

en: Mexican Sign Language
ba: Мексика ым-ишара теле

en: Meyah
ba: Мейах

en: Mezontla Popoloca
ba: Месонтла пополока

en: Mezquital Otomi
ba: Мескиталь отоми

en: Mfinu
ba: Мфину

en: Mfumte
ba: Мфумте

en: Mgbolizhia
ba: Мгболижиа

en: Mi'kmaq
ba: Микмак

en: Miahuatlán Zapotec
ba: Миауатлан сапотек

en: Miami
ba: Майами

en: Mian
ba: Миан

en: Miani
ba: Миани

en: Miao, Chuanqiandian Cluster
ba: Мяо, Чуаньцяньдянь кластеры

en: Miao, Eastern Qiandong
ba: Мяо, Көнсығыш Цяньдун

en: Miao, Eastern Xiangxi
ba: Мяо, Көнсығыш Сянси

en: Miao, Horned
ba: Мяо, Мөгөҙлө

en: Miao, Large Flowery
ba: Мяо, Ҙур сәскәле

en: Miao, Northern Qiandong
ba: Мяо, Төньяҡ Цяньдун

en: Miao, Small Flowery
ba: Мяо, кесе сәскәле

en: Miao, Southern Qiandong
ba: Мяо, Көньяҡ Цяньдун

en: Miao, Western Xiangxi
ba: Мяо, Көнбайыш Сянси

en: Michif
ba: Мичиф

en: Michigamea
ba: Мичигамеа

en: Michoacán Mazahua
ba: Мичоакан масахуа

en: Michoacán Nahuatl
ba: Мичоакан науатль

en: Mid Grand Valley Dani
ba: Урта Гранд-Вэлли дани

en: Mid-Southern Banda
ba: Урта-көньяҡ банда

en: Middle Armenian
ba: Урта әрмән

en: Middle Breton
ba: Урта бретон

en: Middle Cornish
ba: Урта корн

en: Middle Dutch (ca. 1050-1350)
ba: Урта голланд (яҡ. 1050-1350)

en: Middle English (1100-1500)
ba: Урта инглиз (1100-1500)

en: Middle French (ca. 1400-1600)
ba: Урта француз (яҡ. 1400-1600)

en: Middle High German (ca. 1050-1500)
ba: Урта үрге немец (яҡ. 1050-1500)

en: Middle Hittite
ba: Урта хетт

en: Middle Irish (900-1200)
ba: Урта ирланд (900-1200)

en: Middle Khmer (1400 to 1850 CE)
ba: Урта кхмер (б.э. 1400-1850 йй.)

en: Middle Korean (10th-16th cent.)
ba: Урта корей (10-16 бб.)

en: Middle Low German
ba: Урта түбәнге немец

en: Middle Mongolian
ba: Урта монгол

en: Middle Newar
ba: Урта невар

en: Middle Watut
ba: Урта ватут

en: Middle Welsh
ba: Урта валлий

en: Midob
ba: Мидоб

en: Mien, Biao-Jiao
ba: Миен, Бяо-Джяо

en: Mien, Iu
ba: Миен, Иу

en: Migaama
ba: Мигаама

en: Migabac
ba: Мигабак

en: Migum
ba: Мигум

en: Miju-Mishmi
ba: Миджу-Мишми

en: Mikasuki
ba: Микасуки

en: Mili
ba: Мили

en: Miltu
ba: Милту

en: Miluk
ba: Милук

en: Milyan
ba: Мильян

en: Min Bei Chinese
ba: Мин-бэй ҡытай

en: Min Dong Chinese
ba: Мин-дун ҡытай

en: Min Nan Chinese
ba: Мин-нань ҡытай

en: Min Zhong Chinese
ba: Мин-чжун ҡытай

en: Mina (Cameroon)
ba: Мина (Камерун)

en: Minaean
ba: Миней

en: Minang
ba: Минанг

en: Minangkabau
ba: Минангкабау

en: Minanibai
ba: Минанибаи

en: Minaveha
ba: Минавеха

en: Minderico
ba: Миндерико

en: Mindiri
ba: Миндири

en: Mingang Doso
ba: Минганг-Досо

en: Mingrelian
ba: Мегрел

en: Minica Huitoto
ba: Миника уитото

en: Minidien
ba: Минидьен

en: Minjungbal
ba: Минджунгбал

en: Minkin
ba: Минкин

en: Minoan
ba: Миной

en: Minokok
ba: Минокок

en: Minriq
ba: Минрик

en: Mintil
ba: Минтил

en: Minyag, Eastern
ba: Миньяг, Көнсығыш

en: Minyag, Western
ba: Миньяг, көнбайыш

en: Minz Zhuang
ba: Минц чжуан

en: Miqie
ba: Микье

en: Mirandese
ba: Миранд

en: Miraya Bikol
ba: Мирая бикол

en: Mirgan
ba: Мирган

en: Miriti
ba: Мирити

en: Miriwoong
ba: Миривунг

en: Miriwoong Sign Language
ba: Миривунг ым-ишара теле

en: Mirning
ba: Мирнинг

en: Miship
ba: Мишип

en: Misima-Panaeati
ba: Мисима-Панаэати

en: Mising
ba: Мисинг

en: Mitla Zapotec
ba: Митла сапотек

en: Mitlatongo Mixtec
ba: Митлатонго миштек

en: Mittu
ba: Митту

en: Mituku
ba: Митуку

en: Miu
ba: Миу

en: Miwa
ba: Мива

en: Miwok, Bay
ba: Мивок, Бэй

en: Miwok, Central Sierra
ba: Мивок, Үҙәк Сьерра

en: Miwok, Coast
ba: Мивок, Яр буйы

en: Miwok, Lake
ba: Мивок, Күл

en: Miwok, Northern Sierra
ba: Мивок, Төньяҡ Сьерра

en: Miwok, Plains
ba: Мивок, тигеҙлек

en: Miwok, Southern Sierra
ba: Мивок, көньяҡ сьерра

en: Mixe, Coatlán
ba: Михе, Коатлан

en: Mixe, Isthmus
ba: Михе, Муйын

en: Mixe, Juquila
ba: Михе, Хукила

en: Mixe, Mazatlán
ba: Михе, Масатлан

en: Mixe, North Central
ba: Михе, Төньяҡ-үҙәк

en: Mixe, Quetzaltepec
ba: Михе, Кецальтепек

en: Mixe, Tlahuitoltepec
ba: Михе, Тлауитольтепек

en: Mixe, Totontepec
ba: Михе, Тотонтепек

en: Mixed Great Andamanese
ba: Ҡатнаш ҙур андаман

en: Mixtec, Alacatlatzala
ba: Миштек, Алакатлацала

en: Mixtec, Alcozauca
ba: Миштек, Алькосаука

en: Mixtec, Amoltepec
ba: Миштек, Амольтепек

en: Mixtec, Apasco-Apoala
ba: Миштек, Апаско-Апоала

en: Mixtec, Atatláhuca
ba: Миштек, Ататлаука

en: Mixtec, Ayutla
ba: Миштек, Аютла

en: Mixtec, Cacaloxtepec
ba: Миштек, Какалокстепек

en: Mixtec, Chayuco
ba: Миштек, Чаюко

en: Mixtec, Chazumba
ba: Миштек, Часумба

en: Mixtec, Chigmecatitlán
ba: Миштек, Чигмекатитлан

en: Mixtec, Coatzospan
ba: Миштек, Коацоспан

en: Mixtec, Cuyamecalco
ba: Миштек, Куямекалько

en: Mixtec, Diuxi-Tilantongo
ba: Миштек, Диухи-Тилантонго

en: Mixtec, Huitepec
ba: Миштек, Уитепек

en: Mixtec, Itundujia
ba: Миштек, Итундухиа

en: Mixtec, Ixtayutla
ba: Миштек, Икстаютла

en: Mixtec, Jamiltepec
ba: Миштек, Хамильтепек

en: Mixtec, Juxtlahuaca
ba: Миштек, Хустлауака

en: Mixtec, Magdalena Peñasco
ba: Миштек, Магдалена-Пеньяско

en: Mixtec, Metlatónoc
ba: Миштек, Метлатонок

en: Mixtec, Mitlatongo
ba: Миштек, Митлатонго

en: Mixtec, Mixtepec
ba: Миштек, Микстепек

en: Mixtec, Northern Tlaxiaco
ba: Миштек, Төньяҡ Тлахьяко

en: Mixtec, Northwest Oaxaca
ba: Миштек, Төньяҡ-көнбайыш Оахака

en: Mixtec, Ocotepec
ba: Миштек, Окотепек

en: Mixtec, Peñoles
ba: Миштек, Пеньолес

en: Mixtec, Pinotepa Nacional
ba: Миштек, Пинотепа-Насиональ

en: Mixtec, San Juan Colorado
ba: Миштек, Сан-Хуан-Колорадо

en: Mixtec, San Juan Teita
ba: Миштек, Сан-Хуан-Теита

en: Mixtec, San Miguel El Grande
ba: Миштек, Сан-Мигель-эль-Гранде

en: Mixtec, San Miguel Piedras
ba: Миштек, Сан-Мигель-Пьедрас

en: Mixtec, Santa Lucía Monteverde
ba: Миштек, Санта-Лусия-Монтеверде

en: Mixtec, Santa María Zacatepec
ba: Миштек, Санта-Мария-Сакатепек

en: Mixtec, Silacayoapan
ba: Миштек, Силакайоапан

en: Mixtec, Sindihui
ba: Миштек, Синдихуи

en: Mixtec, Sinicahua
ba: Миштек, Синикауа

en: Mixtec, Southeastern Nochixtlán
ba: Миштек, Көньяҡ-көнсығыш Ночистлан

en: Mixtec, Southern Puebla
ba: Миштек, Көньяҡ Пуэбла

en: Mixtec, Southwestern Tlaxiaco
ba: Миштек, Көньяҡ-көнбайыш Тлахьяко

en: Mixtec, Soyaltepec
ba: Миштек, Соялтепек

en: Mixtec, Tacahua
ba: Миштек, Такауа

en: Mixtec, Tamazola
ba: Миштек, Тамасола

en: Mixtec, Tezoatlán
ba: Миштек, Тесоатлан

en: Mixtec, Tidaá
ba: Миштек, Тидаа

en: Mixtec, Tijaltepec
ba: Миштек, Тихалтепек

en: Mixtec, Tlazoyaltepec
ba: Миштек, Тласояльтепек

en: Mixtec, Tututepec
ba: Миштек, Тутутепек

en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
ba: Миштек, Көнбайыш Хустлауака

en: Mixtec, Yoloxochitl
ba: Миштек, Йолохочитль

en: Mixtec, Yosondúa
ba: Миштек, Йосондуа

en: Mixtec, Yucuañe
ba: Миштек, Юкуанье

en: Mixtec, Yutanduchi
ba: Миштек, Ютандучи

en: Mixtepec Mixtec
ba: Микстепек миштек

en: Mixtepec Zapotec
ba: Миштепек сапотек

en: Miya
ba: Мия

en: Miyako
ba: Мияко

en: Miyakubo Sign Language
ba: Миякубо ым-ишара теле

en: Miyobe
ba: Мийобе

en: Mlabri
ba: Млабри

en: Mlahsö
ba: Млахсо

en: Mlap
ba: Млап

en: Mlomp
ba: Мломп

en: Mmaala
ba: Ммаала

en: Mmen
ba: Ммен

en: Mnong, Central
ba: Мнонг, Үҙәк

en: Mnong, Eastern
ba: Мнонг, Көнсығыш

en: Mnong, Southern
ba: Мнонг, Көньяҡ

en: Mo'da
ba: Мо'да

en: Moabite
ba: Моавит

en: Moba
ba: Моба

en: Mobilian
ba: Мобиль

en: Mobumrin Aizi
ba: Мобумрин аизи

en: Mobwa Karen
ba: Мобва карен

en: Mochi
ba: Мочи

en: Mochica
ba: Мочика

en: Mocho
ba: Мочо

en: Mocoví
ba: Мокови

en: Modang
ba: Моданг

en: Modern Greek (1453-)
ba: Хәҙерге грек (1453-)

en: Modole
ba: Модоле

en: Moere
ba: Моэре

en: Mofu, North
ba: Мофу, Төньяҡ

en: Mofu-Gudur
ba: Мофу-Гудур

en: Mogholi
ba: Моголи

en: Mogofin
ba: Могофин

en: Mogum
ba: Могум

en: Mohave
ba: Мохаве

en: Mohawk
ba: Могавк

en: Mohegan-Pequot
ba: Мохеган-пекот

en: Moi (Congo)
ba: Мои (Конго)

en: Moi (Indonesia)
ba: Мои (Индонезия)

en: Moikodi
ba: Моикоди

en: Moingi
ba: Моинги

en: Moji
ba: Моджи

en: Mok
ba: Мок

en: Moken
ba: Мокен

en: Mokerang
ba: Мокеранг

en: Mokilese
ba: Мокил

en: Moklen
ba: Моклен

en: Mokole
ba: Моколе

en: Mokpwe
ba: Мокпве

en: Moksela
ba: Моксела

en: Moksha
ba: Муҡшы

en: Molale
ba: Молале

en: Molbog
ba: Молбог

en: Moldova Sign Language
ba: Молдова ым-ишара теле

en: Molengue
ba: Моленге

en: Molima
ba: Молима

en: Molmo One
ba: Молмо уан

en: Molo
ba: Моло

en: Molof
ba: Молоф

en: Moloko
ba: Молоко

en: Mom Jango
ba: Мом-джанго

en: Moma
ba: Мома

en: Momare
ba: Момаре

en: Mombo Dogon
ba: Момбо догон

en: Mombum
ba: Момбум

en: Momina
ba: Момина

en: Momuna
ba: Момуна

en: Mon
ba: Мон

en: Mon, Old
ba: Мон, Боронғо

en: Monastic Sign Language
ba: Монахтар ым-ишара теле

en: Mondropolon
ba: Мондрополон

en: Mondé
ba: Монде

en: Mongo
ba: Монго

en: Mongol
ba: Монгол

en: Mongolia Buriat
ba: Монгол бүрәт

en: Mongolian
ba: Монгол

en: Mongolian Sign Language
ba: Монгол ым-ишара теле

en: Mongolian, Classical
ba: Монгол, Классик

en: Mongolian, Halh
ba: Монгол, Халха

en: Mongolian, Middle
ba: Монгол, урта

en: Mongolian, Peripheral
ba: Монгол, Периферия

en: Mongondow
ba: Монгондоу

en: Moni
ba: Мони

en: Mono (Cameroon)
ba: Моно (Камерун)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
ba: Моно (Конго Демократик Республикаһы)

en: Mono (Solomon Islands)
ba: Моно (Соломон Утрауҙары)

en: Mono (USA)
ba: Моно (АҠШ)

en: Monom
ba: Моном

en: Monpa, Kalaktang
ba: Монпа, Калактанг

en: Monpa, Tawang
ba: Монпа, Таванг

en: Monsang Naga
ba: Монсанг нага

en: Montenegrin
ba: Черногор

en: Montol
ba: Монтол

en: Monumbo
ba: Монумбо

en: Monzombo
ba: Монзомбо

en: Moo
ba: Моо

en: Moose Cree
ba: Мус кри

en: Mopán Maya
ba: Мопан-майя

en: Mor (Bomberai Peninsula)
ba: Мор (Бомберай ярымутрауы)

en: Mor (Mor Islands)
ba: Мор (Мор утрауҙары)

en: Moraid
ba: Мораид

en: Morawa
ba: Морава

en: Morelos Nahuatl
ba: Морелос науатль

en: Morerebi
ba: Моререби

en: Moresada
ba: Моресада

en: Mori Atas
ba: Мори-Атас

en: Mori Bawah
ba: Мори-бавах

en: Morigi
ba: Мориги

en: Morisyen
ba: Маврикий

en: Moro
ba: Моро

en: Moroccan Arabic
ba: Марокко ғәрәп

en: Moroccan Sign Language
ba: Марокко ым-ишара теле

en: Morokodo
ba: Морокодо

en: Morom
ba: Мором

en: Moronene
ba: Моронене

en: Morori
ba: Морори

en: Morouas
ba: Моруас

en: Morrobalama
ba: Морробалама

en: Mortlockese
ba: Мортлок

en: Moru
ba: Мору

en: Mosimo
ba: Мосимо

en: Moskona
ba: Москона

en: Mossi
ba: Моси

en: Mota
ba: Мота

en: Motlav
ba: Мотлав

en: Motu
ba: Моту

en: Mouk-Aria
ba: Моук-Ариа

en: Moundadan Chetty
ba: Мундадан четти

en: Mountain Koiali
ba: Тау коиали

en: Mouwase
ba: Моувасе

en: Movima
ba: Мовима

en: Moyadan Itneg
ba: Моядан итнег

en: Moyon Naga
ba: Мойон нага

en: Mozambican Sign Language
ba: Мозамбик ым-ишара теле

en: Mozarabic
ba: Мосараби

en: Mpade
ba: Мпаде

en: Mpalitjanh
ba: Мпалитьянх

en: Mpi
ba: Мпи

en: Mpiemo
ba: Мпиемо

en: Mpinda
ba: Мпинда

en: Mpoto
ba: Мпото

en: Mpotovoro
ba: Мпотоворо

en: Mpumpong
ba: Мпумпонг

en: Mpur
ba: Мпур

en: Mro-Khimi Chin
ba: Мро-Кхими чин

en: Mru
ba: Мру

en: Mser
ba: Мсер

en: Mt. Iraya Agta
ba: Ирая тауы агта

en: Mt. Iriga Agta
ba: Ирига тауы агта

en: Muak Sa-aak
ba: Муак-са-аак

en: Mualang
ba: Муаланг

en: Mubami
ba: Мубами

en: Mubi
ba: Муби

en: Muda
ba: Муда

en: Mudburra
ba: Мудбурра

en: Mudhili Gadaba
ba: Мудили гадаба

en: Mudu Koraga
ba: Муду-корага

en: Muduga
ba: Мудуга

en: Mufian
ba: Муфиан

en: Mugom
ba: Мугом

en: Muinane
ba: Муинане

en: Muji, Northern
ba: Муджи, төньяҡ

en: Muji, Qila
ba: Муджи, кила

en: Muji, Southern
ba: Муджи, көньяҡ

en: Mukha-Dora
ba: Мукха-Дора

en: Mukulu
ba: Мукулу

en: Mulaha
ba: Мулаха

en: Mulam
ba: Мулам

en: Mulao
ba: Мулао

en: Mulgi
ba: Мульги

en: Mullu Kurumba
ba: Муллу курумба

en: Multiple languages
ba: Бер нисә тел

en: Muluridyi
ba: Мулуридьи

en: Mum
ba: Мум

en: Mumuye
ba: Мумуйе

en: Muna
ba: Муна

en: Munda
ba: Мунда

en: Mundabli
ba: Мундабли

en: Mundang
ba: Мунданг

en: Mundani
ba: Мундани

en: Mundari
ba: Мундари

en: Mundat
ba: Мундат

en: Mundurukú
ba: Мундуруку

en: Mungaka
ba: Мунгака

en: Munggui
ba: Мунггуи

en: Mungkip
ba: Мунгкип

en: Muniche
ba: Муниче

en: Munit
ba: Мунит

en: Munji
ba: Мунджи

en: Munsee
ba: Мунси

en: Muong
ba: Мыонг

en: Mur Pano
ba: Мур-пано

en: Muratayak
ba: Муратаяк

en: Muria, Eastern
ba: Муриа, Көнсығыш

en: Muria, Far Western
ba: Муриа, Алыҫ көнбайыш

en: Muria, Western
ba: Муриа, Көнбайыш

en: Murik (Malaysia)
ba: Мурик (Малайзия)

en: Murik (Papua New Guinea)
ba: Мурик (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Murkim
ba: Мурким

en: Murle
ba: Мурле

en: Murrinh-Patha
ba: Мурринх-Патха

en: Mursi
ba: Мурси

en: Murui Huitoto
ba: Муруи уитото

en: Murupi
ba: Мурупи

en: Murut, Keningau
ba: Мурут, Кенингау

en: Murut, Tagal
ba: Мурут, Тагал

en: Murut, Timugon
ba: Мурут, тимугон

en: Muruwari
ba: Мурувари

en: Musak
ba: Мусак

en: Musasa
ba: Мусаса

en: Musey
ba: Мусей

en: Musgu
ba: Мусгу

en: Mushungulu
ba: Мушунгулу

en: Musi
ba: Муси

en: Muskum
ba: Мускум

en: Muslim Tat
ba: Мосолман тат

en: Musom
ba: Мусом

en: Mussau-Emira
ba: Муссау-Эмира

en: Muthuvan
ba: Мутуван

en: Mutu
ba: Муту

en: Muyang
ba: Муянг

en: Muyu, North
ba: Мую, Төньяҡ

en: Muyu, South
ba: Мую, Көньяҡ

en: Muyuw
ba: Муюв

en: Muzi
ba: Музи

en: Mvanip
ba: Мванип

en: Mvuba
ba: Мвуба

en: Mwaghavul
ba: Мвагхавул

en: Mwali Comorian
ba: Мвали комор

en: Mwan
ba: Мван

en: Mwani
ba: Мвани

en: Mwatebu
ba: Мватебу

en: Mwera (Chimwera)
ba: Мвера (Чимвера)

en: Mwera (Nyasa)
ba: Мвера (Ньяса)

en: Mwimbi-Muthambi
ba: Мвимби-Мутамби

en: Myanmar Sign Language
ba: Мьянма ым-ишара теле

en: Mycenaean Greek
ba: Микен грек

en: Myene
ba: Мьене

en: Mysian
ba: Мизий

en: Mzieme Naga
ba: Мзиеме нага

en: Mághdì
ba: Магди

en: Máku
ba: Маку

en: Ménik
ba: Меник

en: Mískito
ba: Мискито

en: Mün Chin
ba: Мюн чин

en: Mündü
ba: Мюндю

en: Māhārāṣṭri Prākrit
ba: Махараштри пракрит

en: N'Ko
ba: Нко

en: Na
ba: На

en: Na-kara
ba: На-кара

en: Naaba
ba: Нааба

en: Naami
ba: Наами

en: Naasioi
ba: Наасиои

en: Naba
ba: Наба

en: Nabak
ba: Набак

en: Nabi
ba: Наби

en: Nachering
ba: Начеринг

en: Nadruvian
ba: Надрув

en: Nadëb
ba: Надэб

en: Nafaanra
ba: Нафаанра

en: Nafi
ba: Нафи

en: Nafri
ba: Нафри

en: Nafusi
ba: Нафуси

en: Naga Pidgin
ba: Нага пиджины

en: Naga, Akyaung Ari
ba: Нага, Акьяунг-Ари

en: Naga, Angami
ba: Нага, Ангами

en: Naga, Ao
ba: Нага, Ао

en: Naga, Chang
ba: Нага, Чанг

en: Naga, Chokri
ba: Нага, Чокри

en: Naga, Chothe
ba: Нага, Чоте

en: Naga, Inpui
ba: Нага, Инпуи

en: Naga, Kharam
ba: Нага, Кхарам

en: Naga, Khezha
ba: Нага, Кхежа

en: Naga, Khiamniungan
ba: Нага, Кхиамниунган

en: Naga, Khoibu
ba: Нага, Кхоибу

en: Naga, Koki
ba: Нага, Коки

en: Naga, Konyak
ba: Нага, Коньяк

en: Naga, Kyan-Karyaw
ba: Нага, Кьян-Карьяв

en: Naga, Lao
ba: Нага, Лао

en: Naga, Leinong
ba: Нага, Леинонг

en: Naga, Liangmai
ba: Нага, Лиангмаи

en: Naga, Long Phuri
ba: Нага, Лонг-Пхури

en: Naga, Lotha
ba: Нага, Лотха

en: Naga, Makuri
ba: Нага, Макури

en: Naga, Makyan
ba: Нага, макьян

en: Naga, Mao
ba: Нага, Мао

en: Naga, Maram
ba: Нага, Марам

en: Naga, Maring
ba: Нага, Маринг

en: Naga, Monsang
ba: Нага, Монсанг

en: Naga, Moyon
ba: Нага, Мойон

en: Naga, Mzieme
ba: Нага, Мзиеме

en: Naga, Nocte
ba: Нага, Нокте

en: Naga, Northern Rengma
ba: Нага, Төньяҡ ренгма

en: Naga, Phom
ba: Нага, Пхом

en: Naga, Pochuri
ba: Нага, Почури

en: Naga, Ponyo-Gongwang
ba: Нага, Поньо-Гонгванг

en: Naga, Poumei
ba: Нага, поумей

en: Naga, Puimei
ba: Нага, Пуимеи

en: Naga, Rongmei
ba: Нага, Ронгмеи

en: Naga, Sangtam
ba: Нага, Сангтам

en: Naga, Southern Rengma
ba: Нага, Көньяҡ ренгма

en: Naga, Sumi
ba: Нага, Суми

en: Naga, Tangkhul (India)
ba: Нага, Тангкхул (Һиндостан)

en: Naga, Tangkhul (Myanmar)
ba: Нага, Тангкхул (Мьянма)

en: Naga, Tarao
ba: Нага, тарао

en: Naga, Tase
ba: Нага, Тасе

en: Naga, Thangal
ba: Нага, Тхангал

en: Naga, Tutsa
ba: Нага, тутса

en: Naga, Wancho
ba: Нага, Ванчо

en: Naga, Yimchungru
ba: Нага, йимчунгру

en: Naga, Zeme
ba: Нага, Земе

en: Nagarchal
ba: Нагарчал

en: Nage
ba: Наге

en: Nago, Northern
ba: Наго, төньяҡ

en: Nago, Southern
ba: Наго, Көньяҡ

en: Nagumi
ba: Нагуми

en: Nahali
ba: Нахали

en: Nahari
ba: Нахари

en: Nahuatl, Central
ba: Науатль, Үҙәк

en: Nahuatl, Central Huasteca
ba: Науатль, Үҙәк Уастека

en: Nahuatl, Central Puebla
ba: Науатль, Үҙәк Пуэбла

en: Nahuatl, Classical
ba: Науатль, Классик

en: Nahuatl, Coatepec
ba: Науатль, Коатепек

en: Nahuatl, Eastern Durango
ba: Науатль, Көнсығыш Дуранго

en: Nahuatl, Eastern Huasteca
ba: Науатль, Көнсығыш Уастека

en: Nahuatl, Guerrero
ba: Науатль, Герреро

en: Nahuatl, Highland Puebla
ba: Науатль, Таулы Пуэбла

en: Nahuatl, Huaxcaleca
ba: Науатль, Уашкалека

en: Nahuatl, Isthmus-Cosoleacaque
ba: Науатль, Муйын-Косолеакаке

en: Nahuatl, Isthmus-Mecayapan
ba: Науатль, Муйын-Мекаяпан

en: Nahuatl, Isthmus-Pajapan
ba: Науатль, Муйын-Пахапан

en: Nahuatl, Michoacán
ba: Науатль, Мичоакан

en: Nahuatl, Morelos
ba: Науатль, Морелос

en: Nahuatl, Northern Oaxaca
ba: Науатль, Төньяҡ Оахака

en: Nahuatl, Northern Puebla
ba: Науатль, Төньяҡ Пуэбла

en: Nahuatl, Ometepec
ba: Науатль, Ометепек

en: Nahuatl, Orizaba
ba: Науатль, Орисаба

en: Nahuatl, Santa María La Alta
ba: Науатль, Санта-Мария-ла-Альта

en: Nahuatl, Sierra Negra
ba: Науатль, Сьерра-Негра

en: Nahuatl, Southeastern Puebla
ba: Науатль, Көньяҡ-көнсығыш Пуэбла

en: Nahuatl, Tabasco
ba: Науатль, Табаско

en: Nahuatl, Temascaltepec
ba: Науатль, Темаскальтепек

en: Nahuatl, Tetelcingo
ba: Науатль, Тетельсинго

en: Nahuatl, Tlamacazapa
ba: Науатль, Тламакасапа

en: Nahuatl, Western Durango
ba: Науатль, Көнбайыш Дуранго

en: Nahuatl, Western Huasteca
ba: Науатль, Көнбайыш Уастека

en: Nahuatl, Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla
ba: Науатль, Сакатлан-Ауакатлан-Тепецинтла

en: Nai
ba: Наи

en: Najdi Arabic
ba: Нәджд ғәрәп

en: Naka'ela
ba: Нака'эла

en: Nakai
ba: Накаи

en: Nakame
ba: Накаме

en: Nakanai
ba: Наканаи

en: Nake
ba: Наке

en: Naki
ba: Наки

en: Nakwi
ba: Накви

en: Nalca
ba: Налка

en: Nali
ba: Нали

en: Nalik
ba: Налик

en: Nalu
ba: Налу

en: Naluo Yi
ba: Налуо-йи

en: Nalögo
ba: Налёго

en: Nama (Papua New Guinea)
ba: Нама (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Namakura
ba: Намакура

en: Namat
ba: Намат

en: Nambas, Big
ba: Намбас, Ҙур

en: Nambikuára, Southern
ba: Намбиквара, Көньяҡ

en: Nambo
ba: Намбо

en: Nambya
ba: Намбья

en: Namia
ba: Намиа

en: Namiae
ba: Намиаэ

en: Namibian Sign Language
ba: Намибия ым-ишара теле

en: Namla
ba: Намла

en: Namo
ba: Намо

en: Namonuito
ba: Намонуито

en: Namosi-Naitasiri-Serua
ba: Намоси-Наитасири-Серуа

en: Namuyi
ba: Намуйи

en: Nanai
ba: Нанай

en: Nancere
ba: Нансере

en: Nande
ba: Нанде

en: Nandi
ba: Нанди

en: Nanerigé Sénoufo
ba: Нанериге сенуфо

en: Nanga Dama Dogon
ba: Нанга-Дама догон

en: Nankina
ba: Нанкина

en: Nanti
ba: Нанти

en: Nanticoke
ba: Нантикок

en: Nanubae
ba: Нанубаэ

en: Napo Lowland Quechua
ba: Напо уйһыулыҡ кечуа

en: Napu
ba: Напу

en: Nar Phu
ba: Нар-Пху

en: Nara
ba: Нара

en: Narak
ba: Нарак

en: Narango
ba: Наранго

en: Nari Nari
ba: Нари-нари

en: Naro
ba: Наро

en: Narom
ba: Наром

en: Narragansett
ba: Наррагансетт

en: Narua
ba: Наруа

en: Narungga
ba: Нарунгга

en: Nasal
ba: Насал

en: Nasarian
ba: Насариан

en: Naskapi
ba: Наскапи

en: Nasu, Wumeng
ba: Насу, вуменг

en: Nasu, Wusa
ba: Насу, вуса

en: Natanzi
ba: Натанзи

en: Natchez
ba: Натчез

en: Nateni
ba: Натени

en: Natioro
ba: Натиоро

en: Natügu
ba: Натюгу

en: Nauete
ba: Науэте

en: Naukan Yupik
ba: Наукан юпик

en: Nauna
ba: Науна

en: Nauo
ba: Науо

en: Nauru
ba: Науру

en: Navajo
ba: Навахо

en: Navut
ba: Навут

en: Nawaru
ba: Навару

en: Nawathinehena
ba: Наватинехена

en: Nawdm
ba: Навдм

en: Nawuri
ba: Навури

en: Naxi
ba: Наси

en: Nayi
ba: Най

en: Nayini
ba: Наини

en: Ncane
ba: Нкане

en: Nchumbulu
ba: Нчумбулу

en: Nda'nda'
ba: Нда'нда'

en: Ndai
ba: Ндаи

en: Ndaka
ba: Ндака

en: Ndali
ba: Ндали

en: Ndam
ba: Ндам

en: Ndamba
ba: Ндамба

en: Ndambomo
ba: Ндамбомо

en: Ndasa
ba: Ндаса

en: Ndau
ba: Ндау

en: Nde-Gbite
ba: Нде-Гбите

en: Nde-Nsele-Nta
ba: Нде-Нселе-Нта

en: Ndebele, North
ba: Ндебеле, Төньяҡ

en: Ndebele, South
ba: Ндебеле, Көньяҡ

en: Ndemli
ba: Ндемли

en: Ndendeule
ba: Ндендеуле

en: Ndengereko
ba: Нденгереко

en: Nding
ba: Ндинг

en: Ndo
ba: Ндо

en: Ndobo
ba: Ндобо

en: Ndoe
ba: Ндоэ

en: Ndogo
ba: Ндого

en: Ndolo
ba: Ндоло

en: Ndom
ba: Ндом

en: Ndombe
ba: Ндомбе

en: Ndonde Hamba
ba: Ндонде-Хамба

en: Ndonga
ba: Ндонга

en: Ndoola
ba: Ндоола

en: Ndra'ngith
ba: Ндрангит

en: Ndrulo
ba: Ндруло

en: Nduga
ba: Ндуга

en: Ndumu
ba: Ндуму

en: Ndunda
ba: Ндунда

en: Ndunga
ba: Ндунга

en: Ndut
ba: Ндут

en: Ndwewe
ba: Ндвеве

en: Ndyuka-Trio Pidgin
ba: Ндюка-Трио пиджин

en: Ndzwani Comorian
ba: Ндзвани комор

en: Neapolitan
ba: Неаполитан

en: Nedebang
ba: Недебанг

en: Nefamese
ba: Нефамес

en: Negerhollands
ba: Негерголланд

en: Negeri Sembilan Malay
ba: Негери-Сембилан малай

en: Negidal
ba: Негидаль

en: Nehan
ba: Нехан

en: Nek
ba: Нек

en: Nekgini
ba: Некгини

en: Neko
ba: Неко

en: Neku
ba: Неку

en: Nema
ba: Нема

en: Neme
ba: Неме

en: Nemi
ba: Неми

en: Nen
ba: Нен

en: Nend
ba: Ненд

en: Nenets
ba: Ненец

en: Nengone
ba: Ненгоне

en: Neo
ba: Нео

en: Neo-Aramaic, Assyrian
ba: Нео-арамей, Ассирия

en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
ba: Нео-арамей, Барзани йәһүд

en: Neo-Aramaic, Bohtan
ba: Нео-арамей, Бохтан

en: Neo-Aramaic, Chaldean
ba: Нео-арамей, Халдей

en: Neo-Aramaic, Western
ba: Нео-арамей, Көнбайыш

en: Neo-Hittite
ba: Нео-хетт

en: Nepalese Sign Language
ba: Непал ым-ишара теле

en: Nepali (individual language)
ba: Непал

en: Nepali (macrolanguage)
ba: Непал (макротел)

en: Nete
ba: Нете

en: New Caledonian Javanese
ba: Яңы Каледония ява

en: New Zealand Sign Language
ba: Яңы Зеландия ым-ишара теле

en: Newar, Middle
ba: Невар, Урта

en: Newari, Classical
ba: Невари, Классик

en: Neyo
ba: Нейо

en: Nez Perce
ba: Нез-персе

en: Ngaanyatjarra
ba: Нгаанятьярра

en: Ngad'a
ba: Нгад'а

en: Ngad'a, Eastern
ba: Нгад'а, Көнсығыш

en: Ngadjunmaya
ba: Нгаджунмая

en: Ngadjuri
ba: Нгаджури

en: Ngaing
ba: Нгаинг

en: Ngaju
ba: Нгаджу

en: Ngala
ba: Нгала

en: Ngalakgan
ba: Нгалакган

en: Ngalum
ba: Нгалум

en: Ngam
ba: Нгам

en: Ngamambo
ba: Нгамамбо

en: Ngambay
ba: Нгамбай

en: Ngamini
ba: Нгамини

en: Ngamo
ba: Нгамо

en: Ngan'gityemerri
ba: Нган'гитьемерри

en: Nganakarti
ba: Нганакарти

en: Nganasan
ba: Нганасан

en: Ngandi
ba: Нганди

en: Ngando (Central African Republic)
ba: Нгандо (Үҙәк Африка Республикаһы)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
ba: Нгандо (Конго Демократик Республикаһы)

en: Ngandyera
ba: Нгандьера

en: Ngangam
ba: Нгангам

en: Ngantangarra
ba: Нгантангарра

en: Nganyaywana
ba: Нганьяйвана

en: Ngardi
ba: Нгарди

en: Ngarigu
ba: Нгаригу

en: Ngarinyin
ba: Нгариньин

en: Ngarinyman
ba: Нгариньман

en: Ngarla
ba: Нгарла

en: Ngarluma
ba: Нгарлума

en: Ngarrindjeri
ba: Нгарринджери

en: Ngas
ba: Нгас

en: Ngasa
ba: Нгаса

en: Ngatik Men's Creole
ba: Нгатик ирҙәр креолы

en: Ngawn Chin
ba: Нгавн чин

en: Ngawun
ba: Нгавун

en: Ngayawung
ba: Нгаявунг

en: Ngazidja Comorian
ba: Нгазиджа комор

en: Ngbaka
ba: Нгбака

en: Ngbaka Ma'bo
ba: Нгбака-Ма'бо

en: Ngbaka Manza
ba: Нгбака-Манза

en: Ngbandi, Northern
ba: Нгбанди, Төньяҡ

en: Ngbandi, Southern
ba: Нгбанди, Көньяҡ

en: Ngbee
ba: Нгбеэ

en: Ngbinda
ba: Нгбинда

en: Ngbundu
ba: Нгбунду

en: Ngelima
ba: Нгелима

en: Ngemba
ba: Нгемба

en: Ngen
ba: Нген

en: Ngendelengo
ba: Нгенделенго

en: Ngete
ba: Нгете

en: Nggem
ba: Нггем

en: Nggwahyi
ba: Нггвахйи

en: Ngie
ba: Нгие

en: Ngiemboon
ba: Нгиембун

en: Ngile
ba: Нгиле

en: Ngindo
ba: Нгиндо

en: Ngiti
ba: Нгити

en: Ngizim
ba: Нгизим

en: Ngkâlmpw Kanum
ba: Нгкалмпв канум

en: Ngom
ba: Нгом

en: Ngomba
ba: Нгомба

en: Ngombale
ba: Нгомбале

en: Ngombe (Central African Republic)
ba: Нгомбе (Үҙәк Африка Республикаһы)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
ba: Нгомбе (Конго Демократик Республикаһы)

en: Ngongo
ba: Нгонго

en: Ngoni (Mozambique)
ba: Нгони (Мозамбик)

en: Ngoni (Tanzania)
ba: Нгони (Танзания)

en: Ngoshie
ba: Нгошие

en: Ngul
ba: Нгул

en: Ngulu
ba: Нгулу

en: Nguluwan
ba: Нгулуван

en: Ngumbarl
ba: Нгумбарл

en: Ngumbi
ba: Нгумби

en: Ngunawal
ba: Нгунавал

en: Ngundi
ba: Нгунди

en: Ngundu
ba: Нгунду

en: Ngungwel
ba: Нгунгвел

en: Ngurimi
ba: Нгурими

en: Ngurmbur
ba: Нгурмбур

en: Nguôn
ba: Нгуон

en: Ngwaba
ba: Нгваба

en: Ngwe
ba: Нгве

en: Ngwo
ba: Нгво

en: Ngäbere
ba: Нгабере

en: Nhanda
ba: Нханда

en: Nhengatu
ba: Ньенгату

en: Nhirrpi
ba: Нхиррпи

en: Nhuwala
ba: Нхувала

en: Nias
ba: Ниас

en: Nicaragua Creole English
ba: Никарагуа креол инглиз

en: Nicaraguan Sign Language
ba: Никарагуа ым-ишара теле

en: Nicobarese, Car
ba: Никобар, Кар

en: Nicobarese, Central
ba: Никобар, Үҙәк

en: Nicobarese, Southern
ba: Никобар, Көньяҡ

en: Niellim
ba: Ниеллим

en: Nigeria Mambila
ba: Нигерия мамбила

en: Nigerian Fulfulde
ba: Нигерия фулфульде

en: Nigerian Pidgin
ba: Нигерия пиджины

en: Nigerian Sign Language
ba: Нигерия ым-ишара теле

en: Nihali
ba: Нихали

en: Nii
ba: Нии

en: Niksek
ba: Никск

en: Nila
ba: Нила

en: Nilamba
ba: Ниламба

en: Nimadi
ba: Нимади

en: Nimanbur
ba: Ниманбур

en: Nimbari
ba: Нимбари

en: Nimboran
ba: Нимборан

en: Nimi
ba: Ними

en: Nimo
ba: Нимо

en: Nimoa
ba: Нимоа

en: Ninam
ba: Нинам

en: Nindi
ba: Нинди

en: Ningera
ba: Нингера

en: Ninggerum
ba: Нинггерум

en: Ningil
ba: Нингил

en: Ninia Yali
ba: Ниниа яли

en: Ninzo
ba: Нинзо

en: Nipsan
ba: Нипсан

en: Nisa
ba: Ниса

en: Nisenan
ba: Нисенан

en: Nisga'a
ba: Нисгаа

en: Nisi (China)
ba: Ниси (Ҡытай)

en: Nisu, Eastern
ba: Нису, Көнсығыш

en: Nisu, Northern
ba: Нису, төньяҡ

en: Nisu, Northwestern
ba: Нису, Төньяҡ-көнбайыш

en: Nisu, Southern
ba: Нису, Көньяҡ

en: Nisu, Southwestern
ba: Нису, Көньяҡ-көнбайыш

en: Niuafo'ou
ba: Ниуафо'оу

en: Niuatoputapu
ba: Ниуатопутапу

en: Niuean
ba: Ниуэ

en: Nivaclé
ba: Нивакле

en: Niwer Mil
ba: Нивер-Мил

en: Njalgulgule
ba: Нджалгулгуле

en: Njebi
ba: Нджеби

en: Njen
ba: Нджен

en: Njerep
ba: Нджереп

en: Njyem
ba: Нджем

en: Nkami
ba: Нками

en: Nkangala
ba: Нкангала

en: Nkari
ba: Нкари

en: Nkem-Nkum
ba: НКем-Нкум

en: Nkhumbi
ba: Нкхумби

en: Nkongho
ba: Нконгхо

en: Nkonya
ba: Нконья

en: Nkoroo
ba: Нкороо

en: Nkoya
ba: Нкоя

en: Nkukoli
ba: Нкуколи

en: Nkutu
ba: Нкуту

en: Nnam
ba: Ннам

en: No linguistic content
ba: Лингвистик йөкмәтке юҡ

en: Nobiin
ba: Нобиин

en: Nobonob
ba: Нобоноб

en: Nocte Naga
ba: Нокте нага

en: Nogai
ba: Нуғай

en: Noipx
ba: Ноипкс

en: Noiri
ba: Ноири

en: Nokuku
ba: Нокуку

en: Nomaande
ba: Номаанде

en: Nomane
ba: Номане

en: Nomatsiguenga
ba: Номацигенга

en: Nomlaki
ba: Номлаки

en: Nomu
ba: Ному

en: Nong Zhuang
ba: Нун чжуан

en: Nonuya
ba: Нонуя

en: Nooksack
ba: Нуксак

en: Noon
ba: Ноон

en: Noone
ba: Нооне

en: Nopala Chatino
ba: Нопала чатино

en: Noric
ba: Норик

en: Norn
ba: Норн

en: Norra
ba: Норра

en: Norse, Old
ba: Норвег, Боронғо

en: North Alaskan Inupiatun
ba: Төньяҡ Аляска инупиатун

en: North Ambrym
ba: Төньяҡ амбрим

en: North Arabian, Ancient
ba: Төньяҡ ғәрәп, боронғо

en: North Asmat
ba: Төньяҡ асмат

en: North Awyu
ba: Төньяҡ авью

en: North Azerbaijani
ba: Төньяҡ әзербайжан

en: North Babar
ba: Төньяҡ бабар

en: North Bolivian Quechua
ba: Төньяҡ Боливия кечуа

en: North Central Mixe
ba: Төньяҡ-үҙәк михе

en: North Efate
ba: Төньяҡ эфате

en: North Fali
ba: Төньяҡ фали

en: North Giziga
ba: Төньяҡ гизига

en: North Junín Quechua
ba: Төньяҡ Хунин кечуа

en: North Marquesan
ba: Төньяҡ маркез

en: North Mesopotamian Arabic
ba: Төньяҡ Месопотамия ғәрәп

en: North Midlands Tasmanian
ba: Төньяҡ Мидлендс тасман

en: North Mofu
ba: Төньяҡ мофу

en: North Moluccan Malay
ba: Төньяҡ молукк малай

en: North Muyu
ba: Төньяҡ мую

en: North Ndebele
ba: Төньяҡ ндебеле

en: North Nuaulu
ba: Төньяҡ нуаулу

en: North Picene
ba: Төньяҡ пицен

en: North Slavey
ba: Төньяҡ слейви

en: North Tairora
ba: Төньяҡ таирора

en: North Tanna
ba: Төньяҡ танна

en: North Wahgi
ba: Төньяҡ вахги

en: North Watut
ba: Төньяҡ ватут

en: Northeast Kiwai
ba: Төньяҡ-көнсығыш киваи

en: Northeast Maidu
ba: Төньяҡ-көнсығыш майду

en: Northeast Pashai
ba: Төньяҡ-көнсығыш пашаи

en: Northeastern Dinka
ba: Төньяҡ-көнсығыш динка

en: Northeastern Pomo
ba: Төньяҡ-көнсығыш помо

en: Northeastern Tasmanian
ba: Төньяҡ-көнсығыш тасман

en: Northeastern Thai
ba: Төньяҡ-көнсығыш тай

en: Northern Alta
ba: Төньяҡ альта

en: Northern Altai
ba: Төньяҡ алтай

en: Northern Amami-Oshima
ba: Төньяҡ Амами-Осима

en: Northern Betsimisaraka Malagasy
ba: Төньяҡ бецимисарака малагаси

en: Northern Binukidnon
ba: Төньяҡ бинукиднон

en: Northern Bobo Madaré
ba: Төньяҡ бобо мадаре

en: Northern Bontok
ba: Төньяҡ бонток

en: Northern Catanduanes Bikol
ba: Төньяҡ Катандуанес бикол

en: Northern Conchucos Ancash Quechua
ba: Төньяҡ Кончукос-Анкаш кечуа

en: Northern Dagara
ba: Төньяҡ дагара

en: Northern Dong
ba: Төньяҡ донг

en: Northern East Cree
ba: Төньяҡ-көнсығыш кри

en: Northern Emberá
ba: Төньяҡ эмбера

en: Northern Frisian
ba: Төньяҡ фриз

en: Northern Ghale
ba: Төньяҡ гхале

en: Northern Gondi
ba: Төньяҡ гонди

en: Northern Grebo
ba: Төньяҡ гребо

en: Northern Guiyang Hmong
ba: Төньяҡ Гуйян хмонг

en: Northern Haida
ba: Төньяҡ хайда

en: Northern Hindko
ba: Төньяҡ хиндко

en: Northern Huishui Hmong
ba: Төньяҡ Хуэйшуй хмонг

en: Northern Kalapuya
ba: Төньяҡ калапуйя

en: Northern Kankanay
ba: Төньяҡ канконай

en: Northern Katang
ba: Төньяҡ катанг

en: Northern Khmer
ba: Төньяҡ кхмер

en: Northern Kissi
ba: Төньяҡ кисси

en: Northern Kurdish
ba: Төньяҡ курд

en: Northern Luri
ba: Төньяҡ лури

en: Northern Mashan Hmong
ba: Төньяҡ Машань хмонг

en: Northern Muji
ba: Төньяҡ муджи

en: Northern Nago
ba: Төньяҡ наго

en: Northern Ngbandi
ba: Төньяҡ нгбанди

en: Northern Nisu
ba: Төньяҡ нису

en: Northern Nuni
ba: Төньяҡ нуни

en: Northern Oaxaca Nahuatl
ba: Төньяҡ Оахака науатль

en: Northern Ohlone
ba: Төньяҡ олони

en: Northern One
ba: Төньяҡ уан

en: Northern Paiute
ba: Төньяҡ пайюте

en: Northern Pame
ba: Төньяҡ паме

en: Northern Pashto
ba: Төньяҡ пушту

en: Northern Pastaza Quichua
ba: Төньяҡ Пастаса кичуа

en: Northern Ping Chinese
ba: Төньяҡ пин ҡытай

en: Northern Pomo
ba: Төньяҡ помо

en: Northern Puebla Nahuatl
ba: Төньяҡ Пуэбла науатль

en: Northern Pumi
ba: Төньяҡ пуми

en: Northern Qiandong Miao
ba: Төньяҡ Цяньдун мяо

en: Northern Qiang
ba: Төньяҡ цян

en: Northern Rengma Naga
ba: Төньяҡ ренгма нага

en: Northern Roglai
ba: Төньяҡ роглай

en: Northern Sami
ba: Төньяҡ саам

en: Northern Sierra Miwok
ba: Төньяҡ Сьерра мивок

en: Northern Sorsoganon
ba: Төньяҡ сорсоганон

en: Northern Subanen
ba: Төньяҡ субанен

en: Northern Tarahumara
ba: Төньяҡ тараумара

en: Northern Tasmanian
ba: Төньяҡ тасман

en: Northern Tepehuan
ba: Төньяҡ тепехуан

en: Northern Thai
ba: Төньяҡ тай

en: Northern Tidung
ba: Төньяҡ тидунг

en: Northern Tiwa
ba: Төньяҡ тива

en: Northern Tlaxiaco Mixtec
ba: Төньяҡ Тлахьяко миштек

en: Northern Toussian
ba: Төньяҡ туссиан

en: Northern Tujia
ba: Төньяҡ туцзя

en: Northern Tutchone
ba: Төньяҡ тутчоне

en: Northern Uzbek
ba: Төньяҡ үзбәк

en: Northern Yukaghir
ba: Төньяҡ юкагир

en: Northwest Alaska Inupiatun
ba: Төньяҡ-көнбайыш Аляска инупиатун

en: Northwest Gbaya
ba: Төньяҡ-көнбайыш гбая

en: Northwest Maidu
ba: Төньяҡ-көнбайыш майду

en: Northwest Oaxaca Mixtec
ba: Төньяҡ-көнбайыш Оахака миштек

en: Northwest Pashai
ba: Төньяҡ-көнбайыш пашаи

en: Northwestern Dinka
ba: Төньяҡ-көнбайыш динка

en: Northwestern Fars
ba: Төньяҡ-көнбайыш фарс

en: Northwestern Kolami
ba: Төньяҡ-көнбайыш колами

en: Northwestern Nisu
ba: Төньяҡ-көнбайыш нису

en: Northwestern Ojibwa
ba: Төньяҡ-көнбайыш оджибве

en: Northwestern Tasmanian
ba: Төньяҡ-көнбайыш тасман

en: Norwegian
ba: Норвег

en: Norwegian Bokmål
ba: Норвег букмол

en: Norwegian Nynorsk
ba: Норвег нюнорск

en: Norwegian Sign Language
ba: Норвег ым-ишара теле

en: Norwegian, Traveller
ba: Норвег, сәйәхәтсе

en: Notre
ba: Нотре

en: Notsi
ba: Нотси

en: Nottoway
ba: Ноттовей

en: Nottoway-Meherrin
ba: Ноттовей-Мехеррин

en: Novial
ba: Новиаль

en: Noy
ba: Ной

en: Nsenga
ba: Нсенга

en: Nshi
ba: Нши

en: Nsongo
ba: Нсонго

en: Ntcham
ba: Нтчам

en: Nteng
ba: Нтенг

en: Ntomba
ba: Нтомба

en: Nuaulu, North
ba: Нуаулу, Төньяҡ

en: Nuaulu, South
ba: Нуаулу, Көньяҡ

en: Nubaca
ba: Нубака

en: Nubi
ba: Нуби

en: Nubian, Old
ba: Нубий, Боронғо

en: Nubri
ba: Нубри

en: Nuer
ba: Нуэр

en: Nugunu (Australia)
ba: Нугуну (Австралия)

en: Nugunu (Cameroon)
ba: Нугуну (Камерун)

en: Nuk
ba: Нук

en: Nukak Makú
ba: Нукак-Маку

en: Nukna
ba: Нукна

en: Nukuini
ba: Нукуини

en: Nukumanu
ba: Нукуману

en: Nukunul
ba: Нукунул

en: Nukuoro
ba: Нукуоро

en: Nukuria
ba: Нукуриа

en: Numana
ba: Нумана

en: Numanggang
ba: Нумангганг

en: Numbami
ba: Нумбами

en: Nume
ba: Нуме

en: Numidian
ba: Нумидий

en: Numèè
ba: Нумее

en: Nung (Viet Nam)
ba: Нунг (Вьетнам)

en: Nungali
ba: Нунгали

en: Nunggubuyu
ba: Нунггубую

en: Nungu
ba: Нунгу

en: Nuni, Northern
ba: Нуни, Төньяҡ

en: Nuni, Southern
ba: Нуни, Көньяҡ

en: Nupbikha
ba: Нупбикха

en: Nupe-Nupe-Tako
ba: Нупе-Нупе-Тако

en: Nusa Laut
ba: Нуса-Лаут

en: Nusu
ba: Нусу

en: Nuu-chah-nulth
ba: Ну-ча-нульт

en: Nyabwa
ba: Ньябва

en: Nyaheun
ba: Ньяхеун

en: Nyahkur
ba: Ньяхкур

en: Nyakyusa-Ngonde
ba: Ньякьюса-Нгонде

en: Nyala, East
ba: Ньяла, Көнсығыш

en: Nyali
ba: Ньяли

en: Nyam
ba: Ньям

en: Nyamal
ba: Ньямал

en: Nyambo
ba: Ньямбо

en: Nyamusa-Molo
ba: Ньямуса-Моло

en: Nyamwanga
ba: Ньямванга

en: Nyamwezi
ba: Ньямвези

en: Nyaneka
ba: Ньянека

en: Nyang'i
ba: Ньянг'и

en: Nyanga
ba: Ньянга

en: Nyanga-li
ba: Ньянга-ли

en: Nyangatom
ba: Ньянгатом

en: Nyangbo
ba: Ньянгбо

en: Nyangga
ba: Ньянгга

en: Nyangumarta
ba: Ньянгумарта

en: Nyankole
ba: Ньянколе

en: Nyankpa
ba: Ньянкпа

en: Nyarafolo Senoufo
ba: Ньарафоло сенуфо

en: Nyaturu
ba: Ньятуру

en: Nyaw
ba: Ньяв

en: Nyawaygi
ba: Ньявайги

en: Nyemba
ba: Ньемба

en: Nyengo
ba: Ньенго

en: Nyenkha
ba: Ньенкха

en: Nyeu
ba: Ньеу

en: Nyiha (Malawi)
ba: Ньиха (Малави)

en: Nyiha (Tanzania)
ba: Ньиха (Танзания)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
ba: Ньика (Малави һәм Замбия)

en: Nyika (Tanzania)
ba: Ньика (Танзания)

en: Nyikina
ba: Ньикина

en: Nyindrou
ba: Ньиндроу

en: Nyindu
ba: Ньинду

en: Nyishi
ba: Ньиши

en: Nyiyaparli
ba: Ньияпарли

en: Nyokon
ba: Ньокон

en: Nyole
ba: Ньоле

en: Nyong
ba: Ньонг

en: Nyore
ba: Ньоре

en: Nyoro
ba: Ньоро

en: Nyulnyul
ba: Ньюльньюль

en: Nyungar
ba: Ньюнгар

en: Nyungwe
ba: Ньюнгве

en: Nyâlayu
ba: Ньялаю

en: Nzadi
ba: Нзади

en: Nzakambay
ba: Нзакамбай

en: Nzakara
ba: Нзакара

en: Nzanyi
ba: Нзаньи

en: Nzima
ba: Нзима

en: Ná-Meo
ba: На-Мео

en: Nêlêmwa-Nixumwak
ba: Нэлэмва-Никсумвак

en: Nüpode Huitoto
ba: Нюподе уитото

en: Nǁng
ba: Нг

en: O'chi'chi'
ba: О'чи'чи

en: O'du
ba: О'ду

en: Obanliku
ba: Обанлику

en: Obispeño
ba: Обиспеньо

en: Oblo
ba: Обло

en: Obo Manobo
ba: Обо манобо

en: Obokuitai
ba: Обокуитаи

en: Obolo
ba: Оболо

en: Obulom
ba: Обулом

en: Ocaina
ba: Окаина

en: Occitan (post 1500)
ba: Окситан (1500 һуң)

en: Ocotepec Mixtec
ba: Окотепек миштек

en: Ocotlán Zapotec
ba: Окотлан сапотек

en: Od
ba: Од

en: Odia
ba: Одиа

en: Odiai
ba: Одиаи

en: Odoodee
ba: Ододеэ

en: Odual
ba: Одуал

en: Odut
ba: Одут

en: Ofayé
ba: Офайе

en: Official Aramaic (700-300 BCE)
ba: Рәсми арамей (б.э.т. 700-300)

en: Ofo
ba: Офо

en: Ogbah
ba: Огбах

en: Ogbia
ba: Огбиа

en: Ogbogolo
ba: Огбоголо

en: Ogbronuagum
ba: Огбронуагум

en: Ogea
ba: Огеа

en: Ohlone, Northern
ba: Олони, Төньяҡ

en: Ohlone, Southern
ba: Олони, Көньяҡ

en: Oirat, Written
ba: Ойрат, яҙма

en: Oirata
ba: Оирата

en: Ojibwa
ba: Оджибве

en: Ojibwa, Central
ba: Оджибве, Үҙәк

en: Ojibwa, Eastern
ba: Оджибве, Көнсығыш

en: Ojibwa, Northwestern
ba: Оджибве, Төньяҡ-көнбайыш

en: Ojibwa, Severn
ba: Оджибве, Северн

en: Ojibwa, Western
ba: Оджибве, Көнбайыш

en: Ojitlán Chinantec
ba: Охитлан чинантек

en: Okanagan
ba: Оканаган

en: Oki-No-Erabu
ba: Оки-Но-Эрабу

en: Okiek
ba: Окиек

en: Okinawan, Central
ba: Окинава, үҙәк

en: Oko-Eni-Osayen
ba: Око-Эни-Осайен

en: Oko-Juwoi
ba: Око-Джувои

en: Okobo
ba: Окобо

en: Okodia
ba: Окодиа

en: Okolie
ba: Околие

en: Okolod
ba: Околод

en: Okpamheri
ba: Окпамхери

en: Okpe (Northwestern Edo)
ba: Окпе (Төньяҡ-көнбайыш эдо)

en: Okpe (Southwestern Edo)
ba: Окпе (Көньяҡ-көнбайыш эдо)

en: Oksapmin
ba: Оксапмин

en: Oku
ba: Оку

en: Old Aramaic (up to 700 BCE)
ba: Боронғо арамей (б.э.т. 700 тиклем)

en: Old Avar
ba: Боронғо авар

en: Old Breton
ba: Боронғо бретон

en: Old Burmese
ba: Боронғо бирма

en: Old Cham
ba: Боронғо тям

en: Old Chinese
ba: Боронғо ҡытай

en: Old Cornish
ba: Боронғо корн

en: Old Dutch
ba: Боронғо голланд

en: Old English (ca. 450-1100)
ba: Боронғо инглиз (яҡ. 450-1100)

en: Old French (842-ca. 1400)
ba: Боронғо француз (842-яҡ. 1400)

en: Old Frisian
ba: Боронғо фриз

en: Old Georgian
ba: Боронғо грузин

en: Old High German (ca. 750-1050)
ba: Боронғо үрге немец (яҡ. 750-1050)

en: Old Hittite
ba: Боронғо хетт

en: Old Hungarian
ba: Боронғо венгр

en: Old Irish (to 900)
ba: Боронғо ирланд (900 йылға тиклем)

en: Old Japanese
ba: Боронғо япон

en: Old Kentish Sign Language
ba: Боронғо кент ым-ишара теле

en: Old Khmer
ba: Боронғо кхмер

en: Old Korean (3rd-9th cent.)
ba: Боронғо корей (3-9 бб.)

en: Old Lithuanian
ba: Боронғо литва

en: Old Malay
ba: Боронғо малай

en: Old Manipuri
ba: Боронғо манипури

en: Old Marathi
ba: Боронғо маратхи

en: Old Mon
ba: Боронғо мон

en: Old Norse
ba: Боронғо норвег

en: Old Nubian
ba: Боронғо нубий

en: Old Ossetic
ba: Боронғо осетин

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
ba: Боронғо фарсы (б.э.т. яҡ. 600-400 йй.)

en: Old Provençal (to 1500)
ba: Боронғо провансаль (1500 йылға тиклем)

en: Old Russian
ba: Боронғо рус

en: Old Saxon
ba: Боронғо саксон

en: Old Spanish
ba: Боронғо испан

en: Old Sundanese
ba: Боронғо сундан

en: Old Tamil
ba: Боронғо тамил

en: Old Tibetan
ba: Боронғо тибет

en: Old Turkish
ba: Боронғо төрки

en: Old Uighur
ba: Боронғо уйғыр

en: Old Welsh
ba: Боронғо валлий

en: Olekha
ba: Олекха

en: Olkol
ba: Олкол

en: Olo
ba: Оло

en: Oloma
ba: Олома

en: Olrat
ba: Олрат

en: Olu'bo
ba: Олу'бо

en: Olulumo-Ikom
ba: Олулумо-Иком

en: Oluta Popoluca
ba: Олута пополока

en: Omagua
ba: Омагуа

en: Omaha-Ponca
ba: Омаха-Понка

en: Omani Arabic
ba: Оман ғәрәп

en: Ombamba
ba: Омбамба

en: Ombo
ba: Омбо

en: Ometepec Nahuatl
ba: Ометепек науатль

en: Omi
ba: Оми

en: Omok
ba: Омок

en: Omotik
ba: Омотик

en: Omurano
ba: Омурано

en: Ona
ba: Она

en: One, Inebu
ba: Уан, Инебу

en: One, Kabore
ba: Уан, Каборе

en: One, Kwamtim
ba: Уан, Квамтим

en: One, Molmo
ba: Уан, Молмо

en: One, Northern
ba: Уан, Төньяҡ

en: One, Southern
ba: Уан, Көньяҡ

en: Oneida
ba: Онейда

en: Ong
ba: Онг

en: Onin
ba: Онин

en: Onin Based Pidgin
ba: Онин пиджины

en: Onjob
ba: Онджоб

en: Ono
ba: Оно

en: Onobasulu
ba: Онобасулу

en: Onondaga
ba: Онондага

en: Ontenu
ba: Онтену

en: Ontong Java
ba: Онтонг-Джава

en: Oorlams
ba: Оорламс

en: Opao
ba: Опао

en: Opata
ba: Опата

en: Orang Kanaq
ba: Оранг-Канак

en: Orang Seletar
ba: Оранг-Селетар

en: Oraon Sadri
ba: Ораон-садри

en: Orejón
ba: Орехон

en: Oring
ba: Оринг

en: Oriya (macrolanguage)
ba: Ория (макротел)

en: Oriya, Adivasi
ba: Ория, Адиваси

en: Orizaba Nahuatl
ba: Орисаба науатль

en: Orma
ba: Орма

en: Ormu
ba: Орму

en: Ormuri
ba: Ормури

en: Oro
ba: Оро

en: Oro Win
ba: Оро-Вин

en: Oroch
ba: Ороч

en: Oroha
ba: Ороха

en: Orok
ba: Орок

en: Orokaiva
ba: Орокаива

en: Oroko
ba: Ороко

en: Orokolo
ba: Ороколо

en: Oromo
ba: Оромо

en: Oromo, Borana-Arsi-Guji
ba: Оромо, Борана-Арси-Гуджи

en: Oromo, Eastern
ba: Оромо, Көнсығыш

en: Oromo, West Central
ba: Оромо, Көнбайыш-үҙәк

en: Oroqen
ba: Орочон

en: Orowe
ba: Орове

en: Oruma
ba: Орума

en: Orya
ba: Орья

en: Osage
ba: Осейджи

en: Osatu
ba: Осату

en: Oscan
ba: Оск

en: Osing
ba: Осинг

en: Ososo
ba: Ососо

en: Ossetian
ba: Осетин

en: Ossetic, Old
ba: Осетин, Боронғо

en: Ot Danum
ba: От-Данум

en: Otank
ba: Отанк

en: Oti
ba: Оти

en: Otomi, Eastern Highland
ba: Отоми, Көнсығыш таулы

en: Otomi, Estado de México
ba: Отоми, Эстадо-де-Мехико

en: Otomi, Ixtenco
ba: Отоми, Иштенко

en: Otomi, Mezquital
ba: Отоми, Мескиталь

en: Otomi, Querétaro
ba: Отоми, Керетаро

en: Otomi, Temoaya
ba: Отоми, Темоая

en: Otomi, Tenango
ba: Отоми, Тенанго

en: Otomi, Texcatepec
ba: Отоми, Тескатепек

en: Otomi, Tilapa
ba: Отоми, Тилапа

en: Otoro
ba: Оторо

en: Ottawa
ba: Оттава

en: Ottoman Turkish (1500-1928)
ba: Ғосман төрөк (1500-1928)

en: Otuho
ba: Отухо

en: Otuke
ba: Отуке

en: Ouma
ba: Оума

en: Oune
ba: Оуне

en: Owa
ba: Ова

en: Owenia
ba: Овения

en: Owiniga
ba: Овининга

en: Oy
ba: Ой

en: Oya'oya
ba: Оя'оя

en: Oyda
ba: Ойда

en: Oyster Bay Tasmanian
ba: Ойстер-Бей тасман

en: Ozolotepec Zapotec
ba: Осолотепек сапотек

en: Ozumacín Chinantec
ba: Осумасин чинантек

en: Pa Di
ba: Па ди

en: Pa'a
ba: Па'а

en: Pa'o Karen
ba: Пао карен

en: Pa-Hng
ba: Па-хнг

en: Paakantyi
ba: Паакантьи

en: Paama
ba: Паама

en: Paasaal
ba: Паасаал

en: Pacahuara
ba: Пакауара

en: Pacaraos Quechua
ba: Пакараос кечуа

en: Pacific Gulf Yupik
ba: Тымыҡ океан ҡултығы юпик

en: Pacoh
ba: Пакох

en: Padoe
ba: Падое

en: Paekche
ba: Пэкче

en: Paelignian
ba: Пелигн

en: Pagi
ba: Паги

en: Pagibete
ba: Пагибете

en: Pagu
ba: Пагу

en: Pahanan Agta
ba: Паханан агта

en: Pahari
ba: Пахари

en: Pahari, Kullu
ba: Пахари, Куллу

en: Pahari, Mahasu
ba: Пахари, Махасу

en: Pahari-Potwari
ba: Пахари-потвори

en: Pahi
ba: Пахи

en: Pahlavani
ba: Пахлавани

en: Pahlavi
ba: Пехлеви

en: Pai Tavytera
ba: Паи-тавитера

en: Paicî
ba: Паиси

en: Paipai
ba: Пайпай

en: Paite Chin
ba: Пайте чин

en: Paiute, Northern
ba: Пайюте, төньяҡ

en: Paiwan
ba: Пайван

en: Pak-Tong
ba: Пак-тонг

en: Pakanha
ba: Паканха

en: Pakaásnovos
ba: Пакаасновос

en: Pakistan Sign Language
ba: Пакистан ым-ишара теле

en: Paku
ba: Паку

en: Paku Karen
ba: Паку карен

en: Pal
ba: Пал

en: Palaic
ba: Палай

en: Palaka Senoufo
ba: Палака сенуфо

en: Palantla Chinantec
ba: Палантла чинантек

en: Palauan
ba: Палауан

en: Palaung, Ruching
ba: Паланг, ручинг

en: Palaung, Rumai
ba: Паланг, румаи

en: Palaung, Shwe
ba: Паланг, шве

en: Palawano, Brooke's Point
ba: Палауано, Брукс-Пойнт

en: Palawano, Central
ba: Палауано, үҙәк

en: Palawano, Southwest
ba: Палауано, көньяҡ-көнбайыш

en: Paleni
ba: Палени

en: Palenquero
ba: Паленкеро

en: Pali
ba: Пали

en: Palikúr
ba: Паликур

en: Paliyan
ba: Палиян

en: Pallanganmiddang
ba: Палланганмидданг

en: Paloor
ba: Палоор

en: Palu'e
ba: Палуэ

en: Paluan
ba: Палуан

en: Palya Bareli
ba: Палья барели

en: Pam
ba: Пам

en: Pambia
ba: Памбиа

en: Pame, Central
ba: Паме, үҙәк

en: Pame, Northern
ba: Паме, төньяҡ

en: Pame, Southern
ba: Паме, көньяҡ

en: Pamona
ba: Памона

en: Pamosu
ba: Памосу

en: Pampanga
ba: Пампанга

en: Pamplona Atta
ba: Памплона атта

en: Pana (Burkina Faso)
ba: Пана (Буркина-Фасо)

en: Pana (Central African Republic)
ba: Пана (Үҙәк Африка Республикаһы)

en: Panamanian Sign Language
ba: Панама ым-ишара теле

en: Panamint
ba: Панаминт

en: Panao Huánuco Quechua
ba: Панао-Уануко кечуа

en: Panará
ba: Панара

en: Panasuan
ba: Панасуан

en: Panawa
ba: Панава

en: Pancana
ba: Панчана

en: Panchpargania
ba: Панчпаргания

en: Pande
ba: Панде

en: Pangasinan
ba: Пангасинан

en: Pangseng
ba: Пангсенг

en: Pangu
ba: Пангу

en: Pangutaran Sama
ba: Пангутаран сама

en: Pangwa
ba: Пангва

en: Pangwali
ba: Пангвали

en: Panim
ba: Паним

en: Paniya
ba: Пания

en: Panjabi
ba: Панджаби

en: Panjabi, Western
ba: Панджаби, көнбайыш

en: Pankararé
ba: Панкараре

en: Pankararú
ba: Панкарару

en: Pankhu
ba: Панкху

en: Pannei
ba: Паннеи

en: Pano
ba: Пано

en: Pano, Kulina
ba: Пано, кулина

en: Panoan Katukína
ba: Паноан катукина

en: Panobo
ba: Панобо

en: Panyi Bai
ba: Паньи бай

en: Papantla Totonac
ba: Папантла тотонак

en: Papapana
ba: Папапана

en: Papar
ba: Папар

en: Papasena
ba: Папасена

en: Papel
ba: Папел

en: Papi
ba: Папи

en: Papiamento
ba: Папьяменто

en: Papora
ba: Папора

en: Papua New Guinean Sign Language
ba: Папуа-Яңы Гвинея ым-ишара теле

en: Papuan Malay
ba: Папуас малай

en: Papuma
ba: Папума

en: Parachi
ba: Парачи

en: Paraguayan Guaraní
ba: Парагвай гуарани

en: Paraguayan Sign Language
ba: Парагвай ым-ишара теле

en: Parakanã
ba: Параканан

en: Paranan
ba: Паранан

en: Paranawát
ba: Паранават

en: Paraujano
ba: Параухано

en: Parauk
ba: Парук

en: Parawen
ba: Паравен

en: Pardhan
ba: Пардхан

en: Pardhi
ba: Пардхи

en: Pare
ba: Паре

en: Parecís
ba: Паресис

en: Parenga
ba: Паренга

en: Parkari Koli
ba: Паркари коли

en: Parkwa
ba: Парква

en: Parsi-Dari
ba: Парси-дари

en: Parthian
ba: Парфян

en: Parya
ba: Парья

en: Pará Arára
ba: Пара Арара

en: Pará Gavião
ba: Пара гавиао

en: Pashai, Northeast
ba: Пашаи, Төньяҡ-көнсығыш

en: Pashai, Northwest
ba: Пашаи, Төньяҡ-көнбайыш

en: Pashai, Southeast
ba: Пашаи, көньяҡ-көнсығыш

en: Pashai, Southwest
ba: Пашаи, көньяҡ-көнбайыш

en: Pashto, Central
ba: Пушту, үҙәк

en: Pashto, Northern
ba: Пушту, төньяҡ

en: Pashto, Southern
ba: Пушту, көньяҡ

en: Pasi
ba: Паси

en: Pass Valley Yali
ba: Пасс-Вэлли яли

en: Patamona
ba: Патамона

en: Patani
ba: Патани

en: Pataxó Hã-Ha-Hãe
ba: Паташо ха-ха-хаэ

en: Patep
ba: Патеп

en: Pathiya
ba: Патхия

en: Patpatar
ba: Патпатар

en: Pattani
ba: Паттани

en: Pattani Malay
ba: Паттани малай

en: Pattapu
ba: Паттапу

en: Patwin
ba: Патвин

en: Paulohi
ba: Паулохи

en: Paumarí
ba: Паумари

en: Paunaka
ba: Паунака

en: Pauri Bareli
ba: Паури барели

en: Pauserna
ba: Паусерна

en: Pawaia
ba: Павайя

en: Pawnee
ba: Пауни

en: Paynamar
ba: Пайнамар

en: Pazeh
ba: Пазех

en: Pe
ba: Пе

en: Pear
ba: Пеар

en: Pech
ba: Печ

en: Pecheneg
ba: Бәшнәк

en: Pedi
ba: Педи

en: Pei
ba: Пеи

en: Pekal
ba: Пекал

en: Pela
ba: Пела

en: Pele-Ata
ba: Пеле-Ата

en: Pelende
ba: Пеленде

en: Pemon
ba: Пемон

en: Penan, Eastern
ba: Пенан, көнсығыш

en: Penan, Western
ba: Пенан, көнбайыш

en: Penang Sign Language
ba: Пенанг ым-ишара теле

en: Penchal
ba: Пенчал

en: Pendau
ba: Пендау

en: Pengo
ba: Пенго

en: Pennsylvania German
ba: Пенсильвания немец

en: Penrhyn
ba: Пенрин

en: Pentlatch
ba: Пентлатч

en: Perai
ba: Пераи

en: Peranakan Indonesian
ba: Перанакан индонезия

en: Pere
ba: Пере

en: Peripheral Mongolian
ba: Периферия монгол

en: Pero
ba: Перо

en: Persian
ba: Фарсы

en: Persian, Iranian
ba: Фарсы, иран

en: Persian, Manichaean Middle
ba: Фарсы, манихей урта

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
ba: Фарсы, боронғо (б.э.т. яҡ. 600-400 йй.)

en: Peruvian Sign Language
ba: Перу ым-ишара теле

en: Petapa Zapotec
ba: Петапа сапотек

en: Petats
ba: Петатс

en: Petjo
ba: Петьо

en: Peñoles Mixtec
ba: Пеньолес миштек

en: Pfaelzisch
ba: Пфальц

en: Phai
ba: Пхай

en: Phake
ba: Пхаке

en: Phala
ba: Пхала

en: Phalura
ba: Пхалура

en: Phana'
ba: Пхана

en: Phangduwali
ba: Пхангдували

en: Phende
ba: Пхенде

en: Philippine Sign Language
ba: Филиппин ым-ишара теле

en: Phimbi
ba: Пхимби

en: Phoenician
ba: Финикия

en: Phola
ba: Пхола

en: Phola, Alo
ba: Пхола, ало

en: Pholo
ba: Пхоло

en: Phom Naga
ba: Пхом нага

en: Phong-Kniang
ba: Фонг-книанг

en: Phowa, Ani
ba: Пхова, ани

en: Phowa, Hlepho
ba: Пхова, хлепхо

en: Phowa, Labo
ba: Пхова, лабо

en: Phrae Pwo Karen
ba: Пхрэ пво карен

en: Phrygian
ba: Фригий

en: Phu Thai
ba: Пху-тай

en: Phuan
ba: Пхуан

en: Phudagi
ba: Пхудаги

en: Phuie
ba: Пхуие

en: Phukha
ba: Пхукха

en: Phuma
ba: Пхума

en: Phunoi
ba: Пхуной

en: Phuong
ba: Пхуонг

en: Phupa
ba: Пхупа

en: Phupha
ba: Пхупха

en: Phuza
ba: Пхуза

en: Piamatsina
ba: Пиаматсина

en: Piame
ba: Пиаме

en: Piapoco
ba: Пиапоко

en: Piaroa
ba: Пиароа

en: Picard
ba: Пикард

en: Picene, North
ba: Пицен, Төньяҡ

en: Picene, South
ba: Пицен, көньяҡ

en: Pichis Ashéninka
ba: Пичис ашенинка

en: Pictish
ba: Пикт

en: Pidgin Delaware
ba: Пиджин-делавэр

en: Pidgin English, Chinese
ba: Пиджин инглиз, Ҡытай

en: Pidgin English, Ghanaian
ba: Пиджин инглиз, Гана

en: Pidgin, Cameroon
ba: Пиджин, Камерун

en: Pidgin, Nigerian
ba: Пиджин, Нигерия

en: Pidgin, Timor
ba: Пиджин, Тимор

en: Piemontese
ba: Пьемонт

en: Pijao
ba: Пихао

en: Pije
ba: Пихе

en: Pijin
ba: Пиджин

en: Pilagá
ba: Пилага

en: Pileni
ba: Пилени

en: Pima Bajo
ba: Пима-бахо

en: Pimbwe
ba: Пимбве

en: Pinai-Hagahai
ba: Пинаи-хагахай

en: Pindiini
ba: Пиндиини

en: Pingelapese
ba: Пингелап

en: Pinigura
ba: Пинигура

en: Pinjarup
ba: Пинджаруп

en: Pinji
ba: Пинджи

en: Pinotepa Nacional Mixtec
ba: Пинотепа-Насиональ миштек

en: Pintupi-Luritja
ba: Пинтупи-луритья

en: Pinyin
ba: Пиньинь

en: Pipil
ba: Пипил

en: Pirahã
ba: Пирахан

en: Piratapuyo
ba: Пиратапуйо

en: Pirlatapa
ba: Пирлатапа

en: Piro
ba: Пиро

en: Pirriya
ba: Пиррия

en: Pisabo
ba: Писабо

en: Pisaflores Tepehua
ba: Писафлорес тепеуа

en: Piscataway
ba: Пискатауэй

en: Pisidian
ba: Писидий

en: Pitcairn-Norfolk
ba: Питкэрн-норфолк

en: Pite Sami
ba: Пите-саам

en: Piti
ba: Пити

en: Pitjantjatjara
ba: Питчантчатчара

en: Pitta Pitta
ba: Питта-питта

en: Piu
ba: Пиу

en: Piya-Kwonci
ba: Пия-квончи

en: Plains Cree
ba: Тигеҙлек кри

en: Plains Indian Sign Language
ba: Тигеҙлек индеецтарының ым-ишара теле

en: Plains Miwok
ba: Тигеҙлек мивок

en: Plapo Krumen
ba: Плапо крумен

en: Plateau Malagasy
ba: Плато малагаси

en: Plautdietsch
ba: Плаутдич

en: Playero
ba: Плайеро

en: Pnar
ba: Пнар

en: Pochuri Naga
ba: Почури нага

en: Pochutec
ba: Почутек

en: Podena
ba: Подена

en: Pogolo
ba: Поголо

en: Pohnpeian
ba: Понпеи

en: Pokangá
ba: Поканга

en: Poke
ba: Поке

en: Pokomo
ba: Покомо

en: Polabian
ba: Полаб

en: Polari
ba: Полари

en: Polish
ba: Поляк

en: Polish Sign Language
ba: Поляк ым-ишара теле

en: Polonombauk
ba: Полономбаук

en: Pom
ba: Пом

en: Pomo
ba: Помо

en: Pomo, Central
ba: Помо, үҙәк

en: Pomo, Eastern
ba: Помо, көнсығыш

en: Pomo, Northeastern
ba: Помо, төньяҡ-көнсығыш

en: Pomo, Northern
ba: Помо, төньяҡ

en: Pomo, Southeastern
ba: Помо, көньяҡ-көнсығыш

en: Pomo, Southern
ba: Помо, көньяҡ

en: Ponam
ba: Понам

en: Ponosakan
ba: Поносакан

en: Pontic
ba: Понтий

en: Ponyo-Gongwang Naga
ba: Поньо-Гонгванг нага

en: Popoloca, Coyotepec
ba: Пополока, Койотепек

en: Popoloca, Mezontla
ba: Пополока, Месонтла

en: Popoloca, San Felipe Otlaltepec
ba: Пополока, Сан-Фелипе-Отлалтепек

en: Popoloca, San Juan Atzingo
ba: Пополока, Сан-Хуан-Ацинго

en: Popoloca, San Luís Temalacayuca
ba: Пополока, Сан-Луис-Темалакаюка

en: Popoloca, San Marcos Tlacoyalco
ba: Пополока, Сан-Маркос-Тлакоялко

en: Popoloca, Santa Inés Ahuatempan
ba: Пополока, Санта-Инес-Ауатемпан

en: Popoluca, Highland
ba: Пополока, таулы

en: Popoluca, Oluta
ba: Пополока, Олута

en: Popoluca, Sayula
ba: Пополока, Сайула

en: Popoluca, Texistepec
ba: Пополока, Техистепек

en: Popti'
ba: Попти

en: Poqomam
ba: Покомам

en: Poqomchi'
ba: Покомчи

en: Porohanon
ba: Пороханон

en: Port Sandwich
ba: Порт-Сэндвич

en: Port Sorell Tasmanian
ba: Порт-Сорелл тасман

en: Port Vato
ba: Порт-Вато

en: Portuguese
ba: Португал

en: Portuguese Sign Language
ba: Португал ым-ишара теле

en: Potawatomi
ba: Потаватоми

en: Potiguára
ba: Потигуара

en: Pottangi Ollar Gadaba
ba: Поттанги оллар гадаба

en: Poumei Naga
ba: Поумей нага

en: Pouye
ba: Пуйе

en: Powari
ba: Повари

en: Powhatan
ba: Поухатан

en: Poyanáwa
ba: Поянава

en: Prasuni
ba: Прасуни

en: Primitive Irish
ba: Боронғо ирланд

en: Principense
ba: Принсипий

en: Provençal, Old (to 1500)
ba: Провансаль, боронғо (1500 йылға тиклем)

en: Providencia Sign Language
ba: Провиденсия ым-ишара теле

en: Prussian
ba: Прусс

en: Prākrit, Ardhamāgadhī
ba: Пракрит, ардхамагадхи

en: Prākrit, Māhārāṣṭri
ba: Пракрит, махараштри

en: Prākrit, Sauraseni
ba: Пракрит, шаурасени

en: Psikye
ba: Псикье

en: Pu-Xian Chinese
ba: Пусянь ҡытай

en: Puare
ba: Пуаре

en: Pudtol Atta
ba: Пудтол атта

en: Puebla Mazatec
ba: Пуэбла масатек

en: Puelche
ba: Пуэльче

en: Puerto Rican Sign Language
ba: Пуэрто-Рико ым-ишара теле

en: Puimei Naga
ba: Пуимеи нага

en: Puinave
ba: Пуинаве

en: Pukapuka
ba: Пукапука

en: Pulaar
ba: Пулаар

en: Pulabu
ba: Пулабу

en: Pular
ba: Пулар

en: Puluwatese
ba: Пулуват

en: Puma
ba: Пума

en: Pumi, Northern
ba: Пуми, төньяҡ

en: Pumi, Southern
ba: Пуми, көньяҡ

en: Pumpokol
ba: Пумпокол

en: Pumé
ba: Пуме

en: Punan Aput
ba: Пунан-апут

en: Punan Bah-Biau
ba: Пунан бах-биау

en: Punan Batu 1
ba: Пунан бату 1

en: Punan Merah
ba: Пунан-мерах

en: Punan Merap
ba: Пунан-мерап

en: Punan Tubu
ba: Пунан-тубу

en: Punic
ba: Пуний

en: Puno Quechua
ba: Пуно кечуа

en: Punthamara
ba: Пунтхамара

en: Punu
ba: Пуну

en: Puoc
ba: Пуок

en: Puquina
ba: Пукина

en: Puragi
ba: Пураги

en: Purari
ba: Пурари

en: Purepecha
ba: Пурепеча

en: Purepecha, Western Highland
ba: Пурепеча, көнбайыш таулы

en: Puri
ba: Пури

en: Purik
ba: Пурик

en: Purisimeño
ba: Пурисименьо

en: Puroik
ba: Пуроик

en: Puruborá
ba: Пурубора

en: Purum
ba: Пурум

en: Pushto
ba: Пушту

en: Putai
ba: Путаи

en: Putoh
ba: Путох

en: Putukwam
ba: Путуквам

en: Puyo
ba: Пуё

en: Puyo-Paekche
ba: Пуё-пэкче

en: Puyuma
ba: Пуюма

en: Pwaamei
ba: Пваамеи

en: Pwapwâ
ba: Пвапва

en: Pwo Eastern Karen
ba: Пво көнсығыш карен

en: Pwo Northern Karen
ba: Төньяҡ пво карен

en: Pwo Western Karen
ba: Көнбайыш пво карен

en: Pyapun
ba: Пьяпун

en: Pye Krumen
ba: Пье крумен

en: Pyen
ba: Пьен

en: Pyu (Myanmar)
ba: Пью (Мьянма)

en: Pyu (Papua New Guinea)
ba: Пью (Папуа-Яңы Гвинея)

en: Páez
ba: Паэс

en: Pááfang
ba: Паафанг

en: Päri
ba: Пяри

en: Pémono
ba: Пемоно

en: Pévé
ba: Певе

en: Pökoot
ba: Пёкоот

en: Q'anjob'al
ba: Канхобаль

en: Qabiao
ba: Кабяо

en: Qaqet
ba: Какет

en: Qashqa'i
ba: Кашкай

en: Qatabanian
ba: Катабан

en: Qau
ba: Кау

en: Qawasqar
ba: Каваскар

en: Qiang, Northern
ba: Цян, Төньяҡ

en: Qiang, Southern
ba: Цян, көньяҡ

en: Qila Muji
ba: Кила-муджи

en: Qimant
ba: Кимант

en: Qiubei Zhuang
ba: Цюбэй чжуан

en: Quapaw
ba: Куапо

en: Quebec Sign Language
ba: Квебек ым-ишара теле

en: Quechan
ba: Кечан

en: Quechua
ba: Кечуа

en: Quechua, Ambo-Pasco
ba: Кечуа, Амбо-Паско

en: Quechua, Arequipa-La Unión
ba: Кечуа, Арекипа-Ла-Унион

en: Quechua, Ayacucho
ba: Кечуа, Аякучо

en: Quechua, Cajamarca
ba: Кечуа, Кахамарка

en: Quechua, Cajatambo North Lima
ba: Кечуа, Кахатамбо-Төньяҡ-Лима

en: Quechua, Chachapoyas
ba: Кечуа, Чачапояс

en: Quechua, Chincha
ba: Кечуа, Чинча

en: Quechua, Chiquián Ancash
ba: Кечуа, Чикиан-Анкаш

en: Quechua, Classical
ba: Кечуа, классик

en: Quechua, Corongo Ancash
ba: Кечуа, Коронго-Анкаш

en: Quechua, Cusco
ba: Кечуа, Куско

en: Quechua, Eastern Apurímac
ba: Кечуа, Көнсығыш Апуримак

en: Quechua, Huallaga Huánuco
ba: Кечуа, Уальяга-Уануко

en: Quechua, Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco
ba: Кечуа, Уамалиес-Дос-де-Майо-Уануко

en: Quechua, Huaylas Ancash
ba: Кечуа, Уайлас-Анкаш

en: Quechua, Huaylla Wanca
ba: Кечуа, Уайлья-Уанка

en: Quechua, Jauja Wanca
ba: Кечуа, Хауха-Уанка

en: Quechua, Lambayeque
ba: Кечуа, Ламбаеке

en: Quechua, Margos-Yarowilca-Lauricocha
ba: Кечуа, Маргос-Яровилка-Лаурикоча

en: Quechua, Napo Lowland
ba: Кечуа, Напо уйһыулыҡ

en: Quechua, North Bolivian
ba: Кечуа, Төньяҡ Боливия

en: Quechua, North Junín
ba: Кечуа, Төньяҡ Хунин

en: Quechua, Northern Conchucos Ancash
ba: Кечуа, Төньяҡ Кончукос-Анкаш

en: Quechua, Pacaraos
ba: Кечуа, Пакараос

en: Quechua, Panao Huánuco
ba: Кечуа, Панао-Уануко

en: Quechua, Puno
ba: Кечуа, Пуно

en: Quechua, San Martín
ba: Кечуа, Сан-Мартин

en: Quechua, Santa Ana de Tusi Pasco
ba: Кечуа, Санта-Ана-де-Туси-Паско

en: Quechua, Sihuas Ancash
ba: Кечуа, Сиуас-Анкаш

en: Quechua, South Bolivian
ba: Кечуа, Көньяҡ Боливия

en: Quechua, Southern Conchucos Ancash
ba: Кечуа, Көньяҡ Кончукос-Анкаш

en: Quechua, Southern Pastaza
ba: Кечуа, Көньяҡ Пастаса

en: Quechua, Yanahuanca Pasco
ba: Кечуа, Янауанка-Паско

en: Quechua, Yauyos
ba: Кечуа, Яуйос

en: Quenya
ba: Квенья

en: Querétaro Otomi
ba: Керетаро отоми

en: Quetzaltepec Mixe
ba: Кецальтепек михе

en: Queyu
ba: Кейю

en: Quiavicuzas Zapotec
ba: Кьявикусас сапотек

en: Quichua, Calderón Highland
ba: Кичуа, Кальдерон таулы

en: Quichua, Cañar Highland
ba: Кичуа, Каньяр таулы

en: Quichua, Chimborazo Highland
ba: Кичуа, Чимборасо таулы

en: Quichua, Imbabura Highland
ba: Кичуа, Имбабура таулы

en: Quichua, Loja Highland
ba: Кичуа, Лоха таулы

en: Quichua, Northern Pastaza
ba: Кичуа, Төньяҡ Пастаса

en: Quichua, Salasaca Highland
ba: Кичуа, Саласака таулы

en: Quichua, Santiago del Estero
ba: Кичуа, Сантьяго-дель-Эстеро

en: Quichua, Tena Lowland
ba: Кичуа, Тена уйһыулыҡ

en: Quileute
ba: Квилеут

en: Quinault
ba: Квинолт

en: Quinqui
ba: Кинки

en: Quioquitani-Quierí Zapotec
ba: Киокитани-Кьери сапотек

en: Quiotepec Chinantec
ba: Киотепек чинантек

en: Quiripi
ba: Кирипи

en: Rabha
ba: Рабха

en: Rade
ba: Раде

en: Raetic
ba: Рет

en: Rahambuu
ba: Рахамбуу

en: Rai, Dewas
ba: Раи, Девас

en: Rajah Kabunsuwan Manobo
ba: Раджа-Кабунсуван манобо

en: Rajasthani
ba: Раджастхани

en: Rajbanshi
ba: Раджбанши

en: Raji
ba: Раджи

en: Rajong
ba: Раджонг

en: Rajput Garasia
ba: Раджпут гарасиа

en: Rakahanga-Manihiki
ba: Ракаханга-Манихики

en: Rakhine
ba: Ракхайн

en: Ralte
ba: Ралте

en: Rama
ba: Рама

en: Ramoaaina
ba: Рамоаайна

en: Ramopa
ba: Рамопа

en: Rampi
ba: Рампи

en: Rana Tharu
ba: Рана тхару

en: Rang
ba: Ранг

en: Rangkas
ba: Рангкас

en: Ranglong
ba: Ранглонг

en: Rangpuri
ba: Рангпури

en: Rao
ba: Рао

en: Rapa
ba: Рапа

en: Rapanui
ba: Рапануи

en: Rapoisi
ba: Рапоиси

en: Rapting
ba: Раптинг

en: Rara Bakati'
ba: Рара-Бакати

en: Rarotongan
ba: Раротонга

en: Rasawa
ba: Расава

en: Ratagnon
ba: Ратагнон

en: Ratahan
ba: Ратахан

en: Rathawi
ba: Ратхави

en: Rathwi Bareli
ba: Ратхви барели

en: Raute
ba: Рауте

en: Ravula
ba: Равула

en: Rawa
ba: Рава

en: Rawang
ba: Раванг

en: Rawat
ba: Рават

en: Rawngtu Chin
ba: Раунгту чин

en: Rawo
ba: Раво

en: Rayón Zoque
ba: Район соке

en: Razajerdi
ba: Разаджерди

en: Red Gelao
ba: Ҡыҙыл гелао

en: Reel
ba: Реел

en: Rejang
ba: Реджанг

en: Rejang Kayan
ba: Реджанг-каян

en: Reli
ba: Рели

en: Rema
ba: Рема

en: Rembarrnga
ba: Рембаррнга

en: Rembong
ba: Рембонг

en: Remo
ba: Ремо

en: Remontado Dumagat
ba: Ремонтадо думагат

en: Rempi
ba: Ремпи

en: Remun
ba: Ремун

en: Rendille
ba: Рендилле

en: Rengao
ba: Ренгао

en: Rennell-Bellona
ba: Реннелл-Беллона

en: Repanbitip
ba: Репанбитип

en: Rer Bare
ba: Рер-баре

en: Rerau
ba: Рерау

en: Rerep
ba: Ререп

en: Reshe
ba: Реше

en: Resígaro
ba: Ресигаро

en: Retta
ba: Ретта

en: Reyesano
ba: Рейесано

en: Riang (India)
ba: Рианг (Һиндостан)

en: Riang Lai
ba: Рианг-лай

en: Riang Lang
ba: Рианг-ланг

en: Riantana
ba: Риантана

en: Ribun
ba: Рибун

en: Rigwe
ba: Ригве

en: Rikbaktsa
ba: Рикбактса

en: Rinconada Bikol
ba: Ринконада бикол

en: Rincón Zapotec
ba: Ринкон сапотек

en: Ringgou
ba: Ринггоу

en: Ririo
ba: Ририо

en: Ritharrngu
ba: Ритхарннгу

en: Riung
ba: Риунг

en: Riverain Sango
ba: Йылға буйы санго

en: Rmeet
ba: Рмеет

en: Roglai, Cacgia
ba: Роглай, какгиа

en: Roglai, Northern
ba: Роглай, төньяҡ

en: Roglai, Southern
ba: Роглай, көньяҡ

en: Rogo
ba: Рого

en: Rohingya
ba: Рохинджа

en: Roma
ba: Рома

en: Romagnol
ba: Романьоль

en: Romam
ba: Ромам

en: Romani, Balkan
ba: Сиған, балҡан

en: Romani, Baltic
ba: Сиған, балтик

en: Romani, Carpathian
ba: Сиған, карпат

en: Romani, Kalo Finnish
ba: Сиған, кало фин

en: Romani, Sinte
ba: Сиған, синте

en: Romani, Tavringer
ba: Сиған, таврингер

en: Romani, Vlax
ba: Сиған, влах

en: Romani, Welsh
ba: Сиған, Уэльс

en: Romanian
ba: Румын

en: Romanian Sign Language
ba: Румын ым-ишара теле

en: Romanian, Istro
ba: Румын, истро

en: Romanian, Macedo-
ba: Румын, македо-

en: Romanian, Megleno
ba: Румын, меглено

en: Romano-Greek
ba: Романо-грек

en: Romano-Serbian
ba: Романо-серб

en: Romanova
ba: Романова

en: Romansh
ba: Романш

en: Romany
ba: Сиған

en: Romblomanon
ba: Ромбломанон

en: Rombo
ba: Ромбо

en: Romkun
ba: Ромкун

en: Ron
ba: Рон

en: Ronga
ba: Ронга

en: Rongga
ba: Ронгга

en: Rongmei Naga
ba: Ронгмеи нага

en: Rongpo
ba: Ронгпо

en: Ronji
ba: Ронджи

en: Roon
ba: Роон

en: Roria
ba: Рориа

en: Rotokas
ba: Ротокас

en: Rotuman
ba: Ротуман

en: Roviana
ba: Ровиана

en: Ruching Palaung
ba: Ручинг паланг

en: Rudbari
ba: Рудбари

en: Rufiji
ba: Руфиджи

en: Ruga
ba: Руга

en: Rukai
ba: Рукаи

en: Ruma
ba: Рума

en: Rumai Palaung
ba: Румаи паланг

en: Rumu
ba: Руму

en: Rundi
ba: Рунди

en: Runga
ba: Рунга

en: Rungtu Chin
ba: Рунгту чин

en: Rungus
ba: Рунгус

en: Rungwa
ba: Рунгва

en: Russia Buriat
ba: Рәсәй бүрәт

en: Russian
ba: Урыҫ

en: Russian Sign Language
ba: Урыҫ ым-ишара теле

en: Russian, Old
ba: Рус, Боронғо

en: Rusyn
ba: Русин

en: Ruthenian
ba: Русин

en: Rutul
ba: Рутул

en: Ruuli
ba: Руули

en: Ruund
ba: Руунд

en: Ruwila
ba: Рувила

en: Rwa
ba: Рва

en: Rwandan Sign Language
ba: Руанда ым-ишара теле

en: Réunion Creole French
ba: Реюньон креол француз

en: Rāziḥī
ba: Разихи

en: S'gaw Karen
ba: Сго карен

en: Sa
ba: Са

en: Sa'a
ba: Са'а

en: Sa'ban
ba: Са'бан

en: Sa'och
ba: Са'ок

en: Saafi-Saafi
ba: Саафи-саафи

en: Saam
ba: Саам

en: Saamia
ba: Саамиа

en: Saaroa
ba: Саароа

en: Saba
ba: Саба

en: Sabaean
ba: Сабей

en: Sabah Bisaya
ba: Сабах бисая

en: Sabah Malay
ba: Сабах малай

en: Sabanê
ba: Сабане

en: Sabaot
ba: Сабаот

en: Sabine
ba: Сабин

en: Sabu
ba: Сабу

en: Sabüm
ba: Сабюм

en: Sacapulteco
ba: Сакапултек

en: Sadri
ba: Садри

en: Sadri, Oraon
ba: Садри, ораон

en: Saek
ba: Саек

en: Saep
ba: Саэп

en: Safaliba
ba: Сафалиба

en: Safeyoka
ba: Сафеёка

en: Safwa
ba: Сафва

en: Sagala
ba: Сагала

en: Sagalla
ba: Сагалла

en: Saho
ba: Сахо

en: Sahu
ba: Саху

en: Saidi Arabic
ba: Саиди ғәрәп

en: Saint Lucian Creole French
ba: Сент-Люсия креол француз

en: Saisiyat
ba: Сайсият

en: Sajalong
ba: Саджалонг

en: Sajau Basap
ba: Саджау-басап

en: Sakachep
ba: Сакакеп

en: Sakalava Malagasy
ba: Сакалава малагаси

en: Sakao
ba: Сакао

en: Sakata
ba: Саката

en: Sake
ba: Саке

en: Sakirabiá
ba: Сакирабиа

en: Sakizaya
ba: Сакизая

en: Sala
ba: Сала

en: Salampasu
ba: Салампасу

en: Salar
ba: Салар

en: Salas
ba: Салас

en: Salasaca Highland Quichua
ba: Саласака таулы кичуа

en: Salawati
ba: Салавати

en: Saleman
ba: Салеман

en: Saliba
ba: Салиба

en: Salinan
ba: Салинан

en: Salish, Southern Puget Sound
ba: Сэлиш, Көньяҡ Пьюджет-Саунд

en: Salish, Straits
ba: Сэлиш, боғаҙ

en: Sallands
ba: Салландс

en: Salt-Yui
ba: Салт-юи

en: Saluan
ba: Салуан

en: Salumá
ba: Салума

en: Salvadoran Sign Language
ba: Сальвадор ым-ишара теле

en: Sam
ba: Сам

en: Sama, Central
ba: Сама, үҙәк

en: Sama, Pangutaran
ba: Сама, пангутаран

en: Sama, Southern
ba: Сама, көньяҡ

en: Samaritan
ba: Самаритян

en: Samaritan Aramaic
ba: Самаритян арамей

en: Samarokena
ba: Самарокена

en: Samatao
ba: Саматао

en: Samay
ba: Самай

en: Samba
ba: Самба

en: Samba Daka
ba: Самба дака

en: Samba Leko
ba: Самба-Леко

en: Sambal
ba: Самбал

en: Sambal, Botolan
ba: Самбал, ботолан

en: Sambalpuri
ba: Самбалпури

en: Sambe
ba: Самбе

en: Samberigi
ba: Самбериги

en: Samburu
ba: Самбуру

en: Samei
ba: Самеи

en: Sami, Akkala
ba: Саам, аккала

en: Sami, Inari
ba: Саам, инари

en: Sami, Kemi
ba: Саам, кеми

en: Sami, Kildin
ba: Саам, кильдин

en: Sami, Northern
ba: Саам, төньяҡ

en: Sami, Pite
ba: Саам, пите

en: Sami, Skolt
ba: Саам, сколт

en: Sami, Southern
ba: Саам, көньяҡ

en: Sami, Ter
ba: Саам, тер

en: Sami, Ume
ba: Саам, уме

en: Samo
ba: Само

en: Samo, Matya
ba: Само, матья

en: Samo, Maya
ba: Само, майя

en: Samo, Southern
ba: Само, көньяҡ

en: Samoan
ba: Самоа

en: Samogitian
ba: Жемайт

en: Samosa
ba: Самоса

en: Sampang
ba: Сампанг

en: Samre
ba: Самре

en: Samtao
ba: Самтао

en: Samvedi
ba: Самведи

en: San Agustín Mixtepec Zapotec
ba: Сан-Агустин-Миштепек сапотек

en: San Baltazar Loxicha Zapotec
ba: Сан-Бальтасар-Лошича сапотек

en: San Blas Kuna
ba: Сан-Блас куна

en: San Dionisio Del Mar Huave
ba: Сан-Дионисио-дель-Мар уаве

en: San Felipe Otlaltepec Popoloca
ba: Сан-Фелипе-Отлалтепек пополока

en: San Francisco Del Mar Huave
ba: Сан-Франсиско-дель-Мар уаве

en: San Francisco Matlatzinca
ba: Сан-Франциско матлацинка

en: San Jerónimo Tecóatl Mazatec
ba: Сан-Херонимо-Текоатль масатек

en: San Juan Atzingo Popoloca
ba: Сан-Хуан-Ацинго пополока

en: San Juan Colorado Mixtec
ba: Сан-Хуан-Колорадо миштек

en: San Juan Teita Mixtec
ba: Сан-Хуан-Теита миштек

en: San Luís Temalacayuca Popoloca
ba: Сан-Луис-Темалакаюка пополока

en: San Marcos Tlacoyalco Popoloca
ba: Сан-Маркос-Тлакоялко пополока

en: San Martín Itunyoso Triqui
ba: Сан-Мартин-Итуньосо трики

en: San Martín Quechua
ba: Сан-Мартин кечуа

en: San Mateo Del Mar Huave
ba: Сан-Матео-дель-Мар уаве

en: San Miguel Creole French
ba: Сан-Мигель креол француз

en: San Miguel El Grande Mixtec
ba: Сан-Мигель-эль-Гранде миштек

en: San Miguel Piedras Mixtec
ba: Сан-Мигель-Пьедрас миштек

en: San Pedro Amuzgos Amuzgo
ba: Сан-Педро Амусгос амусго

en: San Pedro Quiatoni Zapotec
ba: Сан-Педро-Кьятони сапотек

en: San Salvador Kongo
ba: Сан-Сальвадор конго

en: San Vicente Coatlán Zapotec
ba: Сан-Висенте-Коатлан сапотек

en: Sanaani Arabic
ba: Санаа ғәрәп

en: Sanapaná
ba: Санапана

en: Sandawe
ba: Сандаве

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
ba: Санга (Конго Демократик Республикаһы)

en: Sanga (Nigeria)
ba: Санга (Нигерия)

en: Sanggau
ba: Санггау

en: Sangil
ba: Сангил

en: Sangir
ba: Сангир

en: Sangisari
ba: Сангисари

en: Sangkong
ba: Сангконг

en: Sanglechi
ba: Сангличи

en: Sango
ba: Санго

en: Sango, Riverain
ba: Санго, йылға буйы

en: Sangtam Naga
ba: Сангтам нага

en: Sangu (Gabon)
ba: Сангу (Габон)

en: Sangu (Tanzania)
ba: Сангу (Танзания)

en: Sani
ba: Сани

en: Sanie
ba: Сание

en: Saniyo-Hiyewe
ba: Санийо-хийеве

en: Sankaran Maninka
ba: Санкаран манинка

en: Sansi
ba: Санси

en: Sanskrit
ba: Санскрит

en: Santa Ana de Tusi Pasco Quechua
ba: Санта-Ана-де-Туси-Паско кечуа

en: Santa Catarina Albarradas Zapotec
ba: Санта-Катарина-Альбаррадас сапотек

en: Santa Inés Ahuatempan Popoloca
ba: Санта-Инес-Ауатемпан пополока

en: Santa Inés Yatzechi Zapotec
ba: Санта-Инес-Яцечи сапотек

en: Santa Lucía Monteverde Mixtec
ba: Санта-Лусия-Монтеверде миштек

en: Santa María Del Mar Huave
ba: Санта-Мария-дель-Мар уаве

en: Santa María La Alta Nahuatl
ba: Санта-Мария-ла-Альта науатль

en: Santa María Quiegolani Zapotec
ba: Санта-Мария-Кьеголани сапотек

en: Santa María Zacatepec Mixtec
ba: Санта-Мария-Сакатепек миштек

en: Santa Teresa Cora
ba: Санта-Тереза кора

en: Santali
ba: Сантали

en: Santiago Xanica Zapotec
ba: Сантьяго-Шаника сапотек

en: Santiago del Estero Quichua
ba: Сантьяго-дель-Эстеро кичуа

en: Santo Domingo Albarradas Zapotec
ba: Санто-Доминго-Альбаррадас сапотек

en: Sanumá
ba: Санума

en: Saparua
ba: Сапаруа

en: Sapo
ba: Сапо

en: Saponi
ba: Сапони

en: Saposa
ba: Сапоса

en: Sapuan
ba: Сапуан

en: Sapé
ba: Сапе

en: Sar
ba: Сар

en: Sara
ba: Сара

en: Sara Kaba
ba: Сара-каба

en: Sara Kaba Deme
ba: Сара-Каба-Деме

en: Sara Kaba Náà
ba: Сара-Каба-Наа

en: Saraiki
ba: Сараики

en: Saramaccan
ba: Сарамаккан

en: Sarangani Blaan
ba: Сарангани блан

en: Sarangani Manobo
ba: Сарангани манобо

en: Sarasira
ba: Сарасира

en: Saraveca
ba: Саравека

en: Sardinian
ba: Сардин

en: Sardinian, Campidanese
ba: Сардин, кампидан

en: Sardinian, Gallurese
ba: Сардин, галлур

en: Sardinian, Logudorese
ba: Сардин, логудор

en: Sardinian, Sassarese
ba: Сардин, сассар

en: Sari
ba: Сари

en: Sarikoli
ba: Сарыкүл

en: Sarli
ba: Сарли

en: Sarsi
ba: Сарси

en: Sartang
ba: Сартанг

en: Sarua
ba: Саруа

en: Sarudu
ba: Саруду

en: Saruga
ba: Саруга

en: Sasak
ba: Сасак

en: Sasaru
ba: Сасару

en: Sassarese Sardinian
ba: Сассар сардин

en: Satawalese
ba: Сатавал

en: Saterfriesisch
ba: Затерланд фриз

en: Sateré-Mawé
ba: Сатере-Маве

en: Saudi Arabian Sign Language
ba: Сәғүд Ғәрәбстаны ым-ишара теле

en: Sauraseni Prākrit
ba: Шаурасени пракрит

en: Saurashtra
ba: Саураштра

en: Sauri
ba: Саури

en: Sauria Paharia
ba: Сауриа-пахариа

en: Sause
ba: Саусе

en: Sausi
ba: Сауси

en: Savi
ba: Сави

en: Savosavo
ba: Савосаво

en: Sawai
ba: Савай

en: Saweru
ba: Саверу

en: Sawi
ba: Сави

en: Sawila
ba: Савила

en: Sawknah
ba: Савкнах

en: Saxon, Old
ba: Саксон, Боронғо

en: Saxon, Upper
ba: Саксон, үрге

en: Saxwe Gbe
ba: Саксве гбе

en: Saya
ba: Сая

en: Sayula Popoluca
ba: Саюла пополока

en: Scots
ba: Скотс

en: Scottish Gaelic
ba: Шотланд гэл

en: Scottish, Traveller
ba: Шотланд, сәйәхәтсе

en: Scythian
ba: Скиф

en: Sea Island Creole English
ba: Си-Айлендс креол инглиз

en: Seba
ba: Себа

en: Sebat Bet Gurage
ba: Себат-бет-гураге

en: Seberuang
ba: Себеруанг

en: Sebop
ba: Себоп

en: Sechelt
ba: Сечелт

en: Secoya
ba: Секоя

en: Sedang
ba: Седанг

en: Sediq
ba: Седик

en: Sedoa
ba: Седоа

en: Seeku
ba: Сееку

en: Segai
ba: Сегаи

en: Segeju
ba: Сегеджу

en: Seget
ba: Сегет

en: Sehwi
ba: Сехви

en: Seimat
ba: Сеймат

en: Seit-Kaitetu
ba: Сеит-Каитету

en: Sekani
ba: Секани

en: Sekapan
ba: Секапан

en: Sekar
ba: Секар

en: Seke (Nepal)
ba: Секе (Непал)

en: Seke (Vanuatu)
ba: Секе (Вануату)

en: Sekele
ba: Секеле

en: Seki
ba: Секи

en: Seko Padang
ba: Секо-паданг

en: Seko Tengah
ba: Секо-тенгах

en: Sekpele
ba: Секпеле

en: Selangor Sign Language
ba: Селангор ым-ишара теле

en: Selaru
ba: Селару

en: Selayar
ba: Селаяр

en: Selee
ba: Селее

en: Selepet
ba: Селепет

en: Selian
ba: Селян

en: Selkup
ba: Селькуп

en: Selungai Murut
ba: Селунгай-мурут

en: Seluwasan
ba: Селувасан

en: Semai
ba: Семаи

en: Semandang
ba: Семанданг

en: Semaq Beri
ba: Семак-бери

en: Sembakung Murut
ba: Сембакунг-мурут

en: Semelai
ba: Семелай

en: Semimi
ba: Семими

en: Semnam
ba: Семнам

en: Semnani
ba: Семнани

en: Sempan
ba: Семпан

en: Sena
ba: Сена

en: Sena, Malawi
ba: Сена, Малави

en: Senara Sénoufo
ba: Сенара сенуфо

en: Senaya
ba: Сеная

en: Sene
ba: Сене

en: Seneca
ba: Сенека

en: Sened
ba: Сенед

en: Sengele
ba: Сенгеле

en: Senggi
ba: Сенгги

en: Sengo
ba: Сенго

en: Sengseng
ba: Сенгсенг

en: Senhaja De Srair
ba: Сенхаджа-де-сраир

en: Senoufo, Cebaara
ba: Сенуфо, себаара

en: Senoufo, Djimini
ba: Сенуфо, Джимини

en: Senoufo, Mamara
ba: Сенуфо, Мамара

en: Senoufo, Nyarafolo
ba: Сенуфо, ньарафоло

en: Senoufo, Palaka
ba: Сенуфо, палака

en: Senoufo, Shempire
ba: Сенуфо, шемпире

en: Senoufo, Supyire
ba: Сенуфо, супьире

en: Senoufo, Syenara
ba: Сенуфо, сьенара

en: Senoufo, Tagwana
ba: Сенуфо, тагвана

en: Sensi
ba: Сенси

en: Sentani
ba: Сентани

en: Senthang Chin
ba: Сентханг чин

en: Sentinel
ba: Сентинель

en: Sepa (Indonesia)
ba: Сепа (Индонезия)

en: Sepa (Papua New Guinea)
ba: Сепа (Папуа-Яңы Гвинея)

en: Sepik Iwam
ba: Сепик ивам

en: Sera
ba: Сера

en: Serbian
ba: Серб

en: Serbo-Croatian
ba: Серб-хорват

en: Sere
ba: Сере

en: Serer
ba: Серер

en: Seri
ba: Сери

en: Serili
ba: Серили

en: Seroa
ba: Сероа

en: Serrano
ba: Серрано

en: Serua
ba: Серуа

en: Serudung Murut
ba: Серудунг-мурут

en: Serui-Laut
ba: Серуи-лаут

en: Seselwa Creole French
ba: Сейшел креол француз

en: Seta
ba: Сета

en: Setaman
ba: Сетаман

en: Seti
ba: Сети

en: Settla
ba: Сеттла

en: Severn Ojibwa
ba: Северн оджибве

en: Sewa Bay
ba: Сева-Бей

en: Seychelles Sign Language
ba: Сейшел ым-ишара теле

en: Seze
ba: Сезе

en: Sha
ba: Ша

en: Shabak
ba: Шабак

en: Shahmirzadi
ba: Шахмирзади

en: Shahrudi
ba: Шахруди

en: Shall-Zwall
ba: Шалл-зваль

en: Shama-Sambuga
ba: Шама-самбуга

en: Shamang
ba: Шаманг

en: Shambala
ba: Шамбала

en: Shan
ba: Шан

en: Shanenawa
ba: Шаненава

en: Shanga
ba: Шанга

en: Sharanahua
ba: Шаранахуа

en: Shark Bay
ba: Шарк-Бей

en: Sharwa
ba: Шарва

en: Shasta
ba: Шаста

en: Shatt
ba: Шатт

en: Shau
ba: Шау

en: Shawnee
ba: Шони

en: She
ba: Ше

en: Shehri
ba: Шехри

en: Shekhawati
ba: Шекхавати

en: Shekkacho
ba: Шеккачо

en: Sheko
ba: Шеко

en: Shelta
ba: Шел

en: Shempire Senoufo
ba: Шемпире сенуфо

en: Shendu
ba: Шенду

en: Sheni
ba: Шени

en: Sherbro
ba: Шербро

en: Sherdukpen
ba: Шердукпен

en: Sherpa
ba: Шерп

en: Sheshi Kham
ba: Шеши кхам

en: Shi
ba: Ши

en: Shihhi Arabic
ba: Шиххи ғәрәп

en: Shiki
ba: Шики

en: Shilluk
ba: Шиллук

en: Shina
ba: Шина

en: Shina, Kohistani
ba: Шина, кохистани

en: Shipibo-Conibo
ba: Шипибо-конибо

en: Sholaga
ba: Шолага

en: Shom Peng
ba: Шом-пенг

en: Shona
ba: Шона

en: Shoo-Minda-Nye
ba: Шу-Минда-Нье

en: Shor
ba: Шор

en: Shoshoni
ba: Шошон

en: Shua
ba: Шуа

en: Shuadit
ba: Шуадит

en: Shuar
ba: Шуар

en: Shubi
ba: Шуби

en: Shughni
ba: Шугнан

en: Shuhi
ba: Шухи

en: Shumashti
ba: Шумашти

en: Shumcho
ba: Шумчо

en: Shuswap
ba: Шусвап

en: Shwai
ba: Швай

en: Shwe Palaung
ba: Шве паланг

en: Sialum
ba: Сиалум

en: Siamou
ba: Сиаму

en: Sian
ba: Сиан

en: Siane
ba: Сиане

en: Siang
ba: Сианг

en: Siar-Lak
ba: Сиар-лак

en: Siawi
ba: Сиави

en: Sibe
ba: Сибе

en: Siberian Tatar
ba: Себер татар

en: Sibu Melanau
ba: Сибу-меланау

en: Sicanian
ba: Сикан

en: Sicel
ba: Сикель

en: Sichuan Yi
ba: Сычуань и

en: Sicilian
ba: Сицилия

en: Siculo Arabic
ba: Сицилия ғәрәп

en: Sidamo
ba: Сидамо

en: Sidetic
ba: Сидет

en: Sie
ba: Сие

en: Sierra Leone Sign Language
ba: Сьерра-Леоне ым-ишара теле

en: Sierra Negra Nahuatl
ba: Сьерра-Негра науатль

en: Sierra de Juárez Zapotec
ba: Сьерра-де-Хуарес сапотек

en: Sighu
ba: Сигху

en: Sihan
ba: Сихан

en: Sihuas Ancash Quechua
ba: Сиуас-Анкаш кечуа

en: Sika
ba: Сика

en: Sikaiana
ba: Сикаяна

en: Sikaritai
ba: Сикаритай

en: Sikiana
ba: Сикиана

en: Sikkimese
ba: Сикким

en: Siksika
ba: Сиксика

en: Sikule
ba: Сикуле

en: Sila
ba: Сила

en: Silacayoapan Mixtec
ba: Силакайоапан миштек

en: Sileibi
ba: Силейби

en: Silesian
ba: Силез

en: Silesian, Lower
ba: Силез, түбәнге

en: Silimo
ba: Силимо

en: Siliput
ba: Силипут

en: Silopi
ba: Силопи

en: Silt'e
ba: Силт'е

en: Simaa
ba: Симаа

en: Simba
ba: Симба

en: Simbali
ba: Симбали

en: Simbari
ba: Симбари

en: Simbo
ba: Симбо

en: Simeku
ba: Симеку

en: Simeulue
ba: Симеулуэ

en: Simte
ba: Симте

en: Sinagen
ba: Синаген

en: Sinasina
ba: Синасина

en: Sinaugoro
ba: Синаугоро

en: Sindarin
ba: Синдарин

en: Sindhi
ba: Синдхи

en: Sindhi Bhil
ba: Синдхи бхил

en: Sindihui Mixtec
ba: Синдихуи миштек

en: Singa
ba: Синга

en: Singapore Sign Language
ba: Сингапур ым-ишара теле

en: Singpho
ba: Сингпхо

en: Sinhala
ba: Сингал

en: Sinicahua Mixtec
ba: Синикауа миштек

en: Sininkere
ba: Сининкере

en: Sinte Romani
ba: Синте сиған

en: Sinyar
ba: Синьяр

en: Sio
ba: Сио

en: Siona
ba: Сиона

en: Sipacapense
ba: Сипакапенсе

en: Sira
ba: Сира

en: Siraya
ba: Сирая

en: Sirenik Yupik
ba: Сиреник юпик

en: Siri
ba: Сири

en: Siriano
ba: Сириано

en: Sirionó
ba: Сирионо

en: Sirmauri
ba: Сирмаури

en: Siroi
ba: Сирои

en: Sisaala, Tumulung
ba: Сисаала, тумулунг

en: Sisaala, Western
ba: Сисаала, көнбайыш

en: Sissala
ba: Сиссала

en: Sissano
ba: Сиссано

en: Siuslaw
ba: Сайусло

en: Sivandi
ba: Сиванди

en: Sivia Sign Language
ba: Сивиа ым-ишара теле

en: Siwai
ba: Сиваи

en: Siwi
ba: Сиви

en: Siwu
ba: Сиву

en: Siyin Chin
ba: Сийин чин

en: Skagit
ba: Скагит

en: Skalvian
ba: Скальв

en: Skepi Creole Dutch
ba: Скепи креол голланд

en: Skolt Sami
ba: Сколт-саам

en: Skou
ba: Скоу

en: Slave (Athapascan)
ba: Слэйви (Атапаск)

en: Slavey, North
ba: Слейви, төньяҡ

en: Slavey, South
ba: Слейви, көньяҡ

en: Slavic, Church
ba: Славян, Сиркәү

en: Slavomolisano
ba: Славомолизано

en: Slovak
ba: Словак

en: Slovakian Sign Language
ba: Словак ым-ишара теле

en: Slovenian
ba: Словен

en: Small Flowery Miao
ba: Кесе сәскәле мяо

en: Smärky Kanum
ba: Смярки канум

en: Snohomish
ba: Снохомиш

en: So (Democratic Republic of Congo)
ba: Со (Конго Демократик Республикаһы)

en: So'a
ba: Со'а

en: Sobei
ba: Собей

en: Sochiapam Chinantec
ba: Сочиапам чинантек

en: Soga
ba: Сога

en: Sogdian
ba: Согдий

en: Soi
ba: Сои

en: Sokoro
ba: Сокоро

en: Solano
ba: Солано

en: Soli
ba: Соли

en: Solomon Islands Sign Language
ba: Соломон утрауҙары ым-ишара теле

en: Solong
ba: Солонг

en: Solos
ba: Солос

en: Som
ba: Сом

en: Somali
ba: Сомали

en: Somba-Siawari
ba: Сомба-Сиавари

en: Somrai
ba: Сомрай

en: Somray
ba: Сомрай

en: Somyev
ba: Сомьев

en: Sonaga
ba: Сонага

en: Sonde
ba: Сонде

en: Songe
ba: Сонге

en: Songhai, Koyraboro Senni
ba: Сонгай, койраборо сенни

en: Songhay, Humburi Senni
ba: Сонгай, Хумбури-Сенни

en: Songhay, Koyra Chiini
ba: Сонгай, Койра-Чиини

en: Songlai Chin
ba: Сонглай чин

en: Songo
ba: Сонго

en: Songomeno
ba: Сонгомено

en: Songoora
ba: Сонгоора

en: Songway Kiini, Tondi
ba: Сонгвай киини, тонди

en: Sonha
ba: Сонха

en: Sonia
ba: Сония

en: Soninke
ba: Сонинке

en: Sonsorol
ba: Сонсорол

en: Soo
ba: Соо

en: Sop
ba: Соп

en: Soqotri
ba: Сокотра

en: Sora
ba: Сора

en: Sorbian, Lower
ba: Сорб, Түбәнге

en: Sorbian, Upper
ba: Сорб, Үрге

en: Sori-Harengan
ba: Сори-харенган

en: Sorkhei
ba: Сорхеи

en: Sorothaptic
ba: Соротапти

en: Sorsoganon, Northern
ba: Сорсоганон, Төньяҡ

en: Sorsoganon, Southern
ba: Сорсоганон, көньяҡ

en: Sorsogon Ayta
ba: Сорсогон айта

en: Sos Kundi
ba: Сос-кунди

en: Sota Kanum
ba: Сота канум

en: Sotho, Southern
ba: Сото, көньяҡ

en: Sou
ba: Соу

en: Sou Nama
ba: Соу-нама

en: Sou Upaa
ba: Соу-упаа

en: South African Sign Language
ba: Көньяҡ Африка ым-ишара теле

en: South Awyu
ba: Көньяҡ авью

en: South Azerbaijani
ba: Көньяҡ әзербайжан

en: South Bolivian Quechua
ba: Көньяҡ Боливия кечуа

en: South Central Banda
ba: Көньяҡ-үҙәк банда

en: South Central Dinka
ba: Көньяҡ-үҙәк динка

en: South Efate
ba: Көньяҡ эфате

en: South Fali
ba: Көньяҡ фали

en: South Giziga
ba: Көньяҡ гизига

en: South Lembata
ba: Көньяҡ лембата

en: South Marquesan
ba: Көньяҡ маркез

en: South Muyu
ba: Көньяҡ мую

en: South Ndebele
ba: Көньяҡ ндебеле

en: South Nuaulu
ba: Көньяҡ нуаулу

en: South Picene
ba: Көньяҡ пицен

en: South Slavey
ba: Көньяҡ слейви

en: South Tairora
ba: Көньяҡ таирора

en: South Ucayali Ashéninka
ba: Көньяҡ Укаяли ашенинка

en: South Watut
ba: Көньяҡ ватут

en: South West Bay
ba: Саут-Уэст-Бей

en: Southeast Ambrym
ba: Көньяҡ-көнсығыш амбрим

en: Southeast Babar
ba: Көньяҡ-көнсығыш бабар

en: Southeast Ijo
ba: Көньяҡ-көнсығыш иджо

en: Southeast Pashai
ba: Көньяҡ-көнсығыш пашаи

en: Southeast Tasmanian
ba: Көньяҡ-көнсығыш тасман

en: Southeastern Dinka
ba: Көньяҡ-көнсығыш динка

en: Southeastern Ixtlán Zapotec
ba: Көньяҡ-көнсығыш Иштлан сапотек

en: Southeastern Kolami
ba: Көньяҡ-көнсығыш колами

en: Southeastern Nochixtlán Mixtec
ba: Көньяҡ-көнсығыш Ночистлан миштек

en: Southeastern Pomo
ba: Көньяҡ-көнсығыш помо

en: Southeastern Puebla Nahuatl
ba: Көньяҡ-көнсығыш Пуэбла науатль

en: Southeastern Tarahumara
ba: Көньяҡ-көнсығыш тараумара

en: Southeastern Tepehuan
ba: Көньяҡ-көнсығыш тепеуан

en: Southern Alta
ba: Көньяҡ альта

en: Southern Altai
ba: Көньяҡ алтай

en: Southern Amami-Oshima
ba: Көньяҡ Амами-Осима

en: Southern Aymara
ba: Көньяҡ аймара

en: Southern Bai
ba: Көньяҡ бай

en: Southern Balochi
ba: Көньяҡ белудж

en: Southern Betsimisaraka Malagasy
ba: Көньяҡ бецимисарака малагаси

en: Southern Binukidnon
ba: Көньяҡ бинукиднон

en: Southern Birifor
ba: Көньяҡ бирифор

en: Southern Bobo Madaré
ba: Көньяҡ бобо мадаре

en: Southern Bontok
ba: Көньяҡ бонток

en: Southern Carrier
ba: Көньяҡ кэрриер

en: Southern Catanduanes Bikol
ba: Көньяҡ Катандуанес бикол

en: Southern Conchucos Ancash Quechua
ba: Көньяҡ Кончукос-Анкаш кечуа

en: Southern Dagaare
ba: Көньяҡ дагааре

en: Southern Dong
ba: Көньяҡ донг

en: Southern East Cree
ba: Көньяҡ-көнсығыш кри

en: Southern Ghale
ba: Көньяҡ гхале

en: Southern Grebo
ba: Көньяҡ гребо

en: Southern Guiyang Hmong
ba: Көньяҡ Гуйян хмонг

en: Southern Haida
ba: Көньяҡ хайда

en: Southern Hindko
ba: Көньяҡ хиндко

en: Southern Kalapuya
ba: Көньяҡ калапуйя

en: Southern Kalinga
ba: Көньяҡ калинга

en: Southern Katang
ba: Көньяҡ катанг

en: Southern Kisi
ba: Көньяҡ киси

en: Southern Kiwai
ba: Көньяҡ киваи

en: Southern Kurdish
ba: Көньяҡ көрт

en: Southern Lolopo
ba: Көньяҡ лолопо

en: Southern Luri
ba: Көньяҡ лури

en: Southern Ma'di
ba: Көньяҡ ма'ди

en: Southern Mashan Hmong
ba: Көньяҡ Машань хмонг

en: Southern Mnong
ba: Көньяҡ мнонг

en: Southern Muji
ba: Көньяҡ муджи

en: Southern Nago
ba: Көньяҡ наго

en: Southern Nambikuára
ba: Көньяҡ намбиквара

en: Southern Ngbandi
ba: Көньяҡ нгбанди

en: Southern Nicobarese
ba: Көньяҡ никобар

en: Southern Nisu
ba: Көньяҡ нису

en: Southern Nuni
ba: Көньяҡ нуни

en: Southern Ohlone
ba: Көньяҡ олони

en: Southern One
ba: Көньяҡ уан

en: Southern Pame
ba: Көньяҡ паме

en: Southern Pashto
ba: Көньяҡ пушту

en: Southern Pastaza Quechua
ba: Көньяҡ Пастаса кечуа

en: Southern Ping Chinese
ba: Көньяҡ пин ҡытай

en: Southern Pomo
ba: Көньяҡ помо

en: Southern Puebla Mixtec
ba: Көньяҡ Пуэбла миштек

en: Southern Puget Sound Salish
ba: Көньяҡ Пьюджет-Саунд сэлиш

en: Southern Pumi
ba: Көньяҡ пуми

en: Southern Qiandong Miao
ba: Көньяҡ Цяньдун мяо

en: Southern Qiang
ba: Көньяҡ цян

en: Southern Rengma Naga
ba: Көньяҡ ренгма нага

en: Southern Rincon Zapotec
ba: Көньяҡ Ринкон сапотек

en: Southern Roglai
ba: Көньяҡ роглай

en: Southern Sama
ba: Көньяҡ сама

en: Southern Sami
ba: Көньяҡ саам

en: Southern Samo
ba: Көньяҡ само

en: Southern Sierra Miwok
ba: Көньяҡ сьерра-мивок

en: Southern Sorsoganon
ba: Көньяҡ сорсоганон

en: Southern Sotho
ba: Көньяҡ сото

en: Southern Subanen
ba: Көньяҡ субанен

en: Southern Thai
ba: Көньяҡ тай

en: Southern Tidung
ba: Көньяҡ тидунг

en: Southern Tiwa
ba: Көньяҡ тива

en: Southern Toussian
ba: Көньяҡ туссиан

en: Southern Tujia
ba: Көньяҡ туцзя

en: Southern Tutchone
ba: Көньяҡ тутчоне

en: Southern Uzbek
ba: Көньяҡ үзбәк

en: Southern Yamphu
ba: Көньяҡ ямпху

en: Southern Yukaghir
ba: Көньяҡ юкагир

en: Southwest Gbaya
ba: Көньяҡ-көнбайыш гбая

en: Southwest Palawano
ba: Көньяҡ-көнбайыш палауано

en: Southwest Pashai
ba: Көньяҡ-көнбайыш пашаи

en: Southwest Tanna
ba: Көньяҡ-көнбайыш танна

en: Southwestern Bontok
ba: Көньяҡ-көнбайыш бонток

en: Southwestern Dinka
ba: Көньяҡ-көнбайыш динка

en: Southwestern Fars
ba: Көньяҡ-көнбайыш фарс

en: Southwestern Guiyang Hmong
ba: Көньяҡ-көнбайыш Гуйян хмонг

en: Southwestern Huishui Hmong
ba: Көньяҡ-көнбайыш Хуэйшуй хмонг

en: Southwestern Nisu
ba: Көньяҡ-көнбайыш нису

en: Southwestern Tarahumara
ba: Көньяҡ-көнбайыш тараумара

en: Southwestern Tasmanian
ba: Көньяҡ-көнбайыш тасман

en: Southwestern Tepehuan
ba: Көньяҡ-көнбайыш тепеуан

en: Southwestern Tlaxiaco Mixtec
ba: Көньяҡ-көнбайыш Тлахьяко миштек

en: Sowa
ba: Сова

en: Sowanda
ba: Сованда

en: Soyaltepec Mazatec
ba: Соялтепек масатек

en: Soyaltepec Mixtec
ba: Соялтепек миштек

en: Spanish
ba: Испан

en: Spanish Sign Language
ba: Испан ым-ишара теле

en: Spanish, Loreto-Ucayali
ba: Испан, Лорето-Укаяли

en: Spanish, Old
ba: Испан, Боронғо

en: Spiti Bhoti
ba: Спити-бхоти

en: Spokane
ba: Спокан

en: Squamish
ba: Сквомиш

en: Sranan Tongo
ba: Сранан-тонго

en: Sri Lankan Creole Malay
ba: Шри-Ланка креол малай

en: Sri Lankan Sign Language
ba: Шри-Ланка ым-ишара теле

en: Standard Arabic
ba: Стандарт ғәрәп

en: Standard Estonian
ba: Стандарт эстон

en: Standard Latvian
ba: Стандарт латыш

en: Standard Malay
ba: Стандарт малай

en: Standard Moroccan Tamazight
ba: Стандарт марокко тамазигхт

en: Stellingwerfs
ba: Стеллингверф

en: Stieng, Budeh
ba: Стиенг, будех

en: Stieng, Bulo
ba: Стиенг, було

en: Stod Bhoti
ba: Стод-бхоти

en: Stoney
ba: Стони

en: Straits Salish
ba: Боғаҙ сэлиш

en: Suabo
ba: Суабо

en: Suarmin
ba: Суармин

en: Suau
ba: Суау

en: Suba
ba: Суба

en: Suba-Simbiti
ba: Суба-симбити

en: Subanen, Central
ba: Субанен, үҙәк

en: Subanen, Eastern
ba: Субанен, көнсығыш

en: Subanen, Northern
ba: Субанен, төньяҡ

en: Subanen, Southern
ba: Субанен, Көньяҡ

en: Subanon, Kolibugan
ba: Субанон, колибуган

en: Subanon, Western
ba: Субанон, көнбайыш

en: Subi
ba: Суби

en: Subiya
ba: Субия

en: Subtiaba
ba: Субтиаба

en: Sudanese Arabic
ba: Судан ғәрәп

en: Sudanese Creole Arabic
ba: Судан креол ғәрәп

en: Sudest
ba: Судест

en: Sudovian
ba: Судав

en: Suena
ba: Суэна

en: Suga
ba: Суга

en: Suganga
ba: Суганга

en: Sugut Dusun
ba: Сугут дусун

en: Sui
ba: Суи

en: Suki
ba: Суки

en: Suku
ba: Суку

en: Sukuma
ba: Сукума

en: Sukur
ba: Сукур

en: Sukurum
ba: Сукурум

en: Sula
ba: Сула

en: Sulka
ba: Сулка

en: Sulod
ba: Сулод

en: Suma
ba: Сума

en: Sumariup
ba: Сумариуп

en: Sumau
ba: Сумау

en: Sumbawa
ba: Сумбава

en: Sumbwa
ba: Сумбва

en: Sumerian
ba: Шумер

en: Sumi Naga
ba: Суми нага

en: Sumtu Chin
ba: Сумту чин

en: Sunam
ba: Сунам

en: Sundanese
ba: Сундан

en: Sundanese, Old
ba: Сундан, Боронғо

en: Sunwar
ba: Сунвар

en: Suoy
ba: Суой

en: Supyire Senoufo
ba: Супьире сенуфо

en: Sur
ba: Сур

en: Surbakhal
ba: Сурбакхал

en: Surgujia
ba: Сургуджия

en: Suri, Kacipo-Bale
ba: Сури, Качипо-Бале

en: Suri, Tirmaga-Chai
ba: Сури, тирмага-чай

en: Surigaonon
ba: Суригаонон

en: Surjapuri
ba: Сурджапури

en: Sursurunga
ba: Сурсурунга

en: Suruahá
ba: Суруаха

en: Surubu
ba: Сурубу

en: Suruí
ba: Суруи

en: Suruí Do Pará
ba: Суруи-ду-Пара

en: Susquehannock
ba: Саскуэханнок

en: Susu
ba: Сусу

en: Susuami
ba: Сусуami

en: Suundi
ba: Суунди

en: Suwawa
ba: Сувава

en: Suyá
ba: Суя

en: Svan
ba: Сван

en: Swabian
ba: Шваб

en: Swahili (individual language)
ba: Суахили (айырым тел)

en: Swahili (macrolanguage)
ba: Суахили (макротел)

en: Swahili, Congo
ba: Суахили, конго

en: Swampy Cree
ba: Һаҙлыҡ кри

en: Swati
ba: Свати

en: Swedish
ba: Швед

en: Swedish Sign Language
ba: Швед ым-ишара теле

en: Swiss German
ba: Швейцар немец

en: Swiss-French Sign Language
ba: Швейцария-француз ым-ишара теле

en: Swiss-German Sign Language
ba: Швейцария-немец ым-ишара теле

en: Swiss-Italian Sign Language
ba: Швейцария-итальян ым-ишара теле

en: Swo
ba: Сво

en: Syenara Senoufo
ba: Сьенара сенуфо

en: Sylheti
ba: Силхет

en: Syriac
ba: Сүриә

en: Syriac, Classical
ba: Сүриә, классик

en: Sáliba
ba: Салиба

en: São Paulo Kaingáng
ba: Сан-Паулу кайнганг

en: Sãotomense
ba: Сан-томе

en: Sénoufo, Nanerigé
ba: Сенуфо, нанериге

en: Sénoufo, Senara
ba: Сенуфо, сенара

en: Sénoufo, Sìcìté
ba: Сенуфо, сисите

en: Sìcìté Sénoufo
ba: Сисите сенуфо

en: Sô
ba: Со

en: T'apo
ba: Т'апо

en: T'en
ba: Т'ен

en: Ta'izzi-Adeni Arabic
ba: Таиз-Аден ғәрәп

en: Ta'oih, Lower
ba: Та'ойх, түбәнге

en: Ta'oih, Upper
ba: Та'ойх, үрге

en: Taabwa
ba: Таабва

en: Tabaa Zapotec
ba: Табаа сапотек

en: Tabaru
ba: Табару

en: Tabasco Chontal
ba: Табаско чонталь

en: Tabasco Nahuatl
ba: Табаско науатль

en: Tabasco Zoque
ba: Табаско соке

en: Tabassaran
ba: Табасаран

en: Tabla
ba: Табла

en: Tabo
ba: Табо

en: Tabriak
ba: Табриак

en: Tacahua Mixtec
ba: Такауа миштек

en: Tacana
ba: Такана

en: Tachawit
ba: Ташавит

en: Tachelhit
ba: Ташельхит

en: Tachoni
ba: Тачони

en: Tadaksahak
ba: Тадаксахак

en: Tado
ba: Тадо

en: Tadyawan
ba: Тадьяван

en: Tae'
ba: Таэ

en: Tafi
ba: Тафи

en: Tagabawa
ba: Тагабава

en: Tagakaulo
ba: Тагакауло

en: Tagal Murut
ba: Тагал мурут

en: Tagalaka
ba: Тагалака

en: Tagalog
ba: Тагаль

en: Tagargrent
ba: Тагаргрент

en: Tagbanwa
ba: Тагбанва

en: Tagbanwa, Calamian
ba: Тагбанва, каламиан

en: Tagbanwa, Central
ba: Тагбанва, үҙәк

en: Tagbu
ba: Тагбу

en: Tagdal
ba: Тагдал

en: Tagin
ba: Тагин

en: Tagish
ba: Тагиш

en: Tagoi
ba: Тагои

en: Tagwana Senoufo
ba: Тагвана сенуфо

en: Tahaggart Tamahaq
ba: Тахаггарт тамахак

en: Tahitian
ba: Таити

en: Tahltan
ba: Талтан

en: Tai
ba: Тай

en: Tai Daeng
ba: Тай-дэнг

en: Tai Dam
ba: Тай дам

en: Tai Do
ba: Тай-до

en: Tai Dón
ba: Тай-дон

en: Tai Hongjin
ba: Тай-хонцзинь

en: Tai Laing
ba: Тай-лай

en: Tai Loi
ba: Тай-лой

en: Tai Long
ba: Тай-лонг

en: Tai Nüa
ba: Тай-нюа

en: Tai Pao
ba: Тай-пао

en: Tai Thanh
ba: Тай-тхань

en: Tai Ya
ba: Тай Я

en: Taiap
ba: Тайап

en: Taikat
ba: Таикат

en: Tainae
ba: Таинаэ

en: Taino
ba: Таино

en: Tairaha
ba: Таираха

en: Tairora, North
ba: Таирора, төньяҡ

en: Tairora, South
ba: Таирора, Көньяҡ

en: Tairuma
ba: Таирума

en: Taita
ba: Таита

en: Taivoan
ba: Тайвоан

en: Taiwan Sign Language
ba: Тайвань ым-ишара теле

en: Taje
ba: Тадже

en: Tajik
ba: Тажик

en: Tajiki Arabic
ba: Тажик ғәрәп

en: Tajio
ba: Таджио

en: Tajuasohn
ba: Таджуасон

en: Takelma
ba: Такелма

en: Takestani
ba: Такестани

en: Takia
ba: Такиа

en: Takua
ba: Такуа

en: Takuu
ba: Такуу

en: Takwane
ba: Такване

en: Tal
ba: Тал

en: Tala
ba: Тала

en: Talaud
ba: Талауд

en: Taliabu
ba: Талиабу

en: Talieng
ba: Талиенг

en: Talinga-Bwisi
ba: Талинга-бвиси

en: Talise
ba: Талисе

en: Talodi
ba: Талоди

en: Taloki
ba: Талоки

en: Talondo'
ba: Талондо

en: Talossan
ba: Талоссан

en: Talu
ba: Талу

en: Talysh
ba: Талыш

en: Tama (Chad)
ba: Тама (Чад)

en: Tama (Colombia)
ba: Тама (Колумбия)

en: Tamagario
ba: Тамагарио

en: Tamahaq, Tahaggart
ba: Тамахак, тахаггарт

en: Tamajaq, Tawallammat
ba: Тамажек, тавалламмат

en: Tamajeq, Tayart
ba: Тамажек, таярт

en: Taman (Indonesia)
ba: Таман (Индонезия)

en: Taman (Myanmar)
ba: Таман (Мьянма)

en: Tamanaku
ba: Таманаку

en: Tamang, Eastern
ba: Таманг, көнсығыш

en: Tamang, Eastern Gorkha
ba: Таманг, көнсығыш горкха

en: Tamang, Western
ba: Таманг, көнбайыш

en: Tamashek
ba: Тамашек

en: Tamasheq
ba: Тамашек

en: Tamazight, Central Atlas
ba: Тамазигхт, Үҙәк Атлас

en: Tamazight, Standard Moroccan
ba: Тамазигхт, стандарт марокко

en: Tamazight, Temacine
ba: Тамазигхт, темасин

en: Tamazight, Tidikelt
ba: Тамазигхт, тидикельт

en: Tamazola Mixtec
ba: Тамасола миштек

en: Tambas
ba: Тамбас

en: Tambora
ba: Тамбора

en: Tambotalo
ba: Тамботало

en: Tami
ba: Тами

en: Tamil
ba: Тамил

en: Tamil, Old
ba: Тамил, Боронғо

en: Tamki
ba: Тамки

en: Tamnim Citak
ba: Тамним-ситак

en: Tampias Lobu
ba: Тампиас лобу

en: Tampuan
ba: Тампуан

en: Tampulma
ba: Тампулма

en: Tanacross
ba: Танакросс

en: Tanahmerah
ba: Танахмерах

en: Tanaina
ba: Танаина

en: Tanana, Lower
ba: Танана, түбәнге

en: Tanana, Upper
ba: Танана, үрге

en: Tanapag
ba: Танапаг

en: Tandaganon
ba: Тандаганон

en: Tandia
ba: Тандиа

en: Tandroy-Mahafaly Malagasy
ba: Тандруй-махафали малагаси

en: Tanema
ba: Танема

en: Tangale
ba: Тангале

en: Tangchangya
ba: Тангчангья

en: Tanggu
ba: Танггу

en: Tangkhul Naga (India)
ba: Тангкхул нага (Һиндостан)

en: Tangkhul Naga (Myanmar)
ba: Тангкхул нага (Мьянма)

en: Tangko
ba: Тангко

en: Tanglang
ba: Тангланг

en: Tangoa
ba: Тангоа

en: Tanguat
ba: Тангуат

en: Tangut
ba: Тангут

en: Tanimbili
ba: Танимбили

en: Tanimuca-Retuarã
ba: Танимука-ретуаран

en: Tanjijili
ba: Танджиджили

en: Tanna, North
ba: Танна, төньяҡ

en: Tanna, Southwest
ba: Танна, Көньяҡ-көнбайыш

en: Tanosy Malagasy
ba: Таноси малагаси

en: Tanudan Kalinga
ba: Танудан калинга

en: Tanzanian Sign Language
ba: Танзания ым-ишара теле

en: Tapei
ba: Тапеи

en: Tapieté
ba: Тапьете

en: Tapirapé
ba: Тапирапе

en: Tarahumara, Central
ba: Тараумара, үҙәк

en: Tarahumara, Lowland
ba: Тараумара, уйһыулыҡ

en: Tarahumara, Northern
ba: Тараумара, төньяҡ

en: Tarahumara, Southeastern
ba: Тараумара, көньяҡ-көнсығыш

en: Tarahumara, Southwestern
ba: Тараумара, көньяҡ-көнбайыш

en: Tarangan, East
ba: Таранган, көнсығыш

en: Tarangan, West
ba: Таранган, көнбайыш

en: Tarao Naga
ba: Тарао-нага

en: Tareng
ba: Таренг

en: Tariana
ba: Тариана

en: Tarifit
ba: Тарифит

en: Tarjumo
ba: Тарджумо

en: Tarok
ba: Тарок

en: Taromi, Upper
ba: Үрге тароми

en: Tarpia
ba: Тарпиа

en: Tartessian
ba: Тартесс

en: Taruma
ba: Тарума

en: Tasawaq
ba: Тасавак

en: Tase Naga
ba: Тасе нага

en: Tasmanian, Bruny Island
ba: Тасман, Бруни утрауы

en: Tasmanian, North Midlands
ba: Тасман, Төньяҡ Мидлендс

en: Tasmanian, Northeastern
ba: Тасман, төньяҡ-көнсығыш

en: Tasmanian, Northern
ba: Тасман, төньяҡ

en: Tasmanian, Northwestern
ba: Тасман, төньяҡ-көнбайыш

en: Tasmanian, Oyster Bay
ba: Тасман, Ойстер-Бей

en: Tasmanian, Port Sorell
ba: Тасман, Порт-Сорелл

en: Tasmanian, Southeast
ba: Тасман, көньяҡ-көнсығыш

en: Tasmanian, Southwestern
ba: Тасман, көньяҡ-көнбайыш

en: Tasmate
ba: Тасмате

en: Tat, Muslim
ba: Тат, мосолман

en: Tataltepec Chatino
ba: Татальтепек чатино

en: Tatana
ba: Татана

en: Tatar
ba: Татар

en: Tatar, Crimean
ba: Татар, Ҡырым

en: Tatar, Siberian
ba: Татар, себер

en: Tatuyo
ba: Татуйо

en: Tauade
ba: Тауаде

en: Taulil
ba: Таулил

en: Taungyo
ba: Таунгйо

en: Taupota
ba: Таупота

en: Tause
ba: Таусе

en: Taushiro
ba: Тауширо

en: Tausug
ba: Таусуг

en: Tauya
ba: Тауя

en: Taveta
ba: Тавета

en: Tavoyan
ba: Тавоян

en: Tavringer Romani
ba: Таврингер сиған

en: Tawala
ba: Тавала

en: Tawallammat Tamajaq
ba: Тавалламмат тамажек

en: Tawandê
ba: Таванде

en: Tawang Monpa
ba: Таванг-монпа

en: Tawara
ba: Тавара

en: Tawbuid, Eastern
ba: Таубуид, Көнсығыш

en: Tawbuid, Western
ba: Тавбуид, көнбайыш

en: Taworta
ba: Таворта

en: Tawoyan
ba: Тавоян

en: Tawr Chin
ba: Тавр чин

en: Tay Boi
ba: Тай-бой

en: Tay Khang
ba: Тай-кханг

en: Tayart Tamajeq
ba: Таярт тамажек

en: Tayo
ba: Тайо

en: Taznatit
ba: Тазнатит

en: Tboli
ba: Тболи

en: Tchitchege
ba: Тчичеге

en: Tchumbuli
ba: Чумбули

en: Te'un
ba: Те'ун

en: Teanu
ba: Теану

en: Tebul Sign Language
ba: Тебул ым-ишара теле

en: Tebul Ure Dogon
ba: Тебул-уре догон

en: Tecpatlán Totonac
ba: Текпатлан тотонак

en: Tedaga
ba: Тедага

en: Tedim Chin
ba: Тедим чин

en: Tee
ba: Тее

en: Tefaro
ba: Тефаро

en: Tegali
ba: Тегали

en: Tehit
ba: Техит

en: Tehuelche
ba: Теуэльче

en: Tejalapan Zapotec
ba: Техалапан сапотек

en: Teke, Ibali
ba: Теке, ибали

en: Teke-Ebo
ba: Теке-Эбо

en: Teke-Fuumu
ba: Теке-Фууму

en: Teke-Kukuya
ba: Теке-Кукуя

en: Teke-Laali
ba: Теке-Лаали

en: Teke-Nzikou
ba: Теке-Нзикоу

en: Teke-Tege
ba: Теке-теге

en: Teke-Tsaayi
ba: Теке-цаайи

en: Teke-Tyee
ba: Теке-тайи

en: Tektiteko
ba: Тектитек

en: Tela-Masbuar
ba: Тела-масбуар

en: Telefol
ba: Телефол

en: Telugu
ba: Телугу

en: Tem
ba: Тем

en: Temacine Tamazight
ba: Темасин тамазигхт

en: Temascaltepec Nahuatl
ba: Темаскальтепек науатль

en: Tembo (Kitembo)
ba: Тембо (китембо)

en: Tembo (Motembo)
ba: Тембо (мотембо)

en: Tembé
ba: Тембе

en: Teme
ba: Теме

en: Temein
ba: Темейн

en: Temi
ba: Теми

en: Temiar
ba: Темиар

en: Temoaya Otomi
ba: Темоая отоми

en: Temoq
ba: Темок

en: Temuan
ba: Темуан

en: Ten'edn
ba: Тен'эдн

en: Tena Lowland Quichua
ba: Тена уйһыулыҡ кичуа

en: Tenango Otomi
ba: Тенанго отоми

en: Tene Kan Dogon
ba: Тене-кан догон

en: Tenggarong Kutai Malay
ba: Тенггаронг-кутай-малай

en: Tengger
ba: Тенггер

en: Tenharim
ba: Тенхарим

en: Tenino
ba: Тенино

en: Tenis
ba: Тенис

en: Tennet
ba: Теннет

en: Teop
ba: Теоп

en: Teor
ba: Теор

en: Tepecano
ba: Тепекано

en: Tepehua, Huehuetla
ba: Тепеуа, Уэуэтла

en: Tepehua, Pisaflores
ba: Тепеуа, Писафлорес

en: Tepehua, Tlachichilco
ba: Тепеуа, Тлачичилко

en: Tepehuan, Northern
ba: Тепехуан, Төньяҡ

en: Tepehuan, Southeastern
ba: Тепеуан, көньяҡ-көнсығыш

en: Tepehuan, Southwestern
ba: Тепеуан, көньяҡ-көнбайыш

en: Tepetotutla Chinantec
ba: Тепетотутла чинантек

en: Tepeuxila Cuicatec
ba: Тепеухила куикатек

en: Tepinapa Chinantec
ba: Тепинапа чинантек

en: Tepo Krumen
ba: Тепо-крумен

en: Ter Sami
ba: Тер саам

en: Tera
ba: Тера

en: Terebu
ba: Теребу

en: Terei
ba: Тереи

en: Tereno
ba: Терено

en: Teressa
ba: Тересса

en: Tereweng
ba: Теревенг

en: Teribe
ba: Терибе

en: Terik
ba: Терик

en: Termanu
ba: Терману

en: Ternate
ba: Тернате

en: Ternateño
ba: Тернатеньо

en: Tesaka Malagasy
ba: Тесака малагаси

en: Tese
ba: Тесе

en: Teshenawa
ba: Тешенава

en: Teso
ba: Тесо

en: Tetela
ba: Тетела

en: Tetelcingo Nahuatl
ba: Тетельсинго науатль

en: Tetete
ba: Тетете

en: Tetserret
ba: Тетсеррет

en: Tetum
ba: Тетум

en: Tetun Dili
ba: Тетун-дили

en: Teutila Cuicatec
ba: Теутила куикатек

en: Tewa (Indonesia)
ba: Тева (Индонезия)

en: Tewa (USA)
ba: Тева (АҠШ)

en: Tewe
ba: Теве

en: Texcatepec Otomi
ba: Тескатепек отоми

en: Texistepec Popoluca
ba: Техистепек пополока

en: Texmelucan Zapotec
ba: Тешмелукан сапотек

en: Tezoatlán Mixtec
ba: Тесоатлан миштек

en: Tha
ba: Тха

en: Thachanadan
ba: Тхачанадан

en: Thado Chin
ba: Тхадо чин

en: Thai
ba: Тай

en: Thai Sign Language
ba: Тай ым-ишара теле

en: Thai Song
ba: Тай-сонг

en: Thai, Northeastern
ba: Тай, төньяҡ-көнсығыш

en: Thai, Northern
ba: Тай, Төньяҡ

en: Thai, Southern
ba: Тай, көньяҡ

en: Thaiphum Chin
ba: Тхайпхум чин

en: Thakali
ba: Тхакали

en: Thangal Naga
ba: Тхангал нага

en: Thangmi
ba: Тхангми

en: Thao
ba: Тхао

en: Tharaka
ba: Тхарака

en: Tharu, Chitwania
ba: Тхару, читваниа

en: Tharu, Dangaura
ba: Тхару, дангаура

en: Tharu, Kathoriya
ba: Тхару, катхория

en: Tharu, Kochila
ba: Тхару, кочила

en: Tharu, Rana
ba: Тхару, рана

en: Thawa
ba: Тхава

en: Thaypan
ba: Тхайпан

en: Thiin
ba: Тиин

en: Tho
ba: Тхо

en: Thompson
ba: Томпсон

en: Thopho
ba: Тхопхо

en: Thracian
ba: Фракия

en: Thu Lao
ba: Тху-лао

en: Thulung
ba: Тхулунг

en: Thur
ba: Тхур

en: Thuri
ba: Тхури

en: Tiagbamrin Aizi
ba: Тиагбамрин аизи

en: Tiale
ba: Тиале

en: Tiang
ba: Тианг

en: Tibea
ba: Тибеа

en: Tibetan
ba: Тибет

en: Tibetan Sign Language
ba: Тибет ым-ишара теле

en: Tibetan, Amdo
ba: Тибет, Амдо

en: Tibetan, Classical
ba: Тибет, классик

en: Tibetan, Khams
ba: Тибет, Кхам

en: Tibetan, Old
ba: Тибет, Боронғо

en: Tichurong
ba: Тичуронг

en: Ticuna
ba: Тикуна

en: Tidaá Mixtec
ba: Тидаа миштек

en: Tidikelt Tamazight
ba: Тидикельт тамазигхт

en: Tidore
ba: Тидоре

en: Tidung, Northern
ba: Тидунг, Төньяҡ

en: Tidung, Southern
ba: Тидунг, Көньяҡ

en: Tiemacèwè Bozo
ba: Тиемасеве бозо

en: Tiene
ba: Тьене

en: Tifal
ba: Тифал

en: Tigak
ba: Тигак

en: Tigon Mbembe
ba: Тигон-Мбембе

en: Tigre
ba: Тигре

en: Tigrinya
ba: Тигринья

en: Tii
ba: Тии

en: Tijaltepec Mixtec
ba: Тихалтепек миштек

en: Tikar
ba: Тикар

en: Tikopia
ba: Тикопиа

en: Tilapa Otomi
ba: Тилапа отоми

en: Tillamook
ba: Тилламук

en: Tilquiapan Zapotec
ba: Тилькиапан сапотек

en: Tilung
ba: Тилунг

en: Tima
ba: Тима

en: Timbe
ba: Тимбе

en: Timne
ba: Тимне

en: Timor Pidgin
ba: Тимор пиджины

en: Timucua
ba: Тимукуа

en: Timugon Murut
ba: Тимугон-мурут

en: Tinani
ba: Тинани

en: Tindi
ba: Тинди

en: Tingui-Boto
ba: Тингуи-бото

en: Tinigua
ba: Тинигуа

en: Tinputz
ba: Тинпутц

en: Tippera
ba: Типпера

en: Tira
ba: Тира

en: Tirahi
ba: Тирахи

en: Tiranige Diga Dogon
ba: Тираниге-дига-догон

en: Tiri
ba: Тири

en: Tirmaga-Chai Suri
ba: Тирмага-чай-сури

en: Tiruray
ba: Тирурай

en: Tita
ba: Тита

en: Titan
ba: Титан

en: Tiv
ba: Тив

en: Tiwa
ba: Тива

en: Tiwa, Northern
ba: Тива, төньяҡ

en: Tiwa, Southern
ba: Тива, көньяҡ

en: Tiwi
ba: Тиви

en: Tiyaa
ba: Тияа

en: Tiéfo
ba: Тьефо

en: Tiéyaxo Bozo
ba: Тиеяхо бозо

en: Tjungundji
ba: Тьюнгундьи

en: Tjupany
ba: Тьюпани

en: Tjurruru
ba: Тьюрруру

en: Tlachichilco Tepehua
ba: Тлачичилко тепеуа

en: Tlacoapa Me'phaa
ba: Тлакоапа ме'пхаа

en: Tlacoatzintepec Chinantec
ba: Тлакоацинтепек чинантек

en: Tlacolulita Zapotec
ba: Тлаколулита сапотек

en: Tlahuitoltepec Mixe
ba: Тлауитольтепек михе

en: Tlamacazapa Nahuatl
ba: Тламакасапа науатль

en: Tlazoyaltepec Mixtec
ba: Тласояльтепек миштек

en: Tlingit
ba: Тлингит

en: To
ba: То

en: To'abaita
ba: То'абаита

en: Toaripi
ba: Тоарипи

en: Toba
ba: Тоба

en: Toba-Maskoy
ba: Тоба-маской

en: Tobagonian Creole English
ba: Тобаго креол инглиз

en: Tobanga
ba: Тобанга

en: Tobati
ba: Тобати

en: Tobelo
ba: Тобело

en: Tobian
ba: Тобиан

en: Tobilung
ba: Тобилунг

en: Tobo
ba: Тобо

en: Tocantins Asurini
ba: Токантинс асурини

en: Tocho
ba: Точо

en: Toda
ba: Тода

en: Todrah
ba: Тодрах

en: Tofanma
ba: Тофанма

en: Tofin Gbe
ba: Тофин гбе

en: Togbo-Vara Banda
ba: Тогбо-вара-банда

en: Togoyo
ba: Тогойо

en: Tohono O'odham
ba: Тохоно-о'одхам

en: Tojolabal
ba: Тохолабаль

en: Tok Pisin
ba: Ток-писин

en: Tokano
ba: Токано

en: Tokelau
ba: Токелау

en: Tokharian A
ba: Тохар А

en: Tokharian B
ba: Тохар Б

en: Toki Pona
ba: Токипона

en: Toku-No-Shima
ba: Токуносима

en: Tol
ba: Тол

en: Tolaki
ba: Толаки

en: Tolomako
ba: Толомако

en: Tolowa
ba: Толова

en: Toma
ba: Тома

en: Tomadino
ba: Томадино

en: Tombelala
ba: Томбелала

en: Tombonuo
ba: Томбонуо

en: Tombulu
ba: Томбулу

en: Tomini
ba: Томини

en: Tommo So Dogon
ba: Томмо-со догон

en: Tomo Kan Dogon
ba: Томо-кан догон

en: Tomoip
ba: Томоип

en: Tondano
ba: Тондано

en: Tondi Songway Kiini
ba: Тонди сонгвай киини

en: Tonga (Nyasa)
ba: Тонга (Ньяса)

en: Tonga (Tonga Islands)
ba: Тонга (Тонга утрауҙары)

en: Tonga (Zambia)
ba: Тонга (Замбия)

en: Tongwe
ba: Тонгве

en: Tonjon
ba: Тонджон

en: Tonkawa
ba: Тонкава

en: Tonsawang
ba: Тонсаванг

en: Tonsea
ba: Тонсеа

en: Tontemboan
ba: Тонтембоан

en: Tooro
ba: Тооро

en: Topoiyo
ba: Топоийо

en: Toposa
ba: Топоса

en: Toraja-Sa'dan
ba: Тораджа-са'дан

en: Toram
ba: Торам

en: Torau
ba: Торау

en: Tornedalen Finnish
ba: Торнедален фин

en: Toro
ba: Торо

en: Toro So Dogon
ba: Торо-со догон

en: Toro Tegu Dogon
ba: Торо-тегу догон

en: Toromono
ba: Торомоно

en: Torona
ba: Торона

en: Torres Strait Creole
ba: Торрес боғаҙы креол

en: Torricelli
ba: Торричелли

en: Torwali
ba: Торвали

en: Torá
ba: Тора

en: Tosk Albanian
ba: Тоск албан

en: Totela
ba: Тотела

en: Toto
ba: Тото

en: Totoli
ba: Тотоли

en: Totomachapan Zapotec
ba: Тотомачапан сапотек

en: Totonac, Coyutla
ba: Тотонак, Койутла

en: Totonac, Filomena Mata-Coahuitlán
ba: Тотонак, Филомена-Мата-Коауитлан

en: Totonac, Highland
ba: Тотонак, таулы

en: Totonac, Papantla
ba: Тотонак, Папантла

en: Totonac, Tecpatlán
ba: Тотонак, текпатлан

en: Totonac, Upper Necaxa
ba: Тотонак, үрге Некаха

en: Totonac, Western
ba: Тотонак, көнбайыш

en: Totonac, Xicotepec De Juárez
ba: Тотонак, Хикотепек-де-Хуарес

en: Totonac, Yecuatla
ba: Тотонак, йекуатла

en: Totontepec Mixe
ba: Тотонтепек михе

en: Totoro
ba: Тоторо

en: Touo
ba: Тоуо

en: Toura (Côte d'Ivoire)
ba: Тоура (Кот-д'Ивуар)

en: Toura (Papua New Guinea)
ba: Тоура (Папуа - Яңы Гвинея)

en: Toussian, Northern
ba: Туссиан, төньяҡ

en: Toussian, Southern
ba: Туссиан, көньяҡ

en: Towei
ba: Товей

en: Transalpine Gaulish
ba: Трансальпин галл

en: Traveller Danish
ba: Сәйәхәтсе дания

en: Traveller Norwegian
ba: Сәйәхәтсе норвег

en: Traveller Scottish
ba: Сәйәхәтсе шотланд

en: Tregami
ba: Трегами

en: Tremembé
ba: Тремембе

en: Trieng
ba: Триенг

en: Trimuris
ba: Тримурис

en: Tring
ba: Тринг

en: Tringgus-Sembaan Bidayuh
ba: Тринггус-сембаан бидаюх

en: Trinidad and Tobago Sign Language
ba: Тринидад һәм Тобаго ым-ишара теле

en: Trinidadian Creole English
ba: Тринидад креол инглиз

en: Trinitario
ba: Тринитарио

en: Tripuri, Early
ba: Трипури, иртә

en: Triqui, Chicahuaxtla
ba: Трики, Чикауахтла

en: Triqui, Copala
ba: Трики, копала

en: Triqui, San Martín Itunyoso
ba: Трики, Сан-Мартин-Итуньосо

en: Trió
ba: Трио

en: Truká
ba: Трука

en: Trumai
ba: Трумай

en: Ts'ün-Lao
ba: Цюн-лао

en: Tsaangi
ba: Цаанги

en: Tsakhur
ba: Цахур

en: Tsakonian
ba: Цакон

en: Tsakwambo
ba: Цаквамбо

en: Tsamai
ba: Цамай

en: Tsat
ba: Цат

en: Tseku
ba: Цеку

en: Tsetsaut
ba: Цецаут

en: Tshangla
ba: Цхангла

en: Tsikimba
ba: Цикимба

en: Tsimané
ba: Цимане

en: Tsimihety Malagasy
ba: Цимихети малагаси

en: Tsimshian
ba: Цимшиан

en: Tsishingini
ba: Цишингини

en: Tso
ba: Цо

en: Tsoa
ba: Цоа

en: Tsogo
ba: Цого

en: Tsonga
ba: Тсонга

en: Tsotso
ba: Тсотсо

en: Tsou
ba: Цоу

en: Tsucuba
ba: Цукуба

en: Tsum
ba: Цум

en: Tsuvadi
ba: Цувади

en: Tsuvan
ba: Цуван

en: Tswa
ba: Цва

en: Tswana
ba: Тсвана

en: Tswapong
ba: Тсвапонг

en: Tu
ba: Ту

en: Tuamotuan
ba: Туамоту

en: Tubar
ba: Тубар

en: Tucano
ba: Тукано

en: Tugen
ba: Туген

en: Tugun
ba: Тугун

en: Tugutil
ba: Тугутил

en: Tujia, Northern
ba: Туцзя, төньяҡ

en: Tujia, Southern
ba: Туцзя, көньяҡ

en: Tukang Besi North
ba: Туканг-Беси төньяҡ

en: Tukang Besi South
ba: Туканг Беси көньяҡ

en: Tuki
ba: Туки

en: Tukpa
ba: Тукпа

en: Tukudede
ba: Тукудеде

en: Tukumanféd
ba: Тукуманфед

en: Tula
ba: Тула

en: Tulehu
ba: Тулеху

en: Tulishi
ba: Тулиши

en: Tulu
ba: Тулу

en: Tulu-Bohuai
ba: Тулу-бохуаи

en: Tuma-Irumu
ba: Тума-Ируму

en: Tumak
ba: Тумак

en: Tumari Kanuri
ba: Тумари канури

en: Tumbuka
ba: Тумбука

en: Tumi
ba: Туми

en: Tumleo
ba: Тумлео

en: Tumshuqese
ba: Тумшук

en: Tumtum
ba: Тумтум

en: Tumulung Sisaala
ba: Тумулунг сисаала

en: Tumzabt
ba: Тумзабт

en: Tundra Enets
ba: Тундра энец

en: Tunebo, Angosturas
ba: Тунебо, ангостурас

en: Tunebo, Barro Negro
ba: Тунебо, Барро-Негро

en: Tunebo, Central
ba: Тунебо, үҙәк

en: Tunebo, Western
ba: Тунебо, көнбайыш

en: Tunen
ba: Тунен

en: Tungag
ba: Тунгаг

en: Tunggare
ba: Тунггаре

en: Tunia
ba: Туния

en: Tunica
ba: Туника

en: Tunisian Arabic
ba: Тунис ғәрәп

en: Tunisian Sign Language
ba: Тунис ым-ишара теле

en: Tunjung
ba: Тунджунг

en: Tunni
ba: Тунни

en: Tunzu
ba: Тунзу

en: Tuotomb
ba: Туотомб

en: Tuparí
ba: Тупари

en: Tupinambá
ba: Тупинамба

en: Tupinikin
ba: Тупиникин

en: Tupuri
ba: Тупури

en: Turaka
ba: Турака

en: Turi
ba: Тури

en: Turiwára
ba: Туривара

en: Turka
ba: Турка

en: Turkana
ba: Туркана

en: Turkish
ba: Төрөк

en: Turkish Sign Language
ba: Төрөк ым-ишара теле

en: Turkish, Balkan Gagauz
ba: Төрөк, Балҡан гагауз

en: Turkish, Old
ba: Төрки, Боронғо

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ba: Төрөк, Ғосман (1500-1928)

en: Turkmen
ba: Төркмән

en: Turks And Caicos Creole English
ba: Тёркс һәм Кайкос креол инглиз

en: Turoyo
ba: Туройо

en: Turumsa
ba: Турумса

en: Turung
ba: Турунг

en: Tuscarora
ba: Тускарора

en: Tutchone, Northern
ba: Тутчоне, төньяҡ

en: Tutchone, Southern
ba: Тутчоне, көньяҡ

en: Tutelo
ba: Тутело

en: Tutong
ba: Тутонг

en: Tutsa Naga
ba: Тутса-нага

en: Tutuba
ba: Тутуба

en: Tututepec Mixtec
ba: Тутутепек миштек

en: Tututni
ba: Тутутни

en: Tuvalu
ba: Тувалу

en: Tuvinian
ba: Тыва

en: Tuwali Ifugao
ba: Тували ифугао

en: Tuwari
ba: Тувари

en: Tuwuli
ba: Тувули

en: Tuxináwa
ba: Тушинава

en: Tuxá
ba: Туха

en: Tuyuca
ba: Туюка

en: Twana
ba: Твана

en: Twendi
ba: Твенди

en: Twents
ba: Твентс

en: Twi
ba: Тви

en: Tyap
ba: Тьяп

en: Tz'utujil
ba: Цутухиль

en: Tzeltal
ba: Цельталь

en: Tzotzil
ba: Цоциль

en: Tày
ba: Тай

en: Tày Sa Pa
ba: Тай-са-па

en: Tày Tac
ba: Тай-так

en: Téén
ba: Теэн

en: Tübatulabal
ba: Тюбатулабал

en: U
ba: У

en: Uab Meto
ba: Уаб Мето

en: Uamué
ba: Уамуэ

en: Uare
ba: Уаре

en: Ubaghara
ba: Убагхара

en: Ubang
ba: Убанг

en: Ubi
ba: Уби

en: Ubir
ba: Убир

en: Ubykh
ba: Убых

en: Ucayali-Yurúa Ashéninka
ba: Укаяли-Юруа ашенинка

en: Uda
ba: Уда

en: Udi
ba: Удин

en: Udihe
ba: Удэгей

en: Udmurt
ba: Удмурт

en: Uduk
ba: Удук

en: Ufim
ba: Уфим

en: Ugandan Sign Language
ba: Уганда ым-ишара теле

en: Ugaritic
ba: Угарит

en: Ughele
ba: Угхеле

en: Ugong
ba: Угонг

en: Uhami
ba: Ухами

en: Uighur
ba: Уйғыр

en: Uighur, Old
ba: Уйғыр, боронғо

en: Uisai
ba: Уисаи

en: Ujir
ba: Уджир

en: Ukaan
ba: Укаан

en: Ukhwejo
ba: Укхведжо

en: Ukit
ba: Укит

en: Ukpe-Bayobiri
ba: Укпе-байобири

en: Ukpet-Ehom
ba: Укпет-Эхом

en: Ukrainian
ba: Украин

en: Ukrainian Sign Language
ba: Украин ым-ишара теле

en: Ukue
ba: Укуэ

en: Ukuriguma
ba: Укуригума

en: Ukwa
ba: Уква

en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
ba: Уквуани-абох-ндони

en: Ulau-Suain
ba: Улау-суаин

en: Ulch
ba: Ульч

en: Ulithian
ba: Улити

en: Ullatan
ba: Уллатан

en: Ulukwumi
ba: Улуквуми

en: Ulumanda'
ba: Улуманда

en: Ulwa
ba: Ульва

en: Uma
ba: Ума

en: Uma' Lasan
ba: Ума-ласан

en: Uma' Lung
ba: Ума-лунг

en: Umanakaina
ba: Уманакаина

en: Umatilla
ba: Уматилла

en: Umbindhamu
ba: Умбиндхаму

en: Umbrian
ba: Умбр

en: Umbu-Ungu
ba: Умбу-унгу

en: Umbugarla
ba: Умбугарла

en: Umbundu
ba: Умбунду

en: Ume Sami
ba: Уме-саам

en: Umeda
ba: Умеда

en: Umiida
ba: Умиида

en: Umiray Dumaget Agta
ba: Умирай думагет агта

en: Umon
ba: Умон

en: Umotína
ba: Умотина

en: Umpila
ba: Умпила

en: Umpqua, Upper
ba: Умпква, үрге

en: Una
ba: Уна

en: Unami
ba: Унами

en: Uncoded languages
ba: Кодһыҙ телдәр

en: Unde Kaili
ba: Унде-каили

en: Undetermined
ba: Биреһеҙ

en: Uneapa
ba: Унеапа

en: Uneme
ba: Унеме

en: Unggaranggu
ba: Унггаранггу

en: Unggumi
ba: Унггуми

en: Uni
ba: Уни

en: Unserdeutsch
ba: Унзердойч

en: Unua
ba: Унуа

en: Unubahe
ba: Унубахе

en: Upper Chehalis
ba: Үрге чехалис

en: Upper Grand Valley Dani
ba: Үрге Гранд-Вэлли дани

en: Upper Guinea Crioulo
ba: Үрге Гвинея креол

en: Upper Kinabatangan
ba: Үрге Кинабатанган

en: Upper Kuskokwim
ba: Үрге Кускоквим

en: Upper Necaxa Totonac
ba: Үрге Некаха тотонак

en: Upper Saxon
ba: Үрге саксон

en: Upper Sorbian
ba: Үрге сорб

en: Upper Ta'oih
ba: Үрге та'ойх

en: Upper Tanana
ba: Үрге танана

en: Upper Taromi
ba: Үрге тароми

en: Upper Umpqua
ba: Үрге умпква

en: Ura (Papua New Guinea)
ba: Ура (Папуа-Яңы Гвинея)

en: Ura (Vanuatu)
ba: Ура (Вануату)

en: Uradhi
ba: Урадхи

en: Urak Lawoi'
ba: Урак-лавои

en: Urali
ba: Урали

en: Urapmin
ba: Урапмин

en: Urarina
ba: Урарина

en: Urartian
ba: Урарту

en: Urat
ba: Урат

en: Urdu
ba: Урду

en: Urhobo
ba: Урхобо

en: Uri
ba: Ури

en: Urigina
ba: Уригина

en: Urim
ba: Урим

en: Urimo
ba: Уримо

en: Uripiv-Wala-Rano-Atchin
ba: Урипив-вала-рано-атчин

en: Urningangg
ba: Урнингангг

en: Uru
ba: Уру

en: Uru-Eu-Wau-Wau
ba: Уру-еу-вау-вау

en: Uru-Pa-In
ba: Уру-па-ин

en: Uruangnirin
ba: Уруангнирин

en: Uruava
ba: Уруава

en: Urubú-Kaapor
ba: Урубу-каапор

en: Urubú-Kaapor Sign Language
ba: Урубу-каапор ым-ишара теле

en: Uruguayan Sign Language
ba: Уругвай ым-ишара теле

en: Urum
ba: Урум

en: Urumi
ba: Уруми

en: Usaghade
ba: Усагхаде

en: Usan
ba: Усан

en: Usarufa
ba: Усаруфа

en: Ushojo
ba: Ушоджо

en: Usila Chinantec
ba: Усила чинантек

en: Usku
ba: Уску

en: Uspanteco
ba: Успантек

en: Usui
ba: Усуи

en: Utarmbung
ba: Утармбунг

en: Ute-Southern Paiute
ba: Юта-көньяҡ пайюте

en: Utu
ba: Уту

en: Uvbie
ba: Увбие

en: Uvean, West
ba: Увеа, көнбайыш

en: Uya
ba: Уя

en: Uyajitaya
ba: Уяджитая

en: Uzbek
ba: Үзбәк

en: Uzbek, Northern
ba: Үзбәк, төньяҡ

en: Uzbek, Southern
ba: Үзбәк, көньяҡ

en: Uzbeki Arabic
ba: Үзбәк ғәрәп

en: Uzekwe
ba: Узекве

en: Vaagri Booli
ba: Ваагри-були

en: Vafsi
ba: Вафси

en: Vaghri
ba: Вагхри

en: Vaghua
ba: Вагхуа

en: Vagla
ba: Вагла

en: Vai
ba: Ваи

en: Vaiphei
ba: Ваипхеи

en: Vale
ba: Вале

en: Valencian Sign Language
ba: Валенсия ым-ишара теле

en: Valle Nacional Chinantec
ba: Валье-Насиональ чинантек

en: Valley Maidu
ba: Үҙән майду

en: Valman
ba: Валман

en: Valpei
ba: Валпеи

en: Vamale
ba: Вамале

en: Vame
ba: Ваме

en: Vandalic
ba: Вандал

en: Vangunu
ba: Вангуну

en: Vanimo
ba: Ванимо

en: Vano
ba: Вано

en: Vanuma
ba: Ванума

en: Vao
ba: Вао

en: Varhadi-Nagpuri
ba: Вархади-нагпури

en: Varisi
ba: Вариси

en: Varli
ba: Варли

en: Vasavi
ba: Васави

en: Veddah
ba: Ведда

en: Vehes
ba: Вехес

en: Veluws
ba: Велювс

en: Vemgo-Mabas
ba: Вемго-мабас

en: Venda
ba: Венда

en: Venetian
ba: Венеция

en: Venetic
ba: Венет

en: Venezuelan Sign Language
ba: Венесуэла ым-ишара теле

en: Vengo
ba: Венго

en: Ventureño
ba: Вентурьеньо

en: Veps
ba: Вепс

en: Vera'a
ba: Вера'а

en: Vestinian
ba: Вестин

en: Vidunda
ba: Видунда

en: Viemo
ba: Виемо

en: Vietnamese
ba: Вьетнам

en: Vilela
ba: Вилела

en: Vili
ba: Вили

en: Villa Viciosa Agta
ba: Вилья-Висьоса агта

en: Vincentian Creole English
ba: Винсент креол инглиз

en: Vinmavis
ba: Винмавис

en: Vinza
ba: Винза

en: Virgin Islands Creole English
ba: Виргин утрауҙары креол инглиз

en: Vishavan
ba: Вишаван

en: Viti
ba: Вити

en: Vitou
ba: Витоу

en: Vitu
ba: Виту

en: Vlaams
ba: Фламанд

en: Vlaamse Gebarentaal
ba: Фламанд ым-ишара теле

en: Vlax Romani
ba: Влах сиған

en: Volapük
ba: Волапюк

en: Volscian
ba: Вольск

en: Vono
ba: Воно

en: Voro
ba: Воро

en: Votic
ba: Вод

en: Vumbu
ba: Вумбу

en: Vunapu
ba: Вунапу

en: Vunjo
ba: Вунджо

en: Vurës
ba: Вурэс

en: Vute
ba: Вуте

en: Vwanji
ba: Вванджи

en: Võro
ba: Выру

en: Wa
ba: Ва

en: Wa'ema
ba: Ва'эма

en: Waama
ba: Ваама

en: Waamwang
ba: Ваамванг

en: Waata
ba: Ваата

en: Wab
ba: Ваб

en: Wabo
ba: Вабо

en: Waboda
ba: Вабода

en: Waci Gbe
ba: Вачи-гбе

en: Wadaginam
ba: Вададинам

en: Waddar
ba: Ваддар

en: Wadi Wadi
ba: Вади-вади

en: Wadikali
ba: Вадикали

en: Wadiyara Koli
ba: Вадияра коли

en: Wadjabangayi
ba: Ваджабангайи

en: Wadjiginy
ba: Ваджигинь

en: Wadjigu
ba: Ваджигу

en: Wae Rana
ba: Ваэ-рана

en: Waffa
ba: Ваффа

en: Wagawaga
ba: Вагавага

en: Wagaya
ba: Вагая

en: Wagdi
ba: Вагди

en: Wagi
ba: Ваги

en: Wagiman
ba: Вагиман

en: Wahau Kayan
ba: Вахау-каян

en: Wahau Kenyah
ba: Вахау-кеньях

en: Wahgi
ba: Вахги

en: Wahgi, North
ba: Вахги, төньяҡ

en: Waigali
ba: Вайгали

en: Waigeo
ba: Вайгео

en: Wailaki
ba: Вайлаки

en: Wailapa
ba: Вайлапа

en: Waima
ba: Вайма

en: Waima'a
ba: Вайма'а

en: Waimaha
ba: Ваймаха

en: Waimiri-Atroari
ba: Ваймири-Атроари

en: Waioli
ba: Вайоли

en: Waiwai
ba: Вайвай

en: Waja
ba: Ваджа

en: Wajarri
ba: Ваджарри

en: Wajuk
ba: Ваджук

en: Waka
ba: Вака

en: Wakabunga
ba: Вакабунга

en: Wakawaka
ba: Вакавака

en: Wakde
ba: Вакде

en: Wakhi
ba: Вахан

en: Wakoná
ba: Вакона

en: Wala
ba: Вала

en: Walak
ba: Валак

en: Walangama
ba: Валангама

en: Wali (Ghana)
ba: Вали (Гана)

en: Wali (Sudan)
ba: Вали (Судан)

en: Waling
ba: Валинг

en: Walio
ba: Валио

en: Walla Walla
ba: Валла-валла

en: Wallisian
ba: Уоллис

en: Walloon
ba: Валлон

en: Walmajarri
ba: Валмаджарри

en: Walser
ba: Вальзер

en: Walungge
ba: Валунгге

en: Waluwarra
ba: Валуварра

en: Wamas
ba: Вамас

en: Wambaya
ba: Вамбая

en: Wambon
ba: Вамбон

en: Wambule
ba: Вамбуле

en: Wamesa
ba: Вамеса

en: Wamey
ba: Вамей

en: Wamin
ba: Вамин

en: Wampanoag
ba: Вампаноаг

en: Wampar
ba: Вампар

en: Wampur
ba: Вампур

en: Wan
ba: Ван

en: Wanap
ba: Ванап

en: Wancho Naga
ba: Ванчо нага

en: Wanda
ba: Ванда

en: Wandala
ba: Вандала

en: Wandarang
ba: Вандаранг

en: Wandji
ba: Вандзи

en: Waneci
ba: Ванеци

en: Wanga
ba: Ванга

en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
ba: Вангааибуван-нгиямбаа

en: Wanggamala
ba: Ванггамала

en: Wanggom
ba: Ванггом

en: Wangkangurru
ba: Ванкангурру

en: Wangkayutyuru
ba: Вангкаютюру

en: Wangkumara
ba: Вангкумара

en: Wannu
ba: Ванну

en: Wano
ba: Вано

en: Wantoat
ba: Вантоат

en: Wanukaka
ba: Ванукака

en: Wanyi
ba: Ваньи

en: Wané
ba: Ване

en: Waorani
ba: Ваорани

en: Wapan
ba: Вапан

en: Wapishana
ba: Вапишана

en: Wappo
ba: Ваппо

en: War-Jaintia
ba: Вар-Джайнтия

en: Wara
ba: Вара

en: Warao
ba: Варао

en: Waray (Australia)
ba: Варай (Австралия)

en: Waray (Philippines)
ba: Варай (Филиппин)

en: Wardaman
ba: Вардаман

en: Wardandi
ba: Варданди

en: Warembori
ba: Варембори

en: Wares
ba: Варес

en: Waris
ba: Варис

en: Waritai
ba: Варитаи

en: Wariyangga
ba: Вариянгга

en: Warji
ba: Варджи

en: Warkay-Bipim
ba: Варкай-Бипим

en: Warlmanpa
ba: Варлманпа

en: Warlpiri
ba: Варлпири

en: Warnang
ba: Варнанг

en: Warnman
ba: Варнман

en: Waropen
ba: Варопен

en: Warrgamay
ba: Варргамай

en: Warrwa
ba: Варрва

en: Waru
ba: Вару

en: Warumungu
ba: Варумунгу

en: Waruna
ba: Варуна

en: Warungu
ba: Варунгу

en: Warwar Feni
ba: Варвар-Фени

en: Wasa
ba: Васа

en: Wasco-Wishram
ba: Васко-вишрам

en: Wasembo
ba: Васембо

en: Washo
ba: Вашо

en: Waskia
ba: Васкиа

en: Wasu
ba: Васу

en: Watakataui
ba: Ватакатауи

en: Watam
ba: Ватам

en: Wathawurrung
ba: Ватхавуррунг

en: Watiwa
ba: Ватива

en: Watubela
ba: Ватубела

en: Watut, Middle
ba: Ватут, Урта

en: Watut, North
ba: Ватут, төньяҡ

en: Watut, South
ba: Ватут, Көньяҡ

en: Waube
ba: Ваубе

en: Waurá
ba: Ваура

en: Wauyai
ba: Вауяй

en: Wawa
ba: Вава

en: Wawonii
ba: Вавонии

en: Waxianghua
ba: Васянхуа

en: Wayampi
ba: Ваямпи

en: Wayana
ba: Ваяна

en: Wayanad Chetti
ba: Ваянад четти

en: Wayoró
ba: Вайоро

en: Wayu
ba: Ваю

en: Wayuu
ba: Ваюу

en: Wedau
ba: Ведау

en: Weh
ba: Вех

en: Wejewa
ba: Веджева

en: Welaun
ba: Велаун

en: Weliki
ba: Велики

en: Welsh
ba: Уэльс

en: Welsh Romani
ba: Уэльс сиған

en: Welsh, Middle
ba: Валлий, урта

en: Welsh, Old
ba: Валлий, боронғо

en: Wemale
ba: Вемале

en: Wemba Wemba
ba: Вемба-вемба

en: Weme Gbe
ba: Веме-гбе

en: Wendat
ba: Вендат

en: Wergaia
ba: Вергайя

en: Weri
ba: Вери

en: Wersing
ba: Версинг

en: West Albay Bikol
ba: Көнбайыш Албай бикол

en: West Ambae
ba: Көнбайыш амбаэ

en: West Bengal Sign Language
ba: Көнбайыш Бенгал ым-ишара теле

en: West Berawan
ba: Көнбайыш бераван

en: West Central Banda
ba: Көнбайыш-үҙәк банда

en: West Central Oromo
ba: Көнбайыш-үҙәк оромо

en: West Coast Bajau
ba: Көнбайыш яр баджау

en: West Damar
ba: Көнбайыш дамар

en: West Goodenough
ba: Көнбайыш Гуденаф

en: West Kewa
ba: Көнбайыш кева

en: West Lembata
ba: Көнбайыш лембата

en: West Makian
ba: Көнбайыш макиан

en: West Masela
ba: Көнбайыш масела

en: West Tarangan
ba: Көнбайыш таранган

en: West Uvean
ba: Көнбайыш увеа

en: West Yugur
ba: Көнбайыш югур

en: West-Central Limba
ba: Көнбайыш-үҙәк лимба

en: Western Abnaki
ba: Көнбайыш абнаки

en: Western Apache
ba: Көнбайыш апаче

en: Western Armenian
ba: Көнбайыш әрмән

en: Western Arrarnta
ba: Көнбайыш аррарнта

en: Western Balochi
ba: Көнбайыш белудж

en: Western Bolivian Guaraní
ba: Көнбайыш боливия гуарани

en: Western Bru
ba: Көнбайыш бру

en: Western Bukidnon Manobo
ba: Көнбайыш Букиднон манобо

en: Western Cham
ba: Көнбайыш тям

en: Western Dani
ba: Көнбайыш дани

en: Western Durango Nahuatl
ba: Көнбайыш Дуранго науатль

en: Western Fijian
ba: Көнбайыш фиджи

en: Western Frisian
ba: Көнбайыш фриз

en: Western Highland Chatino
ba: Көнбайыш таулы чатино

en: Western Highland Purepecha
ba: Көнбайыш таулы пурепеча

en: Western Huasteca Nahuatl
ba: Көнбайыш Уастека науатль

en: Western Juxtlahuaca Mixtec
ba: Көнбайыш Хустлауака миштек

en: Western Kanjobal
ba: Көнбайыш канхобаль

en: Western Karaboro
ba: Көнбайыш караборо

en: Western Katu
ba: Көнбайыш кату

en: Western Kayah
ba: Көнбайыш кая

en: Western Keres
ba: Көнбайыш керес

en: Western Krahn
ba: Көнбайыш кран

en: Western Lalu
ba: Көнбайыш лалу

en: Western Lawa
ba: Көнбайыш лава

en: Western Magar
ba: Көнбайыш магар

en: Western Maninkakan
ba: Көнбайыш манинкакан

en: Western Mari
ba: Көнбайыш мари

en: Western Mashan Hmong
ba: Көнбайыш Машань хмонг

en: Western Meohang
ba: Көнбайыш меоханг

en: Western Minyag
ba: Көнбайыш миньяг

en: Western Muria
ba: Көнбайыш муриа

en: Western Neo-Aramaic
ba: Көнбайыш нео-арамей

en: Western Niger Fulfulde
ba: Көнбайыш Нигер фулфульде

en: Western Ojibwa
ba: Көнбайыш оджибве

en: Western Panjabi
ba: Көнбайыш панджаби

en: Western Parbate Kham
ba: Көнбайыш парбате кхам

en: Western Penan
ba: Көнбайыш пенан

en: Western Sisaala
ba: Көнбайыш сисаала

en: Western Subanon
ba: Көнбайыш субанон

en: Western Tamang
ba: Көнбайыш таманг

en: Western Tawbuid
ba: Көнбайыш тавбуид

en: Western Tlacolula Valley Zapotec
ba: Көнбайыш Тлаколула үҙәне сапотек

en: Western Totonac
ba: Көнбайыш тотонак

en: Western Tunebo
ba: Көнбайыш тунебо

en: Western Xiangxi Miao
ba: Көнбайыш Сянси мяо

en: Western Xwla Gbe
ba: Көнбайыш хвла-гбе

en: Western Yiddish
ba: Көнбайыш идиш

en: Westphalien
ba: Вестфаль

en: Wetamut
ba: Ветамут

en: Wewaw
ba: Вевав

en: Weyto
ba: Вейто

en: White Gelao
ba: Аҡ гелао

en: White Lachi
ba: Аҡ лачи

en: Whitesands
ba: Уайтсендс

en: Wiarumus
ba: Виарумус

en: Wichita
ba: Вичита

en: Wichí Lhamtés Güisnay
ba: Вичи-Лхамтес-Гюиснай

en: Wichí Lhamtés Nocten
ba: Вичи-Лхамтес-Ноктен

en: Wichí Lhamtés Vejoz
ba: Вичи-лхамтес-вехос

en: Wik Ngathan
ba: Вик-нгатхан

en: Wik-Epa
ba: Вик-эпа

en: Wik-Iiyanh
ba: Вик-ииянх

en: Wik-Keyangan
ba: Вик-кеянган

en: Wik-Me'anha
ba: Вик-ме'анха

en: Wik-Mungkan
ba: Вик-мунгкан

en: Wikalkan
ba: Викалкан

en: Wikngenchera
ba: Викнгенчера

en: Wilawila
ba: Вилавила

en: Wintu
ba: Винту

en: Winyé
ba: Винье

en: Wipi
ba: Випи

en: Wiradjuri
ba: Вираджури

en: Wiraféd
ba: Вирафед

en: Wirangu
ba: Вирангу

en: Wiru
ba: Виру

en: Wiyot
ba: Вийот

en: Woccon
ba: Воккон

en: Wogamusin
ba: Вогамусин

en: Wogeo
ba: Вогео

en: Woi
ba: Вои

en: Woiwurrung
ba: Войвуррунг

en: Wojenaka
ba: Водженака

en: Wolane
ba: Волане

en: Wolani
ba: Волани

en: Wolaytta
ba: Волайтта

en: Woleaian
ba: Волеаи

en: Wolio
ba: Волио

en: Wolof
ba: Волоф

en: Wolof, Gambian
ba: Волоф, Гамбия

en: Wom (Nigeria)
ba: Вом (Нигерия)

en: Wom (Papua New Guinea)
ba: Вом (Папуа-Яңы Гвинея)

en: Womo
ba: Вомо

en: Wongo
ba: Вонго

en: Woods Cree
ba: Урман кри

en: Woria
ba: Вориа

en: Worimi
ba: Ворими

en: Worodougou
ba: Вородугу

en: Worrorra
ba: Воррорра

en: Wotapuri-Katarqalai
ba: Вотапури-катаркалай

en: Wotjobaluk
ba: Вотьобалук

en: Wotu
ba: Воту

en: Woun Meu
ba: Воун-Меу

en: Written Oirat
ba: Яҙма ойрат

en: Wu Chinese
ba: У ҡытай

en: Wuding-Luquan Yi
ba: Вудин-Луцюань йи

en: Wudu
ba: Вуду

en: Wuliwuli
ba: Вуливули

en: Wulna
ba: Вулна

en: Wumboko
ba: Вумбоко

en: Wumbvu
ba: Вумбву

en: Wumeng Nasu
ba: Вуменг-насу

en: Wunai Bunu
ba: Вунай буну

en: Wunambal
ba: Вунамбал

en: Wunumara
ba: Вунумара

en: Wurrugu
ba: Вурругу

en: Wusa Nasu
ba: Вуса-насу

en: Wushi
ba: Вуши

en: Wusi
ba: Вуси

en: Wutung
ba: Вутунг

en: Wutunhua
ba: Вутунхуа

en: Wuvulu-Aua
ba: Вувулу-ауа

en: Wuzlam
ba: Вузлам

en: Wyandot
ba: Вайандот

en: Wymysorys
ba: Вилямов

en: Wára
ba: Вара

en: Wãpha
ba: Вапха

en: Wè Northern
ba: Төньяҡ вэ

en: Wè Southern
ba: Көньяҡ ве

en: Wè Western
ba: Көнбайыш вэ

en: Xaasongaxango
ba: Ксаасонгаханго

en: Xadani Zapotec
ba: Шадани сапотек

en: Xakriabá
ba: Шакриаба

en: Xamtanga
ba: Хамтанга

en: Xanaguía Zapotec
ba: Шанагия сапотек

en: Xavánte
ba: Шаванте

en: Xerénte
ba: Шеренте

en: Xetá
ba: Шета

en: Xhosa
ba: Коса

en: Xiang Chinese
ba: Сян ҡытай

en: Xibe
ba: Сибо

en: Xicotepec De Juárez Totonac
ba: Хикотепек-де-Хуарес тотонак

en: Xinca
ba: Шинка

en: Xingú Asuriní
ba: Шингу асурини

en: Xipaya
ba: Шипая

en: Xiri
ba: Шири

en: Xiriâna
ba: Шириана

en: Xishanba Lalo
ba: Сишанба-лало

en: Xokleng
ba: Шокленг

en: Xukurú
ba: Шукуру

en: Xwela Gbe
ba: Хвела-гбе

en: Xârâcùù
ba: Ксарасуу

en: Xârâgurè
ba: Ксарагуре

en: Yaaku
ba: Яаку

en: Yabarana
ba: Ябарана

en: Yabaâna
ba: Ябаана

en: Yabem
ba: Ябем

en: Yaben
ba: Ябен

en: Yabong
ba: Ябонг

en: Yabula Yabula
ba: Ябула-ябула

en: Yace
ba: Ясе

en: Yaeyama
ba: Яэяма

en: Yafi
ba: Яфи

en: Yagara
ba: Ягара

en: Yagaria
ba: Ягария

en: Yagnobi
ba: Ягноб

en: Yagomi
ba: Ягоми

en: Yagua
ba: Ягуа

en: Yagwoia
ba: Ягвоя

en: Yahadian
ba: Яхадиан

en: Yahang
ba: Яханг

en: Yahuna
ba: Яхуна

en: Yaka (Central African Republic)
ba: Яка (Үҙәк Африка Республикаһы)

en: Yaka (Congo)
ba: Яка (Конго)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
ba: Яка (Конго Демократик Республикаһы)

en: Yakaikeke
ba: Якаикеке

en: Yakama
ba: Якама

en: Yakan
ba: Якан

en: Yakha
ba: Якха

en: Yakoma
ba: Якома

en: Yakut
ba: Саха

en: Yala
ba: Яла

en: Yalahatan
ba: Ялахатан

en: Yalakalore
ba: Ялакалоре

en: Yalarnnga
ba: Яларннга

en: Yale
ba: Яле

en: Yale, Kosarek
ba: Яле, Косарек

en: Yaleba
ba: Ялеба

en: Yali, Angguruk
ba: Яли, анггурук

en: Yali, Ninia
ba: Яли, Ниниа

en: Yali, Pass Valley
ba: Яли, Пасс-Вэлли

en: Yalunka
ba: Ялунка

en: Yalálag Zapotec
ba: Ялалаг сапотек

en: Yamap
ba: Ямап

en: Yamba
ba: Ямба

en: Yambes
ba: Ямбес

en: Yambeta
ba: Ямбета

en: Yamdena
ba: Ямдена

en: Yameo
ba: Ямео

en: Yami
ba: Ями

en: Yaminahua
ba: Яминауа

en: Yamna
ba: Ямна

en: Yamongeri
ba: Ямонгери

en: Yamphu
ba: Ямпху

en: Yamphu, Southern
ba: Ямпху, Көньяҡ

en: Yan-nhangu
ba: Ян-нхангу

en: Yan-nhaŋu Sign Language
ba: Йан-нхангу ым-ишара теле

en: Yana
ba: Яна

en: Yanahuanca Pasco Quechua
ba: Янауанка-Паско кечуа

en: Yanda
ba: Янда

en: Yanda Dom Dogon
ba: Янда-дом догон

en: Yandjibara
ba: Янджибара

en: Yandruwandha
ba: Яндрувандха

en: Yanesha'
ba: Янеша

en: Yang Zhuang
ba: Ян чжуан

en: Yangben
ba: Янгбен

en: Yangkam
ba: Янгкам

en: Yangman
ba: Янгман

en: Yango
ba: Янго

en: Yangulam
ba: Янгулам

en: Yangum Dey
ba: Янгум-дей

en: Yangum Gel
ba: Янгум-гел

en: Yangum Mon
ba: Янгум-мон

en: Yankunytjatjara
ba: Янкуньтьятьяра

en: Yanomamö
ba: Яномамё

en: Yanomámi
ba: Яномами

en: Yansi
ba: Янси

en: Yanyuwa
ba: Яньюва

en: Yao
ba: Яо

en: Yaosakor Asmat
ba: Яосакор асмат

en: Yaouré
ba: Яуре

en: Yapese
ba: Яп

en: Yapunda
ba: Япунда

en: Yaqay
ba: Якай

en: Yaqui
ba: Яки

en: Yarawata
ba: Яравата

en: Yardliyawarra
ba: Ярдлияварра

en: Yareba
ba: Яреба

en: Yareni Zapotec
ba: Ярени сапотек

en: Yarluyandi
ba: Ярлуянди

en: Yaroamë
ba: Яроамэ

en: Yarsun
ba: Ярсун

en: Yasa
ba: Яса

en: Yassic
ba: Яс

en: Yatay
ba: Ятай

en: Yatee Zapotec
ba: Ятеэ сапотек

en: Yatzachi Zapotec
ba: Яцачи сапотек

en: Yau (Morobe Province)
ba: Яу (Моробе провинцияһы)

en: Yau (Sandaun Province)
ba: Яу (Сандаун провинцияһы)

en: Yaul
ba: Яул

en: Yauma
ba: Яума

en: Yaur
ba: Яур

en: Yautepec Zapotec
ba: Яутепек сапотек

en: Yauyos Quechua
ba: Яуйос кечуа

en: Yavitero
ba: Явитеро

en: Yawa
ba: Ява

en: Yawalapití
ba: Явалапити

en: Yawanawa
ba: Яванава

en: Yawarawarga
ba: Явараварга

en: Yaweyuha
ba: Явеюха

en: Yawijibaya
ba: Явиджибая

en: Yawiyo
ba: Явийо

en: Yawuru
ba: Явуру

en: Yaygir
ba: Яйгир

en: Yazgulyam
ba: Язгулям

en: Yecuatla Totonac
ba: Йекуатла тотонак

en: Yei
ba: Еи

en: Yekhee
ba: Екхеэ

en: Yekora
ba: Йекора

en: Yela
ba: Йела

en: Yele
ba: Йеле

en: Yelmek
ba: Елмек

en: Yelogu
ba: Йелогу

en: Yemba
ba: Йемба

en: Yemsa
ba: Емса

en: Yendang
ba: Йенданг

en: Yeni
ba: Йени

en: Yeniche
ba: Йениш

en: Yerakai
ba: Йеракай

en: Yeretuar
ba: Еретуар

en: Yerong
ba: Йеронг

en: Yerukula
ba: Йерукула

en: Yessan-Mayo
ba: Йессан-майо

en: Yetfa
ba: Йетфа

en: Yevanic
ba: Йеваник

en: Yeyi
ba: Йейи

en: Yi, Axi
ba: Йи, ахи

en: Yi, Naluo
ba: Йи, налуо

en: Yi, Sichuan
ba: И, Сычуань

en: Yi, Wuding-Luquan
ba: Йи, Вудин-Луцюань

en: Yiddish
ba: Идиш

en: Yiddish, Eastern
ba: Идиш, көнсығыш

en: Yiddish, Western
ba: Идиш, көнбайыш

en: Yidgha
ba: Йидга

en: Yidiny
ba: Йидинь

en: Yil
ba: Йил

en: Yimas
ba: Йимас

en: Yimchungru Naga
ba: Йимчунгру-нага

en: Yinbaw Karen
ba: Йинбав карен

en: Yindjibarndi
ba: Йинджибарнди

en: Yindjilandji
ba: Йинджиланджи

en: Yine
ba: Йине

en: Yinggarda
ba: Йинггарда

en: Yinhawangka
ba: Йинхавангка

en: Yiningayi
ba: Йинингайи

en: Yintale Karen
ba: Йинтале карен

en: Yinwum
ba: Йинвум

en: Yir Yoront
ba: Йир-йоронт

en: Yirandali
ba: Йирандали

en: Yirrk-Mel
ba: Йиррк-мел

en: Yis
ba: Йис

en: Yitha Yitha
ba: Йитха-йитха

en: Yoba
ba: Йоба

en: Yocoboué Dida
ba: Йокобуэ дида

en: Yogad
ba: Йогад

en: Yoidik
ba: Йоидик

en: Yoke
ba: Йоке

en: Yokuts
ba: Йокутс

en: Yola
ba: Йола

en: Yoloxochitl Mixtec
ba: Йолохочитль миштек

en: Yolŋu Sign Language
ba: Йолнгу ым-ишара теле

en: Yom
ba: Йом

en: Yombe
ba: Йомбе

en: Yonaguni
ba: Йонагуни

en: Yong
ba: Йонг

en: Yongbei Zhuang
ba: Юнбэй чжуан

en: Yongkom
ba: Йонгком

en: Yongnan Zhuang
ba: Юннань чжуан

en: Yopno
ba: Йопно

en: Yora
ba: Йора

en: Yoron
ba: Йорон

en: Yorta Yorta
ba: Йорта-йорта

en: Yoruba
ba: Йоруба

en: Yosondúa Mixtec
ba: Йосондуа миштек

en: Yotti
ba: Йотти

en: Youjiang Zhuang
ba: Юцзян чжуан

en: Youle Jinuo
ba: Йоуле джинуо

en: Younuo Bunu
ba: Йоунуо буну

en: Yout Wam
ba: Ют-вам

en: Yoy
ba: Йой

en: Yuanga
ba: Юанга

en: Yucatec Maya Sign Language
ba: Юкатек майя ым-ишара теле

en: Yucateco
ba: Юкатек

en: Yuchi
ba: Ючи

en: Yucuañe Mixtec
ba: Юкуанье миштек

en: Yucuna
ba: Юкуна

en: Yue Chinese
ba: Юэ ҡытай

en: Yug
ba: Юг

en: Yugambal
ba: Югамбал

en: Yugoslavian Sign Language
ba: Югославия ым-ишара теле

en: Yugul
ba: Югул

en: Yugur, East
ba: Югур, көнсығыш

en: Yugur, West
ba: Югур, көнбайыш

en: Yuhup
ba: Юхуп

en: Yukaghir, Northern
ba: Юкагир, төньяҡ

en: Yukaghir, Southern
ba: Юкагир, көньяҡ

en: Yuki
ba: Юки

en: Yukpa
ba: Юкпа

en: Yukuben
ba: Юкубен

en: Yulu
ba: Юлу

en: Yupik, Central
ba: Юпик, Үҙәк

en: Yupik, Central Siberian
ba: Юпик, Үҙәк себер

en: Yupik, Naukan
ba: Юпик, наукан

en: Yupik, Pacific Gulf
ba: Юпик, Тымыҡ океан ҡултығы

en: Yupik, Sirenik
ba: Юпик, сиреник

en: Yuqui
ba: Юки

en: Yuracare
ba: Юракаре

en: Yurats
ba: Юрац

en: Yurok
ba: Юрок

en: Yuru
ba: Юру

en: Yurutí
ba: Юрути

en: Yutanduchi Mixtec
ba: Ютандучи миштек

en: Yuwana
ba: Ювана

en: Yuyu
ba: Юю

en: Ywom
ba: Йвом

en: Yámana
ba: Ямана

en: Zaachila Zapotec
ba: Саачила сапотек

en: Zabana
ba: Забана

en: Zacatepec Chatino
ba: Сакатепек чатино

en: Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla Nahuatl
ba: Сакатлан-Ауакатлан-Тепецинтла науатль

en: Zaghawa
ba: Загава

en: Zaiwa
ba: Заива

en: Zakhring
ba: Захринг

en: Zambian Sign Language
ba: Замбия ым-ишара теле

en: Zan Gula
ba: Зан-гула

en: Zanaki
ba: Занаки

en: Zande (individual language)
ba: Занде (айырым тел)

en: Zangskari
ba: Зангскари

en: Zangwal
ba: Зангвал

en: Zaniza Zapotec
ba: Саниса сапотек

en: Zapotec
ba: Сапотек

en: Zapotec, Aloápam
ba: Сапотек, Алоапам

en: Zapotec, Amatlán
ba: Сапотек, Аматлан

en: Zapotec, Ancient
ba: Сапотек, боронғо

en: Zapotec, Asunción Mixtepec
ba: Сапотек, Асунсьон-Миштепек

en: Zapotec, Ayoquesco
ba: Сапотек, Айокеско

en: Zapotec, Cajonos
ba: Сапотек, Кахонос

en: Zapotec, Chichicapan
ba: Сапотек, Чичикапан

en: Zapotec, Choapan
ba: Сапотек, Чоапан

en: Zapotec, Coatecas Altas
ba: Сапотек, Коатекас-Альтас

en: Zapotec, Coatlán
ba: Сапотек, Коатлан

en: Zapotec, El Alto
ba: Сапотек, Эль-Альто

en: Zapotec, Elotepec
ba: Сапотек, Элотепек

en: Zapotec, Guevea De Humboldt
ba: Сапотек, Гевеа-де-Гумбольдт

en: Zapotec, Güilá
ba: Сапотек, Гила

en: Zapotec, Isthmus
ba: Сапотек, муйын

en: Zapotec, Lachiguiri
ba: Сапотек, Лачигири

en: Zapotec, Lachixío
ba: Сапотек, Лачишио

en: Zapotec, Lapaguía-Guivini
ba: Сапотек, Лапагия-Гивини

en: Zapotec, Las Delicias
ba: Сапотек, Лас-Делисиас

en: Zapotec, Loxicha
ba: Сапотек, Лошича

en: Zapotec, Mazaltepec
ba: Сапотек, Масальтепек

en: Zapotec, Miahuatlán
ba: Сапотек, Миауатлан

en: Zapotec, Mitla
ba: Сапотек, Митла

en: Zapotec, Mixtepec
ba: Сапотек, Миштепек

en: Zapotec, Ocotlán
ba: Сапотек, Окотлан

en: Zapotec, Ozolotepec
ba: Сапотек, Осолотепек

en: Zapotec, Petapa
ba: Сапотек, Петапа

en: Zapotec, Quiavicuzas
ba: Сапотек, Кьявикусас

en: Zapotec, Quioquitani-Quierí
ba: Сапотек, Киокитани-Кьери

en: Zapotec, Rincón
ba: Сапотек, Ринкон

en: Zapotec, San Agustín Mixtepec
ba: Сапотек, Сан-Агустин-Миштепек

en: Zapotec, San Baltazar Loxicha
ba: Сапотек, Сан-Бальтасар-Лошича

en: Zapotec, San Pedro Quiatoni
ba: Сапотек, Сан-Педро-Кьятони

en: Zapotec, San Vicente Coatlán
ba: Сапотек, Сан-Висенте-Коатлан

en: Zapotec, Santa Catarina Albarradas
ba: Сапотек, Санта-Катарина-Альбаррадас

en: Zapotec, Santa Inés Yatzechi
ba: Сапотек, Санта-Инес-Яцечи

en: Zapotec, Santa María Quiegolani
ba: Сапотек, Санта-Мария-Кьеголани

en: Zapotec, Santiago Xanica
ba: Сапотек, Сантьяго-Шаника

en: Zapotec, Santo Domingo Albarradas
ba: Сапотек, Санто-Доминго-Альбаррадас

en: Zapotec, Sierra de Juárez
ba: Сапотек, Сьерра-де-Хуарес

en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
ba: Сапотек, Көньяҡ-көнсығыш Иштлан

en: Zapotec, Southern Rincon
ba: Сапотек, Көньяҡ Ринкон

en: Zapotec, Tabaa
ba: Сапотек, Табаа

en: Zapotec, Tejalapan
ba: Сапотек, Техалапан

en: Zapotec, Texmelucan
ba: Сапотек, Тешмелукан

en: Zapotec, Tilquiapan
ba: Сапотек, Тилькиапан

en: Zapotec, Tlacolulita
ba: Сапотек, Тлаколулита

en: Zapotec, Totomachapan
ba: Сапотек, Тотомачапан

en: Zapotec, Western Tlacolula Valley
ba: Сапотек, Көнбайыш Тлаколула үҙәне

en: Zapotec, Xadani
ba: Сапотек, Шадани

en: Zapotec, Xanaguía
ba: Сапотек, Шанагия

en: Zapotec, Yalálag
ba: Сапотек, Ялалаг

en: Zapotec, Yareni
ba: Сапотек, Ярени

en: Zapotec, Yatee
ba: Сапотек, Ятеэ

en: Zapotec, Yatzachi
ba: Сапотек, Яцачи

en: Zapotec, Yautepec
ba: Сапотек, Яутепек

en: Zapotec, Zaachila
ba: Сапотек, Саачила

en: Zapotec, Zaniza
ba: Сапотек, Саниса

en: Zapotec, Zoogocho
ba: Сапотек, Зоогочо

en: Zaramo
ba: Зарамо

en: Zari
ba: Зари

en: Zarma
ba: Зарма

en: Zarphatic
ba: Сарфат

en: Zauzou
ba: Заузоу

en: Zay
ba: Зай

en: Zayein Karen
ba: Зайеин карен

en: Zayse-Zergulla
ba: Зайсе-зергулла

en: Zaza
ba: Заза

en: Zazao
ba: Зазао

en: Zeem
ba: Зеем

en: Zeeuws
ba: Зеланд

en: Zemba
ba: Земба

en: Zeme Naga
ba: Земе нага

en: Zemgalian
ba: Земгал

en: Zenag
ba: Зенаг

en: Zenaga
ba: Зенага

en: Zenzontepec Chatino
ba: Сенсонтепек чатино

en: Zerenkel
ba: Зеренкел

en: Zhaba
ba: Чжаба

en: Zhang-Zhung
ba: Шанг-шунг

en: Zhire
ba: Чжире

en: Zhoa
ba: Чжоа

en: Zhuang
ba: Чжуан

en: Zhuang, Central Hongshuihe
ba: Чжуан, Үҙәк Хуншуйхэ

en: Zhuang, Dai
ba: Чжуан, дай

en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
ba: Чжуан, Көнсығыш Хуншуйхэ

en: Zhuang, Guibei
ba: Чжуан, гуйбэй

en: Zhuang, Guibian
ba: Чжуан, гуйбянь

en: Zhuang, Lianshan
ba: Чжуан, Ляньшань

en: Zhuang, Liujiang
ba: Чжуан, Люцзян

en: Zhuang, Liuqian
ba: Чжуан, Люцянь

en: Zhuang, Minz
ba: Чжуан, минц

en: Zhuang, Nong
ba: Чжуан, нун

en: Zhuang, Qiubei
ba: Чжуан, Цюбэй

en: Zhuang, Yang
ba: Чжуан, Ян

en: Zhuang, Yongbei
ba: Чжуан, Юнбэй

en: Zhuang, Yongnan
ba: Чжуан, Юннань

en: Zhuang, Youjiang
ba: Чжуан, Юцзян

en: Zhuang, Zuojiang
ba: Чжуан, Цзоцзян

en: Zia
ba: Зиа

en: Zialo
ba: Зиало

en: Zigula
ba: Зигула

en: Zimakani
ba: Зимакани

en: Zimba
ba: Зимба

en: Zimbabwe Sign Language
ba: Зимбабве ым-ишара теле

en: Zinza
ba: Зинза

en: Zire
ba: Зире

en: Zizilivakan
ba: Зизиливакан

en: Zo'é
ba: Зо'э

en: Zokhuo
ba: Зокхуо

en: Zoogocho Zapotec
ba: Зоогочо сапотек

en: Zoque, Chimalapa
ba: Соке, Чималапа

en: Zoque, Copainalá
ba: Соке, Копайнала

en: Zoque, Francisco León
ba: Соке, Франсиско-Леон

en: Zoque, Rayón
ba: Соке, Район

en: Zoque, Tabasco
ba: Соке, Табаско

en: Zoroastrian Dari
ba: Зәрдөшт дари

en: Zotung Chin
ba: Зотунг чин

en: Zou
ba: Зоу

en: Zula
ba: Зула

en: Zulgo-Gemzek
ba: Зулго-Гемзек

en: Zulu
ba: Зулу

en: Zumaya
ba: Зумая

en: Zumbun
ba: Зумбун

en: Zuni
ba: Зуни

en: Zuojiang Zhuang
ba: Цзоцзян чжуан

en: Zyphe Chin
ba: Зипхе-чин

en: Záparo
ba: Сапаро

en: sTodsde
ba: сТодсде

en: us-Saare
ba: Ус-сааре

en: ut-Hun
ba: Ут-хун

en: ut-Ma'in
ba: ут-Ма'ин

en: Àhàn
ba: Ахан

en: Áncá
ba: Анка

en: Ömie
ba: Ёмиэ

en: Önge
ba: Ёнге

en: ǀGwi
ba: Гви

en: ǀXam
ba: Къхам

en: ǁAni
ba: Ани

en: ǁGana
ba: Гана

en: ǁXegwi
ba: Ксегви

en: ǂHua
ba: Хуа

en: ǂUngkue
ba: Унгкве

en: ǃXóõ
ba: Кхонг
