iso_3166-1 - en to ba translation catalogue (425 entries)

en: Afghanistan
ba: Афғанстан

en: Albania
ba: Албания

en: Algeria
ba: Алжир

en: American Samoa
ba: Америка Самоаһы

en: Andorra
ba: Андорра

en: Angola
ba: Ангола

en: Anguilla
ba: Ангилья

en: Antarctica
ba: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ba: Антигуа һәм Барбуда

en: Arab Republic of Egypt
ba: Мысыр Ғәрәп Республикаһы

en: Argentina
ba: Аргентина

en: Argentine Republic
ba: Аргентина Республикаһы

en: Armenia
ba: Әрмәнстан

en: Aruba
ba: Аруба

en: Australia
ba: Австралия

en: Austria
ba: Австрия

en: Azerbaijan
ba: Әзербайжан

en: Bahamas
ba: Багам Утрауҙары

en: Bahrain
ba: Бәхрәйн

en: Bangladesh
ba: Бангладеш

en: Barbados
ba: Барбадос

en: Belarus
ba: Беларусь

en: Belgium
ba: Бельгия

en: Belize
ba: Белиз

en: Benin
ba: Бенин

en: Bermuda
ba: Бермуд утрауҙары

en: Bhutan
ba: Бутан

en: Bolivarian Republic of Venezuela
ba: Венесуэла Боливариан Республикаһы

en: Bolivia
ba: Боливия

en: Bolivia, Plurinational State of
ba: Боливия, Күп милләтле Дәүләт

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ba: Бонайре, Синт-Эстатиус һәм Саба

en: Bosnia and Herzegovina
ba: Босния һәм Герцеговина

en: Botswana
ba: Ботсвана

en: Bouvet Island
ba: Буве утрауы

en: Brazil
ba: Бразилия

en: British Indian Ocean Territory
ba: Британияның Һинд океанындағы биләмәһе

en: British Virgin Islands
ba: Британия Виргин утрауҙары

en: Brunei Darussalam
ba: Бруней-Даруссалам

en: Bulgaria
ba: Болгария

en: Burkina Faso
ba: Буркина-Фасо

en: Burundi
ba: Бурунди

en: Cabo Verde
ba: Кабо-Верде

en: Cambodia
ba: Камбоджа

en: Cameroon
ba: Камерун

en: Canada
ba: Канада

en: Cayman Islands
ba: Кайман утрауҙары

en: Central African Republic
ba: Үҙәк Африка Республикаһы

en: Chad
ba: Чад

en: Chile
ba: Чили

en: China
ba: Ҡытай

en: Christmas Island
ba: Раштыуа утрауы

en: Cocos (Keeling) Islands
ba: Кокос (Килинг) утрауҙары

en: Colombia
ba: Колумбия

en: Commonwealth of Dominica
ba: Доминика Берләшмәһе

en: Commonwealth of the Bahamas
ba: Багам Утрауҙары Берләшмәһе

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
ba: Төньяҡ Мариан утрауҙары Берләшмәһе

en: Comoros
ba: Комор Утрауҙары

en: Congo
ba: Конго

en: Congo, The Democratic Republic of the
ba: Конго Демократик Республикаһы

en: Cook Islands
ba: Кук утрауҙары

en: Costa Rica
ba: Коста-Рика

en: Croatia
ba: Хорватия

en: Cuba
ba: Куба

en: Curaçao
ba: Кюрасао

en: Cyprus
ba: Кипр

en: Czech Republic
ba: Чех Республикаһы

en: Czechia
ba: Чехия

en: Côte d'Ivoire
ba: Кот-д’Ивуар

en: Democratic People's Republic of Korea
ba: Корея Халыҡ-Демократик Республикаһы

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
ba: Сан-Томе һәм Принсипи Демократик Республикаһы

en: Democratic Republic of Timor-Leste
ba: Тимор-Лесте Демократик Республикаһы

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
ba: Шри-Ланка Демократик Социалистик Республикаһы

en: Denmark
ba: Дания

en: Djibouti
ba: Джибути

en: Dominica
ba: Доминика

en: Dominican Republic
ba: Доминика Республикаһы

en: Eastern Republic of Uruguay
ba: Көнсығыш Уругвай Республикаһы

en: Ecuador
ba: Эквадор

en: Egypt
ba: Мысыр

en: El Salvador
ba: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
ba: Экваториаль Гвинея

en: Eritrea
ba: Эритрея

en: Estonia
ba: Эстония

en: Eswatini
ba: Эсватини

en: Ethiopia
ba: Эфиопия

en: Falkland Islands (Malvinas)
ba: Фолкленд (Мальвин) утрауҙары

en: Faroe Islands
ba: Фарер утрауҙары

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
ba: Эфиопия Федератив Демократик Республикаһы

en: Federal Democratic Republic of Nepal
ba: Непал Федератив Демократик Республикаһы

en: Federal Republic of Germany
ba: Германия Федератив Республикаһы

en: Federal Republic of Nigeria
ba: Нигерия Федератив Республикаһы

en: Federal Republic of Somalia
ba: Сомали Федератив Республикаһы

en: Federated States of Micronesia
ba: Микронезия Федератив Штаттары

en: Federative Republic of Brazil
ba: Бразилия Федератив Республикаһы

en: Fiji
ba: Фиджи

en: Finland
ba: Финляндия

en: France
ba: Франция

en: French Guiana
ba: Француз Гвианаһы

en: French Polynesia
ba: Француз Полинезияһы

en: French Republic
ba: Француз Республикаһы

en: French Southern Territories
ba: Француз Көньяҡ биләмәләре

en: Gabon
ba: Габон

en: Gabonese Republic
ba: Габон Республикаһы

en: Gambia
ba: Гамбия

en: Georgia
ba: Грузия

en: Germany
ba: Германия

en: Ghana
ba: Гана

en: Gibraltar
ba: Гибралтар

en: Grand Duchy of Luxembourg
ba: Бөйөк Люксембург герцоглығы

en: Greece
ba: Греция

en: Greenland
ba: Гренландия

en: Grenada
ba: Гренада

en: Guadeloupe
ba: Гваделупа

en: Guam
ba: Гуам

en: Guatemala
ba: Гватемала

en: Guernsey
ba: Гернси

en: Guinea
ba: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ba: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ba: Гайана

en: Haiti
ba: Гаити

en: Hashemite Kingdom of Jordan
ba: Иордания Хашимит Короллеге

en: Heard Island and McDonald Islands
ba: Херд һәм Макдональд утрауҙары

en: Hellenic Republic
ba: Грек Республикаһы

en: Holy See (Vatican City State)
ba: Изге Тәхет (Ватикан)

en: Honduras
ba: Гондурас

en: Hong Kong
ba: Гонконг

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
ba: Ҡытайҙың Гонконг махсус административ районы

en: Hungary
ba: Венгрия

en: Iceland
ba: Исландия

en: Independent State of Papua New Guinea
ba: Папуа — Яңы Гвинея Бойондороҡһоҙ Дәүләте

en: Independent State of Samoa
ba: Самоа Бойондороҡһоҙ Дәүләте

en: India
ba: Һиндостан

en: Indonesia
ba: Индонезия

en: Iran
ba: Иран

en: Iran, Islamic Republic of
ba: Иран, Ислам Республикаһы

en: Iraq
ba: Ираҡ

en: Ireland
ba: Ирландия

en: Islamic Republic of Afghanistan
ba: Афғанстан Ислам Республикаһы

en: Islamic Republic of Iran
ba: Иран Ислам Республикаһы

en: Islamic Republic of Mauritania
ba: Мавритания Ислам Республикаһы

en: Islamic Republic of Pakistan
ba: Пакистан Ислам Республикаһы

en: Isle of Man
ba: Мэн утрауы

en: Israel
ba: Израиль

en: Italian Republic
ba: Итальян Республикаһы

en: Italy
ba: Италия

en: Jamaica
ba: Ямайка

en: Japan
ba: Япония

en: Jersey
ba: Джерси

en: Jordan
ba: Иордания

en: Kazakhstan
ba: Ҡаҙағстан

en: Kenya
ba: Кения

en: Kingdom of Bahrain
ba: Бәхрәйн Короллеге

en: Kingdom of Belgium
ba: Бельгия Короллеге

en: Kingdom of Bhutan
ba: Бутан Короллеге

en: Kingdom of Cambodia
ba: Камбоджа Короллеге

en: Kingdom of Denmark
ba: Дания Короллеге

en: Kingdom of Eswatini
ba: Эсватини Короллеге

en: Kingdom of Lesotho
ba: Лесото Короллеге

en: Kingdom of Morocco
ba: Марокко Короллеге

en: Kingdom of Norway
ba: Норвегия Короллеге

en: Kingdom of Saudi Arabia
ba: Сәғүд Ғәрәбстаны Короллеге

en: Kingdom of Spain
ba: Испания Короллеге

en: Kingdom of Sweden
ba: Швеция Короллеге

en: Kingdom of Thailand
ba: Таиланд Короллеге

en: Kingdom of Tonga
ba: Тонга Короллеге

en: Kingdom of the Netherlands
ba: Нидерланд Короллеге

en: Kiribati
ba: Кирибати

en: Korea, Democratic People's Republic of
ba: Корея, Халыҡ-Демократик Республикаһы

en: Korea, Republic of
ba: Корея Республикаһы

en: Kuwait
ba: Кувейт

en: Kyrgyz Republic
ba: Ҡырғыҙ Республикаһы

en: Kyrgyzstan
ba: Ҡырғыҙстан

en: Lao People's Democratic Republic
ba: Лаос Халыҡ-Демократик Республикаһы

en: Laos
ba: Лаос

en: Latvia
ba: Латвия

en: Lebanese Republic
ba: Ливан Республикаһы

en: Lebanon
ba: Ливан

en: Lesotho
ba: Лесото

en: Liberia
ba: Либерия

en: Libya
ba: Ливия

en: Liechtenstein
ba: Лихтенштейн

en: Lithuania
ba: Литва

en: Luxembourg
ba: Люксембург

en: Macao
ba: Макао

en: Macao Special Administrative Region of China
ba: Ҡытайҙың Макао махсус административ районы

en: Madagascar
ba: Мадагаскар

en: Malawi
ba: Малави

en: Malaysia
ba: Малайзия

en: Maldives
ba: Мальдив утрауҙары

en: Mali
ba: Мали

en: Malta
ba: Мальта

en: Marshall Islands
ba: Маршалл Утрауҙары

en: Martinique
ba: Мартиника

en: Mauritania
ba: Мавритания

en: Mauritius
ba: Маврикий

en: Mayotte
ba: Майотта

en: Mexico
ba: Мексика

en: Micronesia, Federated States of
ba: Микронезия Федератив Штаттары

en: Moldova
ba: Молдова

en: Moldova, Republic of
ba: Молдова Республикаһы

en: Monaco
ba: Монако

en: Mongolia
ba: Монголия

en: Montenegro
ba: Черногория

en: Montserrat
ba: Монтсеррат

en: Morocco
ba: Марокко

en: Mozambique
ba: Мозамбик

en: Myanmar
ba: Мьянма

en: Namibia
ba: Намибия

en: Nauru
ba: Науру

en: Nepal
ba: Непал

en: Netherlands
ba: Нидерланд

en: New Caledonia
ba: Яңы Каледония

en: New Zealand
ba: Яңы Зеландия

en: Nicaragua
ba: Никарагуа

en: Niger
ba: Нигер

en: Nigeria
ba: Нигерия

en: Niue
ba: Ниуэ

en: Norfolk Island
ba: Норфолк утрауы

en: North Korea
ba: Төньяҡ Корея

en: North Macedonia
ba: Төньяҡ Македония

en: Northern Mariana Islands
ba: Төньяҡ Мариан утрауҙары

en: Norway
ba: Норвегия

en: Oman
ba: Оман

en: Pakistan
ba: Пакистан

en: Palau
ba: Палау

en: Palestine, State of
ba: Фәләстин Дәүләте

en: Panama
ba: Панама

en: Papua New Guinea
ba: Папуа — Яңы Гвинея

en: Paraguay
ba: Парагвай

en: People's Democratic Republic of Algeria
ba: Алжир Халыҡ Демократик Республикаһы

en: People's Republic of Bangladesh
ba: Бангладеш Халыҡ Республикаһы

en: People's Republic of China
ba: Ҡытай Халыҡ Республикаһы

en: Peru
ba: Перу

en: Philippines
ba: Филиппин

en: Pitcairn
ba: Питкэрн

en: Plurinational State of Bolivia
ba: Күп милләтле Боливия Дәүләте

en: Poland
ba: Польша

en: Portugal
ba: Португалия

en: Portuguese Republic
ba: Португал Республикаһы

en: Principality of Andorra
ba: Андорра кенәзлеге

en: Principality of Liechtenstein
ba: Лихтенштейн кенәзлеге

en: Principality of Monaco
ba: Монако кенәзлеге

en: Puerto Rico
ba: Пуэрто-Рико

en: Qatar
ba: Катар

en: Republic of Albania
ba: Албания Республикаһы

en: Republic of Angola
ba: Ангола Республикаһы

en: Republic of Armenia
ba: Әрмәнстан Республикаһы

en: Republic of Austria
ba: Австрия Республикаһы

en: Republic of Azerbaijan
ba: Әзербайжан Республикаһы

en: Republic of Belarus
ba: Беларусь Республикаһы

en: Republic of Benin
ba: Бенин Республикаһы

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
ba: Босния һәм Герцеговина Республикаһы

en: Republic of Botswana
ba: Ботсвана Республикаһы

en: Republic of Bulgaria
ba: Болгария Республикаһы

en: Republic of Burundi
ba: Бурунди Республикаһы

en: Republic of Cabo Verde
ba: Кабо-Verde Республикаһы

en: Republic of Cameroon
ba: Камерун Республикаһы

en: Republic of Chad
ba: Чад Республикаһы

en: Republic of Chile
ba: Чили Республикаһы

en: Republic of Colombia
ba: Колумбия Республикаһы

en: Republic of Costa Rica
ba: Коста-Рика Республикаһы

en: Republic of Croatia
ba: Хорватия Республикаһы

en: Republic of Cuba
ba: Куба Республикаһы

en: Republic of Cyprus
ba: Кипр Республикаһы

en: Republic of Côte d'Ivoire
ba: Кот-д’Ивуар Республикаһы

en: Republic of Djibouti
ba: Джибути Республикаһы

en: Republic of Ecuador
ba: Эквадор Республикаһы

en: Republic of El Salvador
ba: Сальвадор Республикаһы

en: Republic of Equatorial Guinea
ba: Экваториаль Гвинея Республикаһы

en: Republic of Estonia
ba: Эстония Республикаһы

en: Republic of Fiji
ba: Фиджи Республикаһы

en: Republic of Finland
ba: Финляндия Республикаһы

en: Republic of Ghana
ba: Гана Республикаһы

en: Republic of Guatemala
ba: Гватемала Республикаһы

en: Republic of Guinea
ba: Гвинея Республикаһы

en: Republic of Guinea-Bissau
ba: Гвинея-Бисау Республикаһы

en: Republic of Guyana
ba: Гайана Республикаһы

en: Republic of Haiti
ba: Гаити Республикаһы

en: Republic of Honduras
ba: Гондурас Республикаһы

en: Republic of Iceland
ba: Исландия Республикаһы

en: Republic of India
ba: Һиндостан Республикаһы

en: Republic of Indonesia
ba: Индонезия Республикаһы

en: Republic of Iraq
ba: Ираҡ Республикаһы

en: Republic of Kazakhstan
ba: Ҡаҙағстан Республикаһы

en: Republic of Kenya
ba: Кения Республикаһы

en: Republic of Kiribati
ba: Кирибати Республикаһы

en: Republic of Latvia
ba: Латвия Республикаһы

en: Republic of Liberia
ba: Либерия Республикаһы

en: Republic of Lithuania
ba: Литва Республикаһы

en: Republic of Madagascar
ba: Мадагаскар Республикаһы

en: Republic of Malawi
ba: Малави Республикаһы

en: Republic of Maldives
ba: Мальдив Республикаһы

en: Republic of Mali
ba: Мали Республикаһы

en: Republic of Malta
ba: Мальта Республикаһы

en: Republic of Mauritius
ba: Маврикий Республикаһы

en: Republic of Moldova
ba: Молдова Республикаһы

en: Republic of Mozambique
ba: Мозамбик Республикаһы

en: Republic of Myanmar
ba: Мьянма Республикаһы

en: Republic of Namibia
ba: Намибия Республикаһы

en: Republic of Nauru
ba: Науру Республикаһы

en: Republic of Nicaragua
ba: Никарагуа Республикаһы

en: Republic of North Macedonia
ba: Төньяҡ Македония Республикаһы

en: Republic of Palau
ba: Палау Республикаһы

en: Republic of Panama
ba: Панама Республикаһы

en: Republic of Paraguay
ba: Парагвай Республикаһы

en: Republic of Peru
ba: Перу Республикаһы

en: Republic of Poland
ba: Польша Республикаһы

en: Republic of San Marino
ba: Сан-Марино Республикаһы

en: Republic of Senegal
ba: Сенегал Республикаһы

en: Republic of Serbia
ba: Сербия Республикаһы

en: Republic of Seychelles
ba: Сейшел Утрауҙары Республикаһы

en: Republic of Sierra Leone
ba: Сьерра-Леоне Республикаһы

en: Republic of Singapore
ba: Сингапур Республикаһы

en: Republic of Slovenia
ba: Словения Республикаһы

en: Republic of South Africa
ba: Көньяҡ Африка Республикаһы

en: Republic of South Sudan
ba: Көньяҡ Судан Республикаһы

en: Republic of Suriname
ba: Суринам Республикаһы

en: Republic of Tajikistan
ba: Тажикстан Республикаһы

en: Republic of Trinidad and Tobago
ba: Тринидад һәм Тобаго Республикаһы

en: Republic of Tunisia
ba: Тунис Республикаһы

en: Republic of Türkiye
ba: Төркиә Республикаһы

en: Republic of Uganda
ba: Уганда Республикаһы

en: Republic of Uzbekistan
ba: Үзбәкстан Республикаһы

en: Republic of Vanuatu
ba: Вануату Республикаһы

en: Republic of Yemen
ba: Йемен Республикаһы

en: Republic of Zambia
ba: Замбия Республикаһы

en: Republic of Zimbabwe
ba: Зимбабве Республикаһы

en: Republic of the Congo
ba: Конго Республикаһы

en: Republic of the Gambia
ba: Гамбия Республикаһы

en: Republic of the Marshall Islands
ba: Маршалл Утрауҙары Республикаһы

en: Republic of the Niger
ba: Нигер Республикаһы

en: Republic of the Philippines
ba: Филиппин Республикаһы

en: Republic of the Sudan
ba: Судан Республикаһы

en: Romania
ba: Румыния

en: Russian Federation
ba: Рәсәй Федерацияһы

en: Rwanda
ba: Руанда

en: Rwandese Republic
ba: Руанда Республикаһы

en: Réunion
ba: Реюньон

en: Saint Barthélemy
ba: Сен-Бартелеми

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ba: Изге Елена, Вознесение һәм Тристан-да-Кунья утрауҙары

en: Saint Kitts and Nevis
ba: Сент-Китс һәм Невис

en: Saint Lucia
ba: Сент-Люсия

en: Saint Martin (French part)
ba: Сен-Мартен (француз өлөшө)

en: Saint Pierre and Miquelon
ba: Сен-Пьер һәм Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
ba: Сент-Винсент һәм Гренадиндар

en: Samoa
ba: Самоа

en: San Marino
ba: Сан-Марино

en: Sao Tome and Principe
ba: Сан-Томе һәм Принсипи

en: Saudi Arabia
ba: Сәғүд Ғәрәбстаны

en: Senegal
ba: Сенегал

en: Serbia
ba: Сербия

en: Seychelles
ba: Сейшел Утрауҙары

en: Sierra Leone
ba: Сьерра-Леоне

en: Singapore
ba: Сингапур

en: Sint Maarten (Dutch part)
ba: Синт-Мартен (нидерланд өлөшө)

en: Slovak Republic
ba: Словак Республикаһы

en: Slovakia
ba: Словакия

en: Slovenia
ba: Словения

en: Socialist Republic of Viet Nam
ba: Вьетнам Социалистик Республикаһы

en: Solomon Islands
ba: Соломон Утрауҙары

en: Somalia
ba: Сомали

en: South Africa
ba: Көньяҡ Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ba: Көньяҡ Георгия һәм Көньяҡ Сандвич утрауҙары

en: South Korea
ba: Көньяҡ Корея

en: South Sudan
ba: Көньяҡ Судан

en: Spain
ba: Испания

en: Sri Lanka
ba: Шри-Ланка

en: State of Israel
ba: Израиль Дәүләте

en: State of Kuwait
ba: Кувейт Дәүләте

en: State of Qatar
ba: Катар Дәүләте

en: Sudan
ba: Судан

en: Sultanate of Oman
ba: Оман Солтанаты

en: Suriname
ba: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
ba: Свальбард һәм Ян-Майен

en: Sweden
ba: Швеция

en: Swiss Confederation
ba: Швейцария Конфедерацияһы

en: Switzerland
ba: Швейцария

en: Syria
ba: Сүриә

en: Syrian Arab Republic
ba: Сүриә Ғәрәп Республикаһы

en: Taiwan
ba: Тайвань

en: Taiwan, Province of China
ba: Тайвань, Ҡытай провинцияһы

en: Tajikistan
ba: Тажикстан

en: Tanzania
ba: Танзания

en: Tanzania, United Republic of
ba: Танзания, Берләшкән Республикаһы

en: Thailand
ba: Таиланд

en: Timor-Leste
ba: Тимор-Лесте

en: Togo
ba: Того

en: Togolese Republic
ba: Того Республикаһы

en: Tokelau
ba: Токелау

en: Tonga
ba: Тонга

en: Trinidad and Tobago
ba: Тринидад һәм Тобаго

en: Tunisia
ba: Тунис

en: Turkmenistan
ba: Төркмәнстан

en: Turks and Caicos Islands
ba: Тёркс һәм Кайкос утрауҙары

en: Tuvalu
ba: Тувалу

en: Türkiye
ba: Төркиә

en: Uganda
ba: Уганда

en: Ukraine
ba: Украина

en: Union of the Comoros
ba: Комор Утрауҙары Союзы

en: United Arab Emirates
ba: Берләшкән Ғәрәп Әмирлектәре

en: United Kingdom
ba: Берләшкән Короллек

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ba: Бөйөк Британия һәм Төньяҡ Ирландия Берләшкән Короллеге

en: United Mexican States
ba: Мексика Ҡушма Штаттары

en: United Republic of Tanzania
ba: Танзания Берләшкән Республикаһы

en: United States
ba: Америка Ҡушма Штаттары

en: United States Minor Outlying Islands
ba: АҠШ-тың бәләкәй алыҫ утрауҙары

en: United States of America
ba: Америка Ҡушма Штаттары

en: Uruguay
ba: Уругвай

en: Uzbekistan
ba: Үзбәкстан

en: Vanuatu
ba: Вануату

en: Venezuela
ba: Венесуэла

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
ba: Венесуэла, Боливариан Республикаһы

en: Viet Nam
ba: Вьетнам

en: Vietnam
ba: Вьетнам

en: Virgin Islands of the United States
ba: Америка Ҡушма Штаттарының Виргин утрауҙары

en: Virgin Islands, British
ba: Виргин утрауҙары, Британия

en: Virgin Islands, U.S.
ba: Виргин утрауҙары, АҠШ

en: Wallis and Futuna
ba: Уоллис һәм Футуна

en: Western Sahara
ba: Көнбайыш Сахара

en: Yemen
ba: Йемен

en: Zambia
ba: Замбия

en: Zimbabwe
ba: Зимбабве

en: the State of Eritrea
ba: Эритрея Дәүләте

en: the State of Palestine
ba: Фәләстин Дәүләте

en: Åland Islands
ba: Аланд утрауҙары
